Taxi? bel 13000 DE ZWARTE ROOS Haarlemse postdirecteur nam afscheid Kort en Bondig J Amsterdamse Beurs JERCURIUS Woensdagmiddag MAANDAG 28 FEBRUARI 1949 HAARLEMS DAGBLAD Hartelijke hulde voor vertrekkende chef Op 1 Maart zal de directeur van het Haarlemse Post- en Telegraafkantoor, de heer F. Smit, het P.T.T.-bedrijf verlaten. Met ingang van die datum is hem wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd eer vol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de door hem aan het Staatsbedrijf der P.T.T. en daarom aan den lande be wezen diensten. De heer Smit heeft het directeurschap in Haarlem slechts twee jaar vervuld: weliswaar werkte hij reeds vroeger bij de Haarlemse Posterijen, maar lange tijd ook lag zijn werkkring in Am sterdam, Rotterdam, Heereveen en Enschedé in welke laatste plaats hij sedert 1939 di recteur van het postkantoor was, tot hij in 1946 in Haarlem benoemd werd. Maar directeur Smit heeft in de laatste twee jaren de volledige sympathie van zijn Haarlemse staf weten te winnen en meer dan dat: hij heeft zeer veel voor zijn mensen betekend. Men heeft dat kunnen constateren op de afscheidsmiddag, die de Haarlemse P.T.T.-ers op Zaterdagmiddag hadden bereid. In het postkantoor waren ettelijke hon derden ambtenaren van hoog tot laag bij eengekomen om de scheidende directeur hulde te brengen. Inspecteurs, adjunct inspecteurs, directeurs en ambtenaren uit vele andere plaatsen waren aanwezig, o.a. drie leden van het P.T.T.-corps van En schedé. Bovendien de nieuwe directeur de heer Bakker. Er waren veel bloemen, veel har telijke woorden; de Haarlemse postfanfare speelde stemmige muziek en het Postaal mannenkoor zong. De directeur-generaal van de P.T.T. was verhinderd, maar hij had een telegram gestuurd, waarin hij directeur Smit dankte voor het vele goede in zijn ambtsperiode verricht. Namens het Staatsbedrijf sprak nu waarnemend inspecteur H. Groeneveld, die o.a. memoreerde dat de heer Smit in zijn loopbaan met tal van problemen had te maken gehad, waarbij het groeiende post- en telegraafverkeer en de aanpassing Van het personeel daaraan slechts één is. Aan het einde van zijn rede overhandigde inspecteur Groeneveld onder daverend applaus de aftredende directeur de af- scheidspenning van de P.T.T. - Namens het personeel sprak de heer B. Korsman; hij gewaagde van de blijken Van sympathie die een ieder had gegeven bij het voorbereidend werk tot deze hul diging. „De reden is een eenvoudige", zei hij. „Directeur Sm.it sprak tot het hart van Zijn mensen". Hij bood de heer Smit een herinneringsalbum aan met foto's van het P.T.T.-bedrijf en het Haarlemse kantoor, door een van de Haarlemse P.T.T.-ers ge-, nomen. Mevrouw Smit werd met een sche- Inerlamp vereerd. Dé heer F. Landsheer, lid van de ont spanningsvereniging Postaal Genoegen droeg ejan afscheidsrijm voor, waarin hij tal van geestige vondsten had verwerkt. Hierna spraken nog anderen. De nieuwe directeur, de heer Bakker, de heer Korff, directeur van het Telefoondistrict Haarlem, de heer J. Ophuysen, voorzitter an het jubileum-comité, de heer R. de Boer, namens de ambtenaren van het ho gere personeel, de heer J. van Delden, na-, mens de ontspanningsverenigingen, de heer R. Sandé, namens de Unie van Vakver enigingen, de heer Sagerius, als vertegen woordiger van de B.N.O.P. en de heer Hogerheid namens de Enschedése vrienden. De heer W. Flooren trad op als ceremo niemeester. Nadat de postfanfare het Ave Verum van Mozart en het koor de 83ste Psalm ten gehore hadden gebracht, had de heer Smit een woord van dank. Daarna was er ge legen om persoonlijk van de scheidende directeur afscheid te nemen. Zaterdagmiddag nam de heer F. Smit, directeur van het Haarlemse postkantoor, afscheid van het personeel. De scheidende directeur (staande, links) wordt toegespro ken door de voorzitter van de afscheids- commissie, de heer Flooren. Tentoonstelling Kleuter onderwijs Nu er twee nieuwe kleuterklassen in ge bruik genomen zijn in de P. H. v. d. Ley- school en er meer zullen volgen op het Leidseplein, in de Prinsenschool en de Lin- naeusschool, heeft de groep Voorbereidend Onderwijs van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging ge- I meend dit niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan. Zij is van plan om in Maart een tentoonstelling te houden in het centrum van onze stad. Deze tentoonstelling, te openen met een inleiding „Waarom goed Kleuteronderwijs?", wordt zo ingericht dat de bezoekers in de gelegenheid zullen zijn het kleuteronderwijs op de scholen te volgen. :en amafeurswedstrijd bp amusementsgebied Georganiseerd door „de Melodisten" te Haarlem De amusementsvereniging „De Melodis- len" organiseert op Zondagavond 8 Mei in het Concertgebouw te Haarlem een amateurswedstrijd. Het ligt in het voornemen een dergelijke Wedstrijd ieder jaar te organiseren. Het publiek zal hierbij als jury fungeren, terwijl aan de winnaar (es) een wisselbeker zal worden gegeven. Het bestuur verwacht dat allen die in het amusementsleven iets presteren, zullen me dewerken, Het betreft dansen, danseressen, declamatie, zang, toneel enz. Ook dans- orkesten kunnen medewerken. Het secretariaat der Melodisten vereniging is gevestigd Kleverparkweg 52. Brand onder H.F.C.-tribune Vanmorgen omstreeks half acht trok een [eweldige rookkolom, die uit de overdekte ribune op het HFC-terrein opsteeg, de aan dacht van een bewoner van de Zuiderhout- laan. Hij waarschuwde enige functionarissen Van HFC, die direct na hun aankomst met de terreinknecht van het nabijgelegen tennis veld, met behulp van tuinslangen begonnen e blussen. De inmiddels gearriveerde brand weer behoefde het eigen materiaal weliswaar liet te ontrollen maar verleende uiterst nut- ige diensten door het weghakken van be lemmerende spanten en schotten. Het bleek dat de vuurhaard vooral in de douchecellen onder de tribune woedde, doch door het energiek optreden van de eerst- lanwezigen kon hij spoedig worden be dwongen. Men vermoedt, dat een toeschouwer op de ribune gistermiddag een brandende cigaret leeft weggeworpen, die heeft liggen smeulen !a daarbij een gat heeft gebrand in de wand ran de douche-cellen. Burgerlijke stand van Haarlem I-IAARLEM, 26 Februari 1949 GEHUWD: 26 Febr.: G. Klein Schiphorst en A. Verzijlbergh. BEVALLEN van een zoon: 25 Febr.: C. M. e Vries—Kallenbach. G. J. F. de Wit—van ier Goot. BEVALLEN van een dochter; 24 Febr.: A. HakJansen. E. LammertsmaTork. M. SsgersBeekhuijs. A. T. F. Valles—Mulder. E. WillemsenKonst. 25 Febr. G. W. Le- ïeld—Staal. 26 Febr.: C. KleverlaanBakker. OVERLEDEN: 24 Febr.: J. P. de Graaf. 66 Reitzstraat. 25 Febr. J. van Lente, 85 j., 'ilhelminastraat. M. Schouten—Boting, 70 j., 't Zuidpolderstraat. J. E. P. Jansen, 49 j., lasthuisvest. A. M. SchoorlRijnbeek, 57 j., hmperlaan. J. J. van HuëtWagener,. 78 j., kninefatenstraat. ilgeirada voor Haarlem MAANDAG 28 FEBRUARI Palace: „Het lied van de woestijn", 14 j., ■00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Het ver- orgen leven van Walter Mitty", 14 j.. 2.00, •15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Gejaagd in de acht", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. 'Paarne: „Guerilla Strijders", 14 j\, 2.30, 7.00 :i 9.15 uur. Frans Hals: „Levensstormen", 18 ,.2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Some- jiing in the wind", 14 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en "15 uur. DINSDAG 1 MAART Gem. Concertgebouw: Ledenconcert HOV, Uur. Stadsschouwburg: „Thomas More" Ier gelegenheid van de Boekenweek). 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Uitvoeringen van Nederlandse kamermuziek in Haarlem Drie concerten in Teylers museum Evenals het vorige jaar zal de Haarlemse Studieclub voor hedendaagse Nederlandse Kamermuziek weer een serie van drie con. eerton organiseren waarop uitsluitend wer ken van tijd- en landgenoten zullen worden uitgevoerd. In de circulaire van de commissie voor de studieclub, waarin prof. dr. A. D. Fok ker, ds. A. van Biemen, dr. Th. de Crauw, H. W. van Keriipen, P. Zwaanswij k, Mart. J. Lürsen en H. D. Vooren zitting hebben, staat onder meer: .,De weerklank, die een jaar geleden onze oproep aan de Haarlemse muziekmin naars gevonden.heeft, bewees duidelijk dat er in onze stad en omgeving zeer velen verlangen kennis te maken met kamermu ziek van hedendaagse Nederlandse com ponisten. Nog schijnt de tijd niet rijp voor veel openbare concerten waarop deze muziek ten gehore zou worden gebracht. Het al gemene publiek toont nog niet voldoende belangstelling voor onze eigen muziek, on danks het feit dat de Nederlandse werken verleden zomer op het Festival der Inter national Society for Contemporary Music de kroon spanden. Blijkbaar is het nodig dat eerst' in besloten kringen als de onze kennis, smaak en liefde tot deze nieuwe kunst gewekt worden. In hoge mate waar deren wij de medewerking van het bestuur en de dirigenten der Haarlemse Orkest Vereniging, die op een door ons gedaan verzoek besloten hebben twee concerten geheel aan muziek van Nederlandse com ponisten te wijden. Wij wekken u op deze concerten te komen bijwonen". Er zullen worden uitgevoerd: op 1 Maart: Derde symphonie van Hendrik Andriessen, Vioolconcert van Sem Dresden, Concert voor strijkorkest van Rudolf Escher; op 18 Maart: Amphytrio van Danël Ruyneman, Passacaglia van Wouter Paap, Pianoconcert van Gerard Hengeveld. Nocturne en finale van Jan van Dijk, Marsyas suite van Alphons Diepenbrock. In dit voorjaar zullen er, indien zich wederom tenminste honderd deelnemers aanmelden, drie avonden georganiseerd worden op de Donderdagavonden op 31 Maart en 12 Mei en Woensdagavond 20 April. De programma's zullen vermoedelijk de volgende werken behelzen: op 31 Maart: Strijkkwartetten van B. van den Sigtenhorst Meyer, van Luctor Ponse, en het vierde van Willem Pijper; op 20 April: Blaaskwintetten van Wolf gang Wij de veld, van Lüctor Ponse; trio's van Willem Pijper en van Piet Ketting: op 12 Mei: Liederen van Hendrik Andries sen, Albert de Klerk, Jan Mul, Wouter Paap, Willem Pijper, Hans Schouwman, B. van den Sigtenhorst Meyer, Alex Voor molen. Pianowerken van Jurriaan Andries sen, Oscar van Hemel, Wouter Paap, Hans Schouwman, A. Voormolen. De uitvoerenden zullen zijn het Röntgen kwartet, het Concertgebouwquintet, Hélène Ludolph en Hans Schouwman. Het adres van de secretaris luidt: Oran jeplein 9, Haarlem. „Zomerzorg" weer hotel Naar wij vernemen heeft de exploi tant van een Haarlems restaurant het plan opgevat „Zomerzorg" te Bloemen- daal weer als hotel te gaan exploiteren. Zoals men weet is deze inrichting als zovele hotels in de oorlog door de bezetten de macht ten dienste van haar troepen ge bruikt en waren de omstandigheden na de bevrijding niet gunstig om een dergelijk kapitaal-intensief bedrijf lonende te doen zijn. De afdeling Haarlem van Volksherstel vestigde er een rusthuis voor huismoeders in, dat in December van het vorige jaar werd geliquideerd wegens te weinig be langstelling. Voor iedere gast was een bij drage van Volksherstel en van de gemeente Haarlem beschikbaar, doch deze waren niet voldoende en moesten worden aangevuld met subsidie van de grote bedrijven. Over het algemeen hadden de ondernemingen weinig belangstelling voor dit rusthuis, om dat zij reeds contracten met andere derge lijke instellingen hadden afgesloten. B. en W. van Bloemendaal hebben hun principiële toestemming reeds gegeven. Het ligt in de bedoeling het bedrijf per 1 April tegelijk met het seizoen in het Openluchttheater te openen. SCHEEPVAART Aalsum, AntwerpenWalvisbaai, 27 Febr. van Las Palmas. AJbireo, 27 Febr. van Mon tevideo. Aldabi. 27 Febr. St. Vincent. Aldera- min, 28 Febr. te Montevideo. Amstelkerlc, AmsterdamWest-Afrika 26 Febr. te Bor deaux. Annenkerk, 27 Febr. van Melbourne te Sydney. Bali, New YorkJava pass, 27 Febr. Guardafui. Boschfontein, Amsterdam Kaapstad 27 Febr. te Antwerpen. Breda, 27 Febr. van Callao naar Huacho. Britsum, Febr. van Diega Suarez naar Tamatave. Camphuys, Rotterdam—Palambang 27 Febr. van Port Said. Cottica, 26 Febr. van Trini dad naar Amsterdam. Duivendijk. Vancou- verRotterdam 28 Febr. te San Francisco. Friesland, RotterdamJava 26 Febr. van Djibouti. Groote Beer, 27 Febr. van Amster dam te Soerabaja. Kota Gede, 26 Febr. van New York naar New Orleans.. Lemsterkerk, BombayRotterdam 27 Febr. te Aden. Maas- kerk, 27 Febr. van Calabar te Duala. Manoe- ran, 26 Febr. van San Francisco te Manilla. Mariekerk, RotterdamJapan pass. 27 Febr. Gibraltar. Mentor, 27 Febr. van Haifa te Tel- Aviv. Merwede, KaapstadHamburg 25 Febr. van Antwerpen. Nieuw Amsterdam, 27 Febr. van Havana naar New York. Nieuw Holland, 27 Febr. van Brisbane te Sydney. Nigerstroom, DakarHavre pass. 27 Febr. Finisterre. Noordam, 27 Febr. van Rotterdam te New York. Oberon, 26 Febr. van Carupano te Pampatar. Polyphemus, AmsterdamJava pass. 27 Febr. Finisterre. Ruys, 27 Febr. van Hongkong te Manilla. Sibajak, 27 Febr. van Soerabaja naar Batavia. Sloterdijlc, 27 Febr. van Java te Halifax. Tabinta, Amsterdam Java 28 Febr. te Belawan. Tiba, 26 Febr. van Buenos Aires naar Antwerpen. Volendam, SydneyRotterdam pass. 27 Febr. Pantel- laria. Bloemfontein, 27 Febr. van East Lon don naar Durban. Kota Inten, Rotterdam Java pass. 27 Febi\ Perim. Sinabang, Rotter dam—Batavia pass. 27 Febr. Dover. Welte vreden, Rotterdam—Java pass. 27 Febr. Pan- tellaria. Willem Ruys, RotterdamBatavia 27 Febr. te Singapore. Zuiderkruis, Soerabaja Rotterdam 26 Febr. van Port Said. van Thomas B. Cosfain is vol van de schittering, de opwinding en de pracht der bonte Middeleeuwen. 400 blz. Geb. in geh. linnen 7.90 Ook Uw boekhandelaar is er geestdriftig over! DAG EN NACHT Garages: Plein 33, Tempeliersstraat 54, Leidscvaart 362 (voor Haarlem-Z.W. en Bos en Vaart); Blekenbergstraat 2 (voor Kleverpark); Zocherstraat 7 (voor Haarlem-Noord). (Adv.) „St. Bonifacius" jubileerde Zaterdagmiddag recipieerde het bestuur van de wandelsportvereniging St. Bonifacius ter gelegenheid van het tienjarig bestaan. Een schriftelijke gelukwens was ontvangen van de burgemeester van Haarlem. De heer A. Senden, secretaris-penningmeester van de Nederlandse Wandelsportbond besprak de vele moeilijkheden, welke „St. Bonifacius" als R.K. vereniging moest overwinnen. Na mens de bond overhandigde hij een legpen ning. De heer H. H. Winters sprak als tweede voorzitter van de Noordhollandse Wandel sport Bond het bestuur toe en memoreerde het ondei-duiken in de bezettingstijd van „St. Bonifacius" in de N.H.W.B., waarvan zij altijd een goed lid is gebleven. Namens de contactcommissie van de Wan delsport te Haarlem sprak de voorzitter de heer J. Doets en verder boden vele afgevaar digden gelukwensen aan. Zondagavond werd het feest voortgezet met een feestavond in het gebouw van de H.K.B. Het cabaretgezelschap „Luna" bracht de revue „Weg met de zorgen". Een gezellig bal besloot deze avond, Tsjechoslowakije heeft gebrek aan communisten Op een vergadering van het centrale actie comité in Tsjecho-Slowakije is bekend ge maakt, dat een politiek zal worden gevolgd om niet-communisten onder communisti sche leiding actiever in communistische aangelegenheden te betrekken. De volks partij en de nationale socialistische partij worden gezuiverd, opdat „betrouwbare ker nen" overblijven in de partij-organisaties, die onder communistische leiding weer worden opgebouwd. Dr. Alêxej Cepicka, de^ communistische minister van Justitie, tevens voorzitter van het centrale actiecomité, heeft vorige week verklaard, dat er te weinig mensen zijn overgebleven „om de vele moeilijkheden en hinderpalen het hoofd te bieden." VOETBALCLUB „NIEUW VENNEP" Zaterdag is gespeeld Nieuw Vennep—Ken- nemerland III 22 en Zondag: Nieuw Ven nep II—Hillegom III 1—2; Nieuw VenneD I —Schoten 2 3—0, De Stervende Zwaan Een week na het wereldschokkende overlijden van de onvergelijkbare danseres Anna Pavlova in een hotelkamer te 's-Gra- venhage werd in de hoofdstedelijke schouwburg, waar zij met haar ensemble nog een afscheidsvoorstelling zou hebben gegeven, bij open doek en voor een leeg toneel de weemoedige muziek gespeeld, die zovele jaren haar „Stervende Zwaan" door alle werelddelen begeleidde. In Lon den kwamen haar bewonderaars en in tiemste vrienden bijeen om op dezelfde theatrale, doch misschien daardoor juist zo aangi'ijpende manier de nagedachtenis van deze geniale kunstenares de meest bij haar persoonlijkheid passende eer te bewijzen. Dat was in Januari 1931. Sedert dien is dit in eenvoudige grafische lijnen gestelde choreografische, gedicht van Michael Fo- kine blijven rusten. „Elke nieuwe opvoe ring zou ik heiligschennis vinden", schreef enkele jaren geleden een vurige bal- letomaan opgewonden. Voor de gelijkna mige film met Yvette Chauviré ontwierp Serge Lifar een spel van geheel andere bewegingen en gebruikte hij niet de mu ziek van Saint-Saëns, doch een nocturne van Chopin. Thans echter verschijnt in verschillende steden des lands een jonge danseres, de veelbelovende Loeide van Oven, ten to nele om met „De stervende zwaan" in de oorspronkelijke zetting de pathetiek van de dood te vertolken. Deze poging is niet bedoeld als een trouwens onmogelijk plagiaat, dat met de piëteit voor La Pavlova onverenigbaar zou zijn, doch om door een waarlijk klassiek voorbeeld aan te tonen dat de dans iedere trilling van het gemoedsleven geheel zelfstandig met eigen middelen tot een ontroerende uit drukking kan brengen. Haar optreden dient alleen tot illustratie van een betoog door madame Sonia Gaskell over groei en betekenis van het ballet als kunstvorm. '.Sonia Gaskell doorkruist het land om door middel van een boeiende en instruc tieve causerie de liefde voor de dans aan te moedigen en op beter begrip te grond vesten. Haar geestige causerie, in een wonderlijk gebroken Nederlands en geken merkt door een bijzonder gelukkige greep van onderwerpèn, wordt opgeluisterd door demonstraties, ook van technische oefeningen, door haar beste vier leerlin gen. Marie-Jeanne van der Veen en Pieter van der Sloot voeren onder meer frag menten uit „De Notenkraker" en „Les Sylphides" voor het voetlicht en Maria Huisman laat ter vergelijking een groot aantal volksdansen van zeer verschillende herkomst zien. Het is de bedoeling om deze voordracht ook aan het Haarlemse publiek aan te bieden. DAVID KONING. Ds. P. J. Mackaay neemt afscheid Ds. P. J. Mackaay, predikant bij de Neder lands Hervormde gemeente te Haaidem, zal Zondag 13 Maart wegens zijn benoeming tot secretaris van de Zendingsraad afscheid nemen van de Haarlemse gemeente in een avonddienst in de Grote Kerk. Voorts is ds. Mackaay benoemd tot predi kant in algemene dienst in de classis Leiden en zal als zodanig .op Zondag 27 Maart be vestigd worden. Voorlopig blijft ds. Mackaay in Haarlem wonen. Bestrijding van tuberculose onder het rundvee Onder leiding van de heer J. C. Gehrels 1 hield Zaterdag de Vereniging tot bestrij ding van de tuberculose onder het rund vee en van andere veeziekten in het melk- winningsgebied Haarlem en omstreken de jaarlijkse algemene vergadering in ge bouw „Sint Bavo". De secretaris, de heer H. P. Kwantes bracht in zijn jaarverslag in herinnering, dat de bestrijding van de tuberculose on der het rundvee met ingang van September 1947 voor de provincie Noordholland van rijkswege verplicht is gesteld voor alle houders van koeien. Dit bracht met zich mee, dat dit seizoen veel meer stallen on derzocht zijn. De uitslag van het onder zoek is veranderd, zij het niet ten goede, want was in het seizoen 1946/47 het reactiepercentage 5.48, in het afgelopen seizoen bedroeg het 26.75 procent. In to taal zijn in de loop der jaren 1071 stallen onderzocht. Hiervan waren er 452 vrij, dit is 42.2 pet. In de stallen welke vrij zijn, bevonden zich 2151 runderen; in de stal len van 010 pet. reactie 984; in de stallen van 10 tot 25 pet. reactie 2065 runderen, terwijl in de stallen boven 25 pet. reactie 4780 runderen aanwezig waren. In totaal zijn 9980 runderen onderzocht, waarvan er 2670 reageerden. Er waren 61 open lij ders, waarvan voor 59 bijdrage werd ver leend. De vereniging heeft de runderhor- zelbestrijding ter hand genomen. Er wer den 3300 runderen behandeld. Het werk werd naar behoren verricht en zal wor den voortgezet. Verwacht wordt op de medewerking van alle leden. Het is in hun belang en ook in dat van de volksgezond heid. De heer N. Smit jr. werd als bestuurslid herkozen. De heer D. Rempt, directeur der Stich ting provinciale Gezondheidsdienst in Noordholland deed enige mededelingen over „besmettelijk verwerpen" bij koeien. Speciaal zij, die met de dieren in aanra king komen, zoals dierenartsen en slagers, kunnen besmet worden. Zij kunnen lijden aan „golvende koorts" en ook doen zich wel infecties voor. In de stad kunnen per sonen besmet worden, als zij ongekookte melk gebruiken. Bij kinderen tot vijf jaar die gemakkelijk bevattelijk zijn voor tu berculose, doet de ziekte zich niet voor. Over het algemeen echter bij personen tussen twintig en veertig jaar. Tenslotte gaf de heer Rempt nog enige wenken, welke voor de veehouders van belang zijn. OOSTENRIJK VERWERPT GRENSVOORSTELLEN Dr. Karl Gruber, Oostenrijks minister van Buitenlandse Zaken, heeft de com promisvoorstellen tot grenswijziging, die Donderdag door dr. Bebler, plaatsver vangend minister van Buitenlandse Zaken van Joegoslavië werden ingediend, ver worpen. K.V.P.-raad keurt het beleid van Tweede Kamerfractie goed In de te Utrecht gehouden vergadering van de Partijraad der K.V.P. heeft de voor zitter van de Tweede Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme, onder andere de politiek ten opzichte van Indonesië bespro ken. Hij zeide dat mr. Sassen een vurig voorstander blijft van de Linggadjati- politiek. Het doel van het kabinet is onge wijzigd; er bestond verschil van opvatting over de internationaal te volgen gedragslijn. Wat dit verschil is heeft de regering niet medegedeeld. Herinnerend aan de Kamer debatten zeide prof. Romme dat de K.V.P. - fractie zich heeft gedistancieerd van de nieuwe gedragslijn. De fractie wil construc tief critisch blijven. De heer F. Sybesma, voorzitter van de kring, Amsterdam der K.V.P. verklaarde hierna, bezwaar te hebben tegen hetgeen prof. Romme in de Kamer had gezegd. Dat Indonesië in groot gevaar verkeert was naar zijn mening niet alleen te wijten aan beleidsfouten van het vorig kabinet en van mr. Sassen. Volgens spreker had de politiële actie haar doel niet bereikt. Prof. Romme antwoordde dat te voorzien was, dat er na de operationele actie nog moeilijkheden zouden zijn. De voortduren de onrust en infiltratie kon men echter niet laten doorgaan. De politiële actie was een strikte noodzakelijkheid. Onjuist noemde prof. Romme de bewe ring, dat het de bedoeling was met de po litiële actie de leiders van de republiek van de kaart te vegen. Het was zijns inziens een onjuiste tijd voor een requisitoir over het regerings beleid. Tenslotte stelde de voorzitter een motie voor, waarin de partijraad zijn vertrouwen uitspreekt in het door de fractie bij het Indonesisch Kamerdebat van 18 Februari gevoerde beleid. Deze motie werd met al gemene stemmen, behoudens drie onthou dingen, aanvaard. Bloemendaal „Oefening kweekt Kunst" Het harmoniecorps van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort heeft tot naam gekozen „Oefening kweekt kunst", een de vies dat enerzijds een zeer te loven begin sel tot uitdrukking brengt, maar,dat an derzijds de verplichting oplegt de waar heid van dit beginsel aan te tonen. Uit de prestaties die het bovengenoem de harmoniecorps Zaterdagavond in de zaal „Vreeburg" te Bloemendaal leverde, concluderen wij dat de leden van het corps inderdaad ernstig trachten de naam van de vereniging eer aan te doen en ver der, dat zij in menig opzicht er in ge slaagd zijn onder leiding van de directeur L. v. d. Hoef hun technische vaardigheid en hun samenspel reeds tot een verdien stelijke ontwikkeling te brengen. Er zijn nog onvolkomenheden in het spel, zoals ongelijkheid in rhythmiek, intonatiebezwa- ren en enige onstabiliteit voor de melodie- tonen afzonderlijk beschouwd. Doch men kan het opheffen van deze muzikale be zwaren zeker verwachten wanneer men let op hetgeen het corps in de beste mo menten van deze uitvoering bereikt: een goede bariton-klank in de Ouverture Ro- mantique van O. Cordonnier, een van toe wijding sprekende pistonsolo in de fan tasie „Sincerité" van O. Filsfils en een vrij goed geslaagde sopraan-saxofoonsolo in de wals Tesoro mioi, bijvoorbeeld. Verder stonden nog marsen, twee fantasieën (Winterfeesten, Les cloches de Corne- ville) en het muzikale tafereeltje „De bruidstocht van Doornroosje" op het tame lijk uitgebreide programma, dat nog een extra grote uitbreiding verkreeg door het optreden van Haarlems Revue- en Caba retgezelschap „De Vonk". P. ZWAANSWIJK BINNENLAND In Noordwijk worden van 27 tot 30 April bloemenfeesten gehouden. Voor automobilis ten is een internationale „rally de tulipes" georganiseerd, met Noordwijk als eindunt. Het plan, op 30 April een bloemencorso te houden, gaat niet door. Kapitein I. Bakker van de Maatschappij Nederland, oud-gezagvoerder van het rn.s. „Oranje", is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. In Rotterdam zal een nationaal monu ment voor de koopvaardij worden opgericht. De sterk gedaalde uitvoer van cement naar Nederland heeft tot gevolg gehad, dat enige Belgische cementfabrieken hun pro ductie hebben stopgezet. De export, dit tot dusverre ongeveer 300.000 ton per jaar be droeg, is verminderd tot 100.000 ton. Er is een gezondheidsdienst voor post duiven gesticht op initiatief van de Neder landse Postduivenhouders Organisatie waarbij alle bonden zijn aangesloten en met medewerking van het instituut voor parasitaire- en infectieziekten der rijks universiteit te Utrecht, dat zieke duiven van leden kosteloos behandelt. De tijdrovende controle van banden van motorrijtuigen is thans ook aan de Belgisch- Luxemburgse en Belgisch-Franse grens op geheven. In Amsterdam is een Joodse volks universiteit gesticht op initiatief van de Nederlandse Zionistenbond en het curato» rium van hei Nederlands Israëlitisch Semi- Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie. 294 2891/2 235.% 2301/2 220 214 A. K. U 155 '4 154 Fokker 134% Nederlandse Ford 2571/z 2691/2 Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent 104% Scheepvaart-Unie. 159 Vs 158% HollAmerika Lijn 161 Deli Maatschappij 142% 1371/2 H. V. A 157 151% A'dam Rubber 152% 149 Ned. Handel Mij. 160 N.-I. Handelsbank 112 Biliton Mij. II 362 Dr. E. J. W. Posthumus Mcyjes. emeri tus-predikant der Ned. Hervomde Kerk is in de ouderdom van 77 jaar in Den Haag, waar bij 37 jaar predikant is geweest, over leden. In Den Haag gebeurflen in Januari 1949 569 verkeersongelukken, waarbij 4 personen gedood werden. Het aantal verkeersongeval len in Januari 1948 bedroeg 493, waarbij eveneens vier slachtoffers vielen. De luitenant-kolonel J. C. A. Siliacus is op 7 Maart een halve eeuw in militaire dienst. De 300 werksters van een schoonmaak bedrijf in de hoofdstad, die vijf weken ge leden in staking gingen omdat hun eis voor 50 pet. loonsverhoging niet werd ingewilligd, hebben vandaag het werk hervat. De staking der gemeentewei-ksters duurt voort. Doordat de motor afsloeg bleef een vrachtauto van een Rotterdamse expediteur op een onbewaakte overweg in de omgeving van de Maasstad staan. De 21-jarige chauf feur kon nog juist uit de cabine springen voordat de auto door een goederentrein 140 meter meegesleurd en volkomen vernield werd. Een 10 meter hoge zendantenne voor televisie-proefnemingen is op het gebouw van de Arbeiderspers in Amsterdam ge plaatst. Het zal echter nog wel enige maan den duren voordat televisie-programma's woi'den uitgezonden. Drie vertegenwoordigers van Ameri kaanse vakverenigingen, die een reis door Europa maken om zich op de hoogte te stel len van de opvattingen der arbeiders en hun organisaties over het Mai-shallplan, hebben een tweedaags bezoek aan ons land gebracht. Brooklyn, dat Breukelen heeft geadop teerd, zond reeds 15 ton levensmiddelen en kleding naar het dorp aan de Vecht. Thans zijn Amerikaanse boeken en gramofoonpla- ten onderweg. De schooljeugd zond 4000 brie ven aan kindei-en in Breukelen De Protestants-Christelijke beroeps- goedei-envervoerders hebben zich afgeschei den van de neutrale bond en een eigen orga nisatie gesticht. Bezitters van een motorrijtuig moesten tot dusverre in een strook van 22 km. langs de Nederlandse grens het nationaliteits- bewijs van hun voertuig kunnen tonen. Deze grensstrook is thans teruggebracht tot 5 km. Dr. ir. M. H. Dammc is afgetreden als voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vei-eniging voor Luchtvaart. De bruto behoefte aan klei-aardappelen wordt voor het consumptiejaar 1949—1950 geschat op 1.614.000 ton. Hiervoor zal onge veer 70.000 hectaren nodig zijn. Hel met aard appelen beteelde klei-areaal zou dus bij ver gelijking met 1948 met 18.700 hectare verminderd kunnen worden. Deze opper vlakte zal voldoende zijn om onder normale omstandigheden te voorzien in de behoeften van binnenlandse verbruikers en de export. Van 1 Maart af vliegt de K.L.M. op de lijn AmsterdamZürich met Convairs. Hie- door wordt de reisduur met veertig minuten verminderd tot 1 uur en 50 minuten. HAARLEM EN OMGEVING Op verzoek van velen in de lande wordt Zondag 6 Maart 's middags om 5 uur weer een zangdienst uitgezonden uit de Grote Kerk te Haarlem. Voorganger is ds. F. R. A. Henkels, organist Egbert Vos. Verschillende koren verlenen medewerking. Tot voorzitter van de afd, Haarlem van de Ned. Onderwijzers Vereniging is, in de plaats van de heer S. P. Doek, die zijn werk zaamheden beperken moest, gekozen de heer J. Koerts. De Antirev. Kiesvereniging „Mr. G. Groen van Prïnsterer". houdt 'n vergadering op Woensdag 2 Maart, in café Brinkman aan het Plein, waarin de heer P. Tjeerdsma, hoofdbestuurslid van de Chr. Bond van Over heidspersoneel, zal spreken over „Het be staansrecht van de Antirev. partij, vroeger en nu". Zaterdagmiddag stale een twee-jarig jongetje de Wagenweg bij de Spruitenbos- straat over zonder uit te kijken. Hij werd door een personen-auto aangereden en brak een been. Een personen-auto die Zaterdagavond op het Stationsplein plotseling moest rem men omdat een voetganger overstak, werd door een achter hem rijdende wagen op de bumper genomen. Beide wagens werden zwaar beschadigd en moesten worden weg gesleept. De speeltuinvereniging D.V.S. te Haar lem geeft op Zaterdag 5 Maart een cabaret avond met attracties in café de Weyman, Santpoort. De opbrengst hiervan zal gestort worden, in het bouwfonds voor een eigen clubgebouw. Fa. W. F. CLAUS betaalt voor huishoudlompen 22 ct. per kg. Bakenessergracht 4551 Tel. 11436. Grote onderneming te Haar lem zoekt voor een harer em ploye's, vader v. 3 schoolg. kinderen WONING, ETAGE of INWONING, Cond. nader te bespr. Vest.- verg. kan geregeld worden. Brieven no. 2755. Gevr. door belastingconsu lent op goede stand te Haar lem voor uitoefening van praktijk 2 kamers zo mogelijk gestoff. Tel. ver eist. Brieven no. 2756. Bekw. BOEKHOUDER heeft nog tijd beschikb. voor het bijwerken en/of bijhouden van uw ad- I ministratie en boekhou ding, statistieken, kaart systeem en event, typewerk. Br. no. 140211 aan „Bolrek", Jul.laan 30, Overveen. Typen aanv. 9 Maart Steno aanv. 10 Matrt Boekh. aanv. 3 Maart Engelse Conversatie. Engelse Handelscorr. Handverb. HOUTPLEIN 1 rd. Telef. 17764. ^^HetTlAGAMFornuï^^ is wederom leverbaar! e» Met recht een WONDERFORNUIS Brandt dag en nacht door! Verbruikt 2i/2 mud co kes per maand. 9* Geheel geëmailleerd, dus eenvoudig te on derhouden. Vraagt ons inlichtin gen en prospectussen GR. HOUTSTRAAT 99 Geopend 9—17 uur. Tel. 1.3.9.2.6. WEGGELOPEN grote zwarte kater met ld. wit vlekje, Teg. bel. ter. te bez. Houtmankade 27. Tel. no. 18334. 2 uur 2 MAART a.s. VEILING Veilinggebouw „Spaarnestad" NOBELSTRAAT 8 (Zijstr. Jacobijncstr.) van: meubilair, pen- sionfomuis, buffetten, stoelen, enz. Kijkdag MORGEN, 1 MAART van 10-4 uur. Tel. 11136 b. g. g. 17C37 RADIO Toewijzing weer ontvangen van de bekende merken vanaï los Vakkundige reparatie. J. G. SLOOF OSTADESTRAAT l-<3 Tel. 19989.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3