c 3 Sultan Hamid vertolkt voldoening van de Indonesische federalisten Troebelen in de Siamese hoofdstad Meer filialen voor de Haarlemse Stadsbibliotheek iieowe Uitg; aveim Panda en de Meester ^Ontdekkingsreiziger Wereldnieuws MAANDAG 28 FEBRUARI 1949 2 Reacties op Nederlands communiqué: Londen:Nieuwe fase in bewogen geschiedenis In een rede voor radio Batavia heeft de voorzitter van de BFO, sultan Hamid de Tweede, verklaard het initiatief van de Nederlandse regering, om reeds thans te komen tot een rondetafelconferentie voor de overdracht van de souvereiniteit van ganser harte toe te juichen. „Niet alleen zullen onze reeds in kiem aanwezige con tacten met onze republikeinse landgenoten hierdoor dadelijk kunnen worden verge makkelijkt en geïntensiveerd doch tegelij kertijd zullen wij allen met alle betrokke nen om een tafel verenigd dadelijk en zonder verdere omwegen spijkers met kop pen kunnen slaan, waarna met de verdere gezamenlijke opbouw aanstonds een aan vang kan worden gemaakt. Ik wens van deze plaats af de Neder landse regering met haar initiatief van harte gelijk. Ik juich het toe als een posi tieve bijdrage om ons uit de ban van het wantrouwen en het misverstand te ver lossen en om thans op de kortst mogelijke termijn tot positieve resultaten te gera ken. Het daarbij aan de orde te stellen plan tot vervroeging van de souvereini- teitsoverdracht heeft mijn volle sympathie en heeft in de gehele BFO dadelijk weer klank gevonden. Wij erkennen en aanvaarden dat Ne derland hier bijzondere belangen heeft. Dat wij op blijvende samenwerking met Nederland blijven prijsstellen behoeft hier nauwelijks gezegd. Ook voor ons is de unie een zeer levende gedachte, doch wij me nen met nadruk te moeten waarschuwen tegen het gevaar dat de uitvoering van het door ons zozeer toegejuichte plan tot vervroeging van souvereiniteitsoverdracht thans mogelijkerwijze wordt vertraagd door als condition sine qua non te stellen, dat de unie reeds in haar definitieve vorm tot stand zou moeten zijn gekomen voor dat van overdracht van souvereiniteit sprake zou kunnen zijn. Men zal er tegen dienen té waken de gewekte verwachtin gen thans door onnodige vertragingen de bodem in te slaan". Tamid zeide voorts, dat een nadere verklaring met betrekking tot deze materie niet onwelkom zou zijn. Aan het slot van zijn rede zeide de voor zitter van de BFO: „Het besluit tot ophef fing van de beperkingen in de bewegings vrijheid van de republikeinse leiders heb ben wij met grote voldoening vernomen. Het volk, te lang reeds het slachtoffer van verwarring, verwildering en ontreddering, mag van ons verwachten dat wij alle krachten zullen aanwenden om snel een positieve en constructieve oplossing te vinden, die de nationale idealen bevredigt en gezamenlijke arbeid voor vrede en wel vaart mogelijk zal maken". Engels optimisme. Het Zaterdag uitgegeven communiqué der Nederlandse regering met betrekking tot Indonesië werd te Londen begroet als de inleiding tot een nieuwe fase in de be wogen geschiedenis van het Indonesië na de oorlog. Volgens gewoonlijk wei-inge lichte zegslieden aldaar is 't de bedoeling van de Nederlandse regering, de souverei- niteits-overdracht bijna een jaar vóór de door de Veiligheidsraad geëiste, datum te doen plaats hebben. Indien op de voorge stelde rondetafelconferentie alles naar wens verloopt, zou de overdracht mogelijk reeds in de herfst van 1949 kunnen plaats vinden. De inhoud van het communiqué heeft te Londen de hoop op een spoedige oplossing van het conflict verlevendigd. Het is hier geen geheim dat eerder in deze maand de Britse ambassadeur in Den Haag een belangrijk onderhoud had met mr. Stikker, waarin Sir Philip Nichols de nadruk legde op de in Engeland bestaande hoop op een spoedige oplossing van het conflict, en waarbij werd gezegd dat de vrijlating van de republikeinse voorman nen een inleiding diende te vormen voor de voortzetting der besprekingen. In Lon den wordt van bevoegde zijde dan ook het besluit tot hun onvoorwaardelijke vrij lating van harte toegejuicht. Republikeinen geïnviteerd. Naar Aneta verneemt, is mr. A. H. C. Gieben, adviseur-generaal voor justitie, naar Banka vertrokken, om de uitnodiging Tot 15 Maart geven wij lO'/i KORTING op het overtrekken van lampekappen KELLER SPAARNWOUDERSTRAAT 13 - TEL. 15778 (Adv.) De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Arthur Schna- bel, piano. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Lichtbaken. 9.30 Concerto Grosso no. 1, Handel: concert voor twee clavecimbels, Bach. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Opera-klan ken 10.40 Schoolradio. 11.00 Xavier Cigat. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 „Carnaval des animaux". Saint-Saëns. 12.03 Leon Kar ton. piano. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Lichte muziek. 13.45 Kwartet in cis, Beetho ven. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.30 Operette- en filmmuziek. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 „Suriname en Nederlandse Antillen". 18.00 Piano met rhythmische begeleiding. 18.20 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Contrabas in de mu ziek. 19 30 „Dit is leven". 19.45 N.I.W.I.N. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Gewone man. 20.12 Vastenavondviering. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Lichte klanken. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Symphonie no. 3 in F, Brahms. 9.35 Zang platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeids vitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Dinu Aipatti, piano. 11.30 Voor zieke jongeren. 12.00 Lvra Trio. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland. 12.40 Bandi Balogh. 13.20 Skymasters. 13.50 Chansons. 14.00 „Met naald cn schaar" 14.30 Weens Philharmonisch Or kest. 16.25 Beroemde componisten. 15.40 Voor de jeugd. 17.00 Kinderkoor. 17.30 Musette- orkèsl 17.50 Voetbal-reportage. 18.15 Piano- potpourri. 18.30 „Wijsgerige verwondering". 19,00 Radiostrip 19.15 Franse les. 19.30 Hen- riette Bosmans, piano. 20.05 Reportage. 20.15 Bonte trein. 21,35 Brieven over hersengym nastiek. 21.45 Buitenlands overzicht. 22,00 Amusementsmuziek. 22.30 Strijkkwartet. 23.15 Carnavalviering. 23.25 Balletsuite „Carnaval", Schumann. 1 van de Nederlandse regering over te bren gen aan de republikeinse leiders. In Indonesische republikeinse kringen wordt commentaar uitgebracht op het communiqué van de Nederlandse regering. Hierin wordt gezegd, dat de republikeinen met de federalisten en de UNO-commissie besprekingen voeren om hun houding te bepalen. Een republikeinse zegsman ver klaarde: „Indien de voorgestelde confe rentie een middel is, om de resolutie van de Veiligheidsraad toe te passen, zullen wij er gunstig tegenover staan, maar in dien zij daartegen beoogt die resolutie links te laten liggen, zal zij niets opleve ren". Een ander vooraanstaand republikein zei: „Men zal moeten te weten komen, of het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken de beslissing der Nederland se regering steunt. Het is mogelijk dat wij de toestand in zijn geheel herzien". Aneta verneemt, dat Vrijdag republi keinse politieke gevangenen te Batavia zijn vrijgelaten, onder wie Latumeten en Sastrosuwignjo van de persafdeling der republikeinse delegatie, tegen wie ook de rechtsvervolging is ingetrokken. Voorts werd een aantal van de politieke gevan genen vrijgelaten, die werden vastgehou den in het voormalige gebouw van de re publikeinse delegatie, namelijk Soejoso, Soeratman, Erwin, Ratoelangi, Enoch en Gondokoesomo, die naar Bandoeng ver trokken. Gevel stortte in door de storm Jongeman, die onder puin bedolven werd, overleden Tengevolge van de storm is Zondagavond omstreeks half tien de gevel ingestort van de juwelïerszaak Kerkhof in de hoofdstraat te Ter Apel. Vier voorbijgangers in de Zon dagsavonds steeds drukke hoofdstraat wer den onder het neervallende puin bedolven. Het waren jongens van ongeveer 20 jaar. Een van hen, G., was zo ernstig ge wond, dat hij een half uur later overleed. De kwetsuren der drie anderen waren niet van dien aard, dat opneming in een zieken huis noodzakelijk was. Zes andere voorbij gangers werden licht gewond. Twee tjalken in nood. Zondag bevonden zich in de Waddenzee twee met schelpen geladen tjalken in nood. De reddingboot „Brandaris" en een sleep boot van de rederij Doeksen voeren van Terschelling uit en wisten de tjalken op sleeptouw te nemen en naar Terschelling' te brengen. Door de storm was de waterstand in de haven van Den Helder zo hoog geworden, dat passagiers van de veerboot, die om kwart voor zeven van Texel in Den Helder was aangekomen, slechts via in allerijl geïmproviseerde stellages van boord kon den gaan. Het water was bijna twee meter gestegen en de aanlegsteiger was onder water gelopen. Auto's die voor verscheping naar Texel gereed stonden, moesten in Den Helder blijven omdat het onmogelijk was, voertuigen aan boord van het hoog liggende schip te brengen. Ongeluk op motorschip Aan boord van het motorschip „Has tings" van de Waterman Lijn uit New York, dat op weg was van Bremen naar Antwerpen, zijn tengevolge van de storm een bootsman en een matroos in het ruim gevallen. De bootsman werd gedood. De matroos liep erstige kneuzingen op. Hij is in Vlissingen van boord gehaald en over gebracht naar een ziekenhuis. In IJmuidenwaar men bezig is de voormalige nazi-duikbootbunker als haringopslag plaats in te richten, stuit men bij het slopen van de ijzeren damwand op moeilijk heden. De staven van de wand, die diep in de grond geheid zijn, brokkelen namelijk in de kraanbek steeds af, zodat er geen stukje, meer over blijft om de grijpers aan vast te klemmen. Men heeft nu besloten de fundamenten bloot te leggen door het zand weg te baggeren. De ijzeren damwand met rechts de kraan. Gevechten tussen het landleger en de marine In de hoofdstraten van Bangkok, de Siamese hoofdstad, zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag gevechten uitgebro ken tussen manschappen van de Siamese marine en het Siamese landleger. Kort tevoren had een nog niet geïdenti ficeerde groep radio-Bangkok (een rege ringsstation) bezet. Men deelde mede dat de Siamese premier, Songgram en zijn kabinet waren afgetreden en dat een nieuwe premier was benoemd. Tussen middernacht en het aanbreken van de dag was er een krachtig artillerie-, mortiei*- en machinegeweervuur te horen. Als veldmaarschalk Songgram's „opvol ger" werd door de groep, die radio-Bang kok bezette, genoemd Nai Direck Jayanama voormalig Siamees ambassadeur te Londen en lid van de ondergrondse beweging „Vrij Siam" tijdens de oorlog. Na deze mededeling werd de uitzending onderbroken. Toen deze hervat werd, werd verklaard, dat veldmaarschalk Songgram nog steeds premier was. De door het leger en door de marine ge controleerde radiostations te Bangkok zon den verschillende boodschappen uit. Het door het leger van maarschalk Song gram gecontroleerde radiostation beweerde „een opstand van dissidente elementen" de kop te hebben ingedrukt. Het radio-station van de marine beweerde, dat er een „wrede strijd" was ontstaan, nadat het leger zich verzet had tegen de marine, die „haar plicht tegenover de natie" trachtte te doen. De politie bezette het postkantoor en de radio- en luchtverbindingen met de rest van het land werden verbroken. De gevechten begonnen 48 uur nadat maarschalk Songgram had bekend gemaakt dat door suel optreden een complot, om zijn regering omver te werpen, „volledig de kop was ingedrukt". Donderdag werd de nood toestand afgekondigd. Van gezaghebbende zijde te Bangkok werd vernomen, dat Donderdag en Vrijdag 24 verdachten drie gepensionneerde leger officieren en 21 Chinezen, die communisten zouden zijn tijdens politie-overvallen zijn gearresteerd. Onder de aangehouden officieren bevindt zich een vroegere minis ter van defensie, luitenant-generaal Luang Chira Vichit Songgram. Maarschalk Songgram, die in 1947 na een militaire staatsgreep voor de tweede maal aan de macht is gekomen, verklaarde Vrij dag dat er veel teveel gewicht aan het com plot is gehecht. De regering „vertrouwt ten volle" de orde te kunnen handhaven en het land te kunnen vrijwaren voor de „kuipe rijen van ontwrichtende krachten". Zondag is een regeringscommuniqué ver schenen, volgens hetwelk een verzoenings commissie is ingesteld om het „misver stand" uit de weg te ruimen, dat aanleiding is geweest tot gevechten tussen groepen van het leger en van de marine. De betrokken marine-eenheden zijn teruggetrokken en het ziet er naar uit, aldus het communiqué, dat de gevechten in hevigheid afnemen, United Press deelt uit Bangkok mede dat de regering van Siam volgens een officieel communiqué de situatie hedenmorgen meesier was. De revolte-poging waaraan blijkens dit communiqué behalve door per soneel van de vloot ook door groepen bur gers werd deelgenomen, is na gevechten die 36 uur voortduurden, bedwongen, zo heet het. Slechts enkele groepen burgers die zich verschanst hebben in openbare gebouwen, verdedigen zich nog tegen het leger en de politie, die hen verwoed bestoken. Belangstelling voor de ruwe zee Zondag woedde een krachtige Zuidwester storm en waarschijnlijk daardoor kwamen in Zandvoort veel gasten met tram en trein die het machtige schouwspel van een ruwe zee wilden zien. De moed hiervoor nodig, want het was door het hevige stuiven van het zand bijna onmogelijk het strand te bereiken, werd ruimschoots beloond, want de hoge witgekuifde golven kwamen bijna tot aan de voet van de duinen. De storm, die vooral bij overkomende buien in zware windstoten uitschoot, maakte echter een verblijf op het smalle strookje strand verre van aangenaam. Ook een betere huisvesting gewenst In de afdelingen van de Haarlemse raad is ook over de Stadsbibliotheek gesproken. Op de gestelde vragen antwoorden B. en W.: Inderdaad wordt in Engeland en Amerika drukker gebruik gemaakt van de bibliothe ken dan in Nederland, vooral ook omdat daar alle mogelijke sensatielectuur, crimi nele romans, cowboy-lectuur, detective romans, amusementslectuur opgenomen en gretig afgenomen wordt, welke voor Ne derlandse leeszalen niet toelaatbaar ge acht wordt en welke wij aan winkelbiblio theken overlaten met de gevolgen, die ons het rapport van de Maastrichtse enquête commissie heeft getoond. De overheid be schouwt in deze landen, alsook in Scandi navië, de bibliotheek zowel als een onmis baar sociaal-paedagogisch instituut als een factor in de handels-economische structuur van de staat, die de bronnen verschaft voor inlichtingen van de meest uiteenlopende aai'd. Gevolg hiervan is, dat de bibliothe ken in genoemde landen over prachtig ge outilleerde gebouwen en boekerijen be schikken en over budgetten, waarvan die der Nederlandse een armoedige fractie uit maken. Aarhus, Denemarken, 125.000 in woners, ƒ300.000 budget). In Herefordshire Engeland, met 85.000 inwoners, is alleen al de jaarlijkse boekenpost 46.000. De Stadsbibliotheek van Haarlem wordt in verhouding lot andere bibliotheken in Nederland zeer druk bezocht; zowel de uit leencijfers van boeken als van bezoek zijn voor Nederlandse verhoudingen hoog te noemen en overtreffen in verhouding tot de bevolking verre de overeenkomstige cijfers van die der grotere steden in Neder, land. Het is natuurlijk toe te juichen als het bezoek nog meer gestimuleerd wordt, b.v. door huisbezoek van werfagenten, maar wel moet men er op bedacht zijn, dat bij veel meer gebruik van de bibliotheek de tegenwoordige bediening in de hoofd bibliotheek te kort zal schieten, omdat reeds thans op drukke dagen met moeite de grote aanvraag kan verwerkt worden, terwijl de gebrekkige loealiteit remmend werkt. Wel zal het na 1950 zeer wenselijk zijn de aandacht van de jeugd op de jeugd bibliotheek te richten en deze jeugdbiblio theek zal automatisch het nieuwe lezers corps voor de bibliotheek voor volwassenen scheppen, vooral indien een nieuw gebouw de lezers evenzeer zal lokken als het tegen woordige sommigen afstoot. Tenslotte, en dit zou de beste oplossing van het hier opgeworpen probleem zijn: in een stad van de omvang van Haarlem be horen 5 a 6 bibliotheek-filialen te zijn ter spreiding van de gevraagde lectuur. Zodra deze filialen er zullen zijn, zal het bezoek met ten minste 100 stijgen, zoals ook de' vestiging van de gemeentelijke openbare bibliotheek te Heemstede indirect bewijst. En hierin voorziet juist het buitenland op uitnemende wijze: binnen zeer korte af stand op elk punt in de steden zijn filiaal bibliotheken te bereiken. Op de vraag of de doorlopende stijging van de kosten der Stadsbibliotheek verant woord is, zeggen B. en W.: Verantwoord zijn de bibliotheekuitgaven, indien men in de cultuurwaarde der instel ling gelooft'. In vroeger eeuwen werden zelfs in Spanje en Engeland bibliotheken in het leven geroepen om mercantiele rede nen, zozeer geloofde men, dat de bibliothe ken aantrekkingskracht hadden voor de bevolking en voor buitenlanders (b.v. de Escuriaalbibliotheek van koning Filips II van Spanje en de bibliotheek van het Bri tish Museum). Op kleinere schaal gelden deze belangen voor onze tegenwoordige bibliotheken en leeszalen. Bovendien, de uitgaven voor de biblio theken in Nederland stijgen om dezelfde redenen als voor elk ander bedrijf, n.l. om dat de geldswaarde sterk gedaald is, zodat men thans voor 10.000 nog niet de boeken kan kopen, die men vroeger voor 4000 kocht, terwijl de uitgaven aan salarissen en het overige materiaal ook om deze redenen naar boven moesten. Waarom zou dat bij bibliotheken anders zijn dan in andere branches? De hogere uitgaven voor onze bibliotheken zijn behalve om bovenge noemde redenen, geoorloofd omdat biblio theken gezien moeten worden als instellin gen, die de resultaten van het onderwijs, waarvoor jaarlijks honderden millioenen worden uitgegeven door overheid en parti culieren, helpen bevestigen met een naar Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARM1NG (Adv.) Ex-politieman uit Velsen in cassatie Strafvermindering van 15 tot 12 jaar geëist De Bijzondere Raad van Cassatie behan delde Zaterdag de zaak tegen de gewezen politieman A. V. uit IJmuiden. Volgens het oordeel van de procureur- generaal bij de Bijzondere Raad zowel als naar het inzicht van de verdediger stond V. sterk onder invloed van enige plaatse lijke kopstukken van de NSB. Hij was tijdens de bezetting opperwachtmeester bij de politie te Velsen. In die functie arresteer de hij anti-Duitse ingezetenen. Zelfs lever de hij een Joods kindje aan de Duitsers uit. Slechts één geval was bekend waarin V. trachtte iets goeds voor een slachtoffer van de bezetters te doen. De procureur-fiscaal vond de door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam aan V. opgelegde vijftien jaar gevangenisstraf iets te hoog. Hij concludeerde tot een straf van twaalf jaar met aftrek van voorarrest. Uitspraak 26 Maart. verhouding gering bedrag. Het lager-, mid delbaar- en hoger onderwijs zou voor een goed deel op den duur waardeloos zijn zon der de bibliotheken. Ook moeten, voor zo ver onze Stadsbibliotheek betreft, niet on derschat worden de waardevolle inlichtin gen op allerlei gebied, die dagelijks gege ven worden door het personeel. Bovendien neemt het gebruik der instelling voort durend toe (in 1948 stijging met 25000 voor uitgeleende boeken en 11000 voor bezoek aan de leeszalen) en mèt die toename zal ook een zekere stijging van de uitgaven aan materiaal en salarissen nodig zijn. Tenslotte stegen sedert 1935 de inkomsten van 17.000 tot 43.000 (1949). De jeugdbibliotheek zal vermoedelijk in 1950 worden geopend en is thans in voor bereiding in Het Huis te Zaanen. De bur gerij zal in de vorming er van betrokken worden, zodra een behoorlijke loealiteit voor de jeugdbibliotheek in gereedheid zal zijn gebracht. Verondersteld mag worden; dat de burgerij gewilliger zal reageren op een oproep tot schenking van boeken, in dien het doel nabij is en de boeken goed geborgen kunnen worden, hetgeen thans niet het geval is, daar de bergruimte voor boeken in Het Huis te Zaanen zowel voor het filiaal als voor de jeugdbibliotheek alles te wensen overlaat. De Vïshal. Indertijd heeft het plan bestaan om de Vishal op de Grote Markt te Haarlem het gebouw is wat het uitwendige aangaat gerestaureerd tijdelijk te gebruiken voor eenvoudige exposities. Er is al eens een pluimvee-tentoonstelling gehouden. Ook werd er over gedacht om Haarlemse schil ders de gelegenheid te geven daar te expo seren om daarmee kopers aan te trekken. In de raad is nu gevraagd of de moge lijkheid bestaat de Vishal ter beschikking te stellen van plaatselijke organisaties voor de moderne beeldende kunst. B. en W. antwoorden daarop evenwel dat het de bedoeling is de Vishal te be stemmen voor uitbreiding der Gemeente- Bibliotheek, met leeszaal en kinderlees zalen. Daaruit blijkt dus dat B. en W. het plan dat daarvoor al jaren geleden bestond, opnieuw ter hand genomen hebben. B. en W. zullen binnenkort met voorstellen aan de raad komen. Ook bestaat al lang het plan om op de Grote Markt een nieuw gebouw voor de bibliotheek te vestigen, daar de tegenwoor dige huisvesting op het Prinsenhof te klein is geworden. Bovendien heeft het Stadhuis uitbreiding van localiteiten nodig. Door de tijdsomstandigheden zal de verwezenlijking van dat denkbeeld nog wel enige tijd op zich laten wachten. De kogel door de kerk Butlin-vacantie-oord komt er Naar wij van de Commissie tot voor bereiding voor de stichting van een Butlin-vacantie-oord te Zandvoort ver nemen heeft de Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting thans officieel bericht dat medewerking zal worden verleend aan de totstand koming van een Butlincamp te Zand voort. De voorbereiding tot de bouw zal onmid dellijk ter hand worden genomen en de op dracht aan de architecten Clim Meyer te Zandvoort, H. van Putten te Bussum en ir. A. van der Steur te Rotterdam tot het ont werpen van de paviljoens en dienstgebou wen is binnenkort te verwachten. Zodra de plannen een concrete vorm hebben aangenomen, zullen zij met alle verdere informaties ter kennis van de ge meenteraad worden gebracht, opdat deze met volledige kennis van zaken zal kunnen beslissen omtrent de ter beschikking stel ling van de gronden. In het begin van Maart zal de voorzitter, burgemeester mr. H M. v. Fenema, en een lid van de commissie in Londen met de heer W. Butlin en zijn staf voor de vraagstukken die thans aan de orde komen gaan confe reren. Het ligt in de bedoeling het vacantie- oord dat een oppervlakte van 15 bunder zal hebben te stichten in paviljoen- vorm. Verschillende logeerpaviljoens met een totale capaciteit van 1500 bedden zullen aan de duinzijde worden gebouwd en de centrale gebouwen voor recreatie, de eet zaal en het theater zullen aan de Boulevard verrijzen met uitzicht op zee. e commissie is ervan overtuigd, dat door de stichting van dit bedrijf Zandvoort een geheel nieuwe en bijzondere attractie rijker zal worden, welke de groei en de bloei van deze badplaats zeer zal bevor deren. Burgemeester verheugd. Wij hadden naar aanleiding van dit be langrijke besluit nog een kort onderhoud met burgemeester Van Fenema, aan wiens doorzettingsvermogen het in hoofdzaak te danken is. dat Zandvoort thans een vacan- tie-centrum naar Butlin's voorbeeld zal krijgen. De burgemeester toonde zich uiter mate verheugd, dat thans de laatste belet selen die de bouw nog in de weg stonden, zijn weggenomen, en deelde mede, dat spoedig met het voorbereidende grondwerk zal worden begonnen. Na zijn terugkeer uit Londen hoopte de burgemeester in staat te zijn interessante mededelingen te doen. D. W. Brogan, De vrije staat Ver taald door T. S. Varekamp L. J. Veen's Uitgeversmaatschappij N.V., Amsterdam. Professor Brogan van Cambridge geeft „Enkele beschouwingen over de practische waarde" van de vrije staat in dit boekje, dat in vertaling als nummer VI deel uit maakt van de serie Lux et Humanitas. Zijn beschouwingen, die hij gericht heeft tot de verstandige Duitsers, „die moeten bestaan", zijn in werkelijkheid waarschijnlijk van meer waarde voor hen, die altijd geleefd hebben in de vrije staat, of wel een van de Westerse democratieën. Hij betoogt met de nuchterheid, die gevergd wordt wanneer men onvolkomenheden wil aanvaarden uit de overtuiging, dat andere oplossingen de toestand alleen zouden verergeren. Zijn sterkste punt: dat in de staat waar men de energieën vrij laat hun eigen richting te kiezen reserves worden gekweekt, die in tijden van nood door concentratie de ge meenschappelijke kracht onverwacht, en voor buitenstaanders onbegrijpelijk, groot maken dat punt zal niet genoeg spreken tot een volk, dat haast heeft bij het bouwen van een nieuwe basis voor zichzelf. Het is wel overtuigend voor degeen die het ver schijnsel kent. om zijn ervaring te verhelde ren; en het betoog is goed om het vertrou wen te vernieuwen in een staatsvorm, die met zijn tekortkomingen de zoeker naar volmaaktheid pleegt te prikkelen tot het ver langen van strammer, minder schipperend en verkwistend bestuur. Het betoog is niet te strak opgezet, het argument wordt eerder verteld dan uiteen gezet, wat bij het onderwerp past. Men mag veronderstellen dat het Engelse origineel aanzienlijk leesbaarder is geweest dan deze vertaling al is, die vaak weinig taalgevoel toont: en wie verantwoordelijk is voor de correctie van deze tekst hoort zich ernstig te schamen. S. M. 2. De huisknecht van Hotel Modernissimo was: zó verdiept in het zindelijk aanvegen van de stoep, dat hij helemaal niet merkte dat hij Panda mee-veegde maar Panda, die hard op de grond viel, merkte het wel, en hij riep boos: „Zeg kun je niet uitkijken?" „Hè'? Wat? Ja?" vroeg de huisknecht, die hem nu pas voor het eerst zag. Ja!zei Panda, nog steeds boos. Mag ik hier soms niet rustig zitten? Het Is al erg genoeg dat ik geen betrekking kan vinden! Maar daarom hoef ik nog niet als oud vuil opzij geveegd tc worden!" Ja blijkbaar was Panda nogal uit zijn humeur, want zo is hij anders nooit. Maar de huisknecht, die Floortje heette en een rustig, vriendelijk karakter had, nam het niet- kwaad op en vroeg zelfs. „Kan ik iets voor je doen?" „Ja!" zei Panda, „weet u een betrek king voor me?" „O zeker," sprak de brave Floortje, alsof hel cle gewoonste zaak van de werela was. „Ga hier binnen maar eens met de di-ectcur praten. Die heeft wel iels voor je Dat liet Panda zich geen twee keer zeggen. Cultureel contact tussen Duitsland en Nederland Uitwisseling van personen en groepen In een te Düsseldorf begonnen interna tionale conferentie voor de bevordering van de culturele relaties tussen de Britse zóne van Duitsland en de landen van West- Europa heeft de voorzitter van de Neder landse culturele contactcommissie voor Duitsland, mr. W. Verkade, een uiteenzet ting gegeven over de wijze, waarop van Nederlandse zijde het contact wordt onder houden. Mr. Verkade zeide, dat de commissiè het werk van niet minder dan 25 organisaties coördineert. Van groot belang noemde hij de opgerichte culturele centra in Duitsland. Hij vertelde verder dat het Nederlandse comité de bedoeling heeft Nederlandse op voedkundigen in de gelegenheid te stellen paedagogische instituten in Noord-Rijn- land-Weslfalen te bezoeken. Bovendien zullen verschillende Nederlandse groepen in de komende maanden de cursussen aan de Duitse jeugdcentrale te Vlotho vol gen. Daartegenover worden groepen Duit sers uitgenodigd voor bezoeken aan Neder land, waar in het bijzonder de volkshoge scholen de deelneming van Duitse leerlin gen zeer op prijs stellen. In de wintermaanden worden thans maandelijks tachtig personen naar Duits land uitgezonden, een aantal, dat in de zomermaanden tot 120 zal worden uitge breid. Het leidend beginsel van het werk der contactcommissie is, die groepen en personen in haar actie te betrekken, die zelf een grote invloed in Duitsland hebben, zoals vakverenigingsleiders. Mr. Verkade maakte ook melding van de contacten, die door Katholieke en Protes tantse groepen rechtstreeks met verwante groepen over de grenzen worden gelegd en hij zeide voorts, dat de commissie speciale grenscontacten in het leven heeft geroepen tussen Nijmegen en Kleef, Limburg en Aken, en Twente en Munster. Zweefspoor. Een plan voor het bouwen van een zweefspoor, die de reiziger met een snelheid van 260 km per uur van het vliegveld van Londen naar het centrum van de stad zou brengen is aan de Britse minister van vervoer voorge legd. De wagon zou opgehangen wor den aan een kilometer lange metalen rail en de vorm hebben van een torpe do. Hij zou voortgedreven worden door twee schroeven, één aan elk uiteinde. De ontwerper van dit voertuig, George Bennie uit Glasgow, is van mening, dat zijn zweefspoorwagen 3000 reizigers per uur kan vervoeren. De bouwkosten zouden „slechts" ze\; millioen pond sterling bedragen. Edn ondergrondse spoorweg voor hetzelfde traject zou 33 millioen pond kosten. Professor verdwenen. Prof. Sedlaczek, di recteur der gieterijen van Unterwiel- lenborn in Thüringen, de voornaamste metaalfabriek in de Sovjetzöne, wordt sinds enkele dagen vermist, aldus een bericht van de voorlichtingsdienst van het Britse militaire bestuur. Volgens geruchten zou hij aangehouden zijn. In het Britse communiqué wordt er op gewezen, dat professor Sedlaczek tijdens het naziregiem werd benoemd tot „be wapeningsleider" en dat Hitier en Speer hem de titel van professor hebben ver leend. Omwenteling. De nationale radio van Pa raguay maakt bekend, dat de voorlopige president, generaal Raimonde Rolon, afgezet is „door een burgerlijke en mi litaire beweging". Generaal Rolon was 31 Januari tot voorlopig president be noemd na een legen-evolutie. Hij is thans geïnterneerd. Felipe Molas Lopez, die voorlopig het presidentschap van Paraguay aanvaard, heeft medegedeeld dat 18 April a.s. presidentsverkiezingen zullen worden gehouden. In de wolken. De internationale bond voor luchtvaart heeft het wereldrecord voor modelvliegtuigen erkend van A. Was- silyef, een Moskouse scholier. Zijn toe stel bleef 41 minuten onafgebroken in de lucht, dat is tien minuten en 44 seconden meer dan het vorig wereld record. Bergplaatsen. Het hoofdkwartier van het ;rtr Amerikaanse leger in Duitsland heeft jgg® bekend gemaakt, dat het met ingang ücht' van 1 Maart voor Amerikanen en ander ipaar Ee Vc gew- In oi daeh van terre ••old lemr He :0!H' foor lanu Si oi Me ribu leeft d; GE |A. V BE' ie V Ier C BE' Ha eger -E. reld- ov: Re "ilhe Ze hsth ««np geallieerd militair personeel verboden zal zijn auto's te bezitten met inge bouwde of geheime bergplaatsen. Staatsdruk. De Bulgaarse nationale ver gadering heeft een wet aangenomen, volgens welke alle drukkerijen en uit} geverijen in Bulgarije genationaliseerd zullen worden. 19.1 -2.3( ding •15 u Gen Uur Ier g PiOSCL

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2