c 3 Britse filmindustrie seint S.O.S. Vier pakhuizen uitgebrand in Amsterdam Engels blad spreekt van „ernstige fout van Intelligence Service te Londen Wereldnieuws MAANDAG 7 MAART 1949 2 Hollywood blijft de baas. - Reeds 3000 employe's ontslagen (Van onze correspondent te Londeni De Britse filmindustrie verkeert op het ogenblik in de misère. Wat is daarvan de oorzaak? De Engelse film. die in het ver leden reeds vele triomfen vierde, beleefde in de oorlog een gouden tijd. De bioscopen vormden de grootste afleiding voor de door zoveel zorgen gekwelde bevol king, in het bijzonder voor de troepen. De industrie, die geld als water verdiende, breidde zich op grote schaal uit en richtte zich tevens op de export naar Amerika. Kosten noch moeiten werden gespaard om rolprenten te maken, die het in de Ver enigde Staten zouden doen. Met een en kele film, zoals Henri V, slaagde dat, maar over het algemeen mislukte het experi ment. Niet zozeer omdat het publiek de films niet wilde, maar omdat de meeste bioscopen in handen van „Hollywood" zijn zodat „Denham" eenvoudig geen kans kreeg. De Britse filmmagnaten hadden op het verkeerde paard gewed. De wereld markt, waarvan ze gedroomd hadden, bleek zonder Amerika niet de moeite waard te zijn. In Europa is Nederland nog de grootste afnemer van Engelse films, als men de bezettingszones in Duitsland niet meetelt, waar bijzondere omstandigheden gelden. Daar worden nu zesmaal zoveel Britse films vertoond als in alle Europese landen samen. De Britse filmmaatschappijen zien thans in dat zij op te grote voet hebben geleefd. Er gaat geen dag voorbij of er klinken S.O.S.-signalen. Studio's gaan de een na de ander dicht. Van de achtduizend employés hebben er reeds drieduizend, voornamelijk technici, hun ontslagbrief in de zak. Er zal op allerlei uitgaven worden bezuinigd, ook op de nog altijd fantastische salarissen der filmsterren. De industrie moet het zelf op knappen. De City-financiers, die reeds vroeger kapitalen op films verloren, hou den hun beurs gesloten. De regering helpt met een garantiefonds, maar kan niet veel meer doen. Stof voor een komische film. De gehele oneconomische, omslachtige Werkwijze van de meeste filmondernemin gen moet worden herzien. Een speciaal struikelblok vormen de rigoureuze bepa lingen der vakbonden, die vaak aan het belachelijke grenzen. Een timmerman mag geen lamp vasthouden en een electricien geen plank aanraken. De voorraadkamer mocht een kunstmatige graszode leveren, maar niet een echte, die ook nodig was. De tuinman, die er mee kwam aandragen, mocht de studio niet in omdat hij geen lid v/as van een bond. Daarvoor moest er een derde mannetje komen, die blijkbaar dis pensatie had om levende graszoden te transporteren. Dit incident is historisch. Het levert een prachtig onderwerp voor een komische film. al zal niemand ontken nen dat bescherming van arbeid noodzake lijk is. Er zal ook radicaal moeten worden ingegrepen in de hele opzet van de pro ductie, distributie en vertoning, wil het filmbedrijf weer lonend worden. Films met enorme opbrengsten aan de kassa's leve ren voor de makers meestal een verlies op en dat nog wel, terwijl de binnenlandse markt op dubbele wijze tegen Hollywood is beschermd. In 1947 werd een invoer recht van 75 pet. op buitenlandse films geheven. De Amerikaanse producenten stonden op hun achterste benen en verbo den Britse films. De koude oorlog was be gonnen. Engeland was Hollywood's beste exportgemed. Vorig jaar kwam het tot een regeling waarbij de zeventien millioen dol lars die de Amerikanen met hun films in Engeland verdienen voor de heffing was dat viermaal zoveel geblokkeerd worden en in Engeland mogen worden be legd, onder meer in de hótelindustrie. Ook kan men er in Groot-Brittannië mee gaan filmen. De enige contanten, die de Ame rikanen in-handen krijgen, is het geld dat Britse films in de Verenigde Staten op brengen. Vorig jaar werd bovendien nog bepaald dat Britse bioscopen jaarlijks 45 pet. Britse films moeten draaien. Zonder deze protectie zou Engeland overstroomd worden door Hollywood-producten, zo zelfs dat Britse films, behalve de zeer goede, nauwelijks aan bod zouden komen. Overigens is de filmindustrie vitaal ge noeg om deze crisis te doorstaan. Het pro bleem vormt de aanpassing aan de werke lijkheid. Voor dit seizoen staan er negentig films op stapel. Er is dus allerminst reden tot wanhoop. Robert Donat, Valerie Hob- son, Ralph Richardson, Vivien Leigh, Lau rence Olivier, Patricia Roc, Charles Laugh- ton, Anna Neagle en de rest zij zullen u niet in de steek laten. De film is voor En geland tenslotte ook een prestige kwestie van de eerste rang, die het dwingt een uit weg te vinden uit de moeilijkheden. Griekse reder zocht vergeefs naar het schip van zijn broer Zaterdag heeft de eigenaar van het spoor loos verdwenen Griekse schip „Ioannis", d« heer Samonas, met zijn luchttaxi opnieuw een vergeefse tocht langs de Duitse Wad deneilanden, Helgoland en de Deense west kust gemaakt. Wel werden vier scheeps wrakken waargenomen, doch het gezochte was er niet bij. Moedeloos keerde hij tegen het middaguur op het vliegveld Leeuwar den terug. Hij had alle hoop opgegeven en keerde later naar Londen terug. Dit is de tweede maal, dat hij een broer in een storm op zee verliest. Aan mr. M. D. K. S. van Lier is met ingang van 1 April op zijn verzoek eervol ontslag verleend als vice-president van de Arrondissements-rechtbank te Amsterdam. Heringa Wuthnch HAARLEM ELECTR1SCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Grieg. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Lichtbaken. 9.30 Werken voor strijkorkest. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Serenade van Tsjaikofski. 10.40 Schoolradio. 11.00 Platen. 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Werken van Schibler en Bloch. 12 00 Angelus. 12.03 Liederen van Brahms. 12 30 Weerpraatje. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Vervolg lichte muziek. 13.45 Uit het boek der boeken. 14.00 Werken van Josquin des Prez. 14.30 Over potten en pannen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Wigwam-jarigen. 17.45 De in heemse industrie en de Westerse nijverheid. 18.00 Amusements-orkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Albert de Klerk speelt orgelsonate V van J. S. Bach. 19.30 „Dit is leven". 19.45 NIWIN. 19.50 Weder opbouw. 20.05 De gewone man. 20.12 Trio van Oscar van Hemel. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Concert voor fluit en orkest van Haydn, voordracht en Jupiter-symphonie van Mo zart. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Orkestmuziek van Mozart, Haydn en Schubert. HILVERSUM H. 414.5 M. 7 00 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7 15 Lichte muziek en zang (Bob Scholte). 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Opera-ouvertures. 9.3a „Aubade" (o.a. met Lucien Boyer en Maurice Chevalier). 10.00 Morgenwijding. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Kinderen leren zien en kennen (RVU.) 11.30 „De wekker". 12.00 Orkest- Zamora. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Het land- botiwhuishoud-onderwijs. 14.40 Piano (Pierre Palla). 13.15 Platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.50 Rose Mania en Jean Cavall zingen. 14,00 Met naald en schaar. 14.30 Platen. 16.25 Cau serie over K. Ph. Em. Bach. 16.40 De school bel 17.00 Kinderkoor. 17.30 Engelse band. 18.15 Pianopotpourri. 18.30 Bij de oorsprong van het denken (R.V.U.). 19.00 Kinderver haal. 19.10 Kentucky Minstrels. 19.15 Toneel beschouwing. 19.30 „La Temptation de St. Antoine" van Werner Egk. 19.50 Spaanse pianomuziek. 20.05 West. Europese commen taar 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.35 Clinge Doorenbos. 21.45 Buitenl. overzicht. 22.00 Gevraagde platen. 22.25 Bijnamen in de kamermuziek. 23.15 Symphonische muziek van Glazoenof. 1 GEWELDIGE BRAND TE AMSTERDAM. In vier grote oud-Amsterdamse pakhuizen van de N.V. Het Nederlandse Veem, staande op de hoek van het Prinsen-eiland en) de Galgenstraat te Amsterdam, waarin een meubelfabriek was gevestigd, heeft Zaterdagochtend een grote brand gewoed. Een kijkje op het toneel van de brand tijdens het blussingsioerlc. Door de hevige brand, die Zaterdag te-Kemphuis leed een verlies van ongeveer gen het middaguur in een pakhuis op het Prinseneiland te Amsterdam uitbrak, is grote schade aangericht. Vier pakhuizen zijn vrijwel geheel uitgebrand. In één daarvan had de meubelfabrikant Zoetmul der zijn werkplaats. Een gedeelte van dit pakhuis was onderverhuurd aan iemand, die in films handelde. In dit gedeelte is de brand ontstaan. Door het ontbranden van films ontstond een enorme steekvlam, die oorzaak was dat ook de belendende pak huizen in brand geraakten. Zij waren in gebruik bij de Amsterdamse Kininefabriek en bij de fouragehandel Kemphuis. Aan de voorraden geneesmiddelen en chemica liën van de Kininefabriek werd voor onge veer f 600.000 schade toegebracht. De fa. Finnen varen met een kotter naar Brazilië Zondag is de Finse motorkotter „Sotka" met 23 opvarenden in Amsterdam binnen gelopen. Het schip is op 4 Februari uit een Finse haven vertrokken met bestemming Brazilië. De kapitein, Rudolf Strom, ver telde dat men Finland had verlaten wegens de jongste politieke ontwikkeling. Het schip is vorig jaar van de Engelse Marine, die het als mijnenveger gebruikte, overge nomen. De kapitein wil proberen het vaar tuig als kustvaarder te exploiteren. Aan boord zijn elf mannen, vijf vrouwen en zeven kinderen. De scheepspapieren, de passen en monsterboekjes van alle opva renden waren in orde. Het was de be doeling om in Amsterdam te provianderen en hiertoe wil de kapitein de oude motor van het schip verkopen. Het is een benzine- hulpmotor, welke echter van onvoldoende capaciteit is voor de grote reis over de oceaan. Poolze zeelieden per vliegtuig naar huis Zondag zijn 23 van de 26 door de red dingboot „Brandaris" geredde Poolse zee lieden van de „Katowice" met een extra vliegtuig van de K.L.M. van Schiphol naar Gdynia gevlogen. De drie andere Polen zijn van plan naar Antwerpen te reizen om te monsteren op het Poolse s.s. „Poladski". De kostbare lading van de „Katowice", ongelooide huiden ter waarde van een mil lioen dollar, bevond zich aanvankelijk aan boord van de „Poladski". Dit schip kwam op de Schelde in aanvaring met het Ne derlandse s.s. „Lissekerk" en werd zo zwaar beschadigd, dat het de reis niet kon vervolgen en in Antwerpen gerepareerd moest worden. Toen de „Katowice" tijdens de reparatie in Antwerpen aankwam wer den de huiden overgeladen, opdat de „Ka towice" ze naar Gdynia zou brengen. De „Katowice" bracht het er evenwel nog slechter af. De firma Doeksen heeft aangeboden te gen betaling van bergingsloon pogingen in het werk te stellen de lading voor zover mogelijk van boord te halen. f 25.000, daar vrij grote voorraden mais en gerst verloren zijn gegaan. Deze firma is slechts laag verzekerd. De drie gebroeders Zoetmulder, wier meubelmakerswerkplaats in vlammen op ging, waren voor slechts f 5000 verzekerd. Aanvankelijk bestond het vermoeden dat één der broers zich nog in het pakhuis had bevonden toen de brand uitbrak. Dit bleek naderhand onjuist te zijn. De brandweer heeft met twintig stralen en vijf waterkanonnen van drijvende brandspuiten het vuur geblust. Elzasser schoonheid in Delft Robert Schuman uitgenodigd tentoonstelling te openen Het gemeentebestuur van Delft heeft tot de Franse minister van Buitenlandse Za ken Robert Schuman, het verzoek gericht op 12 Maart in het Museum „Het Prinsen hof" te Delft de tentoonstelling „Elzasser Schoonheid" te openen. Schuman is een geb"oren Straatsburger en een groot min naar van de kunst. Hij bezit zelf een uitge zochte collectie bibliophiele uitgaven, waaronder vele Nederlandse,, en heeft reeds meegedeeld, dat hij grote belangstelling heeft voor de Straatsburger tentoonstelling. In verband met deze grote tentoonstel ling te Delft, is het ook aardig het verblijf van Delft's grootste zoon, Hugo de Groot in de Elzas te memoreren. Na zijn ont vluchting uit Loevestein in de beroemde boekenkist tijdens de tentoonstelling eveneens in het Prinsenhof te zien begaf De GrooJ zich naar Frankrijk. Hier bleef hij zijn verdere leven wonen en daar schreef hij ook zijn beroemdste werken o.a. „Over het recht van oorlog en vrede". Een zomer bracht hij in de Elzas door en hij schreef over dit land: „Het schoonste rijk na het Hemelse!" Wanneer men de uitgezochte kunstschat ten in het Prinsenhof bijeengebracht, ziet, begrijpt men ook zonder het land zelf te kennen waarom De Groot zo enthou siast was! Misdragingen van troepen in Indonesië? Er wordt een onderzoek ingesteld Op 2 Maart deelde de minister-president in de Eerste Kamer mede, dat aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon telegra fisch was verzocht een onderzoek te doen instellen naar de beschuldigingen omtrent misdragingen van bepaalde troepenonder delen in Indonesië. Uit het sindsdien ont vangen antwoord is gebleken, dat de legercommandant met instemming van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon reeds vóór dé ontvangst van het telegram aan de procureur-generaal bij het Hoog Gerechtshof te Batavia had verzocht een onderzoek te doen instellen. Nogmaals het ,,England-SpieV „Geen fout, maar verraad" zegt majoor K. de Graaf In zijn brochure over het „England- Spiel" heeft mr. J. E. van der Starp, de verdediger van Anton van der Waals, uit het feit dat de Engelsen geen einde hebben gemaakt aan dit „Spiel", de conclusie ge trokken, dat zijns inziens de Engelsen hier mede een politiek doel hebben nagestreefd, te weten het breken van het verzet van Europa om daardoor het tot stand komen van een verenigd en krachtig Europa, dat de sprematie van Engeland in de weg zou staan, onmogelijk te maken. Een speciale correspondent van de „Man chester Guardian" heeft thans om „een verklaring van gezaghebbende zijde" ge vraagd over de operaties in Nederland die de Britse Intelligence Service tijdens de oorlog heeft uitgevoerd, teneinde „beschul digingen van verraad" het zwijgen op te leggen. De correspondent verklaart, dat het on rechtvaardig zou zijn toe te laten, dat iets de erkentelijkheid van het Nederlandse en het Engelse volk voor elkanders bijdragen tot de gemeenschappelijke zaak te kort zou kunnen doen. „De beschuldigingen, die mr. Van der Starp in zijn brochure heeft ge uit, zouden, indien zij algemeen wer den geloofd, een dergelijke erkente lijkheid in de weg staan. Maar de in lichtingen, die thans in Londen be schikbaar zijn, leiden in sterke mate tot de slotsom, dat de gevangenneming van de „gedropte" Nederlandse agen ten niet het gevolg van verraad was, doch van een ernstige fout van de In telligence Service te Londen". Naar aanleiding van mr. Van der Starp's verklaring, dat de twee agenten, die er in slaagden Londen te bereiken, daar gevan gen werden gezet, „opdat zij de feiten over de samenwerking tussen de Intelligence Service en de Duitsers niet zouden bekend maken", schrijft de „Manchester Guar dian": „Het is duidelijk, dat de trieste historie van de tweede organisatie, die in 1943 als gevolg van het rapport van deze twee agenten werd opgezet, onvermijdelijk een schijn van waarheid geeft aan deze laatste bewering, want het nieuws, dat deze twee mannen naar Londen brachten, voorkwam op de lange duur niet de arrestatie van vele van hun kameraden". Het blad zegt, dat indien een onderzoek naar deze zaak is ingesteld, dit in het ge heim is geschied en dat het publiek niet gerustgesteld is door wat het tijdens en na de oorlog heeft gehoord. „Bij gebrek aan verdere inlichtingen kan men de Nederlanders hun verdenkin gen nauwelijks kwalijk nemen, ofschoon zij des te kwaadaardiger zijn, omdat zij eerder de regering dan personen betreffen en een blijvende schade kunnen toebren gen aan de betrekkingen tussen twee vol ken, die elkander in oorlog en vrede be langrijke diensten hebben bewezen en wier traditionele vriendschap tot dusver vrij is geweest van dergelijke verdenkingen". Majoor K. de Graaf, destijds waar nemend hoofd van het Bureau Bij zondere Opdrachten (B.B.O.) te Lon den, heeft aan het A.N.P. verklaard, dat er naar zijn vaste overtuiging geen sprake kan zijn van een fout doch al leen van verraad. Majoor De Graaf verklaarde, dat hij tot Februari 1946 een onderzoek had ingesteld naar de achtergronden van het „England- Spiel". Hij is tegenwoordig geweest bij het verhoor van verschillende Duitse oorlogs misdadigers door een commissie van geal lieerde officieren. De resultaten daarvan, gevoegd bij zijn kennis van personen, sfeer en werkwijze van de geheime diensten in Londen hebben hem de overtuiging bijge bracht, dat één persoon verraad gepleegd heeft. De positie welke de chef van de „Section N." (Netherlands) van de S.O.E. (Special Operational Executive) innam, stelde hem in staat zijn chefs te bedriegen, hetgeen hij volgens majoor De Graaf dan ook gedaan heeft. Majoor De Graaf verklaarde, dat hij tijdens zijn onderzoek zelf had vastgesteld, dat alle agenten, die als gevangenen van de Duitsers naar Engeland geseind hebben, hun „Identity Check" veranderd hebben, De „Fiducia" strandde maar kwam later weer vlot Het Nederlandse vrachtschip „Fiducia" is voor de kust van Yorkshire tijdens een sneeuwstorm aan de grond gelopen. De be manning, van wie éen lid gewond is, is er in geslaagd het schip weer vlot te krijgen en de haven van Whitby binnen te brengen waar het gerepareerd zal moeten worden. De romp van het schip is beschadigd en de lading verloren gegaan. Het schip was op weg naar West-Hartlepool. Het schip is eigendom van S. Brouwer te Groningen. Het meet 148 ton. zodat Engeland gewaarschuwd moest zijn. Majoor De Graaf deelde voorts mee, dat de Nederlandse Militaire Inlichtingendienst (M.I.D.), die onkundig werd gelaten van de plannen van de S.O.E., op een gegeven moment argwaan kreeg. Het hoofd van de M.I.D., kolonel De Bruyne, drong er toen bij het hoofd van de „Section N." van de S.O.E., majoor S. B. op aan, dat er con trole-agenten naar Nederland gezonden zouden worden. Pas na lang aarzelen is deze officier daartoe overgegaan. De con trole-agenten, zijn „blind gedropt", dat wil zeggen niemand in het bezette gebied was op de hoogte van hun komst. Zij zijn behouden in Engeland teruggekeerd en vonden bij hun terugkomst het bureau B.B.O. terug in plaats van de M.I.D. De verliezen van het B.B.O. zijn, aldus majoor De Graaf, zeer gering geweest, slechts 5 a 6 procent. Deze vërliezen werden niet door het „England-Spiel" veroorzaakt, want daar was toen al een eind aan gemaakt. Majoor De Graaf verklaarde nog, dat hij zeer veel achting had voor het werk van het hoofd van de S.O.E., general-major Mockler Ferriman, die niets uitstaande had met het naar zijn mening gepleegde verraad van de chef van de „Section N." van deze dienst. Komt wereldburger no. 1 naar Nederland? Als de Nederlandse regering geen be zwaar maakt, zal wereldburger no. 1, Garry Davis, waarschijnlijk in April naar ons land komen. De Bond van Wereldburgers, af deling Nederland, heeft een telegrafisch verzoek aan de Nederlandse regering ge richt Davis voor de maand April een ver blijfsvergunning voor ons land te verstrek ken. Als dit verzoek wordt ingewilligd zal Davis een tiental lezingen houden in ver schillende plaatsen van ons land. Trawlers uit Duitsland op weg naar Nederland De eerste twee trawlers, die in opdracht van de bezettingsautoriteiten uit Duitsland naar Nederland zullen terugkeren, zijn Za terdag uit Cuxhaven naar een Nederlandse haven vertrokken. Twee Nederlandse oorlogsschepen, die enkele dagen geleden wegens de overdracht van de trawlers in Cuxhaven zijn aange komen, zullen daar nog blijven liggen. Uitg; avem Frangois—Régis Bastide: „La Troisième Personne" (E. Bader Duf our, Paris). Het onde'rwerp van deze tweede roman van de thans 23-jarige auteur is het leven in het Saargebied tijdens de nieuwe Franse bezet ting: het Saargebied, verbindingsstrook tussen een nog niet tot rust gekomen Frank rijk en een steeds verontrustend Duitsland. De schrijver werd kort na de bevrijding, als officier, belast met het vestigen van cultu rele betrekkingen tussen de Saarlanders en Frankrijk. Hij deed dat op zeer persoonlijke en onmilitaire wijze. Als een van de vele jonge Fransen, die van mening zijn, dat overeenstemming tussen zijn land en Duits land noodzakelijk is, had hij elk vooroordeel en haatgevoel laten varen en was de Saar landers objectief en niet grote onbevangen heid tegemoet getreden. Zijn ontmoedigende ervaring is geweest, dat zelfs voor Saarlan ders, die een sentimentele voorkeur voor de Franse cultuur hebben, maar ook hardnek kige achterdocht en een intiem gekoesterd Duits meerderheidsgevoel, oprechte toenade ring moeilijk is. De schrijver heeft dit probleem behandeld in romanvorm, verweven met een intrige, ten dele autobiographie en bekentenis, ten dele objectieve waarneming. Sober, beheerst, met gevoel voor het juiste détail, laat hij de chaos van 1945 voor ons leven, typeert scherp de thans onderdanige Saarlander, de zuive raars en gezuiverden, de ex-nazis. die voor anti wil doorgaan en doet ons begrijpen, dat voor al deze mensen Frankrijk misschien een aesthetisch, maar geen politiek concept is. De onverschilligheid jegens Frankrijk van Esther, de vrouwelijke hoofdpersoon, heeft echter niet de bewijskracht, die de auteur haar toeschrijft. Haar afkeer is te verklaren uit haar wrok over de toevalligheid van haar geboorte, als natuurlijk kind van een Saar- landse en een Fransman, die reeds in Parijs een gezin heeft. Wat betekent de titel van de roman? „La Troisième Personne" is het onbestemde, ontbrekende, waarnaar- de ziel haakt. Een element, dat zeer oppervlakkig en eigenlijk overbodig in de roman gelast is. Maar wie zou het verlangen naar het „andere" een nauwelijks 20-jarige auteur kwalijk nemen? Het is verheugend, dat de schrijver in dit niet volmaakt, doch eerlijk en goed geschre ven werk een open oog blijkt te hebben voor een van de ernstige problemen van deze tijd. Als zodanig is Bastide een goed vertegen woordiger van de zeer jonge Franse schrij versgeneratie. E. Panda en de Meester-Ontdekkingsreiziger 8. Het beviel Panda helemaal niet, dat hij nu. zodra hij een nieuwe betrekking had, die Joris weer moest ontmoeten, want Joris was een deugniet, zoals wel bekend is. Maar veel tijd om daar over na te denken had hij niet, want toen hij be neden kwam was daar net de Bey van Kromostan aangekomen. Dat wil zeggen, dat er een grote draagstoel naar binnen werd gedragen door vier witkielen van het station: van de Bey was niets te zien, want er hingen allejnaal dikke gordijnen om de draagstoel heen, maar de witkielen kreunden dat hij heel zwaar was. „Ah! Bey! Doorluchtig.' Verheven! Excellen- tioso!" riep Directeur Cesare, die zeer ver eerd was door dit hoge bezoek. De drukte in het hotel werd nog veel groter, doordat zoals het spreekwoord zegt!' er allerlei nieuwsgierige mensen en jour nalisten naar binnen kwamen, die wilden weten wat deze optocht te betekenen had. „Naar de lift! Voorzichtig, stoere dragers!" riep Joris Goedbloed, die gelukkig net op tijd verscheen om de orde te handhaven. Voorzichtig de lift in met die draagstoel! Niet schommelen of schudden! De Bey is eer fijn gebouwd! Saevis et tranquillis, Luitenant-Generaal Clarence Huebner, stafchef van het Europese Commando der Ver. Statendie genoemd wordt als opper bevelhebber van de Westeuropese verde digingsorganisatie, die in het kader van het Atlantisch Pact zal worden opgericht. Muziekconcours in Aalsmeer Veel buitenlandse deelneming Het muziekconcours, dat eind April in het grootste Aalsmeerse veilinggebouw zal worden verspeeld, belooft een gebeurtenis van de eerste rang te worden. Een groot aantal vna de beste Nederlandse fanfare- en harmonieorkesten heeft regds ingeschre ven. Van de buitenlandse deelnemers kun nen genoemd worden: de Fairy Aviation Works Band, H. M. Royal Fusiliers, het orkest van in Duitsland gelegerde Engelse militairen, en de Creswell Colliery Band. Uit Frankrijk (Nancy) komt een sympho- nie-orkest bestaande, uit ongeveer 80 leer lingen van een muziekschool, een fanfare corps en een harmonie-orkest, elk 90 blazers tellend. Deelneming is voorts toegezegd uit België (Aalst, Namen) Denemarken (Aarhuus), Luxemburg en Zwitserland (Interlaken). De ongeveer 430 musici worden bij Aalsmeerse particulieren ondergebracht. De officiële opening vindt plaats op Vrijdag 22 April. Als eersten treden des avonds aan het symphonie-orkest van de jongelui uit Nancy en de „band" van H.M. Royal Fusiliers. De musici zullen tien tot twaalf dagen in ons land verblijf houden en ook in den lande concerteren. Vooral de Fairy Aviation Works Band voor Hol land reeds een oude, befaamde bekende heeft een druk programma voor de boeg met concerten in steden door het gehele land en enige radio-uitzendingen. Nog steeds slachtoffers van de griep In de laatste week van Februari zijn in Londen en in de grote steden van Enge land en Wales 251 mensen aan de griep overleden, dat is 92 meer dan in de week daarvoor. Het aantal gevallen met dode lijke afloop toont sedert de eerste week van het jaar een stijgende lijn. In de eer ste week van 1949 stierven slechts 29 per sonen aan deze ziekte. Griep van een kwaadaardig karakter heerst op het ogenblik in Stiermarken. In de afgelopen weken werden 2800 ziekte gevallen genoteerd, waarvan 42 met dode lijke afloop. In Beieren heeft een derde van de be volking griep, Vele scholen zijn gesloten» Dinsdag uitspraak tegen de Bulgaarse predikanten Nieuwe arrestaties Zaterdag op de zevende dag van het proces tegen de vijftien Bulgaarse predi kanten, kwamen voor de laatste maal de beschuldigden aan het woor'd. Sommigen van hen spraken beheerst anderen vroegen onder tranen om een licht vonnis. Dinsdag zullen de vonnissen worden uit gesproken. Naar officieus wordt gemeld, is opnieuw een aantal protestantse Bulgaarse geeste lijken gearresteerd. Détails over deze arrestaties zijn nog niet bekend. Het be richt kwam binnen ten tijde dat de onge veer 60 predikanten, die in Bulgarije zijn, bijeen waren om een nieuwe opperste raad van de Evangelische kerk te kiezen. De 15 dominees, die Dinsdag gevonnist zullen worden, waren allen lid van de opperste raad. Men verwacht te Sofia, dat een van de eerste stappen van de nieuwe raad zal be staan in de erkenning van een nieuwe Bulgaarse wet op erediensten. Deze wet verbiedt kerken, die hun hoofdzetel buiten Bulgarije hebben liggen, diensten te houden of geld uit buitenlandse bron te accepteren zonder toestemming van het Bulgaarse ministerie van Buitenlandse Zaken. De protestantse kerken in Bulgarije zouden op die wijze autonome groepen worden in de geest van de orthodoxe kerk in landen als de Sovjet-Unie, Griekenland, Roemenië en Servië. Naar verluidt bevinden de Bulgaarse protestantse kerken zich in moeilijke finan ciële omstandigheden, doch volgens een officiële bron heeft de Bulgaarse regering een bepaalde „grote som voor de steun der evangelische gemeenschappen" gereser veerd. Luchtbrug-Skymaster neergestort Een Amerikaanse Skymaster van de luchtbrug is boven de Sovjet-zóne ver ongelukt. Een man is om het leven ge komen en vier anderen hebben zich met hun parachutes weten te redden, zo deelde een Russische functionaris uit Langen- salza, waar het ongeluk gebeurde, mede. Voorts is een Amerikaans transport vliegtuig met 22 personen aan boord kort na het opstijgen in Okinawa verongelukt. Zes Amerikanen kwamen om het leven en twee werden ernstig gewond. Het toestel was op weg naar Tokio. Sneeuw. In Zuid-Italië en aan de Adriati- sche kust duurt de overvloedige sneeuwval voort. Voor de eerste maal in 50 jaar is sneeuw gevallen te Reggio de Calabre. In de voorsteden van Barl ligt de sneeuw een halve meter hoog. Deze week is op Malta, voor het eerst sinds mensenheugenis, sneeuw gevallen. Sabotage. Het Duitse blad „Der Abend" meldt, dat sabotage de oorzaak is van de brand in een fabriek van schoenma kersmachines te Leipzig. Het genatio naliseerde bedrijf, waar 2.000 arbeiders werkten, is volledig verwoest. (AFP) Vacantie. President Truman is gisteren met vacantie naar Key West in Florida ver trokken. Hij zeide echter te verwach ten dat hij hard zal moeten werken. Zijn adviseurs voor leger, luchtmacht en vloot vergezellen hem. Nieuwe naam. Mosje Sjertok, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, heeft besloten zich voortaan Mosje Sjaret te noemen. Plutonium. Engeland heeft voor het eerst plutonium - het splitsbare element, dat kan worden gebruikt voor het vrijma ken van atoom-energie - geproduceerd, aldus heeft het Britse departement van bevoorrading bekend gemaakt. Dit is een belangrijke stap voorwaarts in het Britse program voor wetenschappelijk werk op het gebied van atoomenergie. In kennelijke staat. De bestuurder van een sportvliegtuig, dat op een drukke ver keersweg bij Washington landde en vele automobilisten angstige ogenblik ken bezorgde, is bekeurd wegens „het besturen van een vliegtuig in staat van dronkenschap"»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2