c De eerste Bakenesserkerk werd700 jaargeleden gebouwd Amsterdamse Beurs MAANDAG 7 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD De Flora Zondag was de laatste dag van de „Flora: in het Krelagehuis. Er kwamen nog veel bezoekers. Het totaalaantal is daarbij ge stegen tot 36.500. Zondagmiddag heeft mr. J. B. H. van Schaik, minister zonder portefeuille, de expositie in ogenschouw genomen. Nieuwe mogelijkheden voor suikerpatiënten Op het ogenblik wordt in Haarlem en omgeving een onderzoek ingesteld naar het aantal suikerpatiënten. De bedoeling is eind April of begin Mei een bijeenkomst te houden, waarop mededelingen zullen worden gedaan, welke voor de patiënten van groot belang zijn. Mejuffrouw Diane J. ten Haaf, hoofd-diëtiste van het Voorlich tingsbureau van de Voedingsraad, heeft als zodanig de leiding van de diabetesvoor lichting in Nederland en heeft in 1942 reeds in Haarlem cursussen geleid. De belangstel ling hiervoor was groot. Na de over enkele weken te houden bijeenkomst worden weer cursussen georganiseerd. Mejuffrouw Ten Haaf deelde ons mee, dat suikerziekte een kwaal is, die zo veel vuldig voorkomt, dat men haar als een volksziekte kan beschouwen. Het aantal suikerpatiënten in Nederland wordt op 40.000 a 50.000 geschat, d.w.z. ongeveer^ pet. der bevolking. In ieder geval is de diabetes een belangrijk sociaal probleem, dat ter hand genomen dient te worden. In Amerika heeft men dit reeds in 1918 inge zien; in dat jaar nam dr. Elliot P. Joslin, één der grootste diabeteskenners ter we reld, het initiatief voor de oprichting van de eerste diabeteskliniek. In Nederland stichtte prof. Hijmans van den Bergh, in 1934 de eerste polikliniek voor suikerzie ken in het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht. Ook de Overheid kwam tot het inzicht dat een practische en doel matige voorlichting aan diabetici een be langrijk onderdeel der sociale gezondheids zorg is. Op initiatief van het Voorlichtingsbu reau van de Voedingsraad en de Neder landse Vereniging van Suikerzieken werd in Januari 1948 te Amsterdam de Medi sche Advies Commissie ingesteld, waarin bekende medici en twee diëtisten zitting hebben. Prof. dr. F. S. P. van Büchem, te Groningen en dr. F. Gerritzen te Leiden, zijn respectievelijk voorzitter en secretaris van dit college, dat beide instanties inzake medische en diëetkwesties van advies dient. Ter inleiding der diëetcursussen wordt steeds een propaganda-bij eenkomst geor ganiseerd. Deze zijn altijd een groot suc ces. Op dergelijke vergaderingen, waartoe alle diabetici een persoonlijke uitnodiging ontvangen, houdt een geneesheer-directeur van één der ziekenhuizen of een plaatse lijke internist een lezing over de aard der ziekte, waarna de diëtiste spreekt over de variatiemogelijkheden van het diëet. „Herman Heyermans" zat in een variété-expresse Lou Marti had voor de leden van de Ar beiderstoneelvereniging „Herman Heij er- mans" een genoeglijke „Variété Express 1949" samengesteld, die Zaterdagavond met veel succes door de Gemeentelijke Concertzaal reed. De beste wagons van de door conférencier Jac. Stad vaardig bestuurde sneltrein-van bet-amusement waren die, waarin de rei zigers zich verdrongen om de jonge tenor Willy Alberti met zijn Napolitaanse en andere zoet-gevooisde liederen, het accor deonduo De Ladony's een verrassend show nummer weggaf, het Majoco-trio via gui taren en keelgaten Cubaanse rhythmen en melodieën stormen van geestdrift ont ketende en de mens-aap (of aap-mens) King Kong het vrouwelijk deel van de pas sagiers deed griezelen met zijn capriolen. Acrobatiek werd virtuoos beoefend door het Holborntrio en de evenwichtskunst was waardig vertegenwoordigd door twee jongens-met-een-ladder, genaamd Flik en Flalc. Nadat de expresse op de plaats van be stemming was gearriveerd, gingen de benen van de inzittenden van de vloer op de klanken van de Harlem Swingers. De heer Van der Moolen leidde het bal. De voorzitter van „Herman Heijermans" deelde mede, dat er plannen worden uitge werkt voor de viering van het zilveren ju bileum in het volgend jaar. Binnenkort brengt men „Zeemansvrouwen" op de planken. Stop- en parkeerverbod in.de binnenstad In de binnenstad zijn sedert 1 November, de dag waarop de autobussen begonnen te rijden, bepalingen van kracht, waarbij het verboden is aan de rechterkant van de weg te parkeren en voor de linkerzijde geldt een stopverbod. Rechts mogen voer tuigen wel stil staan, om passagiers of in zittenden te laten in- of uitstappen en om te lossen of te laden. Om deze bepalingen aan het publiek mee te delen, zijn in de Kruisstraat, de Barteljorisstraat, Koningstraat, Gierstraat, Grote Houtstraat, .Kleine Houtstraat en Lange Veerstraat twee borden aangebracht. Het bovenste vermeldt, dat rechts niet ge parkeerd mag worden en het andere dat links van de weg het stopverbod van kracht is. Aangezien velen geen aandacht aan de borden besteden, wordt nogmaals aan de bepalingen herinnerd. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 Maart 1949. BEVALLEN van een zoon: 3 Mrt, T. G. WesselingBuijsman; 4 Mrt, J. Lankhof BEVALLEN van een dochter: 4 Mrt, C. E. M. van Lieshoutvan Koppen; C. A. Poppen Roobol; 5 Mrt, T. M. van KouterenHar ren; J. H. GroeneveldRensenbrink; T. Feijen—de Jong; G. Bakker—Kwaak; A. J. M. Hageman—van Braak. OVERLEDEN: 3 Mrt, H. Meijerhoff, 75 j„ Spionkopstraat; P. J. R. Stavenuiter, 3 d., Romeinenstraat; 4 Mrt, H. Pais, 84 j., Leidse- vaart. Agenda voor Haarlem MAANDAG 7 MAART Stadsschouwburg: Residentie-operette „Ge schichten aus dem Wiener Wald-, - 8 uur. Luxor: „Het verborgen leven van Walter Mitty", 14 j„ 2.00, 4.1577.00 en 9.15 uur. City: „Rigoletto", 14 j., 4.30, 7.00 en 9.15 uur. („Ali Baba en de veertig rovers", alle leeft., 2.15 uur). Spaarne: „Het atoomspook", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een avontuur in Berlijn", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: „Sudan", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en &15 uur. Palace: „Missie naar China", 18 j., 2.00, 4.15, 7 00 en 9.15 uur. DINSDAG 8 MAART Stadsschouwburg: Residentie operette „Geschichten aus dem Wiener Wald", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Volksconcert HOV, 8 uur: Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. Sean O'Casey dringt tot Nederland door Herman Bouber introduceert deze geniale dramaturg Het toneelgezelschap van Herman Bou ber, hoewel waarschijnlijk niet geheel voor deze taak berekend, heeft dezer dagen te Amsterdam de première gebracht van het prachtige stuk „Neem weg onze harten van steen" door de Ierse schrijver Sean O'Casey, dat onder de oorspronkelijke titel „Juno and the Paycock" precies een kwart eeuw geleden een formidabel succes in de wacht sleepte. Dit is de eerste keer dat een werk van deze inmiddels wereldberoemd gewor den auteur tot onze planken doordringt. Wel heeft Ben Royaards in 1941 getracht een opvoering door te drijven, doch hij moest, toen de repetities al een eindweegs gevorderd waren, met het oog op de tijds omstandigheden van dit voornemen afzien. De illegale vrijheidsstrijd speelt er namelijk een grote rol in. Sean O'Casey sleet zijn armelijke jeugd in de achterbuurten van Dublin, waar hij al vroeg de kost moest verdienen, achter eenvolgens als krantenjongen, havenarbei der, steenklopper en metaalbewerker. Een school heeft hij, deels uit geldgebrek, maar ook omdat hij buitengewoon bijziende .was, nooit bezocht. Pas op twaalfjarige leeftijd leerde hij (zichzelf) lezen en putte hij enige elementaire ontwikkeling uit tweedehands woordenboeken. Omstreeks 1920 schreef hij een dramatische schets voor een feestavond van zijn vakvereniging, welke zo insloeg, dat hij deze mede op het aandringen van de grote dichter William Butler Yeats naar het nationale Abbey Theatre stuurde. Na enige afwijzingen ging daar in April" 1923 de eerste voorstelling van zijn tragi-come- die „The Shadow of a Gunman" en een jaar later ontketende „Juno and the Pay cock" weergaloze bijval. Zijn volgende stuk „The Plough and the Stars" handelde over de nog vers in het geheugen liggende Ierse revolutie van 1916 en leidde tot verbitterde gevechten tussen „toeschouwers" en acteurs, eerst op het toneel en later bij de uitgang van de schouwburg. De tweede avond wierp men zelfs stinkbommen uit de zaal over het voetlicht. Nu de gemoederen bedaard zijn, heeft men geleerd het als een meesterwerk te beschouwen, dat hem de erenaam „een Shakespeare in proza" bezorgde. Dat deze stukken nooit in Nederland werden vertoond, moet men toeschrijven aan de merkwaardige houding van het pu bliek (en van de grote gezelschappen) ten opzichte van het zogenaamde volkstoneel. Maar zijn laatste werken („Red Roses for Me" en „Oak Leaves and Lavender") wer den dan toch maar niet te min geacht voor de deftige Old Vic, het semi-nationale thea ter van Engeland. Ondanks de ruwheid der compositie, straalt iedere scène een warme sfeer uit. Hier schuilt de dichterlijkheid niet alleen in de bloemrijke tasil, maar evenzeer in de half romantische, half realistische tekening der bijzonder originele figuren: de sloven de vrouw Juno, haar man die al het door haar verdiende geld in de kroeg verbrast en allerlei uitvluchten verzint om werk loos te blijven, de laffe klaploper Joxer en vele anderen. De heftige bewogenheid van de misdadige strijd om het bestaan wordt telkens verbroken door stralen van de zon. nigste humor en juist deze wonderlijke mengeling van klucht en tragedie maakt dit spel onvergelijkbaar. Als de overladen agenda van de schouw burg het toelaat, dan zal dit oude stuk van Sean O'Casey ook in Haarlem te zien zijn. DAVID KONING. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Succes voor Mahler. De dirigent Paul van Kempen heeft dezer dagen te Florence de Vierde Symphonie van Mahler gediri geerd. Het was de eerste maal, dat in Italië een werk van Mahler werd uitgevoerd. Het succes was zo groot, dat de finale her haald moest worden. Niet van Bruckner. Naar aanleiding van het vinden van een compositie voor orkest, die van Anton Bruckner afkomstig zou zijn! deelt de Nederlandse Brucknervereniging mede: Bij de Nederlandse Brucknervereni ging zijn gegevens binnen gekomen van prof. Max Ayer, de voorzitter van de „Internatio nale Brucknergesellschaft", waaruit blijkt, dat het bewuste stuk niet van Bruckner afkomstig is. Ook prof. Novak, de leider van de „Ge- samt-Ausgabe" is van mening dat het stuk niet van Bruckner's hand is, maar van een van diens leerlingen. (Over de werkelijke betekenis van deze vondst schreef Hëndrilc Andriessen onlangs in onze Muziekrubriek. Red. H. D.). BBTBR DAN OOIT Bereid met middelen tegen houtworm (Adv.) SCHEEPVAART Aldabi, RotterdamBuenos Aires 6 Mrt te Rio de Janeiro. Amstelkerk, Amsterdam- West Afrika pass. 6 Mrt Finisterre. Bosch fontein, AmsterdamKaapstad 6 Mrt van Southampton. Congostroom, Amsterdam- West Afrika 5 Mrt van Antwerpen. Duiven- dijk, VancouverRotterdam 5 Mrt van Los Angeles. Johan van Oldenbarnevelt, Java- Amsterdam pass. 6 Mrt Ouessant. Kota Inten, Rotterdam—Java pass. 6 Mrt Dondrahead. Noordam, 5 Mrt van New York naar Rotter dam via Southampton. Oranje, Amsterdam Java pass. 5 Mrt Gibraltar. Oranjefontein, BeiraAmsterdam 5 Mrt te Barcelona. Sina- bang, RotterdamJava 6 Mrt te Bona ver wacht. Tegelberg, Hongkong—Rio de Janeiro 6 Mrt te Durban. Westerdam, Rotterdam New York pass. 6 Mrt Lizard. Waterman, RotterdamBatavia pass. 6 Mrt 11 uur Point de Galle. Aagtekerk, RotterdamSydney 6 Mrt van Port Soedan. Agamemnon, 6 Mrt van Aruba naar Maracaibo. Albireo, Buenos AiresRot terdam 5 Mrt van Rio de Janeiro, Alblasser- dijk, RotterdamGolfhavens 5 Mrt te Ant werpen. Algenib, Bahia—Antwerpen 6 Mrt te Las Palmas. Almkerk, 6 Mrt van Sydney te Melbourne. Aludra, Rotterdam—Perzische Golf 5 Mrt van Genua. Blommersdijk, Rotter dam—New York pass. 6 Mrt Lizard. Ceram, 5 Mrt van Houston naar Mobile. Corilla (t), 5 Mrt van Soerabaja naar Balikpapan. Delfs- haven 7 Mrt van Dakar te Sansandra. Dor drecht. Rotterdam—West Afrika pass. 5 Mrt Finisterre. Esso Rotterdam. 5 Mrt van Aruba naar Rotterdam. Gadila (t), Fahaheel Havre 6 Mrt te Suez. Grootekerk, Amster dam—Beira 6 Mrt van Genua. Java, Amster dam—Java 5 Mrt te Port Said. Jobshaven, 6 Mrt van Tabou naar Grand Bassam. Kedoe, Rotterdam—Java 7 Mrt te Marseille. Kei- bergen, 6 Mrt van Savona te Sfax. Kertosono, Java—New York 6 Mrt van Colombo. Laren- berg, AmsterdamWest Afrika 6 Mrt te Lissabon. Laurenskei'k, RotterdamCalcutta 7 Mrt te Genua. Lemsterkerk, BombayRot terdam 5 Mrt te Port Said. Limburg, 5 Mrt van Soerabaja te Batavia. Lutterkerk, Rotter dam—Perz Golf pass. 6 Mrt Gibraltar. Mar- kelo, AmsterdamOost Afrika pass. 6 Mrt Burlings. Meerkerk, Japan—Rotterdam 6 Mrt te Suez, Nestor, Amsterdam—Tanger pass. 5 Mrt Ouessant. Overijsel, 5 Mrt van Tacoradi naar Middlssbro. Pericles. Amster dam—Chili 5 Mrt van Curagao. Roebiah, 7 Mrt van Baltimore te Amsterdam. Rondo, Java—New York 6 Mrt te Suez. Rijnland, Buenos Aires—Amsterdam 6 Mrt van Rio Grande. Salawati, JavaAmsterdam 5 Mrt te Suez. Stad Alkmaar, 6 Mrt van Lourenzo Marquez naar Beira. Stad Arnhem, 6 Mrt van Amsterdam te Danzig. Stad Dordrecht, 5 Mrt van Huelva n. Rotterdam. Stad Maastricht, 6 Mrt van Rotterdam te Genua. Straat Ma- lakka, 7 Mrt van Saigon te Manilla. Tabinta, 7 Mrt van Soerabaja te Batavia. Telamon, 6 Mrt van Punta Cardon te New York. Ter- nate. RotterdamJava 5 Mrt te Singapore. Tjibesar, 6 Mrt van Soerabaja naar Zam- Boanga. Tjikampek, 5 Mrt van Buenos Aires naar Montevideo. Tjimenteng, 6 Mrt van Kobe naar Yokohama.Tjisadane, 6 Mrt van Makassar te Soerabaja. Tiberius, 6 Mrt van Paramaribo naar Curagao. Van Ostade, 6 Mrt v. Maracaibo naar Kingston. Wieldrecht (t,), 6 Mrt van Abadan naar Mombassa. Zijpen berg, 6 Mrt van Bona naar IJmuiden. Onvoldoende opleiding van N.Z.H.-chauffeurs? Kantonrechter meent van wel „De schuld voor de vele ongelukken met de autobusssen van de N.Z.H., die ik hier te behandelen krijg, ligt voor een groot deel bij de maatschappij, die vaak verzuimt voldoende maatregelen te nemen om de veiligheid van het verkeer te waarborgen", zei de Haar lemse kantonrechter, mr. F. van Bier- kom, vanochtend bij de behandeling van de zaak tegen de jonge bus-chauf feur, J. E„ die in Nov. van het vorig jaar in de Gierstraat een reclame wagen had aangereden. De verdachte verklaarde dat de situatie volkomen onoverzichtelijk was. „Dan had u moeten stoppen", repliceerde de kan tonrechter. De verdachte antwoordde dat hij dat ook gedaan had, maar daarna weer heel langzaam doorgereden was, om „te proberen of het ging". Als getuige kwam vervolgens de chef van de opleiding van de N.Z.H. voor. Hij vertelde dat de opleiding van de chauffeurs zeer streng is. Zij moeten in het bezit van een gewoon rijbewijs zijn en worden daar na op de bussen gelest. Dit gaat groepsgewijs (soms met groepen van 12 man, die elkaar aan het stuur aflos sen). Binnen een week zijn de candidate^ dan wel zover dat zij in de binnenstad gelest kunnen worden. De instructeur rijdt dan een dag of drie vier .met hen door het centrum. Nadat de kantonrechter, die weinig ge ïmponeerd bleek door de gestrengheid van dit instructierschema, met de getuige er over gediscussieerd had, zei de laatste: „Maar wij hebben ook wel goede chauf feurs". De ambtenaar van het O.M. zei dat hij aanvankelijk van plan was geweest een zware straf te eisen. Nu échter gebleken is dat de politiek van de maatschappij die naar zijn zeggen tot een stroom van aanrijdingen heeft geleid en nog zal leiden verantwoordelijk is voor dit ongeluk, eiste hij slechts veertig gulden. De kantonrechter veroordeelde verdach te tot een boete van dertig gulden. De Haarlemse begroting Mee- en tegenvallers B. en W. van Haarlem hebben aan de raad een serie wijzigingen doen toekomen vant de ontwerp-begroting voor 1949. Een serie mee- en tegenvallers. Doordat de provincie Noordholland zich teruggetrokken heeft op het gebied van het nijverheidsonderwijs moet de gemeente haar subsidies aan de nijverheidsscholen met 41.304 verhogen. De uitkering uit het Gemeentefonds valt daarentegen 50.000 mee. Evenals in 1948 zal ook in 1949 in de zomer een aantal kinderen van on- en minvermogenden in de gelegenheid ge steld worden een week te kamperen in een kamp. Dit kost 6500. De zakgelden voor de verpleegden van het Tehuis voor Ouden van dagen zijn met 0.50 per week verhoogd. Dit kost aan de gemeente 2000. Nu het schoolzwemmen is uitgebreid en een de,el der kinderen per autobus ver- voerd^wordt zijn de kosten tot 13.065 gestegen. Op deze staat van mee- en tegenvallers zijn de uitgaven 2.147 hoger dan de in komsten. De post voor onvoorziene uitga ven daalt nu tot 169.900. Het electriciteitsbedrijf zal dit jaar 269.100 meer aan kolen vei-bruiken, maar die schadepost iis opgenomen door de inkom sten voor stroomverkoop met dit bedrag te verhogen door toepassing van de kolen- clausule. Voor de gasfabriek zal de hogere uitgaaf aan kolen gedekt worden door de reeds ingevoerde tariefsverhogingen. Nieuwe auto werd bij aanrijding opengescheurd Hedenmorgen reed een automobilist met zijn nagenoeg nieuwe auto van de Schoter singel onder het viaduct door naar de Kinderhuissingel. Een van de oprit naast gebouw Olympia komende vrachtauto bot ste tegen de rechterzijkant van de perso nenauto. De bumper van de vrachtwagen bleef haken achter het achterportier van de personenauto, welke daardoor als een sardineblikje werd opengescheurd en te gen de muur van gebouw Olympia tot stilstand kwam, zodat ook de voorkant beschadigd werd. Een der inzittenden kreeg door glasscherven een snijwond aan het hoofd. Met veel moeite is het gelukt het totaal verwrongen portier van de personenauto, dat achter de bumper van de vrachtwagen vastgeklemd zat, te verwijderen. ONTPLOFBARE MEPHISTO. De hoofdcommissaris van politie te Haar lem waarschuwt het publiek tegen het kopen van brandblusapparaten merk „Mephisto", welke door de heren Blanker en Ooms te Rotterdam in de handel worden gebracht. Volgens deskundigen bestaat bij gebruik van „Mephisto" gevaar voor ontploffing van het apparaat. WEER EEN HAARLEMS JAARBOEK De stichting „Haarlems Bloei" geeft dit jaar weer een jaarboek uit, dat einde Maart zal verschijnen. Het bevat een opsomming van alle gewenste bijzonderheden van de gemeentelijke en semi-officiële instellingen, belangrijke industrieën en een lijst van de Haarlemse verenigingen. Een personen- en een zakenregister zijn er in opgenomen. HET ATOOM-SPOOK. In ons nummer van Zaterdag vermeld den wij bij de bioscoop-recensies dat de film „Het atoomspook" (Spaarne-Theater) als serie-film wordt vertoond, zoals dat ook overal elders het geval is geweest. Dit is echter niet juist. Spaarne vertoont deze film in haar geheel. „Amsterdamse schilders van nu". Van 8 April tot 8 Mei zal een grote represen tatieve tentoonstelling van werken van Am sterdamse schilders in het Stedelijk Museum worden ingericht. Uit Haarlems verleden De Kroniek van Haarlem vermeldt dat omstreeks 1250 dus nu zeven eeuwen geleden de eerste Bakenesserkerk ge bouwd is. Dit geschiedde door Graaf Wil lem II, die de kapel stichtte ter ere van Onze Lieve Vrouw. Eertijds waren deze kerk en haar om geving een belangrijk centrum van onze stad. Index-tijd werd zelfs ver ondersteld dat het daar de oude kern van het vroegere Haarlem is geweest, maar latere onderzoekingen hebben aangetoond dat hier een ver gissing in het spel was. De St. Bavo (in veel kleiner vorm dan wij nu kennen) is de eer ste parochiekerk geweest. De Bakenessei-kapel lag buiten de eerste vesting, want die werd begrensd door de Bakenesser- gracht. Voor Haarlem tot een ver dedigde stad was gegroeid, moet er een gehucht op de grond van Bakenes geweest zijn, dat mevrouw J. M. SterckProot vestigt er in haar boekje „De historische schoonheid van Haarlem" de aandacht op ontstaan is in de Noormannen tijd. De plek was uit strategisch oogpunt goed gekozen, namelijk bij de bocht van het IJ. De Holland se graven stichtten hier een versterkt vroonhof, aan het Spaarne. Dit 's Gravensteen werd met aarden wallen ver sterkt en had slechts enkele stenen gebouwen, o.a. een uit kijktoren en een gevangenis. De fundamenten zijn indei-tijd blootgelegd toen daar gegra ven werd voor de bouw van de (nu vrij wel gesloopte) Gravestenenbrug. Rond de Mariakapel werden verschillen de gebouwen gevonden die in gebruik waren bij het pei-soneel van de Graaf. De Valkensteeg herinnert aan de valkeniers, de Klerksteeg aan de geestelijken of kler ken, de Koksteeg aan de mensen die voor zijn huishouding moesten zorgen. Van de oude Mariakapel zijn geen af beeldingen bewaard gebleven. Op het archief der gemeente is alleen een tekening van de 17de eeuw. Er bestaat dan ook geen zekerheid over de omvang van de eerste kapel. Wel weten wij dat de Bakenesser kerk in 16201639 verbouwd en vergroot maar dat wil nog niet zeggen dat het oudste stuk nog een overblijfsel was van de eerste kapel. Het vermoeden is gegrond dat de eerste kapel van hout wei*d opge trokken en dat die in de 15e eeuw door een stenen gebouw vervangen is. Er is in 1639 naast de oude kerk een nieuwe gebouwd, terwijl de afscheiding werd vervangen door pilaren. Ieder die de kerk van buiten of van binnen ziet, kan dit gemakkelijk con stateren. Chinese communisten gereed voor sprong over de Jangse De Chinese regeringskruiser „Tsjoeng- king" welks bemanning vorige week ge deserteerd is, heeft de onder Sovjet-Rus sische beheer staande haven Dairen be reikt, aldus verklaarde een woordvoerder van de vloot te Sjanghai. De kruiser, die 5270 ton meet, maakte vroeger als de „Aurora" deel uit van de Britse vloot, doch werd aan China geschon ken. Ofschoon vele berichten melding maken van vooruitgang in de vredesonder handelingen met de communisten, komen ook berichten binnen d^t de communisten in toenemende mate voorbereidingen tref fen voor een aanval op de Jangse-linie. Een poging tot oversteken op grote schaal zou mogelijk spoedig worden ondernomen. De commissie te Nanking, die een formule voor de vredesonderhandelingen opstelt, meent dat op de meeste punten spoedig overeenstemming met de communisten kan worden bereikt. Volgens berichten uit regeringsgezinde bron zouden de communisten aanvallen doen op een regeringsbruggehoofd ten Noorden van de Jangse in de nabijheid van Nanking. De communisten zouden 300.000 man verzamelen tussen Tsjinkiang en Woehoe en vele mensen zouden worden gemobiliseerd om aan de poging tot over steken deel te nemen. Waarnemex-s houden echter rekening met de mogelijkheid, dat deze voorbereidingen ten doel hebben de vredespogingen van de regering sneller te doen verlopen. Truman stelt wijzigingen voor in het ministerie van defensie In een bijzondere boodschap heeft presi dent Truman het Congres heden verzocht belangrijke wijzigingen aan te brengen in het statuut en in de organisatie van het ministerie van Landsverdediging, teneinde aan de betrokken minister meer gezag te verlenen over de Amerikaanse strijdkrach ten, dan hij thans heeft. De president acht dit gezag thans te „beperkt". De president heeft het Congres eveneens verzocht hem te machtigen een vooi-zitter van de gecom bineerde stafcommissie te benoemen, die thans uit de stafchefs van de drie wapens bestaat. Duiten in het zakje „Wij zijn vast besloten ons aan de kant van de vrede te scharen, aan de kant van de sterkste vredesmacht, aan de kant van de Sovjet-Unie", heeft de algemeen secre taris van de Oostenrijkse communistische partij Koplenig verklaard, toen hij voor de leden van het hoofdbestuur de houding van zijn partij na de verklaringen van Thorez en Togliatti uiteenzette. Ville Pessi, secretaris-generaal van de Finse communistische partij, heeft in een persgesprek met het Finse communistische dagblad „Tioekansan Sanomat" verklaard, dat de positie van de Finse communistische partij ten opzichte van een aanvaller van de Sovjet-Unie „dezelfde is, zoals die door de communisten van andere landen is uit eengezet". Na een bijeenkomst van twee dagen heeft het hoofdbestuur der Belgische com munistische partij in een resolutie ver klaard niet aan een aggressie-ooi-log tegen de Sovjet-Unie te zullen deelnemen. Te vens noemt deze resolutie elke theorie, dat de Sovjet-Unie een aggressie-oorlog zal beginnen, „absurd". Twaalf Indonesiërs gedood in hinderlaag Batavia, 7 Maart (Aneta). Toen een vrachtauto van de gouvernementsrubber- onderneming Buaran Blimbing nabij Ka- ranganjar op Java in een hinderlaag reed, werden twaalf Indonesiërs gedood door een bende, die de auto uit alle richtingen beschoot. Onder de gedoden waren zeven leden van de ondernemingswacht en vijf ondernemingsarbeiders. Een employé slaagde er in te ontkomen en waarschuwde een militaire, post. De bende bleek even wel verdwenen te zijn. De vis van de „Deli" wordt duur betaald De Nederlandse visser W. F. Rog heeft Zaterdag de dag doorgebracht op zijn schip, ,Deli", geklemd tussen een vaartuig van de Britse visserijpolitie en de kade in Campbeltown (Schotland).. Hij wachtte in spanning op een mededeling dat zijn reder de hem wegens het vissen binnen de drie mijls-zöne opgelegde boete betaald had. Men had hem gezegd, dat, wanneer de boete niet binnen zeven dagen na 4 Maart betaald was, hij in de gevangenis zou wor den opgesloten. Het Nederlandse consulaat te Glasgow had echter reeds van de Neder landse ambassade te Londen 175 Pond Ster ling ontvangen, dat wil zeggen het bedrag van de boete en 125 Pond om het tuig van de „Deli", dat op last van de rechtbank ver beurd verklaard was, terug te kopen. Verdere kosten, aan dit avontuur ver bonden, zijn gerechtskosten, die de vijftig Pond zullen hebben overschreden tegen de tijd dat de „Deli" Campbeltown verlaat. Lisse Bevestiging ds. C. Jongeboer In de morgendienst is Ds. C. Jongeboep door Ds. J. van Dijken, em. pred. te Utrecht, bevestigd als Pred in de Ned. Herv. Kerk alhier. Ds. v. Dijken had als tekst 1 Cor 3:9. In de middagdienat deed Ds. Jongeboer zijn intrede met een rede over Johannes 14:6. Na de predicatie richtte spreker zich tot verschillende afgevaardigden: namens het gemeentebestuur was aanwezig burgemees ter Lambooij en wethouder J. W. A. Lefeber, voorts waren er predikanten uit de Ned. Herv. Gem. uit de omgeving, alsook afge vaardigden van de verschillende plaatse lijke kerken. Namens de Gemeente en de Kerkeraad sprak Ds. Alma hartelijke woorden van wel kom. Ook Burgemeester Lambooij hield een korte toespraak. Tenslotte dankte Ds. Jongeboer de ver schillende sprekers voor hun hartelijke woorden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna Elisabeth, d. van P, de Rooy en J. E. Vermeulen; Anna Johanna Cornelia Maria, d. van P. A. v. d. Viugt en C. J. G. Persoon; Johannes Jacobus Cornelus. z. van J, C. v. Dijk en M. W. Philippo; Jozepha Maria Antoinetta, d. van J. P. v. Zeist en J. C. C. v. Haaster; Helena Martina Maria, d. van A. A. v. d. Geest en J. C. Berkel; Adriaan Jan Jacob, z. van J. J. Bos en J. Kamper; Petrus Wilhelmus, z. van P. v. d. Voort en E. J. v. d. Reep; Antonetta Jacoba, d. van J. F. Faas en A. Hoogervorst. ONDERTROUWD: G. M. Loogman en H. J. A. Wouters. GEHUWD: A. v. Rijswijk en W. H. Prins; H. v. d. Kwaak en W. v. d. Dam: Th. M. de Klerck en A. M, v. d. Klouw; G. Hopman en M. Mittertreiner; C. in 't Veld en A. P. de Graaf. Zandvoort Bennebroek De beuk die aan de Vrouwesteeg grenst is het laatst gemaakt. De toren op zich zelf reeds een mooi, waardevol bouwwerk is in het laatst der 15e eeuw gebouwd. Het benedengedeelte is van gebakken en gehouwen steen. Het vormt in zijn eenvoud een schone tegenstelling met de 8-kantige bekroning in laat-Gothische stijl, die gro tendeels van gToefsteen is opgetrokken. Het geheel wordt gedekt door een peer vormige kroon. Vroeger hing er in de toren een klokken spel van Frangois Hemony, maar dat is in 1795, ten bate van de stadsfinanciën, ver kocht. Tijdens de 80-jarige oorlog stond de kerk nog op een plein, dat zonder bebou wing aan de Bakenessergracht grensde. FLORALIA-TENTOONSTELLING De Floraliatentoonstelling, die Zaterdag middag en -avond in de Openbare School te Bennebroek werd gehouden, is ook ditmaal een succes geworden en uit de grote deel neming van de jeugd blijkt wel, hoezeer on der de kinderen de belangstelling groeiend is, De jury voor deze expositie had het niet gemakkelijk. De totale uitslag luidt: Ingezonden twee potten: 1. Alida Langeler, Hillegom. 2. Tini Kraak, 3. Mar je Kraak, 4. Theo Kraak, 5. Thomas v. d. Hulst. Hillegom. Ingezonden 1 pot tulpen; 1. Theo v. Lam meren, 2. Piet v. Rooyen. 3. Tini v. d. Reep, 4. Adriaan v. Dongen, Haarlemmermeer. 5. Chantal Langeler., Hillegom, 6, Thijs Weijers. Ingezonden 1 port narcissen: 1. Mia Does, Heemstede, 2. Nelly Hofman, Vogelenzang. 3. Mavyanne de Wreede, Hillegom. 4. Kees de Wreede, 5. Thijs Weijers, 6 Klaas v. d. Lee. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 287% 283i/2 227 223 218% 215% A. K. U 158% 156 Fokker Nederlandse Ford 252 Nederlandse Kabel 2571/2 v. Berkei's Patent 109 Scheepvaart-Unie 158% 157% Holl Amerika Lijn 159 Deli Maatschappij 140% 137% H. V A 154% 149% A'dam Rubber 148% 143% Ned. Handel Mij. 157 N.-I. Handelsbank 108 Biliton Mij. II 348 Duinloop op 27 Maart Zondag 27 Maart zullen in het „Kost- verloren-wandelpark" duinloop-wedstrij den worden gehouden door de Amsterdamse Athletiekvereniging „1923". Zéér waar schijnlijk zal ook Wim Slijkhuis deelne men. Het parcours zal gaan over een af stand van 3y2 km (2 ronden), en over een hoge duintop voeren. De lopers zullen wor den verdeeld in A-, B-, C- en D-klassers en Junioren. Bovendien is er een klasse E waarin alle Zandvoorters kunnen starten. Hiervoor zijn aparte prijzen beschikbaar gesteld. Men verwacht voor deze eerste Zandvoortse duinloop grote belangstelling. Feest voor O.S.S. De Zandvoortse gymnastiekvereniging „Oefening staalt spieren" vierde Zaterdag j.l. haar 45-jarig bestaan met een druk bezochte receptie in gebouw „Zomerlust" en een feest-avond in theater Monopole. Talrijke vertegenwoordigers van sport- err gymnastiekverenigingen maakten hun op wachting. Voorts merkten we op de raads leden Lindeman, Siegers, Blom en Weber en oud-wethouder Groos. Ook het politie corps gaf door de aanwezigheid van de heer Vreman, inspecteur Douma en briga dier Ackooy acte de présence. De ere voorzitter, burgemeester Van Fenema had schriftelijk gelukgewenst. De heer Siegers sprak namens de middenstandsvereniging „de Hanze". De feestavond voor leden en donateurs in theater Monopole is, hoewel de jubile rende vereniging bijna 650 leden telt, niet voor een geheel gevulde zaal gehouden. De voorzitter van de feest-commissie de heer O. A. Brink opende met een wel komstwoord, waarna de bezoekers als in leiding van het cabaret-programma een turn-demonstratie zagen van enkele dames die lieten zien, hoe ten tijde van de oprichting der vereniging in 1904 geturnd werd. Daai-na voerden als tegenstelling vier dames een keurig ballet uit. Dc voorzitter der feest-commissie overhandigde aan de voorzitter der vereniging de nieuwe vlag, uitgevoerd in de Zandvoortse kleuren geel en blauw, alsmede een geschenk onder enveloppe voor aanschaffing van diverse verenigings-benodigdheden. De voorzitter, de heer J. H. B. Brink aanvaardde de ge schenken als symbool van eenheid. Een speciaal woord van welkom richtte de voorzitter der feest-commissie daarna nog tot de oud-verenigings-leider de heer H. Draijer, die dertig jaren lang de leiding der vereniging had en aan wie men zovele prettige hei-inneringen heeft. Mr. Lawoe's cabaret- en variété-gezel schap vulde daarna het programma tot aan het middernachtelijk uur. Strandexploitatie wordt voorbereid Verschillende strand-exploitanten zijn in de loop van de achter ons liggende week be gonnen met het z.g.n. „Zanden" van hun deze zomer te exploiteren stuk strand, d.w.z. dat men deze stroken gaat egaliseren en een gedeelte ophogen om hierop het houten con sumptie-gebouwtje te bouwen. Naar men ons mededeelt, zal men in de loop van deze week aanvangen met het naar het strand brengen van de strandstoelen en het op bouwen van de diverse gebouwtjes. Als nu een nieuwe storm in Maart, die nog duchtig haar staart kan roeren, de goede voorne mens van de strand-exploitanten maar niet komt bederven! BULL-DOZER AAN HET WERK De firma Bolsenbroek, die het omvang rijke rioleringswerk in Kerkstraat en om geving uitvoert heeft haar bull-dozer la ten aanrukken, om snelle voortgang van het werk te bevorderen. Het enorme gevaarte, uitgerust met een machinale schop, graaft ongeveer één kubieke meter zand in een ommezien weg en stort het naast de geul die het graaft. Vijftien arbeiders kunnen niet verzetten, wat deze domme-kracht met hei grootste gemak volbrengt. Men hoopt op deze wijze met het werk vóór de lente, al thans in de buurt van de Kerkstraat gereed te zijn. Het werk trekt grote belangstelling. BIJZONDERE GEMEENTE-AVOND Hedenavond wordt in gebouw „Ons huis" een bijzondere gemeente-avond belegd uit gaande van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Nederlandse Protestantenbond, waar Prof. Dr. W. Banning een lezing zal houden over het onderwerp: „Wat is er aan de hand in de Nederlands Hervormde Kerk?" NED. HERV. KERKKOOR. Het bestuur van het Nederlands Hervormd Kerkkoor heeft enige wijziging ondergaan. De heer G. Molenaar werd gekozen tot voorzitter. Mevr. F. Doornekamp tot pen- ningmeesteresse, en de heer P. de Boer tot commissaris. De heren -J. Paap en P. Paap Dzn„ werden bij acclamatie herkozen resp. tot secretaris en bibliothecaris. ZANDVOORTS MANNENKOOR, Het Zandvoorts mannenkoor, zal onder leiding van Hans de Jong Dinsdag 15 Maart een uitvoering geven in Theater Monopole. Solisten bij dit concert zullen zijn Hans de Jong. piano, Mevr. Truus van der Beek- Korver zang en declamatie, en de heer B. Bijnen, bariton. BIJEENKOMST „NIENWE KOERS" Tijdens een bijeenkomst op 8 Maart van de afdeling Zandvoort van de Democratisch- socialïstische Jongerenvereniging „Nieuwe Koers" zal de heer J Winkelman spreken over „Vrije en geleide economie". De bij. eenkomst wordt gehouden in Kostverloren» straat 88.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3