Haarlems Dagblad De Amerikanen Nederlandse UNO-delegatie bepleit plan-Beel bij de Veiligheidsraad Banka-incident ontstond door samenloop van omstandigheden Afwijzing van pact met Rusland deelneming aan Atlantisch overleg Russische repatriëringsmissie verlaat haar belegerd kwartier in Frankfort Weerbericht <63e Jaargang No'. 19184 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarce 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 4 Maart 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom m <@prctt)te $)aariemsttje Courant (Jinno 1656) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem WIJ LEVEN in een verarmd land. Het is vaak gezegd en tot dusver door weinigen tenvolle beseft. De minister-pre sident heeft er bij de begrotingsdebatten in de Eerste Kamer weer eens de nadruk op gelegd en eraan toegevoegd, dat wij zonder de Marshall-hulp onze huidige levens standaard geenszins zouden kunnen hand haven. Hetgeen voor ons geldt doet zich voor verscheidene Europese landen gelden, vooral voor Italië, ook voor Frankrijk en zelfs voor Engeland. Dan heb ik er nog maar enkele genoemd. Van al die-landen bezit. Frankrijk, door zijn grote welvaarts bronnen, de beste kans om uit eigen kracht zijn welvaart te herwinnen. Maar zijn hui dige volkskracht schiet daartoe te kort. Ook dat land is in hoge mate van de Marshall hulp afhankelijk. Over de betekenis van de Marshall-hulp is meermalen op deze plaats geschreven. De Verenigde Staten hebben enorme offers gebracht en brengen ze nog steeds, om Europa althans dat deel van Europa, dat hun hulp heeft aanvaard er bovenop te brengen. Dat een voorstel als het Plan- Marshall door het parlement van een groot land werd aangenomen en ten uitvoer ge bracht heb ik indertijd al aangeduid als een ongekende gebeurtenis in de wereldhistorie en als een prachtig voorbeeld van groot beleid, dat ver over de eigen grenzen reikt. Een beleid dat, al moge het niet vrij zijn Van overwegingen van uiteindelijk eigen belang, niettemin zeker sterk beïnvloed is door de wens, de vrijheid der volken te dienen en te beantwoorden aan de grote verantwoordelijkheid voor de wereldse zaken, waarvan Amerika zich in zijn tegen woordige positie bewust is. Durf, het stre ven om grote dingen te doen en een niet gering idealisme doen zich zonder enige twijfel in de Amerikaanse volksontwikke ling sterk gelden. Wie Amerika slechts ziet als een dollar-land begrijpt weinig van de soms overdadigè, ook wel eens ontstel lende uitingen van dit ontzaglijke reser voir van menselijke energie. Zijn de Europeanen dankbaar voor de Marshall-hulp? Men twijfelt daar soms aan, Dat behoeft nog niet eens het Amerikaanse regerings-standpunt inzake Indonesië te betreffen. Onvriendelijke commentaren op de Amerikanen komen trouwens ook in de andere „gesteunde" Europese landen veel vuldig voor en doen de officiële uitingen van dankbaarheid door regeringspersonen geen geringe afbreuk. Want in de Verenig de Staten neemt men er nota van en voelt het als „een onaangename verrassing". Zo noemt Joseph G. Harrison het in een arti kel in The Christian Science Monitor, een der beste dagbladen in de V. S. Hij poogt een verklaring van het verschijnsel te geven en slaagt daar m.i. in. Een van de voornaamste redenen is, zegt hij, dat Euro peanen niet geheel voldaan kunnen wezen over enig volk, waarvan zij zich genoopt voelen in hoge mate afhankelijk te zijn. Al te vaak voelt degeen, die weldaden in ontvangst moet nemen, zich onbehagelijk zij het dan niet bepaald vijandig tegenover de weldoener gestemd. Daarbij komt dat de Amerikaanse opvatting, dat het nodig is in de eerste plaats de levens standaard van de massa te verhogen, zoveel instemming bij de meerderheid der Euro peanen heeft gevonden, dat het de intellec tuelen ergert. Dit zegt Harrison vooral op grond van zijn ervaringen in Italië het land dat, na Griekenland, wellicht het sterkst afhankelijk van Amerikaanse hulp is. Hij voegt eraan toe dat 49 van de Italianen hun land wensen te verlaten, dat de grote meerderheid daarvan naar Ame rika wil emigreren en dat dit andere Ita lianen „psychologisch aandrijft" om hun vaderland tegenover Amerika te rechtvaar digen. Zij bedenken daarbij niet, hoeveel ellende zij over zichzelf gebracht hebben door hun twintig jaar fascisme onder Mussolini. Deze Italiaanse kant van het probleem aan Europese ondank verder terzijde latend moet erkend worden, dat ook in ons land sommigen allerminst blijk van dankbaar heid hebben gegeven. Ik geloof dat Harri son gelijk heeft als hij dit verschijnsel verklaart door een gevoel van onbehage lijkheid bij diegenen lang niet bij allen tegenover hem die hun een weldaad bewezen heeft. Dat komt ook in zuiver persoonlijke verhoudingen vaak voor. Dat is een karaktertrek, die in zulke ge vallen menige goede vriendschap heeft verstoord. Ten aanzien van twee volken ligt het niet zo tragisch, want velen onder ons denken er anders over. Als Harrison Opmerkt dat er voor de Amerikanen niet IVeel aan te doen is, behalve geduld en goede wil te tonen en erop te vertrouwen dat in de loop der tijden deze gevoelens wel zullen verdwijnen, toont hij ruim en begrijpend inzicht. R. P. Maker van „Jud Süss" stond terecht „Oliver Twist" getuigt j décharge Veit Harlan, de Duitse filmdirecteur en maker van de film „Jud Süss" tijdens het Derde Rijk, heeft zich voor een Duitse rechtbank te Hamburg moeten verant woorden. Hij wordt beschuldigd van een misdaad tegen de menselijkheid door het maken Van een verwrongen filmversie van Lion Feuchtwangers boek „Jud Süss". Harlan verklaarde voor het hof, dat hij geen actieve tegenstander van het Nazi régime was geweest, doch zich. op artistiek gebied tegenover Goebbels had gesteld. Hij zeide geen anti-semiet te zijn. Zijn eerste vrouw, Dora Gerson was een Jodin. De scheiding is niet op anti-semietische gronden uitgesproken. Haar familie was er tegen geweest, dat zij met een Ariër ge trouwd was, aldus Harlap. Harlan verklaarde, óat Goebbels hart Satanisch was, doch dat zijn intelligentie die van een genie was geweest. Hij zou artisten slechts in geringe mate om poli tieke redenen gekozen hebben, doch voor namelijk op grond van huil artistieke ca- paciteiteil Harlan voegde hieraan toe, dat Goebbels Voor 51 percent financieel geïnteresseerd Was in de meeste speelfilms. De verdediger van Harlan heeft verzocht behalve de door Harlan geproduceerde film ,Jud Süss" ook de Britse film „Oliver Twist" te laten voordraaien. Misschien Maandag reeds behandeling der kwestie te Lake Success Ofschoon nog geen datum is vastgesteld voor de hervatting der bespreking van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad, zou men in welingelichte kringen te Lake Success niet verrast zijn, wanneer deze kwestie in het begin van de volgende week mogelijk Maandag reeds ter sprake zou komen, zo verneemt Aneta. Wanneer de Veiligheidsraad besluit, zo verklaart men in genoemde kringen, de UNO-commissie voor Indonesië naar de Ronde-tafelconferentie in Den Haag te zenden, dan zal men, met het oog op de begindatum dier conferentie 12 Maart de bespreking der Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad niet veel langer meer kunnen uitstellen. Nederlandse brief aan de Veiligheidsraad. „De beste oplossing van het Indonesische probleem is de spoedige overdracht van de souvereiniteit aan een federale Indonesi sche regering", aldus een brief welke Don derdag door de Nederlandse delegatie bij de UNO aan de Veiligheidsraad is ge zonden. In deze brief wordt een gedétailleerde uiteenzetting gegeven van het Nederlandse plan, dat „verder gaat in de richting van de onafhankelijkheids-wensen van het In donesische nationalisme dan de resolutie van de Veiligheidsraad." In de brief wordt verder medegedeeld, dat de Nederlandse regering alle beper kingen van de vrijheid der republikeinse leiders heeft opgeheven, met uitzondering van de beperkingen, die om militaire redenen voor iedereen gelden. De Nederlandse brief doet een beroep op de Veiligheidsraad om het plan te steunen, dat „in de huidige omstandigheden het beste en snelst werkende middel aanbiedt om te komen tot oprichting van democra tische Verenigde Staten van Indonesië en tot een vrijwillige samenwerking tussen Nederland en Indonesië". De Nederlandse brief hernieuwde de be zwaren die door'de Nederlandse regering zijn1 geformuleerd ten tijde van het debat over de resolutie, met name verklarend, dat „Den Haag deze resolutie slechts kan uit voeren voorzover dit zich verdraagt met de verantwoordelijkheid, waarvan niemand het kan ontslaan." En „dat het niet de bedoeling is van de Nederlandse regering zich voorbarig van de verantwoordelijkheid in Indonesië te ontdoen." In de brief wordt met nadruk gezegd, dat de Nederlandse regering in de interim periode de beschikking moet hebben over Amerikaanse minister van defensie afgetreden James Forrestal wordt vervangen door Louis Johnson De Amerikaanse minister van defensie, James Forrestal, is gisteren afgetreden. President Truman heeft verklaard, dat tot zijn opvolger benoemd zal wor den: Louis A. Johnson. Truman zei, dat Forrestal uit eigen verkiezing was afgetreden en reeds meer dan een jaar lang gepoogd had om tot het neerleggen van zijn functie te komen. Het ontslag gaat in per 31 Maart. James Forrestal Forrestal is 56 jaar oud. Hij is minister van defensie geweest sedert September 1947. Johnson is 58 jaar, advocaat en voor malig assistent-staatssecretaris van oorlog. Hij fungeerde als persoonlijk vertegenwoor diger van wijlen president Roosevelt in India tijdens de oorlog. Voorts was hij directeur van de grote vliegtuigfabrieken „Consolidated Vultee Aircraft" en begunstigde hij de ontwikke ling van de „vliegende reuzenvestingen" en nam het initiatief tot de wapenleveranties aan Groot-Brittannië in het begin van de tweede wereldoorlog. De benoeming van Johnson tot hoofd van de Amerikaanse landsverdediging betekent niet, dat de al gemene Amerikaanse politiek ten opzichte van de USSR gewijzigd zal worden, aldus verklaren bevoegde waarnemers. Zij vra gen zich af of Johnson in staat zal zijn de eenmaking van de drie wapens te ver wezenlijken, waarin Forrestal niet is ge slaagd. Volgens bevoegde kringen liggen voor namelijk meningsverschillen inzake bin nenlandse politiek aan het aftreden van Forrestal ten grondslag. Forrestals houding ten opzichte van Israël en de Amerikaanse petroleumbelangen in het Midden-Oosten zouden aan het ontslag niet vreemd zijn. Forrestal was van mening dat de Ameri kaanse regering, ter behartiging van haar belangen, zich aan de zijde van de Arabi sche landen moest scharen. Forrestal was verder gekant tegen op neming van Noorwegen in het Atlantisch" Pact, omdat zulks met de Amerikaanse strategie in strijd zou zijn. uitgebreide bevoegdheden" en dat de duur van die periode naar Nederlands plan tot enkele maanden beperkt zal blijven, onge veer tot Juni 1949. Verder wordt in de brief verklaard, dat overeenkomstig het Neder landse plan, dat een Ronde-tafelconferentie in Den Haag op 12 Maart aanstaande in houdt, de overdracht van de souvereiniteit zal plaats vinden voor de algemene ver kiezingen, waarbij verwezen wordt naar precedenten in verschillende andere Azia tische landen. Uit New York wordt gemeld: Volgens een Amerikaanse woordvoerder te Lake Success is de Amerikaanse regering van mening, dat de commissie der UNO voor Indonesië de Nederlandse uitnodiging tot bijwoning van de Ronde-tafel conferentie niet moet aanvaarden, tenzij de Indonesi sche republiek deze conferentie uit eigen vrije wil ook bijwoont. Nederlandse Spitfire'maakt noodlanding in Duitsland Piloot ongedeerd Een Spitfire van de Nederlandse lucht macht heeft Donderdagmiddag omstreeks kwart over vijf bij het plaatsje Borken in Duitsland een noodlanding gemaakt. De piloot, een vlieger van de jachtvlieg- school Twente, heeft direct zodra hij con tact kon krijgen, hetgeen uiteraard enkele uren in beslag nam, zijn commandant op gebeld en van zijn ervaringen melding gemaakt. Van het vliegveld Twente is daarna een ploeg technici naar de plaats van de nood landing vertrokken. De piloot is de 25- jarige A. J. M. van de Mortel uit Tilburg. Hij is sedert twee jaar in het bezit van zijn vliegbrevet. Motorstoring maakte de noodlanding noodzakelijk. De vlieger is vanmorgen in Enschedé teruggekeerd. Het toestel is licht beschadigd. In tie loop van deze maand kan worden tegemoet gezien het eerste deel van het verslag der Pai-lementaire Enquêtecommissie Regeringsbeleid 1940—1945. Het verslag zal bestaan uit twee boekdelen, te zamen meer dan 1000 pagina's tekst. In een staalfabriek te Djokjakarta troffen de Nederlandse troepen deze eenmans- torpedo aan, compleet met de bemanningdie als een Duitse matroos geïdentificeerd werd Ministers antwoorden op vra gen van Tweede Kamerlid Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Goes van Naters (Arbeid) over de internering van zes republikeinse leiders op Banka, hebben de minister-pre sident en de ministers van Buitenlandse Zaken en van Overzeese Gebiedsdelen a.i. nader geantwoord, dat de zes op Banka ge- interneerde republikeinse leiders inderdaad opgesloten waren in een gebouw, waarvan de ramen met kippengaas waren afgesloten. Het feit, dat bedoelde leiders samen over één slaapkamer beschikten, was een gevolg van een door hen zelf uitgesproken wens. De betrokkeiïen hebben verklaard, dat de door hen ondervonden behandeling bepaald goed is geweest en dat men hen steeds op correcte wijze tegemoet is getreden. Des alniettemin achten de ministers de huis vesting niet in overeenstemming met het geen zij als wenselijk zouden hebben ge oordeeld. De feitelijke toestand op 14 Januari was inderdaad niet in overeenstemming met de verklaring van de Nederlandse vertegen woordiger in de Veiligheidsraad, hetgeen ten dele het gevolg is geweest van zoals achteraf is gebleken onvolledigheid der ter beschikking van de regering staande gegevens. Dat de toegezegde bewegingsvrij heid nog niet was gegeven, vindt zijn oor zaak in het feit, dat een hoofdambtenaar, die naar Banka was gegaan voor bespre kingen in opdracht van de Hoge Vertegen woordiger der Kroon, aan de republikeinse leiders op Banka de mondelinge verklaring had gevraagd, dat zij zich van actie zouden onthouden. Deze verklaring, die door de republikeinse leiders in Prapat wel was ge geven, werd door de republikeinse leiders op Banka geweigerd. De autoriteiten op Banka meenden, dat daarmede aan een voorwaarde voor toekenning van bewe gingsvrijheid niet was voldaan. De vraag was niet als een voorwaarde bedoeld, maar het misverstand is begiüjpelijk, aldus de. ministers. Het rapport over de situatie be reikte de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon juist op de dag, dat de Commissie voor Goede Diensten Banka bezocht. Hét ingestelde onderzoek heeft de Hoge Ver tegenwoordiger der Kroon tot de conclusie doen komen, dat van een aanwijsbare schuld van één of meer ambtenaren niet Tweede Aziatische conferentie A.N.P.-Aneta meldt uit New York, dat naar verluidt afgevaardigden der 17 lan den, die de conferentie te New Delhi heb ben bijgewoond, volgende week Vrijdag in besloten conferentie te New York zullen bijeenkomen om de mogelijkheid te bespre ken van krachtiger diplomatieke actie tegen Nederland in verband met de laatste ont wikkelingen in Indonesië, in het bijzonder het Nederlandse plan voor een Ronde tafel conferentie en het Woensdag ver schenen rapport van de UNO-commissie voor Indonesië. Alleen Ceylon en Nepal, die wel uitge nodigd werden, doch niet vertegenwoordigd zijn iix de UNO, zullen de conferentie niet bijwonen. De bijeenkomst wordt gehouden op initiatief van generaal Romulo, afge vaardigde der Philippijnen in de UNO. kan worden gesproken. Opzet is er niet geweest. Er zijn fouten gemaakt, maar het door de regering betreurde incident is in hoofdzaak een gevolg van een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Ware dit niet zo geweest, dan zou toch verwacht kunnen worden, dat vóór het bezoek van de Commissie voor Goede Diensten bepaal de maatregelen zouden zijn getroffen. Onmiddellijk na het aan het licht komen der misverstanden is aan de republikeinse leiders bewegingsvrijheid over het gehele eiland Banka toegestaan en zijn hun ver dere faciliteiten verleend. Ongeluk met dodelijke afloop in hal van Sportfondsenbad In het Sportfondsenbad te Haarlem is Donderdagmiddag om kwart over twee een ernstig ongeluk gebeurd. In de hal raakte de zesjarige Leo de Gier. wonende Oran jeboomstraat 122 met zijn hopfd tussen de draaideur. De jongen was op weg naar school en raakte in de hal aan het spelen met boven vermeld noodlottig gevolg. Per ziekenauto is de jongen in zorgwek kende toestand naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. In de loop van de avond is hij aan de gevolgen van een sche- delbasisfractuur overleden. De plannen voor aanleg van een vliegveld op Texel Leden van de Provinciale Staten heb ben in de afdelingsvergadering het voor stel van Gedeputeerde Staten, om een sub sidie te verlenen voor de aanleg en exploi tatie van een vliegveld op Texel toege juicht. Enkele leden vroegen of de KLM bepaalde toezeggmgen heeft gedaan en welke invloed de provincis in de te stich ten naamloze vemiootschp zal krijgen. Ook werd gevraagd, of Gedeputeerde Staten willen nagaan, of verbetering ven de be staande bootverbinding tussen Texel en Den Helder, in het belang van het verkeer, door de provincie kan worden bevorderd. In de veronderstelling, dat militaire be langen in het geding zijn bij het streven naar een ongeveer drie maal groter vlieg veld dan voorheen op Texel, meenden enkele leden bezwaar te moeten maken tegen het voorstel. Zij gaven in overweging de gelden te gebruiken voor verbetering van de bestaande bootverbinding. Een lid van Gedeputeerde Staten merkte op, dat het initiatief is uit gegaan van het gemeentebestuur en er kan dus niet ver- Het woord is aan Lord Rochester: Voor ik trouwde had ik zes theo rieën over de opvoeding van kin deren. Nu heb ik zes kinderen en geen theorieën. wacht worden, dat militaire belangen daar voor het motief zijn geweest. Een lucht- verbinding is voor Texel van groot belang. De KLM heeft nog geen bepaalde toezeg gingen gedaan. De uitvoering zal alleen geschieden als het Rijk daaraan zijn mede werking verleent De invloed van de piro- vincie in de te vormen N.V. zal naar even redigheid van de financiële medewerking worden bepaald. Het lid van Gedeputeerde Staten deelde nog mee, dat nagegaan zal worden in hoeverre het college verbetering van de bestaande bootverbinding kan be vorderen. De Johan van Oldenbarneveldt Maandagavond in Amsterdam Het m.s. Johan van Oldenbarnevelt wordt Maandagavond 7 Maart uit Batavia in Amsterdam verwacht. Aan boord be vinden zich 564 militairen en 283 burgers, die Dinsdagmorgen 9 uur van boord zullen gaan. Voor gezagvoerder W. F. Rappange is dan de laatste reis voor zijn pensionne ring volbracht. VERZOEK VAN INDIA VOOR OVER VLIEGEN INDONESISCH GEBIED. Naar ANP verneemt, heeft de regering van India aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië vergunning gevraagd voor het vliegen over Indone sisch gebied in verband met een vooi'geno- men luchtverbinding tussen Calcutta en Sydney. Dr. Beel heeft hiervoor verwezen naar de regering in Den Haag, die thans de aanvraag in overweging heeft. Noorwegen doet zijn keus OSLO. 4 Maart (Reuter). Noorwezen wezen was noz niet in het bezit van het OSLO, 4 Maart (Reuter). Noorwegen heeft vandaag het aanbod van de Sovjet- Unie voor een non-aggressiepact verwor pen. De tekst van het Noorse antwoord op de Russische nota, die vandaag werd gepu bliceerd, bevatte een beleefde verwerping van het Russische aanbod. Verklaard wordt dat door toe te treden tot het handvest der V. N. de twee landen zich reeds verbonden elkander niet aan te vallen. De Noorse nota zegt, dat de Noorse regering derhalve „de noodzaak niet inziet om deze belofte door een specieal non-aggressiepact te herhalen." Tegelijkertijd heeft de Noorse ambassa deur te Washington medegedeeld, dat Noor wegen besloten heeft deel te nemen aan de onderhandelingen over een Noord-Atlan tisch verdedigingspact. De Noorse ambassadeur, Morgensteirne, zeide, dat het parlement in geheime zitting de regering gevolmachtigd had stappen te doen teneinde xiitgenodigd te worden tot de onderhandelingen. Dit besluit zou heden officieel te Oslo bekend worden gemaakt. Men beschouwt Noorwegen thans als een der medestichters van de voorgestelde al liantie. Op de vraag of Noorwegen amen dementen zou indienen zeide de ambassa deur, dat hij gaarne enige opmex-kingen over de voorwaarden zou maken, doch dat hij vei-der nog niet de nodige instructies van zijn regering had ontvangen. Noor- Het Russische nieuwsbureau te Berlijn maakte Donderdagavond volgens United Press bekend dat de Russische repatrië ringsmissie in Frankfurt opdracht heeft ontvangen haar „belegerd" kwartier in Frankfurt te verlaten en gevolg te geven aan de Amerikaanse lastgeving, de Ame rikaanse zóne van Duitsland onverwijld te verlaten. Het nieuwsbureau meldde verder dat als représaille tegen de „belegering" van de missie de in de Russische zóne verblijvende Amerikaanse teams voor re gistratie van oorlogsgraven onmiddellijk zullen worden uitgewezen. Het uitwijzingsbevel voor de oorlogs- graven-teams werd Donderdag schriftelijk medegedeeld aan de plaatsvervangende militaire gouverneur van de Amerikaanse zóne, generaal-majoor G. P. Hays. De brief was afkomstig van de plaatsvervangende Russische militaire gouverneur luitenant- generaal M. I. Dratvin. Het Russische nieuwsbureau deelde ver der mede dat tot uitwijzing van de Ame rikaanse oorlogsgraven-teams was beslo ten omdat de Russische repatriëringsmis sie in Frankfurt op „schandalige" manier door de Amerikanen was behandeld. De „blokkade" van het gebouw, waar de Sovjetmissie verblijft, is Donderdagavond opgeheven. Kolonel Lazareff, het hoofd van de Sovjet-Russische militaire xnissie, was de eerste die toestemming kreeg het gebouw binnen te gaan. Hij bracht de leden van de repatriëringsmissie de order van Sokolofski over om terug te keren. De Sovjet-missie heeft daarop heden morgen vroeg het gebouw in Frankfort verlaten. De leden van de missie vertrok ken in drie auto's en twee vrachtwagens. De Russische chauffeur van de eerste vrachtauto, die de poort uitreed, leunde Op order van Sokolofski uit de cabine van zijn wagen en spuwde een Amerikaanse vrouw, die bij de auto stond, in het gezicht. De Russen lieten twee hondjes in de kelder achter. De Verenigde Staten hebben de Sovjet- Russische protesten tegen de uitwijzing der Russische missie van de hand gewezen. In de Amerikaanse nota die aan het Sovjet-Russische ministerie van Buiten landse Zaken te Moskou is overhandigd, in antwoord op een Sovjet-Russische nota van 24 Februari jl., wordt verklaard dat het Sovjet-Russische protest „van het begin tot het einde een valse en verwrongen voorstelling van zaken" geeft. Doodstraf geëist tegen vier Bulgaarse predikanten SOFIA, 4 Maart (A.P.F.) De openbare aanklager in het proces tegen de 15 Bul- gaarse predikanten heeft de doodstraf ge- eist tegen de vier voornaamste beschul-, digden, PIJPJE SMAAKT NOG BEST. De oudste inwoner van ons land Pieter van Kooy te Badhoevedorp, geniet nog een goede ge zondheid, Hij hoopt 7 Maart zijn 104de verjaardag te vieren. wegen was nog niet in het bezit van het laatste ontwerp. Wel heeft Noorwegen ken nis kunnen nemen van de hoofdtermen van het ontwerp. Hij weigerde in te gaan op de oppositie van andere Scandinavische landen met be- trekking tot het pact, doch voegde er aan toe: „Het zal mij verheugen te vernemen, dat Denemarken in de nabije toekomst aan de onderhandelingen zal deelnemen. Dit schijnt niet uitgesloten indien men afgaat op de persberichten uit Kopenhagen". Het besluit van het Storting (het Noorse parlement) was met grote meerderheid ge nomen. Slechts 11 communistische leden hadden tegengestemd. Het Storting bestaat uit 150 leden. Communiqué over de aanval op Djokja BATAVIA, 3 Maart (Aneta) Ten aanzien van de ongeregeldheden te Djokja wordt van officiële zijde nog gemeld, dat Dinsdag 1 Maart tegen vier uur in de ochtend licht vuur werd afgegeven op de Nederlandse posten aan de stadsrand. Pre cies zes uur ontwikkelde zich een hevig vuur op verschillende plaatsen van de stad. Twee aanvallen van stex-ke groepen werden uit Westelijke richting ondernomen; een derde aanvalspoging werd ingezet uit Zui delijke richting, waar het paleis van de Sultan van Djokja is gelegen. Onmiddel lijk werden maatregelen genomen. Een colonne werd ingezet tegen de aanvals groep uit zuidelijke richting. Zij rukte dwax-s door de stad op naar het bedreigde pxxnt. Zij ontving zwaar vuur uit de bui tenkraton en nadat zij zich een weg ge baand had tot de Noordelijke muur van de binnenkraton (paleis van de sultan) werd zij eveneens uit de kraton beschoten. Hier bij werden onze troepen bestookt door sluipschutters, die zich genesteld hadden in bomen, staande op het terrein van de binnenkraton. Daarom verzocht de com mandant van de colonne toegang tot de kraton, welke onmiddellijk door de sultan persoonlijk werd vei'leend. Nadat de sultan verklaard had, dat zich geen leden van de aanvallende groep op de terreinen van de binnenkx'aton bevonden, werd hiermede genoegen genomen. Een verder onderzoek werd niet ingesteld. De ongeregeldheden waren omstreeks 11 uur in de ochtend geheel geëindigd. Naar schatting namen ongeveer 2000 man, be horende tot de in omstreken van de stad rondzwervende groepen, die zich voor deze gelegenheid hadden geconcentreerd, aan de gezamenlijke aanval deel. De aanvallers, die deels goed bewapend waren, werden op alle punten met zware verliezen uit eengeslagen, eer. groot deel van hun wa pens acherlatend. Het Nederlandse communiqué meldt voorts, dat onder de zes doden aan Neder landse zijde zich drie politie-beambten be vonden. Spoedig nadat de Nederlandse troepen de aanvallen ondex-drukt hadden, keerde de rust weer. Ook gedurende de nacht en de volgende dagen is het verder rustig gebleven. Het communiqué maakt tenslotte nog melding van het bezoek aan de kraton door generaal Meyer. IETS MINDER KOUD IN DE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Matige wind overwegend uit richtin gen tussen Zuid en Oost. Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen of sneeuw. Vannacht plaatselijk lichte vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 5 Maart: Zon op 7.18 uur, onder 18-26 uur Maan op 8.58 uur, onder uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1