Haarlems Dagblad Boeken H Op het Bloemendaalse strand zit een kleine Zweedse stomer Poolse vrachtboot „Katowice bij Terschelling vergaan Indonesische federalen aanvaarden de Nederlandse uitnodiging 53e Jaargang No. 19181 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantooi- H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 1 Maart 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom eti «Dpccctite ïjaarlemec^e Courant (Anno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ET IS WEER BOEKENWEEK en bin nen drie weken zal de lente dus offi cieel beginnen. Men raakt aan die vaste opeenvolging van data gewend. Behalve dat de lente blijder en schoner is en ons meer vreugde brengt als ik denk aan de romans van Anna Blaman, Jo Boer en Simon Vestdijk voel ik mij opveren dooi de gedachte: en toch komt de Lente weer! bezit zij de schone eigenschap zich niet aan officiële data houdt. Zij lacht erom. Zij lacht om deze hele wereld met al haar vastgestelde data, waarop zij- zichzelf luidruchtig aanbeveelt, aan dit of dat te denken. Het is best mogelijk dat wij vóór 21 Maart een reeks heerlijke zonnige dagen zullen krijgen met bijbehorend versneld ontwaken der natuur, en na die datum een week storm, regen en hagel. Daar blijft altijd het element der grillige verrassing in, dat zo vaak ook de meteorologen in de Bilt volkomen misleidt. En dat is schoon. Stel u voor dat de Bilt, .zich naarstig voort spoedend langs de weg van natuurweten schappelijke vooruitgang, ooit in staat zou zijn een heel jaar tevoren het weer te voorspellen. Ge kunt daar voordelen in zien. Zij zijn ongetwijfeld talrijk. Maar ik zou er geen prijs op stellen en hoop die vooruitgang, als hij komen moet, niet meer te beleven. Wie er anders over denkt diene wel te beseffen, dat meteen de zekerheid, waarmee men de data voor het uitbreken van oorlogen zal kunnen vaststellen, als een voordeel beschouwd zal worden. Hoe is het met de atoomenergie gegaan? En met zoveel vroegere ontdekkingen? Maar mijn onderwerp is de Boekenweek. Iemand heeft in de Groene geschreven: „Men moet bestand zijn tegen de eeuwige regelmaat van het moderne leven, om geestdriftig te blijven voor allerlei perio diek terugkerend feestelijk gebeuren". Hij heeft er aan toegevoegd: „Waarom moeten wij op 31 October Moederdag houden en op de veertiende Mei de 'bevrijding herdenken? Gedenk altijd uw moeder en de vrijheid, dat is beter! Zijn er al niet vaste punten genoeg? Nu voegt zich sinds heuglijke tijden daarbij nog de Boekenweek, van 26 Fe bruari tot 5 Maart. Alweer zoiets! Een week om aan het boek te denken. Een week? Heel mijn lange leven heb ik aan het boek gedacht." Het verheugt mij deze collega te citeren; onze gevoelens ten aanzien van al die op gedrongen gedenk-dagen stemmen won derlijk overeen. Vermoedelijk zal hij, even als ik, met het kopen van enig boek dat wij beiden op het oog 'hebben opzettelijk wachten tot de Boekenweek voorbij is. Dat is geen streven om iets bijzonders te doen en ons daardoor te onderscheiden, want het zal niemand interesseren of hij en ik nu of later in een boekwinkel verschijnen. De beweegreden is slechts, dat wij liever aan eigen initiatief vasthouden en een zekere schrik hebben van deze aangroeien de reeks data; nu denk je aan dit.... en dan denk je aan dat.kijk de agenda in. Er hoort deze week in te staan: geestdrift voor het Boek. Produceer dus geestdrift. Misschien zijn er landen waarin ik nu tiaar een boekwinkel zou moeten gaan en het niet tot de volgende week zou mogen uitstellen zonder genoteerd te worden. Wij weten niet al, wat achter IJzeren Gordijnen is voorgeschreven. Nu, laat ons blij zijn dat het hier wel mag en er gebruik van maken als onze aard zó is. Niet zo erg volgzaam, bedoel ik. Natuurlijk veranderen wij hiermee niets aan het voortbestaan van de Boekenweek. Zij die daar belang bij hebben, terwille van de verkoop van het Boek, zullen er zeker voordelige ervaring mee hebben op gedaan. Het blijkt trouwens uit de jaar lijks stijgende oplaag van het Geschenk boek en van het aantal mensen, dat mee- raadt wie het geschreven heeft. Ik heb wel eens gepoogd te raden wie een bepaald boek geschreven had, maar nooit dit Ge schenk-boek, ook alweer om naar eigen inval te handelen en juist niet, wanneer wij daar in menigte op bepaalde data toe aangespoord worden. Eigengereid dus. Niet apart, of bijzonder oorspronkelijk, want er is geen twijfel aan dat een groot aantal anderen dezelfde opvatting volgt. Die ge dachte stemt zelfs plezierig. Ik geloof zeker dat er een tijd zal komen, waarin de gedenk-dagen en gedenk-weken van dit soort zullen hebben afgedaan. Daar zijn wij nog niet aan toe. Het Boek zou minder behoefte aan een Boekenweek hebben, om zijn omzet op te voeren, als het niet zo onbeheerst werd geproduceerd. Dat wil zeggen: als vele uit gevers strenger maatstaf aanlegden bij de keuze van de manuscripten, die zij uit gaven. Als het aantal niet zoveel hoger was dan het aantal goede. Bij zulke scherpere selectie zou het publiek aanzienlijk meer gebaat zijn dan bij Boekenweken. Het zou niet zozeer gehinderd worden door de moeilijkheid, de qualiteit uit de quantiteit op te diepen en met meer en blijde hoop zijn inkopen doen: niet alleen in deze week, maar in elke van de één-en-vijf tig overige des jaars. Het Boek van qualiteit wens ik met dat al ook in deze week het beste. Moge het door velen ontdekt worden. Mogen die velen beseffen dat het niet altijd de best seller en vaak niet het pas-verschenen werk is. Het is niet zo erg, niet gelezen te hebben „wat je gelezen moet hebben". Het is prettiger als je er zelf van genoten hebt. Ook dit moge een eigengereid standpunt zijn, maar er is zoveel voor te zeggen. In deze dingen telt de eigen ervaring heus het zwaarst, zwaarder dan die van de buren. Moge het Boek met een hoofdletter er wel bij varen. R. P. Zweden binnen een half jaar bij het Atlantisch Pact? Antwoorden van West-Europese rege ringen op het laatste ontwerp voor het Noord-Atlantische Pact begonnen gisteren op de ambassades te Washington binnen te komen, meldt Reuter. Volgens Amerikaanse persberichten uit Kopenhagen zouden hoge diplomatieke kringen te Zweden voorspeld hebben dat Zweden binnen zes maanden tot het ver drag zal toetreden en mogelijk nog „spoe diger indien de Sovjets de handen naar Finland zouden uitstrekken". Na een staking van acht weken hebben 120 bouwvakarbeiders van een aannemers bedrijf te Amsterdam gisteren het werk op de objecten Wiltzangweg en Erasmusgracht, hervat. „HET WAAIT, DAT HET ROOKT" De „Dudok de Wit" voer naar de „C. A. - Banck en bracht de machinist aan wal (Van een onzer verslaggevers) In een witte rook van stuivend water buldert de orkaan over de Noordzee, de branding slaat met dreunend geweld tegen de zandbanken. In de eerste ochtendschemering rijst uit die razer nij bij het Bloemendaalse strand een kleine grijze boot uit het schuim: de „C. A. Banck" van de Zweedse rederij Christer Banck uit Helsingborg, die in de nanacht het ongelijk gevecht tegen de kokende zee heeft moeten opgeven en nu als een blok op de banken ge smeten zit, omhuld door flarden schuim langzaam nog iets meer afdrijvend naar de smalle strook strand. Om kwart voor zeven heeft de IJmui- dense kustwacht hem voor het eerst gezien en het moest fout gaan, want de orkaan kracht van de elementen droeg het scheepje als een stuk wrakhout voor zicK uit naar de kust. Recht voor de toegangsweg tot het Bloe mendaalse strand is de „Banck" een half uur later met een laatste schuiver op het zand gezet, gelukkig overdwars, zodat er geen gevaar voor een gevaarlijk verder af drijven bestaat, gelukkig niet op de rug van een bank, anders hadden roller's korte metten met dit in ballast varend schip ge maakt. Aan stuurboord staat de bemanning en j tuurt naar het' strand, waar een paar eenzame figuren, leunend op de storm, wenken dat er hulp op komst is. Ja, er is hulp op komst. Uit de grijze onbestemdheid, waar Zandvoort achter moet liggen, zjvoegt zich een blauwe trac tor tevoorschijn met de strandreddingboot „Dudok de Wit" achter zich aan. Tegen over het gestrande schip xpaakt de tractor- drijver een kwart slag, zodat de „Dudok" met de neus naar de witte hel wijst en dan zal het bootje, dat griezelig kleine bootje, in. de heksenketel geduwd gaan worden. Maar de tractor weigert dienst en de direc teur van de N.Z.H.R.M., de heer H. Th. de Booy kijkt bezorgd, terwijl schipper Floor Kooper van de „Dudok" er ook wat mis moedig bijstaat. Het waait dat het rookt en de „Banck" zit daar maar in zijn gordijnen van water. Vrijwilligers met laarzen vóór! De nu toch wel heel grote en zware red dingboot er met mankracht induwen zou de laatste mogelijkheid zijn en ge laarsde vrijwilligers gooien hun ganse ver betenheid op de wagen, die de „Dudok" torst. Traag graaft een rupswiel zich tien centimeter verder in het kroezende schuimhelahoi!„het gaat niet mannen, hij "wroet zich vast." Dan ronkt echter plotseling de diesel van de blauwe „Gase" weer en met een grote zwaai zet de machine zich in postuur om de reddingboot zee in te duwen, ,,'t Was een kwestie van een los draadje" zegt de monteur. Gravend in het zand, slippend op zijn rupswielen wurmt de tractor de „Dudok" het water in; de bemanning heeft de gele Zuidwester aan en voelt voor het laatst of de zwemvesten goed vast zittenlaat vieren die boot. Na een laatste zet, die de tractor zelf bijna onder water helpt, glijdt de „Dudok de Wit" de „Banck" tegemoet, iets afzakkend naar het achterschip, met de kop in de wind dan naar de twee touwlad ders, die langs stuurboord afhangen en de machinist stapt over. De kapitein en de óverige leden der bemanning blijven aan boord, want er is een kans dat vannacht het water hoog komt en de „Banck" van de bank tilt. De „Dudok" wendt de steven en komt op de ruggen der golven aan stuiven naar het strand, waar de trac tor hem aankoppelt. „Het zal nog een hele tijd een beziens waardigheid blijven op het Bloemendaalse strand" zegt de heer De Booy, als wij hem naar de vooruitzichten van een spoedig loskomen vragen, „want hij zit geheid hoog." De machinist van de „Banck" is naar het Zandvoortse politiebureau gebracht voor een aantal inlichtingen en verder zal hij onder de hoede van de Zweedse consul gesteld worden. Noorse boot in nood. Vanmorgen is de Noorse „Hoyang'er" op zeven mijl ten Zuid-Westen van IJmuiden eveneens in moeilijkheden geraakt. De reddingboot „Neeltje Jacoba" onder schip per J. v. d. Meulen heeft zee gekozen de heer De Booy was vanmorgen nogal onge rust over het scheepje en ook de sleep boot „Noord-Holland" van Wijsmuller is uitgegaan. Omstreeks elf uur kwam het bericht, dat de „Neeltje" en de „Noord- Holland" in de buurt van de „Hoyanger" waren maar dat de kapitein het wel dacht te klaren en voorlopig assistentie weigerde. Omstreeks half 12 kwam nog het bericht dat de sleepboot „Noord-Holland" via een tros contact had gemaakt met de Noor. De tros is echter gebroken. De „Noord-Holland", die rond het mid daguur op de terugweg was naar IJmuiden, heeft een aantal gewonden aan boord, die vermoedelijk in de bijleggershaven aan wal zullen worden gezet. Het is nog niet bekend of de slachtoffers vielen door een over komende stortzee of een gebroken tros. Windstoten van 140 km. per uur! De Bilt voorspelt; afnemende wind; hagel- en sneeuwbuien Het K.N.M.I. in De Bilt deelt mede: De luchtdruk verdeling is de laatste dagen zeer gunstig geweest voor het ontstaan van diepe stormdepressies. Zondag trok een depressiekern over Scandinavië, die in het gehele Noordzeegebied stormen veroor zaakte en grote hoeveelheden koude lucht uit het Poolgebied naar het Zuid-Oosten blies. In deze koude lucht kwamen veel hagel- en sneeuwbuien voor, die van zware windstoten vergezeld gingen. Zondag begon zich een nieuwe depressie te vormen, die vannacht snel in, diepte toenam terwijl zij dwars over de Noordzee naar Denemarken trok, waar zij een dik pak sneeuw veroor zaakte. Deze nieuwe depi'essie werd gevolgd door zeer krachtige barometerstijgingen, waardoor de luchtdrukverschillen buiten gewoon gruot werden. Over het gehele Zuidelijk deel van de Noordzee kwamen zeer zware stormen voor met windsnel heden van gemiddeld ongeveer 30 meter per seconde of ongeveer 110 kilometer per uur. Door het station Den Helder werden windstoten geregistreerd van 38,5 meter per seconde (ongeveer 140 kilometer per uur). Bemanning gered dooi de „Brandaris" De kustwacht van Terschelling ontving vanmorgen radiotelegrafisch het verzoek om assistentie van de 1995 b.r.t. metende Poolse vrachtboot „Katowice". Het eerste bericht luidde „Ben gebroken". De motor reddingboot „Brandaris" van de N.Z.H.R.M. en de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen voeren terstond uit. Het schip is van de Gdynia-American Shipping Line. De „Brandaris" meldde later, dat zij de „Katowice" had bereikt en de bemanning overnam. Het Poolse schip was in tweeën gebroken en een prooi van de ziedende golven geworden. Tentoonstelling weggewaaid In Helden-Panningen, waar Maandag de „Lihate" (Limburgse Handelstentoonstel ling) werd geopend, zijn in de afgelopen nacht de tentoonstellingstenten en de ten ten voor de varkenskeuringen omgewaaid en honderd meter door de wind meegeno men. De varkenskeuringen, die vandaag zouden worden gehouden, kunnen niet doorgaan. Schepen op drift De storm maakte de Amsterdamse haven tot een kokende binnenzee. De vele sche pen rukten aan de kettingen, maar slechts een der schepen is geheel losgeslagen. Ver scheidene trokken een deel van de trossen door. Met sleepboten werden zij met grote moeite weer op hun plaatsen vastgelegd. Het m.s. „Heemskerk", dat enige weken geleden van de helling der N.D.S.M. te water is gelaten, is met zulk een kracht op een ducdalf ge stoten, dat deze door de voorsteven drong. Het binnenstromende water deed het voorschip geheel zinken. Door voortdurend pompen tracht men het achterdek van het schip boven water te houden. Het Zweedse s.s. „Gudur", dat in het Oostelijk havengebied lag. is het enige schip dat alle trossen vernielde en op drift geraakte. Het is ten anker gegaan na een lichtopstand te hebben overvaren. In de Rotterdamse haven zijn niet min der dan zeven schepen losgeslagen: name lijk drie Franse, een Engels schip, een Pa- namees, een Italiaan en het geallieerde vaartuig „Valda". Sleepboten hebben de orde in de haven hersteld. De demagneti- seringsinrichting in de haven heeft het door de storm begeven. Bioscoop ingestort Hedenmorgen zijn in Schagen van het gebouw der Schagense Bioscoop twee bui tenmuren ingestort. Het dak werd wegge rukt. De schade wordt op f 30.000 geschat, Van een barak in het arbeiderskamp te Slootdorp werd het dak weggeslagen en op een 60 meter verder liggende loods ge slingerd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Stortzeeën over Afsluitdijk De A.N.W.B.-Wegenwacht deelde hedenmorgen mede, dat de situatie op de Afsluitdijk gevaarlijk was voor het verkeer vooral voor motorrijders. Op vele plaatsen was de weg over de dijk practisch onberijdbaar door over slaande stortzeeën. Het was in de vroege morgenuren levens gevaarlijk zich in Harlingen op straat te vertonen. Overal lag puin van ingestorte daken, afgewaaide schoorstenen en gedeel ten van gevels. Van een woonhuis aan de Grote Ossen markt is het voorste gedeelte ingestort. Van een fabriek voor leerbewerking stortte een gedeelte van het dak in. De machines werden door vallend puin be schadigd. De postboot, die de vei'binding tussen Harlingen en Terschelling onderhoudt, moest vanmorgen zijn pogingen om Har lingen te bereiken opgeven en is naar de Terschellinger haven teruggekeerd. Deens schip bij Texel in nood. Ruim 25 zeemijlen ten Noord-Westen van Den Helder verkeert het Deense s.s. „Karen Toft", een 2230 brt. metende met cokes ge laden vrachtboot, in nood. De sleepboot Holland die reeds op zee was om hulp te bieden aan het Poolse vrachtschip „Kato wice" heeft opdracht gekregen koers te zetten naar het Deense schip. De „Karen Toft" was Zaterdag uit Am sterdam vertrokken met bestemming Mal- mö. Wegens het slechte weer koos het schip pas Maandagmorgen van IJmuiden uit zee. De positie van het schip is hachelijk, daar er kans bestaat dat het op de beruchte zandplaat „De Bazende Bol" zal worden geslagen. Koninklijk Gezin blijft nog in Tirol Volgens een Reutel-bericht uit Wenen zal het Koninklijk Gezin vermoedelijk nog twee weken in Sankt Anton in Tirol blijven Geregelde K.L.M.-dienst naar Batavia begint op 7 Maart De nieuwe dienstregeling voor de KLM- lijn naar Batavia, welke Maandag zou in gaan, treedt pas 7 Maart in werking. Er waren maatregelen getroffen om te zorgen dat er steeds een voldoende benzine voorraad op het eiland Mauritius aanwezig is. Deze benzine moet door tankschepen worden aangevoerd. Er is hierbij enige ver traging ontstaan, waardoor de KLM ge noodzaakt wordt, het begin van de geregel de dienst een week uit te stellen. Nieuwe politieke groep In Rotterdam werden besprekingen ge voerd om te komen tot een hergroepering van alle democratische socialisten, die zoals in een oproep wordt verklaard „enerzijds geen vrede kunnen hebben met de door de P. v. d. A. gevoerde politiek om dat deze niet sociab'stisch kan worden ge noemd en anderzijds duidelijk stelling nemen tegenover de dictatuurgedachte van de communisten." Het ligt in de bedoeling van de nieuwe groep aan de komende gemeenteraadsver kiezingen op een democratisch-socialistisch programma deel te nemen. De oproep is ondertekend door een lid van het federatiebestuur van de P. v. d. A. (oud-lid der C.P.N.) en door twee leden der O.S.D.A.P. :,3 Het woord is aan Elbert Hubbard: Natuurlijk maak ik fouten, maar ik herhaal niet als er bis wordt ge- Op de hoek van de Leliestraat en de Prin sengracht in Amsterdam rukte de storm een gehele gevel van een groot woonhuis af Afwijzende houding van Republikeinse autoriteiten De „C. A. Banck" op het Bloemendaalse strand De republiek wil eigen voorstellen indienen Naar het A.N.P. van welingelichte zijde erneemt beeft de Bijeenkomst Federaal Overleg eenstemmig besloten de uitnodi- :ing van de Nederlandse regering tot bij- woniug van de ronde-tafel-couferentie te aanvaarden. De republikeinse vertegenwoordiger te New York. Palar, verklaarde op een pers conferentie: „Ik verwacht niet dat de re publikeinse regering de Nederlandse plan nen zal aanvaarden of zal instemmen met enige conferentie, zoals de Nederlanders hebben ontworpen. Wij kunnen misschien echter verwachten dat de republiek haar eigen voorstellen zal aanbieden, gebaseerd op de realiteit van de huidige situatie in Indonesië en Zuid-Oost-Azië". Hij zeide voorts, dat de verklaring van de Neder landse regering een duidelijke verwerping en rechtstreekse ontkenning betekent van de drie resoluties der UNO sedert de Ne derlanders hun aanval inzetten. Palar wees erop dat geen woord in de officiële Nederlandse verklaring ervan blijk geeft, dat de Nederlandse regering haar strijdkrachten zal bevelen de vijan delijkheden te staken en dat geen vermel ding wordt gemaakt van het onmiddellijk herstel van republikeinse leiders in de hun rechtmatig toekomende positie. Palar zeide dat de Nederlandse verkla ring het doel had te vermijden: het her stel van de Indonesische republiek, het voeren van onderhandelingen met de re publiek als een partij voor de Veili'gheids- raad en het terugtrekken van de Neder landse troepen. Het Nederlandse plan ont neemt aan de Veiligheidsraad het uitein delijk gezag en de besprekingen zullen niet worden voortgezet onder de auspiciën van de Indonesische commissie der UNO, doch onder de uiteindelijke leiding van de Ne derlandse regering, zo zeide Palar. Op de vraag wanneer en waar de Indo nesische republiek „eigen voorstellen" zal indic-nen, verklaarde Palar dat dit te ver wachten is zodra de gearresteerde republi keinse leiders en de republikeinse nood- regering in gezamenlijke zitting en in vrij heid overleg kunnen plegen. De voorstel len zouden dan worden ingediend bij de commissie der UNO voor Indonesië. Op de vraag of hij in de Nederlandse verklaring dan niets constructiefs kon ont dekken, zeide Palar: „Misschien zit er iets in, in Nederlandse ogen, doch wij moeten zeer voorzichtig zijn". In antwoord op een vraag zeide Palar, de staten van Oost-Indonesië en Pasoendan niet meer, doch West-Borneo wel als splinter- en marionettenstaat" te be schouwen. Tenslotte verklaarde Palar op een hem gestelde vraag, dat hij geen specifieke instructies van de Indonesische republi keinse regering had ontvangen voor het afleggen van zijn formele verklaring van heden. Roem critiseert BATAVIA, 28 Februari (Aneta). Mo hammed Roem heeft heden het volgende aan de UNO-commisSie voor Indonesië getelegrafeerd: „Het laatste besluit van de Nederlandse regering, zoals vervat in de brief van dr. Beel, die Zaterdagavond door dr. Gieben aan president Soekarno in Muntok werd overhandigd, waarbij de republikeinse leiders worden uitgenodigd deel te nemen aan de rondetafel-conferentie in Den Haag met andere vertegenwoordigers van Indonesië op 12 Maart, doorkruist de resolutie van de Veiligheidsraad en boven dien is het zeer duidelijk dat de Neder landse regering in geen geval zal voldoen aan de voorwaarde om de huidige republi keinse regering in haar bevoegdheid over enig deel van haar gebied te herstellen. In het bijzonder verklaarde dr. Gieben, dat in tegenstelling tot de bewoordingen van de verklaring van zijn regering over het opheffen van de bestaande beperkingen betreffende de bewegingsvrijheid der re publikeinse leiders, wij in geen geval zul len mogen terugkeren naar Djokjakarta. Deze nieuwe stap van Nederland geeft uit drukking aan zijn ontkenning van de wet tigheid der inmenging van de Veiligheids raad en houdt een ander voorstel in eigen gezag. Onze regering zal zich echter nooit neerleggen bij enige stap, welke de ten uitvoerlegging van de resolutie van de Veiligheidsraad ontwijkt. Aldus het telegram van Mohammed Roem. In Nederlandse kringen te Batavia achtte men het telegram van Mohamed Roem aan de UNO-commissie niet het definitieve antwoord op de uitnodiging der Neder landse regering tot deelneming aan de rondetafel-conferentie. Men wees er op dat dr. Koets, de directeur van het kabinet van dr. Beel, die Maandag naar Banka is vertrokken, nog niet is teruggekeerd. „Het is niet de eerste maal, dat de heer Roem voor zijn beurt spreekt", aldus de op vatting in Nederlandse kringen te Batavia. Treinaanslag Maandagavond werd een trein van Soekaboemi naar Buitenzorg, nabij Tjio- mas voor een brug tot stilstand gebracht door een onbekende, die met een rode vlag zwaaide. De machinist, die dacht dat de brug niet in orde was, stopte, waarop de trein door een bende beschoten werd. Van de treinbewaking, bestaande uit vijf man der algemene politie, werden twee gedood en een ernstig gewond, welke laatste latei- in het ziekenhuis te Buitenzorg eveneens is overleden. Onder de passagiers van de trein, die onder de beschietiug onmiddel lijk doorreed naar Buitenzorg, zijn geen slachtoffers te betreuren. Franse officieren gearresteerd wegens spionnage De regeringsactie tegen communisten in Frankrijk gaat intensief verder. In een communiqué van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken wordt verklaard dat een „nieuwe spionnage-activiteit" is ontdekt. Gezegd wordt dat een gearres teerde majoor van het leger, een zekere Teulery, die lid is van de communistische partij en aandeelhouder van „France d'Abord", „bekend heeft een buitenlandse militaire attaché vele documenten in han den gespeeld te hebben, die hij kon inzien tijdens zijn diensttijd bij de kabinetten van de ministeries van Bewapening en Natio nale Verdediging. Een andere officier in actieve dienst, lid van de organisatie Frankrijk-Sovjet-Unie en kapitein-instruc teur van de school voor parachutisten te Pau, Azema genaamd, is verhoord over zijn betrekkingen met de majoor en over documenten betreffende de nationale ver dediging, die hij aan het blad France d'Abord gaf. Zij zullen aan de militaire justitie overgeleverd worden". Teulery is adjunct-chef geweest van de veiligheidsdienst van het ministerie van Oorlog, dat toen onder leiding stond van de communist Charles Tillon. Kapitein Azema die thans te Toulouse wordt verhoord, was in 1945 kabinets attaché bij het ministerie van Luchtvaart, dat toen eveneens onder leiding stond van Tillon. Oostenrijk aanvaardt geen grenswijzigingen Dr. Karl Gruber, de Oostenrijkse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft de com promisvoorstellen tot grenswijziging, die Donderdag door dr. Bebler, plaatsver vangend minister van Buitenlandse Zaken van Joegoslavië, werden ingediend, ver worpen. Dr Gruber verklaarde aan de conferentie van plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken, die te Londen de Oostenrijkse grenskwestie bespreken: „Ik heb van het parlement en de regering van Oostenrijk opdracht gekregen opnieuw en onmiskenbaar te verklaren, dat deze grond wettige lichamen nooit een verdrag zullen ratificeren, dat de onschendbaarheid dei- Oostenrijkse grenzen niet handhaaft". Hij voegde er echter aan toe, dat de Oostenrijkse regering ter tegemoetkoming aan de Joegoslavische aanspraken zou overwegen een voorstel tot internationale bescherming der Sloweense minderheid in het Oostenrijkse vredesverdrag op te nemen. Hij besloot: „Er bestaat geen twijfel over, dat een intensieve handel en vriendschap pelijke betrekkingen de belangen van Joegp slavië veel beter zullen dienen dan zoiets als herstelbetalingen, waardoor hel Oos tenrijkse volk voortdurend de gedachte zou hebben, dat Joegoslavië in een moei lijke tijd getracht heeft Oostenrijks zwakke positie uit te buiten". Diplomatieke waarnemers te Londen zijn van mening, dat dr. Gruber's verkla ring, dat Oostenrijk bereid is bepalingen in het vredesverdrag ten aanzien van in ternationale bescherming van de Sloweense minderheid te overwegen, de deur voor verdere besprekingen heeft opengelaten. Generaal Clay wenst ontslag als militair gouverneur WASHINGTON, 28 Februari (A.F.P.) „Generaal Lucius Clay wenst ontslag te nemen als opperbevelhebber der Ameri kaanse bezettingsstrijdkrachten in Duits land, doch er is nog geen enkele schikking getroffen om hem te vervangen", zo ver klaarde de minister van Oorlog, Kenneth Royall, na een onderhoud met president Truman. Sneeuw en storm versperren luchtbrug Tengevolge van de storm en de eerste hevige sneeuwval van deze winter is het verkeer via de luchtbrug hedenmorgen om half zes plaatselijke tijd volkomen stil komen te liggen. Volgens een Amerikaans woordvoerder hoopt men de diensten omstreeks 11 uur te kunnen hervatten, hoewel op alle start banen te Berlijn 8 a 10 centemeter sneeuw ligt. Indonesische uitvoer in 1948 Volgens voorlopige ongecorrigeerde c(j- fers van het centraal kantoor voor de sta tistiek heeft de uitvoer uit Indonesië in 1948 bedragen: 5.218.556 ton met een waarde van 1.043.900.000 (1947: 1.216.358 ton ter waarde van 343.200.000). VERTREK „ORANJE" UITGESTELD. Het vertrek van de.Oranje, dat was vast gesteld op hedenmiddag half twee, is we gens de storm uitgesteld. Het is nog niet bekend wanneer het schip nu zal vertrek ken. „MAARTSE" BUIEN. Vei-wachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Geleidelijk verder afnemend, maar vooral aanvankelijk tijdens hagel- of sneeuwbuien nog stormachtige of harde wind tussen Noord-West en Noord. Guur weer, met in de nanacht plaatse lijk lichte nachtvorst, voornamelijk op tegen de wind beschutte plaatsen. 2 Maart: Zon op 7-25 uur, onder 18.21 uur Maan op 8.25 uur. onder 21,16 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1