Handbalbondsploegen aan bet werk Oosterkwartier blijft eerste klasser Broekman winnaar in Drontheim speelde chopm Bloemendaals Openluchttheater MAANDAG 28 FEBRUARI 1949 Onder zeer grote belangstelling traden de Bondsploegen („Antilopen") in Aals meer in het veld met als tegenstanders voor de dames het Haagse Hygiëa en voor de lieren „Aalsmeer". De vele toeschou wers hebben kunnen genieten van twee mooie wedstrijden, die vooral bij de heren dank zij de felle tegenstand van Aalsmeer spanning brachten. Duidelijk kwam naar voren dat de spelers en speelsters onvol doende op elkaar waren ingesteld, waar door zij geen hechte eenheid vormden. Er zal door de bonds technische commis sie nog hard gewerkt moeten worden, wil zij in staat zijn ploegen samen te stellen, die voor de komende internationale ont moetingen aan de eisen voldoen. Dames speelden gelijk In de eerste speelhelft kon Hygiëa zich op uitstekende wijze handhaven. Er was zelfs sprake van een overwicht, dat na zes minuten spelen reeds werd omgezet in een voorsprong. Na mooi driehoekspel passeer de de linksbinnen de doelverdedigster mej. de Heer, die voor een halve wedstrijd stond opgesteld (0-1). Hierna volgden en kele felle aanvallen van de Antilopen, doch er moesten nog tien minuten verlopen, al vorens de dames erin slaagden de gelijk maker te scoren. Mej. Handgraaf plaatste uitstekend voor doel, waarna de linksbin nen mej. Ermers inschoot (1-1). Na de rust begon Hygiëa met enkele aanvallen, welke echter op keurige wijze werden op gevangen. Tot voor enkele minuten voor het eind was er slechts sprake van een ge- lijkopgaande strijd, totdat de Haagse dames van een uit een doelworsteling ontstane kans gebruik maakten (12). Fel kwam „Antilopen" opzetten,, waardoor de Haagse verdediging danig in Eet nauw kwam. Mej. Van Gennip strafte een foutieve reactie van haar tegenspeelster af en maakte gelijk. Fraai spel bij de heren. De wedstrijd voor heren gaf prachtige staaltjes van handbal, zowel van de zijde van de bondsploeg als van het uitstekend op dreef zijnde Aalsmeer. In snel tempo werden de aanvallen opgezet. Evenals bij de dames bleek ook hier het niet voldoende op elkaar in gespeeld zijn van de Antilopen. Knappe prestaties werden er evenwel ge leverd, waarbij vooral de midvoor Kutjes, linksachter Meijer en doelverdediger Ten Korfbal Oosterkwartier heeft tegen SVK I in Amsterdam een zeer slechte wedstrijd ge- speeld en met 4-1 verloren. Gelukkig deed j Koog Zaandijk zijn sportieve plicht en won met 2-1 van Swift, waardoor Swift zal degraderen en Oosterkwartier zich in de eerste klasse handhaaft. SVK speelde voor rust met wind mee en spoedig had Van der Tuuk de stand op 2-0 gebracht. Nog voor rust werd het 3-0, alvorens P. Bakker kon tegen scoren. Na de rust was Oosterkwartier veelal in de aanval, doch daar werd te primitief ge speeld, zodat SVK tenslotte nog gelegen heid kreeg de stand op 4-1 te brengen. ArchipelWesterkwartier leverde een grote verrassing op, want deze wedstrijd werd door eerstgenoemd twaalftal met 6-5 gewonnen, waardoor Blauw Wit I het afdelingskampioenschap behaalde. Rohda won veiligheidshalve met 7-4 van DED. welke uitslag door de nederlaag van Swift achteraf van ondergeschikt belang bleek te zijn. De stand is nu: gespeeld punten Blauw Wit 16 28 Westerkwartier 26 Archipel 16 17 16 S. V. K 16 16 Rohda 16 14 Oosterkwartier 16 11 Swift 8 D. E. D 15 6 A.s. Zondag wordt de laatste wedstrijd fe weten Swift-DED gespeeld. De uitslagen waren: Eerste klasse: Koog Zaandijk 2-1, DED- Rohda 3-7, Archipel-Westerkwartier 6-5, SVK-Oosterkwartier 4-1. Tweede klasse A: DTV-Allen Weerbaar 7-4, KCN-Olympia 2-1, Zwaluwen-Amum 1-3. Reserve le klasse: Westerkwartier 2- Blauw Wit 2 uitgesteld. Reserve 2e klasse: ZKV 2-A'mum 2 1-1. De uitslagen van de Haarlemse Korfbal- bond luiden: Eerste klasse: Haarlem 1-Watervliet 2 0-2. Stadseditiebeker: THB 1-Animo Ready 2 3-1. Tweede klasse: Aurora 4-Watervliet 3 0-2. Oosterkwartier 4-Oosthoek 2 1-1. N. Flora 2-SV 3 0-1. Derde klasse: Animo Ready 3-Haarlem 2 1-1. Oosthoek 3-Wa- tervliet 5 1-2. SV 4-THB 3 1-1. Hockey West en Oost delen de punten Op Klein-Zwitserland te Den Haag speel den hockey-elftallen van West en Oost voor de districtswedstrijden. Het begin was vrij sensationeel, want reeds na 13 minuten slaagde het Oosten er in uit een strafcorner de score te openen door Winters (0-1). Het Westen kon niet verhinderen dat in de 25e minuut het Oos ten de stand op 0-2 bracht uit een mooie aanval, waarbij doelman Richter de bal miste. Een minuut voor rust moest de zeer goed spelende doelman Cramer zwichten voor een enorm schot van Roepie Kruize, dat hij uit een strafcorner loste (1-2). In de tweede helft was het Westen direct zeer gevaarlijk en reeds na enige ogenblikken stelde een goed genomen strafcorner R. Kruize in de gelegenheid wederom te scoren (2-2). In het eerste gedeelte van de strijd maakte het Westen de fout Esser te wei nig in het. spel te betrekken, doch na rust kwam haast alles van links, waaruit her haaldelijk zeer gevaarlijke ogenblikken voor het Oostelijk doel ontstonden. Ook Loggere, spil bij het Westen, was nu beter op dreef en de verdediging van Oost kon nu eerst recht tonen wat zij waard was. Derckx, die in goede vorm was, keerde een gevaarlijk schot vai» Bromberg (die overigens slechts weinig goed spel liet zien) en doelman Cramer stopte een hard schot uit een strafcorner op wonderbaar lijke wijze via schoen en paal. Hoewel kort voor tijd nog voor beide doelen enkele gevaarlijke situaties ontstonden, gescoord werd er niet meer. Amsterdambeker 3e ronde (heren): HHYC HDM II 4—3: Laren—Victoria 5—2; HTCC Hilversum 42; TogoBMHC II 21: HDM—SCHC 6—2; Kampong—MRHC 4—1; DKS—HOC 3—1. Heren. Promotieklasse A: Rijswijk—Asvion 1—0: HBS—Alliance 2—3. Promotieklasse C: Strawberries—Amster dam III 2—0. Tweede klasse D: HBS IIKieviten 12. Dames. Dr. Exaltobeker, 2e ronde: Deven ter—Gooi 1—3: Hilversum—Forward 71; TogoKieviten 10: Be FairMRHC 20; BDHC -Pinoké 4—3: Amsterdam—Tilburg 5—1' HKYC—Eindhoven 5—1: Rood Wit— Leiduitgesteld tot 13 Maart. Dames. Promotieklasse B: HBSStraw berries 2—1; BDHC II—Amersfoort 0—0. Tweede klasse B: Amsterdam III—BDHC III 2—1; Cl. tc Werve—Alkmaar 0—4; Zand- voort—Leiden II 20. Napel op de voorgrond traden. Gemakke lijk was het intussen niet voor de voor hoede. om dé bewegelijke verdediging van Aalsmeer uit elkaar le trekken. Tot de rust die met een 3-2 voorsprong voor de Antilo. pen inging, wogen de krachten der elftallen tegen elkaar op. In de tweede helft kon de bondsploeg, dank zij een betere techniek voortdurend meer terrein winnen en ge leide] ijx werd dan ook de score opgevoerd. Deze zeer interessante wedstrijd eindigde in een 8—5 overwinning voor de bonds ploeg. Schaatsenrijden Broekman heeft geen 5000 meter op de Europese en wereldkampioenschappen kunnen winnen, maar bij andere inter nationale wedstrijden is hij op deze af stand niet te slaan. Zo won hij Zaterdag te Drontheim de 5000 meter in 8 minuten 42.8 seconde, gevolgd door Hjalmer An dersen in S min. 57.3 sec., een verschil van maar even 15 seconden. Op de derde plaats eindigde Cronshey met 8 min. 59.9 sec. en vierde was Van der Voort met 9 min. 0.5 sec. De Noor Lundberg was vijfde met 9 min. 0.7 sec. De tijd van de wereld kampioen was zeer slecht, 9 min. 24.4 sec. Op de 500 meter werd John Werket (V.S.) eerste in 45.2 sec. met zijn landge noot Ken Henry als tweede in 45.4 sec. Op de tweede dag won Broekman de 1500 meter in 2 min. 25.1 sec. voor Lund berg met 2 min. 25.5 sec. en Van der Voort met 2 min. 25.6 sec. Als vierde eindigde Pajor met 2.25.9. gevolgd door Hjalmar Andersen met 2.26.1, Ken Henry 2.26.3, Reidar Liaklev 2.26.8 en Sverre Haglie met 2.27.6. Op de 10.000 meter reed Pajor weer schitterend en hij bezette de eerste plaats met een goede tijd van 17 min. 32.6 sec. voor Broekman met 17 min. 37.1 sec. Derde was Hjalmar Andersen met 17 min. 52.8 sec., vierde Goethe Hedlund 18 min. 0.2 sec., Liaklev 19 min. 3.4 sec., Cronshey 18.12.7. In het algemeen klassement bezette Broekman de eerste plaats met een totaal j aantal punten van 201.302. Tweede werd Hjalmar Andersen met 202.170, derde Odd Lundberg, vier Pajor, vijfde Ken Henry en zesde Van der Voort. Zwemmen Dames van DWT boeken succes in een driekamp Nadat de vorige Zondag in het Sport- fondsenbad West de herenafdelingen van Vest, Dolfijn, ZAR en de Watertrappers hun vierkamp verwerkten was het Zondag de beurt aan de damesafdelingen van deze clubs. Daar de Dolfijn alleen herenleden telt werd het een driekamp, waarbij dit maal de Watertrappers de boventoon voerden. De Haarlemmers wonnen alle nummers op één na en vaak met zeer aar dige tijden. Ook de polo-wedstrijden ein digden' in een Haarlems succes, nadat DWT 2 de Vest-dames met 4-1 verslagen had en DWT 1 het tegen ZAR zelfs tot 7-0 bracht kwam de finale DWT 2-DWT 1, welke ondanks fanatiek verdedigen van de reserves in een 5-1 overwinning voor het eerste zevental eindigde. De voornaamste uitslagen waren: 100 m borstcrawl 1 P. v. Bruggen DWT 1.20.6. 2 T. Scheerder DWT 1.24.1. 100 m schoolslag 1 D. Turkenburg DWT 1.31.6, 2 H. Odijk DWT 1.38.6. 50 m vlinderslag 1 J. Akerboom DWT 41.-, 2 v. Messel Vest 44.5. 50 m rugslag 1 B. Nelis- sen DWT 40.3, 2 A. Hërmsen Vest 41,3. 4 x 50 m wisselslag estafette 1 DWT 2.43, 2 Vest 2.51.7, 3 ZAR 2.55.1. 4 x 50 m borst crawl estafette 1 Vest 3.07.8, 2 DWT 1 3.13.4, 3 ZAR 3.14.7. Eindstand: 1 Water- trappers Haarlem 1201.8, 2 de Vest Naai"- aen 1242.7, 3 ZAR Amsterdam W 1281.7. Lawntennis Nederland—Zuid-Afrika Van het bestuur van de Zuid-Afrikaanse Lawn Tennisbond is bericht ontvangen, dat de Davisbekerspelers Sturgess, Levy en Cockburn niet vóór 27 April in Nederland zijn. Zij vertrekken 26 April per KLM uit Johannesburg en hebben verzocht drie oefen- dagen te mogen hebben voor dat de wedstrijd begint, Hieruit zou voortvloeien, dat de wed strijd op Zondag 1 Mei, Maandag 2 en Dins dag 3 Mei zou moeten worden gespeeld. De eerste ronde moet uiterlijk 3 Mei zijn ge speeld. Schaken ASC afdelingskampioen Door een overwinning van 73 op het Haarlems Schaak Gezelschap is de Amster damse Schaakclub in Haarlem kampioen ge worden van de afdeling A der hoofdklasse competitie van de KNSB. De uitslag luidt: J. G. BaayL. Prins 01; J. H. Marwitz H. Bouwmeester 01; R. A. G. Davidson C. Orbaan 01; G. KrooneB V. Belcker V.1 F. A. SpinhovenW. H. Sandifort 10; mr. G. Snoeck Henkemansdrs. J. G. Karper 01: J. J. BertG. H. Prahl 'i].i; J. de VriesJ. J. v. d. Zanden 10; G. Kranen donk—S. Muurlink 01; J- Nijman—P. van Ouwerkerk 01. «™wcd'H|d'"op 3 J"" Stefan Asken„e'Prachtige wandelgelegenheid bij' Voor het eerst na acht jaar zullen de beste Nederlandse athleten binnenkort weer in Haarlem uitkomen. De H. A. V. „Haarlem" heeft voor Zondag 3 Juli wedstrijden uit geschreven op het terrein van „Haarlem" aan de Jan Gijzenvaart. Die dag '/.uilen in ons land geen andere belangrijke atletiek wedstrijden worden gehouden. Vastenbrief van het Episcopaat In de R.K. kerken is gisteren een Vas tenbrief der Nederlandse bisschoppen voorgelezen, waarin enige actuele proble men worden behandeld. „De maatschap pelijke woelingen in vele landen en de spanningen tussen de volken wijzen er op dat een rechtvaardig evenwicht nog niet is gevonden. Van de scheve verhoudingen maken kwaadwillige machten misbruik om de spanning nog hoger op te voeren. In de kronkels van het onrecht nestelen zich satanische machten, die geen verbe tering willen en deze tegenhouden om op het geschikte moment met duivels geweld los te breken". De bisschoppen constateren dat in Ne derland, waar nog een betrekkelijke rust heerst, velen in nood verkeren. Er zijn rechtmatige eisen, waaraan nog niet is voldaan en er bestaan spanningen waar van de kracht en de omvang niet bekend zijn. Voorts wordt verklaard dat de kerk steeds is opgekomen voor het recht van ieder, goederen in persoonlijk eigendom te bezitten. Op verschillende wijzen kan de eigen- Wij beleven een Chopin-jaar. Het is te merken, want de Chopin-recitals zijn niet van de lucht. Zondagnamiddag was Stefan Askenase aan de beurt, en als ons iemand de geest van Chopin nader kan brengen, dan geloof ik wel dat hij daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komt. Het werd dan ook een verrukkelijke klavier middag, die vooral de poëtische inhoud van Chopin's muziek naar voren bracht. Askenase speelde onder meer de Vier Bal lades, en 't was alsof hij ze vertelde met al de gloed en de kleur van een fantastische romantiek, die het onwezenlijke, het ge droomde weet tot werkelijkheid te maken. En het merkwaardigste daarbij was, dat hij ae meest ontoegankelijke van het vier tal, die in f kL terts, het laatste num mer vóór de pauze tot een zeldzame klaarheid bracht en aldus deze ballade voor de fijnproevers een suggestieve kracht en een aantrekkelijke charme verleende, die haar voor iedereen onder het publiek boeiend moest maken. Askenase's spel geeft de indruk dat de techniek een volkomen overwonnen aan gelegenheid is en dat hij geheel van de poëtische idee uit de werken interpreteert. Zijn delicate techniek is er trouwens op gericht de meest verrassende effecten te bereiken, die de gemoedsspanhingen tijdens het nadichten hem ingeven; en 't lukt al tijd, zonder de minste schijn van opzette lijkheid. Een warm, beweeglijk gemoed en een smaakvol poëtische zin vormen ten slotte de drijfkracht van deze heerlijke herscheppingskunst. Het heeft weinig zin kanttekeningen te dom tot zijn sociale bestemming geraken, onder andere door behoeftigen te helpen maken b9 ntunmer van het program, werken te steunen. Velerlei no- Wielrijden Voorting en Middelkamp in de Ronde van Nederland De oud-wereldkampioen Theo Middel kamp heeft zijn contract voor de tweede ronde van Nederland getekend. Het ligt in de bedoeling dat zowel Gerrit Schulte als Theo Middelkamp deel zullen uitma ken van de nationale ploeg, die in totaal- uit acht renners zal bestaan. Schulte, Mid delkamp en de jongeren Koot en Voorting zijn thans met Cor Bakker en Blankenauw door de technische leiding in de nationale équipe gekozen. Behalve de nationale ploeg zullen nog vier andere Nederlandse teams in de ron de uitkomen. Athletiek Slijkhuis geblesseerd Slijkhuis liet in Madison Square Garden verstek gaan voor de mijl, welke gelopen werd ter gelegenheid van de inter-univer- sitaire wedstrijden. De reden was, dat hij een blessure had opgelopen aan de achil lespees van zijn linkervoet, toen hij enkele dagen geleden aan het trainen was. Aan de wedstrijd, bekend onder de naam de Louis Zampermi-mijl. namen deel de Zweden Bengtsson. Ahlden, de Fransman Hansen- ne en drie Amerikanen Benstsson won in 4 minuten 10.2 sec., met Wilt als tweede. Hansenne derde, Ahlden vierde en Stone vijfde. Het verschil tussen nummer één en twee bedroeg ruim vijf meter. Slijkhuis was wel aanwezig en volgde als toeschou wer de wedstrijd. den en behoeften zijn zo groot, dat de overheid, die hiervoor bijdragen vraagt in de vorm van belastingen, hierin moet voorzien. De goederen vinden in deze tijd hun sociale bestemming als zij gebruikt worden voor verdere productie, zodat werkgelegenheid voor andere arbeiders wordt geschapen. Sociale lasten moeten aanvaard en sociale wetten nageleefd worden uit maatschappelijke rechtvaar digheid. Er moet door bezitsspreiding naar gestreefd worden dat zij, die deel nemen aan de productie, ook delen in het bezit uit een oogpunt van sociale recht vaardigheid. Voorts moet het loon van een volwaardig arbeider voldoende zijn voor hem en zijn gezin. De overheid moet er naar streven het gezinsloon ook voor gro tere gezinnen tot volle werkelijkheid te maken. De bisschoppen betreuren het dat er nog werkgevers zijn die niet wensen dat hun personeel zich bij een vakorganisatie aansluit. De toestand van ondergeschikt heid van vele werknemers moet plaats maken voor een zekere medezeggenschap en mede-verantwoordelijkheid. Het loon systeem zal aangevuld moeten worden met een zeker deelgenootschap in de winst, op dat de opbrengst der productie niet alleen aan enkelen ten goede komt. De werkge vers moeten echter meer belangstelling en meer verantwoordelijkheidsgevoel to nen. Het is teleurstellend dat de arbeids prestaties lager zijn dan vroeger. Dit is vooral bedenkelijk in bedrijven waar de lonen hoog genoeg .zijn. De lagere presta ties van de arbeiders hebben tot gevolg dat de prijzen van producten en diensten verhoogd moeten wórden. Ook bij open bare bureaux en overheidsdiensten wordt nogal eens de indruk gewekt dat de ar beidsprestaties daar hoger opgevoerd kun nen worden. De bisschoppen constateren ook een tekort aan dienstvaardigheid ten opzichte van de huisvrouwen. Het gebrek aan hulp vaardigheid is zo groot dat de hulp in de huishouding een maatschappelijk pro bleem is geworden. Het is sociaal niet juist, zo wordt verder gezegd, dat arbeidscontracten lichtvaardig worden opgezegd. Werknemers en werk gevers dienen in deze moeilijke tijd blijk te geven van een hoognodige sociale ge zindheid. Zij moeten niet om wat meer loon of winst de gemeenschapsbelangen over het hoofd zien. Er wordt in de vastenbrief verklaard dat werknemers die stakingen in de kiem moeten smoren welke alleen bedoeld zijn de Christelijke maatschappelijke orde in de war le sturen. Tenslotte verklaren de bisschoppen dat de overheid het juiste evenwicht tussen lonen en prijzen moet handhaven en dat iedereen moet medewerken om de verde ling der beschikbare woonruimte zo recht vaardig mogelijk te doen zijn. „Onze Vloot" Op de algemene vergadering van de afde ling Haarlem van de Koninklijke Nederland se Vereniging „Onze Vloot" heeft de waar nemend voorzitter, de heer J. Lucassen, de verdiensten herdacht van wijlen Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, bestuurslid, en de heer L. J. van Rossem, voorzitter voor de afdeling. Gekozen is als voorzitter de heer A. Cram- winckel, als leden van het bestuur werden herkozen de heren J. L-ueassen, G. E. V. L. Beekman en L. van den Bos. Uit gedane mededelingen bleek dat de pro paganda voor lid worden der afdeling krach tig ter hand zal worden genomen. Het voor nemen bestaat in het voorjaar en in het na jaar een. lezing te laten houden. ma, want het subtiele van de interpretatie kan men toch niet navertellen. Wel wil ik wijzen op het treffende verschil in atmos feer tussen de beide gespeelde Mazurka's, op. 41 no. 1 en no. 4, de eerste min of meer schertsend, de tweede teer en stemmig. Tot slot speelde Askenase een viertal Etudes. Dit gaf nog eens twee stralende hoogtepunten, namelijk met de tertsen étude gis kl. t. en met de episch grootse a kl. t., beide uit opus 25. Het talrijke publiek werd om zijn geest driftig applaus nog beloond met een toe gift, de Valse brillante in As, op. 34. De aanwezigen kunnen zich vleien deze Zondagnamiddag een ideaal Chopin-spel te hebben gehoord. JOS. DE KLERK. Kamermuziekavond van het „Trio 1948" Het „Trio 1948", bestaande uit Carolien van der Heide, viool, Norbert Visser, viool, en H. W. Poldermans, piano, kwam voor de tweede maal in dit seizoen concerteren in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum. Deze ernstig werkende jonge mensen hebben een répertoire opgebouwd van klassieke en moderne werken voor twee violen en klavier en voor twee violen zonder begeleiding, dat tot het belangrijk ste behoort wat er voor deze bezetting van huis- en kamermuziek is. Strikt genomen horen sommige dezer werken met clave- cimbel uitgevoerd te worden. De Grande Sonate en Trio „Le Parnasse ou l'Apo- théose de Corelli" van Couperin bijvoor beeld ontbeert in zijn speels rococo-ka- rakter node dè lichte tinteling van het cembalo. Wie dit geestige stuk in zijn ware klankkleur eens gehoord heeft, zal deze opmerking begrijpen. Bij een trio-sonate van Handel of van Gluck komt men daar gemakkelijker overheen en bij Haydn aan vaardt men de pianoklank als normaal. Niettemin hebben wij van al deze oude trio-sonates ten zeerste kunnen genieten door de smaakvolle, goed afgewogen in terpretatie van het drietal. En wat is er dan nog voor muzikaal belangrijks te be leven in een vrij onbekend werk als de trio-sonate in A gr. t. van Haydn, die haar bekroning vindt in een waarlijk verras sende slotfuga; of in een vergeten stuk als de Sonate in E van Gluck, die zich hier, zoals trouwens altijd, beperkt tot het essen tiële dat het effect kan dienen, en zich niet bekommert om belangwekkende ont wikkelingen in strenge kunstvormen. Maar de meloaieuse kracht van zijn An dante is toch maar onweerstaanbaar. De moderne trio-sonate van Milhaud werd in een zeer geacheveerd samenspel aantrekkelijk gemaakt en volkomen aan vaardbaar, op de laatste maten na; het is vreemd dat een zo levendig en geestig stuk een zo tam slot heeft. De tien Hongaarse en Roemeense dan sen voor twee violen bewerkt door Bartok, deden het, evenals op een vorige uitvoe ring van het Trio 1948 uitstekend. Nieuw op het programma was de Sonatine voor twee violen van Honegger, een hoogst be langrijk stuk moderne contrapuntiek; Carolien van der Heiden en Norbert Visser bereikten er mee in goed evenwicht een maximum van geluid. Hendrik Willem Poldermans gaf als solist ook nog een delicate vertolking van de Sonatine van Ravel. JOS. DE KLERK. Gewonnen. Het Leids Studententoneel won het door de Nederlandse Amateur To neel-Unie georganiseerde landelijk éénacter- tournooi met „Waar het kruis staat", een van de spelen van de zee van Eugene O' Neill. Wordt binnenkort voor het publiek opengesteld Het paradijselijke plekje, dat het Bloemendaalse openluchttheater heet en dat zelfs hartje winter op Zondagen drie- tot vijfhonderd bezoekers trekt zal in het komende voorjaar nog aan trekkelijker worden dan het thans reeds is. Enige jaren geleden heeft de gemèente het duinterrein tussen de Algemene be graafplaats en het Openluchttheater aange kocht ten behoeve van een eventuele uit breiding van de dodenakker. Een opper vlakte van niet minder dan zeven bunder, groot genoeg om twee eeuwen lang de Bloemendalers tot eeuwige rustplaats te dienen. In de praktijk wordt natuurlijk alleen het gedeelte in orde gebracht, dat voor de nabije toekomst noodzakelijk is, in dit geval de ruimte die men voor de eerst volgende 25 jaren denkt te gebruiken, zijn de honderd hectaren. Het overgrote deel blijft dus woest liggen en zo is wethouder Van Geluk, de man die ook het initiatief nam tot de bouw van het Openluchttheater, op het idee gekomen dit duinterrein als wandelgelegenheid aan het theater toe te voegen. Uniek stuk natuurschoon. Zaterdagmiddag hebben we onder zijn geestdriftige leiding deze uitbreiding in ogenschouw genomen en ons ervan over tuigd, dat in Zuid-Kennemerland daarmee een stuk natuurschoon voor het publiek is ontsloten, dat zijn weerga niet spoedig zal vinden. Men kan er vooral genieten van prachtige vergezichten, op Haarlem met zijn kerken, gebouwen en fabrieken, op de altijd-maar-rokende Hoogovencomplexen van Velsen, maar vooral wordt men steeds weer getroffen door verrassende doorkijkjes in het duin, dat bij nevelig weer de ge dachte aan een woest en ledig maanland schap doet rijzen. Publieke Werken is er op het ogenblik druk bezig met de aanleg van verharde paden, die een uitgestrekte en afwisselende rondwandeling mogelijk maken. Daarbij wordt er tegen gewaakt, dat het karakter van het terrein geweld zou worden aange daan. Voor de beplanting, die in het na jaar zal worden aangebracht zijn dan ook dennen, duindoorns en duinrozen gekozen, waardoor het eigen aspect van dit gebied niet te loor gaat en men niet het gevoel krijgt zich in een wandelpark te bevinden. De zwarte grond, die op het ogenblik op de mestlaag van compost wordt gegooid, dient uitsluitend om verstuivingen van dit straat- vuil tegen te gaan en wordt op den duur vanzelf door het zand geabsorbeerd. Bovendien heeft deze beplanting het voor deel, dat ze goedkoop is en bij een eventuele uitbreiding van de begraafplaats gemakke lijk omgehakt. Voor hen, die er eens bij willen gaan zitten zullen vele banken worden geplaatst. Het is te hopen, dat de toekomstige be zoekers deze service z.uHen weten te waar deren en het gemeentebestuur de pijnlijke ervaring van voor de oorlog toen gelei delijk van de duizend banken er achthon derd verdwenen zullen besparen. Bloemendaal Bollendal! Het ziet er naar uit, dat dit wandelduin per 1 April voor het publiek zal worden opengesteld. De bezoekers zullen dan levens kunnen genieten van duizenden en duizen den bloeiende bollen, vooral tulpen, maar ook narcissen, die de hellingen van het theater een enorme „Voorjaarsflora" in de natuur zullen vormen. Zij, die reeds nu een tocht naar de vroe gere zanderij ondernemen, zullen zien hoe de tulpen en narcissen hun kopjes reeds boven de grond steken ten teken van het veelkleurige kleed, dat zij gezamenlijk weven. Gevariëerd programma Het bestuur van de Stichting Openlucht theater heeft voor het komende seizoen reeds een uitgebreid programma gereed, waaruit blijkt, dat men van plan is het theater tot een levend centrum van Ken- nemerland te maken. Op 9 April zal de wandeltocht van de Bloemendaalse Sportclub er door trekken, op 24 April zal de Koninklijke Vereniging „Ons Leger" er vierhonderd gasten uit Bel gië en Luxemburg ontvangen, waarbij als speciale trekpleister het militaire orkest, dat deze plechtigheid zal opluisteren, ver meld kan worden. Rhapscdie in Oranje, rood, wit en blauw. De Rhapsodie in Oranje, rood, wit en blauw, die Marinus Adam het vorige jaar in opdracht van het Centrumcomité „Ko ninginnedag" componeerde zal op 8 Mei nogmaals uitgevoerd worden, wederom door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", een jongenskoor, het ballet van Tilly Sylon en de Haarlemse Orkest vereniging onder leiding van de componist. Twee weken later, op 21 Mei, zullen de Een overzicht van het uitgestrekte recrea tiegebied van 't Kopje tot Begraafplaats. SITUATIE VAN HET WILHELMINA PARK, OPENLUCHT-THEATER EN WANDELPARK MET OMGEVING. I Over burgerzin gesproken Het Openluchttheater van Bloemen- daal is tot stand gekomen door de offer vaardigheid van die inwoners van deze gemeente, die hun burgerzin en ge meenschapsgevoel in een daad wilden tonen. Heel Bloemendaal, ja gans Ken- némerland beleeft pleizier aan deze geste en men zou zo zeggen, dat ieder, die daartoe in de gelegenheid is, het zich tot een eer zou rekenen bij te dragen tot het behoud en het welvaren van dit natuurmonmnent. Het is helaas niet zo en wij kunnen ons de teleur stelling en verontwaardiging van wet houder Van Geluk voorstellen, toen hij moest meedelen, dat de gelegenheid tot het stallen van fietsen en het parkeren van auto's ook in de komende zomer onvoldoende zal blijven. Het bestuur had zich in verbinding gesteld met de eigenaar van een aan het Openluchttheater grenzend stuk grond, dat voor dit doel geknipt is en waarvan de waarde er ligt een bouw- verbod op hoogstens een paar dub beltjes per vierkante meter bedraagt. De bezitter heeft geantwoord, dat het terrrein wel te koop was, doch hij noemde daabij een prijs van zo om en nabijhet honderdvoudige van de werkelijke waarde. Zij, die van de zomer een flink eind zullen moeten lopen, voordat zij een ge schikte plek vinden, waar zij hun fiets of auto kunnen plaatsen, zullen begrij pen, dat dat niet de schuld van het stichtingsbestuur is 250 kinderen, die Jan Booda in „Inter Nos" heeft verenigd, hun frisse zang in de vallei aan de Hoge Duin en Daalse weg doen horen. In felle tegenstelling daarmee maar zeker niet minder schoon zal de Ko ninklijke Militaire Kapel onder leiding van Rocus van Yperen zijn heroïsche klank fonteinen op 29 Mei en 27 Augustus in de lucht spuiten. De „Young Vic" komt! Het zomerprogramma bevat één punt waarvoor men de organisatoren niet dankbaar genoeg kan ziint de „Young Vic", het jeugdige Engelse toneelge zelschap, dat in het najaar tijdens een korte tournée door ons land zoveel succes oogstte, zal in Juli zes of zeven voorstellingen geven van Shakespeare's „As you like it". De spelers zullen gedurende hun verblijf van tien dagen bij Bloemendaalse inwoners logeren en het publiek, dat overdag het theater bezoekt zal hen kunnen zien repe teren. In dezelfde maand zal de Haarlemse politie haar muziekconcours in het Open luchttheater houden en er zijn onderhan delingen gaande met de Hoofdstad-ope rette en het ballet van de Nederlandse Opera. Natuurlijk zal ook de HOV weer komen coneerteren en verder zijn er plannen in voorbereiding voor een opvoering van „Een Midzomernachtsdroom" hetzij door het Ka tholiek Toneelcentrum uit Haai'lem, hetzij door leerlingen van de Amsterdamse To neelschool. In Juni brengt het Zuidnederlands Toneel onder leiding van Pierre Balledux het spel „Kringloop der belangen" van Jacintho Benavente. De bevordering der toneelkunst blijft het stichtingsbestuur steeds voor ogen staan en het zou het bijzonder toejuichen als bij voorbeeld ensembles van de in de nabijheid gelegen grote bedrijven de Hoogovens bijvoorbeeld het openluchttheater zou den gebruiken voor hun opvoeringen. Op deze wijze zou het Openluchttheater het best aan zijn doel beantwoorden, omdat het dan rechtstreeks zou bijdragen tot de ont wikkeling der volkscultuur. Dertigjarig bestaan der afdeling van de A.J.C. In het Jeugdhuis ,,'t Baken" aan de Bake- nessergracht heerste Zaterdagmiddag een feestelijke stemming. De afdeling Haarlem van de Arbeiders Jeugd Centrale hield ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan een receptie. Een tentoonstelling was in een der zalen ingericht en de bezoekers kregen een indruk van het werk, dat in de afgelopen dertig jaar is verricht- De voorzitter van de afdeling, de heer Arnold Zwart, sprak een inleidende rede, waarna de heer Ad van Mook uit Amsterdam, landelijk secretaris van de A.J.C. de geluk wensen namens het hoofdbestuur aanbood. Hij deelde mede, dat kaderleden uit Haar lem in de gelegenheid gesteld zullen worden, een cursus op kosten van het hoofdbestuur te volgen. Het Haarlemse gemeentebestuur was ver tegenwoordigd door de heren F. S. Noordhoff en mr. dr. A. F. IJ. Schreurs. Eerstgenoemde voerde het woord en schetste de betekenis van het werk der A.J.C. in Haarlem. De ar beid heeft ongetwijfeld invloed uitgeoefend op" andere plaatselijke jeugdorganisaties, zei- de spreker in zijn toespraak. Ook waren op de receptie aanwezig de heren W. F. Happé- voorzitter van de fede ratie van de Partij van de Arbeid, mevrouw T. KerkhoffPet, namens de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, J. H. Visee, namens het bestuur van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, J. Wildschut, als ver tegenwoordiger van de Haarlemse Bestuur- dersbond, H. Stapel, voorzitter van de afde ling Haarlem van de Nederlandse Culturele Sportbond en namens de Moderne Jeugd'» raad, R. I-I. Smink, secretaris van de bond van' Werkmeesters, Technici en Opzicht-houdend personeel, J. Kruijd, kernleider van de A.J.C» Wim Wensink. oud-voorzitter van de A.J.C, Henny de Wijn, namens het gewestelijk be suur van de A.J.C. en vele oud-leden. Enigs sprekers boden geschenken aan. Vredesraam aangebracht in de Spaarndamse kerk In de Zondagmorgen gehouden dienst in 'de Nederlands Hervxormde Kerk te Spaarndam, waarin beide predikanten voorgingen, is een Woord en ds. J. Kroon voorgingen, is een vredesraam onthuld. Leden van de gemeente hadden geld bijeengebracht en een glas-in- loodraam aangeboden, ter herinnering aan de vrede. Het is vervaardigd naar een ont werp van de heer Joh. Mekkink uit Ooster beek door de heer J. le Nobel te Haarlem. Het motief is ontleend aan Jesaja 65 vers 25. Thans is het tweede glas-in-loodraam aan gebracht. Het eerste is geplaatst bij het drie honderdjarig bestaan van de kerk. Gehoopt wordt, dat er in de toekomst meer ramen hel gebouw, zullen .versieren»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6