c 3 Alle Joden ter wereld betalen vrijwillige belasting aan Israel Kort en BondigO ZATERDAG 5 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD <5 Commandante van Palestijns vrouwenhulpcorps in ons land (Speciale berichtgeving) Naar aanleiding van de onder alle Joden ter wereld ingestelde „vrijwillige belas ting" aan de staat Israel brengt mej. Kas- sadah van Vriesland, leidster van het Pa lestijnse vrouwelijke hulpcorps, een bezoèk aan ons land. Mej. Van Vriesland is Neder landse van geboorte. Zij emigreerde met haar ouders op 10-jarige leeftijd naar Palestina, studeerde in de Verenigde Sta ten en trad. nadat zij geslaagd was voor lerares, tot de Haganah toe. Gedurende de oorlog werkte zij bij het Palestijnse onder wijs en werd in 1948 commandante van het vrijwillig hulpcorps. Tijdens haar verblijf te Amsterdam ver telde zij dat de financiële positie van de staat Israel verre van rooskleurig is. De oorlog heeft het land zware lasten opgelegd en de bevolking nam zo snel toe, dat zij in 1950 vergeleken met 1945 reeds ver dubbeld zal zijn. De toestand werd moeilijker, omdat de nieuwgekomenen, merendeels uiterst be hoeftige mensen, „displaced persons" zijn. Vandaar dat het wereldj oden dom be sloten heeft jaarlijks een vrijwillige belas ting aan de jonge staat Israel te betalen ten einde deze over het moeilijke beginpunl heen te helpen. Mej. Van Vriesland zal in ons land voor Joodse organisaties spreek beurten vervullen: contact met het ministe rie van Financiën heeft ertoe geleid, dat volgens een tussen Nederland en Israel ge sloten monetaire overeenkomst, de verza melde gelden alle naar Israel overgemaakt kunnen worden. Het probleem van woningtekort is in Palestina zeer nijpend, doch men hoopt binnen vijf jaar dit probleem te boven te Z1JDe Joden, aldus mej. Van Vriesland, zul len al het veroverde land kopen en de Ara- Kravchenko's manuscript werd „op lijn Amerikaans" vertaald (Van onze correspondent te Parijs) Nu de getuigenlijsten der beide partijen, na een kleine twintig zittingen, zo lang zamerhand eindelijk uitgeput raken, be reiden de verschillende advocaten zich er op voor om hun laatste bewijsstukken en dossiers in de weegschaal te werpen. De communisten van hun kant hebben verschillende stukken aangedragen, die kersvers uit de Sovjet-Unie waren gearri veerd en welke natuurlijk betrekking had den on het vroeger gedrag en de persoon van Kravchenko. Wanneer men in aanmer- king neemt dat „Les Lettres Frangaises" zeker alle medewerking is verleend om inzage van Kravchenko's strafregister te nemen, dan kan men opmerken, dat die laatste stukken niet heel zwaar gewogen hebben. Uit zijn boek wist men, dat Kravchenko enkele malen met het Sovjet gerecht heeft kennis kunnen maken, doch het is eveneens bekend, dat zijn straf her roepen was: zonder die herroeping was trouwens zijn uitzending naar Amerika ondenkbaar geweest. Het laatste bewijsstuk een falsificatie volgens Kravchenko had betrekking op die later herroepen ver oordeling. Niets nieuws dus. Interessanter zijn de feiten, die tot dusver bekend zijn geworden omtrent het onderzoek, waaraan Kravchenko's manuscripten door de ex perts en advocaten van „Les Lettres Fran gaises" zijn onderworpen. Het staat nu vast, dat er soms niet onbelangrijke afwij kingen zijn geconstateerd tussen het origi nele Russische handschrift van het boek en de uiteindelijke Amerikaanse uitgave, waarnaar, als bekend, ook de latere 22 vertalingen zijn vervaardigd. Die verschil len worden door Kravchenko en zijn ad vocaat erkend. Wordt met die erkenning ook de aanklacht gerechtvaardigd van „Les Lettres Frangaises", die Kravhenko be tichtte van valsheid in geschrifte, analpha- betisme enzovoort? De vraag dient door de Franse rechtbank uiteindelijk te worden beslist. Maar onder deze gezichtshoek be schouwd, wordt de affaire-Kravchenko eer het proces van een litteraire-methode dan dat van de schrijver: van het Ameri kaanse systeem van „re-writing" namelijk. Katholieke priesters in Polen ter dood veroordeeld Wegens hulpverlening aan een „onder grondse bende", die beschuldigd wordt van het vermoorden van 55 leden van de Poolse veiligheidspolitie en plaatselijke communistische partijfunctionarissen tij dens de afgelopen twee jaar, zijn door een militaire rechtbank te Lodz gisteren twee Rooms-Katholieke geestelijken ter dood veroordeeld. De „ondergrondse" leider Jan Malo- lepszy, die naar verklaard werd de bevol king van verscheidene provincies had ge terroriseerd, is ook ter dood veroordeeld. Een derde geestelijke kreeg acht jaar gevangenisstraf. De openbare aanklager voerde aan dat de bandieten roofovervallen hadden ge pleegd op coöperatieve magazijnen van de overheid. De president van de rechtbank, die de vonnissen uitsprak, zei dat de staat de godsdienst niet bestrijdt, maar vastbe sloten is een reactionnaire sectie van de geestelijkheid, die haar macht gebruikt om tot misdaden tegeq het volk aan te zetten, uit te roeien. S.E.D.-leden gearresteerd Een dertigtal leden van de Duitse socia listische eenheidspartij en van de libe raal-democratische partij, die in een hotel te Halle waren bijeengekomen om de mo gelijkheid te onderzoeken van de oprich ting van een verzetsgroep tegen de socia listische eenheidspartij en haar politiek, zijn door de Duitse politie aangehouden, zo meldt het nieuwsbureau Dena (Ameri kaanse zóne). Weer Duitse Rijnaken naar Nederland Voor het eerst sinds de oorlog zullen Duitse Aken over de Rijn naar Nederland gaan en zodoende het rivierverkeer met Nederland en België hervatten. Van daag zouden de eerste vijf aken, gela den met steenkolen en andere goederen, van Ruhrort naar Rotterdam vertrekken. bische effendi's. aan wie het toebehoorde, schadeloos stellen. Over dc bedragen wordt thans op Rhodos onderhandeld. In Israel is thans ook de leerplichtwet ingesteld en worden openbare scholen ge sticht. De opvoeding der vele kinderen, die wees zijn geworden dat zijn er ongeveer 26.000 baart echter grote zorgen. De Arabieren die terug willen komen zijn welkom. Een onderzoekingscommïssie zal evenwel eerst nagaan, of zij bonafide zijn. De Arabieren hebben trouwens zetels het parlement van Israel. Mej. Van Vriesland vertelde ons tenslotte dat zeer binnenkort de eerste Israëlische film onder de titel „Adama" in Nederland vertoond zal worden. De 9 Muzen Orkesten verhuizen. Het Berlijns Phil- harmonisch orkest zal met een speciaal vlieg tuig naar Schotland gaan om deel te nemen aan het internationaal festival voor muziek en. dramatische kunst, dat van 21 Augustus tot 11 September in Edinburg wordt ge houden. Het orkest van het Parijse Conservatorium onder Bruno Walter en Henri Cluytens en het orkest van Radio Suisse Romande onder Ernest Ansermet zullen eveneens aan het festival deel nemen. Op Woendag 9 Maart geven de Balleis des Champs Elysêes een tweede voorstelling in de Stadsschouwburg te Haarlem. Op het programma staat onder meer het op muziek van César Franck gestelde ,,1'Amour et son amour" van de fameuze danser Jean Babi- lée, die men hier ziet in de eerste acte van dit werk met zijn vrouw Nathalie Philippart. Helft van Berlijns arbeiders wacht werkloosheid Terwijl de luchtbrugpilolen nieuwe re cords boeken, werken de westelijke Geal lieerden nieuwe plannen uit voor verhoging van de luchtaanvoer tot een zodanige capa citeit, dat een dreigende stopzetting van het grootste deel der industrie van Berlijn kan worden voorkomen. Naar de Britse autoriteiten van de „industrial division" mededelen is in de Berlijnse industrie thans een situatie ingetreden, dië reeds-voor Augustus van het vorige jaar gevreesd werd: het gevaar voor het sluiten van fa brieken in zodanige mate dat de helft van de arbeiders werkloos zou worden. Deze situatie kon tot nu toe vermeden worden door de aanwezigheid van grote voorraden grondstoffen bij de fabrieken en door het feit, dat de bedrijven de arbeiders bij opruimingswerk konden te werk stellen. Daardoor is het tot de afgelopen maand mogelijk geweest de werkloosheid in de industrie te beperken tot 10 Een snelle stijging is thans evenwel niet te voorkomen zonder uitbreiding van aanvoer voor de industrie. De Berlijnse magistraat heeft daarom thans drie plannen opgesteld. Het eerste gaat uit van een aanvoer van vierhonderd ton grondstoffen en tweehonderd ton kolen per dag, iets meer dan de huidige aanvoer. Dit wordt beschouwd als het absolute mi nimum waartoe men zich zou kunnen be perken, maar het zou leiden tot uitbreiding van de werkloosheid tot 50 Plet tweede plan is gebaseerd op zeshonderd ton grond stof. De magistraat heeft evenwel mede gedeeld, dat hij het noodzakelijk acht te streven naar vervulling van het derde plan: de import van achthonderd ton grondstof fen en vijfhonderd ton kolen. Bij deze aan voer is het volgens de Duitse schatting mogelijk de industrie op de basis van veer tig uren per week gaande te houden met de werkloosheid op hetzelfde niveau als voor de vervoersbeperkingen. Volgens de magistraat is het nodig dit plan uit te voeren teneinde een financiële catastrophe in Berlijn te voorkomen. Het zal voorts credieten op lange termijn van West-Duitsland aan de Berlijnse industrie nodig maken. Deze industrie heeft namelijk alle reserves uitgeput bij de pogingen om de arbeiders met onproductief werk bezig te houden. verËissmi Kort verhaal door Rienk Sleeswijk Het was een morsig kamertje, ergens op de derde verdieping van een achteraf- hotelletje, waar Dikke Daan zijn tenten op geslagen had. Het was zo'n kamertje, waar men bevreesd is om diep te ademen: in de eerste plaats omdat men dan de neus vol zuigt met de lucht van zeepsop en gebak ken uien en in de tweede plaats, omdat men kans lobpt bij één keer diep ademhalen alle lucht uit het vertrek te zuigen. Dat de kamer niet groot was, was echter nog niet het ergste bezwaar: maar de aankleding, of liever het genlis daarvan, maakten haar tot een buitengewoon mistroostig oord. Er- hing een flard voor het raam, dat dienst deed als gordijn: er stonden een bed, een tafel en een stoel, welke laatste zijn in wendige toonde voor elke zelfs niet tè aandachtig bezoeker. Nu echter was daar van niets te zien, omdat Dikke Daan erop zat en door zijn aanwezigheid de ruimte, die nog in het vertrek open was, geheel innam. Daan zat aan de verveloze tafel, de han den onder het hoofd, in diep gepeins ver zonken. Zijn gedachten waren niet van de' aangenaamste, hetgeen overigens niet te verwonderen viel in een dergelijke om geving. Maar er waren ook andere, ge wichtiger oorzaken, welke hem in een mis troostige stemming hadden gebracht. Het is niet prettig, wanneer je dertig jaar lang de meest bekende, beruchte, gevreesde en fortuinlijke inbreker bent geweest van zeker vijftig kilometer in de omtrek, en op een zeker ogenblik moet toegeven, dat de tijd van successen voorbij is. Dikke Daan wist, dat het leven voor hem geen verras singen van aangename aard meer verbor gen hield. Dertig jaar lang had hij ge stolen en ingebroken en slechts vier maal was de fortuin hem niet gunstig geweest. Vier malen had hij slechts in al die jaren voor de groene tafel gestaan en het hadden er vierhonderd kunnen zijn. Hij was op zijn manier steeds een eerlijk man ge weest; hij had gestolen van hen van wie iets te halen viel, hij had brandkasten open gescheurd alsof het blik was, geld en ju welen waren hem door de handen gegaan zonder dat hij ooit de waarde ervan goed begrepen had. Nu ging het niet meer. Hij merkte, dat hij zenuwachtig werd, wan neer hij „op karwei" ging; dan bonsde het hart hem in de keel en zijn adem piepte, als hij op een dak klom of langs een regen pijp afdaalde. Het was noodzakelijk naar rustiger werk om te zien. Hij moest ten slotte óók leven. Maar hoe....? Hoe kon hij de maatschappij wat geld afhandig maken, zonder zich in te spannen? Daar over peinsde hij nu. En toen hij twee dagen lang had gepeinsd en overlegd, waagde hij de sprong: Hij greep pen en papier en be gon te schrijven. De directeur van Nederland's grootste fabriek van visconserven ontving de brief van Daan een dag. daarna. Hij las dat Daan een blikje vis van hem had genuttigd en na het eten daarvan ernstig ziek was gewor den. Drie dagen lang was hij op de rand van de dood geweest (schreef hij) en nu nog was hij gedwongen rust te nemen. Bij nader onderzoek was hem gebleken, dat zich in het vïsblik een groene cent had bevonden, waaraan hij zijn ziekte en kram pen toeschreef. Over zijn vondst in het blik, welke ongetwijfeld op andere afnemers geen goede indruk zou maken, indien zij ervan hoorden, was hij echter bereid te zwijgen, mits men hem de kosten van zijn ziekte en nog enkele kleinigheden ver goedde. Kortom, voor 5000 gulden was Daan bereid de fout van de fabriek te vergeten en er zijn mond over te houden. En, mocht men hem soms niet willen geloven, het vis- blik en de cent voegde hij er bij, opdat men zich kon overtuigen. Dat was de brief. De directeur wond zich op en vreesde een schandaal, maar was aan de andere kant toch ook weer niet bereid zonder meer 5000 goede guldens weg te smijten. Weshalve hij een grondig onder zoek naar de zaak liet instellen. Toen op een ochtend enkele heren met bolhoeden en schoenen met vierkante neu zen Daan kwamen opzoeken, lag deze nog te bed en veinsde maagkrampen. „Alles van de vis", klaagde hij. Maar de heren hadden geen medelijden. Zij lieten hem op staan en spiegelden hem voor, dat zijn krampen wel zouden verminderen na een dieet van water en brood. En Dikke Daan. de inbreker-met-reputatic, de man van het „fijne handwerk", moest toegeven, dat er reden was voor him hardvochtigheid. Maar toen de celdeur voor de vijfde maal in zijn leven achter hem dichtviel, kon hij toch zijn nieuwsgierigheid niet bedwingen en liet aan de rechercheurs vragen, hoe men achter zijn zwendeltje was gekomen. De gangwacht bracht hem een briefje. Er stond niet veel op, maar wat er op stond was voldoende voor Dikke Daan. Het briefje luidde: „Stop voortaan in een visblik, dat in 1945 is dichtgesoldeerd, geen centen meer, welke pas in 1947 zijn geslagen!" (Nédmk verboden) Prprlikhpnrtpn!Hevige brand in Amsterdam Dm kwai-t -jrnnr Alf hpdpnmnrfpn i-ï nn ZONDAG 6 MAART 1948. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. Zaterdag 7.30: Dhr. de Smale, Avondgebed in de Consistorie, ing. Oude Groenmarkt. Zondag 10: Ds. W. J. van'Elden. H. Doop. 4: Liturgische Godsdienstoefening voor Doofstommen en Slechthorenden in de Consistorie. 5: Zangdienst. Voorg. Ds. F. R. A. Honk els. Organist Egbert Vos. Uitzending door het I. K_ O R. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 7: Ds. Barllema, Heemstede. Noorderkcrk, Velser- slraat. 10.30: Ds. P. J. Mackaay. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J, van Rhijn. 7: Ds. E. Dijkhuis. Bakcnes- serkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderlcerk. 10.30: Jeugddienst. Ds. J. ter Schegget. Am sterdam. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepa- terslaan. 9.30: Kinderkerk, Dhr. F. H. Geur- sen. 10.45: Ds. Erdman. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. W. J. van Elden. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dhr. F. II. Geur- sen. Jeugdkapel. Noord. Wijkhuis 10.30: Dhr. G. d'OIivat. Oost, Oosterkerk 10: Dhr. A. J. Kloek. West. Wijkgebouw 10: Mej. D. Koop man, Centrum. Consistorie 10: Mej. N. de Groot. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacob- straat 6. 10.30: Ds. J. de Graaf. Eglise Wal- lonne. Begijnhof 30. Dimanche 6 Mars a 10 h. 15: Culte présidé par mr. Ie pasteur M. Jospin. Stads Evangelisatie. Lange Heren straat 6. 10 en 7.30: Ds. J .A. Monsma. Rot terdam. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. H. v. d. Brink. Bloemendaal. H. Avond maal. Vrij voor alle gelovigen. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugdbij- eenkomst o.l.v. H. v. d. Brink. Opwekkings samenkomsten, Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Ds. I. Vasseur, veldprediker. Amsterdam. Vrije Evangel. Gemeente, Bakenessergracht 9.30: Ds. D. J. D. du Fossé. 3.30: Ledenver gadering. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Dhr. J. A. Kruithof, van (Waarder. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Lutherse Gemeente. Witte Herenstraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema. Remonstr. Gereform. Gemeen te, 10.30: Ds. G. J. Sirks.Geref. Kerk. Klop persingelkerk. 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Wilhelminakerk. 10: Ds._ A. M. Boeyinga. 5: Ds J. A. van Arkel. Zuid-Oos- terkerk, 10: Ds. L. Hoorweg-Jr. 5: Ds. J. W. Siertsema. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder 't Kruis. Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente. Ged. Oude Gracht 47. Maandag 2.30 en 7.15: Ds. E. van Dijk. Biddag voor het gewas. Baptiste Gemeente. Parklaan 34. 9.30: Ds. J. W. Weenink. 4.30: Doopdienst in het Sportfondsenbad. Leger des Heils. Schag- chelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 8: Ver lossingssamenkomst o.l.v. Majoor en Mevr. Bosveld. Ned. Clir. Gemeenschapsbond, Lin- naeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Vergadering van Ge lovigen. Jansstr. 85. 10: Samenkomst (brood- breken). Bijbellezing. Jansstr. 85. Vrijdag 8: A. Ramaker. Gemeente des Heeren. Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Ge meente Gods, Jansstraat 85. 10: Samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Ged. Oude Gracht 47. 5: Zondagavondvergadering. Gemeente van Christus, Jansstraat 85. 10.30 en 8: Samen komst. Christian Science, Jansstraat 74, 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse TaaL Hersteld Apost. Zendingskerk, Wilhelminastr. 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst (Soefi-Beweging) Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jans straat 83. 10.30: WijdingsmoYgen. Ds. W. J. F. Meiners, A.msterdam. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.45: Ds. D. E. Boeke. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk. 10: Ds. J. de Jong. H. Doop. 7: Dezelfde. Kon. Emmascliool. Raafstraat. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. H Doop. 5: Dezelfde. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. A. Trouw, te 's Gravenhage. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10,30: Ds. P. de Ruig 5: Ds. A. M. Boeyinga. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. F. R. A. Hen- kels 7: Ds. E. Saraber Jr.. Zandvoort. Ka pel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. H. Barllema. 7: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. Chr. Lyceum (ing. v. Merlenstraat) 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen Prinsessekade 3: 10.30: Jeugdkapel. Jeugdgebouw a. d. H. Dreef 10: Jeugdkapel. Mej. A. Jansen. Ned. Prot. Bond Postlaan 16. 10.30: Ds. J. M. Leendertz, Dg., Haarlem. Geref. Kerk. Christ. Lyceum 9: Ds. J. A. van Arkel, Bidst. Gewas. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. Bidst. Gewas, 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan. 10: Ds. A. Dondorp. Bidst. Gewas 5: Dr. P. -J. Richel. Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. H. Doop. Re- lig. Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Remonstr. Pred., 's Gravenhage. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. J. H. Stelma. 7: Dr. Ch. de Beus, Jeugd dienst. Ned. Pro', Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Voorgangster der Afd. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.45: Dr. J. L. Koole Opwekkingssamenkomstcn in Schapenduinen, Brederodelaan 57. Donder dag 8: H. v. d. Brink. Vrije Katholieke Kerk Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. OVERVEEN. Ncd. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. Kromhout. 7: Ds. C. J. Meilink, Badhoeve dorp. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Salverda. H. Doop. 7: Dezelfde. NIEUW VENNEP. Ned. Herv Kerk. Dorp. 9.30: Ds. E. Dijkhuis. Haarlem. 3: Ds. M. M. de Jong. Abbenes. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 3: Ds. J. Breeuwsma. Bethel. 10: Ds. J. Breeuwsma. Bidstond voor het gewas. RIJK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. M. J. Winter. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk. Reigerstr. 10: Ds. C. J. Meilink H. Doop. 7: Dezelfde, Jeugddienst. Geloof- en Liefdekerk. Lijnden. 10: Ds. G. W. IJzerman. Rehoboth, Nieuwe Meerdijk. 10: Dhr. H. C. van Gaasbeek. Amsterdam. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 cn 3: Dhr. A. C. Brörens. Bidstond voor het gewas SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. 10: Jeugdhuis. Jonge Jeugd- kerk. Dhr. H. van der Veen, Ned. Herv. Ka pel. 5: Ds. G. Grootjans, A'dam-O. Prov. Zie. kenhuis, 3.30: Bev. en intrede van ds. H. Th. Mudde. Clirist. Geref. Kerk. 3: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. West. Kon. Em- masehool, Raafstr. 10: Ds. G. H. v. d. Woord H. Doop. 5: Dezelfde. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. E. Saraber. 7: Ds. C de Ru. Ned. Prot. Bond. Brugstraat 15. 10.30: Ds. N. Padt, Ned. Herv. Pred. te Zutphen. Geref. Kerk, Julianaweg'. 10: Ds. A. de Ruiter, H. Avondmaal. 5: Dezelfde. Nabetrachting. Ncd. Chr. Gemeenschapsbond, in „Ons Huis", Dinsdag 8: Joh. H, Oostveen, Evangelist te Den Haag. Parochie H. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7, 8.30 en 10 v.m. de Hoog mis. 7 n.m. Lof. In de week om 7 en 7.45 n.m. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. v. Dyke emer. pred. 5: Bevest. en intrede Ds. Jonge- bocr, Geref. Kerk. 10 en 4: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 3D 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente. .10 en 4: Lees- diensl. Oud-Gcrcf, Gemeente 9.30 en 3: Lees- dienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Om kwart voor elf hedenmorgen is op het Prinseneiland in Amsterdam een he vige brand uitgebroken in drie percelen. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in een cellulose-ontplofl'ing in cle meubel- en lakfabriek Zoetmulder en Zn. In de twee andere percelen bevinden zich een alu- miniumfabriek en een chemicaliënpakhuis. De brand, die in de meubelfabriek was begonnen, sloeg al zeer spoedig over op de twee andere gebouwen. De brandweer, die onmiddellijk met zeer groot materiaal uitrukte, had om 12 uur de brand vrijwel bedwongen. Het is niet uitgesloten dat er zich mensen in de lakfabriek bevonden en men houdt reke ning met de mogelijkheid dat er slacht offers zijn gevallen. „Op Uw plaatsen. klaar. af" De sportjournalist M. J. Adriani Engels heeft na de bevrijding de spoftliteratuur verrijkt door zijn boeken over allerlei tak ken van sport. Zijn laatste werk gaat over de geschiedenis van de Nederlandse athletiek onder de titel „Op Uw plaatsenklaar af". Het boek opent met een afbeelding van de beste athlete ter wereld, Fanny Blankers Koen. In een voorwoord deelt ir. A. Paulen. voorzitter van de KNAU mee, dat de uitgave in een langgevoelde behoefte voor ziet. In athletïekkringen zal zij met graagte worden gelezen en in overige kringen zal zij de bekendheid van de toch zo mooie athle- tieksport groten doen worden. Uit de geschiedenis van de athletiek gedurende zeventig jaar (1878 tot 1948) door de heer Adriani Engels beschreven, blijkt, dat Haarlem een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Óver het eerste jaar lezen wij. dat de eerste athletiekwedstrijd in Nederland gehouden is op het landgoed Rooswijck te Velsen, waarvan de eigenaar. Del Court van Krimpen, de organisator was in 1878. Het programma bevatte twee nummers, een wedstrijd over 100 meter en een veldloop over 2000 meter. Merkwaardigerwijs was er één athleet, die zowel het sprintnummer als het lange afstandnummer won, al kostte het hem ook bij de 100 meter zoveel moeite, dat hij drie maal onbeslist liep met de turner Jansen uit Beverwijk, die hij de vierde keer met gering verschil wist te kloppen. Wie was die merkwaardige athleet? Niemand minder dan Pim Muiier, de stamvader van zoveel Nederlandse sporten. Hij won er twee bier glazen met glazen deksels mee in de strijd met een twintigtal jongens uit Velsen, Sant poort en Beverwijk. In de eerste jaren na 1878 hield men geen veldlopen meer, maar snipperjaehten, waarbij twee lopers als „hazen" of „vossen" fungeerden en uit een zak voortdurend papiersnippers strooiden, die de andere deelnemers op hun spoor moesten brengen. HFC organiseerde met veel succes snipperjaehten. De H.A.V. „Haarlem" onder leiding van Hil van der Mey heeft vele overwinningen op de atnletïekvelden geboekt. Daarover bevat het werk bijzonderheden. Aan dit vlot geschreven boek. dat een prachtig overzicht geeft van de Nederlandse athletiek, heeft ook Wil van Beveren mee gewerkt. Het is uitgegeven door J. J. Kuur- stra te Amsterdam. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag ;e worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Hillegom BOND VOOR R.K. OVERHEIDS PERSONEEL De bonden van R.K. Overheidspersoneel St. Petrus en St. Paulus zijn samengesmol ten. De afdeling Hillegom, welke haar eerste vergadering na de combinatie hield, stichtte een vakgroep P-T.T. en een vak groep lagere organen, en benoemde een be stuur bestaande uit de navolgende per sonen: A. Kraan, le voorzitter, J. Heemskerk, 2e voorzitter, F. C. van Lierop, le secre taris, J. Berkhout, 2e secretaris. N. van Beelen, le penningmeester, mej. T. Alke made, 2e penningmeesteresse en C. Brou wer. Voor het bestuurslidmaatschap van de K.A.B. werd de heer A. Kraan benoemd. JUBILEUM J. DE WAGT. De heer J. de Wagt herdacht het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij het bloembollenbedrijf van de firma C. Keur en Zonen te Hillegom. Hij werd in de versierde pakloods door een der directeuren toegesproken, waarbij hem een geschenk onder enveloppe werd aangeboden. Distributiedienst Hillegom-Lisse-Sassenheim De laatste dag van de uitreiking van bonkaarten K 905 en textielkaarten is op Maandag 7 Maart. Belanghebbenden, die de nieuwe bon kaarten nog niet hebben afgehaald, wordt verzocht dit op 7 Maart te doen. Zandvoort BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Elisabeth Christine, d. van C. D. Boogaard en L. E. Wieffering. Hubertus, z. van J. H. van Droffelaar en H. J. te Kol stee; Magdalena Martina Maria, d. van A. J. Vreeburg en M. van der Velden: Paula Alida Catharina Tine, d. van A. van Duijn en M. A. Vermaat. ONDERTROUWD: H. Molenaar en M. P. Lammers; D. J. Wiersma en A. T. J. Ruim schoot: W. C. Paap ,en W. G. S. Kerkman; R. G. Bannink en E. Balog. GETROUWD: H. F. Ottenhoff en B. A. M. Domensino; G. van der Werff en W. C. M. Miljoen; J. J. Zijp en M. Geusebroek; G. Visser en H. Kouters. Aan de finish van de politieveldloop in Velserbeek. De winnaar van de A-klasse A. Westerhof uit Amsterdam gaat door de finish. BINNENLAND De Amsterdamse politie heeft de voor malige commandant van het kamp Altena, de 35-jarige L. van K. uit Sleeuwijk (N.B.) gearresteerd. Hij wordt er van verdacht ge tracht te hebben een Amsterdamse winkelier op te lichten door hem mede te delen, dat hij rechercheur was van de bijzondere rechts-' pleging cn dat hij tegen betaling een belang rijke zaak, waarin dc winkelier een rol had gespeeld, in de doofpot zou kunnen stoppen door enkele dossiers te laten verdwijnen. De Rotterdamse telefoondienst is dezer dagen een mijlpaal gepasseerd: op 28 Februari 1949 overschreed het aantal in dienst zijnde telefoonaansluitingen de 40.000, Begin Mei 1940 bedroeg dit aantal iets meer dan 29.000 en de verwoesting op 14 Mei 1940 liet daarvan nauwelijks de helft over. In het Staatsblad is een besluit opgeno men over de toekenning van een vergoeding aan de ministers ter gemoetkoming in de representatiekosten. Te rekenen van 3 Augustus 1948 genieten de ministers ter tegemoetkoming in de algemene kosten, voortvloeiende uit het representatief karak ter van het door hen vervulde ambt, een vergoeding van 1' 1800 per jaar. De vergoe- ding voor de minister van Buitenlandse Zaken wordt met het oog op de hogere - kosten, welke in dit opzicht aan zijn ambt zijn verbonden, vastgesteld op f 20.000 per: jaar. Dc doodstraf en een boete van f 15.000 ij geëist tegen de banketbakker A. G. van der M. te Amsterdam, die van Januari 1941 totj Dolle Dinsdag werkzaam is geweest bij de Sicherheitspolizei en de Zentralstelle für j Jüdische Auswanderung te Amsterdam. Bo- vendien leverde hij gebak aan de Duitsers, waardoor zijn vermogen met ongeveei f 100.000 was gestegen. HAARLEM EN OMGEVING j Door roelaanlading is Vrijdagavond ore halfzeven in een woning aan de Rustenbur- - gerlaan een schoorsteenbrand ontstaan. Ds brandweer was aanwezig en heeft het vuui geblust. In de Stephensonstraat werd gistermid- 3 dag- een vierjarige jongen uit. de Teslastraat door een melkautö aangereden, toen hij plot seling zonder op het verkeer te letten d( 1 rijweg overstak. Hij kreeg een lichte hersen- 1 schudding en is per ziekenauto naar he' i Diaconessenhuis overgebracht. s Naar Amsterdam. De gx-ote trawlej van de VEM, die nog steeds te boek staal als Vios I is Donderdag naar Amsterdam vertrokken voor aanbrenging van het roer. De motorlogger Willy SCH 7 is na lossing t van de vangst naar Amsterdam opgevaren] j voor motorreparatie. t De gewestelijke propaganda-commissü t van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt Dinsdag 8 Maart in gebouw „Irene' l te Overveen een bijeenkomst, met het doe! zo mogelijk te komen tot oprichting van eer. afdeling. „De Stem des Volks" zal Maandag 21i Maart in het Concertgebouw een concerl geven. Het programma bevat „Te Deum Lau- diamus" van Marinus Monnikendam en „Stabat Mater" van Rossini. Medewerking verlenen Mea BoonNaberman (eerste sopraan), Riek van Veen (tweede sopraan), Justus Bonn (tenor). Theo Baylé (bas) en de Haarlemse Orkest Vereniging. Dirigent i! Maurice van IJzer. De nieuwe afdeling Ifeeinstede van de Algemene Bond van Burgerlijk Gepension- neerden telt 154 leden. Het voorlopige be stuur bestaat uit de heren Vis, voorzitter, Heilen. vice-voorzitter, Verheul, secretaris, Arendsman. tweede secretaris, Ytsma, pen ningmeester, Uittenbogaard, tweede pen) ningmeester, Lamers en Spaargaren, alge mene adjuncten. Bennebroek BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Gerarda Juliana Johanna, d van A. W. Trossel en S. R. v. Schie. GEHUWD: P. Caspers en H. W. J. Hoo- gervorst. OVERLEDEN: W. J. Schouten, 78 j„ A. G Boonaeker, 65 j., A. Dijkstra 61 j. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waan genomen door dr. G. Manschot, Rijksstraat weg, tel. 430. Lisse MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. A. J. Duymaer van Twist. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worde: waargenomen door: dr. K. L. Kout. Heren weg 197, tel. 26224; dr. J. J. v. Luin, Bronstee- weg 76, tel. 15538; dr. J. L. Tombrock, Burg v. Lcnnepweg 1, tel. 28032. Wijkverpleging: Zuster Dudok van Hee! Jac. de Witstraat 9. tel. 17662. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197: Aerdenhóu Apotheek, Zandv.laan 164, tel. 26772. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD W. S. van der Vecht et D. H. Evers: J. C. Schaap en J. R. H. Kruijer W. Veenhof en G. Arends; J. W. van Wage- ningen en J. Jubbinga; K. Pellerin en E. C van den Berg; J. H. van Westerhoven en E. Timmerman. GETROUWD: M. Bult en I. W. Korte; J. Elsinga en C. J. Oudakker. BEVALLEN: M. E. SchoutenSchildwacht, d.; B. E. M. van den BurgCats, z.: G. RooijakkersHoogewerf, d.; J. H. Vos- Belksma. z. M. A. GrootEndenburg, z.; J G. van WoudenbergCornelissen. d.: T NeeskensVeenhof, z.; H. A. P. Zandvliet- Waasdorp, z. OVERLEDEN: P. Blaamv, 74 j.: Wed. Jl; MakKlooster, 84 j.; Wed. A. Phliphi—Jan sen, 76 j. Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Pieter Jacob, z. van L. v. An- del en J. Kramer: Leendert Johannes Fran- ciscus, z. van F. J. Hoenson en A. G. Paauw; Johanna Wilhelmina, d. van H. J. Zijverden en H. J. Knoop: Engelina Harmina d. van N. Verhoeven en G. Brinkman: Maar- tje Adriana, d. van H. Wierda en P. J. Sloo- ten; Jacoba, d. van D. v. d. Wal en W. Korsman; Adriaan, z, van J, den Breejen en W. Vreugdenhil; Johannes, z. van K. Bok horst en S. J. Rodenburgh; Gerhardus Bar- tholemeus, z. van G. Foks en P. M. v. Roode: Hendrikus, z. van G. Foks en P. M. Roode Janny. d. van J. Spruitenburg en A. v. d Blom: Annie Alberta Cornelia, d. van A. I Loogman en A. v. Beek; Maria Cornelia, d van I. den Butter en J. J. de Rijk; Elisabeth d. van J. de Lange en A. M. Bouman; Gerar- dus. z. van M. Spreeuw en J. Stroomer; Mam Cecilia, d. van C, J. S. Meeuwisse en M. C Rijnbeek; Cornells, z. van J. Moerman ea M. J. Klijn; Jacob Mattheus, z. van J. Knoop en M. Weststeijn; Nicolaas Leendert, z. var J. v. d. Fange en C. M. Overvliet. ONDERTROUWD: H. J. Swart en C D' haene: P. J. Verhoeve en A. Doeve; Knol en N. de Haan; J. M. Klootwijk en I M. van Vugt; A. van Maasdam en P. A. var Leeuwen. GETROUWD: P. Th. Verkleij en Gezin! Maria Stokman; C. van Rijssel eh A. van der Net: K. Schouten en C. Treffers; K. van del Meij en W. M. Slootweg. OVERLEDEN: W. van Oudheusden, 90 j-. wed. van P. v. Vuuren; H. Weites, 72 j., wed- Van B. Haaijer.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 8