MINOR In Nederland zijn 50.000 lijders aan epilepsie „SHp" van Bevins assistent ontketende Marshall-storm in de V.S. Ook de Effectenbeurs kan en moet meer vertrouwen hebben Verliezen in Indonesië Panda en de Meester-»0ntdekkjngsreiz3ger Guépin van der Viugt Q Wereldnieuws ZATERDAG 5 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD 2 Dr 8. Ch. Ledeboer vertelt over de sterk-gestegen kansen op genezing Statistieken hebben in Amerika aange toond, dat daar 0,5 der bevolking aan epilepsie lijdt. Voor Nederland is dit per centage zeker niet lager, want hier moest bij keuringen voor het leger al 0,47% des- wese worden afgewezen. Nu openbaren zich de verschijnselen in de regel op jeug dige leeftijd, maar 0,03 voor constatering na de keuringsleeftijd is toch wel erg laag. In elk geval staat vast, dat minstens 50.000 personen in Nederland aan deze ziekte lij den. Dat wil zeggen evenveel als er acute gevallen van tuberculose en suikerziekte zijn. „Nu is het zo vertelde ons dr. B. Ch. Ledeboer, de geneesheer-directeur van „Meer en Bosch" te Heemstede teleur stellend, dat van de zijde der overheid zo weinig belangstelling voor epilepsie wordt getoond. Er is zeer veel interesse voor de tuberculose, veel belangstelling voor kan ker, men begint aandacht te wijden aan rheumatïek, maar aan epilepsie is men nog nauwelijks toe. Er wordt geen enkele sub sidie voor gegeven. Alles wordt overgelaten aan het particulier initiatief, dat daardoor natuurlijk onder veel te zware financiële lasten gebukt gaat. De houding van de of ficiële instanties, die zo weinig aandacht aan deze voor de Volksgezondheid toch zo belangrijke zaak tonen, is zeer te betreu ren en het is dringend nodig, dat daarin verandering komt. Ook de belangstelling voor deze ziekte aan onze universiteiten kon groter zijn." De Chr. Ver. voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte is verreweg de grootste organisatie in ons land, die zich wijdt aan deze bestrijding. Dat heeft zij al gedurende zestig jaar gedaan. Aanvanke lijk waren „Meer en Bosch" te Heemstede en ..Bethesaa-Sarepta" te Haarlem niet veel meer dan verzorgingsinstïtuten, waar de ernstigste lijders, die niet in de vrije maat schappij konden blijven, opgenomen wer den Gelukkig is men, nu ongeveer 25 jaar geleden, begonnen de genezingskansen voor de lijders te verbeteren. Gestadig is daar aan voortgewerkt en nu mag geconstateerd v/orden, dat op dit gebied belangrijke re sultaten bereikt worden. Op dit moment is een hoog percentage der epileptici te genezen. Interessant was de uiteenzetting, die dr. Ledeboer gaf over observatie en behande ling van patiënten. De ziekte kan twee oor zaken hebben: le. erfelijkheid en 2e. her senbeschadigingen, zoals ontstekingen en gewelddadige beschadigingen, zoals auto ongelukken, schotwonden, enz. Na de oor log van 19141918 bleek, dat bij meer dan 30 der militairen die een hoofdsehotwond opliepen, later epilepsie werd vastgesteld. Het neurologisch onderzoek is door aan wending van vernuftig uitgedachte instru menten zeer veel verbeterd. Het is thans mogelijk de hersenkamers te fotograferen. Ook is er een apparaat om de werking der hersenen te registreren. „Meer en Bosch" is de inrichting, die het nieuwste apparaat heeft. Daartoe moest zij zich een uitgaaf van 15000 getroosten. Hierdoor is het mogelijk van een papier, waarop de curven worden aangetekend af te lezen, hoe de werking der hersenen is. Daarbij wordt partij getrokken van het feit, dat de hersenen steeds stroompjes uit zenden van 100 millioenste volt. Deze moeten evenwel door het schedeldak wor den opgevangen, waardoor ze nog 10 x ver- De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Plaat. 8.25 Hoogmis. 9.45 Koraalfanta sie. 10.00 Christelijk Gereformeerde Kerk dienst. 11.30 Gewijde muziek. 12.15 Apologie. 12.40 Lunchconcert. 13.50 Buffalo Bill. 14.05 Vioolsonate, Howells. 14.30 Concertgebouw: Schubert en Mozart. 15.35 K.V.P. 15.50 Koor. 16.10 Sport. 16.25 Vespers. 17.00 De Kerk zingt. Dienst in de Bavokerk te Haarlem, geleid door ds. F. R. A. Henkels. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Koor. 19.15 Kent gij uw Bij bel?. 19.50 Boekbespreking. 20.05 Gewone man. 20.12 Lichte muziek. 21.10 „Jerusalem", Jerusalem", luisterspel voor de lijdensweken. 21.55 Platen. 22.14 De strijd om het recht. 22.37 Reportage, 22.45 Avondgebed. 23.15 Omroeporkest. HILVERSUM II, 414.5 M. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Platteland'. 8.40 Lichte mu ziek. 9.15 Zesde van Tsjaikofski. 9.45 Geeste lijk leven. 10.00 Lichte muziek. 10.30 Brieven van Strindberg. 10.50 Lichte muziek. 11.15 Kleinkunst 12.00 Melodie en rhythme. 12.30 Zondagclub. 12.40 Koor. 13.20 Nederlandse amusementsmuziek. 13.50 Schets. 14.05 Boek bespreking. 14.30 Klarinetsonate. Brahms. 14.50 Engelse madrigalen. 15.20 Filmpraatje. 15.35 Symphonieconcert (Pianoconcert van Schumann). 16,30 Sport. 17.00 Meisjeskoor. 17.20 Tzigane, Ravel. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.15 In gesprek met de lezer. 18.30 Studiodienst. 19.00 Kinderdienst. 19.30 Bijbel vertellingen. 20.15 Licht klassiek. 20.45 Her sengymnastiek. 21.15 Franse muziek. 21.55 Luisterspel. 22.30 Portugese pianomuziek. 23.15 Platen. BLOEMENDAAL: 10.30 Kerkdienst. 15.45 Idem. Gereformeerde zwakken, maar het. apparaat is zo fijnge voelig, dat dit geen beletsel is. De dokter kan aan de curven niet alleen zien of iemand lijdend is aan epilepsie (vroeger waren er meer twijfelgevallen), maar ook vaak welke afwijkingen er zijn en in welk deel der hersenen. Deze ingenieuse hulpmiddelen maken, dat de diagnose juist gesteld kan worden. In een deel van de gevallen, die niet door erfelijkheid ontstaan zijn, is operatief in grijpen mogelijk met een goede kans, dat de lijder geneest. In de Koningin Emma Kliniek op „Meer en Bosch" kunnen deze operaties verricht worden, maar ook elders in den lande doet men dit. Juiste cijfers zijn daarvan niet bekend, maar dr. Lede boer schat het percentage der patiënten, dat op deze wijze geholpen wordt, op on geveer 10. Niet altijd is operatief ingrijpen mogelijk en gewenst. Gelukkig zijn ook de medi camenten, die voor epilepsie gegeven kun nen worden, in de laatste jaren zeer ver beterd. Amerika heeft op dit gebied veel gepresteerd. Daarvan profiteren natuurlijk ook de lijders, die epilepsie hebben door erfelijkheid. Ook daarvan geneest een zeker percentage. Door geregelde controle van de patiënten met de hierboven omschreven apparaten is het mogelijk het verloop van het genezingsproces te volgen. Veel patiënten verlaten de inrichting ge heel of althans practisch geheel vrij van aanvallen. Al deze mensen zijn weer ge schikt tot werken, ook al blijven zij lange tijd onder controle van de consultatie- bureaux. Jammer is, dat het soms moeilijk is werk te vinden voor hen, die nog eens een enkele keer een aanval hebben. De werkgevers moeten in deze wat meer bereidheid tonen tot medewerken, want in vele beroepen kan dit zonder bezwaar. Men gaat toch ook geen lijder aan suikerziekte van alle werk uit sluiten. Nog even ging dr. Ledeboer voor ons college geven. In de middeleeuwen (en helaas is die ongezonde gedachte nog niet geheel verdwenen) werd de epilepsie gezien als vétoorzaakt door demonen. Nu zijn we zo ver. dat gezegd kan worden, dat zij niets anders is dan een ziekte, zoals er zo vele zijn. Er is geen enkel onderscheid. Een ziekte, die zelfs een vrij groot percentage kans op genezing biedt. Eigenaardig is, dat 1/10 van alle mensen aanleg heeft voor epilepsie, ook al komt dit slechts bij 0,5 hunner tot openbaring. Wetenschappelijk is dit aan te tonen. Bij elk mens kunnen door inspuiting met een bepaalde vloeistof precies dezelfde epilepsie-verschijnselen worden opgeroepen. Maar bij de personen, die aanleg hebben, ontstaan die. verschijn selen reeds bij het toedienen van een klei nere dosis. Deze onderzoekingen onderstre pen de resultaten, die het apparaat voor hersen-registratie aangeeft. Daarvan is ook partij te trekken bij het beoordelen van de vraag of een" lijder aan epilepsie kan trouwen. Indien een erfelijlc- belaste trouwt met iemand, die tot het 9/10 deel der mensen behoort, die geen aanleg voor epilepsie hebben, is er slechts één kans op de veertig, dat zijn kinderen aan epilepsie zullen lijden. Behoort de echtgenoot (e) evenwel tot degenen, die Even onmisbaar als een ijsbreker voor een haven is een sneeuwblazer voor een vlieg veld.. Ook Schiphol heeft nu de beschikking gekregen over zulk een apparaatdat in Canada door sneeuwblaas-specialistengebouwd is, 120 pk ontwikkelt en 17 ton weegt. Het kan bijvoorbeeld de 2100 meter lange en 40 meter brede mistbaanop Schiphol in een uur sneeuwvrij maken. Hier is het gevaarte in de werkplaatsen van de Amsterdamse stadsreiniging gereed voor het transport naar Schiphol. Havengelden in Haarlem en W zijn tegen een verhoging In verband met de sterk gestegen kos ten (cok voor onderhoud) werden in ver- I schillende voor de binnenscheepvaart be langrijke gemeenten de haven- en kade- gelden aanzienlijk verhoogd, o.a. in Rot terdam met 40%, in Dordrecht met 40% en in Utrecht met 33%. Niettegenstaande deze belangrijke ver hogingen, gaan de tarieven in de genoemde gemeenten niet uit boven de Haarlemse ta rieven van 4 cent per ton en 3 cent per ton voor doorvaart. Hoewel ook in Haarlem de kosten belangrijk gestegen zijn achten B. en W. het niet wenselijk de tarieven te verhogen, daar dit een nadelige invloed zou uitoefenen op het doorgaande scheep vaartverkeer. Verlaging van de tarieven is in verband met de gestegen kosten even min verantwoord. Het ligt wel in de be doeling ter zijner tijd voorstellen aan de raad te doen, waarbij aan de scheepvaart meer faciliteiten worden verleend met be trekking tot de doorvaartlimiet en het ope nen van de bruggen, benevens voorstellen tot een enigszins lager tarief voor woon- en werkschepen en van die voor plezier vaartuigen. UStilg aanleg hebben voor deze ziekte, dan stijgt de kans wel tot 80%. Inderdaad een waar schuwend cijfer. In Amerika heeft men na de ontdekking van verschillende nieuwe geneesmiddelen de vroeger veel toegepaste vet-dieetkuur, speciaal bestemd voor kinderen, opgegeven. Door deze middelen wordt bij kinderen 35% genezing bereikt. Hier passen wij het bedoelde geneesmiddel toe in combinatie met -het bedoelde dieet en dat doet ons ge nezingspercentage stijgen tot pl.m. 70. De nieuwe geneesmiddelen zijn zo voor tref elijk, dat in de oorlog 19401945 de Amerikaanse soldaten, die een hoofdschot wond verkregen, bij wijze van voorzorg meteen daarmee behandeld werden. Daar door is het aantal lijders aan epilepsie on der hen slechts 3% (na de vorige oorlog 30%). Bij kleine kinderen komen soms kleine aanvallen voor, die niet altijd onderkend worden als van epileptische aard. Toch is het dringend noodzakelijk daaraan alle aandacht te schenken, want door een tijdige behandeling kan in vele gevallen later leed voorkomen worden. Er bestaat een Internationale Liga voor de bestrijding van de epilepsie. Daarin is naast Amerika, Engeland en Denemarken ook Nederland opgenomen. Dr. Ledeboer is vice-voorzitter van d.eze liga. De Neder landse afdeling werkt als Federatie voor Epilepsie-bestrijding. Haar secretariaat is gevestigd op „Meer en Bosch". De propa ganda is op krachtige wijze ter hand ge nomen. Zo worden in de verschillende af delingen van de Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst voordrachten ge houden om meer bekendheid aan de moge lijkheden van onderzoek en behandeling te geven. Het is van veel betekenis, dat de huisartsen op de hoogte zijn. Dr. Ledeboer betreurt het, dat de Koning Emma Kliniek te klein is geworden. Het is noodzakelijk, dat er een tweede komt. 4 pers. Sedan Prijs f 3795. Geert Hoogeveen's Garagebedrijf air. Cornelisstraat 54 Telefoon 16270 Had Engeland al geen hulpdollars meer nodig? Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Wijdingswoord. 8.15 Gewijde muziek. 9.15 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgen dienst 11.00 Mozart. 11.20 Voorlezen. 11.45 Vioolsonate. Eddy Andriessen. 12.15 Musette. 12.33 Kamerkoor' 13.15 Lichte muziek. 14.00 SchooH-adio. 14.35 Werken van Vaushan Williams. 15.10 Voor de vrouw. 15.30 Piano trio van Sem Dresden. 16,00 Bijbellezing. 16.45 Alt. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Overzeese kroniek. 18.00 Piano duo. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Reportage. 19.45 Land- bouwrubriek. 20.15 Drie organisten improvi seren. 21.00 „Uyt minne bevolen", luisterspel naar het gelijknamige boek van Maria Schroder—van Gogh over het Burgerwees huis te Haarlem. 22.00 Strijkorkest (Purcell, Vivaldi, Schönberg). 22.45 Avondoverdenking. 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zieken. 11.20 Tenor en piano. 11.40 Voorlezen. 12,00 Accor deonorkest. 12.30 Platteland. 12.38 Platen. 13.°ft Dansorkest. 14.00. Schilderijententoon- sV'-ng. Moussorgskï 'piano). 14.35 Causerie over eb en vloed. 14.50 Belshazzars Feast. Wrl'on 15.25 Trilby, luisterspel. 1635 Orgel. 17 Voor de jeugd. 17.30 Platen 18.20 T- >'s en rumba's. 18.45 Parlementair over- zirbi 19.00 Klankbeeld over de douane. 19.30 Vioolsonate, Van Beethoven. 20.15 Lichte muziek. 20.50 Ducdalf. 21.10 Operaconcert. 22.15 Jef Last spreekt over China. 22.30 Ca baret. 23.15 Dansmuziek van de B.B.C. (Van onze correspondent te Londen) Christopher Mayhew, de Britse onder minister van Buitenlandse Zaken, is in Lake Success buiten zijn boekje gegaan. De zon scheen vrolijk, het voorjaar zat in de lucht en geen mens neemt het Mayhew kwalijk, dat hij in een optimistische bui was. Maar de diplomatie kan geen rekening houden met bottende bomen en ontluiken de crocusjes. Mayhew heeft door zijn woor den niet zorgvuldig te kiezen grote verwar ring gesticht. Hij liet zich namelijk veel te enthousiast uit over de gang van zaken in Engeland, toen hij doodleuk verklaarde, dat dit de fase van het herstel reeds lang achter zich heeft. Het isolationisme in Ame rika mag officieel dood zijn, er zijn er maar al te velen, die Marshallhulp aan Europa als een overbodige luxe beschouwen. Ze ker onder de republikeinen ziet men met lede ogen, hoe het liberaal-economische Amerika het Britse socialisme financieert, zoals de Conservatieve propaganda het sinds jaar en dag pleegt te formuleren. Het tijdstip van Mavhew's verklaring as wel heel ongelukkig gekozen, omdat Amerika juist op het punt staat Engeland 940 miliioen dollar als tweede termijn van de Marshallhulp toe te wijzen. Republikeinse senatoren waren er als de kippen bij om de noodzaak van die toewij zing openlijk en luide in twijfel te trekken. De gehele Britse en Amerikaanse diploma tie moest dan ook in het geweer komen om de zaken tot hun werkelijke proporties te rug te brengen. Het komt hierop neer, dat ce Britse productiecijfers op zichzelf be schouwd buitengewoon bevredigend zijn en dat net land aardig op weg is naar een kloppende betalingsbalans. Die verbetering in de productie is echter voor het belang rijkste deel toe te schrijven aan de Mar shallhulp, zonder welke Groot-Brittannië op het ogenblik minstens twee miliioen werklozen zou tellen, volgens de grijze La- bourleider Arthur Greenwood zelfs vijf miliioen. Mayhew maakte de fout, daar niet aan te herinneren. Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, die voor een pleister op de wonde moest zorgen, ver klaarde, dat. Mayhew door zijn ondoor dachte uitlating de gehele toekomst van West-Europa in gevaar had gebracht. Ache son legde het publiek uit, dat de gunstige ontwikkeling in Engeland juist een gevolg vergeten bij hun dreigement om Engeland in de steek te laten (een dreigement, dat waarschijnlijk tevens een reactie was op Mayhew's verzekering, dat Engeland niet meer terug wil naar de voor-oorlogse so ciale en economische standaards), dat die hulp ook nodig is voor de financiële bij stand, die Groot-Brittannië aan de rest van Europa verleent. Stafford Cripps gaf naar aanleiding van deze onverkwikkelijke histo rie nog eens de uitdrukkelijke verzekering, dat Marshallhulp-dollars door de Britse re gering uitsluitend gebezigd worden voor de aankoop van onontbeerlijke levensmidde len, grondstoffen en machines. Sociale maatregelen daarentegen bekostigt Enge land uit eigen zak. Russisch goud. Intussen heerst er in Londen enige be zorgdheid over massale Russische goud aanbiedingen op diverse Europese markten, Wil Stalin nu op deze manier het Marshall plan ondermijnen? De Sovjets beschikken over grote goudreserves, dank zij de eigen goudmijnen in de Oeral. Het gevaar is niet denkbeeldig dat in Amerika een inflatie zou kunnen worden verwekt door middel van goedkoop Russisch goud, dat Europa zich vooral zou kunnen verschaffen door vergrote export naar de Sovjet-Unie. Doch ook hier zal wel blijken, dat Rus sische vliegertjes in de praktijk niet zo ge makkelijk opgaan. Effecten- en Geldmarkt Overeenkomstig de verwachting, de vorige week uitgesproken, heeft de Staats fondsen markt in de afgelopen vijfdaagse periode een groot aanbod te verwerken ge had, waarbij de 3 Grootboekinschrijvin gen, welke op 1 Maart j.l. voor het eerst vrij konden worden verhandeld, tot beneden 96 procent zijn gedaald, om in sympathie met de andere staatsobligaties later ietwat te redresseren. Om alle misverstand weg te nemen moge worden opgemerkt dat deze koersdaling met het crediet van de Staat niets te maken heeft. Het aanbod houdt deels ver band met het begrijpelijk verengen om tot dusver geblokkeerd geld vrij te maken, deels ook met de vrees voor een stijgende rentestand en de koersdaling van obligaties, die daarvan het gevolg zal zijn, zoals we dat de vorige week hebben aangetoond. Intussen heeft de regering bij monde van Minister In 't Veld reeds doen mede delen dat van een verhoging van de rente stand geen sprake zal zijn en dat Minister Lieftinck ons dat binnenkort wel eens uit de doekjes zal doen. Wij weten niet welke waarde men aan deze verklaring moet hechten, maar menen te mogen constateren dat de rentestand sinds enige tijd reeds gestegen is en dat naar ons oordeel een verdere stijging alleen door kunstmatige middelen lean worden tegengegaan. De huidige noteringen van de Staatsfondsen, trouwens ook van andere obligaties en pandbrieven, leveren hét onomstotelijke bewijs dat de rentestand zich in opwaartse richting beweegt. Een sprekend symptoom daarvan is ook de onderhandse lening, welke de Muinck Keizer dezer dagen ge sloten heeft, immers bij een 15-jarige loop tijd moest 3 5/8 procent rente worden be taald. Gezien de grote en toenemende be hoefte aan nieuwe bedrijfsmiddelen bij oude en nieuwe ondernemingen valt moei lijk aan te nemen dat voor de te lenen gel den geen hogere rente zal worden gevraagd, waarbij de aanzienlijke hogere rentestand in België en Frankrijk uiteraard ook een factor van betekenis is. Dat de Minister van Financiën geen voor stander van een hogere rente is, houdt mis schien minder verband met zijn doctrine op dat punt, dan wel met het feit dat hij te eniger tijd de grote vlottende schuld van ongeveer 7 milliard gulden zal moeten con solideren, ook al zal zulks voornamelijk via de institutionele beleggers moeten ge schieden, welke voor een groot deel van 's ministers inzicht afhankelijk zijn. Het is daarom niet uitgesloten dat de regering op maatregelen zint om een ver dere stijging van de rentestand tegen te gaan, een omstandigheid, die aan een juiste beoordeling van deze materie en aan de natuurlijke ontwikkeling der financiële ver houdingen ten onzent in de weg staat. Tot op zekere hoogte is.de koersdaling op de aandelenmarkt gedurende de laatste maanden ook een gevolg van een stijgende rentestand en de noodzaak om gelden voor de fiscus en bedrijfsvoering vrij te maken. Maar zij is toch wel in zeer sterke mate jeaccentueerd door een wantrouwens- psychologie, zowel als gevolg van de on zekerheid ten aanzien van Indonesië, als door de belasting-prijspolitiek der rege ring, waartegen bijvoorbeeld de directie van de Twentsche Bank in haar verslag over 1948 fel opkomt omdat die, naar zij meent de grondslag van ons bedrijfsleven ondermijnt. Er behoeft niet aan te worden getwijfeld of een normalisering van de financiële en economische politiek der regering met door onder meer afschrijvingen en belas tingvrijheid voor primaire kapitaalsbe loning zou aan het vertrouwen in de economische mogelijkheden van ons be drijfsleven ten goede komen. Het is daar om goed dat de directies van de grote ban ken en bedrijven op dit aambeeld blijven hameren, waarvoor de regering in haar huidige samenstelling onzes inziens ook niet geheel ongevoelig is, zoals uit haar voor dat door de Marshallhulp en de belangrijke overschrijding van de ontvangstramingen der schatkist, belastingverlaging langzamer hand mogelijk moet maken en zelfs nood zakelijk zou kunnen blijken om een al te sterke deflatie tegen te gaan. Hoe dit zij, het krtmt ons voor dat de Am sterdamse beurs met de recente koers daling op de Aandelenmarkt op eventuele deflatie en depressie al te zeer is vooruit gelopen. Het is volkomen juist wat de Twentsche Bank in haar verslag consta teert, dat de aandelen van de oude, geves tigde ondernemingen thans beneden hun intrinsieke waarde worden genoteerd. Ook de stijgende rentestand is in te sterke mate tot uitdrukking gebracht, aangezien in vele gevallen het rendement tot 6 en 7 procent gestegen is. Hetzelfde geldt van Indische waarden, waarvan een herstel niet kan uit blijven als in de huidige situatie ook maar enige opklaring komt. Ten slotte blijven de economische berich ten uit Indonesië gunstig luiden. De uit voer bedroeg in 1948 meer dan 1 mil liard tegen 343 miliioen in 1947. produc ties van cultuurondernemingen stijgen, de Nederlands-Indische Handelsbank heeft haar bijkantoor in Djambi heropend en zo zijn er meer moedgevende symptomen. Of men al of niet met de tot dusver ge voerde Indonesische politiek, in het huidige stadium, dat voor de toekomst van Neder land en Indonesië van beslissende betekenis is, dient de regering het vertrouwen te heb ben van heel de bevolking, ook van de effectenbeurs, omdat wantrouwen en défai tisme fnuikend zijn voor het welslagen van de laatste kansen. Nederlandse schipper in Engeland beboet Schipper Rog van de motor-trawler Deli die in Campbeltown (Engeland) werd vast gehouden, omdat hij in verboden Britse wateren had gevist, is tot de maximum boete van 50 Pond Sterling veroordeeld. Rog beloofde de sheriff, dat hij Campbel town niet zou verlaten alvorens hij de boete had betaald. De sheriff vroeg de verdediger, Maekelvie, of hij er persoonlijk borg voor wilde staan dat de boete zou worden betaald, doch de advocaat achtte dit „te veel gevraagd". 's-GRAVENHAGE, 4 Maart De rege ring maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Koninklijke Marine Gesneuveld 3 Maart 1949: tdl. sergeant-majoor der Ma rine H. J. Sanders, afkomstig uit Maastricht. Koninklijke Landmacht: Overleden door oorlogsverwonding op 20 Februari 1949 sold. J. T. van Brienen, afkomstig uit Loos duinen. Gesneuveld 20 Februari 1949 sold. C. A. de Groot, afkomstig uit Amsterdam; sold. C. J. R. Schlingmann, afkomstig uit Reeuwijk (ZH); serg. K. Severe, afkomstig uit Amsterdam. Gesneuveld 21 Februari 1949: korp. R. H. Bakker, afkomstig uit Haarlem; sold. C. Beets, afkomstig uit Lan- gedijk; sold. A. C. de Jong, afkomstig uit 's-Gravenhage; sold. D. de Jong, afkomstig uit Hendrik Ido-Ambacht; serg. W. Meijer, afkomstig uit Rijswijk (Z.H.); korp. G. J. Salemink, afkomstig uit Terborg (gem. Wisch); sold. J. van Zomeren, afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 23 Februari 1949: sold. G. Bodde, afkomstig uit Assen; serg. J. J. A. Houben, afkomstig uit Val- lcenburg-Houthem (L.). Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 25 Februari 1949: sold. A. J. van Agthoven, afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 27 Februari 1949: sold, le kl. M. Baay, afkomstig uit 's-Gra- venhage: sold, le kl. J. Lemstra, afkomstig uit Zwolle: sold, le kl. J. van der Wansem, afkomstig uit 's-Gravenhage. Koninklijk Nederlands-Indonesisch leger: nemen tot wijziging van enkele belastingen Gesneuveld 28 Februari 1949 sold. 2e kl. blijkt'. Ook de Twentsche Bank wijst er op C. Buntua, afkomstig uit Indonesië. 7. „Ik kèti die secretaris van de Bey van was van de Marshallhulp en dat er dus alle Kromostan!" dacht Panda. „Ik heb hem ze- reden was die voort te zetten. De stijgende lijn in de Britse economie is een overdui delijke rechtvaardiging van het gehele plan, maar het dollartekort, hoewel enigszins verminderd, is nog schreeuwend. Niet vóór 1952 denkt men door middel van het vier jarenplan de dijkbreuk in de valuta te heb ben gedicht. De ongeduldige Amerikanen ker al eens eerder gezien. Hij komt me erg bekend voor - ik zou haast denken dat hij.„We zijn er", sprak Floortje juist op dat moment en zij traden de kamers binnen die de directeur voor de Bey en zijn secre taris bestemd had. Terwijl zij de vele kof fers daar netjes neerzetten dacht Panda: Als ik niet beter tuist zou ik zeggen zin!" „Stil, mannetje, zwijg", antwoordde „Ik ga even de andere koffers halen", zei I Joris. goals je ziet bekleed ik thans een Floortje, en hij slofte weg. Panda bleef vooraanstaande positie, en je hebt beleefd alleen - en alsof hij daarop gewacht, had. legen me te zijn. Bovendien wens ik niet trad nu de secretaris binnen, zonder hoed gestoord te worden...." En terwijl hij en zonder jas. Panda slaakte een kreet, sprak, duwde hij Panda eenvoudig de deur want het was precies zoals hij gedacht had, uitc?i voordat hij die deur nu sloot de secretaris was niemand minder dan Joris hing hij er een bordje op met het op- Goedbloed! „Joris!" riep hij. „Ik wist het schrift„Niet storen", wel! Je hebt weer een van je streken in je Soms heb ik he; vo recht, 's avonds om 10 uur in mijn bed te mogen stappen. Met het lampje op het nachtkastje aan en een boek, is dat een voorrecht. En met ver wondering denk ik dan altijd aan de dagen der prille jeugd, dat laat naar bed gaan zalig was en nog later nog zaliger. I Soms heb ik het genoegen dat het vrien delijk echtpaar, dat dreigde op visite te komen, vriendelijk en telefonisch doet weten dat zeer dringende omstandigheden beletten aan dit verrukkelijk voornemen gevolg te geven. Na het telefonisch terug stamelen van mijn diepe verslagenheid om deze onverwachte jobstijding hang ik zin gend de haak op, doe mijn schoenen uit en mijn pantoffels aan, verschans mij met boek of blad in die oude, makkelijkp stoel en verheug mij intens over deze meevaller van een gewonnen avond. Niet dan na met verbazing te hebben overdacht, hoe ik vroeger placht te jengelen om bij de visite te mogen zijn. Soms komt er een brave vriend uit de provincie, die een avond het grote stads leven wil meemaken. Ik vergezel hem van het ene lokaal naar het andere, hijs mij om zijnentwille op domme barkrukken tussen allerlei wildvreemde lieden en bedenk met een groot vraagteken hoe er eens een tijd was, een studententijd, dat ik het leuk vond mijn avonden en soms ook wel nach ten zo hangend te verdoen. Soms ben ik verplicht aan te zitten aan een maaltijd, die de Hooggeleerde Zus of de Edelgrootachtbare Zo voor zijn vrienden en kennissen heeft aangericht. Ik babbel dan honderd-uit met mijn charmante tafeldame en. achter in mijn hoofd verlang ik naar een boterham met kaas en het rustige zwijgen van haar, die mijn doordeweekse avonden pleegt te delen. De hooggeleerd heid vind ik zo duizelingwekkend niet meer en de edelgrootachtbaarheid niet altijd edel, groot en achtbaar. Maar er is werke lijk een tijd geweest, dat ik het prachtig vond aan zulk een uitgelezen dis te mogen aanzitten. Het is bij al zulke gelegenheden en bij nog honderd andere meer dat ge met een soort geluksgevoel constateex-t, dat het een voorrecht is ouder en wijzer te zijn geworden en dat het een waar woord is dat, eens en voor al, heeft vastgesteld dat het leven pas op uw veertigste begint. Het wax'e leven: zonder al te veel waan denkbeelden, plichtplegingen en tafelda mes. En met die eerlijkheid jegens u zelve, die een pantser is tegen de conventionele vervelingen en teleurstellingen. Men moest een jaar of tien vijf-en-veertig kunnen blijven, om goed te maken wat ge vroeger verzuimd hebt te doen: rustig te zijn en het leven bedachtzaam en warmhartig te genieten, welbewust van de goedheid der levensregelen, die zo oud zijxx als de wereld, doch die ge altijd pas ontdekt nadat ge ze bijna uit het oog verloren waart. Ik die zo'n onstuimig kereltje, zo'n dom meelopertje ben geweest. ELIAS Anno 1804 Spaarne 56 - Telefoon 11896 Beleggingen - Safe Giroverkeer Berging van de „Rapid II" wacht op Noord-Westenwind De sleepboot „Stortemelk" van de rederij Doeksen op Terschelling is Vrijdag aange komen bij het Noorse schip „Rapid II", dat op het strand van Schiex-monnikoog is vast gelopen. Een vex'binding tussen de „Rapid H" en de sleepboot werd tot stand gebracht. Men zal echter moeten wachten op Noord westenwind, voor getracht kan wox-den het Noorse schip vlot te slepen. De bedoeling is, dat dan ook de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen te hulp komt. Ministers. De Siamese politie heeft drie vroegere ministex-s en een vroeger par lementslid doodgeschoten „toen zij trachtten te ontsnappen", aldus werd te Bangkok bekend gemaakt. De vier mannen waren gearresteerd onder ver denking van samenzwering tegen pre mier Piboel Songkram. Alle vier waren actief in de verzetsbeweging tijdens de oorlog en steunden de voortvluchtige Siamese politicus Pridi Panomyong. Botsing-. Negen passagiers vonden de dood en vijftien werden gewond bij een bot sing tussen een passagiers- en een goe derentrein tussen Meiningen en Eisen- bach in Thüringen in de Sovjet-zone van Duitsland. De oorzaak was dat een signaal door de hevige sneeuwval niet kon worden waargenomen. Tass. Gisteren is in Moskou de film ver toond over de ontmoeting van de zege vierende Amëi'ikaanse en Russische legex-s aan de Elbe. Naar het Sovjet nieuwsbureau Tass meedeelt, drukt de film het oprechte vex-langen van het Sovjetvolk naar vrede en vriendschap met de Amerikaanse bevolking uit. Verder zegt Tass, dat de film toont, hoe het Amerikaanse opperbevel, handelend op last van het Amerikaanse imperia lisme en gehoorzamend aan de orders van Wallstreet, Duitsland poogt te ver delen, het land uitpex-st en tot een Ame rikaanse kolonie maakt. Sterke tanden. Uit Saint Malo wox'dt ge meld, dat Andre Legall, „de man met het stalen gebit", op een akker te Chateau Malo een 175 kilogram wegen de ploeg met zijn gebit heeft voortge trokken en daarmee een voor van 13 meter lengte en 20 cm diepte in de ak ker heeft getrokken. Legall heeft index'- tijd met behulp van zijn gebit een vliegtuig belet te starten. Ook heeft hij in een dok te Saint Malo eens een driemaster met zijn gebit voortgetrok ken. Kleine nazi's. De gemeenteraad van de Westelijke sectoren van Berlijn heeft er bij zyn burgemeester op aan gedrongen bij de geallieerde kommandatura stap pen te doen. opdat spoedig een wet zal worden afgekondigd, waarbij amnestie wordt verleend aan jeugdige inwoners van Berlijn die lid zijn geweest van de voormalige nationaal-socialistische par« tij of van een harer organisaties.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2