Onthulling van monument aan de Dreef heeft Maandagmiddag plaats Verliezen in Indonesië Sport in het kort Cor Hermus trachtte speell, aarheid van „Thomas More" te bewijzen Amsterdamse Beurs WOENSDAG 2 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD Commissaris der Koningin zal herdenkingsrede uitspreken Maandagmiddag 7 Maart om half vier zal de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland tegenover de in gang van het' gouvernementsgebouw aan de Dreef het monument onthullen, dat de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen heeft ontworpen ter herdenking van de vijftien Nederlanders die op die dag voor vier jaar aan de Dreef voor het Duitse vuurpeloton vielen, en daarbij een herden kingsrede uitspreken. Een vertegenwoordiger van het Ko ninklijk Huis, het gemeentebestuur van Haarlem en vele andere autoriteiten zullen bij de plechtigheid aanwezig zijn; Een groot mannenkoor, waarin alle zangers van Haarlem en omgeving kunnen deelnemen, zal onder leiding 'van Nico Hoogerwerf Valerius' „Bede voor het va derland" uitvoeren, De werkgevers wordt verzocht die leden van hun personeel, die als „zangers" bekend staan, vrij te gevgn, opdat zij aan de plechtige onthulling zul len kunnen medewerken. Er wordt voor dit doel slechts één repe titie gehouden en wel op Zondagmiddag twaalf uur in gebouw „Cultura". Alle ko risten zullen daar hartelijk welkom zijn. Belangstellenden in de onthulling wor den- verzocht Maandagmiddag uiterlijk kwart over drie aanwezig te zijn. De betekenis van het beeld Over de betekenis van het beeld schrijft tnen ons: „Toen de beeldhouwer Mari Andriessen de opdracht aanvaardde, een monument te ontwerpen ter herdenking van de fusillade van vijftien voor 't merendeel jonge, man nen aan de Dreef te Haarlem, heeft hij eerst verschillende ontwerpen gemaakt van symbolische figuren, maar .het bleek hem dat de symboliek in dit geval ontoe reikend, om niet te zeggen misplaatst was. Het gebeurde aan de Dreef raakt ons te zeer; de mannen, die daar aan de wille keur van de bezetter ten offer vielen, wer den als-het ware tussen ons weggeschoten; velen' onzer zijn zelf ternauwernood aan de dood ontsnapt, allen hebben wij fami lieleden, vrienden of dan toch bekenden, die het slachtoffer werden van de Duitse terreur. Men kan een dichter, men kan de bevrijding herdenken met een symbolische figuur, maar niet de 7de Maart 1945. Zo kwam de beeldhouwer er toe zich de zware opgave te stellen het beeld te ma ken van een man, in de weinig plastische mogelijkheden biedende kleding van onze tijd,"' staande voor het vuurpeloton, een man dus, die op de rand van de eeuwigheid staat. Hij dacht zich dit beeld niet als een heroïsche figuur op een hoog voetstuk, maar, om nog meer de nadruk erop te leg gen, dat zij uit ons midden werden wegge rukt en ons zeer nabij waren, op een gra nieten blok van nauwelijks vijftig centi meter hoog. SLOT DEFECTS „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Overleden tenge volge van oorlogsverwonding, op 25 Febr. 1949: Mar. II G. F. Sipman uit Valburg (G.). Gesneuveld 26 Februari 1949: Mar. Ill M. R, Bens uit Kolk (N.Br.); Mar. III G. F. J. Bosnia uit Amsterdam; tijd. Korp. Mar. D. C. van Delft uit Rijnsburg (Z.H.); Mar. Ill W. van Duin uit Den Haag. Ge sneuveld 27 Febr. 1949: Tijd. Korp. Mar. K. Eksteen uit Arnhem; Tijd. Korp. Mar. P. C. de Wit uit Zwijndrecht. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 10 Febr. 1949: Sold. A. J. van de Kop uit Wa- denoyen (G.). Overleden ten gevolge van oorlogsverwonding op 15 Febr. 1949: Sold. Ie kl. T. Claessens uit Kloosterzande (Z.). Gesneuveld 18 Februari 1949: Serg. J. Avontuur uit Amsterdam; Sold. H. J. H. van Dijk uit Boxtel, Sold. Ie kl. D. Scheer uit Amsterdam-W., Sold. A. A. Vonk uit Rotterdam. Gesneuveld 21 Febr. 1949: Sold. R. M. van der Ende uit 's-Gravenhage. Sold. B. van.Gerwen uit Best (N.Br.). Ge sneuveld 22 Febr. 1949: Sold. K. Nicolai uit Achtkarspelen (Fr.). Gesneuveld 26 Febr. 1949: Korp. G. van Gelderen uit 's-Grave- land. Konink. Ned.-ïnd. Leger: Gesneuveld 13 Februari 1949: Soend. sold. Abdoel Bin Hamid;. Soend. sold. Moesad, Boeg. sold. S. Batjo, Amb. sold. Lengankwasirai, Amb. sold. J. Loeroesmanat, Amb. sold. A. Pes- sireran, Amb. sold. L. Sahusilawane, Tim. sold. E. Noach. Gesneuveld 16 Febr. 1949: Mad. sold. Diso, Amb. sold. S. Hatumena, Man. sold. A. Koroh, Man. sold. B. M. Tingon, Jav. sold. Parman. Gesneuveld 17 Febr. 1949: Man. sold. E. Moesa, Man. sold. Walukow. Gesneuveld 18 Febr, 1949: Res. Ie It. R. W. V. Rhemrev, korp. genie I. C. •an Bilderbeek, Soend. sold. Apri, Chi nees sold. Lim Tong Soen, Soend. sold. Aris. Gesneuveld 19 Febr. 1949: Jav. sold. Moedjiman, Tim. sold. I. S. Pasër, Man. sold. P. Runtulalo, Man. sold. B. Sindim, allen afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 22 Februari 1949: Korp. B. J. Jonker, af komstig uit 's-Gravenhage. Naar aanleiding van het destijds geëxpo seerde ontwerp van dit beeld schreef de bekende criticus Jan Engelman: „Het is een beeld met ontroerende expressie, waar- van het gezicht aan werk van een oude Chinees doet denken, zó fijn en verdiept is het. Gans het beeld drukt de gemoeds gesteldheid uit van een slachtoffer, dat al over-de-dood heen is en sterft als een wijsgeer. Er is stilte inplaats van uiterlijke beweging." Dr. Ir. F. Bakker Schut Geen nieuwe candidatuur voor de Haarlemse raad In ons vorig nummer deelden wij reeds mede dat rlr. ir. F. Bakker Schut benoemd is tot hoofddirecteur van de dienst van Wederopbouw en Stadsontwikkeling in den Haag. Het is waarschijnlijk dat dr. ir. Bak ker Schut gedurende de lopende periode (althans voor een groot gedeelte daarvan) lid van de Haarlemse gemeenteraad zal blijven. Hij zal evenwel geen nieuwe can didatuur voor de verkiezingen aanvaarden. Het aftreden van dr. ir. Bakker Schut als raadslid zal ongetwijfeld algemeen be treurd worden. „De schaduw van het verleden" Men kan moeilijk zeggen dat de toneel vereniging „De Verenigde Spelers" een bij zonder gelukkige keus heeft gedaan met Jaap van der Pols stuk „De schaduw van het verleden", dat zij gisteravond in de Leeuwerik ten tonele voerde. Het stuk dat enige nogal drakerige aspecten vertoont, speelt in de Zwitserse bergen en behandelt de verstoring van een gelukkig huwelijk door de broer van de echtgenoot, die ge bruik tracht te maken van een vroegere verhouding met de ega om nogmaals van haar charmes te profiteren. Het slot is dan dat hij door de vrouw, die van hem walgt, in een afgrond wordt gestort. Maar ook de vrouw gaat ten onder want deze serie emo ties heeft te hoge eisen gesteld aan haar zwakke hart en zij sterft in de armen van haar man. Zo gaat alles zwaar gebukt onder het onafwendbare noodlot dat vele schrij vers*-achter het boerenleven in de bergen schijnen te vermoeden. Wel kan gezegd worden dat de spelers onder regie van Ton van Otterloo hun uiterste best hebben gedaan om er wat van te maken. Het was een zeer homogene voorstelling zonder speciale uitblinkers. Jo Cats-van Hamburg wist de uitbeelding van de vrouw die vpor het behoud van haar huwelijk vecht, een vrij grote mate van in- nerlijke spanning te geven, George Lïgt- voet, haar man, hadden wij als Zwitserse boer misschien iets boerser willen zien, maar hij beweegt zich gemakkelijk en hield zich daardoor verre van de indruk dat hij een van buiten geleerd lesje opzegde en Herman Serné gaf inderdaad een zeer schurkachtige weergave van de slechte broer. Ook in de bijrollen voelde men de hand van een regisseur die het meer gedaan heeft en gegeven het beslist niet brilliant geschreven stuk slaagden zij er in aan vaardbare figuren te scheppen. Het was wel jammer dat de zeer eenvoudige accomo- datie niet toeliet om de aankleding van het stuk wat meer „couleur locale" te geven. Men vraagt zich niettemin af of met wat karton en een boel liefhebberij niet wat aardiger effecten bereikt hadden kunnen worden. Ook de kleding viel wel eens uit de toon. Het publiek liet het overigens niet aan bijval ontbreken en het enthousiasme zette zich voort op het bal na. De tijd en het tijdeloze Voordracht van prof. Pos Voor de Kennemer Kring van vrienden van de Amersfoortse School voor Wijsbe geerte sprak dezer dagen Prof. dr. H. J. Pos op de hem eigen heldere wijze over „De tijd en het tijdloze". Philosophic, aldus spréker, wil zijn een onderzoek naar de meest fundamentele zaken; zij is geen wetenschap in engere zin veel weten is voor haar beoefening dan ook niet nodig, wèl een zekere techniek om, uit de eindeloosheid van onze ervaringen, het essentiële bewust te maken. De tijd is een der algemeenste vormen van de menselijke ervaring; daar echter onze aandacht meestal meer op het verder afgelegene gericht is, valt een nader defi niëren moeilijk. In de Confessiones zegt AugustLnus, gevraagd naar het begrip t ij d: „Als ge het mij niet vraagt w«et ik het, maar als ge het mij vraagt, weet ik het niet." Spreker onderscheidt drie vormen: de objectieve tijd, die een zelfstandig iets is,, alles omvat en doordringt, ononderbroken, onomkeerbaar, door geen macht tegen te houden, zonder begin en einde (want vóór een begin en na een einde zou er iets moe ten zijn); de concrete, de doorleefde tijd, die bijvoorbeeld door slapen onderbroken wordt, die niet zelfstandig, maar steeds aan een inhoud gebonden is; het onbewuste tijdrhythme, dat spreker de vitale tijd noemde, en dat gekarakteriseerd kan wor den door de uitdrukking: „het is tijd om. In het heden, waarin het verleden leeft, en dat voor ons steeds in enige betrekking staat tot de toekomst, gaat cle mens boven het ogenblik uit. Hier zag' px-of. Pos een der wortels van het begrip tijdeloosheid. Tijde- loos zijn o.m. de begrippen lichtvaardig heid en waarheid. Welke zin dat heeft, is een probleem, dat de hedendaagse philoso phie nog niet oploste. Op de mens betrok ken, geeft het begrip tijdeloosheid ons een eindeloos voortbestaan, en bevrijdt het ons daardoor van cle tijd. De mogelijkheden om de tijd te overwinnen, kan de mens inten siveren, en volgens spreker zal hij daai-in het beste slagen, door zich naar binnen te richten, zich zó aan te vatten dat hij de verwerkelijking bereikt van zijn diepste mogelijkheden. Boksen Joe Louis geen wereld kampioen meer Joe Louis heeft verklaard, dat hij afstand doet van de titel van wereldkampioen zwaar gewicht, van welk besluit hU A. J. Greene, lid van de National Boxing Association, mededeling heeft gedaan. Louis liet veirder weten, dat hij," Arthur Wii-tz en James Norris de International Boxing Club hebben gevoi-md, welke club kantoren zal houden te New York en Chi cago. Dit nieuwe lichaam organiseert het gevecht tussen Chai'les en Walcott. Louis zeide, dat hij de handtekening van beide boksers had verkregen voor dit gevecht in Juni a.s. om het wereldkampioenchap. Bei den hebben zich accoord verklaard met de bepaling, dat de winnaar binnen drie maan den na de wedstrijd of tegen Lee Savold of tegen Gus Lesnevich zal uitkomen. De titel zal twee maal per jaar verdedigd worden. RU DE GROOD PLOEGLEIDER IN RON DE VAN FRANKRIJK. Door Jacques Goddet, directeur en algemeen leider van de Ronde van Frankrijk, is als opvolger van Joris van den Bergh, tot ploegleider van de Nederlandse renners, die dit jaar in de Ronde van Frankrijk zullen uitkomen, benoemd de heer Ru de Grood. sportredacteur van het Algemeen Dagblad te Rotterdam. TONEGIBO TAFELTENNISKAMPIOEN. Na een overwinning van 64 op Rapiditas (heren) is Tonegido 1 Kampioen geworden Van de tweede klas der tafeltenniscompetitie. Het voi'ig jaar kwam de ploeg voor het eerst in de competitie uit en wel in de derde klas. Het kampioenschap werd behaald en ook nu werd de titel veroverd. In de laatste wedstrijd werd beslag op de titel gelegd. Herman Moerkerk 70 jaar De betekenis van de Congo BRILLEN voor^n ^RKHqUTSTR. NAAST LUXOR (Adv.) Agenda voor Haarlem WOENSDAG 2 MAART Palace: „Het lied van de woestijn", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Het ver borgen leven van Walter Mitty", 14 j., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. City: „Gejaagd in de nacht", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Guerilla strijders", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Levensstormen", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur: Rembrandt: „Some thing in the wind". 14 j.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 3 MAART Gebouw Goede Tempelier, Wolstraat: Ver eniging van Spiritisten „Het Licht", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Krelagelxuis: Bloemententoonstelling „Win- terflora", 10—10 uur (tot en met 6 Maart). Als de keuze van een toneelstuk bepaald wordt door een onontkoombare innerlijke rroodzaak, van welke aard deze ook moge zijn, dan kan het welhaast niet anders of een deel van de daaruit voortvloeiende hartstocht, die bezielend inwerkt op de ver toning, sti-aalt activerend tot de toeschou wers door. Cor Hermus heeft jaren lang met het steeds dwingender vormen aan nemende plan rondgelopen om het beteke nisvolle treurspel „Thomas More" van Henriëtte Roland Holst van der Schalk, geschreven in 1912, met zijn eigen gezel schap Comedia tot een eerste opvoering te brengen, welke gloeiende wens gisteravond in vervulling ging. En men geraakte inder daad sterk onder de indruk van de monu mentale persoonlijkheid van de titelheld die wel ver afwijkt van de historische More en van de bewoordingen ter vertolking yan de gemoedsaandoeningen. Bovendien stond deze voorstelling als geheel in een louterende sfeer van verheven waarachtig heid., Hoe hoog men de dichterlijke waarde ook wil schatten, dramatisch bezien blijkt „Thomas More" echter bijzonder zwak gebouwd. Niet zozeer omdat het treurspel weinig rekening houdt met de meest gang bare wetten van het toneel, want het zijn steeds de meesterwerken die de criticus nopen zijn maatstaven te herzien. Neem de werken van Racine bij voor-beeld.- Het evidente gebrek aan actie wordt trouwens ruimschoots vergoed door de hevige emo tionele spanning van de uit eigen leedsbe leving opgewelde tekst. Doch wèl omdat de centrale figuur eigenlijk niet tragisch is, maar van het begin af een boven aardse verhoudingen staande grootheid. Vondel, met wie mevrouw Roland Holst als toneelschrijfster vaak wordt vergeleken, schreef eens dat de tragische held tussen „vroom" en „onvroom" moet wezen om medelijden op te wekken. Thomas More gaat weliswaar ten onder, als hij weigert het tweede huwelijk van zijn koning te erkennen, omdat hij zich tot elke prijs naar het absolute wil richten. Zijn innerlijk ver- biedt hem ieder compromis. Maar men ge voelt zijn lot niet als tragisch, omdat hij geen tweespalt kent. Niemand twijfelt aan zijn bereidheid om zich los te maken van wat hij liefhad. Het enige vei-zet tegen zijn houding komt van buiten. Hoezeer de dichteres ons ook een profeet van de broe derschap der mensen heeft willen schil deren, zij kon de heilige in Thomas More ïxiet ontlopen. En heiligen en dieren zijn nu eenmaal niet tragisch, omdat zij geen andere levensmogelijkheid kennen. Kan men niet treuren om Thomas More, men kan hem wel bewonderen. Vooral in de lyrische kerker monoloog met de troost rijke bevi'ijding uit de eenzaamheid. Men wordt trouwens bij herhaling getroffen door de diepe wijsheid der gedachten en geboeid door de weerbarstige schoonheid der taal en de intimiteit der taferelen. Johan de Meester ontwierp voor deze vei-toning gedeeltelijk ti'ansparante décors, die volledig de stemming bepaalden en met hun zeldzaam suggestieve werking iedere poging tot realisme, zo daar al behoefte aan zou hebben bestaan, even onmogelijk als overbodig maakten. Het is uiterst jammer, dat deze sensitieve kunstenaar niet tevens de regie heeft gevoerd speciaal voor Cor Hermus, die nu zijn aandacht over een dubbele taak moest verdelen. Laatstgenoemde speelde tevens de zware titelrol. Hij deed dit met een wellicht iets te sterke intoming van zijn comecüant- schap, waardoor hij wel groot was in zijn menselijke eenvoud, maar te eenvoudig in. zijn filosofische grootheid. Door onvol doende beheersing van de techniek van het verzen-zeggen kwam slechts zelden tot uiting in hoeverre hij de diepgang van zijn tekst doorgrondde. Voor de opvoering van een dergelijk statisch stuk dient men te beschikken over spelers, die zich het weer geven van dichterlijke taal tot een tweede natuur hebben gemaakt. De gx-ote vex*rassing vaix deze voorstelling gaf Ton Lutz te horen, die met welbe- heerste, zeer beeldende voordracht het proces tegen More aaxx diens vrienden na vertelde met steeds nieuwe en ter zake dienende inschakeling van doox-leefd ge voel: Hoe pover stak daar bij af het ondui delijke spreken van Guus Hermus. die ook door zijn plastiek geen wezenlijke belang stelling verried. Zondert men de gluiperige vertolking vaxx de omgekochte getuige door John Soer uit, dan demonstreerden de overige acteurs veel gebrek aan modulatie- vermogen. Ellen de Thouars voldeed bovexx iedere verwachtixxg als de heftig met haar gevoe lens kampende dochter Margreet, voox-al in de derde acte. Ixxtelligent maar doods klonk het reciteren van Edy de Boer, vol ernst en warmte dat van Truus Dekker. De be zwaren traden echter slechts incidenteel op de voorgrond, want als geheel stond deze met grote artistieke moed ondernomen voorstelling op voornaam peil. Wethouder Geluk vertolkte in zijn openingswoord van deze „litteraire avond" dankbaarheid en hulde aan de Haarlemse boekverkopers die deze première voor hxxrx rekexxing namen. DAVID KONING Herman Moerkerk onze medewerker, de kunstschilder, tekenaar, illustrator en criticus werd heden 70 jaar. Er waren, zoals bekend is, plannen gemaakt om hem te huldigen, zowel in Haarlem als in zijn geboorteplaats 's Hertogenbosch. Helaas is dit niet mogelijk omdat een ernstige onge steldheid hem aan zijn bed kluistert. Die plannen moeten dus op zijn herstel wach ten. Zelfs is het niet mogelijk dat collega's, vrienden en vereerders hem vandaag per soonlijk komen gelukwensen. Alleen wordt een uitzondering gemaakt voor een kort bezoek, dat heden in de namiddag gebracht zal worden door de burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en de heren D. J. A. Geluk en J. B. Schuil, voorzitter en secretaris van het Haarlemse huldigingscomité. Aan de heer Moerkerk zal eexx fraaie doos met tekeningen, aquarellen en pastels, werk van collega's, worden aangeboden, voorziexx van eeix fraaie opdracht van de kunstenaar S. H. de Roos. Verder ook een smaakvol uitgevoerd album met bijdragen van let terkundigen en journalisten. De heer Moerkerk kreeg voorts vele schriftelijke gelukwensen en bloemstukken. Een ronde-tafelsamenkomst Over bevrijd Christendom De Open Religieuss Gemeenschap te Haarlem organiseert haar tweede ronde-ta- fel-conferentie over Bevrijd Christendom op 19 en 20 Maart bij Briixkmann op de Grote Markt. Als inleiders zullen optreden: Dr. P. van Schilfgaarde uit den Haag, over Het Christendom en onze maatschappelijke problemen, de heer H. D. van Goudoever-, uit den Haag over: De betekenis vaxx het Christendom voor de kunst,-de heer H. A. P. J. Ogilvie uit Amsterdam, over: De vier Evangeliëix en hxxn viervoudige Christusge stalte en Dr. C. P. Gunning xxit Amsterdam over: De rijpere jeugd en het Christendom, Aan de ronde tafel hebbexx uit Haarlem hun aanzitting toegezegd de heren: Jan Visser, kunstschilder, Ds. G. J. Waax'den- bxxrg, Hervormd predikant exx Ds. H. C. Brandt, Evang. Luthers px-edikant. De con ferentie is voor iedereen toegankelijk. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Willem Peterus Jo hannes Smeet s, leraar, wonende te Bloemen- daal, Huize Beau Regard. Midden Duin- en Daalseweg 28. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. L. S. Römelingh, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillisse menten van: De Stichting Dagblad „De Patriot", te Haarlem. Rechter- Commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. W. G. J. Veenhoven, advocaat en procureur te Haarlem. Pieter Hoekstra- destijds lid der Handels vennootschap onder de firma „Eerste Ned. Bank voor Financiële Waarden" In liq-, voor heen wonende te Koog aan de Zaan, thans te Zaandijk. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. W. G. J. Veenhoven, advocaat en procureur te Haarlem. 25 jaar gemeente-ambtenaar Op 3 dezer viert de heer R. G. Oppe- laax", adjuxxct-commies ter gemeente-secre- tarie van Haarlem, zijn 25-jarig jubileum als gemeente-ambtenaar. De jubilaris heeft zich in de bezettings tijd verdienstelijk gemaakt bij de uitreiking van persoonsbewijzen aan verzetslieden en onderduikers. In het verenigingslevexx vervult de heer J Oppelaar verschillende functies, o.a. is hij hoofdbestuurslid van de Bond van Oud- Illegale Werkers. Dinsdagavond gaf Comedia in de Stads schouwburg te Haarlem de première van Thomas More", een treurspel van me~ vrouw Henriëtte Roland Holst. Een scène uit het derde bedrijf. Thomas More (Cor Hermus) in de kerker tijdens het bezoek van zijn dochter (Ellen de Thouars) NACHTVERGADERING TAXI CHAUFFEURS De Centrale Bond van Transportax-beiders houdt iix de nacht vaxx Donderdag op Vrij dag eexx vergadering' voor het personeel, werkzaam in het gax-age- en taxi-bedrijf, ter bespreking van de situatie ixx het Haar lemse taxibedrijf. In vele plaatsen vaxx ons land is eeix commissie gevormd, welke over Ixet gehele taxibedrijf adviezen uitbrengt. Uit de memorie van antwoord blijkt dat B. en W. in tegenstelling met aixdere ge meentebesturen hier ter stede afwijzend staaix tegenover een dergelijke commissie. Mede door de maatregelen van de autori teiten gaat het taxi-bedrijf hier ter stede minder florerend, meent de Centrale Bond van Tx-ansportax'beiders, en daarom is vergadering uitgeschreven. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 1 Maart 1949 GEHUWD: 1 Mrt, J. M. van Kempen en A. M. F. Kop. BEVALLEN van een zoon: 26 Febr., M. BottenheftVerloop; 27 Febr., J. C. Poole van Leeuwen; 28 Febr., M. C. G. Stavenuiter —Vrolijk; A. J. Hogeslag—van Bakkum; O. R. E. van der Heide—Balluais; 1 Mrt, E. Bogaartvan Dijk. BEVALLEN van een dochter; 26 Febr., J. KnolPetiet; 27 Febr., GoedmanDjoe- mainah; 28 Febr.. W. H. Donker—van Velt- huijsen; S. WernikFeenstra; 1 Mrt, W. Hommers—Bxxur; E. W. Jansen—Witkamp; S. C. Dekker-Ux-ban. OVERLEDEN: 26 Febr., W. Kloet—Groot, I j., Jansstraat; Z. KoningBatterink, 77 j., Ripperdapark; 27 Febr.. A. Postma, 18 m., Leidsestraat; H. Verhuist—Wessel, 66 j., Mr. Joostenlaan; J. C. van Bildex-beekVerkoren, 79 j., Berkenrodestraat; 28 Mrt, H. M. Bos man, 9 d., Thomsonlaan; 1 Mrt, J. G. de Joode—van Rossum, 42 j., Rijksstraatweg, Haarlemse Benelux-vereniging weer voor het voetlicht Het was mr. P. O. F. M. Cremers, bur gemeester van Haarlem, die de talrijke aanwezigen bij de gisteravond gehouden bijeenkomst der Haarlemse Beneluxvereni- ging welkom heette. Mr. Cremers heeft onlangs het voorzitterschap van deze ver eniging, die officieel „comité van Belgisch- Nederlands-Luxemburgse samenwerking" heet, aanvaard, waardoor het belang van de activiteit op dit gebied wel duidelijk onderstreept wordt. Mr. Cremers gaf dit belang in eeix korte doch kernachtige for mulering aan: 1-Iet voorbereiden en zuive ren van de sfeer waarin zich de economi sche unificatie der drie landexx zal voltrek ken en het „wennen" der volken dat zijn de individuen aan de coördinatie die door het werk der diplomaten en re geringen reeds gedeeltelijk tot stand is ge komen en steeds verder zal worden vol trokken. Het bestuur der vereniging had voor deze avond de Belgische professor L. An- ciaux. secretax-is-generaal van het Insti tuut voor Tropische Geneeskunde, uitgeno digd iets te komen vertellen over het be lang van de Belgische Congo en over de vooruitgang van deze rijke kolonie gedu rende de laatste decennia. Uit zijn interes sant en uitvoerig betoog zij het volgende geciteerd: De Belgische Congo, een oppervlakte be slaande van tachtig maal die van België, kan beschouwd worden als een rijk ge schenk van wijlen koning Leopold II aan zijn land, dat indertijd - 1908 - dit geschenk slechts schoorvoetend aanvaardde. Thans bezit België een koloniaal gebied dat on begrensde mogelijkheden biedt voor de Belgische welvaart eix de wereldvoorzie- ning: De delf stof fenr ij kdom, driekwart van de totale Congo-export uitmakende, speelt een grote rol in de wereldeconomie. De uitvoer heeft een jaaxdijkse waarde van zeven milliard francs. Prof. Aneiaxxx ging in het kort de geschiedenis van dë Coxxgo na, waarop de twee wereldoox-logen hun onvermijdelijke invloed hadden. Enerzijds remden deze oorlogen de ontwikkeling doordat de kolonie wex-d afgesneden van het moederland, anderzijds stimuleerden zij de productie die van groot belang was voor de geallieerden, waardoor de indus trialisatie grote sprongen maakte. Spreker behandelde achtereenvolgens de producten van de Congo in volgorde hun ner belangrijkheid: De delfstoffen kopex*, tin, diamant, goud, uraniumertsen, de land bouwproducten vezels, olie en suiker. Ten aanzien van de uraniumertsen zij opgemex-kt, dat deze vroeger in België werden behandeld, doch thans rechtstreeks naar Amerika worden uitgevoerd. De dia mant, die vroeger de Antwerpse industx-ie 40.000 man werk gaf, gaat thans eveneens ruw naar het buitenland, waardoor Ant werpen een belangx'ijke nijverheid armer is geworden. Dit is een oox'logsgevolg dat zeker een der grootste nadelen moet wor- dexx genoemd. Spreker leg'de de nadruk op het feit dat België vooral sinds de dertiger jaren alles in het werk heeft gesteld om de inboor ling welvaart te brengen. De katoencon cessie, voox'behouden aan de Congolees, is daarvan een voorbeeld. Wat de toekomstmogelijkheden betreft voor de Congo zelf en dus indirect voor de Belgische welvaart zijn die onbegrensd. Voor emigx-anten is er echter geinig kans als zelfstandige ondernemers. Zij kunnen slechts in dienst van de staat of van de maatschappijen rekenen op een redelijk bestaan. Prof. Anciaux besloot met de verzeke ring dat in België meer dan waar ook be grip en waax-dering bestaan voor de presta ties van Nederland in zijn overzeese gebiedsdelen en voor de moeilijkheden, waarmede ons land thans aldaar te kam pen heeft. Hij gaf uitdrukking aan het Belgische verlangen Nederland bij de moeilijkheden terzijde te staan. In ant woord op een vraag verklaarde spreker dat in de Congo niets van een onafhan- kelijkheidsbeweging, zelfs niet in de meest embryonale vorm, te bespeuren valt. Tenslotte werd de film „Terres Brulées" vertoond, die helaas het gebrek van haar ouderdom 1935 demonstreerde, doch overigens een interessante sfeertekening van het Afrikaanse land en volk leverde. Mr. Cremers dankte en vex-bond daaraan een woox-d van hulde voor de Belgische pi-estaties op koloniaal gebied. „Java's pracht en praal" Grote belangstelling bestond er Dinsdag avond voor de film „Java's pracht en praal" van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Ne derland", welke voor de leden van de af deling' Haax-lem van de Nederlandse Reis- vereniging in het gebouw der Vex-eniging van Vrijzinnig Hervormden vertoond werd. Eex-st wordt een reis met de „Ox'axxje" naar Batavia gemaakt. Het motorschip doet ver schillende havens aaix, zoals Southampton, P.ort Saic en Singapox-e en de cameraman brengt bezoeken aan vele plaatsen, welke de passagiers kunnen bezoeken tijdens hei oponthoud. Het leven aan boox-d vaxx het schip wordt ook in beeld gebracht. Het tweede deel van de film is gewijd aaxx Java. Bezoeken worden gebracht aan Batavia, Buitenzox-g, Bandoeng, het Dieng- plateau, aan dessah's enzovoort. De leden van de N. R. V. hebben genoten van een bijzonder mooie film. RECHTSKUNDIGE ADVISEURS. Verscheidexxe leden der Eerste Kamer bepleiten in het voorlopig verslag over de begroting van Justitie een wettelijke x~ege- ling van de positie van rechtskundige ad viseurs. Nu iedere regeling omtrent dit beroep ontbreekt, staat niets aan de onbe perkte uitoefening er van. in de weg. Dxt heeft ten gevolge, dat, aldus deze leden, soms zeer ongunstig bekend staande per sonen zich als juridisch adviseur vestigen, daardoor ook in hoge mate nadeel toebren gende aan de bona fide-adviseurs. SCHEEPVAART Aagtekerk, RotterdamSydney 1 Mrt te Port Said. Aldabi, RotterdamBuenos Aires pass. 1 Mrt St. Paulsrock, Axeldijk, Havanna —Antwerpen pass. 1 Mrt Bermuda. Heelsum, Amsterdam—Java pass. 1 Mrt Ballearen. Hugo de Groot, 2 Mrt van Port Elisabeth te East London. Joh. van Oldenbarnevelt, Java —Amsterdam pass, 1 Mrt Pantellaria. Kedoe, Rotterdam—Java pass. 1 Mrt Finisterre. Kota Inten, Rotterdam—Java pass. 1 Mrt Socotra. Lievevrouwekerk, Colombo—Rotterdam 1 Mrt van Aden. Molenkerk, Calcutta—Rotter dam pass. 1 Mrt Dovex\ Nigerstroom. Dakar —Amsterdam 1 Mrt te Havre. Nijkerk, Am sterdam—Mombassa 1 Mrt in Golf van Aden. Ridderkerk, Sydney—Rotterdam 1 Mi't van Genua. Ruys, 1 Mrt van Manilla naar Zam- boanga. Salawati, Semarang—Suez pass. 1 Mrt Perim. Salatiga, New York—Java pass. 1 Mrt Azoren. Streefkerk, Madras—Rotter dam pass. 1 Mrt Guardafui. Tabinta, Am sterdamJava 1 Mrt voor Singapore. Volen- dam, Sydney—Rotterdam pass. Mrt Gibral tar. Zuiderkruis, Soerabaja—Rotterdam pass, 1 Mrt Bizerta. BINNENLAND De 23-jarige verpleegster, die 14 dagen geleden in Rotterdam terechtstond wegens het door onachtzaamheid met een croupe- ketel veroorzaken van de dood van een baby, is vx-jjgesproken. Vierhonderd stakende Amsterdamse gemeente-werksters hebben in een vex-gade- ring „met verontwaardiging het voorstel van liet gemeentebestuur, het werk tegen 60 cent per uur te hervatten" afgewezen. Het vertrek van het Koninklijk Gezin uit Sankt Anton naar Zermatt in Zwitser land is uitgesteld, omdat Prins Bernhard nog lijdende is aan een lichte aanval van griep. Een 50-jarige Turk, die voor Hagenaars Perzische tapijten zoxx repareren, is eind 1948 met de tapijten, die een waarde hebben van ongeveer f 150.000, naar Frankrijk gegaan. Toen hij dezer dagen zonder tapijten terug kwam, is hij in Heerlen gearresteerd. Hoewel onlangs enige Twentenaren zijn veroordeeld wegens het exploiteren van geheime radiozenders, waren Maandagavond dx-ie clandestiene radiostations in de aether. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdag 5 Maart geeft de Arbeiders Toneelvereniging „Hei-man Heyermans" een cabaretavond met bal voor le'den in het Concertgebouw. Vrijdag 4 Maart wordt in de Begijnhof kapel een gebedssamenkomst gehouden ter gelegenheid van de Wereld-gebedsdag voor vi-ouwen. Mevrouw M. BakkerZieren van de Christen Vrouwenbond en mejuffrouw Th. J. C. Koopman van de Haarlemse Chris telijke Jongevrouwen Organisatie zullen spreken. Organiste is mevrouw G. Schaap- Middag. De B. O. O. G. is gespannen. Te Amster dam werd de Bond van Opera- en Operette amateur Gezelschappen opgericht, die 26 verenigingen omval. H.O.V. bracht een modern Nederlands programma Het ledenconcert van Dinsdagavond, on der leiding van Mai-inus Adam, was zwaar beladen met contemporaine muziek van landgenoten, namelijk van Rud. Escher, Sem Dresden en Hendrik Andriessen. Een dergelijk programma te brengen was een daad die mijns inziens alle respect verdient, al moet het mij van het hart dat ze wel wat te nadrukkelijk gesteld werd. De mop deed al de ronde dat wie zich overeet aan „Hollandse nieuwe" er wel eens voor lang genoeg van kan hebben. En dat is toch niet de bedoeling. Een verdeling over verschil lende programma's zou eigenlijk meer ef fect sorteren. Maar een hoogst belangwekkende avond was het buiten kijf, èn om de kennismaking met twee noviteiten (het Concerto voor strijkorkest van Rudolf Escher en het Vioolconcert no. 2 van Sam Dresden) èn om de uitvoeringen die van het orkest het uiterste vergden. En ik beken volmondig, dat deze orkestavond (ten slotte ging ook nog de 3e Symphonie van Hendrik Andries- sen, die wij hier reeds vroeger hoorden) mij sterk geboeid heeft. Het Concerto van Escher, geschreven in opdracht van de Regering etx opgedragen aan de strijkers van het Concertgebouw orkest, is een zeer geladen compositie van iemand die veel te zeggen heeft, maar daar toe niet altijd de duidelijke formulering vindt. Dit slaat vooral op het laatste deel, Ciaccona epica, waarvan het lange thema niet de sclxerpe omlijning bezit die een variatie-object gemakkelijk herkenbaar moet maken, en waarvan de ontwikkeling door overbeladenheid van contrasterende elementen moeilijk te volgen is. Het mid dendeel is een luchtiger Rondo, met zeer doorwerkte altenxatieven, die contrapun- tisch zeer belangrijk zijn, doch het geheel in zijn zuidelijke sfeer bezwaren. Escher blijft ixxet dat al zeer interessant. Hij wil misschien te veel ineens, maar gelukkig is daar geen enkele dode noot bij. Zijn stuk stelt enorme eisexx aan het strijkorkest. Maar tot eer vatx Adam (die het werk als het ware los van de partituur dirigeerde) en van het strijkersensemble, mag gezegd worden, dat zij het voortreffelijk beheers ten. Wij hebben nu eens kunnen consta teren wat een pracht stel alten en celli het orkest bezit. Het 2e Vioolconcert van Dresden is geen haartje minder modern dan het stuk van Escher. Maar Dresden houdt zijn composi tie klaar en doorzichtig, kleurig en vol fijne karakteristiek. Zijn solopartij is zeer dankbaar en klinkt prachtig. De moderni teit van het geval sluit hier de expressieve melodie niet uit, De solist Jo Juda speelde het verrukkelijk van toon en met vix-tuose beheersing. En al lukte in het orkest bij het laatste deel niet alles even goed, de presta tie van het orkest, onder de vaste leiding van Adam, was hoogst opmerkelijk. De Symphonie van Hendrik Andxdessen klonk na dit alles als een taal waarmee men meer vertrouwd is. Adam slaagde er in de zeer gecompliceerde finale duidelijk op te bouwen en het geheel veel lyrische bezieling mee te geven. JOS. DE KLERK. SLECHTS EEN MERK FIETS-MET HULPMOTOR IS VRIJGESTELD VAN EEN RIJVERGUNNING. Naar de A.N.W.B. mededeelt blijkt er misverstand te bestaan over de rijvex-gun- ning voor rijwielen met hulpmotor. Hoewel volgens de officiële mededeling de rijver gunning werd afgeschaft „voor motor- rijtuigen met een motorvermogen van niet meer dan 0.50 pk, waarvan de merken later in de Staatscourant zouden worden bekend gemaakt", is tot dusverre nog alleèn het merk „Solex" in de Staatscoux-ant genoemd. Voor andere rijwielen met hulpmotor i3 eeix rijvergunning dus nog steeds vereist. Het ministerie van Financiën geeft ech ter geen nalionaliteitsbewijzen meer af voor rijwielen met hulpmotoren van geringe cylinderinhoud, ongeacht het merk. De A.N.W.B. heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat verzocht ook de andere rijwielen met lichte hulpmotor te ontheffen van de verplichte rijvergunning. Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nedei'landse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaai-t-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliton My. II Slotkoers gisteren 282% 227.% 214% 153% 128 250 262 107 155% 159 137% 150% 146% 157 106% Openings koersen 282 Vz 227 214% 157 156 Vz 138 Ij 152 148

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3