Haarlems Dagblad Molotof Andrei Gromyko benoemd tot eerste plaatsvervanger van minister Wisjinski Staten dezer 1 Mei voor gebiedsdelen gevraagd advies uit te brengen Soekarno eist herstel van de republikeinse regering in Djokja Weerbericht 63e Jaargang Nö. Ï9Ï86 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maan'dag 7 Maart 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom en «©prectjtc 'Daarlemadje Courant (Inno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET AFTREDEN VAN MOLOTOF als minister van Buitenlandse Zaken heeft een storm van veronderstellingen doen los breken. Wij hebben daar wel melding van gemaakt, maar kunnen niet nalaten er enige kalmerende commentaar op te geven. Uit de vele tegenstrijdigheden blijkt al, dat men het niet zeker weet. Sommigen mogen wel aardige redeneringen op touw hebben gezet, enkelen mogen zich onderscheiden door bijzondere ervaring omtrent Russisch beleid, maar geen van hen wéét wat het aftreden van Molotof inhoudt. En dat van Mikoyan. Deze Mikoyan, de minister van Buitenlandse Handel, is ook ontheven van zijn functie, maai' evenals Molotof plaats vervangend premier gebleven. Diplomatie ke kringen te Washington zien nu, volgens het Engelse persbureau Reuter, in deze veranderingen „de mogelijkheid" van een algemene reorganisatie vari de Sovjet- leiding om die tot een machtig kernkabinet te maken, dat snel politieke beslissingen van het grootste belang kan nemen. Dit kabinet zegt het bericht verder zou omvatten: minister-president Stalin, het hoofd van de N.K.V.D. maarschalk Beria, de minister van Defensie Worosjilof en de plaatsvervangende premiers Mikoyan en Molotof. Wie dit oppervlakkig leest zal het een alarmerend bericht vinden, vooral omdat de naam Worosjilof erin voorkomt. Want, nietwaar, als men „een machtig kernkabi net vormt om snel politieke beslissingen Van het grootste belang te nemen" en men neemt daar maar twee ministers met een Specifieke taak in op, namelijk de leider Van de geheime dienst en de minister van Defensie, dan lijkt het er sterk op dat die politieke beslissingen wel eens oorlog Zou den kunnen betekenen. Maar leest u het bovenstaande nu nog eens over. Dan ziet u dat „diplomatieke kringen te Washington" een vage aan duiding slechts de mogelijkheid van een dergelijk kernkabinet hebben geopperd. Zij hebben dus alleen maar verondersteld. Meer niet. Het zou dus ook iets heel anders kunnen betekenen. Maar eenmaal op de Weg der gissingen beland zijnde hebben zij geen halt kunnen houden en zijn zelf naar samenstelling van zo'n kabinet gaan raden. Dit soort spelletje wordt door velen beoefend, maar er is niet de minste aan leiding om u door zijn resultaten te laten alarmeren. Eigenlijk heeft het hele bericht geen enkele nieuwswaarde, maar kan het( alleen dienen als materiaal voor conver satie en meer raadseltjes-opgeven. Waar om wij het dan hebben opgenomen? Omdat het, komend uit zulk een bron, toch veel aandacht zal trekken en onze lezers het dooi de radio of op andere wijs zouden verne men en er wellicht onnodig door gealar meerd raken. Daarom nemen wij het maar liever op met commentaar. Russische minister-wisselingen op be langrijke posten wekken steeds opschud ding. Dat wil niet zeggen dat zij noodzake lijk een koerswijziging in de Russische politiek zouden moeten betekenen. De Brit se oud-minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden heeft gezegd, dat hij deze wijzigingen niet als een bijzonder bemoe digende ontwikkeling beschouwt en niet gelooft, dat zij een grote verandering in de Sovjet-politiek zullen brengen. Men kan het nog nuchterder zeggen: best mogelijk dat het alleen maar een administratieve wijziging in de bezetting der posten is. Wat kan het de wereld dan eigenlijk schelen of de minister van Buitenlandse Zaken Molo tof of Wisjinski heet? Maar niet alle Engelsen laten zich zo be daard uit als Eden. Onze Londense corres pondent bericht vanmorgen, dat men in Londen geneigd is de benoeming van de scherpe Wisjinsky en de halsstarrige Gro- myko te beschouwen als een logisch uit vloeisel van de op 14 Januari door de Sovjet-Unie afgelegde verklaring, dat zij feller en consequenter zal optreden tegen het Atlantisch Pact, temeer nu Noorwegen geweigerd heeft op de Sovjet-voorstellen in te gaan. Dan hebben evenwel „men in Lon don" vergeten er rekening mee te houden, dat Wisjinsky en Gromyko zich in de Vei ligheidsraad zo scherp en zo halsstarrig getoond hebben.op order van Molotof. Want die was hun chef. Hij gaf deze amb tenaren hun instructies. Onze vertegen woordiger bij de Veiligheidsraad en die van Frankrijk en die van Groot-Brittannië enz. krijgen ook van hun regeringen instructies ën houden zich daaraan. Ieder begrijpt dat zij -door een vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie vooral niet minder nauwkeurig worden nageleefd dan door die van een Westerse democratie. Om het nog duide- ker te zeggen: het is heel wel mogelijk dat Wisjinsky en Gromyko er meermalen wei nig voor voelden om bij de 'Veiligheidsraad resp. scherp en halsstarrig op te treden, maar dat zij het alleen maar deden omdat het hun opgedragen was. Volgens de Observer spijt het de Engelsen dat Mikoyan geen minister van Buitenlandse Handel meer is, want men heeft hem in Londen tijdens de Brits-Russische handelsbespre kingen leren waarderen als een man, die er steeds op uit was de economische be trekkingen met het Westen te verbeteren. U ziet dat dit niet erg klopt met de mo gelijkheid van het machtige kernkabinet, door ongenoemde diplomaten (van welke landen?) in Washington geopperd. Daar Zouden dan 'toch zeker bijzondere scherp slijpers in benoemd moeten zijn. Het Kremlin is niet scheutig met toe lichtingen op zijn besluiten. Dat is de moeilijkheid en daarom houdt de wereld zich ook nu weer met raadseltjes bezig en strooit allerlei oplossinkjes rond. Waar dering verdient de man, die de opmerking dat Molotof's gezondheidstoestand slecht zou zijn beantwoordde met de verzekering, dat die van zijn opvolger Wisjinsky even slecht is. Er moet ook bij deze dingen een Vrolijke kant zijn en als ik nu ook eens mag raden houd ik het erop, dat die twee Russen allebei gezond zijn. Geen klachten, hun leeftijd in aanmerking genomen en met alle zorgen en het soms lastige humeur van Vadertje Stalin rekening houdend. Maar erg benijdenswaardig lijken zij niet, noch in hun huidige, noch in hun vorige betrekkingen. Wat zij verder zullen uit halen zal moeten blijken. Tenminste voor zover het bekend wordt. Ze zijn daar ge heimzinniger dan in Den Haag, Brussel, Parijs, Londen en Washington. R.R Mutaties in Sovjet-regering betekenen wellicht concentratie van krachten Het officiële Sovjetrussische nieuws agentschap „Tass" heeft Zaterdagavond bekendgemaakt, dat de Sovjetrussische raad van ministers Andrei Gromyko tot eerste onder-minister van Buitenlandse Zaken heeft benoemd. Hiermede neemt Gromyko de plaats in, die door Wisjinski werd bekleed voordat hij tot minister van Buitenlandse Zaken werd benoemd. Gromyko heeft, evenals Wisjinski, bij het grote publiek vooral bekendheid verworven door de redevoeringen, welke hij in de Veiligheidsraad heeft gehouden. Bij vele gelegenheden was Gromyko het hoofd van de Sovjetrussische delegatie bij de UNO. Hij was reeds één der Sovjetrussische onder-ministers van Buitenlandse Zaken, thans is hij de chef van hen geworden. Gromyko werd in 1943 tot Sovjetrussi sche ambassadeur bij de Amerikaanse regering benoemd, als hoedanig hij Litwi- nof opvolgde. Hij heeft deze post tot April 1946 bekleed. Kern-kabinet? Reuter geeft het volgende, niet door ar gumenten of feiten gestaafde relaas uit Washington: Diplomatieke kringen te Washington zien de mutaties in het Sovjetrussische departement van Buitenlandse Zaken de mogelijkheid van een algemene reorgani- ANDRE1 als voorzitter va Een schip op het strand is een vermaak aan de zee Gelijk een rattencadaver, dat in een mierenhoop geworpen is lag Zaterdagmid dag de Zweedse C. A. Banck op het Bloe- mendaalse strand: duizenden winterse dagjesmensen krioelden om haar roestige romp en knaapjes klommen in de schroef, die verleden Dinsdag zulle een ongelijke strijd tegen de orkaan heeft geleverd, om zich in die positie door nijvere familie leden te laten fotograferen. Geopende paviljoens en hardwerkende mannen van het parkeerterrein, schuife lende mensenmassa's op de toegangshel ling tot het strand en een peuter, die in het plasje bij de neus van de gestrande boot tevreden met zand knoeideal deze beelden van een zonnige Zaterdag middag toonden aan, dat de stranding van de een het vermaak van de ander inhoudt. Het betegelde parkeerterrein aan het eind van de Zeeweg bevatte niet alleen alle bekende automerken maar ook elk provinciaal kenteken en achter deze be drijvigheid klotste een zee in eindeloze deining, die honderd meter bewesten de C. A. Banck geen notie meer had van het leed, dat zij over een kleine Zweedse rederij heeft gebracht en de vreugde, die nieuwsgierige Nederlanders aan de ramp spoed van een onwrikbare stomer beleven. Want ondanks het optimistische stoom- spiraaltje langs de schoorsteen met de blauwe „B" zal°het armoedige plasje water aan bakboord voorlopig wel het laatste zijn, dat deze romp voelt. satie van de Sovjetleiding om deze tot een machtig kernkabinet te maken, dat snel politieke beslissingen van het grootste be lang kan nemen. Dit kabinet zou omvatten: minister-pre sident Stalin, het hoofd van de interne vei ligheid; Beria, de minister van Defensie; Worosjilof en de plaatsvervangende pre miers Mikoyan en Molotof. Dit zou betekenen, dat de nieuwe minis ters Wisjinski en Mensjikof niet dezelfde autoriteit en bevoegdheid hebben als hun voorgangers. In een nieuwe en hoge positie in een kernkabinet zou Molotof in staat zijn alle Sovjet-activiteit in het buitenland te coör dineren, niet alleen die van de Sovjet-am bassades en andere diplomatieke vertegen woordigingen, doch ook de activteit van de Cominform en van de communistische par tijen in alle landen der wereld. Eden, de vroegere Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft te Adelaide in Australië verklaard, dat hij de vervanging van Molotof „niet als een bijzonder bemoe digende ontwikkeling" beschouwde en niet geloofde, dat zij een erg grote verandering in de Sovjet-politiek zou betekenen. Generaal Clay, de Amerikaanse bevel hebber in Duitsland, verklaarde, toen hij op de hoogte werd gebracht van de ont zetting van Molotof uit zijn functie als minister van Buitenlande Zaken: „Dat is belangrijk nieuws. Het bewijst dat onze politiek de goede is." Hij lichtte deze geheimzinnige logica niet verder toe. Met de koekenpannen „in de aanslagrennen de huisvrouweri van het Engelse dorpje Olney door de straten. Zij houden daarmee een 500 jaar oude traditie in stand door met hun pannekoeken naar de dorpskerk te hollen en daar de Vredeskusen de zegen van de geestelijke in ontvangst te nemen. Italiaanse linkse socialisten gaan zich nog beraden Het hoofdbestuur van de „socialistische partij der Italiaanse arbeiders" heeft be sloten een buitengewoon congres van de partij bijeen te roepen om de voorwaar den tot deelneming der afgescheiden socia listen aan de regering opnieuw in overwe ging te nemen en om duidelijk de houding der partij ten aanzien van Italië's even tuele toetreding tot het Atlantisch Pact te bepalen. Die beslissing is genomen op ver zoek der leden van het hoofdbestuur, die Italië's aansluiting bij dit pact gunstig ge zind zijn en wier motie door het hoofdbe stuur van de hand is gewezen. Ontwerp-interimregeling voor de West Zelfstandigheid voor Aruba en Curacao Naar het A.N.P. verneemt, is heden het wetsontwerp interim-regeling voor Suri name en de Nederlandse Antillen voor ad vies aan de staten aangeboden. Over de inhoud van deze interim-regeling kan het volgende worden medegedeeld: Tot nu toe werd het algemeen bestuur door de gouverneur uitgeoefend. Volgens de nieuwe regeling zal de landsregering van Suriname en de Nederlandse Antillen bestaan uit de landsregent en de aan de Staten verantwoordelijke regeringsraad. In de nieuwe landsregeling is bepaald, dat ten aanzien van interne aangelegenheden, de landsregent optreedt als hoofd dei- landsregering. Het ontwerp gaat uit van de gedachte, dat een gelijksoortige verhouding als in Nederland bestaat tussen de Koning en de ministers, in Suriname en de Nederlandse Antillen zal bestaan tussen de vertegen woordiger des Konings en de leden van de regeringsraad. Alleen ten aanzien van de belangen van het koninkrijk worden aan de landsregent in een afzonderlijke afdeling bevoegdheden toegekend als or- gaah van het Koninkrijk. Slechts voor die werkzaamheden zal hij 's Konings aanwij zingen in acht hebben te nemen. Zelfstandigheid voor Aruba en Curacao. Voor de Nederlandse Antillen zal de wij ziging in de positie van de landsregent nog belangrijker kunnen zijn, omdat krach tens de interim-regeling bij algemene maatregel van bestuur zelfstandigheid zal worden verleend aan de eilanden Aruba en Curagao, hetgeen met zich mee zal brengen besnoeiing van de bevoegdheid van de landsregering (dus van landsregent en regeringsraad met betrekking tot de verzorging van de eigen belangen van die eilanden). Ten aanzien van de verordenende auto nome bevoegdheid wordt opgemerkt, dat volgens artikel 63 der Grondwet tot nu toe de regeling van de inwendige aangelegen- Hoevele keren zou de voor de Zeeweg gestrande „C. A. Banck" in het afgelopen week-einde gefotografeerd zijn? We kunnen het niet op een honderdtal schatten, maar zeker is dat de meeste bezoekers, die onafgebroken door trein err tram werden aangevoerd, een toestel hadden meegenomen om met een aardig plaatje thuis te komen. Ook onze fotograaf toog met een dergelijk voornemen naar het Bloemen- daalse strand, waarvan U het resultaat hierboven zien kunt. Zandvoort voer er wel by, want na de fikse wandeling werden in het dorp dorstige kelen gelaafd en hongerige magen gevuld. Enkele exploitanten hadden hun terrassen reeds uitgezet en in de koesterende zonnestralen kon men zich achter het glas in het voorjaar wanen. Een bevroren waterleiding herinnerde ons er vanmorgen aan, dat het zover nog niet is. heden aan eigen organen werd overgelaten, tènzij bij de wet een bepaalde regeling aan de Koning is voorbehouden. De bevoegd heid tot ingrijpen van de wetgevers zelf was onbeperkt, omdat hetzelfde artikel be paalt, dat andere onderwerpen door de wet worden geregeld, zodra de behoefte daar aan blijkt te bestaan. In de nieuwe lands regeling is echter de onbeperkte bevoegd heid tot ingrijpen vervallen. Alle inwendige aangelegenheden zullen worden geregeld bij landsverordening. De conflictenregeling is eveneens vervallen. Alleen de volgende punten zijn ter regeling aan de wet voor behouden: de interim-regeling zelf, het Nederlanderschap, vernietiging van een landsverordening, strafrechtelijke verant woordelijkheid van de landsregent, goed keuring van verdragen, overeenkomsten en geldleningen buitenlands en verschillende bepalingen betreffende de defensie. De algemene vertegenwoordigers, die door de landsregering worden benoemd, zullen met raadgevende stem deelnemen aan het ministerieel overleg over de aan gelegenheden, uitsluitend of mede de be langen van Suriname en de Nederlandse Antillen betreffende. Bovendien zal de Koning een staatsraad in buitengewone dienst voor Suriname en een voor de Nederlandse Antillen benoe men. In de Raad van State kan hierdoor de zienswijze van die gebiedsdelen tot haar recht komen. Ten aanzien van ontwerpen van wetten, algemene maatregelen van be stuur, verdragen of andere overeenkomsten met een vreemde mogendheid of een inter nationale organisatie kan de betrokken landsregering in de gelegenheid worden gesteld van raad te dienen. De afwijkingen van de Grondwet bren gen met zich mede, dat de interim-regeling alleen kan tot standkomen krachtens het. nieuwe artikel 210 van de Grondwet. Het ontwerp interim-regeling moet dus met een twee-derde meerderheid in de Staten- Generaal worden aangenomen. Op 17 Maart zullen op de Nedei'Iandse Antillen verkiezingen worden gehouden. Het ligt dus voor de hand, dat de nieuw- gekozen staten over het ontwerp advies zullen uitbrengen. Aangezien echter in Suriname de verkiezingen waarschijnlijk pas eind Mei zullen worden gehouden, zul len de oude staten van Suriname advies uitbrengen. De regering acht het gewenst, dat beide statencolleges vóór 1 Mei hun adviezen hebben uitgebracht. Sokolofski klaagt bij Clay Maarschalk Sokolofski, de Sovjet-Russi sche militaire gouverneur in Duitsland, heeft een nota tot zijn Amerikaanse col lega, generaal Clay, gericht, waarin hij de Amerikaanse autoriteiten er van beschul digt het teruggeven van Sovjet-Russische eigendommen, welke zich in de Amerikaan se zóne van Duitsland bevinden, te heb ben gesaboteerd. Maarschalk Sokolofski zet in zijn nota uiteen, dat „bezittingen ter waarde van 299.686.000 mark tot December 1948 wer den teruggegeven aan landen, die door Hitler's leger waren binnengevallen. De Sovjet-Unie die de zwaarste verliezen heeft geleden ontving echter slechts restitutie van goederen ter waarde van 281.000 mark, dat is 0.09 pet. van het to taal. Dit onbevredigende resultaat is een gevolg van de pogingen der Amerikaanse atuoriteiten, om de teruggave van door het leger van Hitier geroofde Sovjet-Russische eigendommen tegen te gaan. De bevoegde Amerikaanse autoriteiten weigerden de Sovjet-Russische missie, be last met het wederom in eigendom ver krijgen van geroofde Russische goederen, vergunning te verlenen tot het inspecteren van Duitse fabrieken, musea, schilderijen musea en archieven, ofschoon het de Sovjet autoriteiten bekend was, dat zich daarin Sovjet-Russische eigendommen bevonden". Amerika zal wellicht bases op Groenland eisen Naar te Stockholm vernomen wordt, zul len Amerikaanse bases op Groenland het voornaamste struikelblok vormen voor de besprekingen, die Rasmussen, de Deense minister van Buitenlandse Zaken, de ko mende week over het Atlantisch Pact te Washington zal voeren. Naar verluidt heeft de Deense ambassa deur, Hendrik Kaufman, na de mislukking van de Scandinavische besprekingen de overtuiging gekregen, dat de Verenigde Staten „als prijs" voor Denemarkens toe treding tot het pact zullen vragen om het recht voor 20 a 30 jaar bases op Groenland te huren, die voornamelijk voor het onder brengen van radar-installaties zullen wor den gebruikt. De verwachte intensivering van „de Sovjet-Russische zenuwoorlog tegen' de Scandinavische landen" als gevolg van Noorwegens toetreding tot het Atlantische pact zal, naar verwacht wordt, Zweden stijven in zijn streven naar handhaving der neutraliteit. Onrust in Jemen Volgens te Aden ontvangen berichten hebben vliegtuigen van de Britse lucht macht langs de Noordelijke grenzen van het protectoraat Aden bombardementen uitgevoerd op stellingen van Jemense op standelingen. Koning Imman Achmed, heerser van het naburige Arabische koninkrijk Jemen, heeft een revolutie in zijn rijk de kop in gedrukt. Hij heeft in de afgelopen week 33 leiders van de opstandige Rasasi-stam- men doen onthoofden. 27 terechtstellingen werden in zijn hoofdstad Sanaa uitgevoerd en zes in het nabij de grens met het pro tectoraat Aden gelegen Taiz. In welingelichte kringen te Aden is men van mening dat.mogelijk een algemene op stand in Jemen zal uitbreken. De toestan den in dit land zijn ongeregeld geweest sinds verleden jaar de Immam Jahja werd vermoord. Het woord is aan William Wordsworth: Het beste in het menselijk leven zijn de kleine ongenoemde en niet herinnerde daden van vriende lijkheid en liefde. Sovjet-Russisch UNO-ambte- naar in New York gearresteerd Onder verdenking van spionnage Te New York is een lid van de Sovjet- Russische delegatie ter UNO gearresteerd. De gearresteerde wordt ervan beschuldigd verslagen der Amerikaanse regering ver duisterd te hebben, zo is officieel medege deeld. Eveneens is een ambtenares van het ministerie van Justitie op dezelfde beschul diging gearresteerd. Het betreft hier de 32-jarige Sovjet-dlus Goebitsjef. De ambtenares is de 27-jarige Judith Coplon. Zij werd naar New York gevolgd en betrapt, toen zij in contact trad met de Sovjet-Rus. Valentin Goebitsjef, een in 1916 te Orel in Rusland geboren Russisch burger, maakte sedert 1946 deel uit van het amb tenarenkorps der UNO. De Russische ambassadeur in de Verenig de Staten, Panjoesjkin, heeft zich met de onderstaatssecretaris, James Webb, langer dan een uur over de zaak-Goebitsjef onder houden. Panjoesjkin heeft de Amerikaanse rege ring officieel verzocht Goebitsjef op vrije voeten te stellen. Het secretariaat van de UNO heeft te New York medegedeeld dat Goebitsjef, hangende de uitslag van het onderzoek naar de tegen hem ingebrachte beschuldi gingen, geschorst is. Extra vleesbon voor 50 gram Donderdag weer bonnen voor 400 gram vlees De iets ruimere aanvoer van slachtvee maakt het mogelijk tussentijds een aan vullende bon voor vlees aan te wijzen. Bon 024 Algemeen is geldig verklaard voor het kopen van 50 gram vlees. Deze bon heeft een geldigheidsduur van een week, zodat hij op 12 Maart afloopt. Door onderlinge verschuivingen in de aanvoer bestaan de slagersvoorraden uit naar ver houding grote hoeveelheden spek en vet varkensvlees. Het publiek zal in het bij zonder voor bovengenoemde bon genoegen moeten nemen met de vleessoorten, wel-, ke de slager thans in voorraad heeft. Onafhankelijk van deze tussentijdse bon- aanwijzing, die voor alle leeftijdsgroepen geldt, zullen in de bonnenlijst van Don derdag voor de leeftijdsgroepen A en B weer bonnnen voor 400 gram vlees worden aangewezen, waardoor voorshands het vleesrantsoen op het oude peil wordt ge bracht. Het kaasrantsoen voor deze leeftijds groepen wordt teruggebracht tot 200 gram per 14 dagen. POST VOOR DE „SIBAJAK" EN DE „GROOTE BEER" De opvarenden van het m.s. Sibajak en het s.s. Groote Beer, die beide op thuisreis zijn, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze niet later dan 10 Maart ter post bezorgd wordt. Als voorwaarde lot deelneming aan de Ronde-tafelconferentie Federalisten in verwarring BATAVIA, 5 Maart (Reuter). President Soekarno heeft laten weten dat hü de Nederlandse uitnodiging: tot het deelnemen aan de Ronde-tafelconferentie in principe aanvaardt, doch weigert daaraan gevolg te geven, zolang de republikeinse regering niet in Djokja is hersteld. Dit antwoord van Soekarno is heden door de resident van Banka aan dr. Beel overhandigd. Hij deelde mede dat zijn antwoord niet vooruit wenst te lopen op een beslissing van de commissie der UNO voor Indonesië. De republikeinse leiders blijven op Banka, omdat het hen verboden Is naar Djokja terug te keren. Volgens welinge lichte kringen is er in de geheime zitting van de bijeenkomst Federaal Overleg na de terugkeer van de contactcommissie uit Banka enige verwarring ontstaan. Welingelichte kringen menen, dat de federalisten na kennis te hebben genomen van het verslag uitgebracht door de con tactcommissie, die Banka bezocht, een resolutie hebben aangenomen waarna werd aangedrongen op aanvaarding van de repu blikeinse eis betreffende het herstel van de republikeinse regering in Djokja en be treffende de bevoegdheid tot toezicht bij de besprekingen op de Ronde-tafelconfe rentie door de commissie der UNO. Voorts zou de resolutie bij beide regeringen aan dringen op afkondiging van de order tot staken van het vuren en op een gezamen lijke poging tot herstel van rust en orde. Tot nu toe is officieel niets betreffende deze resolutie gepubliceerd, maar volgens betrouwbare bronnen in Batavia zouden de Nederlandse autoriteiten deze resolutie onaanvaardbaar hebben verklaard. Hierna zou de geldigheid van de resolutie in de BFO zijn betwist. Uitstel onvermijdelijk geacht. De bijeenkomst federaal overleg is Za terdagochtend bijeen geweest, nadat zij Vrijdag langdurig had vergaderd en Don derdag tot ver na middernacht bijeen was. De volgende bijeenkomst is thans bepaald op Donderdag. Officieel wordt gemeld, dat daarna vermoedelijk een afvaardiging van de B.F.O. naar Bank3 reist. Aneta ver neemt dat deze delegatie, die aanvankelijk Zaterdag naar Banka zou vertrekken, zal bestaan uit premiers en Walis negara van deelstaten onder voorzitterschap van Sul tan Hamid II. Algemeen acht men thans uitstel van de aanvangsdatum der Ronde Tafel-conferen tie hierdoor onvermijdelijk. Engels-Nederlands overleg Agence France Presse verneemt uit of ficiële bron te Londen dat thans langs diplomatieke weg tussen Londen en Den Haag overleg wordt gepleegd inzake de Indonesische kwestie. De Engelse ambassadeur in Nederland, sir Philip Nichols, heeft in de loop van de laatste dagen verscheidene malen een onderhoud omtrent genoemde kwestie ge had met minister Bevin, die hem gevraagd zou hebben de Nederlandse regering te wij zen op de voordelen, die zij op korte of lange termijn zou trekken uit het aan vaarden van een ruimere politiek in Indo nesië. Straffen voor medebeschuldig den van Kardinaal Mindszenty Dertien medebeschuldigden van kardinaal Mindszenty, die te Boedapest terecht heb ben gestaan op beschuldiging van specu latie in vreemde valuta, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van een tot acht jaar. Pater Imre Boka, hoofdbeschuldigde kreeg vier jaar gevangenisstraf, vijf jaar op schorting van politieke rechten en van het recht tot uitoefening van functie, en een boete van duizend forint (twee honderd gulden). Dr. Gabor Horvath, secretaris van prins Esterhazy: acht jaar gevangenisstraf, vijf jaar opschorting van politieke rechten. AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Matige wind tussen Oost en Zuid. Ver anderlijke bewolking met aanvankelijk hier en daar nog enige lichte sneeuw. Vannacht en morgenochtend lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. 8 Maart; Zon op 7.12 uur. onder 18.31 uur Maan op 10.15 uur. onder 3.27 uur (Eerste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1