[RRES Voor Jan Visser is schilderen een levensbehoefte SLEUTEL WEG! Haarlemse Prijzencommissie behandelde in 1948 bijna zevenhonderd klachten BRILLEN voor^^n Radio Moors en donker HAGEMAN ZATERDAG 5 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD Vanmiddag opening van zijn tentoonstelling Vanmiddag wordt in het Frans Hals museum de tentoonstelling van werken van de Haarlemse schilder Jan Visser, die 18 Maart zeventig jaar hoopt te worden, geopend. Hoewel deze markante figuur in de Haar lemse kunstenaarsbent Alkmaarder van geboorte is, is zijn leven reeds van jongs af met dat van de Spaarnestad verweven. Hij- werd ingeschreven als leerling van de Haarlemse School vopr Kunstnijverheid, waar hij les kreeg in tekenen en schilderen van de heer E. Sahel. „De liefde tot het schilderen heeft mij m'n hele leven dwars gezeten", pleegt hij te zeggen als men hem over zijn carrière spreekt. Toen Jan Visser achttien werd trad hij in dienst bij Joh. .Enschedé en Zonen,waar hij opgeleid werd tot houtgraveur, een. vak, dat hij. met grote toewijding beoefende, doch dat in die tijd door de opkomende ziricografie werd ver drongen. Dat was de oorzaak, dat Jan Vis ser omstreeks 1912 zich uitsluitend aan het schilderen ging wijden, ook al zou hij de houtgravure nooit geheel en al vergeten en ook de lithografie bleef een geliefd uit drukkingsmiddel van hem. In de eerste vijftien jaren van zijn sehildersloopbaan vond Visser steeds weer inspiratie in de zee, die van lieverlede zijn geliefdste onderwerp werd, iets waaraan het zeemansbloed, dat hij van zijn voor vaderen had meegekregen, wel niet vreemd zal zijn. Later kwamen de bloemstukken, de stillevens, de portretstudies, die even zeer de aandacht van de kunstminnaars trokken, door de gedegen vakkennis en de warme levensvreugde, waarvan zij getuig den. Van die eigenschappen profiteren de leerlingen van de Vrije Haarlemse Schil derschool, waarvan hij de leider en bezieler is, nog steeds. Zijn vriendelijkheid, hulp vaardigheid, doorzettingsvermogen en be trouwbaarheid deden hem vele vrienden verwerven. Hoe men hem waardeert, en om zijn persoon èn om zijn werk, komt duide lijk tot uiting in de lange reeks namen van degenen, die in het huldigingscomité heb ben zitting genomen. Een bespreking van de expositie wordt binnenkort in ons blad opgenomen.. „SLEUTELSPECIALIST" lange veerstraat 10 - tel. 11493 Nieuw sportterrein voor de Haarlemse politie Dinsdagmiddag om halftwee zal het sportterrein van de Haarlemse Politie Sportvereniging aan de Schalkwijkerweg officieel in gebruik worden genomen. Bur gemeester mr. P. O. F. M. Cremers zal het woord voeren. Gespeeld wordt een voet balwedstrijd tussen de politie-elftallen van Haarlem en Velsen. In de pauze wordt een demonstratie door de hondenbrigade ge geven. Medewerking verleent de Politie Muziekvereniging. Vorig jaar zijn drie velden in het nieuwe sportcomplex nabij de Schalkwijkerweg aangelegd. Alleen dat van DCO kon in ge bruik worden genomen en de andere ter reinen voor „Ripperda" en de Politie Sportvereniging waren nog niet geschikt voor de voeballers. Daarom moest de of ficiële ingebruikneming uitgesteld worden. Vermoedelijk zal „Ripperda" begin April verhuizen. Zoals bekend heeft de gemeenteraad on langs besloten vier nieuwe terreinen aan te leggen in dezelfde omgeving. Gedepu teerde Staten moeten dit besluit nog goed keuren. De Tweede Kamer is bijeengeroepen op Dinsdag 15 Maart. Op de agenda komen voor de wetsontwerpen: Wijziging van de wet tot verhoging van pensioen met een toeslag (ter uitvoering van de motie-Van Sleen), zuive ring van kunstenaars en de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds. „Maar al te veel worden geruchten verspreid over prijsverhogingen" Schillenman wist van het kalf geen kwaad „Nee hoor, ik weet van niets, ik heb er alleen maar bij gestaan", zei de schillen- ophaler uit de Haarlemmermeer niet op gewekte halsstarrigheid toen de Economi sche rechter hein voorhield, dat hij de vee- en vleesverordening overtreden had ioor „een kalf met de knieën op de grond :e drukken", waarna een andere overtre- ier van de distributiewetten korte metten net het dier maakte. Nu is er niets wat Vrouwe Justitia haar belagers zo kwalijk ïeemt als inconsequentie. En die was hier 'uimschoots voorhanden, want de verdach te had bij de politie en bij de rechter- lommissaris verklaard, dat hij wel vijf, ies of zeven kalveren aan de clandestiene Slachter had verkocht, dat deze. beesten in ïijn schuurtje afgemaakt waren en dat hij laarbij assistentie had verleend. ,Ik was erg zenuwachtig", antwoordde ter verklaring toen de kadi hem op leze tegenstrijdigheden wees. „En heeft u lan ook geen bloed in een schaaltje op gevangen", vroeg de rechter met het hoor- laar ongeloof' van de man die met alle létails op de hoogte is, maar de schillen- iphaler ontkende onverstoorbaar verder. jO'n Economische rechter is evenwel niet noor één gat gevangen en dus ging hij iver tot het horen van de mede-verdachte ils getuige, die de juistheid van het pro- ies-verbaal grif bevestigde. „Maar die man ook erg zenuwachtig. Toen hij opge laaid werd, zat hij te huilen als een kind!" rachtte de medeplichtige de heren achter le groene tafel nog te overtuigen, van de waardeloosheid van getuigenverklaringen n processen-verbaal, maar die bleken voor ullte simpele redeneringen niet te voelen. .Tweehonderdvijftig gulden en een maand ■aardelijlc", zei de Officier. „De raads- ttan heeft het wel goed gezegd", meende le schillenman goedkeurend nadat mr. O. I van Wijk had betoogd, dat de ontken- iihgen van zijn cliënt voortsproten uit liens onvermogen het juridische verschil ussen doden en slachten te vatten. Mr. hn den Berg was het daarmee blijkbaar ms, want hij verlaagde de boete met 150.—. Jongen was kwaad weggegaan Hedennacht trof een agent van politie op le Leidsevaart een veertienjarige jongen in, die in het bezit was van een rijwiel. De ongeil vertelde uit Voorburg te komen en es morgens na een twist met zijn vader n zijn zusje kwaad te zijn weggelopen. De ongen zal naar Voorburg worden terug- ebracht. nachtdienst apotheken Bos en Vaartapotheek, Bos en Vaartstraat 3, telefoon 13290. Apotheek Florijn, Grote Houtstraat 78, elefoon 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tele- Don 10354. Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, elefoon 23821. STOFZUIGERS VLOERWRUVERS VENTILATOREN .VERWARM.DEKENS THEO VAN AMERONOEN De Radio-specialist van Heemstede badhuisstraat 35 - telefoon 29449 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 Maart 1949 GEHUWD: 4 Maart: G. J. Reitsma en W. Molenaar. BEVALLEN van een zoon.: 3 Maart: P. van WikKok, S. Bouwens—Kürschnev, 4 Mrt: J. Brak—Jeltes, L. van Driest—Koper. .BEVALLEN van een dochter: 3 -Maart: J. WardenaarVersteeg, E. de Muijnck isser, S. DerkcsenSpanjer, J. Gruijters— een, M. Versteegde Swart. 4 Maart: M. ConsentVrijburg. OVERLEDEN: 2 Maart: J. DitewegEkel- «ns, 80 j., Saenredamstraat. 3 Maart: L. W. s Gier, 6 j., Oïcnjeboomstraat. P. N. Rieu, ij-, Burretstraat. De Haarlemse Prijzencommissie heeft verslag uitgebracht over haar werkzaam heden in het jaar 1948. Er werden 684 klachten aanhangig ge maakt, die als volgt over de neringen en ambachten waren verdeeld: Textiel 77, voedings- en genotmiddelen 72, schoenen 24, ambachten 87, meubelen en bedden 52, costumes 39, tandartsen 7, wasserijen en stomerijen 27, luxe voorwerpen 23, make laars 3, radio en haarden 27, uitvaarten 4, xhuishoudelijke artikelen 29, transporten 9, opticiens 2, reis- en verblijfkosten 46, ad viseur s2, pensions 16, apotheek en drogis ten 7, c^versen 121. Na onderzoek kwamen 365 dezer klach ten voor een /behandeling in aanmerking en het optreden der commissie had in de meeste gevallen tot resultaat, dat het teveel betaalde werd terugbetaald of het gekochte werd teruggenomen of in een grotere hoe veelheid verstrekt. Van groter betekenis is vooral dat men beloofde er op te zullen toezien, dat de „fouten" zich niet meer zou den herhalen. 1 Niet minder dan 2103.83 werd aan de genen die een klacht aanhangig maakten, terugbetaald, waarvan het laagste bedrag was 5 cent en het hoogste 130. Enkele voorbeelden: Een weduwe kocht drie meter stof voor haar dochter a 13.95 per meter. De winkelier verklaarde eerst, dat deze prijs volkomen in orde was en wilde dat zelfs uit zijn boeken aantonen. De commissie bleef evenwel op het stand punt staan, dat de prijs veel te hoog was en gaf te kennen, dat deze zaak zóu wor den doorgezet. De volgende morgen werd de commissie opgebeld, dat inderdaad de prijs een vergissing' was geweest en dat deze slechts 7,45 per meter had mogen zijn, zodat aan" de weduwe 19,50 werd terugbetaald. Er kwam een klacht in, dat drie doosjes kerstboomkaarsjes zes gulden hadden ge kost; de zaak werd onderzocht en het bleek dat de kosten slechts 1,95 hadden mogen zijn, zodat 4,05 werd terugbetaald. Een reisvereniging moest 9.36 per deel nemer .terugbetalen, daar de kosten voor een dag-trip veel te hoog waren berekend. Het betrof hier een gezelschap van deelnemers. Een advocaat diende zijn nota in, voor de verrichte werkzaamheden inzake een belasting-reclame. Nadat de klacht over deze ingediende rekening was onderzocht, werd het bedrag met 100 verminderd. Bij een apotheker werd 1.25 gevraagd voor 300 gram parafine; de prijs mocht 65 cent zijn; het verschil werd terugbetaald. Dit is slechts een greep uit de vele geval len door de commissie behandeld, teneinde een klein inzicht te geven over het uitge breide terrein, waarop de klachten betrek king hebben. Aangezien er geen schikking mogelijk was, was de commissie verplicht 23 klach ten nog geen 3 van het totaal door te zenden naar het Directoraat-Generaal voor de Prijzen. Als men dit lage percen tage beziet, blijkt hieruit direct de grote betekenis van het werk der Prijzencommis sie. Deze immers tracht door onderhande ling tot schikking te komen, waardoor de klager het teveel betaalde terug ontvangt en de „beklaagde" er met een ernstige waarschuwing en het terugbetalen van het teveel ontvangene vanaf komt, inplaats van met een proces-verbaal. De Prijzencommissie schrijft verder in haar verslag: „Wij willen er aan toevoegen, dat juist door het feit, dat de klager kans heeft een bepaald bedrag terug te ontvangen, deze er eerder toe overgaat een klacht aanhan gig te maken dan wanneer die kans niet aanwezig is. Ook mag niet uit het oog wor den verloren, dat de hogere kosten van het levensonderhoud maken, dat men meer op de kleintjes gaat letten dan voorheen wel eens het geval was, zodat deze factoren er mede aanleiding toe geven, dat het aantal verbruikers dat zich tot onze commissie wendt, nogal van enige omvang genoemd mag worden. Aan de andere kant is te verwachten dat meer en meer een scherpe prijscalculatie zijn intrede zal doen. Teneinde echter een juiste verhouding te verkrijgen, zal ook het publiek hebben mede te werken, door alleen te kopen in dien het nodig is en geen voorraden aan te leggen. Maar al te veel worden geruchten over aanstaande prijsverhogingen ver spreid. Het gevolg hiervan is, dat de vraag abnormaal hoog wordt en het betrokken artikel schaars, wat direct weer een ver keerde uitwerking heeft op de prijzen en. voedsel geeft aan de zwarte handel."' GR. HOUTSTR.NAASTLUXOR (Adv.) Nederlandse bloemen in het Louvre Het Centraal Bloembollen Comité heeft in samenwerking met Aalsmeer en Bos koop in een der zalen van het Louvr» te Parijs een belangrijke tentoonstelling ge organiseerd, meldt het Weekblad voor Bloembollencultuur. Ook de Nederlandse Ambassade te Parijs verleent belangrijke medewerking en heeft verschillende voor bereidende maatregelen getroffen om alles vlot te doen verlopen. De tentoonstelling wordt de 11de Maart in tegenwoordigheid van de president der Franse Republiek, Aureol, geopend. De heren L. Bijvoet en J. Vis zullen het bloembollenvak vertegenwoordigen. De heer Ruijgrok verzorgt het transpórt. Het algemeen arrangement wordt verzorgd door de heer J, Thins te Amsterdam, Taxi-chauffeurs hebben nog vele wensen In de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn de Haarlemse taxi-chauffeurs ii nachtvergadering bijeen geweest in „Spoor- zicht". Door de voorzitter van de Centrale Bond van Transportarbeiders, de heer A. Mars, werd medegedeeld dat er door de organisatie voor de taxi-chauffeurs laatste tijd grote activiteit ontplooid moest worden orn de bestaanszekerheid der werk nemers te bestendigen. Er zijn diverse grieven en het is ter bespreking hiervan dat de werknemers ter vergadering werden uitgenodigd. Hierna werd het woord verleend aan de heer Westerlaken, die een uiteenzetting gaf van de landelijke actie, o.a. om voor de taxi-chauffeurs ook een vast loon gegaran deerd te krijgen. Het is noodzakelijk dat het risico van het taxi-bedrijf niet op de schouders der werknemers wordt gescho ven. Voor de prestatie der chauffeurs be hoort een redelijk loon te worden verstrekt en de fooi mag niet bedoeld zijn om het loon voor het gezin te doen complementeren, zo als dat thans nog het geval is, aldus de heer Westerlaken. Er zijn momenteel ook onderhandelingen omtrent de tarieven, waarvan nu al reeds kan medegedeeld worden, dat het nacht tarief niet meer in zal gaan om twaalf uur 's nachts doch om één uur, terwijl ook het einde van het nachttarief één uur zal wor den ingekort. Voorts zal er een wijziging worden ge bracht in het aantal ondernemingen. Kleine ondernemingen zullen combinaties dienen te vormen. Hierna brachten de chauffeurs diverse Machten naar voren, onder meer dat er bij een bepaald bedrijf veel te lange arbeids uren worden gemaakt; dat de regeling welke de autoriteiten op liet station willen treffen fnuikend is voor het bedrijf en dat het noodzakelijk is om ook hier ter stede te komen tot een centraal telefoonstation. Het bestuur zal aan deze klachten aan dacht schenken. Van ouds bekend. Te!. 14609 Officieel Philips-reparatenr Kruisstraat 38 - Haarlem (Adv.) „Film en werkelijkheid" Boeiende avond van de Haar lemse Kunstgemeenschap Wie op een boeiende manier een over zicht had willen krijgen van de ontwik keling van de documentaire - of beter ge zegd: van de filmische visie op de realiteit - had gisteravond naar de expositiezaal van het Frans Halsmuseum moeten gaan, waar de Haarlemse Kunstgemeenschap een voorstelling gaf van Cavalcanti's „Studie in celluloid" „Film and Reality". Zij hadden dan kunnen genieten van de eerste opnamen van dierenbewegingen door dr. E. J. Marey (1887) en van de aankomst van een trein, opgenomen door de gebroeders Lumière in 1895. Zij had den de eerste hoogtepunten uit de oudste journaals kunnen zien, de begrafenis van Koningin Victoria of suffragette-relletjes, maar evenzeer de moord op Koning Alexander van Joegoslavië en de Franse minister Louis Barthou in 1934, een stuk reportage, waarvan men na vijftien jaren nog onder de indruk lcoijpt, zo fascinerend is het. Cavalcanti koos overigens geen chrono logische volgorde voor zijn revue; hij zocht naar parallellen en contrasten, naar ideeën en opvattingen, naar baanbrekers en navolgers meer dan naar feiten en jaartallen. De groten pikt men er dadelijk uit, zij zijn vertegenwoordigd met frag menten, die zo fris zijn als werden zij heden ten dage gemaakt: Flaherty met „Nanook of the North", Cavalcanti met „Rien que les heures" en Ruttmans Ber- lijnse symphonie, de Eisenstein van „De grote lijn" en - prettige herkenning - Joris Ivens met „Zuiderzee" en „Spaanse aar de". Er was een opmerkelijk pendant van Eisensteins „Potemkin": een twintig jaar eerder door Zecca geënsceneerde „Revolu tie in Rusland". De vertoning van „Film and Reality" heeft ons' de overtuiging geschonken dat er in de weergeving der werkelijkheid in zestig jaar filmhistorie geen fundamen tele wijziging is gekomen; de uitdruk kingsmiddelen mogen verbeterd zijn, de expressie bleef afhankelijk van de origi naliteit van de individuele cineast. De Haarlemse Kunstgemeenschap heeft recht op de waardering der serieuze film liefhebbers; deze vertoning was boven dien een prachtig succes voor de smalfilm, want de projectie deed in niets voor die van de traditionele breedte onder. J. H. B. Heemstedenaren bezoeken in Mei Leamington I-Iet Heemsteedse comité voor de sport- uitwisseling met Leamington heeft besloten dit jaar weer een bezoek aan Engeland te brengen. Twee jaar geleden trokken Heem stedenaren naar Leamington en vorig jaar brachten bewoners van deze plaats een be zoek aan Heemstede. De sportbeoefenaars reizen op 18 Mei naar Engeland en zullen 25 Mei terugkeren. AAN ONZE ADVERTEERDERS Onze redactie wordt voortdurend opgebeld voor het opgeven van advertenties. Dat geeft veel oponthoud. Voor opgaaf van advertenties dienen, de nummers van de administratie: 10724 en 14825 Dit geldt ook voor inlichtingen over de kleine advertenties, Arbeider door staaf gewond Bij werkzaamheden aan de lift op de tweede étage van het gebouw van Vroom Dreesmann aan het Verwulft stootte de 45-jarige A. B. zich dermate het hoofd aan een ijzeren staaf, dat hij een grote wonde aan het achterhoofd en een lichte hersen schudding opliep. Na door een lid van de Ongevallendienst te zijn verbonden is de man per ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht. Na behandeld te zijn, is hij per auto naar zijn woning gegaan. Volksconcert der H.O.V. Op het Volks-concert van Dinsdag 8 Maart dirigeert Marinus Adam werken van Bach, Mozart en Beethoven. Als solist zal medewerken onze jonge stadgenoot Jan Hisschemöller met Mozart's pianoconcert fn dur K.V. 482. Zoals men zich zal her inneren, voerde Jan Hisschemöller ver leden jaar winter Beethoven's eerste piano concert met groot succes met de HOV uit. Het concert zal aanvangen met een uit voering van de Suite No. 2 in b kl. terts van Joli. Seb. Bach, waarin de fluitsoli ver tolkt zullen worden door Marius Ruysink, solo-fluitist der HOV. Tot besluit zal de Symphonie No. 8 van Beethoven worden uitgevoerd. De statiefoto van de Koningin, gemaakt bij gelegenheid van haar inhuldiging en ver kocht met een kleine toeslag die het Prins Bernhardfonds en het Koningin Juliana- fonds ten goede komt, heeft f 8000 opgebracht. Onder de drieduizend bezoekers van de Winterflora, die gisteren het Krelagehuis binnen gingen, bevond zich ook de 25.000stemevrouw H. de Ru uit Overveen. Dd tentoonstellingscommissie bood haar ter gelegenheid van dit heugelijke feit een mandje hyacinten aandat vandaag een ereplaats krijgt tussen de vele andere kin~ deren van Flora in de huize De Ru, die daar vergaderd zijn wegens de verjaardag^ van mevrouw. Foto: De secretaris van Bloembollencultuur'de heer H. J. Voors. feliciteert het jubileumnummerGeheel rechts met bloemenmand) de heer M. J. Mesmanvoorzitter van de WinterfloraDe bezóekthermometer staat nu op 2S.000. Men heeft goede hoopt dat, voordat Zondagavond het sluitingsuur slaat, de 35.000ste bezoeker ingehaald kan worden, In dit cijfer zijn niet begrepen de 2500 scholieren, die een rondgang langs de stands maakten. Bij de buitenlandse bewonderaars van de, bloemenshow was ook een Prins Khan uit Calcutta - maar het was niet Ali van Rita, Missie in China (p a 1 a c e). Het is pret tig. Clark Gable weer eens terug te zien, zelfs al stelt de film waarin dat gebeurt, een beetje teleur. Gable is hier een uitgekookte oorlogsreporter, systeem-Times Square en hoewel dat hem gelegenheid te over geeft om weer ouderwets ruig-manlijk en onweer- staanbaar-brutaal te doen. bevredigt het toch niet helemaal. Gable kan stellig meer dan alleen maar zulke stroomlijn-supermannen uitbeelden, maar hij krijgt er eenvoudig de kans niet voor, omdat Hollywood hem blijk baar nog altijd het meest rendabel vindt in vrij onbenullige jeune-premierrollen. Deze rolprent vormt daarop geen uitzondering: een verfilmde magazine-novelle met een stukje oorlogsromantiek en heel veel driehoeks- verhouding-in-het-nette, zoals er veertien in een dozijn gaan en waaraan men, in dit geval, alleen nog maar veel plezier beleeft om de heerlijk-onverschillige manier, waarop Clark er doorheen beent, zijn baas terrori seert, schone vrouwen verguist en Jappen verlakt. Lana Turner helpt hem daarbij naar vermogen als zijn jonge (en zeer decoratiev) collega. H. C. Het atoomspook (Spaarne). Een Amerikaanse natuurkundige heeft een af- weerwapen tegen de atoombom uitgevonden, dat hij de cyclotrode noemt. Het is overigens een weinig benijdenswaardig bezit, want ter stond beginnen enige duistere lieden pogin gen te doen, hem het geval afhandig te maken. Deze twee handlangers van het „Karmozijnen Spook" vissen achter het net want de professor ziet kans zijn cyclotrode te vernietigen, voordat de bandieten het handen kunnen krijgen. Zij geven de moed echter niet op, zelfs niet als één van hen er op een ongebruikelijke en» mysterieuze ma nier het leven bij inschiet. Dan blijkt dat de professor nog een tweede cyclotrode in zijn bezit heeft en daarmee beginnen de zenuw slopende avonturen opnieuw. De portie sen satie die het publiek te verwerken krijgt, wordt echter over twee afleveringen ver deeld en 7.0 zal men tot volgende week moeten wachten eer alles in kannen en kruiken is. Het geheel is in hoge mate hui veringwekkend voor degenen die graag huiveren, Men leide echter niet uit deze film af dat een soortgelijk afweerwapen tegen de atoombom bestaat, Het is in deze tijd eigen lijk een beetje gevaarlijk onderwerp! 'W. L. B. L u x 0 r heeft „Het verborgen leven van Walter Mitty" geprolongeerd, hetgeen te ver wachten was. Menigeen zal voor een tweede maal plezier willen beleven met de wonder lijke dagdromen van Danny Kaye. Rigoletto (City). Een reprise van de verfilming van Verdi's opera, die vooral opera-liefhebbers zal behagen omdat men hier niet een filmische uitwerking van het basis-gegeven voor ogen krijgt, maar omdat men gewoon de camera voor het toneel heeft gezet en de hele opera op de voet kan volgen. Avontuur in Berlijn (Frans Hals). Billy Wilder, de regisseur van „Lost Week end", geeft in „A foreign Affair" een indruk van de problemen der Amerikanen in de Duitse hoofdstad. Hij doet dit op typisch Amerikaanse manier, dat wit zeggen: geestig, humoristisch en met een flinke dosis zelf- critiek, zonder de tragische achtergrond uit het oog te verlie7.en. Hij steekt min of meel de draak met het onderzoek, dat een aantal leden van het Amerikaanse Congres in Ber lijn komt instellen naar het moreel der Amerikaanse bezettingstroepen. En het zijn vooral de avonturen van het vrouwelijke lid der commissie, een stijve en ijselijk correcte juffrouw uit Iowa, die het hoofdthema van deze kostelijke comedie vormen. Deze vrou welijke senator wordt door een paar Ameri kaanse soldaten meegenomen naar een nachtkroeg, waar zij ontdekt, dat de zangeres een vriendinnetje is geweest van een voor malig Gestapo-opperhoofd en nu geprote geerd wordt door een Amerikaanse officier. Zij laat haar mede-commissieleden, die blijk baar alleen maar naar Berlijn zijn gekomen om de puinhopen te bezichtigen, in de steek, teneinde gegevens te verzamelen voor een rapport over het door haar ontdekte „schan daal". Maar daarmee daarkruist zij onbe wust het plan, dat het Amerikaanse denazificatiebureau heeft ontworpen om een ondergedoken voormalige nazi-grootheid te vangen. Dat leidt tot allerlei merendeels ver makelijke verwikkelingen, waarin de liefde ook een belangrijke rol gaat spelen. Tenslotte zet de vrouwelijke senator haar strenge principes over boord, ruilt een gedurfde avondjapon op de zwarte markt voor haar schrijfmachine en neemt zelfs deel aan bras partijen in een nachtkroeg, waar haar avon tuur na een schietpartij waarbij de gezochte ex-nazileider gedood wordt een blij einde krijgt. Deze vrolijke film, die af en toe naar het kluchtige neigt, toont en passant de enorme verwoestingen in Berlijn, die veel erger zijn dan men zich ooit heeft kunnen voorstellen. Men aanschouwt en hoort ook Mariene Dietrich, natuurlijk in een „vamp"-rol. Jean Arthur is kostelijk als de „senatrice". John Lund vervult de rol van de Amerikaanse kapitein, die in de hele historie een dubbel spel speelt en dan ook een dubbel résultaat boekt. S. K, „Sudan, de slavin van Haroea" (R e m- brandt). Doet het in het begin even vreemd aan zich te verplaatsen in een tijd van enige eeuwen geleden in de afgelegen streken van Egypte, later volgt de toeschou wer met grote belangstelling de avonturen van de koningin, die wraak wil nemen voor de moord, welke op haar vader is gepleegd. Zij trekt er op uit, doch spoedig valt zij in handen van handelaars in slavinnen. Achter volgingen brengen veel spanning, als er po gingen in het werk gesteld worden de konin gin te bevrijden. Daaraan werkt ook een groep mee die gewezen slavinnen en slaven tracht te redden. Als de koningin in veilig heid is, wil zij natuurlijk weer naar haar paleis terug, doch tenslotte kan zij toch niet vergeten, wat de mannen, die de slavenhan del afgeschaft willen zien. voor haar gedaan hebben en zij bindt haar lot met het hunne. Maria Montez, Jon Hall en Turhan Bey werken aan deze vlotte en spannende film ihee. a. o. De hele ellende met de auto van onze kennis begon, toen hij de ongetwijfeld zeer krachtige maatregel trof om met één forse greep het hele dashboard aan de carrosserie te ontrukken, teneinde een kort sluiting in een of andere leiding te cureren. Zo is onze kennis met auto's. Nooit halve maatregelen. Toen hij vele jaren her met een Panhard als een locomotief een berg helling afreed met 70 kilometer per uur en zijn remmen weigerden, zette hij het hele machien gewoon in de achteruit. Dat aller lei schroefjes en moertjes uit de versnel lingsbak hem om de oren spoten, verdroot hem minder. En nu zat hij nadat hij het dashboard achteloos op de achterbank had geworpen te zinnen op middelen om de motor weer op gang te krijgen. Deze middelen scholen zonder twijfel in de bos afgebroken dra den die treurig heen en weer bengelde Hij greep er twee van één kleur en hield die tegen elkaar. Afgezien van het feit dat de claxon luid en klagelijk begon te loeier^ was het resultaat vrijwel nihil. Hij frun<- nikte verder in het donker en kwam toert althans zo ver dat de koplampen een hel< der schijnsel begonnen uit te stralen. „Dat is het licht", verklaarde hij verrast en scharrelde onverdroten voort. Zijn derdt poging werd beloond met de Radetzky- mars, die onverhoeds uit de radio begon ta schetteren. Eindelijk bij de vierde maal lukte het hem de draden te vinden die de nodiga electrische stroom door 's motors ingewan* den konden voeren. Hij vlocht deze ineen en startte opgewekt de motor. De drades van het grote licht kregen wij in de vin gers geduwd. Nauwelijks waren wij echter weer onderweg of een tegenligger begon met intensieve lichtsignalen te seinen, dat onze koplampen hem hinderden. „Dim men", beval onze wagenvoerder en koorts achtig grepen wij twee andere draden beet om de vermindering in Kilowatts te be werkstelligen. Deze bezuiniging had echter zo'n drastisch effect, dat wij binnen twee seconden met 80 kilometer vaart in het pikkedonker een ongewisse toekomst tege- moetstoven. Wat wel brandde was de ach terschijnwerper, maar die belichtte slechts de bomen waar wij niet meer tegen aan konden rijden. Een snelle greep onzerzijds kreeg tot ge volg dat beide richting-aanwijzers uit gin gen staan. Ongetwijfeld een interessant fe- noneem, maar dan toch een dat onze tegen ligger in hoge mate in het ongewisse liet omtrent de koers die wij wensten te vol gen. Het werd nu duidelijk dat alleen drastische maatregelen de situatie zouden kunnen redden. Wij verzamelden zoveel mogelijk draden als wij maar te pakken konden krijgen en drukten die met grote beslistheid tegen elkaar. Wij mogen wel zeggen dat het resultaat een expressiviteit aan onze auto verleende. De ruitenwissers begonnen als bezetenen te werken, de claxon speelde een soort doden-mars, de richtingaanwijzers bleven onze bereidheid te kennen geven om zowel links als rechts af te slaan, de koplampen knipten welis waar aan, maar dit effect wercl teniet ge daan door de automatische motor-kap die zich plechtig omhoog bewoog, en tenslotte verklaarde onze speciale verslaggever uit Lake Success, Bernard Person, over de radio, dat de Veiligheidsraad de volgende dag weer bijeen zou komen. Een boeiende mededeling. Dat wij tenslotte via te juister tijd op het rempedaal toegepaste druk heelhuids tot stilstand kwamen, mag een wonder he ten. Maar dat er prompt een agent op ons kwam toegeschreden, was toch zeker een uiterst vervelende toevalligheid. Terwijl hij zijn hoofd naar binnen stak, becijfer den wij reeds dat wij ongetwijfeld het re cord verkeersovertredingen op de korte baan hadden gebroken. „Heren", zei hij zacht-verwijtend, „uw nummerborden zijn te klein hoor. Bij ge legenheid moet u er eens andere op laten zetten. Voor deze keer zal ik u nog laten gaan". En eer wij wat konden zeggen, schreed hij weer heen in het donker. „Een scherp opmerker", zeiden wij pein zend. W. L. B. WIJ VERHUREN STOFZUIGERS voor f 4.60 per maand Alle reparaties vrij DE STOFZUIGER CENTRALE ged. oude gracht 52 - tel. 12762 tegenover de kerk 1 Het Opera-ballet komt weldra naar Haarlem Het ballet van de Nederlandse Opera, dat onder meer de „Valses nobles et senti- mentales" van Maurice Ravel op het répertoire heeft staan, treedt op Woensdag 23 Maart voor het eerst te Haarlem op. Van dit gezelschap is Darja Collin de leid ster. In het daarna volgende weekeinde komt Wim Sonneveld (met Georgette Ha- gedoorn, Hetty Blok, Lia Dorana, Cruys Voorbergt! en aan de vleugel Pierre Ver- donck) in de schouwburg cabaret en pan tomime spelen. Voorts kan men deze maand tweemaal een bezoek van de Haagse Comedie ver wachten. Onder regie van Cees Laseur ver leent Mary Dresselhuys als gast haar mede werking aan „De Erfgename" door het echtepaar Goetz naar de roman „Washing ton Square" van Henry James (op 12 Maart) en een dag later komt Paul Steen bergen een reprise van de zonnige familie- comedie „Een lentedag van 's morgens acht tot middernacht" van Dodie Smith laten zien. Op 6 April vertolkt laatstge noemde acteur hier ter stede zijn jubileum- rol: Hamlet. - De R.K. zangvereniging „St. Caccilia" te Haarlem organiseert het op 10 en 17 Juli te houden zangconcours van de R,K. Zangers- bond in Noord- en Zuidholland. Het huisvuil Fijngemalen nuttiger voor de landbouw? Wij hebben reeds medegedeeld dat in ons land de vraag onder ogen gezien wordt of het huisvuil op nog betere wijze verwerkt kan worden om te dienen als meststof dan thans geschiedt op de vuilverwerkingsin- richting in Drente. Naar wij vernemen zullen begin volgende week twee V.A.M.-wagons, geladen met Haags huisvuil, naar Esbjerg in Denemar ken vertrekken. In het kader van nieuwe verwerkings plannen van de Vuil Afvoer Maatschappij zal dit vuil nu in de speciaal daarvoor be stemde inrichting van Esbjerg worden ge malen. Het fijngemalen vuil keert dan te rug, waarna landbouwdeskundigen er diverse proeven mee zullen nemen om te zien of het vuil in fijngemalen toestand meer nut kan opleveren voor de landbouw, dan de zogenaamde compost, welke op het ogenblik wordt gestort. De Bilt registreert sterke aardbeving Vrijdag registreerden de seismografen van het K.N.M.I. in De Bilt om 11.27 uur een zeer sterke aardbeving, waarvan de haard gelegen was in het grensgebied van Afghanistan en China. SCHEEPVAART Aldabi, Rotterdam—Buenos Aires pass. 4 Mi't Bahia. Amstelkerk. Amsterdam—West Afrika 4 Mrt van Bordeaux. Boschfontein, Amsterdam—Kaapstad 4 Mrt van Antwerpen. Groote Beer, 4 Mrt van Batavia naar Am sterdam. Heelsum, Amsterdam—Java 5 Mrt te Genua. Johan v. Oldenbarnevelt, Batavia Amsterdam pass. 4 Mrt Kaap Roca. Kedoe, Rotterdam pass. 4 Mrt Ouessant. Zuiderkruis, Oranje, Amsterdam—Java pass. 4 Mrt Finï- sterre. Ruys, Zamboanga—Bangkok pass. 4 Mrt Belabak. Tjitjalengka, 4 Mrt van Hong kong naar Shanghai. Volendam. Sydney- Rotterdam pass. 4 Mrt Ouassant. Zuiderkruis, Java—Rotterdam pass. 4 Mrt Finisterre. wordt 6 Mrt 14 uur aan Hoek van Holland verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7