Luilekkerland Zwedens toetreding kan Finland zijn vrijheid kosten Chefarine „4" jm Sport in het kort PARKET ZATERDAG 5 MAART 1949 4 RONDOM DE ATLANTISCHE UNIE Amerikanen zouden „tegendruk op de Sovjet-Unie van Noord-Scandinavië uit", wilien uitoefenen Tn doorgaans goed ingelichte kringen in Finland, is men van mening dat het stand punt der Verenigde Staten ten aanzien van Finland de laatste tijd een belangrijke ver andering heeft ondergaan. Aanvankelijk, zo zegt men, heerste in Amerikaanse regeringskringen de opvat ting, dat de V.S. stappen van de Sovjets tegen Finland weliswaar als uiterst pijnlijk zouden beschouwen, doch geen directe actie hiertegen zouden ondernemen. Thans echter zouden de Verenigde Staten deze houding hebben laten varen. Men ge looft nog wel niet, dat zij een aanval op de onafhankelijkheid van Finland, in welke vorm ook. als een casus belli zouden op vatten. maar wel is men er van overtuigd, dat zij in zulk een geval tot tegenmaat regelen zouden overgaan. Men kan uiteraard niet gemakkelijk gissen, van welke aard die tegenmaatrege len zouden zijn, maar nu de Noren op het punt staan zich aan te sluiten bij de Atlan tische Unie neemt men in Helsinki aan dat de Verenigde Staten van Noord-Scandina vië uit druk op de Sovjet-Unie zouden willen uitoefenen. Inmiddels vraagt men zich te Helsinki met enige bezorgdheid af, welke de reactie zal zijn van Rusland op een definitieve aansluiting van Noorwegen bij de Atlan tische Unie. Men gelooft hier niet in een daadwerkelijke bezetting van Finland, doch wel worden de geruchten met de dag ster ker, die spreken over Sovjetrussische ver zoeken om bases in Noord-Finland. Kwestie van uitleg. Finland heeft, zoals bekend, het vorig jaar een pact gesloten met de Sovjet-Unie, waarin onder meer werd overeengekomen, dat ingeval van een oorlogsdreiging beide partijen overleg zullen plegen over de te nemen maatregelen, en dat Rusland de Finnen militair zal bijstaan. Het is nu de vraag of het Kremlin de aansluiting van Noorwegen en, eventueel, van Denemarken bij de Atlantische Unie als een oorlogsdreiging zal uitleggen. Het staat wel vast, dat Finland van zijn kant alles zal doen om dit standpunt te bestrij den, teneinde niet definitief in het Ooste lijke kamp te belanden, doch het is zeer de vraag, of het tegen .een Russische druk in deze richting enige weerstand van belang kan bieden. Tot nu toe hebben de Finnen bij de onderhandelingen met Rusland een opmer kelijke mate van succes weten te boeken, doch men maakt zich thans in Finland weinig illusies over de positie die zou ont staan, indien de Russen de „toestand van oorlogsgevaar", zoals deze in het pact is omschreven, zouden proclameren. Netelig. De Finnen bevinden zich in een netelige positie. Zij staan practisch machteloos met hun leger van 40.000 man, dat weliswaar uit voortreffelijke geharde soldaten bestaat, doch zeer onvoldoende bewapend is. De Finse politici streven derhalve naar de enige mogelijkheid, die hun overblijft, namelijk te trachten door de mazen van de internationale politiek heen te slippen. Op het ogenblik neemt Finland wel een zeer belangrijke positie in ten opzichte van de verhouding tussen Zweden en Rusland. Vier beroemde genees middelen in 1 tablet. Bij griep, verkoudheid, tegen alle pijnen enz., is CHEFARINE „4" een bijzonder krachtig maar toch welda dig middel, want het bevat vier werk zame bestanddelen, stuk voor stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén be standdeel - Chefarox - zorgt dat, al is de werking zeer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN f 0.75 Voet ba lo ve rz i ch t Zal RCH de kampioensviag morgen kunnen hijsen? HaarlemBlauw Wit in het Olympisch Stadion kan een aardige strijd worden. Be langen staan er echter niet op het spel. Stormvogels is niet geheel veilig en komt nog in aanmerking voor de tiende plaats. Als van de Volewijckers op eigen terrein gewonnen wordt, betekent het. dat geen degradatiewedstvijdén gespeeld moeten worden. Van groot belang is de in het Heem- steedse Sportpark te spelen ontmoeting RCHVelsen. Bcir'e partijen spelen de laatste competitiewedstrijd en de thuisclub moet winnen, om zich definitief kampoen van de tweede klas A in district 2 te noe men. Een gelijk spel kan tot, gevolg hebben, dat Emma, als deze club de nog resterende wedstrijden tegen Quick en DCV wint, een gelijk aantal punten kan behalen. Dan wordt een beslissingswedstrijd nodig. Em ma moet echter dan twee keer een zege behalen. Een nederlaag heeft reeds tot ge volg, dat het aantal punten, dat RCH thans heeft, niet bereikt kan worden. Maar voor Velsen staat er veel op het spel. omdat het elftal nog een kans maakt voor de tiende plaats. De Santpoortenaren zullen zich geheel geven. Of het een fraaie strijd zal worden, moeten wij afwachten, maar veel'spanning is er wel te verwachten. RCH verschijnt in de volgende opstelling: doel: Van der Vliet: achter: Van Rheenen en Bartels; midden: Heyerman, De Vos en Koppen: voor: Botter, Biesbrouck, Hanse. Koster en Bleeker. De Wette is nog niet geheel hersteld van zijn ziekte en zal dus niet van de pai'tij zijn. Biesbrouck speelt op zijn plaats en Koppen bezet de halfplaats. Zonder twijfel is een van de overwegingen, waardoor Zweden zich heeft laten leiden bij zijn afwijzende houding tegenover toe treding tot de Atlantische Unie, dat een dergelijke stap onvermijdelijk het einde van de onafhankelijkheid van Finland ten gevolge zou hebben. „Geen direct gevaar' Ten aanzien hiervan bestaat ook in Fin land wel nauwelijks enige twijfel. De Rus sen van hun kant weten echter, dat een algehele of gedeeltelijke bezetting van Fin land de Zweden in de armen van de Atlan tische Unie zou drijven. Wat de militaire situatie van Finland be treft, er hebben gedurende de afgelopen dagen veel geruchten gelopen over Russi sche activiteit aan de Russisch-Finse en Russisch-Noorse grens. In Finland zelf werd en wordt aan deze berichten weinig geloof gehecht. Men geloofde eerder aan wintermanoeuvres die een politieke achter grond hadden. De Russen kunnen desge wenst zonder enige moeite uit Porkkala, dat zij bij de vrede met Finland hebben be zet, Helsinki binnen een half uur bereiken. Met grote belangstelling wacht men in tussen in Helsinki de buitenlandse reacties af van de besluiten van het Noorse parle ment, dat thans definitief besloten heeft tot deelneming aan het overleg over het At lantisch Pact maar men voorziet ook nu nog geen onmiddellijk gevaar, tenzij Zwe den zijn houding ingrijpend zou wijzigen of de Sovjet-Unie reeds na Noorwegens definitieve beslissing stappen tegen Fin land zou ondernemen. Korfbal Begin der bekerwedstrijden Er zijn nog maar enkele competitie-wed strijden te spelen, zodat Zondag ook met de bekerwedstrijden kan worden begonnen. Voor de competitie spelen „Aurora" I en „Aurora" II te Bussum tegen het eerste en tweede van „Olympia". De wedstrijden zijn voor „Aurora" var. ondergeschikt belang, doch voor „Olympia" daarentegen uitermate belangrijk. Immers, verliezen betekent voor beide twaalftallen degradatie. Olympia speelt nog altijd het ouderwetse, degelijke korfbalspel, hetgeen de oorzaak is, 'dat Olympia I van de eerste naar de tweede klasse is gedegradeerd en wellicht thans naar de derde klasse zal degraderen, hetgeen velen in den lande zullen betreuren. Niettemin verwachten wij, dat beide twaalftallen van „Aurora" hun sportieve plicht zullen begrij pen. Man zal echter op een ferme ontvangst kunnen rekenen. Oosterkwartier I gaat voor de beker naar KCN en is alleen al aan zijn reputatie ver plicht om te winnen. Oosterkwartier 2 speelt zijn laatste competitiewedstrijd te Amster dam tegen Blauw Wit 2. Slechts een overwin ning kan Oosterkwartier van de onderste plaats redden. Daar Blauw Wit 2 ook dient te winnen om de kans o$ het kampioenschap te behouden, betwijfelen wij, of de Haarlem mers succes kunnen boeken. Verder zijn voor de beker nog'vastgesteld Rohda 4Nieuw Flora 2 en OBZBSport Vereent 2, waarin de Haarlemse, twaalftallen niet geheel kansloos zijn. Tenslotte trekt Watervliet I-naar Zwalu wen te Hilversum en moet kunnen winnen. Handbalprogramma Voor Zondag staat de laatste wedstrijd in de hoofdklasse voor dames ConcordiaVlug heid en Kracht op het programma. Voor Concordia is deze ontmoeting van geen be lang meer, doch des te meer voor de Groningse gasten. Immers kunnen zij als laatstgeplaatsten met zes punten uit dertien wedstrijden bii een overwinning nog gelijk komen met UDI, Arnhem, welk elftal acht punten in deze competitie heeft behaald. Dan is een beslissingswedstrijd noodzakelijk. In de promotie/degradatiecompetitie twee de klas district West A zullen de dames van BGV en Concordia II elkaar voor de tweede keer ontmoeten Het is hiea» moeilijk voor spellingen te maken. Het veldspel der beide partijen weegt vrijwel gelijk op. doch over het algemeen is de voorhoede van BGV productiever. Willen de reserves van Con cordia nog een kans maken zich in deze klasse te handhaven, dan moeten zij deze wedstrijd en die tegen Nieuwe Niedorp win nen. De wedstrijd wordt gespeeld om halfelf op het terrein aan de Schalkwijkerweg. In het Noorder Sportpark wordt gespeeld Bato HOC II De wedstrijd belooft spannend te worden, gezien het feit, dat de partijen van ongeveer gelijkwaardige kracht zijn. Dit be wees de 0—0 uitslag van het eerste treffen. Verder worden op dit veld nog gespeeld: meisjes ConcordiaVlugh. en Kracht (15 uur) en heren Concordia IHOC I (15.45 u). Op het terrein Schalkwijkerweg treden nog aan: Bato"IIBGV II dames (9.45 uur) en Bato IHOC I (10.45 uur) dames. In Beverwijk spelen Beverwijk—Foresters dames. Boksen Minelli Europees kampioen De Roode moest de strijd staken Op advies van de geneesheer moest Gïel de Roode Vrijdagavond te Den Ha3g zijn ge vecht met de Italiaan Livio Minelli, waarbjj de titel van Europees kampioen in het v tergewicht op het spel stond, na de elfde ronde staken wegens een ernstige oog blessure. Op dat ogenblik was hij reeds bezig dc partij te verliezen, zelfs al neemt men in aan merking, dat Minelli zich herhaaldelijk aan slaan met de binnenkant van de handschoen bezondigd had, waarvoor hij in de vijfde ronde een officiële waarschuwing opliep. Minelli was van het begin af aan de tech nisch betere bokser, doorkneed in alle knepen van het vak, en ook tactisch gaf deze ervaren bokser onze landgenoot menig lesje. Toch bestaat er voor De Roode geen reden tot neerslachtigheid na deze wedstrijd, in tegendeel. hij mag met voldoening o% zijn prestatie terugzien. Om te beginnen heeft hij veel beter gebokst dan een paar weken ge leden tegen de listige Omar le Noir, die hem vele problemen voorzette. Hij was doortas tend in de aanval, maakte een goed gebi-uik van de weinige openingen, welke Minelli in zijn dekking liet. incasseerde de hardste hoe ken en uppercuts, welke de Italiaan op hem af zond en vocht ook in de laatste fase van de strijd, toen hij weinig kon zien door het bloed, dat in zijn ogen stroomde, nog altijd met dezelfde felheid en verwoedheid door. Technisch en tactisch was de Italiaan supe rieur, maar wat moed en uithoudingsvermo gen betrof heeft De Roode een bewonderens waardige verrichting geleverd. Livio Minelli biedt revanche aan Na zijn overwinning bood de Italiaan zijn tegenstander een revanche aan, mits dit titel gevecht binnen drie maanden zou kunnen plaats vinden, wederom te Den Haag. Hockey Amsterdamse autoriteiten spelen een hockeywedstrijd De stichting Sportweek Amsterdam houdt op 16 Maart om 16.00 uur in het Wagener Stadion te Amstelveen, ten bate van het studentensanatorium in Laren een hockey wedstrijd tussen een ploeg samengesteld uit autoriteiten en een elftal van dames-stu denten. Het elftal der autoriteiten is „rush" ge noemd. De beginletters van de woorden „Roemrucht, Uitstekend, Snel en Heldhaftig". Aanvoerder is de wethouder van onderwijs mr. A. de Roos. Verder spelen mee: D. Bes- sem, directeur van het Olympisch Stadion, hoofdinspecteur van politie W. G. T. A. Bin nendijk, P. Goedkoop, directeur van de Nederlandse Droogdok- en Scheepsbouw maatschappij, prof. A. N. J. den Hollander, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit, J. Hoving, bankier, C. A. Klaassen, directeur van de incasso Bank, H. J. Lebbink, ban kier. mr. W. M. Morren, directeur van de afdeling onderwijs, G. P. de Smit, secre taris van de Stichting Sportweek Amster dam, J. Stroeve, commissionnair in effecten en prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, directeur van'de Amsterdamse Bank. NEDERLAND—ZUID AFRIKA BEGINT 30 APRIL. De Zuid-Afrikaanse bond gaat accöord met de data, door de K.N.L.T.B. voorgesteld, zodat de wedstrijd om de Daviscup gespeeld wordt op Zaterdag 30 April, Zondag 1 Mei en Maandag 2 Mei op de Mets-banen in Den Haag. De Regionale Automobielsportclub „R.A.C.-West" organiseert van 2630 April a.s. een Internationale Tulpen Rallye naar ons land. Het kaartje laat zien, welke routes de voor het merendeel buitenlandse deelnemers, die uit een tiental plaatsen in West- Europa een non stoprit van circa 2S00 kilometer maken, naar Noordwijk en onze bollenvelden zullen volgen. Biljarten Hof van Holland-beker heeft Nobels de leiding. Hij is na drie ronden ongeslagen. De uitslagen van Vrijdag waren: 122 29 22 4.20 250 29 27 8.62 250 32 48 7.81 Van Nierop 223 32 31 6.96 229 46 25 4.97 250 46 27 5.43 250 39 27 6.41 244 39 26 6.25 Drie partijen hebben allen achter de rug. De stand luidt: gew. car. b. h.s. gem. Nobels 3 750 106 48 7.07 Van Rongen 2 670 100 46 6.70 Agsteribbe 2 719 118 58 6.08 Theuerzeit 2 729 128 30 5.09 Zwart 1 716 114 57 6.28 Willemse 1 697 116 48 6.— Van Nierop 1 690 113 46 5.08 Smit 0 500 118 23 4.23 Schaken Oude Slot kampioen Ondanks het verliezen van de laatste bondswedstrijd tegen Zandvoort met 46, behaalde Het Oude Slot het kamipoenschap van afdeling 3 C van de N.H.S.B. De kam- pioenscandidaat had nog maar 211- bordpunten nodig om onbreikbaar te worden voor de naaste concurrenten en het was dus niet te verwonderen, dat toen de spanning gebroken was. doordat een drietal partijen in vlug tempo het gewenste resultaat brachten, de ontstane ontspanning tevens verlies met zich bracht. Na afloop werd het tiental in besloten kring gehuldigd. De leden van het eerste' tiental, beslaande uit G. J. Boot, H. Brokke, D. Drayer, Jac. J. Keune, ïr. A. F. Lantzius, Th. Pas. H. Westra, J. P. Wever en J. F. Zwarter, besloten tot aanbieding aan de club van een herinneringsblijk, bestaande uit een schaakklok met inscriptie. Meer dan 3000 Italiaanse ex-illegale werkers hebben in Rome een protestbetoging gehouden tegen de vrijlating van prins Valerio Borghese, nadat deze slechts drie van de hem opgelegde 12 jaar gevangenisstraf had uitgezeten. Borghese was commandant van de beruchte Kerstmis-brigade, een fascistische organisatie die het speciaal voorzien had op ondergrondse strijders en geallieerde agenten. Op de voorgrond een spandoek met de woorden „Fascisten horen in de gevangenis thuis". Wanneer men in het jaar 1949 door de Ween.se winkelstraten loopt, dan voltrekt zich in het brein van de Nederlander, die Wenen nog steeds uitsluitend ziet als een stad waar ondervoede kinderen vandaan komen, die met bekwame spoed in de Lage Landen bijgespijkerd moeten worden, een geduchte meningsrevisie. Of die nieuwe mening juist is, laten wij voorlopig nog in het midden, maar het feit blijft dat menige begerige buitenlandse neus plat wordt ge drukt tegen de winkelruiten, waarachter zich een overvloed van begerenswaardige zaken bevindt. De levensmiddelenwinkels liggen volgepakt met de ingrediënten voor een vorstelijk diner. Ganzen, kalkoenen, kippen en worsten verdringen zich naast groenten in blik of in diepvries en lange rijen flessen vangen de blik van een ver tegenwoordiger van het ras dat voor een 40% alcohol-gehalte niet terugschrikt. Te roken is er ook genoeg, want in de straten staan lange rijen „grijze" hande laars - zwart kan men ze niet noemen om dat alles zo openlijk geschiedt - Lucky Strike, Ches terfield, Camel en Prince Al- bert-tabak aan te bieden. Mocht men een Het Wenen van na van de zeldzame Europeanen zijn, die ge wetensbezwaren koesteren tegen sluikhan del, dan hoeft men nog geen nicotine- gebrek te lijden. Men stapt eenvoudig een Tabak-Trafik binnen en koopt net zoveel „Jonnies" als men wil, die in qualiteit ge makkelijk kunnen concurreren met hun zwarte broeders van overzee. Proefondervindelijk vastgesteld hebben de dat eten, roken en drinken niets te wen sen overlaten - de kwart-liter Nussberger die men bij de lunch serveerde, sleed air een gedicht langs het verwaterd verhe melte - zet gij u aan de bestudering van wat er verder al zo uit deze hoorn des overvloede komt. Ge slentert langs een kapperswinkel en wanneer de friseur een uur later met de restauratie van uw haar dos gereed is, dan is daar een complete batterij van flesjes met lotions, tonica en andere Amerikaanse haarwatertjes aan te pas gekomen. Een ware lust voor het i j del gemoed zijn de mode-winkels. Stoffen, dassen, costuums en overhemden van een qualiteit, zoals wij ze hier in geen tien jaar gezien hebben et) ge moet manmoedig slag leveren tegen de verleiding om uw schamele leden te hullen in een pak dat u onmiddellijk een Esquire-allure zou verschaffen. Wel bepeinst ge met tevredenheid dat er geen vrouwelijk wezen aan uw zijde gaat, want wat er in de winkels aan jurk jes, hoofddoekjes, bloesjes en andere luch tigheden is geëxposeerd zou het onmid dellijk tot een graad van extase brengen, die slechts te vergelijken is met de geluk zaligheid die Zijne Excellentie prof. mr. P. Lieftinck bevangt, wanneer hij voor de overgehouden Oostenrijkse Schillings (die gy kocht voor 27 cent) by de terugkomst aan de grens slechts 11 cent terug hoeft te geven. Het effect op uw portemonnaie is trouwens vrijwel gelijk. Wanneer ge dan nog de grote aantallen spiksplinternieuwe auto's hebt aanschouwd die door Wenens straten zoeven, dan zet ge u tenslotte - lichtelijk verbijsterd over zo veel schijnbare luxe - in het Weense rust punt bij uitnemendheid, een Kaffee-Haus annex Konditorei. Maar ook hier laat het welgedane spook van de overdaad u niet los. Want wanneer ge na veel moeite ge kozen hebt uit de tien verschillende koffie- mengsels die men hier serveert, komt ei ser, andere gerokte functionaris opdraven jn douwt u een schotel onder de neus waarop alle culinaire monumenten van de Weense taartenbakker prijken als de reali satie van een massale droom ener meisjes- HBS. Sacher-torte, Dobosj-torte, Ester- hazy-torte.het zijn er maar een paar van. Dan komt het moment waarop ge u zo langzamerhand de prijzen voor de geest roept, die voor al dat schoons betaald moes ten worden. Aan de hand van een inge wikkelde calculatie-formule slaat ge aan het berekenen hoeveel dat alles in Hollands geld zou kosten. Dan ontdekt ge de eerste harde werkelijkheid van de hele dag, na melijk dat al die dingen twee a drie maal zo duur zijn als in het lieve vaderland. En de conclusie dat deze luxe dus waarschijn lijk slechts voor enkelen is weggelegd laat zich gemakkelijk trekken. Zeker is deze étalage van overdaad een bewijs dat Oostenrijks industrie zich in een verrassend tempo hersteld heeft, maar een graadmeter voor de levensstandaard van de burger is zij zeker niet. Daartoe zou men eerst het loonpeil onder de loupe moe ten nemen, waarbij men naar Hollandse maatstaven weieens tot schrikbarende con clusies zou kunnen komen. W. L, B. „Vrij Nederland"-zaak thans voor Bij zonder Hof in Arnhem Tegen 3. L. één jaar voorwaardelijk geëist Het Bijzondere Gerechtshof heeft Vrijdag de zaak behandeld tegen de voormalige il legale werkers de gebroeders L. uit Haar lem, die worden beschuldigd ertoe te heb ben bijgedragen, dat in November 1943 een groot aantal verspreiders en medewerkers van het illegale blad „Vrij Nederland" werden gearresteerd. Achttien hunner kwa men in concentratiekampen om. Tientallen anderen moesten lange of korte tijd in gevangenschap doorbrengen. De zaak was door de Bijzondere Raad van Casastie naar het Arnhemse Hof verwezen. Toen de vader der beide verdachten werd gearresteerd viel de Haarlemse politie de lijst van verspreiders en lezers van „Vrij Nederland" in handen. Rechercheur Wil- lemsen behandelde deze zaak en hij be loofde iets voor de vader te zullen doen als de zoons hem hielpen de topleiding van „Vrij Nederland" in handen te krijgen. De zoons werden daarna in vrijheid gesteld. De vader kwam later in het concentratie kamp om het leven. Ofschoon aan de oudste zoon bekend was dat de lijst in handen van de politie was, zou hij hebben nagelaten de betrokkenen te waarschuwen. Toen sommige op de lijst voorkomende personen een oproep ontvin gen bij de S. D. te komen, greep hij niet in. Wel liet hij de topleiding van „Vrij Neder land" waarschuwen. De jongste zoon zou tot drie maal toe hebben meegewerkt aan pogingen van Willemsen om leidende figu ren van „Vrij Nederland" te arresteren. De procureur-fiscaal zeide in zijn requi sitoir tegen J. L., dat zijn verzuim zeer ernstige gevolgen heeft gehad. De Ere-raad der Illegaliteit vraagt in een uitvoerig rap port begrip voor de moeilijke positie van deze verdachte, hetgeen volgens mr. Huber inhield, dat ook deze ere-raad alle beschul digingen juist acht. Verdachte heeft, hoe wel niet bewust, laakbare feiten gepleegd om zijn vader te beschermen. Er is echter geen sprake geweest van kwade intentie. Daarom eiste de procureur-fiscaal een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaren. De zaak tegen T. L. werd verdaagd tot Dinsdag. Journaliste werd in telefooncel opgesloten De kellner E. en zijn vrouw, alsmede de deurwaardersklerk B. zijn door de Maas trichtse rechtbank veroordeeld wegens vrij heidsberoving. Op 30 Mei van het vorig jaar hadden zij, enigszins onder de invloed van drank, in een café een journaliste, die daar telefo nisch in het Engels een verslag van „Me morial Day" op Margraten doorgaf, in de telefooncel opgesloten. Als motief gaven zij op, dat zij het optreden van de juffrouw verdacht vonden „omdat het lange tele foongesprek in een vreemde taal werd ge voerd". De rechtbank veroordeelde de kellner tot twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een jaar proeftijd en 100 boete. De vrouw van de kellner en de deurwaarders klerk werden veroordeeld tot een week voorwaardelijk met een jaar proeftijd en 30 boete. De middenstand en het ontwerp-Winkelsluitingswet Het voorontwerp-Winkelsluitingswet wordt nog door de vier middenstandsbonden in ons land bestudeerd. Ongeveer twee weken geleden werd door de commissie van over leg van deze bonden een commissie ge vormd, welke deze kwestie bestudeert en waarschijnlijk nog deze maand een rapport zal uitbrengen. De commissie is samengesteld uit acht vertegenwoordigers van de vier midden standsbonden twee van elke bond en twee vertegenwoordigers van de Bedrijfs groep Detailhandel. Reeds is gebleken dat er veel moeilijkheden en verschillen van inzicht bestaan. In het algemeen kan wel gezegd worden, dat een sluiting om 7 uur niet noodzakelijk wordt geoordeeld, Op de andere punten be staan veel uiteenlopende opvattingen. Zo bestaan er grote verschillen in zienswijze tussen de middenstanders in de steden, de wijken rondom de grote steden en het platteland. Griepepidemie is thans vrijwel voorbij Nadat in de laatste weken een vermin dering van het aantal griepgevallen werd vastgesteld, kan thans gezegd worden, dat de griepepidemie in ons land nagenoeg voorbij is. Vrijwel over het gehele land komt in fluenza nog slechts voor in de mate als voor het uitbreken der griepepidemie het geval was Slechts in enkele plaatsen komt nog vrij veel griep voor. Te Haarlem Van de directeur 'van de Geneeskundige Dienst te Haarlem vernamen wij dat ook in Haarlem de griep zo sterk verminderd is, dat van een afscheid gesproken kan worden. Er komen nog slechts enkele ge vallen voor. INieruwe Uitgaven Maurice Druon: „Les Grandes Families" (Ed. Julliard, Paris). De Prix-Goncourt is dit keer toegewezen aan de 30-jarige schrijver Maurice Druon. Indien de jury slechts de bedoeling heeft gehad een talentvolle, jonge romancier bij het grote publiek bekend te maken, dan is haar keuze zeker gerechtvaardigd. Druon bezit een grote technische vaardigheid, een vlotte pen, een rijk geschakeerde woorden schat. de gave om steeds wisselende situaties te bedenken. Uit litterair oogpunt evenwel zijn er tegen zijn roman vele bezwaren. „Les Grandes Families" vormt het eerste deel van een trilogie „La Fin des Hommes". De schrijver deelt niets mede omtrent de compositie en de strekking van zijn trilogie. Men mag echter aannemen, dat hij het zede lijk verval wil beschrijven van enkele hogere kringen uit de Franse samenleving en wil aantonen, dat die kringen innerlijk onder mijnd en bedorven zijn. De schrijver heeft deze stelling, die in haar algemeenheid aan vechtbaar is, door zijn litteraire bewerking niet aanvaardbaar kunnen maken. Hij heeft de hoofdpersonen uit zijn roman, hun hande lingen, hun „portretten" dermate overdreven, dat zij meer caricaturale marionetten dan_ levensware mensen geworden zijn. Druon's onmiskenbaar talent heeft hem verleid tot het schrijven van talrijke naturalistische bravour- en genrestukjes: de dood en de be grafenis van een lid van de Académie Frangaise, een perscampagne, de liefde in haar minst verheven uitingen, een bank- krach, een krankzinnigengesticht, e. a. Uit stekend geschreven scènes, waaraan de charge echter het karakter der waarheid, zelfs dat der waarschijnlijkheid, ontneemt. Ondanks zijn litteraire ti>Srtkomingen leest men deze Goncourt met gespannen belangstelling: dank zij de intelligente keuze der situaties, de soms verrassende psycholo gische trekjes, de knappe dialoog, de dikwijls treffende weergave van de zeden van een zeker deel der Parijse samenleving van om streeks 1920. Maurice Druon: een groot schrijverstalent, doch dat zich moet hoeden voor zijn over dadige inventie en te vlotte technische bedrevenheid. E. RUBBER KURK EDELTRIP VLOEREN Vraagt gratis onze brochure „Een praatje over vloerbedekking" EDELHOUT Tel. 20340 - Van '1 Hoffstr. 151, Haarlem Bloembollenexport De prijzen voor binnen- en buitenlandse handel zijn thans officieel vastgesteld, ge1- baseerd op benaderde productiekosten. De minimumprijzen voor hyacinten zijn niet vastgesteld, daar dit product geheel is „vrijgegeven". De prijzen voor tulpen zijn met 10 verlaagd, in verband met het streven der regering, de export van tulpen te stimuleren (zoals bekend, zijn de expor teurs van oordeel, dat prijsverlaging geen stimulans betekent), terwijl de prijzen voor narcissen ongewijzigd zijn gebleven. Bij de exportprijzen is de bepaling ge maakt, dat niet slechts het verkopen, maar ook het ten verkoop aanbieden tegen lagere prijzen verboden is. Engels contingent verhoogd. Het contingent bloembollen voor Enge land is naar het bedrag hetzelfde gebleven als verleden jaar, doch naar het gewicht met 10 verhoogd tot 13.475 kg. Waar schijnlijk zal hiervan een verlaging der prijzen het gevolg zijn. In het handelsverdrag met Hongarije is voor 1949 een contingent bloembollen op genomen ter waarde van 25.000» Inbraken te Hillegom opgehelderd De Amsterdammer Manus Oly heeft bij zijn verhoor toegegeven, dat hij schuldig was aan een viertal inbraken te Hillegom, n.l. bij de firma Langelaan en Hulsebosch aan de Leidsestraat, bij de slagerij Van der Jagt aan de Haven, bij de veiling Hobaho in de Van Tetsstraat en de kwekerij van Warmenhoven aan de Molenlaan. Deze bekentenis is voor een niet gering deel te danken aan de activiteit der Hille- gomse politie, die zoveel bewijsmateriaal had bijeengezocht, dat ontkennen niet baatte. Het bleek, dat Olj' lang niet altijd vol lens een vooraf beraamd plan werkte. Hij was op goed geluk naar Hillegom getogen en de inbraak bij de Hobaho had alleen tot doel een auto voor de terugreis te bemach tigen, aangezien hij het. grote veilinggebouw voor een garage hield. Toen men daar niets aantrof dan bollenmanden, heeft Oly met zijn kameraad zijn geluk beproefd bij War menhoven, waai- een auto in de garage stond. Door vernieling van het dashboard liet hij de wagen starten en is er mee ver trokken. Later werd het voertuig in de buurt van Amsterdam aangetroffen. Nog onopgehelderd blijft de inbraken- reeks in 1947, waarbij zes firma's in de omgeving van de Weeresteinstraat met een bezoek werden vereerd. Per vliegtuig op zoek naar vermist Grieks schip Een week geleden vertrok het 800 ton metende Griekse schip „Ioannis" van Huil naar Kiel met een lading cokes. Het schip zou Zondag in Kiel aankomen, maar na het vertrek uit Huil heeft men er niets meer van vernomen. De eigenaar, de heer Samo- nas, een Griek, die sinds jaren in Engeland woont, heeft per vliegtuig een onderzoek ingesteld. Behalve de heer Samonas en de piloot bevond zich een radiotelegrafist aan boord. Men is begonnen aan de Engelse kust en is vandaar over de Noordzee op een hoogte van 450 meter naar de Friese kust gevlogen. Nadat het vliegtuig op het Leeuwarder vliegveld had getankt is men opnieuw opgestegen voor een vlucht boven de Waddenkust totdat dé duisternis het zoeken onmogelijk maakte. De heer Samonas, die de nacht in Leeu warden doorbracht en die vandaag zijn speurtocht voortzet, deelde mede, dat het schip een bemanning had van 12 man, 6 En gelsen en 6 Grieken. Zijn broer is kapitein van de „Ioannis". Voor zover bekend zijn na de storm geen wrakstukken langs de Nederlandse kust aangespoeld, zodat men nog hoop koestert, dat het schip niet in de storm is vergaan,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6