RCH voor de poort der eerste klas Velsen met 3-1 in Heemstede geklopt Sport in het kort „Thans zag ik mensen glimlachen" Kort en Bondig J MAANDAG 7 MAART 1949 Feest heerste cr Zondas' bij de Racing: Club Haarlem. Door een zege van 31 op Y eisen werd in het Heemsteedse Sportpark het kampioenschap van de tweede klas A in district II behaald. Wederom staat R.C.H. voor de poort van de eerste klasset In de bijna veertig jarige historie heeft de populaire Haarlemse Racing al eens meer voor de poort gestaan, ja is zelfs een vijftiental jaren eerste klasser geweest met een staat van dienst waarop menige eerste klasser trots zou zijn. Eenmaal zelfs kam pioen van Nederland. R.C.H. is dan ook geen onbekende in het Nederlandse voetbal, wereld. Begonnen in 1911 onder de naam Achil les startte de vereniging in de HVB, om in 1914, de naam was toen reeds veran derd in „Racing Club Haarlem", de derde klas NVB binnen te stappen waarna in 1917 promotie volgde naar de tweede klasse. In het seizoen 1919-1920 werd RCH tweede klas kampioen. Promotie naar de „Overgang" volgde en omdat de Haarlem mers inmiddels hun terrein in Velsen had den verlaten en hun tenten opsloegen aan de Middenweg, kwam de Racing in het volle licht der belangstelling. Dat was ook doordat RCH in de nieuwe omgeving een dermate goed figuur sloeg, dat het direct in hevige strijd om de bovenste twee plaat sen werd gewikkeld met Quick en Feyen- oord. Het toendertijd al zeer populaire lied „Laat de klok rhaar luiden" was in Haar lem van toepassing op de Racing want al wat Haarlem was zong in die tijd dat er geen club in de Overgang was, die de Racing kon verslaan. Zo was het ook, want met Feyenoord werd RCH het vol gende jaar eerste klasser. Nadat in het eerste seizoen slechts met de grootste moeite de zo moeizaam ver overde plaats kon behouden blijven, werd het seizoen 1922-1923 het topjaar voor de blauw zwarten. Op het kantje af werd het afdelingskampioenschap veroverd. Haarlem leed in de laatste wedstrijd een nederlaag van 10 door een doelpunt van Brugman. De Racing streed met opvallend succes tegen de overige kampioenen Willem II, Go Ahead en Be Quick. Op 10 Juni 1923 was RCH kampioen van Nederland. Wanneer er één club historie had ge maakt dat was het wel RCH want om het binnen een tijdsbestek van twaalf jaar te brengen van HVB-er tot kampioen van Nederland is een prestatie, welke in de Nederlandse voetbalgeschiedenis nog niet is geëvenaard. G. Krom was een der be kendste spelers, die vele malen in het Nederlands elftal uitkwam. Nog regel matig komt hij in een veteranen-elftal uit. Vele jaren van ups en downs volgden hierna in de eerste klasse, maar de Haar lemse club, welke ondertussen de inrich ting aan de Middenweg moest verlaten en het fraaie Heemsteedse Sportpark ging be spelen, kon het eerste klasseschap toch niet verder rekken dan 1937. Toen nam 't Gooi de plaats van RCH in. In 1942 werd RCH kampioen der tweede klasse maar in de promotiestrijd met Volewyckers en DOS bleek RCH de mindere. Volewijckers pro moveerde. .Maar onversaagd zette RCH door. In het vorige seizoen was SVV nog iets sterker, maar thans is het dan ook eindelijk gelukt. RCH is kampioen. Verdiende zege Verdiend was de zege, welke de Racing Op Velsen behaalde, doch de Haarlemmers lieten geen kampioensvoetbal zien. Er zijn nog enige zwakke plekken in de ploeg en de voorwaartsen misten te veel kansen. Het bleek wel, dat verscheidene spelers over voldoende technische capaciteiten be schikken, waardoor af en toe gevaarlijk het doel van Velsen benaderd werd. Aan de afwerking ontbrak veel. Er werd dan te weinig samengespeeld en Hanse, die het bijvoorbeeld vaak alleen wilde pro beren, had weinig succes. Slechts eenmaal doelpuntte hij en dat deed hij op fraaie wijze. Toen kopte hij een voorzet van Bleeker prachtig in. Vele malen kreeg hij nog kansen. In doelman Demmers, die uit stekend werk verrichtte, vond hij een te sterke tegenspeler. Deze liep tijdens kri tieke situaties op het juiste ogenblik uit doel en redde enige keren, toen Hansen op hem afkwam. Wij veronderstellen, dat de voorhoede beter kan dan gistermiddag. Voor rust ging het nog wat, maar daarna was het spel minder. De Racing voelde zich misschien veilig door de voorsprong van 31, welke acht minuten na de hervatting verkregen was. Daar tegenover stond, dat de achter hoede van Velsen krachtig verdedigde. Het elftal had ook groot belang bij de uitslag en verkocht daarom zijn huid zo duur mo gelijk. In techniek schoten de spelers te kort en sommigen stelden daar kracht tegenover. De beste speler van de Racing was spil De Vos, die steeds op de juiste wijze in greep en menig maal de aanvallen van Velsen onderbrak. Van Rheenen op de rechtsachterplaats was niet slecht, doch hij maakte een keer een grote fout door de bal te hard op doelman Van der Vliet, die. weliswaar te ver uit doel was gelopen, terug te spelen, waardoor Velsen op goed kope wijze de leiding kreeg. De toestand voor Velsen is nog niet ho peloos, doch als het degradatiewedstrijden moet spelen, zal het het niet gemakkelijk krijgen. In de voorhoede konden Bakkum en Ninaber niet veel uitrichten. Hoewel RCH in de eerste helft het meest in de aanval was, was het voorlopig niet in staat een doelpunt te maken. Het schie ten was zwak. Vrij onverwacht kreeg Vel sen tien minuten voor rust de leiding, dank zij Van Rheenen, die de bal in eigen doel schoot. Deze tegenslag was voor de Haar lemse voorhoede aanleiding er een extra schepje op te leggen en vijf minuten later was de achterstand omgezet. Eerst doel puntte rechtsbuiten Botter en daarna kopte Hanse een voorzet in. Na de hervatting volgde weer een over wicht voor de thuisclub. Thans hadden de spelers met schieten pech. Vrij onverwacht loste linksbinnen Koster een hard schot, dat doelman Demmers verraste (31). Wel ondernam RCH daarna de meeste aan vallen, maar doordat de verdediging van Velsen goed op dreef was, bleven doel punten uit. Zodra de heer Van der Kooij, die de wedstrijd goed leidde, het einde aankon digde. "stroomden vele toeschouwers het veld op en droegen de spelers op de schou- Cricket Laatste testmatch in Zuid-Afrika begonnen Te Port Elizabeth begon Zaterdag de vijfde en laatste testmatch Zuid-Afrika- Engeland. De gastheren handhaafden zich de gehele dag aan bat en toen de stumps werden getrokken was het totaal 219 runs voor 3 wickets. Nourse, de aanvoerder van Zuid-Afrika, scoorde 73 runs. Mitchell heeft 73 not out en Wade 63 not out voor het vierde wicket. ders naar de kleedkamers. Aanvoerder Louk Biesbrouck werd met een krans ge huldigd. Receptie in Brinkmann Bestuur en spelers hebben zich des avonds in restaurant Brinkmann aan een maaltijd verenigd. Daarna volgde een receptie, waarop gelukwensen hebben aangeboden de heren L. Brunt, namens de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond; A. van der Aart, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond; A. H. W. Geurts, secretaris van district I van de K.N.V.B. en G. A. Schipper, directeur van het Heemsteedse Sportpark. Voorts afgevaardigden van Haarlem, EDO, HFC. HBC, TYBB, de supportersvereniging en de Ontspanningscommissie van de Haar lemse Scheidsrechtersverenïging. Bloemen en fruit werden aangeboden. In de hulde werd ook D. de Wette betrokken, die ech ter wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. De voorzitter van RCH, de heer Jac. de Geus, beantwoordde de sprekers. Tot laat in de avond heerste er een pret tige stemming. Vele leden, waaronder de ere-voor- zitter, de heer S. Hazevoet, de oud-voor zitter, de heer H. Scheen en oud-spelers van het eerste elftal waren op het kam pioensfeest aanwezig. COMPETITIE VOOR GEWICHTHEF- FERS. De Nederlandse Krachtsport Bond heeft behalve een competitie voor worste laars ook een competitie voor de gewicht- heffers ingevoerd. In het district het Westen hebben zes verenigingen ingeschreven n.l. B. G. V. Breda, Sandow, Delft. Hercules, Den Haag, H. K. V. Haarlem, Achilles, Haarlem en D.O.K., Beverwijk. Donderdag 10 Maart komen te Haarlem in gebouw „Flora". Pre- toriaplein de ploegen Sandow. Delft en „Achilles". Haarlem tegen elkander uit. Beide verenigingen verschijnen met twee ploegen. SCHEIDSRECHTERS KLAVERJASSEN. Woensdag 9 Maart spelen de voetbal scheidsrechters een klaverjaswedstrijd tegen R.C.H. in het clublokaal van de Haarlemse Scheidsrechters Vereniging, café Krijnen, Cornelissteeg 9. GROTE BELANGSTELLING VOOR DE WANDELSPORT. De Zaterdag en Zondag gehouden propagandawandeltochten over 10 en 20 km. hebben een zeer groot succes gehad. Ondanks het koude weer hebben 348 wandelaars deelgenomen, hetgeen voor deze tijd van het jaar een groot aantal is. Schaatsenrijden Pajor or handhaafde zijn reputatie in Zweden Bij de internationale schaatswedstrijden te Oestersund (Zweden) heeft de Hongaar se wereldkampioen Kornel Pajor gewon nen. Broekman won de 3000 meter in 4 min. 54.7 sec. Dit is een zeer fraaie tijd. Hij ver beterde hiermede zijn beste persoonlijke prestatie op deze afstand, welke sedert 12 Februari van dit jaar op 4 min. 57.5 sec. stond (Drontheïm). Op de wereldranglijst van 3000 meter neemt Kees Broekman thans de vijfde plaats in achter Seyffarth: 4.45.7 (wereldrecord); Ballangrud 4.49.6; Mathiesen 4.52.6 en Stiepl 4.53.6. De tijd, die Pajor maakte, 4.55.4 betekent voor Hongarije een nieuw nationaal record. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Farstad 44.7 sec, 2 en 3. Bolmstedt en Byberg 45 sec, 4. Pajor 46 sec. 5. Hallman 46.5 sec. 6. Hallqvist 46.6 sec. 7. Broekman 46.9 sec. 3000 meter: 1. Broekman 4 min. 54.7 sec. 2. Pajor 4 min. 55.4 sec. 3. Hedlund 5 min. 0.26 sec. 4. Hallqvist 5 min. 0.3 sec. 5. Far stad 5 min. 11.8 sec. 1500 meter: 1. Farstad 2.22.8, 2. Broek man 2.23.8. 3. Hallqvist 2.24.8. 4. Hedlund 2.25.5. 5000 meter: 1. Pajor 8.22.8. 2. Broekman 8.23. 3. Hallqvist 8.41.4. 4. Hedlund 8.45.6. 5. Farstad 9.06.6. Het eindklassement werd: 1. Pajor 193.780. 2. Broekman 194.250. 3. Hallqvist 198.240. 4. Hedlund 198.594. 5. Farstad 198.927. Voetbal A.G.O.V.V. en H.V.V. kampioen In de eerste klas in het Oosten is AGOVV vrij onverwacht kampioen geworden. De Apeldoornse ploeg was uitgespeeld en moest het resultaat afwachten van Enschedé, dat tegen Wageningen speelde. De uitslag werd 33, waardoor AGOVV kampioen werd. Spannend is het verloop van UnitasHVV geweest. De Haagse club had in de laatste wedstrijd, welke de beslissing moest bren gen, een voorsprong van één punt. Het resul taat was 00, waardoor HVV kampioen van de tweede klas B in district II werd. RCH en HW zullen trachten de eerste klas te bereiken. Zij spelen tegen de onderste twee van de eerste klas, district I. DHC is een der candidaten. Degradatiewedstrijden van Terrasvogels De eerste helft van Terrasvogels' degra datie-programma ziet er als volgt uit: 20 Maart: SwiftTDO: Terrasvogels ZRC. 27 Maart: ZRCSwift; TDOTerras vogels. 3 April: TDOZRC; SwiftTerras vogels. Strawberries moest de eer aan Pinoké laten In Velsen is voor de promotieklas de wed strijd StrawberriesPinoké gespeeld. Indien de thuisclub zou winnen, eindigde zij gelijk met Pinoké en een beslissingswedstrijd was dan nodig. Na een spannende strijd wonnen de gasten, die daardoor kampioen werden. Vijf minuten voor het einde werd het enige doelpunt gemaakt. Bij Pinoké speelde vooral de achterhoede een goede partij. Het elftal van R.C.H., dat Zondag in het Heemsteedse Sportpark, het kampioenschap van de tweede klas in district I behaalde. Geknield Botter, Biesbrouck, Hanse, Koster, Bleeker. Staande de grensrechter, Van Rheenen, KoppenHeyerman, Van der Vliet, De Vos en Èartels. Premier Attlee in Duitsland De luchtbrug is een wereldwonder De Rngelse premier Attlee kon bij zijn bezoek aan Berlijn constateren met welke moeilijkheden de luchtbrug te kampen heeft. Hij arriveerde in een sneeuwstorm op het vliegveld Tempelhof en woonde het sneeuwopruimingswerk bij. „De luchtbrug is een wereldwonder", zei hij. De Britse premier Attlee, die op tournée is in West-Duitsland, werd Zaterdag bij zijn aankomst op het Amerikaanse vlieg veld Tempelhof, waarheen hij zich in ge zelschap van generaal Robertson en lord Henderson per auto had begeven, begroet door de Amerikaanse gouverneur in Duits land, generaal Clay en diens politieke ad viseur, Murpny. Attlee verklaarde de luchtbrug naar Ber lijn als „een van de wereldwonderen" te beschouwen. Tijdens een pers-conferentie verklaarde de Britse minister-president enige verbete ringen te hebben opgemerkt sinds zijn laatste bezoek aan Berlijn, ter gelegenheid van de ondertekening der overeenkomst van Potsdarm „Ik zag nu de mensen glim lachen", zei hij. Tijdens zijn rit door Berlijn was Attlee vergezeld van de Britse militaire gouver neur in Duitsland, generaal sir Brian Ro bertson en door lord Henderson, parlemen tair vice-minister. De voornaamste onderwerpen, die door premier Attlee met vooraanstaande.Duitse politici zijn besproken, waren: Een uitbreiding van het vervoer over de Brits-Amerikaanse „luchtbrug", het tot stand brengen van nauwere politieke en economische betrekkingen tussen Berlijn en de Westelijke zones van Duitsland, een uitbreiding van de bevoegdheden der Ber- lijnse gemeentelijke autoriteiten en het in voeren van de Westelijke mark als het enige wettige betaalmiddel in de Westelijke sectoren van Berlijn. Attlee heeft een onderhoud gehad met professor Reuter, burgemeester van Ber lijn, dr. Friedensburg, adjunct-burgemees ter, dr. Suhr, voorzitter van de gemeente raad, Franz Neuman, leider van de sociaal democratische partij en Schwennike, leider van de liberaal-democratische partij. Hij is Zondagochtend uit Berlijn naar de Britse zóne van Duitsland vertrokken. Zijn vliegtuig had door sneeuwval 40 minuten vertraging. Attlee heeft Zondag met ver schillende Duitse autoriteiten gesproken. Waterpolo Jeugdtoomooi te Amersfoort In Amersfoort werd Zondag een jeugd- waterpolotournooi gehouden, waaraan zes ploegen deelnamen. In de eerste ronde lootte Haarlem tegen Utrecht en verloor met 3—0. Als beste verliezer kwam Haarlem in de winnaarsronde tegen Amsterdam uit en kon na een zeer spannende strijd een overwin ning noteren van 43, zodat Haarlem in de finale wederom tegen Utrecht kwam. Deze wedstrijd eindigde 11. Utrecht won na het nemen van strafworpen. Haarlem bezette de tweede plaats. De uitslagen zijn: Den Haag—Gouda 40; Haarlem—Utrecht 03; AmsterdamRotterdam 21; Rotter dam—Gouda 0—3; Utrecht—Den Haag 3—1; HaarlemAmsterdam 43; Haarlem Utrecht 1—1. Wanneer men de Wener vandaag den dag vraagt, hoe het met zijn levens-omstandig heden gaat. dan zegt hij met grote opge wektheid: „Het gaat beter". En daarmee bedoelt hij, dat het beter gaat dan in de eerste jaren na de „bevrijding". Want in die jaren is honger geleden. Van de distributie kreeg men wat erwten en voor de rest moest men maar zien, hoe men zijn kostje bij elkaar scharrelde. De wanhopige eco nomische positie van het land manifesteer de zich in de mensen die met een schaar over straat liepen en zo ongeveer ieder groen blaadje afknipten, wat zij tegen kwamen om althans wat in de maag te krijgen. De regering stond voor de onmenselijk zware taak een totaal leeggeroofd land, 'aarvan een vierde deel van de 7 millioen inwoners helemaal aan het ene uiteindé in de millioenenstad Wenen woont, op gang te brengen. De industrie was of platgebom bardeerd of door een te vage formu lering van de Potsdam-overeenkomst voor 'n groot deel door de Russen in beheer genomen en er was geen rode cent in kas. Tot overmaat van ramp kon de immer ach terlijke Oostenrijkse landbouw nog niet de helft van de nodige levensmiddelen pro duceren en wanneer men daar nog van aftrekt wat in Russische magen verdween, dan is er weinig'fantasie voor nodig om zich voor te stellen hoe het „vrije en onaf hankelijke Oostenrijk" er aan toe was. Daarom meent men nu met enige eerbied de hoed af voor de economische tovenaars, die kans gezien hebben deze failliete boedel weer op gang te krijgen. Via een gecompli ceerde en langdurige geld-sanering slaagde de regering er in eerst de Deutsche Reichs- mark door de Schilling te vervangen en later deze „oude" Schilling die een zware inflationistische douw had gekregen door de voortdurende goederenschaarschte en de biljetten waarmee de Russen de markt overstroomden tegen een koers van 3 om 1 in „nieuwe" om te zetten. Hoewel menigeen bij deze laatste manoeuvre een flinke veer moest laten, had men althans in December '47 de satisfactie dat de munt weer gezond was. Toen ook de Marshall-hulp een handje kwam helpen, liep de industrie weer aan en ondanks de ontzaglijke druk van de be- zettingskosten (IJ4 milliard gulden tot nu toe) werden de voorwaarden voor een ver betering geschapen. Dat Oostenrijk over „harde" export-producten beschikt zoals magnesiet, ijzer-erts, ijzer- en staalwaren, papier en hout, was natuurlijk een grote steun, maar dat op het ogenblik de Schil ling één van de meest-gewilde Europese valuta is, mag gerust als een economisch wonder worden beschouwd en haar koers stijgt nog iedere dag. Ziedaar de economische ontwikkeling zoals zij een vrij getrouwe afspiegeling vond achter de Weense winkelruiten in de afgelopen zes a zeven maanden. Dit neemt echter niet weg, dat de koopkracht van het publiek nog onvoldoende is. Naar verhou ding is de arbeider met zijn ongeveer 800 Schilling 200) per maand er het beste aan toe. Is hij specialist, dan verdient hij nog meer en in de meeste gevallen ver dient hij of één van zijn familie-leden er nog wel wat bij. Ambtenaren en kantoor employés zijn er slechter aan toe. Hun salarissen variëren van 600 tot 700 Schilling en de kosten voor hun levensonderhoud zijn hoger. Ook leraren, kunstenaars- en wetenschapsmensen hebben het niet breed en een goede bankwerker verdient meer dan een professor. Vandaar dat vrijwel iedereen een bron van neven-inkomsten zoekt om zijn kas wat te spekken. Nemen wij nu het gunstige geval dat een familie het bij elkaar tot 1200 Schilling, oftewel 300 gulden in de maand, brengt en vergelijken wij dat met de prijzen. Een pak kost op zijn minst 700 Schilling, een paal schoenen 200 Schilling, een japon 600 Schilling, een ei 1.30 Schilling, 1 kilo boter (zwart) 70 Schilling, 1 kilo vlees 30 Schil ling (ook zwart). De andere prijzen zijn navenant. Men hoeft geen mathematicus te zijn om uit te rekenen dat men van dat loon net kan eten. Men moet echter Wener zijn om bovendien gas, water en electrici- teit te betalen, wanneer het nodig is er zich nóg redelijk van te kleden, er de huur van te betalen, en er 20 pet. van naar de belas ting te brengen. En eigenlijk doet hij er nog meer van. Want hij ziet ook kans af en toe een beetje wijn te kopen en wat ver strooiing te zoeken. En ook nog om een paar kranten te lezen en wat sigaretten te roken. En eigenlijk nog veel meer, maar omdat ik geen Wener ben, schiet mij dat zo gauw niet allemaal te binnen. Natuurlijk moet wat niet van de distri butie komt van de zwarte markt komen, hoewel ik het stellige idee heb dat vrij wel niemand op zijn bonnen zou de Parijze- Het Wenen van nu weet wat hij precies krijgt. „On s'arrange", naar zeggen. En wat niet uit de lengte komt, moet uit de breedte komen. Natuur lijk zijn er tallozen en daaronder de mensen met pensioen of een lijfrente, die van 200 of van 300 Schilling rond moeten komen die een verschrikkelijk arm be staan leiden. Die nog steeds honger hebben, omdat ze nauwelijks kunnen kopen wat de distributie hen toestaat. En dan zijn er de kinderen die van de hongerjaren zo'n douw hebben gekregen dat zij door hun ouders met bloedend hart op een trein naar Hol land worden gezet, die hen pas drie maan den later terug zal brengen. Al zijn de slor dige 10 kilo's die zij hier meestal aankomen, wel een pleister op de wonde en een reden om iedere Hollander die in Oostenrijk komt, met roerende dankbaarheid te ont vangen. Maar al met al had het herstel nooit zo wonderlijk snel kunnen gaan, wanneer de mensen hun voortdurend falen om de eind jes van de lonen aan die van de prijzen te knopen niet met zoveel aanpassingsver mogen en optimisme opnamen. w.us. Volgens Heinrich Kopf, minister-presi dent van Neder-Saksen, heeft Attlee daar bij onder meer de West-Duitse grenscor recties ter sprake gebracht. Premier Kopf verklaarde zeer tevreden te zijn over zijn gesprek met Attlee. Hij verzekerde Attlee, dat aan Duitse zijde geen bezwaren zouden worden gemaakt tegen een redelijke regeling van de grens kwestie, doch gaf te kennen dat de regeling op basis van wederkerigheid tot stand moest komen. Volgens Kopf zou een voor geschreven regeling van grenskwesties de betrekkingen tussen de Duitsers en de Wes telijke naburen verslechteren en het Duitse nationalisme aanwakkeren. Jubileumtentoonstelling Jan Visser Van 5 tot en met 27 Maart wordt in het Frans Halsmuseum een overzichtstentoon stelling gehouden van het werk van de Haarlemse kunstschilder Jan Visser, ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag. Zaterdagmiddag is de tentoonstelling ge- opend. Van de bemindheid van de leider van de Vrije Haarlemse Schildersschool ge tuigde het grote aantal mensen, dat de opening bijwoonde. Tal van prominente figuren, onder andere de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers en de wethouder van Onderwijs, D. J. A. Geluk, maakten van de gelegenlreid gebruik om de jubilaris de hand te schudden. De openingsrede werd uitgesproken door jhr. F. Teding van Berkhout, voorzitter van de afdeling Haarlem van het Nederlands Kunstverbond, die er ten eerste zijn tevre denheid over uitsprak dat een flinke griep aanval Jan Visser niet had weerhouden om op het appèl te verschijnen. Hij gaf een kort overzicht van het werk van deze pro ductieve schilder en vergat daarbij natuur- lijk niet te gewagen van de jubilaris op de Vrije Haarlemse Schildersschool waar hij zoveel leerlingen de vreugde van het arti stieke scheppen en om een woord van één van deze leerlingen, prof. De Groot, te citeren het „nodige van het overbodige" heeft leren kennen. Jan Visser bedankte zichtbaar geroerd voor deze woorden. Hij haalde een woord van Leonardo da Vinei aan, die eens ge zegd heeft: „Een kunstenaar die nooit aan zichzelf twijfelt, zal nooit het hoogste be reiken". Hij wilde daar 'overigens volstrekt niet uit afleiden dat iemand die voortdu rend aan zichzelf twijfelt, wèl het hoogste zal bereiken, maar vond het in ieder geval de moeite van het overdenken waard. Ten. slotte zei hij nog dat onder al zijn schilde rijen eigenlijk ook de handtekening van zijn vrouw Annie Schroder, hoort te staan, voor wie hij om een applausje verzocht, een verzoek waaraan met groot enthousiasme werd voldaan. Jan Visser was leerling van de Haar lemse Kunstnijverheidschool en moet daar van een zo eminent vakman als Grabijn veel geleerd hebben. Hij vond zijn weg naar de vrije schilderkunst langs de om weg van het grafische bedrijf, waarin hij als graveur en lithograaf zijn sporen ver diende. Hoewel wij door de kleurgloed van zijn schilderijen en het warme menselijke gevoel dat uit zijn tekeningen spreekt, heel goed kunnen begrijpen dat het keurslijf der grafische vakken hem te nauw werd, heeft toch, dunkt mij, deze grafische om weg zegenrijk gewerkt en een stempel van toegewijd vakmanschap op zijn oeuvre gedrukt. Wel heel duidelijk blijkt dat vakman schap uit zijn tekeningen, waarvan mij vooral opvielen een zeldzaam mooi meis jesportret Plonia (no. 1) en het bijna klassieke rugnaakt (no. 58). Verder een prachtig doorwerkte grote litho, Staub- bach-Lauterbrunnen (75), het werk van een man die zijn materiaal door en door kent. De schilderijen worden in het algemeen gekenmerkt door de volle gloeiende kleur. Voorbeelden van deze kleur zijn o.m. de blauwe Riddersporen (33) en de paarse Irissen (48). Maar ook in stillere arrange menten heeft Visser zeer mooie dingen be reikt, bijvoorbeeld in verschillende werken met witte begonia's en vooral in het innige schilderij met het konijntje (no. 12) en het besneeuwde tuintje (36). Zonder andere werken te kort te doen, wil ik nog speciaal memoreren: de onder gaande zon (11), de „Golvensymphonie" (67), no. 35, „Kerstfeest 40-45" met het mooi volgehouden kunstlichtgamma en een vlotte studie van een meisje met beursje en hoofddoekje. Rest mij nog de aandacht te vestigen op de betekenis van Jan Visser als leraar, die bij zijn onderwijs steeds de nadruk legt op het volhouden, doorwerken en verdiepen in het onderwerp, een standpunt dat in deze tijd alle aanbeveling verdient. L. H. H. SCHUTTE. Exposities. In het Stedelijk Museum te Amsterdam zijn twee tentoonstellingen ge opend, de eerste over reclame in. de Ver enigde Staten van Noord-Amerika, de tweede van Zwitserse boekern BINNENLAND Voor landbouwtractoren, die behalve op het land ook gebruikt worden voor vervoer langs de openbare weg van producten, grond stoffen en materialen ten behoeve van het landbouwbedrijf zullen voortaan kosteloze wegenbelastingkaarten worden verstrekt. De minister van Financiën overweegt echter, of de wettelijke bepalingen moeten worden ge wijzigd, aangezien de landbouwtractoren in toenemende mate voor wegvervoer worden gebezigd. Bijna 200 ton oud papier is verloren gegaan bij een brand in het vier verdiepin gen hoge pakhuis van de „Nederlandse Oud-papierhandel" aan de Katendrechtselaan te Rotterdam. Voor het eerst na de oorlog is een Duitse rijnaak op weg naar Rotterdam Lo- bith gepasseerd. De lading bestaat uit 1197 'ton cokes, welke in Rotterdam wordt over geladen in een zeeschip. Om naar Frankrijk emigrerende boeren ter zijde te staan bij het zoeken naar. een bedrijf in Frankrijk is een bureau voor be middeling en inlichtingen verbonden aan het secretariaat van de Bond van Nederlandse Boeren in Frankrijk. Dit bureau is tot stand gekomen in samenwerking van de bond, de Nederlandse landbouw- en emigratie- attachés te Parijs en de Centrale Stichting Landbouw-emigratie. De collecte voor het Bio-Vacantieoord, welke gedurende de Kerstdagen in alle bio scopen van Nederland werd gehouden, heeft 174.831,79 opgebracht. HAARLEM EN OMGEVING 'De Woningbouwvereniging „Onze Wo ning" houdt a.s. Donderdag een belangrijke ledenvergadering. Er zullen nlannen worden besproken om in Haarlem-Noord enige com plexen nieuwe woningen te bouwen. Ook zal ter sprake komen de viering van het 30-jarig bestaan der vereniging op 9 Juli a.s. en een wijziging der Statuten. Di-. W. B. Smit, directeur van de Genees kundige Dienst, zal op Maandagmiddag 28 Maart een lezing houden voor de afd. Haar- lem van de Vereniging voor Huisvrouwen over het onderwerp: „Wat Haarlem doet voor de Volksgezondheid". Op het Solistenconcours te Limme be haalden enige leden van „Harmonie Cres cendo" prijzen; A. Bijster, bariton. 1ste prijs met lOO'.j punt en J. Keij, piston, 2de Drijs met 861-j punt. De afd. Bloemendaal van de Partij van de Arbeid belegt een openbare vergadering op Dinsdag 8 Maart in „Rusthoek" te Bloe mendaal, waar de heer A. Moser zal spreken over „De toekomst van het socialisme in Duitsland". Dit voorjaar zal voor de instandhouding van het Chr. Tehuis voor werkende meisjes „De Instuif" aan de Rustenburgerweg een bazar worden gehouden. Het comité van aanbeveling bestaat uit mew. A. v. d. Vlugt —Kruit, presidente, mevr. A. H. Vogel— Narie, secretaresse, mevr. E. van Riessen-* Lipke, penningmeesteresse en L. Schotsman en J. Schotsman, leidsters van het tehuis. Het Nederlandse lunapark in Egypte, dat vorig jaar wegens allerlei moeilijkheden gesloten moest worden, is heropend ter ge legenheid van een tentoonstelling welke in Cairo wordt gehouden. Ds. II. W. Wierda, Geref. predikant te 's Gravenhage-Loosduinen (voordien te Vijf huizen en afkomstig uit Haarlem) die was aangezocht voor reserve-veldprediker in Indonesië, is voor de tropen afgekeurd. De Algemene Nederlandse Bouwarbei- dersbond geeft op Zaterdag 19 Maart een propaganda feestavond in de Gem. Concert zaal met medewerking van het cabaret variété „Luna". In de pauze wordt een pro pagandistisch woord gesproken door de bondsvoorzitter G. Klein. De heer G. Luinge uit Haarlem is be noemd tot leraar aan de Nijverheidsschool te Barneveld. Koningin Juliana bedankt oud-minister Marshall Op het jaarlijkse banket te New York van de Amerikaanse „Overseas Press Club" een vereniging van journalisten die vroe ger in het buitenland hebben gewerkt, dat ter ere van generaal Marshall, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken werd ge geven, is een brief van Koningin Juliana voorgelezen. De Koningin zegt hierin: „Gaarne voeg ik mijn eerbetoon bij dat van uw vereniging aan generaal Marshall, groot in de oorlog en groot in de vrede, en breng hem de dankbaarheid over van Ne derland. Wij zijn ons nog steeds bewust van de betekenis van het grote militaire leiderschap van generaal Marshall tijdens de oorlog en wij zullen hem hiervoor steeds dankbaar zijn. Zijn buitengewone militaire talenten vormden een belangrijke bijdrage tot de bevrijding van ons land. Generaal Marshall toonde zijn grote kwaliteiten ech ter niet alleen in de oorlog. Als minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten bewees hij een van de grote bou wers van een nieuwe wereld in vredestijd te zijn. Zijn thans beroemde toespraak te Har vard, in de kritieke zomer van 1947, vorm de een keerpunt in de geschiedenis van West-Europa. Behalve de stoot in materieel en politiek opzicht van het E.R.P. schonk generaal Marshall het Nederlandse volk een onschatbare aanmoediging. In het eerste jaar van de uitvoering van het E.R.P. zijn de levensvoorwaarden van het Nederlandse volk reeds in grote mate verbeterd. De weg naar een volledig herstel zal zonder twijfel een lange weg zijn, doch door onze eigen inspanning, door samen werking met de andere Europese landen en de hulp van het E.R.P., zijn wij het doel waarnaar wij streven, namelijk het ver dienen van ons eigen levensonderhoud, naderbij gekomen. Met het oog op dit alles gaat onze hartelijkste dank uit naar gene raal Marshall." Schilderijen van Prinses Tentoonstelling Prinses Wilhelmina heeft het voornemen om begin April een tentoonstelling te hou den van een veertigtal door haar zelf ge maakte schilderijen en tekeningen. In ver schillende delen van het land zullen deze werken worden geëxposeerd. Daarbij is behalve aan de provinciale hoofdsteden ook aan andere plaatsen gedacht, waar op het gebied van de kunst doorgaans minder valt te beleven en te zien dan in de grote centra. Daar de expositie in iedere hiervoor door de Prinses uitgekozen plaats een week of drie geopend zal zijn, zal de tournée onge* veer een jaar in beslag nemen. Tot 15 Maart geven wij 10'/o KORTING op het overtrekken van lampekappen KELLER SPAARNWOUDERSTRAAT 13 - TEL. 15778 (Adv.)

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6