Haarlems Dagblad Sarren Aanval van sterke extremistische benden op Djokja afgeslagen De rast thans weergekeerd Scherpe nofa van de Sovjet-Unie door Stockholm afgewezen Chief-president" van de vereniging „P.I." verdacht van oplichting, gearresteerd Weerbericht 53e Jaargang No. 19183 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Domlerdafl! 3 Maart 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <$prec#e ïjaMemsttye Courant (anno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Tot DE KOUDE OORLOG behoort koud sarren. De Zweden, niet zo neutraal meer als zij zich eerst gedroegen, hebben belangstelling voor het Atlantisch Pact ge kregen en willen meedoen aan de Europese Assemblée. Menige Hollander zegt dan: „Nu, dat mogen zij toch? Zij zijn toch een onafhankelijke natie? Zij hebben gelijk!" En daarmee denkt hij dat de zaak is opge lost. Menige Hollander beseft niet dat in internationale zaken de vraag, of iemand gelijk heeft eigenlijk niet meetelt. Inter nationale verhoudingen worden niet door recht en door wetten maar door macht en slimheid beheerst. Vandaar al die pogingen om door een Volkenbond en een U.N.O. Verbetering te brengen. Ontoereikende po gingen.... maar er was en is alle aanlei ding voor. Menige Hollander had er meer belangstelling voor moeten hebben. Enfin. De Zweden ontdekten onlangs dat sommige Russische Balten minder ge- Wenste activiteit in hun land bedreven en sloten hen op. De Zweden hebben ook uit Rusland gevluchte Balten in hun land, die naar Amerika willen. Die hebben zij na tuurlijk niet opgesloten. En dat zijn er veel meer. Nu is Moskou Zweden gaan sarren. Het heeft een kwade nota gestuurd waarin het beweert, dat Zweden Russen, die naar hun land terug willen, zulks belet. Geen sprake van, zegt de Zweedse minister president Erlander. En wij kunnen hem zonder inspanning geloven. Want geen en kel land is ertoe geneigd een particuliere Verzameling aan te leggen van Russen, die graag naar hun land terug willen, als de> Zeiven niet met de politie in aanraking zijn geweest. Dit ligt nogal voor de hand. Men zal hen veeleer gaarne het vertrek naar hun vaderland vergemakkelijken. Dat be grijpt Moskou ook wel, maar het stuurt toch een kwade nota en beweert erin, dat die gevluchte Balten zo graag terug willen Waarom? Sarren. Het is voor een land met Zes mïllioen inwoners nooit plezierig, boze brieven te krijgen van een land met twee honderd millioen inwoners. Een -aantal van de zes millioen wordt allicht onrustig en Vraagt zich opnieuw af: zouden we nou toch maar niet liever buiten dat Atlantisch Pact en die Europese Assemblée blijven? Als wij erg zoet zijn en niets doèn wat de Russen niet aanstaat, zouden wij dan niet Voor eeuwig neutraal kunnen blijven, wat er ook gebeurt? Ge ziet dat Moskou niet Zonder enige bedoeling sart. Koud sart. Terwijl dit Stockholm bezighoudt is Frankfort bezig met een ander gevalletje. Hier sarren de Russen en de Amerikanen over en weer. De Russen hebben sinds enige tijd een repatriërings-missie in de Amerikaanse zone. Die dient ervoor om Russen, die heimwee hebben, uit te zoeken en naar huis te sturen: naar Moskou of Omsk, naar Odessa of Tomsk. Blijkbaar heeft zij het begrip heimwee wat ruim op gevat net als de Russische regering dat in het Zweedse geval heeft gedaan en daarom heeft generaal Lucius Clay de Rus sische repatriërings-missie aangezegd, zelf te repatriëren: heimwee of niet. Die stelt zich evenwel op het standpunt, dat zij dit niet kan doen zonder orders van thuis. De MósRöu'se machtigen, die er anders zozeer op gebrand zijn hun landgenoten te doen terugkeren, geven deze order niet. Sarren. De missie blijft dus in het Frankfortse huis zitten. Nu hebben de Amerikanen er een politiewacht voor gezet en water, gas, electriciteit en telefoon afgesneden. Ook sarren. Acht Russen zitten binnen en acht Amerikaanse politiemannen staan buiten. De Russische kolonel Argonov, hoofd van de repatriërings-missie, heeft de Ameri kaanse kolonel Wood, die hem bezocht heeft, gevraagd of hij tenminste niet de waterleiding kon laten werken. „Nee", heeft de Amerikaanse kolonel gezegd, „niet zolang ik er geen orders voor heb uit Washington". Maar het was toch, zoals Wood aan United Press heeft verteld, een plezierig gesprek. Ja, waarom niet? Als regeringen elkaar sarren behoeven hun onderhebbenden nog niet kwaad op elkaar te worden! „Hoe lang zal die militaire po litie bij het huis blijven?" vroeg U.P. en Wood antwoordde: „Weet ik het? Onlangs heeft iemand mij gevraagd hoe lang de luchtbrug zal blijven werken". De Russen lopen geen gevaar om van honger om te komen. Zij hebben voedsel en ook drinkwater in voorraad. Behagelijk schikken zij zich in het beleg door de acht politiemannen. Toen Wood het huis verliet, begeleidden hem de schone klanken van een harmonica. Men moet zich bij de eigen aardigheden van zijn regering weten aan te passen, denken de Russen natuurlijk en ongetwijfeld overtreft geen enkel volk hen op dit punt. Bovendien hebben deze acht Russische militairen nu „een lijn". Deze Nederlandse militaire term moet. haar even knie bezitten in alle talen ter wereld en dus ook in het Russisch. De Amerikaanse militaire politie, buiten in de kou wachtjes kloppend, heeft intussen geep lijn en is Vermoedelijk vrij grimmig in haar bewoor dingen als zij praat over die luie kerels daarbinnen. De Amerikaanse politie heeft Duitse werklieden laten komen om de Water- en gasleidingen buiten het hek van het gebouw uit te graven. Die Frankfortse gemeentewerklieden zullen ook wel hun commentaren erbij ten beste geven, terwijl de Russen hun arbeid begeleiden met het Wolga-lied, op de harmonica. Het Ameri kaanse volk trekt zich intussen van het geval geen zier aan, want het voelt zich nog veel sterker dan de Russen. Het lacht hoogstens als het de beschrijvingen in zijn kranten leest. Is dit alles bevorderlijk voor onze eer bied voor het beleid van grote, machtige landen? Is het zakelijk? Is het verstandig? Heeft het enige zin, op deze wegen voort te gaan? Het antwoord op al die vragen moet wel ontkennend zijn. Het is ook niet groot en niet machtig. Wel mal. R. P. samenwerking tegen spionnage. Volgens betrouwbare kringen te Parijs is het mogelijk, dat Frankrijk de mogend heden der Westelijke Alliantie (Engeland en de Beneluxlanden) en Italië zal verzoe ken om samenwerking bij de huidige actie tegen militaire spionnage. De Franse politie-afdeling, die twee leger officieren heeft gearresteerd, is van mening op het spoor te zijn van „een Sovjet-Rus- Sisch militair spionnagenetwerk, dat niet alleen Frankrijk, maar het grootste ge deelte' van West-Europa beslaat." 1 Zes Nederlanders gedood DJOKJAKARTA, 3 Maart (Aneta). Klokslag 6 uur 's morgens op 1 Maart gingen zeer sterke groepen extremisten op verschillende plaatsen te Djokja tot een aanval over, aldus meldt een spe- ciale correspondent van Aneta uit Djpkja. Deze ongeregeldheden waren, zoals de kolonel Van Langen, de bri gadecommandant te Djokja mededeel de, geen verrassing. Er was geen sprake van, dat de extremisten kans hadden op enig blijvend succes, aldus verklaar de de kolonel aan Aneta. Men heeft de situatie thans volkomen in de hand. De extremistische activiteit is met grote verliezen aan wapens en munitie voor de aanvallers onderdrukt. De verliezen aan Nederlandse zijde bedroegen zes doden en 14 gewonden. Woensdag heerste er in Djokja weder rust, het stadsbeeld had weer een normaal aanzien, de pasars werden druk bezocht en de bioscoop draaide weer. Generaal Spoor heeft Woensdag Djokja bezocht. Hij kwam om elf uur 's morgens met zijn eigen vliegtuig aan en vertrok 's middags per auto via Magelang naar Se- marang. Voor de aankomst van generaal Spoor waren uit Semarang reeds per extra vliegtuig aangekomen de regeringscommis- Vijf mensen verdwenen spoorloos in Londen ^Sinistere ontdekking duidt op moord De Londense politie, die een onderzoek instelt naar de moord op een rijke weduwe van 69 jaar, heeft Woensdag de dossiers over vijf andere vermiste personen weer te voorschijn gehaald in verband met dit onderzoek, dat een van de sensationeelste serie misdaden van deze eeuw in Engeland zou kunnen onthullen. De weduwe, me vrouw Olive Durand Deacon, verdween twaalf dagen geleden uit haar hotel in Londen. Detectives vonden gisteren sporen van ménselijke resten op een fabriekster rein te Crawley (Sussex). Bij de politie is het vermoeden gerezen, dat het lichaam van mevrouw Durand Deacon op het fabrieksterrein in een zuur- bad werd vernietigd. Het vinden van le vensmiddelenkaarten in de buurt was aan leiding voor Scotland Yard om de gevallen van drie andere rijke vrouwen, die het vorig jaar zonder een spoor verdwenen, opnieuw in behandeling te nemen. De dos siers over twee vermiste mannen werden ook bestudeerd. De verdwenen weduwe werd het laatst gezien toen zij het hotel verliet om de 39-jarige John Haigh te ont moeten in een groot warenhuis. Zij zouden beiden een bezoek brengen aan een fabriek in Sussex, waarvan Haigh directeur is, om een gesprek te voeren over een idee van mevrouw Deacon om nagels van plastic voor vrouwen te maken. Mevrouw Deacon had bij die gelegenheid een chèque-boek bij zich. De heer Haigh verklaarde tegenover de politie, dat hij een uur op de dame gewacht had, doch dat zij niét kwam opdagen. Haigh is heden in staat van beschuldi ging gesteld, verdacht van moord op me vrouw Deacon. Turkse munitiefabriek in de lucht gevlogen: 60 doden In een kleine munitiefabriek aan de Oos telijke kust van de Gouden Hoorn in Tur kije gelegen, heeft zich een ontploffing voorgedaan, die de gehele fabriek ver nielde. Tot op acht kilometer in de omtrek werden de ruiten verbrijzeld. Tot dusverre heeft men 60 doden ge borgen. e.c.a.-lening van 49^ millioen dollar voör nederland De Amerikaanse Bank voor In- en Uit voer heeft mededeling gedaan van het on dertekenen van een aanvullende overeen komst met Nederland betreffende een aan vullende lening voor de Nederlandse re gering van 49.500.000 dollar. Deze aanvul lende lening vertegenwoordigt dat gedeelte van de E.C.A.-toewijzing, hetwelk aan Nederland op leningsbasis ter beschikking zal worden gesteld ten behoeve van het eerste kwartaal van 1949. saris Angenent, de territoriale commandant generaal Meyer en andere hoge officieren, ter bespreking van de toestand. Generaal Meyer, de heer Angenent en de resident, de heer Stok, hebben Woensdag om 12 urn- een bezoek gebracht aan de kraton (paleis) van de sultan van Djokja. Het bezoek duurde een half uur. Over de aard der daar gevoerde besprekingen en over de vraag of er besprekingen met de sultan zelf zijn gevoerd, konden geen in lichtingen worden verkregen. Franse Nationale Vergadering verzoekt vredesbemiddeling De Franse parlements-commissie van Buitenlandse Zaken heeft het verslag ge hoord van Teïtgen over het resolutievoor- stel van de M.R.P.-afgevaardigde Boulet, waarbij de regering wordt verzocht het initiatief te nemen tot een samenkomst TrumanStalin te Parijs. Na langdurige gedachtenwisselingen, is de volgende door Bidault en Mayer voorgestelde motie, met 19 tegen 2 stemmen (communisten) aange nomen: „De Nationale Vergadering, overwegen-? de. dat Frankrijk onder alle omstandig heden zijn uiterste best moet doen om de vrede te bevorderen, verzoekt de regering haar goede diensten aan te bieden voor een samenkomst te Parijs van de mogendheden betrokken bij de afwerking van de hangen de vraagstukken, die de vrede in de weg staan, opdat zodoende op een scherp om lijnd en van tevoren opgemaakt program, de afgevaardigden bijeenkomen van alle landen, die met recht het voortduren van een verdeling der wereld, die onder onze ogen plaatsgrijpt, vrezen." Het Wenen van nu j Eén van onze verslaggevers heeft een reis naar Wenen gemaakt om nu er in Londen over het Oostenrijkse staats verdrag wordt geconfereerd een conferentie die van vérstrekkende be- j I tekenis voor Europa kan zijn onze lezers zijn impressies weer te geven i over de stad die het hart van Oosten- j I rijk is. Hij zal zich daarbij niet bepalen tot de politieke en andere actuele pro- j I blemen, maar tevens iets vertellen over j het leven van iedere dag in Wenen en j de cultuur die het ook nu nog als zo'n I belangrijk geschenk aan Europa aan te i bieden heeft. j Wij beginnen zijn artikelen-serie van- j daag op pagina 3. Berichten over verwerpelijk optreden in Indonesië Anva-bestuur vraagt onderzoek Het bestuur der Stichting „Algemene Nederlandse Vredesactie" heeft zich, naar aanleiding van berichten in „Vrij Neder land", de „Groene Amsterdammer", „Wen ding" en „Militia Christi" over gevallen van een afkeurenswaardig militair optre den die in Indonesië zouden zijn voorge komen, telegrafisch tot de minister-presi dent gewend met het verzoek een onmid dellijk onderzoek in te stellen. Tevens eist het bestuur bij gebleken juistheid der be richten strenge straffen der schuldigen. Bovendien stelt het bestuur met be vreemding vast, dat het rapport over de toedracht der zuiveringsactie op Zuid- Celebes nog steeds niet is gepubliceerd. Robert Th. F. L., „chief-president" van de vereniging P.I. (Particulier Initiatief tot het doen van Charitatieve Werken) door de rijksrecherche gearresteerd en opgeslo ten in het Huis van Bewaring te Rotter dam. De vereniging is onlangs failliet ver klaard. Reeds in zijn kinderjaren bleek L. te beschikken over een grote fantasie. In Den Haag richtte hij een jeugdvereniging op. De leden heetten naar hun leider „Rober- tisten". De familie L. organiseerde enige St. Nieolaas- en Kerstvoorstellingen voor kinderen. Ook werden kinderen uitgezonden naar een jeugdkamp. De. ware bedoelingen van de familie L. bleken niet altijd duide lijk en na vele strubbelingen werd de ver eniging na een jaar ontbonden. In 1944 droeg Robert priesterkleding. Hij had daarvoor toestemming verkregen om aan In de loop van Woensdag is de Zweedse 1700-tons vrachtboot „C. A. Banck" nog hoger op het Bloemendaalse strand gestuwdwaar zij tijdens de jongste storm strandde zodat men bij eb nu rond het schip kan lopen. Eis tof repatriëring van Baltische réfugiés Een nota van de Sovjetambassade, waarin geprotesteerd wordt tegen de druk, .die door sommige Zweedse autoriteiten ip Sovjet-burgers van Baltische oor sprong wordt geoefend, om hen te beletten naar hun land terug te keren" is op 28 Februari aan de Zweedse regering over handigd en thans gepubliceerd. Een woordvoerder van het Zweedse departement van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat de Russische nota punt voor punt is verworpen. Hij zeide dat de nota niet door een lid van de Sovjet-ambassade aan het Zweedse ministerie overhandigd is, doch als brief door een koerier gebracht. Zweden zal het protest dan ook niet als een formele diplo matieke stap beschouwen. De Zweedse minister-president, Tage Bij de verjaardag van de communistische staatsgreep in Tsjechoslowakije had de regering in Praag een parade georganiseerd van 3000 man geioapende arbeiders, die over het Wenceslausplein defileerden. Met geweren en handmitrailleurs gewapende politie stond schouder aan schouder langs de route opgesteld om bij ordeverstoringen direct te kunnen ingrijpen. Naar het ANP verneemt is de 25-jarige J de arbeidsdienst te ontkomen. Na de be vrijding besloot L. priester te worden. Hij verhuisde naar Helden-Panningen, waar een geestelijke hem eenmaal per week les gaf. De burgemeester van dit Limburgse dorp beloofde hij een kindertehuis, dat nooit tot stand is gekomen. Zijn familieleden verzamelden intussen textiel om deze onder oorlogsslachtoffers te verdelen. De politie onderzoekt thans, waar de toen ingezamelde goederen zijn gebleven. De studie van Robert ging niet naar wens. Van kerkelijke zijde kreeg hij bevel de priesterkleding af te leggen.Hij kwam daarna in contact met een notaris te Maastricht, die hij door zijn fantastische verhalen wist te interesseren voor zijn so ciaal werk. Deze notaris was van oordeel, dat er een vereniging moest worden op gericht, die rechtspersoonlijkheid zou be zitten. Men verkreeg de Koninklijke goed keuring, Robert werd „chief-president" (voor het leven benoemd) en kreeg dicta toriale bevoegdheden. De notaris werd voorzitter, Roberts vader, een kleermaker, en een broer werden respectievelijk vice- voorzitter en penningmeester. Notaris B. uit Overschie werd bereid gevonden als secretaris op te treden. Alle bestuursleden moesten in handen van Robert een eed afleggen, dat zij nooit zouden spreken over de punten, welke in de bestuursvergade ringen besproken werden. Een normale boekhouding werd niet gevoerd, waardoor controle van buitenaf onmogelijk was. Op 30 April 1948 ging in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage de revue „Drie Eeuwen". De familie L. en enkele kennissen waren de uitvoerenden. Een aantal hoge militairen was uitgenodigd, want „P. I." zou deze revue in alle kazer nes van Nederland vertonen. Dit is nooit gebeurd want door het peil van deze voor stelling verloor de vereniging haar relaties in militaire leringen. Na afloop van de voorstelling kregen de „artisten" een tele gram, waarin zij op hoogdravende wijze gefeliciteerd werden met hun „succes". Later is gebleken, dat zij dit telegram aan zichzelf hadden gericht. In Roberts brein kwam weldra een nieuw fantastisch plan op. Niet alleen Nederland doch ook de overzeese gebiedsdelen in het bijzonder Curasao moesten door „P. I." bewerkt worden. Door zijn grote overredingskracht en welbespraaktheid wist hij invloedrijke personen voor zijn plannen te winnen. Hij kreeg zelfs mede werking van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen en van dr. Da Costa Gomez en de heer Eman, vertegenwoordigers van de Nederlandse Antillen bij de Nederland se regering. Notaris B was er nog in ge slaagd dokter H. uit Nijmegen voor de plannen van „P.I." te winnen. Deze dokter verkocht zijn praktijk, de familie L. de kleermakerij en enige andere personen, die als chauffeur of als administratieve kracht zouden mee gaan, hun persoonlijke bezit tingen. Ieder stortte een deel van zijn geld in een gemeenschappelijke kas als rente loze lening. Begin Mei 1948 vertrok men per K.L.M. naar Curasao. De notaris uit Maastricht was op het laatste ogenblik verhinderd, daar er wegens een belasting schuld van 295.000 beslag op zijn ver mogen was gelegd. Enkele dagen voor het vertrek had het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon een rapport over „P.I." aan de secretarissen van Armenraden in Nederland gezonden, waarin contact en samenwerking met deze vereniging ten sterkste werd ontraden. Ook de Nederlandse Bank kreeg argwaan. Van kerkelijke zijde werd een waarschuwing gezonden naar de gouverneur van Curasao. Toen het „P.I."-bestuur dan ook op Cura sao aankwam wachtte haar daar in plaats van een. hartelijk welkom een koele ge reserveerdheid bij de officiële instanties. De Nederlandse Bank weigerde meer geld over te maken dan 30.000. De „chief- president" vertrok naar Nederland om deze zaak te regelen, doch slaagde daar niet in. De procureur-generaal van politie op Cu rasao gelastte toen het gezelschap rechts omkeert te maken. Begin Juni arriveerde men op Schiphol. Op het vliegveld werd notaris B. wegens malversaties in zijn eigen practijk ge arresteerd. Dokter M. en de anderen, die de voorspiegelingen van de „chief-president' geloofd hadden, gingen toen de ogen open. Dokter H. diende een aanklacht wegens oplichting in. De zaak kwam in handen van de rijks-recherche en na een zeer lang durig onderzoek is men thans tot de ar restatie van de „chief-president" overge gaan. De politie heeft aanwijzingen voor het vermoeden, dat de bestuursleden van „P.I." ander bedoelingen had dan alleen sociaal werk te verrichten op Curasao. Erlander, verklaarde tegenover Reuter: „Geen Balt, hetzij hij komt uit Estland, Let land of Lithauen, wordt verhinderd Zweden te verlaten wanneer hij dat wenst te doen." Zweedse juristen beschouwen de Sovjet nota als rechtstreekse inmenging in bin nenlandse aangelegenheden van Zweden. Zij verklaarden dat in Zweden vertrek- vergunningen onbekend zijn, aangezien iedereen, Zweed of buitenlander, zonder formaliteiten vrijelijk het land kan ver laten. Minder dan één procent van de 26.000 Balten in Zweden was in de laatste twee jaren naar het land van herkomst teruggekeerd. De Zweedse nota zegt dat de van Sovjet zijde aangehaalde voorbeelden van slechte behandeling van Sovjetburgers aantonen, hoe „geheel ongegrond" de beschuldigingen zijn. Wat de drie Balten betreft, die in de Sovjetnota genoemd worden, zegt de Zweedse nota, dat een van hen, Janis Mau- rans uit Letland, illegaal uit Denemarken in Zweden was binnengekomen, zich voor doend als Pools vluchteling. De politie had hem ondervraagd om zijn identiteit te kun nen vaststellen en het doel van zijn her haalde reizen in Zweden, die zonder Zweedse toestemming waren gemaakt. Hij werd vervolgens vrijgelaten en ging naai de Sovjet-Unie. De tweede Paern uit Estland, was naar een krankzinnigengesticht gezonden, daar hij gevaarlijk was voor zijn omgeving. Na besprekingen tussen de dokters en de Sov jet-ambassade liet men hem gaan. Hij werd dezelfde dag op transport gesteld naar de Sovjet-Unie. De Estlander Erik Suurvaeli werd dooi de Zweedse politie op beschuldiging van spionnage gearresteerd. De vraag of een rechtsvervolging tegen hem zal worden in gesteld werd nog overwogen. De Zweedse nota wijst tenslotte de Sov jet-Russische beschuldigingen geheel en al van de hand. Naar van Baltische zijde wordt medege deeld zullen binnenkort 450 arbeiders uit Estland, die thans in de Zweedse textiel industrie werkzaam zijn, Zweden verlaten en zich in Canada vestigen, waar zij reeds een passende betrekking hebben gevonden. Gedurende de laatste weken zijn ongeveer 50 Esten per vliegtuig van Stockholm naar Montreal gereisd. Het woord is aan A ïi-o n ym u s Elke vrouw vindt haar eigen man bijzonder lastig, terwijl alle andere mannen gemakkelijk handelbaar lijken. Rusland steunt eisen van Joegoslavië aan Oostenrijk Tijdens de Woensdag gehouden bijeen komst te Londen van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken, die belast zijn met het opstellen van een ont- werp-vredesverdrag voor Oostenrijk, gaf de Sovjet-Russische afgevaardigde Zaroe- bin „in beginsel" zijn volledige steun aan de door de Joegoslavische afgevaardigde in de loop van de vorige week ingediende eisen ten aanzien van Oostenrijk. Britse, Amerikaanse en Noorse communisten bekennen kleur Harry Pollitt, de secretaris-generaal van de Britse communistische partij, heeft Woensdagavond zijn houding omschreven ten opzichte van de onlangs door Thorez en Togliatti, de Franse en de Italiaanse communistische leiders, afgelegde verkla ringen. „Gij vraagt mij, wat ik zou doen", aldus Pollitt. „Ik zal het u ronduit zeggen. Pre cies hetzelfde, wat Bevin en Attlee deden in 1920, namelijk: stakingen organiseren en een raad van actie oprichten ter voor koming van oorlog tegen de Sovjet-Unie", Pollitt refereerde hier aan de „handen af van Rusland"-campagne tijdens de in terventie in Rusland, toen de Westelijke regeringen de strijdkrachten der Witte Russen steunden tegen de bolsjewieken. Communistische leiders te New York hebben heden verklaard, dat de leden van de Amerikaanse communistische partij „zullen samenwerken met alle democrati sche machten om de voorhistorische oor logsdoeleinden van het Amerikaanse im perialisme te verslaan". In de betroffen verklaring werd verder van de onlangs door Thorez en Togliatti, de Franse en de Italiaanse communistische leiders, afgelegde verklaringen gezegd, dat deze de zaak van de vrede dienden. „De Amerikaanse communisten", aldus de verklaring, „zullen samenwerken met alle pogingen om een eventuele door het Amerikaanse imperialisme begonnen oor log snel tot een einde te brengen op basis van een democratische vrede". Emil Loevlim, voorzitter van de Noorse communistische partij, heeft 111 een te Oslo gehouden toespraak verklaard, dat de Noorse communisten „zowel in oorlogs- als in vredestijd" aan de zijde van de Sovjet- Unie behoren te staan. Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten in solidariteit verenigd staan met deSovjet-Russische natie en met de communistische partij in dat land, die strijdt voor het behoud van de vrede." Loevlien zeide: „Wij moeten ons schai-en aan de zijde van de communisten in Frank rijk, Italië en Engeland." De leider van de Zweedse communisti sche partij, Linderot, heeft verklaard, dat zijn partij de uitlatingen van de Noorse leider nader zal bestuderen alvorens enig standpunt ten opzichte hiervan in te nemen. Maandag of Dinsdag uitspraak in het proces te Sofia De rechtbank te Sofia, is Woensdag be gonnen met het verhoor van de getuigen a charge in het proces tegen de 15 protes tantse geestelijken, die beschuldigd worden van spionnage. Er moeten nog 44 getuigen gehoord worden voordat het Hof tot Vrij dagmorgen, wanneer de aanklager zal be ginnen met zijn requisitoir, de zitting zal verdagen. Vandaag zal het Hof geen zitting houden in verband met de Bulgaarse feestdag ter herdenking van de bevrijding van het land van de Turkse heerschappij in 1878. Ver moedelijk zal het proces Zaterdag beëindigd worden met slot-verklaringen van de ver dedigers en beklaagden. De uitspraak zou Maandag of Dinsdag verwacht kunnen wor den. Bevin, de Britse minister van Buitenland se Zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij aangaande de arrestatie van de 15 Bulgaarse dominees en het proces tegen hen niet meer kan doen dan hij reeds gedaan, had. „Ik protesteer voortdurend tegen dit soort gedragingen", zeide hy. Op de vraag, of de laatste berichten er niet op wijzen, dat de predikanten aan phy- sieke mishandelingen zijn onderworpen, zeide Bevin, dat hij niet wist hoe „de be handeling werkte". „Wilt u voorstellen, dat wij de oorlog ver klaren?" vroeg Bevin. „Dat zal ik toch niet doen." Aandrang tof versterking der Britse en Franse luchtwapens Engeland werkt thans aan de ontwikke ling van verschillende typen bommenwer pers met straalaandrijving, welke een „bui tengewoon grote capaciteit hebben", zo heeft de onderstaatssecretaris voor buiten landse aangelegenheden, lord Henderson, in het Lagerhuis medegedeeld. Hij gaf hier mede antwoord op een verzoek van lord Templewood, een oppositie-lid, de R.A.F. te versterken met het oog op de verdedi ging, de Westeuropesé Unie en de Atlan tische veiligheid. Henderson voegde hieraan toe, dat En geland reeds de beste gevechtsvliegtuigen, met straalaandrijving ter wereld bezit. In de Franse Kamer heeft Ramadier bij de regering aangedrongen op de uitbreiding der Franse luchtmacht tot een zo effectief mogeljjk verdedigingswapen. Reuter naar Washington Professor Ernst Reuter, burgemeester van West-Berlijn, heeft een uitnodiging aanvaard voor de bijeenkomst van Ameri kaanse burgemeesters die 21 Maart te Washington begint. Professor Reuter hoopt besprekingen te kunnen voeren met hoge regeringsautoriteiten te Washington en voor zijn terugkeer naar Berlijn per vlieg tuig enkele andere Amerikaanse steden te kunnen bezoeken. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Zwakke of matige wind overwegend tussen Noord-Oost en Noord-West. Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Vannacht op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Morgenmiddag overal temperatuur boven het vriespunt. 4 Maart: Zon op 7.21 uur. onder 18.24 uur Maan op 8.45 uur, onder 23,40 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1