Haarlems Dagblad Inhoud van het ontwerp der Atlantische veiligheidsovereenkomst Atlantisch Pact Nuttig© tulp Levenslang voor de hoofdverdachten in het predikantenproces te Sofia Geen leger van overheidsvoorlichters Beverwijkse politie brengt moord vantwaalf jaar geleden aan het licht Weerberi 63e Jaargang No. 19188 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 9 Maart 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en €*prctl)te 'iOaaciemattje «courant (tnno 6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE ONDERHANDELAARS over het Atlantisch Pact hebben een ontwerp samengesteld, dat nu aan de zeven betrok ken regeringen zal worden voorgelegd. Het zijn de regeringen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada, Ne derland, België en Luxemburg. Verwacht wordt dat ook Italië, Portugal, Denemar ken en IJsland tot het Pact zullen toetre den. Als al die regeringen het ontwerp zou den goedkeuren zou het daarna natuurlijk nog door de parlementen-moeten worden behandeld, om ratificatie te verwerven, In de eerste plaats is dit een defensie pact. Paul Hoffman, de administrateur van het Plan-Marshall, ziet er „de vrede in dagen". Hij is van mening dat West-Europa met hulp van Amerika bezig is de koude oorlog met de Sovjet-Unie te winnen en hij verwacht dat eenheid in gemeenschappe lijke verdediging, met een verplichting tot onderlinge bijstand als men aangevallen zou worden, ons de vrede zal brengen. Dit lijkt, op grond van ervaring met militaire pacten, een te rooskleurige beschouwing. Om de vrede in de wereld te verzekeren is meer en ingrijpender beleid nodig dan dit. Dat men tot geen vruchtbaar overleg met Sovjet-Rusland komt blijft het grote te kort. Het baat niet de zaken te mooi voor te stellen. Wel betekent dit Atlantisch Pact- in-wording reeds nu, dat Moskou duidelijk wordt gemaakt dat een groep West-Euro- pese landen de bescherming van de Ver enigde Staten geniet. Misschien zal die groep zich nog verder uitbreiden: met Italië en Noorwegen zou dat denkbaar zijn. Uit deze gedachte kan ook de Hollander voorlopig zekere gerustheid putten. Ook als het Atlantisch Pact volledig aanvaard zal zijn, met de ratificaties door de parlemen ten incluis, zal men evenwel de tegenstel ling tussen Oost en West behouden. Tenzij intussen eindelijk een basis voor onder handeling mocht zijn gevonden. Gebeurt dat niet, dan zal de weer aangevangen wed- strijd-in-bewapening zich blijven voortzet ten. Wij horen daar in de laatste tijd steeds meer van. In het Britse Hogerhuis en de Franse Nationale Vergadering is verleden week gelijktijdig aangedrongen op verster king van de luchtvloot. Het bleek dat Frankrijk veel te weinig vliegtuigen heeft. Onze Parijse correspondent bericht nu dat het maar een vijftal bommenwerpers van een bepaald type zou hebben tegenover Sovjet-Rusland's tienduizend. Minister Ra- madier wordt aangevallen omdat het leger wel duur maar niet goed bewapend zou zijn. Amerika zal moeten helpen. De En gelsen daarentegen spreken met grote vol doening over de ontwikkeling van hun duikbootwapen en vergelijken het met het Russische, dat geducht moet wezen. Ge moet niet denken dat ik, met dergelijke dingen naar voren te brengen, alarm be oog. Neen, daar is ook geen directe' aan leiding voor. Maar het tekent de toestand. Het is hetzelfde soort nieuws dat zich in vroeger tijden deed gelden. Men moet goed begrijpen dat het Atlantisch Pact geen be- wapenings-wedstrijd verhinderen zal, maar de bewapening van het Westen in onder linge overeenstemming organiseren en ver- groten. Al vangt het; ook aan volgen f Reuter met een erkenning van het be ginsel van vreedzame regeling van inter nationale geschillen en al stelt het zich op een strikt verdedigend standpunt, het zal ons weer niet verder brengen dan een „machtsevenwicht", zoals dat heet. De En gelsen noemen het „balance of power". Het beduidt dat twee grote machten zich zo zwaar bewapenen dat een soort, evenwicht ontstaat, waarbij zij elkaar ontzien. Op den duur is dit geen veilige toestand, zoals de historie bewezen heeft en zoals vooral dui delijk gebleken is in 1914, toen men jaren lang op het machts-evenwicht tussen twee groepen van grote mogendheden had ver trouwd. Wat zou in het ontwerp van het Atlan- I tisch Pact staan? Reuter bericht dat de functionarissen der mogendheden, die te j Washington vergaderd hebben, strikte ge- I heimhouding in acht nemen en laat daar niet zonder humor op volgen dat het ontwerp een inleiding en elf artikelen be vat, waarvan zijn diplomatieke correspon dent de hoofdinhoud opgeeft. Belangrijk is vooral het vijfde artikel, waarin bepaald zou zijn dat de ondertekenaars verplicht zijn een aanval op één als een aanval op allen te beschouwen en onmiddellijk tot actie over te gaan, apart of collectief, voor het handhaven of het herstel van de vei- I ligheid. In artikel 6 zou nauwkeurig om- schreven zijn wat met een gewapende aan val bedoeld wordt, -hetgeen weinig opwek- l kende herinneringen oproept aan de „defi- 1 nitie van de aanvaller", destijds zo ijverig door de Volkenbond nagestreefd. Merk waardig is de aangekondigde bepaling in art. 2: De ondertekenaars zijn verplicht samen te werken op economisch, politiek en militair gebied. Dit artikel zou, als Reu- ter's diplomatieke correspondent het bij het rechte eind heeft, veel of weinig kunnen inhouden. Het zal in de vorm van deze beknopte aankondiging beter gezegd: voorspelling al sterk de aandacht trek ken. Men zou zich kunnen voorstellen dat de behandeling van het Atlantisch Pact in de parlementen tot extra-bezinning op de hui- dige stand van zaken en tot aandrang in de richting van nieuwe besprekingen met het Oosten zou kunnen leiden. Men zou zich ook kunnen voorstellen dat Moskou, tegen- I over het feit van deze machts-concentratie van het Westen gesteld, zijnerzijds een po ging tot overleg zou doen. Hoe dan ook, dat zou zeker grote verlichting in de wereld kunnen brengen. R. P. Peron neemt krantenpapier in beslag I De Argentijnse regering heeft Maandag bij decreet alle voorraden krantenpapier in het land onteigend. Voorts is bepaald, dat met ingang van 10 Maart de omvang dei- bladen opnieuw zal worden verkleind. Als reden wordt een acuut tekort aan kranten- I papier opgegeven. REPUBLIEK INDONESIA VOOR- j GEDRAGEN VOOR LIDMAATSCHAP ECONOMISCHE RAAD De economische commissie van de Eco nomische en Sociale Raad der UNO heeft besloten de republieken Indonesia en Korea aan te bevelen als leden van de raad. Amerikaanse Senaatscommissie keurde het ontwerp goed Denemarken, IJsland Ierland en Italië zullen worden uitgenodigd De onderhandelaars over het Atlantisch verdrag hebben te Washington besloten de ontwerptekst van het verdrag onmiddellijk aan de regeringen van de Verenigde Sta ten, Engeland, Canada, Frankrijk en de Benelux-landen voor te leggen, aldus meldt Reuter. De uiteindelijke tekst zal pas vastgesteld kunnen worden, wanneer de zeven rege ringen hun goedkeuring aan het ontwerp hebben gehecht. Men verwacht dat de com missie van ambassadeurs te Washington Vrijdag weer bijeen zal komen om de ant woorden te bestuderen. Daar Engeland de mogendheden van het gemenebest en Ame rika de mogendheden van het te Rio de Janeiro gesloten verdrag op de hoogte moe ten stellen, kan publicatie van de ontwerp tekst niet voor het begin van de volgende week verwacht worden. Voorlopig nemen de functionarissen der mogendheden van het Atlantisch verdrag strikte geheimhouding in acht. Volgens Reuter's diplomatieke medewer ker behelst het ontwerp een inleiding en 11 artikelen van de volgende inhoud: 1. Erkenning van het beginsel van een vreedzame regeling van internationale ge schillen. 2. De ondertekenaars zijn verplicht sa men te werken op economisch, politiek en militair gebied. 3 en 4. Algemeen beginsel, dat de on dertekenaars elkaar zullen bijstaan en zul len overleggen. 5. De ondertekenaars zijn verplicht een aanval op éjén als een aanval op allen te beschouwen en onmiddellijk tot actie over te gaan, apart of collectief, voor het hand haven of het herstel van de veiligheid. 6. Nauwkeurige omschrijving van het geen met gewapende aanval bedoeld wordt. De geografische grenzen, waarbinnen de in artikel 5 bedoelde verplichting van kracht is. 7. Verhouding tussen Atlantische unie en organisatie .der UNO. Erkenning van het uiteindelijk gezag van de Veiligheidsraad voor het bewaren van de vrede in de we reld. 8. Het -verdrag doet geen afbreuk aan bestaande internationale verplichtingen, die de ondertekenaars reeds op zich hebben genomen. 9. De organisatie voor het in practijk brengen der verdragsbepalingen. 10 en 11. De gebruikelijke eindclausules over mogelijke andere ondertekenaars, de duur van het verdrag en de ratificatie. Vier adspiranten. Het ontwerp werd goedgekeurd door de ambassadeurs der vijf Europese landen die aan de besprekingen deelnemen en Canada, tijdens een conferentie met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. De onderhandelende landen zouden het erover eens zijn geworden, zo meldt Reuter verder uit Washington, dat Italië, Denemarken, Portugal en IJsland zonder uitstel in de Alliantie opgenomen dienen te worden. In het pact zal een clau sule opgenomen worden volgens welke de ondertekenaars ieder ander land kunnen uitnodigen indien het geografisch in een positie is dat het pact door zijn toetreding versterkt zou kunnen worden. Over een dergelijke uitnodiging zou overeenstem ming bereikt moeten worden tussen de deelnemers onderling. Men neemt te Washington als vaststaand aan, dat het verdrag voor 20 jaar zal gel den. Voorlopig zou het verdrag voor tien jaar geldig zijn, waarna de deelnemende partijen zich zullen beraden over .verlen ging met nog tien jaar. Naar verder verwacht wordt zullen de vier voorgestelde nieuwe deelnemers Vrij- van de voorwaarden op de hoogte wor den gesteld. In Italiaanse kringen echter geeft men uitdrukking aan de hoop, dat Italië vóór de ondertekening uitgenodigd zal worden. De kwestie van toetreding zal dan eerst in het Italiaanse parlement be sproken worden. Men verwacht algemeen, dat Denemar ken zich aan zal sluiten. Onmiddellijk na de formele ondertekening zal het pact aan de Senaat worden voorgelegd voor het ver krijgen van advies en goedkeuring. Poli tieke waarnemers zijn van oordeel, dat een debat van twee of drie weken voldoende zal zijn om de toestemming van de Senaat te verzekeren. Het is mogelijk, dat het Congres meer critiek aan de dag zal leggen met betrekking tot de fondsen voor de toe wijzing van militaire uitrustingen en wa pens. De schattingen omtrent het thans in behandeling zijnde militaire hulpprogram bewegen zich om de 1.000.000.000 dollar voor de landen van het Atlantisch pact en 500.000.000 dollar voor militaire hulp aan andere landen, zoals Griekenland en Tur kije. Naar Reuter verder verneemt tracht Acheson de algehele instemming met de thans opgestelde voorwaarden van de sleu telfiguren van het Congres te verkrijgen. Dinsdagavond had hij een bespreking met de Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, die het ontwerp tenslotte heeft goedgekeurd. Hersfel van normaal fabaksrantsoen gevraagd Het bestuur van de Middenstandspartij heeft een adres aan de minister van Eco nomische Zaken gezonden naar aanleiding van het feit dat deze week wederom een verlaagd tabasrantsoen wordt verstrekt. „Dit betekent", aldus het partijbestuur, „een omzetvermindering voor de sigaren winkeliers met één derde. Een dergelijke rantsoenverlaging is niet noodzakelijk. Er mogen, door welke oorzaak ook, te we: sigaretten zijn, de sigarenwinkeliers hebben enorme voorraden tweede en derde soort shag, welke hun opgedrongen zijn door de grossiers". Het partijbestuur dringt er bij de mi nister op aan de. oude rantsoenering te herstellen. BANKBILJETTENCIRCULATIE NOG BOVEN DRIE MILLIARD GULDEN. Uit de verkorte balans van de Neder- landsche Bank per 7 Maart blijkt, dat de spanning van de ultimo geheel geweken is. Zoals na het verloop van de ultimo ge bruikelijk is, daalde de biljettencirculatie en wel met 26 millioen gulden, waarmede de circulatie met 3018,8 millioen zich toch nog boven de 3 milliard gulden beweegt. WisjinskiMolotof en Gromyko, (v.l.n.r.) de drie grootheden der Sovjet-Unie om wier junctie-verschuiving de wereld zich erg druk maakt. Een Heemsteedse fabriek is op de gedachte geko men de nuchtere papier bakken op onze pleinen en bruggen, straten en wegen een ietwat poëti scher gestalte te geven. Zij koos daartoe de ge daante van een tulp, zo dat deze nuttige voor werpen tevens een per manente reclame voor de bollenstreek vormen. De papiertulp bestaat uit een één meter hoge door een klep afgesloten kelk, waarin zich een uitneem- bare bak bevindt. Door middel van een pedaal dat op de krachtige speelsheid van de jeugd is berekend wordt het deksel geopend. Om het geheel te vervolmaken is het de bedoeling, dat langs de wegen bordjes de afstand tot de eerst volgende tulp aangeven. Veroordeelden „dankbaar voor betoonde genade" De vier hoofdbeschuldigden in het proces tegen de vijftien Bulgaarse pre dikanten, Ziapkof, Ivanof, Naumof en Tsjernef, zijn veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Zij zijn voorts veroordeeld tot een boete van een millioen leva en de con fiscatie van hun eigendommen. De dominees Misjkof, Wassef, Popof en Bezlof werden ieder tot 15 jaar gevange nisstraf veroordeeld plus een boete van 250.000 leva. Zij werden ook voor de tijd van 20 jaar uit alle burger- en politieke rechten ontzet. Driankof, Stankoelof en Raitsjef kregen 10 jaar gevangenisstraf en werden voor de tijd van 15 jaar uit de politieke réchten ontzet. Bovendien kregen zij boetes. De anderen kregen gevangenisstraffen variërend tussen één en zes jaar. Ziapkof werd bovendien schuldig bevon den aan het overbrengen van staatsgehei men aan een vreemde mogendheid, toen hij als adviseur van de Bulgaarse delegatie de vredesconferentie te Parijs bijwoonde. Buiten de hem reeds opgelegde levenslange gevangenisstraf en 1 millioen leva boete werd hem hiervoor formeel nog eens 15 jaar gevangenisstraf en een aparte boete van V2 millioen leva opgelegd. Het hof deelde mede, dat de elf andere beschuldigden niet schuldig waren bevon den aan het verspreiden van „valse en lasterlijke" geruchten over de Bulgaarse regering ofschoon de meesten van hen deze beschuldiging tijdens de terechtzitting hadden toegegeven. „Dankbaarheid" De predikanten toonden weinig emotie tijdens het voorlezen van de vonnissen en allen betoonden zich „dankbaar". Ivanof verklaarde met luider stem, dat hij tevreden gesteld was en alles wilde doen „om zijn misdaden uit te wissen". Naar verluidt zal er geen hoger beroep worden ingesteld, aangezien openbaar ministerie en beschuldigden zich bij voor baat met de vonnissen accoord hebben ver klaard. Toen de rechtes de zaal Verlieten, kwam Ziapkof naar voren en riep, dat hij een verklaring wilde afleggen. Hij sprak op bewogen wijze zijn dank uit tegenover het hof voor „de betoonde genade, die hem de mogelijkheid heeft gegeven zijn leven te herbouwen". Zaharief. de enige die voorwaardelijk veroordeeld werd, hetgeen betekent dat hij terstond in vrijheid wordt gesteld, verliet met blij gezicht de zaal, terwijl zijn be waker hem glimlachend op de rug klopte. Indonesië pas Donderdag in de Veiligheidsraad Regering Pasoendan neemt contact met strijdgroepen in dit gebied De Veiligheidsraad heeft gisteren beslo ten de bespreking van de Indonesische kwestie tot Donderdagmiddag uit te stellen. Agence France Presse meldt dat de be spreking is uitgesteld op verzoek van de Franse delegatie, teneinde de nieuwe Franse permanente afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Jean Chauvel, die Maan dag te New York is aangekomen, in de ge legenheid te stellen met zijn collega's in de raad contact op te nemen. Bestandsbesprekingen in Pasoendan. De Negara Pasoendan (West Java) heeft sedert enige dagen contact opgenomen met enige strijdgroepen in dit gebied om in het belang van rust en orde de strijd te staken en mede te werken aan de verdere vreed zame opbouw van de staat Pasoendan. De territoriale troepencommandant van West- Java deelde mede, dat bedoelde contacten met instemming van de Nederlandse auto riteiten geschieden. De besprekingen heb ben een gunstig verloop. Zodra meer ge gevens beschikbaar zullen zijn, zullen van militaire zijde nadere inlichtingen worden gegeven. RECORD VAN BILL ODOM. Bill Odom, de 29-jarige voormalige oor logsvlieger, heeft een wereldrecord geves tigd door een nonstop-solovlucht van vijf duizend mijl van Honoloeloe naar Teter- boro in New Jersey te volbrengen. Dinsdag namiddag kwam hij te Teterboro aan met zijn kleine eenmotorige machine van 185 paardekrachten, de „Waikiki Beach". Hel woord is aan Dean Inge: Een wijs Fransman heeft gezegd, dat men meestal kan winnen als men ervoor zorgt, niet te trium- eren. Vietnam krijgt autonomie binnen de Franse Unie De Franse president, Vincent Auriol en ex-keizer Bao Dai hebben Dinsdag de nieuwe overeenkomst tussen Frankrijk en Indo-China getekend. In de overeenkomst worden de eenheid en onafhankelijkheid van Vietnam binnen de Franse unie geproclameerd. Vietnam is nu in het kader van de Fran se unie onafhankelijk en op administratief gebied volstrekt autonoom. Vietnam kan buitenlandse diplomatieke vertegenwoor digers, geaccrediteerd bij het Vietnamese staatshoofd en de president van de Franse unie, toelaten. Vietnam kan diplomatieke vertegenwoordigers in sommige landen en eventueel bij het Vaticaan accrediteren, mits de president van de Franse unie zulks goedkeurt. Vietnam zal een nationaal leger hebben met Franse instructeurs en specia listen en in vredestijd een gemengde staf, die de samenwerking zal waarborgen. In oorlogstijd zal de gemeenschappelijke staf onder het bevel staan van een Fransman, Het legermaterieel zal in Frankrijk wor den aangekocht. Vietnam zal aan Frank rijk strategische bases afstaan en zal de nodige technici in Frankrijk aanwerven. Op economisch gebied zal de piaster tot de ,,franc"-zöne behoren en de Fransen in Vietnam zullen geen andere belastingen betalen, dan die, welke in Vietnam worden opgelegd. EERSTE KAMER Begrotingen van Algemene Zaken en van Landbouw goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Algemene Zaken, het departement van de minister-president, kreeg de Eerste Kamer, dank zij een kort betoog van mr. Van Heuven Goedhart (Arbeid), van minister Drees een tweetal geruststellende mededelingen te horen. Het bleek, dat er geen reden bestond voor enige beducht heid, door genoemde senator aan de dag gelegd, dat er een staatssecretaris voor de Voorlichting op komst zou zijn. Tevens ver namen we, dat de secretaris van de minis ter-president zijn reizen naar Indonesië en later naar .de West had ondernomen in op dracht van het departement van Overzeese Gebiedsdelen om eens te gaan kijken hoe het in Oost en West met de voorlichting gesteld was en daarover rapport uit te brengen. In Suriname en op de Antillen hadden de Staten juist alle op de begroting voorkomende posten voor de voorlichting geschrapt. Mr. Van Heuven Goedhart wilde verder weten, wie er. als de heer Hermans straks zijn functie van secretaris van de minister president neerlegt, waartoe besloten is, met het voorzitterschap van de Voorlichtings raad belast zal zijn. Dit zal het hoofd van de Regeringsvoorlichtingsdienst zijn. Deze dienst en hier kom ik aan de tweede ge ruststellende verklaring van minister Drees is geenszins „bedolven onder een heil leger van voorlichters". Het onlangs in dat opzicht gepubliceerde cijfer van 410 moest men namelijk met heel wat korreltjes zout nemen. Dat getal omvat allen, die op een of andere wijze werkzaam zijn bij over heidsvoorlichting, ook zelfs werksters, technisch- en ander personeel, voorts ver over de honderd voorlichters in het buiten land. Aan eigenlijke voorlichtingsambte naren telt genoemde dienst niet meer dan 14 man. De verschillende departementen doen het in het algemeen eveneens met slechts heel weinig krachten. Na deze uiteenzetting ging het begro tingshoofdstuk er zonder hoofdelijke stem ming door. Hierna kwam de begroting van Land bouw aan cle orde. „Zelfmoord" bleek worging; twee verdachten hebben bekend Maandag heeft de Beverwijkse politie in samenwerking met de Rijks politie in Heemskerk een 12 jaar oude moord aan het licht gebracht, doordat de inmiddels samen getrouwde ver dachten elkaar verwijten maakten over liet in 1937 gebeurde. De politie heeft het geval als volgt ge reconstrueerd: Op de 19e Januari 1937 is in zijn huis te Heemskerk op de als zwaarmoedig bekend staande 32-jarige losarbeider C. W. een moord door worging gepleegd. De doods oorzaak werd echter op dat moment als „zelfmoord" opgegeven en omdat de om standigheden volkomen in die richting wezen, had men geen argwaan. Nader schijnt de zaak zich echter heel anders te hebben toegedragen. De thans 38-jarige echtgenote van de vermoorde, die een relatie met een andere man had aan geknoopt, heeft namelijk op de bewuste dag tezamen met haar „vriend" de echtge noot bij wijze van een „spelletje' 'op een stoel gebonden en onverwachts geworgd en met hetzelfde touw, als waarmee het misdrijf werd gepleegd is een zelfmoord door ophanging in scène gezet. Sindsdien is de vrouw hertrouwd met de mededader, die op het moment van de moord 29 jaar oud was. maar ook dat huwelijk leed schipbreuk. De Beverwijkse politie kreeg achterdocht, toen zij van der den vernam, dat er bij een echtelijke ruzie over een moord gesproken was en toen de vrouw Maandag naar aanleiding van een andere kwestie op het bureau verscheen werd zij direct aan de tand gevoeld over de doodsoorzaak van haar gewezen echtge noot. De Heemskerkse rijkspolitie, die bij de veronderstelde zelfmoord van 12 jaar ge leden werd ingeschakeld, kwam ook nu met aanvullende bijzonderheden voor de dag, die tezamen met een volledige beken tenis van de vrouw en de man tot de ont raadseling van het drama leidden. Directeur van N.V. de Plaat- wellerij in Velsen overleden Dinsdagmiddag is te zijnen huize aan de Ver Loren van Themaatlaan in Velsen na een langdurige ziekte overleden de 49-jarige directeur van N.V. de Plaat- wellerij te Velsen-Noord, Jr. C. W. André de la Porte. Ir. André de la Porte was sinds de be vrijding in dienst van de Plaatwellerij, voordien werkte hij als ingenieur bij Phi lips en het bureau Berenschap te Hengelo. Hij beschikte over bijzondere organisatie talenten en zijn beminnelijkheid deed hem de achting van een ieder, die met hem in contact kwam, verwerven. De Plaatwellerij verliest in haar directeur een gezien leider en de vlag woei er vanmorgen niet zonder reden halfstok. Het stoffelijk overschot zal Vrijdag 11 Maart na aankomst van de trein van 13.39 uur in het Velsense crematorium verast worden. Minister Mansholt was verheugd over de in het algemeen door de Eerste Kamer uitgesproken waardering voor zijn beleid. Dit moet gericht zijn zo vond men en zo vond ook hij op de bestaanszekerheid voor allen die in land- en tuinbouw wer ken. De opzet is. te komen tot een zodanige afzet, dat er stabilisatie van de prijzen be reikt wordt. Daartoe moet onder meer de productie zo geschieden, dat men een zo goed mogelijke kans op afzet krijgt. De minister beoogt ook het beleid dus danig te voeren, dat daarbij de in de Stich ting van de Landbouw georganiseerde land en tuinbouwers zich zo nauw mogelijk be trokken zien. Met andere woorden: nauwe samenwerking tussen overheid en land- en tuinbouw. Evenals mr. Rip (a.r.) noemde minister Mansholt de Marshall-hulp in clit opzicht van zeer veel belang. Met nadruk noemde hij nog het in voldoende mate pro duceren van veevoer, teneinde niet afhan kelijk van invoer te zijn. Onmogelijk is het, slechts door prijsregelingen alles te willen beheersen, nu we van een tijdperk van schaarste in een van overschotten komen. „Zonder aardappelen zouden we zelfs niet in staat zijn hier met elkaar van gedachten te wisselen", aldus de bewindsman, die het derhalve wel gerechtvaardigd vond de maatregelen nog eens te verdedigen, welke genomen zijn voor het ondersteunen van de aardapelprijzen, namelijk door aankoop van regeringswege van kleiaardappelen. Nadrukkelijk gaf de minister aan mr. Kolff (C.H.) de verzekering, ter dege doordrongen te zijn van het nut van land aanwinning. Als we denken aan pachtverhoging, zo kreeg de heer Brandenburg (Comm.) te horen, dan zal dat alleen gebeuren om der wille van de gewenste grondverbetering Jammer genoeg kunnen we bij onze han delsverdragen niet steeds de contingenten voor groente en fruit en soms ook voor bloembollen zo hoog opvoeren als wij wel zouden wensen, maar de regering doet hier wat zij kan. De minister achtte het niet onbillijk, dat de verhouding tussen de boter- en marga- rineprijs tegenwoordig zo sterk uiteenloopt. Dit heeft zijn natuurlijke oorzaak: de pro ductiekosten van de melk liggen heden ten dage veel hoger dan die van de plantaar dige vetten. In dit opzicht gaf de bewinds man als zijn wijsgerig inzicht ten beste, dat de nakeur nooit onbillijk is.. Voorts besprak de minister nog enige in het debat aangeroerde kwesties. Zo kon digde hij aan, dat zeer binnenkort publi catie van het financieringsplan voor de visserij te verwachten valt,. Hierop nam de Senaat nog dit begro tingshoofdstuk zonder hoofdelijke stem ming aan, met aantekening van het „tegen" der communisten, omdat volgens hen de belangen van de kleine boeren en tuinders niet voldoende behartigd werden. Hevige ontploffing in fabriek bij Londen In een metaalfabriek te Colliers Wood, ten Zuidoosten van Londen heeft zich een hevige acetyleen-ontploffing voorgedaan, die tot op 4 km afstand werd gehoord. De fabriek geraakte in brand. Volgens Reuier werden 16 personen ge wond, onder wie acht brandweerlieden, die bezig waren een brandje in de fabriek te blussen toen de clinder met acetyleengas uit elkaar sprong. OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Matige, af en toe vrij krachtige wind uit. Oostelijke richtingen. In het alge meen meer bewolking dan vandaag, maar overwegend droog weer. Van nacht meest lichte vorst en morgen middag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. 10 Maart Zon op 7.07 uur. onder 18.35 uur Maan op 12.17 uur, onder 5.28 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1