c DE ONSTERFELIJKE BLOEM van Cecil B. Roberts J Handelsverkeer met Engeland wordt aanzienlijk uitgebreid 111 Het vlees in de a.s. herfst vrij? Storm raasde over Kennemerland Medebeschuldigden van kardinaal Mindszenty staan terecht en bekennen schuld Wereldnieuws DINSDAG I MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD 2 Bedrag der wederzijdse leveranties in 1949 op 62b millioen Pond Sterling vastgesteld De thans geëindigde besprekingen over het Nederlands-Brits handelsverkeer heb ben geleid tot een overeenkomst, waarbij voor 1949 in vergelijking met 1948 een aan zienlijke uitbreiding van de handel tussen ons land en Engeland kan worden ver wacht. Voor 1948 was indertijd overeengekomen, dat Nederland uit Engeland zou invoeren voor een waarde van 33% millioen Pond Sterling en aan Engeland zou leveren voor een waarde van 33 millioen Pond Ster ling. De in werkelijkheid in 1948 bereikte resultaten kwamen neer op een invoer uit Engeland ter waarde van 42 a 43 millioen Pond Sterling en een uitvoer naar Enge land ter waarde van 38 millioen Pond Ster ling. Bij de jongste besprekingen heeft men het bedrag van de wederzijdse leveranties en diensten op het aanzienlijk hogere be drag van 62% millioen Pond Sterling ge steld. Wat de Nederlandse uitvoer naar Enge land betreft is men het tijdens de onder handelingen spoedig eens geworden over de land- en tuinbouwproducten en over de zuivelleveranties. Hiervoor is een bedrag vastgesteld van 43% millioen Pond Ster ling. tegen een werkelijke uitvoer in 1948 ter"waarde van 28 millioen Pond Sterling. Hierbij is het bedrag voor zuivel, bacon en eieren in vergelijking met 1948 verdubbeld en dat voor verse groenten en fruit ver hoogd met 30 pet. in vergelijking met 1948. Over de prijzen is overeenstemming bereikt, doch de contracten voor de levering van land- en tuinbouwproducten zullen pas tegen April worden opgesteld. In de loop van April zullen voorts op ver zoek van Engeland besprekingen beginnen over contracten op lange termijn voor leve ring van zuivel en bacon en van land- en tuinbouwproducten. Men zal er echter evenwel rekening mede dienen te houden, dat zeer vermoedelijk het vooroorlogse volume van onze agrarische export niet meer zal kunnen worden bereikt. Een minder gunstig resultaat dan men van Nederlandse zijde had gewenst, lever den de besprekingen op over onze industrie export naar Engeland. Deze export stel de in 1948 teleur, onder andere door de zeer scherpe prijscontrole in Engeland en door het feit dat in vele gevallen alleen in voervergunningen werden verstrekt wan neer het de invoer betrof van fabrikaten, welke niet in Engeland werden vervaar digd. Tegen het einde van 1948 trad echter een verbetering in, dank zij de opheffing van verschillende controle-maatregelen in Engeland. Het vastgestelde contingent bedraagt thans 11.15 millioen Pond Sterling tegen 9V2 millioen Pond Sterling in 1948. Ver schillende artikelen, waaronder machines, ruw-ijzer, superfosfaat en grafische produc ten vallen hier buiten. Men kan voor 1949 aannemen, dat er in totaal voor een bedrag van 17% millioen Pond Sterling uitvoer- mogelijkheden op industrieel gebied be staan. Van Nederlandse zijde wordt vooral veel belang gehecht aan een uitbreiding van de leveranties van industrie-producten, daar men aan het buitenland wil laten zien, dat Nederland niet uitsluitend wil optreden als leverancier van agrarische producten, doch ook als industrieel exportland wil fungeren. Invoer uit Engeland. Wat de invoer uit Engeland betreft is overeengekomen, dat de commerciële Britse export naar ons land in 1949 een waarde zal hebben van 50 millioen Pond Sterling en de export van grondstoffen (waaronder ook wol, diamant) en schepen op 12% mil lioen Pond Sterling zal bedragen. Van de totale Britse uitvoer naar Nederland is slechts voor een bedrag van 6% millioen Pond Sterling in contingenten vastgelegd. Wat de voornaamste door Engeland te leveren artikelen betreft dienen vermeld te worden 30.600 ton aan staalproducten of vrijwel dezelfde hoeveelheid als voor. 1948. Ondanks alle aandrang van Nederlandse zijde waren de Britse gedelegeerden niet bereid een grotere hoeveelheid voor ons land te reserveren. Onder de hoeveelheid van 30.600 ton vallen niet de leveranties Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen, fl Zuivert de poriën, doet de I jeuk bedaren, verfrist en I sterkt de huidweefsels. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Te Deum Laudamus. 8.30 Platen. 9.00 Ziekenbezoek. 9.30 Sympho- nische muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en clavecimbeL 11.15 Luisterspel. 11.50 Spaanse rhapsodie van Liszt. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Vrouwen koor. 13.15 Orgel. 13.45 Oude Nederlandse muziek. 14.15 Fragmenten uit „Oklahoma". 14.40 Handwerkvreugde. 15.00 Jeugdconcert. 16,15 Voor de jeugd. 17.30 Orkesten. 18.00 Harmonie-orkest. 18,30 'Strijdkrachten. 19.15 Prikkebeen. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse les, 20.15 Geref. Kerkdienst (art. 31 K. O.). 21.45 Kwartet. 22.00 Philharmonisch Orkest en Maurits van den Berg. viool. 22.45 Over denking. 23.15 Orgel. 23.20 Gezins en huwe lijksmoeilijkheden. 23.25 Strijkkwartet van Prokofjef. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 8.50 „Voorjaars moeheid" 9.00 Symphonische muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12.00 Ac cordeon orkest. 12.30 Weerpraatje. 12,38 Kilima Hawaiïans. 13.15 Kalender. 13.20 Dans- orkest. 13.50 George Formby. 14 00 Gespro ken portretten. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor kleuters. 15.15 Mensen, dieren en dingen in de muziek. 15.30 Voor zieken. 16-00 Kinder koor 16.15 Het stond in de krant. 16.45 Vra gen staat vrij. 17.15 Amerika zingt. 17.45 Wa jangspel. 18.20 Jan Corduwener. 18.45 ..Musi cal Comedy" 19,00 „Benelux, bier en borrel". 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20,20 Fragmenten uit Franse opera's. 21.00 Luisterspel „Duif en doffer". 22.15 Orkest Malando. 22,45 Boekbespreking. 23.15 De „Hit-Kit". 23.45 Werken van Grieg. van z.g. tweede soort staalproducten, het staal dat de Nederlandse Hoogovens zullen ontvangen in ruil voor te leveren ruw ijzer en de leveranties van staalproducten aan oliemaatschappijen in ons land. De hoeveelheid steenkool (voornamelijk industriekolen), welke Nederland dit jaar uit Engeland zal ontvangen is aanzienlijk hoger dan vorig jaar, namelijk ten minste 800.000 ton tegen een voor 1948 overeen gekomen hoeveelheid van 300.000 ton en een werkelijk geleverde hoeveelheid van 550.000 ton. Aan blik zal ons land uit Engeland dit jaar ruim 6000 ton kunnen verwachten tegen vorig jaar 4000 ton. De nieuwe overeenkomst is zodanig op gesteld. dat ons land in staat gesteld wordt belangrijk materiaal aan te kopen voor het herstel en de uitbreiding van het industrie apparaat. Daardoor werkt Engeland er aan mede, dat ons land de aankopen in dollars kan verminderen. Voorts is nog overeengekomen, dat En geland in 1949 voor 13 millioen Pond Ster ling aan Indonesië zal leveren, waaronder vooral textiel, doch geen staal of blik. In donesië zal voor 8 millioen Pond Sterling aan Engeland leveren, waaronder palm olie en copra. Geb. in geh. linnen 6.90 Bij elke erkende boekhandelaar verkrijgbaar. Zo niet, dan een hoger rantsoen Op de Haarlemse gemeentebegroting vor 1948 werd de opbrengst van de slacht- rechten aan het Openbaar Slachthuis ge raamd op f 150.000. Voor de begroting 1949 komen B. en W. thans met een ra ming van f 180.000. In de afdelingen van de raad is ge vraagd: Hoe komen B. en W. tot die ho gere raming? Het college antwoordt daarop: De ra ming geeft een beeld van het voor 1949 geschatte vleesverbruik. De daarbij ge voegde toelichting is ongetwijfeld van de directeur van het Openbaar Slachthuis afkomstig. Daarin vinden wij enkele dingen waarop de nadruk gelegd kan wor den. Allereerst dat een groter aanvoer van varkens is te verwachten als een gevolg Schade laat zich ernstiger aanzien dan zij is De Noordwester, die gisteren in bijna ongekende kracht is opgestoken men spreekt zelfs van een snelheid van 35 me ter per seconde heeft de gehele nacht en morgen onbarmhartig op de gebouwen bossen en beemden van Zuid-Kennemer- land losgebeukt. Toch blijft de schade in het algemeen beperkt tot omgewaaide en ontwortelde bomen, tot tegen de grond geslagen schut tingen, zeer veel gebroken ruiten, terwijl ook een groot aantal schoorstenen het heb ben begeven. De brandweer en de politie hebben natuurlijk de handen vol en van morgen verzocht de eerste dan ook niet meer op te bellen voor gevaarlopende schoorstenen, omdat men het werk al niet meer bij kon benen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet veel voor, ook al liep vanmorgen de ene helft van de Haarlemmers in een strakke diagonaal met wind mee of als een soepele gehalveerde cirkel tegen de wind in. Het gevaar van deze Noordwester schuilt vooral in de plotselinge krachtige wind stoten. waarmee hij gepaard gaat en vooral op de Noord-Zuid-routes blies hij verrade- lijk door de zijstraten. Zo zagen we van morgen om een uur of acht, ter hoogte van de "Westergracht, dat een scholier op de fiets bijna de Leidsevaart in gestuwd werd. De jongen wist er nog bijtijds af. te springen, maar zijn rijwiel verdween in het water. Met behulp van voorbijgangers slaagde hij erin zijn vervoermiddel op de wal te trek ken. Op de Nieuwe Gracht werd een fietser zo krachtig tegen de grond geworpen, dat het vuur uit de stenen sloeg. Hij liep nogal wat schaafwonden op en is in het politie bureau geholpen. Een juffrouw, die op het Nassauplein reed, werd met fiets en al opgenomen en kwam aan de andere zijde van het lage plantsoenhekje terecht. Zij had een bloe dend been en is ook in het politiebureau geholpen. Voorts werd een stucadoor in de Vos- maerstraat licht gewond, waar een schoor steen van het dak sloeg en een man op de Burgwal kreeg glasscherven in het gezicht van een raam, dat niet langer tegen de razende storm bestand bleef. Een agent van politie werd vanmorgen in de Damstraat door een balk van een omwaaiende schutting aan het hoofd ge troffen. Goed afgelopen. Hedenmorgen, even 8 uur, reed dr. H. G. Labaar met zijn auto het terrein op van de Raad van Arbeid aan het Statenbolwerk te Haarlem. Juist toen hij uitstapte woei een grote zware boom om. Deze spleet in tweeën en verbrijzelde de auto. Dr. Labaar werd door een der takken getroffen, maar kwam er af met een lichte inwendige kneu zing. Dak ingestort. De grootste materiële schade werd aan gericht aan een bovenverdieping van een werkplaats aan de Koralensteeg, waar van nacht het dak bezweek. De verweerde muren van het oude perceel gaven mee en grote brokken steen verbrijzelden de ven sterglazen van een slagerij aan de overzijde van de straat. Dakpannen, puin en gruis kwamen zelfs nog een heel eind verder, in de Melkboerensteeg, neer. De politie sloot de Koralensteeg voor het verkeer af, om dat nog steeds brokken muur neerstortten. Een grote ravage werd eveneens in de Heinsiuslaan aangericht, waar een vallende schoorsteen een stuk dakgoot meesleepte en met zulk een geweld op een klein er kertje plofte, dat dit van het huis werd afgeslagen. Het zink van de daken moest het na tuurlijk ook ontgelden: op het Leidseplein meldde de Lorentzschool zulke schade, evenals een particuliere woning en een fietsenloods en in de Spionkopstraat waai de zelfs een stuk zink van zes-en-een-halve meter los. Iets dergelijks gebeurde aan de zwemschool aan de Kleverlaan. En dan zijn er natuurlijk heel wat ruiten en bomen, die het leven hebben moeten laten. Bij de geweldige windstoten, die zich vanmorgen tegen half acht voordeden, braken een grote spiegelruit van een pal op het Noordwesten liggende étalage van een warenhuis aan het Verwulft, de in dezelfde richting liggende ramen van een café op de hoek van de Nassaulaan en de Nassau- straat, terwijl ook het venster van een restaurant op de Grote Markt rinkelende tot een gapend gat werd. De Dienst van Hout en Plantsoenen ten slotte registreerde vanmorgen in den Hout een verlies van zeven bomen. Langdurige verkeersstagnaiie. Doordat op het emplacement van Am sterdam om ongeveer half acht de boven leiding onklaar was geraakt, werden de doorgaande treinen RotterdamAmster dam via Uitgeest geleid. Het forensenver keer HaarlemAmsterdam werd zoveel als doenlijk was naar de N.Z.H. venvezen, die met trams en bussen de reizigersstroom trachtte te verwerken. Om ongeveer tien uur was de storing opgeheven. Velen, die anders op de fiets naar hun werk gaan, maakten vanmorgen van de autobussen gebruik. Het gevolg was na tuurlijk volle bussen en vertraging. Van enkele trams, welke vanmorgen van Amsterdam naar Haarlem reden tegen een felle wind, raakten de stroomafnemers de fect of brandden stuk. Het verkeer onder vond echter geen vertraging doordat de trams met een reserve-stroomafnemer kon den verder rijden. Vele bomen in Bloemendaal „gesneuveld". In de gemeente Bloemendaal heeft de storm grote schade aangebracht aan de bomen. Niet minder dan twaalf bosreuzen overleefden de nacht niet. Zes bomen kwa men in het Bloemendaalse bos terecht en zes op wegen, namelijk de Brederodelaan, Mollaan, Midden Duin en Daalseweg, Hoge Duin en Daalseweg, Zijweg en Vogelen - zangse weg. De dienst van plantsoenen heeft ze voorlopig zodanig langs de kant gelegd, dat het verkeer geen hinder onder vond. Op verschillende buitenplaatsen heeft de storm schade aangebracht. Ook in Elswout sneuvelden verscheidene bomen. Op de Koediefslaan in Heemstede is een grote schutting omgewaaid en aan vele daken is schade aangebracht. In Zandvoort woeien vele pannen van de daken en aan een groot aantal huizen werd schade toegebracht. Veel zand is de wonin gen binnengedrongen. Dr. Ir. F. Bakker Schut in Den Haag benoemd Hij treedt af als directeur van het Nationale Plan De Haagse gemeenteraad benoemde Maandag tot hoofddirecteur van de dienst Wederopbouw en Stadsontwikkeling in de residentie dr. ir. F. Bakker Schut te Haar lem, tot nu directeur van de Rijksdienst van het Nationale Plan. De heer Bakker Schut, die de benoeming aanvaardde, zal aftreden als directeur van het Nationale Plan. Agenten van de motorbrigade stopten op hol geslagen ros Twee leden van de Haarlemse motor brigade zagen gistermorgen op de Nieuwe- gracht een op hol geslagen paard, dat met een lege groentekar in de lichting van de Manègebrug rende. Zij zetten het gespan na en wisten het in te halen. De agent, die in de zijspan zat, trok zijn motorjekker uit en zwaaide deze voor het hoofd van het vurige ros, dat daarop tot kalmte kwam. Het bleek dat het dier tijdens het lossen op de groentemarkt aan de haal was gegaan en dat de bestuurder daarbij van de wagen was gevallen. IN DE ZUURKOOL Een vrachtauto nam met een stevig vaartje de bocht van de Schotersingel naar de Kennemerbrug, met gevolg clat een vat met honderd kilo zuurkool van de open laadbak gleed en vlak achter een fietser neerpatste, wiens rug op slag een zuurkool-helling werd. De man heeft bij de politie verbolgen aangifte gedaan. van de indertijd genomen maatregelen der regering om de varkensfokkerij en -mes- terïj te bevorderen. Een gedeelte van het varkensvlees zal voor export bestemd kun nen worden. De rundveestapel had door de herfst- opruiming van 1947 zeer geleden. In 1948 heeft evenwel een aanvulling plaats ge had, zodat in 1949 weer een normale „uit stoot" (bedoeld wordt meer rundvee voor de slacht) kan worden verwacht. Tenslotte wordt gezegd dat de verwach ting bestaat dat ae distributie van vlees in de herfst van 1949 een einde zal nemen, waardoor clandestiene slachtingen sterk verminderen en de omzet van vlees by de slagers kan vermeerderen Ook al zou de distributie niet worden opgeheven, dan is toch een rantsoenverhoging zeer waar schijnlijk; wel zal deze vermoedelijk slecht worden opgenomen wegens de verhoogde vleesprijzen en de matige koopkracht bij het publiek. De invoer van buitenlands vlees is lager geraamd wegens de plannen der regering om met het oog op de deviezenpositie, de invoer van buitenlands vlees zoveel mo gelijk te beperken. Over wijziging der slachthuistarieven Ook is in de afdelingen gevraagd of B. en W. het niet gewenst achten de tarieven van het Openbaar Slachthuis te baseren op betaling per geslacht gewicht inplaats van per dier. Daarop antwoorden B. en W.: Bij de laatste tariefsverhoging in 1947 is onder het oog gezien de wenselijkheid om de slacht- en keurtarieven te baseren op be taling per geslacht gewicht in plaats van op betaling per geslacht dier. Er is toen overwogen dat een kilogramtarief het slachten van zware dieren van prima kwa liteit tegenhoudt. Het slachten van deze dieren geeft de slager bij stuktarief een voordeel, dat belangrijk kan zijn en nodig in verband met de hogere inkoopsprijzen voor prima kwaliteit vee. Een zo goed mogelijke kwaliteit vlees is een algemeen belang en dient te worden gestimuleerd. Verder is de controle, om te zorgen dat de gemeente het volle recht ontvangt, moei lijk en duurder, omdat hiervoor meer per soneel nodig is dan bij stukstarief. Boven dien zal deze controle in de hal remmend werken op de gang van zaken, hetwelk wegens het ruimtetekort in de grootveehal moet worden voorkomen. Het vrijbankvlees B. en W. antwoorden op een vraag over het vrijbankvlees, dat in onderzoek is op welke wijze tijdig aan de bevolking kan worden bekend gemaakt dat en wanneer er vrijbankvlees verkrijgbaar is. „Rode deken" getuigt in proces-Kravchenko In het proces-Kravchenko trad gisteren als getuige voor „Les Lettres frangaises" dr. Hewlett Johnson, deken van Canter bury op. Hij legde zijn getuigenis in het Engels af. Hij was in het zwart gekleed en droeg een zilveren kruis op zijn borst. Dr. Johnson gaf als zijn mening te ken nen, dat hij Kravchenko's boek „Ik ver koos de vrijheid" niet in overeenstemming acht met de feiten, zoals hij deze sinds 1917 had bestudeerd. Hij heeft een studie gemaakt van de Sovjet Unie en er drie boeken over geschreven. Hij heeft Sovjet Rusland als „werktuigkundige dat ben ik en als geestelijke en zedenmeester dat ben ik ook" bestudeerd. De deken van Canterbury zeide een privé-gesprek van een uur met generalis simus Stalin le hebben gehad. Hij ver klaarde de beschrijving van de Sovjet- Russische leider in Kravchenko's boek als een „belachelijke caricatuur" te beschou wen. „Generaal Montgomery sprak verschei dene malen met mij, nadat de Duitsers de Sovjet-Unie hadden aangevallen. Hij vroeg mij hoe of ik wist dat de Sovjet Unie zo sterk was. Ik antwoordde dat de Sovjet Unie de wetenschap in haar gebied harte lijk had verwelkomd en dat zij zedelijke normen in de practijk tracht te brengen" aldus dr. Johnson. Hij vervolgde met de mededeling dat hij m de Sovjet Unie ontmoetingen met vele geleerden, persoonlijkheden op medisch gebied en leiders van vooraanstaande godsdienstige gemeenschappen had gehad. „Alle godsdienstige leiders, waarmede ik heb gesproken, hebben mij, in tegenstel ling tot hetgeen Kravchenko daarover schrijft, verzekerd dat hun kerkgenoot schappen vrij waren", aldus de deken van Canterbury. Daarna werd de zitting tot de volgende dag verdaagd. Ook in Sofia een stroom van gewillige bekentenissen Maandagmorgen is te Boedapest het pro ces begonnen tegen vijftien medebeschul digden van kardinaal Mindszenty, aan wie ten laste gelegd is, dat zij nagelaten heb ben vreemde valuta aan te geven en te deponeren, en dat zij vreemde valuta heb ben gesmokkeld en ermee hebben gespecu leerd. Het proces vindt plaats in hetzelfde gebouw waar ook kardinaal Mindszenty berecht is. De voornaamste beschuldigden zijn Imre Bope, een katholiek priester, Tivadar Wydler, een bankier, dr. Gabor Horvath, secretaris van prins Paul Esterhazzy, Janos Vid en Janos Varady, twee Jezuieten. Imre Bope verklaarde zich schuldig doch zeide, dat hij slechts de orders had uit gevoerd, die hem door de kardinaal of diens secretaris, Andreas Zakar, gegeven waren. Gabor Horvath verklaarde zich ook schuldig en nam alle verantwoordelijkheid voor hetgeen hem ten laste is gelegd op zich. Hij zeide, dat de dollars en dollar- chèques, die hij van Tivadar Wydler kocht, afkomstig waren van kardinaal Minds zenty. De pater Jezuiet Janos Vid, 51 jaar oud en doctor in de Godgeleerdheid, bekende eerst gedeeltelijk schuld. Kort daarop be kende hij alles wat hem ten laste is gelegd. De Jezuieten-broeder Varady, die ver volgens werd gehoord, wordt ervan be schuldigd in het klooster deviezen te heb ben bewaard, die hem door mgr. Mihailo- vics, directeur van de katholieke actie, voor diens vlucht naar het buitenland wa ren toevertrouwd. Bovendien zou hij devie zen hebben gesmokkeld, met goedkeuring van pater Rayle, gewezen provinciaal, die zich thans in de Verenigde Staten bevindt, en geld tegen woekkerrente hebben ge leend. Tijdens zijn verhoor bekende beklaagde tenslotte alles wat hem ten laste is gelegd. Hij verklaarde, dat hij na de vlucht van mgr. Mihailovics de secretaris van kardi naal Mindszenty, mgr. Zakar, is gaan be zoeken om de dollars over te maken waar van hij zich wilde ontdoen. De zitting werd om vijf uur 's middags opgeheven en zou heden worden hervat, Bulgaarse predikanten zeggen hun les op. In Sofia is het proces tegen de 15 evan gelische predikanten voortgezet met het verhoren der beschuldigden. Ds. Tsjernief verklaarde door de met het onderzoek belaste autoriteiten en door de ambtenaren van de gevangenis goed en op menselijke wijze te zijn behandeld. Ds. Lambri Marinof Mitsjkof, lid van de opperste kerkeraad der evangelische ker ken, die vervolgens in de beklaagdenbank plaats nam, verklaarde eveneens schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. Aangename verrassing. Tijdens de middagzitting van het gerechts hof verklaarden nog drie predikanten, na melijk Georgi Vassef, Haralan Popof ei Jontsjo Driankoe, schuldig te zijn aan het hun ten laste gelegde. Gemeld wordt, dat zowel de Britse als de Amerikaanse legatie verschillende tegen strijdigheden hebben ontdekt in verklarin gen van beschuldigden en de feiten met Woelen en Wentelen van Rheuma. tisehe pijn - Heel de lange nacht.... omdat die pijnen U het slapen onmogelijk maken. Om nog niet te spréken van dat ge radbraakte gevoel omdat ge steeds nacht rust te kort komt Neem toch Krusc'nen Salts! Daarmee drijft ge Uw pijnen het lichaam uit. Iedere morgen maar wel regelmatig de minimale dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voelen doet ge de weldadige werking al gauw door al Uw nu zo pijnlijke ledematen. Kruschen's aansporende werking op lever, nieren en ingewanden draagt alles bij om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die de verwekkers zijn van Uw pijn, Uw stramheid en ongemak. Een heerlijk middel, een uitkomst reeds voor miljoenen lijders aan Rneumatische pijnen: Kruschen Salts. Vraag het bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) SCHEEPVAART Amsteldiep, AmsterdamJava 28 Febr. Aden. Heelsum, AmsterdamJava pass. 28 Febr. Gibraltar. Johan van Oldenbarnevelt, BataviaAmsterdam pass. 28 Febr. Malta. Kamerlingh Onnes, 28 Febr. van Makassar te Dongala. Maetsuycker, 1 Mi-t van Singa pore te Fremantle. Manoeran, 27 Febr. van Manilla naar.'Soerabaja. Phrontis, Java Halifax pass.'28 Febr. Malta. Sinabang, Rot terdamJava pass, 28 Febr. Ouessant. Ta- binta, AmsterdamJava 28 Febr. van Bela- wan. Tegelberg, HongkongRio de Janeiro 28 Febr. van Mombassa n. Lorenzo Marquez. Triton, 28 Febr. van Curagao naar New York. Veendam, New YorkRotterdam 27 Febr. v. Bermuda. Zuiderkruis. SoerabajaRotter dam pass. 28 Febr. Malta. Zijpenberg, 28 Febr. van Genua te Bona. Garoet, JavaRotterdam 28 Febr. van Belawan. Kedoe, Rotterdam Java 28 Febr. Ouessant gepasseerd. Marken, New YorkJava 27 Febr. te Belawan. Water man, RotterdamJava 1 Mrt van Djibouti. Willem Ruys, 28 Febr. van Rotterdam te Batavia. Nieuw Amsterdam, 1 Mrt van Havanna te New York. Panda en de Meester-Qntdekkmgsreiziger 8. Nu de huisknecht Floorije zei. dat de direc- - vallig verschrikkelijk druk had, ook al teas er 1 maar," dacht Panda - maar dat had hij nog leur van het hotel misschien wel een betrekking net op dat moment niet één gast in het hótcl maar net gedacht of de lift kwam al weer naar voor Panda had. bedacht deze zich geen mi nuut. maar rende onmiddellijk rutar binnen. ,,De directeur! Ik wil de directeur graag spre ken!" riep hij. Nu, dat kon maar niet zo ge makkelijk. De directeur was de heer Cesare Crescetidissimo, en dat teas iemand die het toe- „Si si si, amigo!" riep hij want hij sprak veel beneden buitenlands..Eén momentol Ik eerst met lift naar boven! Accelerator En met die woorden sprong hij de lift in en suisde weg, voor de ogen van de verbaasde Panda. Dan wacht ik de Cesare Crescetidissimo rende er iveer uit. „Wat van uw dienst?" kreet hij. „Logeren? kamer hebben? Bellissimo! Bad kamer! Bagno! Ontbijt, diner, souper? Deli- cioso!" „Ikikzoek alleen maar een be trekking zei Panda verlegen betrekking tot data waarop de beschuldig den bepaalde Britse en Amerikaanse func tionarissen zouden hebben gesproken. Sommige van deze functionarissen zijn, zo wordt verklaard, later te Sofia aange komen dan het tijdstip waarop de beschul digden volgens hun „bekentenis" een on derhoud met hen zouden hebben gehad. Voethal DIO kampioen vierde klas De Haarlemse voetbalclub „Door Inspan ning Overwinning" is afdelïngskampioen in de vierde klas geworden. Niet door een da verende zege of het reeds voldoende zijnde gelijke spel, maar door de niet geheel onver wachte nederlaag van de enige concurrent NFC tegen Jan Hanzen Kwartier. Eigenlijk had de club een week vroeger het kampioenschap willen vieren. Velen trokken toen met het eerste elftal mee naar Amster dam, maar het speelde gelijk. Nu diende men af te wachten wat NFC in de resterende twee wedstrijden zou doen. En gezien het spannende verloop in deze competitie waarin het krachtsverschil zo gering was, kon men met vertrouwen het eindresultaat tegemoet zien. DIO begon zoals de andere Haarlemse voetbalclubs in de HVB, speelde eerst onder de naam „Rood Wit", later van „Woestduin" en kort daarop van DIO. De ploeg was in de competities van de HBV spoedig een gevaar lijk tegenstander. Reeds in 1923 kon men toe treden tot de KNVB en men hoopte als derde klassgr. DIO was toen een der afdelings kampioenen van de HVB maar werd niet derde klasser doch opgenomen in de nieuw ingestelde vierde klasse. Dat het daarin minder attractief was te spelen ondervond DIO onmiddellijk en de promotie naar de KNVB was eerder een nadeel dan een voor deel voor de club. Men verzocht spoedig terugplaatsing in de HVB. Het duurde bijna tien jaar, eer DIO weer voor de poorten van de KNVB stond en toen de club op dat I ogenblik innerlijk sterk genoeg was om de grote stap te wagen was DIO algeheel HVB- kampioen geworden door een zege op RCH 5. De club trad voor de tweede maal 1 toe tot de KNVB en van dat moment af heeft DIO met afwisselend succes gespeeld in de vierde klasse. j DIO is ondertussen een flinke vereniging geworden. Enige elftallen spelen met groot succes in de HVB-competities. Het tweede elftal is verleden jaar kampioen geweest en heeft op het ogenblik nog een behoorlijke kans op de eerste plaats. DIO wordt geleid door de heer H. Ponsteen de ijverige voor zitter en tevens bestuurslid van de HVB. Met vertrouwen zien de spelers de promotie wedstrijden tegemoet. Nederlands jeugdelftal Het Nederlands Jeugdelftal, dat Donder dagavond op het terrein van „Haarlem" een b oefenwesdtrijd speelt tegen een Haarlemse combinatie is als volgt samengesteld: doel: Gerberink (Enschedé); achter: Meines (Frisia) en Hemke (Stormvogels); midden: Paauwe (Quick), Hendriks (Vitesse) en Ver-P' beek (Sparta); voor: De Jager (PSV). Steen-b; bergen (Feijenoord), Rombouts (NOAD), De Jong (Willem H) en Vergouwen (Inter Nos).L Halve finales voor de cup l Maandag is geloot voor de halve eindstrij den van de Engelse beker-competitie, vast gesteld op Zaterdag 26 Maart. Wolverhamp ton Wanderers speelt te Sheffield tegen Manchester United, houder van de beker. Ingeval van een gelijk spel wordt de wed strijd de volgende Zaterdag op het veld van Everton overgespeeld. Portsmouth komt uit tegen Leicester City op het terrein van Arsenal in Londen. Even tueel zullen de ploegen elkaar een week later te Birmingham in Villa Park ander maal ontmoeten. Handbal Rapidlfas behaalde het kampioenschap niet Alle goede wil ten spijt zijn de heren van Rapiditas er niet in geslaagd de overwinning te behalen uit de zo belangrijke uitwedstrijd tegen Animo. De buitengewoon slechte veld- omstandigheden heben de Haarlemmers par ten gespeeld. Ook was de felle wind oorzaak van het gelijke spel (00). Er zal nu om het kampioenschap in de tweede Districtsklasse een beslissingswedstrijd gespeeld moeten worden tussen Turno en Rapiditas. In de promotie/degradatie competitie tweede klas dames, verloor Concordia II met 20 van Nieuwe Niedorp. De ploeg was technisch beter dan de gastvrouwen doch de laatsten speelden forser. Verdere uitslagen zijn: District West A: eerste klas, heren: Sport Vereent—Amersfoort 4—1. Tweede klas, dames: Git a—Tonegido 13; Rood Zwart— Rapiditas 21. Afa. Noordholland. Eerste klas, dames. BatoForesters 22. Tweede klas, dames: BGV IIForesters II 01; Rood Zwart II— Gita II 01. Tweede klas, heren: HOC II— VI. en Vaardig 1—6; Rapiditas—DWO 2—1; BGV IITonegido II 21. Maatregelen. Radio-Moskou heeft een door Staling getekend decreet omgeroepen volgens hetwelk de winkelprijs van brood, boter bloem en tabak met tien procent verlaagd zal worden. Verder werd prijsverlaging aangekondigd van een grote hoeveelheid andere voedings middelen, kleren en huishoudelijke goederen. „Verliezen voor de staat, ver oorzaakt door de verlaging, zullen ge dekt worden door een reeks economi sche maatregelen", aldus radio-Moskou. Achter het gordijn. Het Joodse arbeiders comité heeft in een rapport, dat in New Jersey is uitgegeven, verklaard, dat de communistische regeringen in de lan den achter het ijzeren gordijn in Europa de Joodse cultuur in deze landen en het vrije denken vernietigd hebben. Ondergrondse. Twee Rooms-Katholieke geestelijken zijn door een militair ge rechtshof te Warschau tot resp. 15 en 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens hulpverlening aan een anti communistische ondergrondse organi satie. Drie leden van deze organisatie werden ter dood veroordeeld en twee tot gevangenisstraf. Onderzoek. Guiseppe Grassi, de Italiaanse minister van justitie, heeft opdracht gegeven tot een officieel onderzoek naar de berechting van prins Valerio Borghese, de fascistische duikbootcom mandant. die op 17 Februari veroor deeld werd tot twaalf jaar gevangenis straf. Dit vonnis kwam neer op onmid dellijke invrijheidstelling, daar negen jaar werden kwijtgescholden en Borghese reeds drie jaren in de ge vangenis had doorgebracht. Tegen het vonnis zijn communistische protest demonstraties gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2