üntku* Monument op de Dreef onthuld De kans van mijn leven WOONRUIMTE Amsterdamse Beurs Kort en Bondig j zoekt werkkring SLAGERSLEERLING WINKEL Wereldatlas Ford '35 HONDEN vestiging textiel Holland-Belgiëü 175.- Haarlems Matrassenhuis DINSDAG 8 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD Het was gistermiddag op het uur af vier jaar geleden dat op de Dreef 15 Nederlan ders zonder enige vorm van proces werden neergeschoten door de Duitsers, toen de rood-wit-blauwe vlag wegviel van Mari Andriessens prachtig sobere beeld, dat een man voorstelt die voor het executie-pele- ton staat. En er zal onder de honderden mensen die waren samengestroomd om de plechtigheid bij te wonen, niemand geweest zijn, die op deze zonnige winterdag niet de schaduw heeft gevoeld van het recente verleden, dat zoveel afgrijselijkheden over ons land heeft gebracht. Deze plechtigheid op de Dreef werd in drukwekkend ingezet met het „Heer, die Uw tent in de Hemelen spreidt" dat door een groot aantal zangers onder leiding van Nico Hoogerwerf werd gezongen. Nadat mr. A. Beets de totstandkoming van dit monument had geschetst en zijn hoop had uitgesproken dat het binnen niet al te lange tijd verplaatst zou.kunpen worden naar de plaats op de Dreef waar de execu tie plaats had, onthulde de commissaris van de Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwij k, het beeld en sprak een herdenkingsrede uit. Plij vertelde over de „motieven" die de bezetter tot deze daad hebben geleid, al is het niet helemaal dui delijk geworden of het een represaille be trof voor de aanslag op Rauter of die op een NSB-rechercheur, en drukte zijn ver bijstering uit over de wijze waarop de Duitsers hun wanhoopsstemming afrear geerden. Hij herinnerde aan de hongerwin ter waarin het moreel van het volle zwaar der op de proef werd gesteld, dan voor mogelijk werd gehouden. De troosteloos heid van de vernielingen en de honger riep hij op, maar ook de hoop die werd gevoed door de overwinningen van de geallieerden die de bevrijding tastbaar nabij deden schijnen. Hij onderstreepte vooral dat wij met dit monument herdenken wat wij zelf hebben beleefd. De slachtoffers van deze moord partij vormden een doorsnede en een sym bool van het Nederlandse volle, waarvan zovelen willekeurig in de gevangenissen werden gesmeten. De namen Toen las hij onder doodse stilte de na men voor van hen, die hier vielen: W. de Jager, W. H. Jiskoot, M. Molenkamp, J. C. Oelschlager, J. M. Oelschlager, J. A. M. Rozenkrans, A. Scheepstra, J. A. Volkers, P. C. van der Haas, H. F. Ruys, J. J. H. van der Haas, C. Hartog, P. van Sloten, J. Miedema en J. Alkema. Hij richtte zich met een klemmend be toog tot zijn toehoorders om, nu de teleur stelling over ons is gekomen van het besef dat de oorlogsdreiging nog niet is geweken, geen paniekstemming de overhand te laten krijgen. Hij vroeg met nadruk om de rege ring die wij zelf gekozen hebben, niet te desavoueren. En tot slot zei hij dat onze oorlogswonden vroeger of later zullen genezen. Maar wij hoeven de lidtekens niet te verbergen, omdat zij een memento zullen zijn voor het nageslacht, wat er gebeurt wanneer Neder land door een totalitair regime bezet wordt. Overdracht Mr. Beets droeg vervolgens het monu ment aan de gemeente Haarlem over en de burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers aanvaardde het met een kort woord. Nadat de trompetters de „Last Post" hadden geblazen, werd het Wilhelmus in gezet en daarna begon de kranslegging, N.Z.H.-directeur protesteert bij de Minister van Justitie Tegen uitlatingen van de Kantonrechter Naar wij vernemen heeft de directeur der N.Z.H.V.M. de heer J. J. Jurrissen zich telegrafisch tot de Minister van Justitie gewend om te protesteren tegen de uit latingen van de Haarlemse kantonrechter mr. F. van Blerkom, die gisteren tijdens de behandeling van een verkeersovertre ding door een chauffeur van de Vervoer maatschappij gezegd had, dat de opleiding van de bestuurders onvoldoende is. De heer Jurrissen is van oordeel, dat hij zijn hand voor het instructie-schema van de N.Z.H. in het vuur kan steken en dat het niet aangaat dat in het openbaar de indruk wordt gewekt, dat het personeel der maatschappij niet behoorlijk wordt opgeleid. Rondleidingen Frans Halsmuseum De rondleidingen in het Frans Hals museum hebben morgen, Woensdagmiddag, plaats om 2, 2.30 en 3 uur. De bezoekers betalen alleen de gewone toegangsprijs van 0,25. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 Maart 1949 ONDERTROUWD: 7 Mrt, J. H. Janssen en M. E. de Meij. BEVALLEN van een zoon: 4 Mrt, A. SweersRuigrok; 5 Mrt, P. J. Corsten Groenendijk; 6 Mrt, E. DirkenNeff; G. S. SinnigeKorreman; N. LustSmit; W. M. Rooijers—Veringa; A. M. van der Meij—van der Veen; 7 Mrt, J. M. van der Burgt—Kete laars. BEVALLEN van een dochter: 3 Mrt, A. A. M. SchopmanSchmitz; 4 Mrt, M. M. de Boervan Staveren: 5 Mrt, E. J. Reiziger Spaan: E. OosterhuisWeisz; B. Hetharia Safranek; E. H. LambooSchreur; C. Sie- verdingHol: C. P. M. ChristiaansBisschop; C. van der Wallevan Kampen; A. H. Stut voetReuselaars; 6 Mrt, C. Wiebering Nunnink; H. J. P. van der Wielvan Reeden; J. M. Schippersvan Dokkum. OVERLEDEN: 3 Mrt, P. Jonker, 75 j„ Schotersingel; C. van Raait, 71 j., M. v. Heemskerkstraat; E. M. A. Bogaardt-Holdert, 85 j„ Florapark: 4 Mrt. A. E. Perrijde Bruijn, 49 j., Indischestraat; 5 Mrt, C. J. de Graafvan Uitert, 65 j., Weteringstraat; M. van Lenten, 68 j.. Hazepaterslaan; J. Meijer, 74 j., Hazepaterslaan; G. de Boervan der Hul, 85 j., Burg. Sandbergstraat; O. Marwitz, 86 j„ Iordensstraat; A. T. MeermanVermo len, 73 j., Muiderslotweg; M. J. E. Mommen- hoffWiedhaup, 71 j., Weteringstraat'. Agenda voor Haarlem DINSDAG 8 MAART Stadsschouwburg: Residentie -operette „Geschichten aus dem Wiener Wald", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Volksconcert HOV, 8 uur. Luxor: „Het verborgen leven van Walter Mitty", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Rigoletto", 14 j., 4,'30, 7.00 en 9.15 uur. („Ali Baba en de veertig rovers", alle leeft., 2.15, uurl. Spaame: „Het atoomspook", 18 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur Frans Hals: „Een avontuur in Berlijn", 18 j.. 2.30, 7.00 en 9,15 uur. Rem brandt: „Sudan". 14 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 Uur. Palace: „Missie naar China", 18 j., 2,00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 9 MAART Stadsschouwburg: „Les ballets des Champs Elysées", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, waarbij als eerste de adjudant van de Koningin, kolonel Buurman, een sobere lauwerkrans met een lint in de nationale kleuren legde. Andere autoriteiten volg den, maar ongetwijfeld het ontroerendste moment kwam, toen de nabestaanden aan de beurt kwamen-en twee kleine meisjes een ldein bosje hyacinten neer legden, dat haast schuil ging naast de grote kransen van de anderen. Onder de talloze autoriteiten bevond zich o.a. het voltallige gemeentebestuur van Haarlem. Een nieuwe bestemming voor de Vleeshal Maakt Haarlems Bloei een kans? Reeds vóór de oorlog stond het gemeente bestuur voor de vraag: welke bestemmin; kan er aan de Vleeshal gegeven worden? Er waren daarvoor verschillende plannen. Wij herinneren eraan dat o.a. de directeur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek er zijn „oog op had laten vallen". Ook het bestuur van „Haarlems Bloei" had er be langstelling voor. Bij alles bleek evenwel dat de Vleeshal wel eèn mooi gebouw is, maar dat het inwendige slechts bruikbaar gemaakt kan worden door grote verbou- wingskosten. Toen de oorlog kwam en de Vleeshal voor distributie-doeleinden gebruikt moest worden, bleven de plannen rusten. Nu is het oude plan van „Haarlems Bloei" weer. onder het stof vandaan ge haald. Er blijkt bij het gemeentebestuur neiging die mogelijkheden met enige wel willendheid in studie te nemen. Er zou, als er gelden beschikbaar gesteld kunnen wor. den voor de verbouwing en inrichting, wel iets aardigs van gemaakt kunnen worden. Gelijkvloers o.a. een goed informatiebureau. Voorts een gelegenheid, waar vreemdelin gen een kleine bibliotheek kunnen raadple gen voor het samenstellen van hun plannen om al het moois in Haarlem en omgeving te bewonderen. Tenslotte ook een gezellig hoekje waar vreemdelingen, die slechts kort in Haarlem verblijven, personen uit deze omgeving kunnen ontmoeten. Op de verdieping zouden dan de kantoren van Haarlems Bloei ingericht kunnen worden. Een aanlokkelijk plan. Maar de indruk is dat het voorlopig nog bij het maken van plannen zal blijven en dat er in elk geval nog wel enige jaren zullen verlogen voor aan uitvoering gedacht zal kunnen worden. Modeshow Ascot Het modehuis Ascot opende Maandag middag de eerste voorjaarsmodeshow in de feestelijk met bloemen versierde zaal van het Concertgebouw, te Haarlem. Het was ook feest, want het was tien jaar geleden dat mevrouw Van der Linden en de heer Plas op de Wagenweg dit modehuis open den. Een grote collectie japonnen en mantels werd getoond. Voor de bijpassende hoeden, tassen, bijouterieën, schoenen, handschoe nen en parapluies was medewerking ver leend door verschillende firma's in Haar lem. Het kapwerk werd verzorgd door Louis Piërlöt. Op innemende en duidelijke wijze gaf Hans Smit toelichting bij de modellen. De New Look is (gelukkig) korter. Klok ken en plooien beginnen vaak pas op knie hoogte. Toch zagen wij ook ruime model len, klokkend van de heup uit. Op veel zomerjaponnen worden knopen gedragen, op de rok van voren, opzij of aan de ach terkant, soms op een driekwart mouw van de schouders af. Een enkele heel nauwe rok vertoonde twee rijen knopen aan de achterzijde. Er werden weer japonnen en een enkele mantel gepresenteerd met bo lero's, aan het costuum bevestigd of los er overheen gedragen. Marine-wit voor een voorjaarsjapon, mantelpakje of deux- pièces is zeer gebruikelijk. Tabaksbruin zal de nieuwe modekleur zijn. Wij zagen ver scheidene gedistingeerde toiletten in deze aparte tint. Het is door gebrek aan plaatsruimte zelfs niet mogelijk van de 120 modellen alleen die te bespreken welke applaus ontlokten. Veel bijval oogstte het nummer „Ascot", waarbij de lieftallige mannequin in een gedistingeerd zwart moiré namiddag toilet opkwam met een witte poedel aan de lijn, die heel gedwee met haar de zaal doorliep. Minder rustig was zijn zwarte lotgenoot, die even later meemocht als begeleider van een in het wit gestoken mannequin. De hond was blijkbaar zo ver langend naar het eind van zijn tocht, dat hij de mannequin op een holletje meetrok. Bijzondere vermelding verdient het am berkleurige japonnetje Miami. Ook Simone maakte een vlotte geestige indruk. Zeer flatteus was het tabakskleurige avond toilet Venus, met nauwsluitend lijfje, de rok in punten op de grond neerkomend. Dat deze middag een feest was werd tenslotte duidelijk gedemonstreerd, toen onder het spelen van de Hochzeitsmarsch een schattig bruidje in optima forma bin nenkwam, op het haar een kapje ge- inspireerd door Botticelli, begeleid door bruidegom, bruidsmeisjes en moeder. In de pauze offreerden de mannequins bonbons. Na afloop van de show werden bloemen uitgereikt. Het was een buitengewoon goed ge slaagde show met veel schoons en feeste lijks en een prettige stemming. Vergadering Provinciale Staten In de Dinsdagmorgen gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noord- holland is de heer J. H. M. Angenent uit Hilversum (K.V.P.) als lid geïnstalleerd. De ochtendzitting was gewijd aan het voorstel van Gedeputeerde Staten inzake reorganisatie en vergroting van het proef bedrijf voor de tuinbouw in het Geestmer- ambacht en de oprichting van een tweetal voorbeeldbedrijven, onderscheidenlijk in het Geestmerambacht en in de Zuidschar- wouderpolder. Vele -leden namen aan de besprekingen deel. Mr. baron Van Harinxma thoe Slooten (V.V.D.) noemde een aantal juridische bezwaren en zeide voorts, dat reeds een bedrag van een half millioen gulden beschikbaar is gesteld. Daartegen over staat, dat de provincie niets te zeggen heeft in de gang van zaken. De heer Groen (K.V.P.) besprak het nut van de stichting der bedrijven. Het lid van Gedeputeerde Staten de heer Harmsen (Comm.) deelde mee. dat de overheid de leiding van de bedrijven in handen moet stellen van hen, die in de praktijk werkzaam zijn. De overheid moet daarbij een adviserende stem hebben. Dit zal een vlotte gang van zaken bevorderen. Weense operette in de Stadsschouwburg Onder de titel „Geschichten aus dem Wiener Wald" bracht de „Residentie- Operette" Maandagavond in de Stads schouwburg een goede Nederlandse be werking van een operette van August Reidhart, waar Léon Jessel, met gebruik making van muziek van Joh. Strauss, d< partituur bij schreef. Het libretto behandelt een brave Bie- dermeyergeschiedenis, die zich afspeelt in een dorpje iri het Weense bos, en wel op St. Ceciliadag. Dat die feestdag van het muzikanten- dom op 22 November valt, dus in het gure najaar, heeft de regie maar blauw- blauw gelaten; begrijpelijk met dat bal in de openlucht. Ik hoop dat zich niemand aan die inconsequentie van een St. Ceci- liafeest in volle zomer gestoord heeft, want het was toch wel leuk, zo in de sfeer van de strelende muziek van de Weense walslconing. De handeling heeft geen sterke intrige; zij loopt af als een klosje garen zonder knopen of verwikkelingen van belang, maar de typeringen van de personages zijn zodanig, dat men zich in ieder geval genoegelijk kan amuseren met deze ro mantiek van vroeger jaren, temeer daar de muziek als een bezielende adem het geheel leven inblaast, laat deinen op haar onweerstaanbare rhythmen en haar de charme meegeeft van de sappigste me lodieën van Strams. De Residentie-Operette maakt zich trou wens niet met een Jantje van Leiden van het muzikale deel van haar taak af; er wordt gezongen op behoorlijke, soms heel behoorlijke manier en er wordt, onder kapelmeester Herman Woustra, met het orkest uitstekend muziek gemaakt. Ook de choreografie is goed verzorgd. Daar is bij voorbeeld de vertolkster van de hoofdrol Kitty Knappert, wier acteren eigenlijk kan gezien worden als een doorlopend dansspel; haar onbetwistbaar talent schuilt hoofdzakelijk in haar dynamische lenigheid. Gretha Meyer en Jeanne Couche zijn uitstekende toneelfiguren, die het nodige effect met het gesproken woord bereiken. Dany van Melzen-Zonewa toonde zich een vaardige operettezange res. Gerard Muller is een doorgewinterde operette-zanger en -speler; en Cor Wij- gers had hier een rol die hem bijzonder goed ligt en die hij met waardigheid kon spelen en zingen, Tony Diamant komt als acteur nog een böel tekort, maar zijn fraaie tenorstem vergoedt dit alles. Frans van Maanen maakte van de waard uit de Blauwe Os een vermakelijk type en kos telijk vooral was Rob Milton als Italiaanse dansmeester. Hiermee zijn de voornaam ste figuren uit de talrijke bezetting ge noemd. De tonelen zien er fleurig uit: maar het geestelijk decorum van de eeuwig frisse muziek van Strauss spant de. kroon. Hedenavond gaat de tweede voorstelling. JOS. DE KLERK De tramlijn Haarlem—Leiden krijgt een verlengstuk Men herinnert zich dat de Minister van Verkeer en Waterstaat de directie der NZH met Oudejaar verraste met de mededeling de autobus mag ook de dienst beginnen op de lijn HaarlemLeiden, maar de tramlijn moet voorlopig in tact blijven tot de bus bewezen heeft dat zij aan de verkeersbe- hoeften kan voldoen. Op de Glipperweg in Heemstede is per soneel van de NZH bezig rails op te breken. De conclusie die voor de hand ligt is: „de directie heeft thans uit Den Haag toestem ming ontvangen om dè rails te vèrwij- deren." Maar schijn bedriegt. De directie deelde ons mede dat aan de Glipperweg geen rails wordt verwijderd, maar integendeel gelegd wordt. De NZH heeft bij de van Merlevaart een terrein ge huurd om te gebruiken als opslagplaats voor het geval dat de toestemming komt tot afbraak van de trambaan. Nu wordt er een tramlijn gelegd naar dit terrein om het transport te vergemakkelijken. Drie verkeersongevallen Maandagmiddag hadden in Haarlem drie verkeersongevallen plaats. Een motorrijder die op het Kennemer- plein geen voorrang verleende aan een autobus, i-eed krachtig tegen de achterzijde van dit voertuig aan. Met een hoofdwonde en verbrijzelde vingertoppen is hij naar een ziekenhuis vervoerd. De motorfiets werd aan de voorzijde totaal vernield. Een haastige voetganger, die op het Stationsplein uitgleed, sleepte een 54-jarige dame in zijn val mee. Zij kwam zo onge lukkig terecht, dat zij beide polsen brak en naar een ziekenhuis moest worden ge bracht. Het gevaar van het vervoeren van kleine kinderen op de fiets werd weer eens be wezen, toen een vierjarig meisje, dat ach ter op de fiets bij haar dertienjarig broer tje zat, met haar linkervoet tussen de spaken kwam, waardoor zij ernstige ont vellingen opliep. SCHEEPVAART Bali. New York—Java 8 Mrt te Belawan. Bengkalis, 7 Mrt van Soerabaja naai- Makas sar. Congostroom, Amsterdam—West Afrika 7 Mrt te Bordeaux. Cottica, Paramaribo- Amsterdam 8 Mrt van Ponta del Gada. Grootekerk, Amsterdam—Beira pass. 7 Mrt Stromboli. Lai-enberg, Amsterdam—Trinidad 7 Mrt van Lissabon. Lievevrouwekerk, Colombo—Rotterdama 1 Mrt te Port Soedan. Loenerkerk, 7 Mrt van Bombay te Marmo- goa. Menoeran, 7 Mrt van Soerabaja naar Semarang. Mariekerk. Rotterdam—Japan 7 Mrt van Genua. Muiderkerk, 7 Mrt te Taco- radi. Nieuw Amsterdam, 7 Mrt van Kaap Haitien naar San Juan. Nestor, Amsterdam Tanger pass. 7 Mrt Finisterre. Noordwijk, Gibraltar—Leith pass. 6 Mrt Kaap St, Vin cent. Nijkerk. 8 Mrt van Amsterdam te Mombassa, Oranje, Amsterdam—Java pass. 7 Mrt Malta. Polydorus, 7 Mrt van Makassar te Banjoewangi. Prins Willem III, 7 Mrt v. Barcelona naar Carthagena. Prins Willem IV. Rotterdam—Kingston pass. 7 Mrt Ouessant. Reiniersz, 7 Mrt van Makassar naar Ambon. Ruys, 7 Mrt van Zamböanga te Kohsichang. Stad Alkmaar, 8 Mrt van Lorenzo Marquez te Beira. Stentor, 7 Mrt van Piraeus naar Volos. Socrates, 6 Mrt van Antofagasta naar Callao. Tasman, 8 Mrt van Amoy te Hong kong. Van der Waals. 7 Mrt van Batavia n. Cheribon. Venus, 8 Mrt van Gibraltar naar Piraeus. Waterman, Rotterdam—Java 8 Mrt te Sabang. Zeeland (K.R.L.), Rotterdam Java 7 Mrt te Pangkalpinang. Kertosono, Java New York 6 Mrt van Colombo. Salatiga, New YorkJava pass. 7 Mrt 21 uur Malta. Sibajak, BataviaRotterdam pass. 7 Mrt 12 uur Point de Galle. Sinabang, Rotterdam— Batavia 6 Mrt 11 uur te Bona, vermoedelijk 8 Mrt vandaar. Tiba, Buenos AiresAntwer pen pass. 8 Mrt Fernando Noronha. Amstellcerk, AmsterdamWest Afrika 9 Mrt te Las Palmas verwacht. Blommersdijk, RotterdamNew York 6 Mrt 14.30 uur Scillies gepasseerd, Leerdam, 6 Mrt van New York te Boston. Tarakan. 8 Mrt van Antwer pen te Philadelphia. Veendam, New York Rotterdam pass, 7 Mrt 17 uur Bishoprock, krijg ik als bedrijfsleider bij de N.V. Militex te Heemstede. Wie helpt oud-militair aan in Haarlem of Heemstede. Keurige jongelui, niet veeleisend. Brieven Postbus 13, Heem stede. (Adv.) Koningin Juliana Donderdag in Nederland terug DEN HAAG, 8 Maart (A.NJP.) De Koningin heeft besloten haar vacantie te bekorten. H. M. acht het gewenst, met het oog op de vele belangrijke vraagstukken, die thans aan de orde zijn, geregeld over leg met het kabinet te kunnen plegen. De Koningin zal Donderdag in Nederland aankomen. Prins Bernhard zal wegens zijn gezondheidstoestand in de eerste dagen nog niet kunnen reizen. Journaliste.n veroordeeld De I-Iaagse rechtbank heeft de journa- nisten W. H. K. en P. J. H. M. C. respec tievelijk algemeen hoofdredacteur en re dacteur van de vakpers der uitgeversmaat schappij „De Gelderlander" veroordeeld tot vijftig gulden boete. Beide journalisten weigerden hun bron te noemen, waaruit zij gegevens hadden geput voor publicaties over de „Margarineconventie", een over eenkomst tussen de margarinefabrikanten onderling. De rechtbank verwierp het verweer, dat het verschoningsrecht aan de journalisten zou toekomen, omdat openbaarmaking van het rapport over de margarineconventie het algemeen belang zou hebben gediend, als niet ter zake dienende. Omtrent het betoog van de raadsman, dat geheimhou dingsplicht voorwaarde is voor de con trolerende taak van de Pers, alsook, dat het algemeen belang van deze functie bij verwerping van het verschoningsrecht op het spel staat, overwoog de rechtbank, dat het hier veronderstelde algemeen belang geen wettelijke grond oplevert om uit dien hoofde een verschoningsrecht van verdach ten te erkennen. Voorts was gesteld, dat de journalisten door overmacht gedrongen waren getuige nis te weigeren, omdat zij, indien zij hun bron zoudenn oemen, als journalisten on mogelijk zouden worden. De rechtbank overwoog, dat beide ver dachten zich door eigen vrije daad in de toestand hebben gebracht, die hen voor de keuze moest stellen aan de justitie mededelingen te doen over de informatie bron of deze te weigeren, waardoor zij zich aan strafvervolging blootstelden. Bij het bepalen van de straffen heeft de rechtbank in aanmerking genomen, dat over de tijdens de publicaties van verdach ten bestaande strijdvraag omtrent het al dan niet aan de journalist toekomende verschoningsrecht nog niet tot in hoogste rechterlijke instantie was beslist. Politierechter „Mijn en dijn" Toen wij de stemmige rechtszaal binnen traden, zaten aan de groene tafel twee heren en een dame in toga tekaarten! In het midden de Politierechter, rechts de Officier en links de (vrouwelijke) Grif fier. De Politierechter schudde de kaarten en gaf. 't Was blijkbaar een opwindend spel, want allen toonden zich sterk geïn teresseerd. Het werd voor de toehoorders raadselachtig toen de Politierechter zucht te: „ik ben niet op de hoogte met „mijn en dijn". Uw verslaggever dacht; Wat nu? Anders weet men van achter de groene tafel aan de slachtoffers die voor het bankje staan precies te vertellen hoe het daarmee gesteld is. Soms zelfs, als het nodig blijkt de mensen te overtuigen hoe oneerlijk zij geweest zijn, in ongezouten taal. Nu zei de Politierechter het zo tam, alsof hij het feit, dat hij gewonnen had, wilde excuseren tegenover zijn minder- fortuinlijke speelgenoten, vooral de „grif- fierin". De Politierechter riep een Haarlemse rechercheur voor het getuigenbankje en zei: Leg me nu eens uit hoe het met dit „mijn en dijn" precies in elkaar zit. Dat bracht toen meteen de oplossing. „Mijn en dijn" is een gokspel met kaarten, dat in een particulier huis in Haarlem-Noord ge speeld werd. De bewoner van dat perceel stond nu terecht, beschuldigd van het feit, dat hij gelegenheid had gegeven tot hazard spel. Uit het getuigenverhoor bleek wel dat het hier een heel bescheiden speelholletje was. De bewoner had er niet meer aan verdiend dan wat fooien van de bezoekers, die bovendien nog kosteloos op koffie ont haald waren. Maar de Officier vond het feit zelf toch wel ernstig, want er blijken zo zei hij in Haarlem meer van die speelgelegen- heden te zijn en niet zelden zit moeder de vrouw zonder geld omdat haar man zijn weekloon vergokt heeft. De eis luidde ƒ50 boete en één maand voorwaardelijke gevangenisstraf, het laat ste om de man, die al 66 jaar is en nog een blanco strafregister had, aan het ver stand te brengen: doe het nooit meer! De Politierechter vond dat zo verstandig dat hij er 30 en 6 weken van maakte. De deurwaarder, die blijkbaar haast had, borg meteen de kaarten op. De ellende van samenwonen Een volgende zaak demonstreerde de ellende van gedwongen samenwonen. In het bankje stond een 79-jarige inwoonster van Haarlem die nog nooit met de politie of de rechter in aanraking was geweest. Maar de eerste botsing kwam nu flink aan. Het bleek vrouw te zijn die een medebewoonster had beledigd. De beledigde, een jonge vrouw, vertelde, tussen een tranenvloed door, dat zij geen leven had. Nu daar waren allen, die in de rechtzaal waren, volkomen van overtuigd, want nu kon noch de officier, noch de Politierechter er een woord tussen krijgen. De woorden stroom leek een bandjir. De Officier stelde de Politierechter voor de verdachte 60 te laten betalen om haar, zo mogelijk, aan het verstand te brengen, dat zij niet zo lastig moet zijn voor haar mede-bewoonster. De Politierechter maakte er 40 van omdat hij hoorde dat de verdachte een zeer schrale portemonnaie heeft. Maar toen begon de bandjir weer. De deurwaarder werkte de veroordeelde de zaal uit, maar tijdens haar aftocht hield zij vol, dat het recht en de rechtvaardigheid aan haar kant was. Zij zou Je hoorde aan de groene tafel denken: een spelletje „mijn en dijn" is interes santer] j C.P.N. solidair met Thorez en Togliatti Het partijbestuur van de Commu nistische Partij Nederland (De Waar heid) heeft zich in een Maandag ge houden vergadering solidair verklaard met de redevoeringen van Thorez in Parijs en Togliatti in Rome en met de volken van de Sovjet-Unie. (Thorez en Togliatti hebben verklaard dat de communisten in Frankrijk en Italië de Russische legers zouden helpen, wan neer deze „de imperialistische vijanden tot binnen de grenzen van deze landen zouden achtervolgen") Het CPN-partijbestuur nam een resolutie aan waarin onder andere verklaard wordt „dat de Amerikaanse oorlogsvoorbereidin gen tegen de Sovjet-Unie in versneld tempo plaats vinden." Het partijbestuur roept het Nederlandse volk op „geen enkel oorlogspact, zoals het Westelijke Pact van Brussel, het thans voorbereide Atlantisch Pact, geen buitenlands opperbevel over leger en vloot en geen enkel bevel van buitenlandse instellingen of machthebbers te erkennen en te strijden voor het uitdoven van de oorlogshaard in Indonesië, het terugtrekken der Nederlandse troepen en de stopzetting van troepenverschepingen en oorlogstuig." Tenslotte wordt in de resolutie verklaard: „Mochten, ondanks de strijd der vredes- kvachten, de Amerikaanse oorlogsdrijvers en hun handlangers in Duitsland, Neder land en in andere landen, toch de aanvals oorlog ontketenen, dan zullen ook de Ne derlandse arbeiders en alle vooruitstreven de krachten, samen met de Sovjet-Unie en haar bondgenoten, naar het woord van Domela NieuWenhuis reeds in 1891 gespro ken, strijden tfoor het herstel van de wereldvrede door de overwinning van het proletariaat." Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 280# 282# 223% 223% Philips 214# 215% A. K. U 155 153# Fokker 132 Nederlandse Ford 255 Nederlandse Kabel 258# v. Berkei's Patent 107% Scheepvaart- Unie, 157# 158% Holl.Amerlka Lijn 158 Deli Maatschappij 136 135% H. V. A 147% 148 A'dam Rubber 142i/2 142 Ned. Handel Mij.. 155% N.-I. Handelsbank 160% i Biliton My. II BINNENLAND Ruim 200 Nederlandse boeren zijn naar Engeland vertrokken, vanwaar zij met het s.s. „Aquitania" naar Halifax in Canada gaan. Bijna de helft van het gezelschap be staat uit Friese boeren met hun gezin, de overigen komen uit vrijwel alle delen van het land. HAARLEM EN OMGEVING De Heemsteedse Wethouder van Onder wijs, Bedrijven en Volksgezondheid, de heer H. Disselkoen, zal deze week niet op Woens dag spreekuur houden, maar op Donderdag morgen van 11 tot 12 uur. Morgenavond zal de Geref. kerk van Zandvoort haar dertigjarig bestaan vieren. In een gemeente-samenkomst zullen ver schillende sprekers het woord voeren. De gemeente telt thans 293 zielen waarvan 165 belijdende leden. Predikant is ds. A. de Rui ter. Vóór hem werd de gemeente gediend door ds. H. C. v. d. Brink en dr. N. A. Waa ning, die beiden reeds zii= overleden. De Franse cellist André Navarra zal Vrijdag 11 Maart in de Stadsschouwburg een cello-avond geven. Hij wordt aan de vleugel begeleid door Ady Leyvastre. Het program ma bevat werken van Bach, Brahms, Cou- perin en Schubert. Dr. ir. L. J. van Djjk te Haarlem is bij Koninklijk Besluit benoemd tot rijksland- bouwconsulent voor grond- en pachtzaken. Dr. C. Brouwer zal op Donderdagavond 10 Maart in het gebouw der Vrijzinnige Hervormden voor Weten en Werken een voordracht met kleurenlichtbeelden houden over de vier jaargetijden. De heer J. N. Schreuder te Aerdenhout won een prijs in een door het provinciaal Groninger Rederijkersverbond uitgeschreven prijsvraag voor een toneelstuk. Op 79-jarige leeftijd is te Haarlem over leden de heer H. P. van den Aardweg, die vele jaren hoofd van de afdeling onderhoud bruggen van Publieke Werken te Amsterdam geweest is. Op jeugdige leeftijd ging de heer Van den Aardweg als pionier naar Zuid- Afrika, waar hij werkzaam is geweest bij de aanleg van spoorwegen. De burgemeester van Bloemendaal. jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal Vrijdag 11 Maart géén spreekuur houden. Heemstede De bruggen in Groenendaal De nieuwe bruggen in de Vrijheidsdreef zijn voor het publiek opengesteld. De con structie is zeer eenvoudig, maar past uit stekend in het landschap. De hekken wor den na zonsondergang gesloten. Woninginrichting Op Donderdag 10 Maart zal in de Can- tine aan de Heemsteedse Dreef voor de leden van de Commissie voor Huishoude lijke Voorlichting mevrouw A. de Jong Ruinen een met lichtbeelden geïllustreerde lezing houden over „Woninginrichting". op huishoudelijk gebied. Hulp voor ruw werk aanw. Extern. Brieven no. 2802. Gevraagd: een nette A. Boogaard, Tugelastraat 3 met dagverblijf, onderstuk of andere kleine pakhuis ruimte te huur gevr. Brie ven no. 2800. Te huur of te koop gevr. voor zelfbew. SOLIED HUIS liefst met garage in Zandv., H'stede of Bennebroek. Huur tot f 40 p. m. Ook gen. te rui len voor zonnig bovenh, (4 kam. en keuk.) te Haarlem. Br. H 1082 Adv. bur. A. Ver- nout, Warmoesstr. 10. Geheel nieuwe SMOKING m. 48 ter overn. agb. Voor oor]. kwal. Te bevr. Ign. Bis- pincklaan 48, Bloemendaal. Te koop Schildersbedrijf. Een ruim 30 jaar bestaand SCHILDERSBEDRIJF ter overn. aangeb. weg. dubb. zaken, goede klanten, zaak m. veel werk en materiaal. Brieven no. 2801. Gebr. van BREDERODE GR. MARKT 21 Weer ontvangen: Hammond's grote Uitgaaf 1948. f 31.35. NIEUWBOUW Vrij huis te Haarlem of omg, met rijksfin. geschikt voor 2 pers. te koop gevr.; beschik baar f 10.000. H. A. Henne- kam, Kerkhoflaan 68a, Rot terdam. Alle soorten ACCU'S te koop gevr. Auto accu' lood f 0.90 p. kg. BREUR, Jansweg 30 bij het station. Tel. 20672. f 6 H.H. MEDICI en ZAKENMENSEN hebt gij zorgen! Laat mij uw administratie verzorgen. Prima ref. Tel. aanw. Brie ven no. 2798. Te koop aangeboden Ford 1935, Sedan, 4 deurs in zeer goede conditie. Inlichtingen: Molijnstraat 17, Haarlem. Wassen, scheren, trimmen Dieren Paradijs „Wouwerda" Wouwermanstr. 1. Tel. 20184 TAPIJTEN LOPERS Belangrijke voorjaars aanbieding: Axminster tapijten f 225, mo quette tapijten f 115, enige mach. Smyrna's 280 x 380 f 560, goede sortering cocos, bouclé moquette lopers en vitrage. Verkoop Woensd Dond. Vrijd. Zaterd. v. 1-5 u, TAPIJTHANDEL „MARO" N.V., Gebouw St, Bavo,, Sme. destraat 23, Haarlem. Ter overname gevr. met verg. mag ook een ver lopen winkel zijn. Br no. 2799 GR. HOUTSTRAAT 94 t.o. Haarl. Dagblad Tel. 1.7.0.7.7. ZOEKT U een babyschaal medicijnkastje verbandemmer ondersteek urinaal irrigator DROGISTERIJ j, tel. I60S8 KL. HOUTWEG 9 Deze Fabrieksradio: 3 golflengten, mooi geluid, prachtig afgewerk te houten kast voor de prijs van Laat U deze kans niet voorbij gaan en komt U eens met ons praten. Wij brengen U de oplossing. Sluit U aan bij ons spaarsysteem, zonder verhoging. Kinderfietsen f 75.—; Rij wielen f 108.25; Aoutopeds, spaakwielen f 37.50; Driewielers f 22.50, enz. enz. Alles onder volle garantie. Betaling in overleg. Handelsonderneming Centra" KENNEMERPLEIN 1 TELEFOON 19373 Geopend 9—12 en 2—5.30 HAARVERVEN NATUUR-GELIJK IN ALLE TINTEN SALON HOFFMANN MIDDENWEG 126 TEL, 22202 HAARLEM-N. UW MATRASSEN TE DUN OF VERSIETEN? Laat U het ons even weteni Bijvullen en vernieuwen met Javakapok ln één dag retoui GROTE HOUTSTRAAT 103 - TELEFOON 11485

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3