c 3 Eerste Kamer treedt het kabinet welwillend tegemoet GENERAAL DES KONINGS Bemanning van de „Brandaris" redde26 Poolse schipbreukelingen Ploeg derZwaluwen voldeed goed tegen de Rode Duivels in Gent Panda en de Meester^Onédekkingsreiziger Ve^e 419.- 495.- 98.5 C Wereldnieuws J) WOENSDAG 2 MAART 1949 2 Indonesië ter sprake bij begrotingsdebat (Van onze parlementaire redacteur Terecht kwamen Eerste Kamer en minis ter-president overeen in het algemeen po litiek debat tevens de allerjongste ontwik keling ten aanzien van het Indonesische vraagstuk aan te snijden, al had hierover geen schriftelijke voorbereidende gedach- tenwisseling plaats gevonden. Prof. A n e- m a (A.R.) erkende dat het door mr. Van Schaik gevormde kabinet, waarin vier par- tijen vertegenwoordigd zijn, te beschouwen is als een toenadering in de richting van een nationaal kabinet. Met de levenskracht van dit ministerie scheen het tot dusverre vrij gunstig gesteld. Tussen het kabinet en het parlement vallen thans gezonde ver houdingen waar te nemen. Er moge nu nog een eind komen aan samenkomsten tussen ministers en hun parlementaire fracties. Met het sociaal-economisch beleid van het kabinet kon de Anti-Revolutionnaire groep in het algemeen instemming betuigen. Re gering en volk dienen zich echter steeds de noodzaak tot versobering en vergroting van de productie voor ogen te houden. Want na 1952 zal net met de Marshall-hulp afge lopen zijn. Vooral voorzichtigheid met ver hoging van het loonpeil was volgens prof. Anema geboden. De jongste gebeurtenissen inzake de In donesische politiek hadden het vertrouwen, aanvankelijk bij het begin van de tweede politiële actie in dit opzicht in het kabinet gesteld, ernstig geschaad. De grootste fout was geweest, dat er, toen men tot deze actie besloot, niet tevens was vastgesteld, welt beleid daarop zou volgen. Verzuimd was een vaste lijn hiervoor uit te stippelen, met als gevolg allerlei wrijvingen zowel binnen de regering als tussen de verschillende par tijen. Kan de minister-president ook maar één grond aangeven voor een gerechtvaar digde verwachting dat onderhandelingen met de republikeinse leiders enig resultaat zouden opleveren? vroeg prof. Anema. Het is gewenst zoveel mogelijk spoed betrachten ter bereiking van hetgeen de Grondwet ten aanzien van Indonesië beoogt. Maar het Zaterdag geopenbaarde plan doet vrezen dat men te overhaast te werk wil gaan. Bovendien bestaat er alle reden te betwijfelen of federalen, republikeinen, de Commissie van de Verenigde Volken en wijzelf inderdaad hetzelfde doel willen trachten te verwezenlijken. Wat moet men verstaan onder de bijstand die de Commissie van de Verenigde Volken op een te houden Ronde Tafel-Conferentie zal mogen verlenen? Alles te samen geno men scheen de regering terug te vallen op de vroeger herhaaldelijk door de Anti- Revolutionnairen veroordeelde politiek van schipperen en plooien. Prof. Anema en zijn geestverwanten moeten zich hiertegen ke ren. Slechts verwezenlijking van de nieuwe rechtsorde op de grondslag van de thans geldende Grondwetsbepalingen kunnen zij steunen. Prof. Molenaar (V.V.D.) stipte aller eerst aan dat zijn fractie het optreden van dit kabinet, waartegenover zij zich overi gens vrij voelt., toejuicht. In tegenstelling tot prof. Anema meende hij, dat de regering niet terstond bij het begin van de politiële actie een politiek plan had kenbaar moeten maken. Aan napraten over het optreden van mr. Sassen heeft spreker geen behoefte. Maar gaarne zag hij dat de minister-presi dent nog een geruststellende verklaring aflegde over het niet loslaten van Indonesië. Tegenover de volgens hem aanmatigende houding van de Veiligheidsraad moest de regering in de door haar gebezigde bewoor dingen inzake het Indonesische vraagstuk voorzichtiger zijn en over de republikeinen met als „partij" spreken. Juist is de opmer king van minister Stikker, dat in de Vei ligheidsraad belangenoverwegingen de doorslag geven, hetgeen voor ons volk met zijn sterk ontwikkeld rechtsgevoel wel een grote teleurstelling zal betekenen. Nadat mr. Kropman (K.V.P.) het voor de Eerste Kamer had opgenomen door aan te bevelen regeringsverklaringen voortaan in een Verenigde Vergadering af te leggen, stelde hij vast. dat zijn partij over een sterk bindmiddel beschikt en nam hij in het algemeen met voldoening de ont- Iemand zei laatst bij wijze van pretje: „Ezeltje strek je, tafeltje dek je", Accoord, 'n TIP VAN BOOTZ, Is er weer ruimschoots. Men kan dus weer zeggen: „Tip ik heb je". 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. W. M. te Heemstede ontv. 1 fl. TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gvmnastiek. 7.30 Kinderkoor. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9 00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 9 40 Schoolradio. 10.00 Sympho- nische muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Zangplaten. 11.00 Voor zieken. 11.40 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Zang. 12.30 Weer- praatje. 12.33 Zigeunerorkesten. 12.55 Zon newijzer. 13.25 Notenkrakersuite. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Lichte muziek. 14.30 Negro spirituals. 14.40 In en voor de klas. 15.00 Orgel 15.15 Kamermuziek van Beethoven. 16 00 Bijbellezing. 16.45 Grieg. 17.00 Jeugd journaal'. 17.30 Blaaskwintet. 13.00 Leger des Heils. 18.15 Voor land- en tuinbouw. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Nederlandse organisten. 19 30 Actualiteiten. 19.45 De RV.D. 20.15 Vrolijk programma. 21.30 Familiecompetitie. 22.00 Svmphonische muziek, 22.05 De vaart der Volken. 22.25 Vierhandig pianospel (Schubert). 22.45 Qverdenking. 23.15 Swee- linckkwartet. 23.45 Concerto grosso, Vivaldi. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18 00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Grieg en Holst. 9.35 Een lied gaat de wereld rond. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeids vitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Werken van Wagner en Strauss. 11.45 Modepraatje. 12.00 Spaanse muziek 1230 Weerpraatje. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 De Rhythm Club. 13.15 Platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.50 Carmen Miranda zingt. 14.00 „Tot hoe laat wilt u winkelen?". 14.20 Solistenconcert. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 Programma in een notedop. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?. 17.30 Bouw van modelvliegtui gen. 17.35 Swinging Nightingales. 17.50 Voor de jeugd. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Orkest Maria Zamorra. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Avondschool. 19.45 Belgische plaatjes. 20.05 Zoeklicht 20.15 Concertgebouworkest o. 1. v Erich Kleiber (Weber, Haydn en Van Beet hoven); in de pauze H, Hermans over ..Rijksvoorlichting". 22.15 Cellorecital. 22.30 Piano (Schubert)22.45 Pijlers van Nêerlands welvaart. 23.15 Orkest Paul Weston solisten. wikkeling van de verschillende partijen waar. Juist nu we ons vooral druk moeten maken over het lot van de wereld, bestaat er min der dan ooit behoefte aan scherpe partij geschillen. Voor het economisch en sociaal herstel kan de aanwezige mogelijkheid tot samenwerking met andere partijen heil zaam zijn. Vrijheid en zelfstandigheid zijn de nood zakelijke voorwaarden voor de natuurlijke ontwikkeling. Aldus het standpunt door de K.V.P. mede ten aanzien van de Indone sische kwestie ingenomen. Sedert het bestaan van het Koninkrijk heeft een regering nooit zulk een zware verantwoordelijkheid te dragen gehad als het tegenwoordige kabinet. Na in het kort het jongste plan ten aanzien van Indonesië besproken te hebben, verklaarde spreker dat hij en zijn politieke vrienden de moei lijkheden, waarvoor de regering zich thans geplaatst ziet. niet onderschatten en haar ten volle bij haar nu ondernomen pogingen wensen te steunen. Zover ging mr. Kolff (C.H.) niet. Na felle critiek op de Veiligheidsraad, die vol gens hem weer eens getoond had kleinere landen helaas anders als grote te behande len, gaf de woordvoerder van de C.H.-frac- tie te kannen, dat het optreden van mr. Sassen zijn groep pijnlijk had getroffen, ook doordat volgens hem dientengevolge de kracht van het kabinet ongetwijfeld had geleden. Die kracht was eerst wel tot uiting gebracht in het tegenover de resolutie van de Veiligheidsraad ingenomen standpunt. Thans meende spreker in twijfel te moe ten trekken of die kracht nu ook in de verdere daden tot uiting zal komen. On aanvaardbaar was onder meer genoemd herstel van het republikeins bewind te Djokja en bepaalde bemoeiingen der Com missie van de Verenigde Volken als aan gegeven in de resolutie van 28 Januari. Doch hiermee was volgens mr. Kolff niet in overeenstemming, dat men nu wel be- ;DE -GOEDE NAAM VAN DE FABRIKANT KWALITEIT reid bleek Soekarno en de zijnen, alsook genoemde commissie uit te nodigen voor de in Den Haag te houden Ronde Tafel-Con ferentie. Deze senator, die eerst nogal vol doening over de tegenwoordige samenstel ling van het kabinet had geuit al be treurde hij het dat men de Anti-Revolu- tionnairen van den beginne af er buiten had gehouden hoopte nu maar, dat alles nog goed zou lopen, in welk geval de re- geving ook op de steun van de Christel ij k- Historische fractie zou kunnen rekenen! van Daphne du Maurier de beroemde schrijfster van „Rebecca", is een meesterwerk van 17e-eeuwse romantiek. Geb. 6.90 In voorraad bij Uw boekhandelaar. Prachtig werk van vier dappere mannen De bevolking van Terschelling was Dins dagmiddag uitgelopen om de binnenkomst gade te slaan van de „Brandaris". het red dingbootje der N.Z.H.R.M., dat op een kokende zee 26 Polen van de verdrinkings dood had gered. Vermoeid maar tevreden stapte kapitein Douwe Tot met zijn drie leden der beman ning van boord. Uit het enthousiasme van de geredde Polen, die vol lof waren over de naar hun mening formidabele redding en de zeewaardigheid van de „Brandaris", bleek wel dat het hier een prachtig voor beeld van voorbeeldige hulp op zee betrof, een redding, zoals er nog weinige of geen zijn geweest. Geladen met ongelooide huiden was de 1995 ton metende Poolse boot Maandag uit Antwerpen vertrokken op weg naar Gdynia. In de loop van de nacht de«d de steeds toenemende Noordwester storm de vaart van het schip geleidelijk van 9 tot 3 mijl dalen. Dinsdagmorgen kon de „Katowice", toen dwars van Terschelling, het niet meer bol werken tegen de huizenhoge golven. Lang zaam dreef het schip af naar de gevaar lijke gronden voor Terschelling en om half negen zond de kapitein een S.O.S. uit. De sleepboot „Holland" van de rederij Doek- sen maakte zich direct gereed om hulp te gaan verlenen, maar intussen was ook het Deense s.s. „Karen Toft" bij Texel in grote moeilijkheden geraakt. De „Brandaris" was reeds uitgevaren om te zoeken naar een schelpenzuiger en had, omdat het „slechts" een Waddentochtje be trof, vier in plaats van zes man aan boord. De schelpenzuiger lag echter voor anker en was betrekkelijk veilig. Daarom werd de „Brandaris" met spoed naai- de reeds doormidden gebroken „Katowice" gediri geerd, terwijl de „Holland" doorvoer naar de „Karen Toft". Van de „Katowice" was het achterschip gezonken. Het voorschip was op de Wester- gronaen vastgelopen. Op dit voorschip ston den de 26 Polen angstig bijeen en vroegen zich af of de reddingboot nog op tijd zou komen. Al stond de voorplecht vrij stevig op de bank, de golven beukten met zo'n kracht op het wrak, dat gevaar voor om slaan niet denkbeeldig was. Met een inderhaast provisorisch gerepa reerde radio-zender werden steeds dringen der noodseinen uitgezonden. Met topsnel heid zette de „Brandaris" daarom de moei lijke tocht dwars over de gevaarlijke gron den voort. Weldra bereikte de reddingboot Mondhygiëne .wOBOL Elke poetsing met IVUKÜL is een ware mondwassing. (Adv,) Fusie tussen „Vrij Nederland" en „De Groene" een feit Besprekingen tussen de directie van de Arbeiderspers, de Nieuwe Rotterdamse Courant en „Het Parool" hebben er toe geleid, dat de fusie tussen de weekbladen „Vrij NederlandDe Stem" en „De Groene Amsterdammer", toch een feit zal worden. Dinsdag is de acte van de fusie gepasseerd waarbij Vrij NederlandDe Stem zal wor den opgenomen in de Groene. De Groene zal onder dezelfde naam en in ongeveer gelijke opmaak blijven ver schijnen, doch zal een dubbel formaat krijgen. Bovendien zullen enige rubrieken iets meer populair worden dan tot nu toe het geval was. het wrak en hoewel de ziedende zee het bootje als een notedop heen en weer slin gerde, wist kapitein Douwe Tot in een goed half uur alle 26 schipbreukelingen aan boord te nemen. Doordat het voorschip van de „Katowice" gedeeltelijk was gezon ken, lag het dek slechts enkele meters boven water. De Polen konden daardoor met een flinke sprong aan boord komen van de reddingboot. De „Brandaris" stootte echter telkens tegen het wrak van de „Ka towice", maar liep daarbij geen ernstige schade op. Nadat de Polen aan boord waren geno men werd de terugtocht naar Terschelling aanvaard. Zonder verdere wederwaardig heden kwam de zwaar beladen reddingboot in de haven aan. De Polen werden ondergebracht in hotel Nap op West-Terschelling. Een uur later voer' de „Brandaris" ten tweede male uit. Ditmaal was het doel een onbekende coaster, die door het lichtschip „Terschellingerbank" was gesignaleerd. Het lichtschip had de kustwacht gemeld, dat de coaster twee noodvlaggen had ge hesen. Procureur-fiscaal hield politieke beschouwingen Blijkens het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van Justitie heeft het bij vele leden verbazing gewekt, dat de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden tijdens zijn requi sitoir in de zaak-Schreieder in huns inziens volstrekt overbodige politieke beschouwin gen was getreden. Volgens sommige kran tenberichten zou hij hebben verklaard, zich niet te kunnen verenigen met de poli tiek van het huidige en van de vorige ka binetten. Men verzocht omtrent deze aan gelegenheid nader te worden ingelicht en 's ministers standpunt te mogen vernemen. Lichtvaardige arrestaties In de Eerste Kamer is blijkens het ver slag over d<ï Justitiebegroting, van vele zijden critiek geoefend op de verschillende lichtvaardige arrestaties, welke in de laat ste tijd waren geschied. Deze critiek gold niet alleen de arrestatie van de directeur van het Mauritshuis: men vroeg speciaal de aandacht voor het geval van de rijks advocaat te Arnhem, tegen wie een ge rechtelijk vooronderzoek zou zijn gelast. Enige leden stelden de vraag of met name in gevallen van vermoede corruptie het Openbaar Ministerie wel de nodige be dachtzaamheid had betracht. Nieuwe boerderij op Texel na blikseminslag afgebrand Dinsdag sloeg de bliksem in de boerderij van K. Gerritsen in de Eierlandse polder op Texel. De boerderij, die pas gebouwd is en de vorige week door het gezin van Gerritsen betrokken werd, brandde grotendeels af. Het woonhuis, dat door een brandmuur van het overige deel gescheiden is, bleef gespaard. Het meubilair, dat de bewoners naar buiten hadden gebracht, ging echter verloren, doordat de wind plotseling draai de en de vlammen in de richting van de meubels joeg. Vier paarden en drie koeien kwamen in de vlammen om. Een grote hoeveelheid hooi, stro en graan ging verloren. Mevrouw mr. Van Eek—Thïel lid van de Provinciale Staten Dr. E Brongersma te Heemstede (Partij van de Arbeid) heeft bedankt als lid van de Provinciale Staten van Noordholland. Opvolgster op de lijst was mejuffrouw H. Joosten uit Haarlem, die niet in aan merking wenste te komen. Thans is benoemd mevrouw mr. A. van EekThiel uit Haarlem. VOETBAL Te Gent werd Dinsdagmiddag de jaarlijkse wedstrijd tussen de Rode Duivels en de Zwa luwen gespeeld. Na een spannende strijd, die. ondanks de hevige wind en enkele hagel buien, op vrij goed peil stond, bleef de Nederlandse combinatie met 21 in de meer derheid. De wedstrijd was door het tempo en het spannende verloop zeer aantrekkelijk voor de toeschouwers. Aantrekkelijk was de strijd, maar zeker niet mooi. De hevige storm maakte normaal spel onmogelijk. Dat deze omstandigheden de spelers noodzaakten al hun techniek te hulp te roepen is duidelijk. Geen enkele speler van het Zwaluwen-team heeft gefaald. Zeker, er waren zwakke plek ken. maar de spelers, waar het voor de komende wedstrijd NederlandBelgië om ging, toonden in staat te zijn zich goed aan de moeilijke omstandigheden te kunnen aan- SVV'er Van Schijndel is een ernstige candidaat voor het Nederlands elftal gewor den. Hij speelde een uitstekende wedstrijd op de rechtshalfplaats, met prima afnemen en goed plaatsen, hoewel zijn stijl beslist lelijk is. Ook zijn clubgenoot Köneman vol deed als rechtsbuiten goed. Hij is snel en kan gemakkelijk een man passeren. Ook de voorzetten, die na de snelle rennen langs de lijn volgen, zijn goed, maar de Schiedammer moet er tegen waken niet te veel naar het midden af te dwalen. Albers versterkte de indruk, die hij Zon dag te Nijmegen reeds had gevestigd: een nuttige, goed trappende en nog beter kop pende achterspeler, maar nog niet rijp ge noeg. om een oranje-shirt te dragen. De Munck speelde betrouwbaar, verrichtte een enkele maal een goede save, maar kreeg toch te weinig moeilijk werk om tot grootse prestaties te komen. Möring, ont brak. Hij had een keelontsteking opgelopen en zijn dokter achtte het raadzamer maar thuis te blijven. Everse, die hem voor rust verving en Remmers (BW), die na de her vatting op de rechtsachterplaats was opge steld, waren voldoende, zonder meer. Ook Kroon, de stopperspil van Feijenoord, verdient een voldoende voor de keurige wijze waarop hij de dekking van de bewe- Rode Duivels—Londen 2—1 In het Heyselstadion te Brussel kwam Dinsdag de A-ploeg van de Rode Duivels uit tegen een Londense combinatie, welke strijd 8000 toeschouwers trok. Na 25 minuten spelen opende Fenton de score voor Londen, maar het duurde niet lang of Mermans maakte na goed individueel werk gelijk. De druk op het doel van de Rode Duivels bleef aanhou den en Meert moest herhaalde malen in grijpen. Langzamerhand kwamen ook de Rode Duivels weer aan bod naar Thirifays maakte het Ditchburn te gemakkelijk door de bal in zijn handen te schieten. Na de rust bleven de Engelsen in de aanval, maar zij trokken er geen profijt van. Meert, die een blessure opliep, werd vervangen door Dae- nen. Na een groot aantal schoten van Engelse zijde doelpuntte Thirifays aan de andere kant (21). De Engelsen zetten alles op alles om de achterstand op te halen, maar Daenen deed tot het einde toe zijn plicht. Bekercompetities Volgens de officiële mededelingen van de KNVB zijn voor de competitie om de KNVB- beker de volgende groepen gevormd: groep I: WE, QSC, WB, CSV en De Spartaan. Groep J: TOG, HFC, KW, Hillegom, NFC. Groep K: Kinheim, Zandvoortmeeuwen, Ri valen, Sloterdijk, Meervogels. Groep L: ZW, DEM, BPC, St. Pancratius, ADW. Groep M: ZSGO, Hillinen, SCA, Fokke. Animo. Groep P: Kennemers. Schagen, Ripperda, DSS. Groep S: Halfweg, Vitesse, Velsen, NAS, VI. Vogels. Groep T: HRC, ADO of Succes, RCZ, WD, THB. Groep V: Beverwijk, Hel der, EHS, Germaan, HEDW of DJK. Groep X: Allen Weerbaar, Aalsmeer, SAVM, Y-boys, JHK, Schinkelhaven. Groep Z: Bloemendaal, HBC, Ahrends, VC, ASVK en DCG. VH 71 - 017? Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Leraren vragen beter onderwijs in Duits De Duitse sector van de Vereniging van Leraren in Levende Talen heeft een motie aangenomen, waarin aan het hoofdbestuur dei- vereniging wordt verzocht bij de be voegde instanties aan te dringen op maat regelen die er toe leiden dat het vak Duits, dat als verplicht vak in het leerplan van de Nederlandse scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs is opge nomen, op een dusdanige wijze gedoceerd kan worden, dat aan de eisen, bij de eind examens gesteld, kan worden voldaan. De toestand van het onderwijs in de Duitse taal, zowel door de grote moeilijk heden van deze taal voor de Nederlanders als door het te gering aantal toegewezen uren is zodanig, aldus wordt in de motie verklaard, dat de betrokken learen aan de aan hen gestelde eisen niet kunnen voldoen en dat de sfeer, waarin dit onderwijs onder de huidige omstandigheden gegeven moet worden, voor leraren en leerlingen beide ongunstig genoemd moet worden. Jaarvergadering H.A.V. „Haarlem" In de jaarvergadering van de H.A.V. „Haarlem" is het bestuur als volgt samen gesteld: S. v. Duin, voorzitter; D. Hagtingius, secretaris; Th. Stouten, penningmeester; J. Hermans, wedstrijdsecretaris; H. Scholten, commissaris van materiaal; A. v. d. Klas horst, G- Voogd, A. J. Mulder en A H. Heyne, leden. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede. dat er in het komende seizoen belangrijke wedstrijden in Haarlem gehouden zullen worden. Op 5 Mei organi seert de H.A.V. in samenwerking met het Centrum Comité Koninginnedag een singel loop en 3. Juli wordt op het terrein van de H.F.C. „Haarlem" voor het eerst sinds jaren in Haarlem een nationale athletiekwedstrijd gehouden. Op Zondag 24 Juli komt de Deense kampioensploeg Odensé Gymnastikforening uit Odensé op bezoek. Drie jonge Rotterdamse politie-agenten zijn ieder tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat zij een beschonken man, die zij aangehouden hadden, van zijn horloge, een vulpen, een vulpotlood en f25 hadden beroofd. In Rome zijn Nederlands-Italiaanse han delsbesprekingen begonnen. gelijke Gillau verzorgde. Er ging echter te weinig van hem uit, om in hem een ev®n" tueel opvolger van Terlouw te zien. Het minste voldeed Wimmers van Blauw Wit. Deze kleine linkshalf was wel zeer actief, maar miste het juiste gevoel voor positie, terwijl hij zich tevens het minst van allen kon aanpassen aan het voetbal tijdens de felle wind. Behalve Köneman kunnen ook de vier overige voorhoede-spelers op een goede wedstrijd terug zien. Clavan bewees weer eens welk een uitstekende techniek hij heeft. Er is echter een ding, dat de Hagenaar moet trach ten te verbeteren. Ook deze middag wilde hij het vaak te mooi doen, wilde als het ware de bal steeds geheel voor zichzelf hebben en daardoor duurde het vaak te lang, voordat de voorzet kwam, waar zijn medespelers in tussen op rekenden. Hij gaf met zijn club genoot Timmermans overigens aardige com binaties te zien, die menigmaal verwarring stichtten in de Belgische achterhoede. Hoe wel Brandes een vergelijking met Bakhuis of Dumortier niet kan doorstaan, toonde hij zich toch een nuttig midvoor. Ook als ploeg heeft het Zwaluwen-team verdienstelijk gespeeld. Het verband tussen de linies was vrijwel steeds aanwezig. De Belgische ploeg vormde eveneens een goed geheel. Zij was zeker niet zwakker dan de Nederlanders, men kan zelfs zeggen, dat zij in technisch opzicht beter was, maar de spelers leden aan de bekende Belgische kwaal: te peuterig voorhoede-spel, te ver doorgevoerde combinaties en slecht schieten, Dit is de oorzaak, dat zij het slechts tot een doelpunt brachten, Hun aanvallen waren minstens even talrijk als die der Zwaluwen. Rietfauteuil met prima en stof in Blank en Old Finish «3v> Comfortabele Ligfauteuil met prima stoffering en Velvet bekledingOl Salongarnituur, bestaande uit 4 fauteuils met geheel beklede armen en verende voorzijde 342.- Clubgarnituur, bèsfaande uit 4 Clubs, verende voorzijde, Gobeiin- bekledingsstof, prima stoffering Garnituur, bestaande uit 4 royale Fauteuils, prima wollen epinglé bekledingsstof, geheel verende voorzijde Garnituur als boven met originele vooroorlogse prima wollen mo quette bekledingsstof 660.- Imitatie lederen Fauteuil met ge heel beklede armen Originele lederen Fauteuil, robust van vorm, luxe afwerking 295.- KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 TOONZAAL: RIDDERSTRAAT 24 4. „Hoe? Betrekking?" kreet 9e heer Cesaret Crescendissimo, toen Panda met zijn eenvoudig verzoek te voorschijn was gekomen. „Zo! On-1 middellijk naar mijn kantoor! Officio!" En hij\ rende voor Panda uit naar het directie-kantoor, waar hij met een plof plaats nam achter het I grote bureau, om vervolgens Panda door dringend aan tc staren. „IIec? Betrekking?" in-1 formeerde hij vervolgens. „Goed! Hard wer ken! Molt o bene! Weinig eten! Anders wordt je dik! Poco'. Weinig verdienen! Anders wordt je lui! PoQitissimo! Goed je best doen! Dan wordt je nog eens directeur! Direttorisslmo! Afgesproken?" Natuurlijk had, Panda daar wel oren naar. Veel eten deed hij nooit, en veel ver dienen hoefde hij ook niet en voor hard werken was hij niet bang en wanneer hij dan nog directeur kon worden, dan was dit toch wél een goede betrekking waar hij iets van leerde, meende hij. En hij knikte dus „ja." „Bravo!" riep de heer Cesare Crescendissimo, de direc teur, terwijl hij overeind sprong. „Dan ik be vorder je tot piccolo! Piccolo miol" en meteen drukte hij Panda een piccolo-pet op het hoofd.* Gedrost. Van de bemanning van het 11.03 ton metende Poolse schip „Sobieski' dat een lijndienst op New York onder houdt, hebben zich vorige week Vrijdag 64 man, te weten 61 Polen en 3 Italia nen, niet aan boord gemeld toen het schip uit New York zou vertrekken. Paus Pius XII wordt vandaag 73 jaar. Hij viert tevens de tiende verjaardag van zijn verkiezing als Paus. IJshockey. De politie te Stockholm heelt meegedeeld dat zij een vervolging zal instellen tegen toeschouwers die bij d( wedstrijd Zweden-Amerika op Vrijdag; a.s. de orde zouden willen verstoren. Als preventieve maatregel zal het stadion bij die gelegenheid extra bewaakt wor den. Een en ander houdt verband met d( vechtpartij die onlangs tussen de Ame rikaanse spelers en een deel van hel publiek plaats had. Brand. De universiteit te Kenyon (V.S.! is in de afgelopen nacht door brand verwoest. Men neemt aan dat zes stu denten om het leven zijn gekomen. Dt lijken van drie hunner zijn gevonden Twee studenten zijn zwaar en 12 licht gewond. Er is voor ongeveer 1.000.000 dollar schade aangericht. Taak. Uit Boekarest wordt geseind, dat aldaar onder leiding van de commu nistische partij een nieuwe verenigde jeugd-organisatie is gesticht, die tot taak heeft de jeugd in de geest van het Marxisme en het Leninisme op te voeden, waarbij „de strijd zal worden aangebonden tegen de onkameraad schappelijke houding jegens vrouwen en tegen verrotte burgerlijke zeden". Doorzichtig. Naar het officiële Sovjet-blad „Tagliche Rundschau" bericht, heef het Russische militaire bestuur in lijn de Westelijke sectoren van de materiaal en vensterglas aangeboden voor dringend nodige reparaties aan trams en wagons van de ondergrondse spoorweg. Het Sovjet-aanbod aan de gemeentelijke vervoersafdeling West-Berlïjn ging vergezeld van de verklaring, dat er geen blokkade van Berlijn bestaat en dat het militaire be stuur zich verplicht gevoelt om te letten op de belangen van de Berljjners ill alle delen van de stad. ter]

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2