Haarlems Dagblad Benelux „Nederland houdt bezwaar tegen herstel republikeinse Djokja-regering" Toelichting van Dr. Van Royen en Palar 63e Jaargang Nö. 19190 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 11 Maart 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4.25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en €>prccljte 'tlaarlemactjc Courant (3tnno i6$6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ZONDER VEEL OPHEF is de Benelux- conferentie in Den Haag.geopend en de eerste dag der beraadslagingen blijkt een hoopvolle stemming te hebben gewekt. Dat wil zeggen: men verwacht belangrijke practische resultaten. Onze parlementaire redacteur telefoneerde vanmorgen, dat de Belgische minister-president Spaak ook goede kans ziet op een oplossing van het monetaire probleem. Dat is het moeilijkste van alle op dit financieel-economisch pro gram en zijn oplossing is van het'grootste belang, omdat zij een groeiende ontwikke ling van goederen-ruil in uitzicht stelt. Zou de Haagse conferentie ook ten deze een concreet resultaat brengen, dan zou men het spoedig in werking treden van de eco nomische Unie met België en Luxemburg als zekerheid kunnen beschouwen en dit zou ook voor de verdere economische toe nadering in West-Europa van grote be tekenis zijn. Laat ons erkennen dat het feit, dat een zo dynamische persoonlijkheid als Paul-Henri Spaak een der leidende posities bij deze onderhandelingen inneemt onze hoop op goed resultaat sterkt. Op de Hol landse bedachtzaamheid, moge hij soms de indruk maken van een nogal onstuimige figuur, anderzijds is het goed en ook nodig dats zulke stormachtige energie in het spel komt. Spaak is een kracht van belang en een man van het type waaraan deze tijd behoefte heeft: een internationale bruggen bouwer bij uitstele. Zijn Zuidelijk tempe rament kan het tempo doen bereiken dat bij' ons, door die eigenaardige voorkeur voor tot het uiterste doorwerkte regelingen voor hetgeen men pleegt te noemen j,perfectionnisme" vaak ontbreekt. En de tijd dringt. Dat is op deze plaats herhaaldelijk gezegd; het vindt ook in Nederlahd meer en meer erkenning. Het is Verheugend in een zo bedachtzaam blad als de N.R.C., in een artikel onder de titel „De Europese samenwerking" het volgende be toogd te zien: „Het critieke punt blijft het ophouden van de Amerikaanse steun in 1952 (of eerder, als het Congres bijvoor beeld volgend jaar tot andere inzichten zou komen). Dan moet de samenwerking zo hecht zijn, dat zij ook tegen de dan te ver wachten moeilijkheden bestand zal wezen. In zoverre zal men goed doen te beseffen dat al moet overhaasting vermeden wor den een zekere spoed bij de economische (en ook bij de politieke) unificatie zeker wenselijk blijft." Inderdaad: ook bij de politieke vereni ging, die West-Europa dient na te streven. Misschien lijkt zo'n Benelux-conferentie over een economische Unie, di'e drie kleine landen pogen te verwezenlijken, vele men sen nog maar een luttel begin. Het is veel groter dan het hun toeschijnt, niet alleen om het uit handels-oogpunt zeer sterke ge heel, dat die drie kleine landen zullen vor men, maar ook om de stimulerende invloed die hun welslagen op de andere landen van het Westen zal hebben en om de indruk die het in de wereld niet het minst in Amerika zal maken. Dit is eigenlijk pioniers-arbeid. Als dit voltooid wordt, als deze economische Unie op korte termijn in werking treedt nadat reeds eenheid van invoerrechten is bereikt zal het een grote aanmoedigende invloed op anderen doen gelden. Ónze minister-president, dir. Drees; heeft het in eenvoudige woorden gezegd bij de opening van de conferentie: „Intuï tief voelt men aan dat deze vorm van samenwerking de weg aangeeft, die ook andere landen zullen moeten volgen om het streven naar internationaal samengaan in concrete resultaten om te zetten. Helaas zijn wij nog ver verwijderd van het ideaal der universele samenwerking in het belang van de vrede. Daardoor is de behoefte aan regionale pacten tot onderlinge bescher ming sterk geworden." Hij heeft daar in dezelfde rede aan toe gevoegd: „Nu of later zal ook moeten wor den overwogen in hoeverre nieuwe organen nodig zullen blijken om te bevorderen, dat snel gezamenlijk beslissingen kunnen wor den genomen zonder dat tekort wordt ge daan aan de noodzakelijkheid, dat de vol ken zelf maatschappelijke en politieke in vloed kunnen uitoefenen." Spaak zou dit anders hebben uitgedrukt. Ware deze conferentie in Brussel gehouden en had hij dus de openingsrede uitgespro ken, hij zou zo ongeveer hebben gezegd: „Ge weet dat ik voorstander ben van Fe derale Unie. Wij moeten op zeer korte ter mijn tot de instelling van boven-nationale organen komen om politieke eenheid in West-Europa te verwerven. Wij zullen daartoe allen een deel van onze souvereini- teit aan het federale, West-Europese be wind moeten afstaan." En misschien nog meer van deze duidelijke strekking. Minister-president Drees heeft op dezelfde mogelijkheden gedoeld en niet gezegd „op korte termijn" maar „nu of later". Ook dat kan evenwel dezelfde gedachte aangeven, Want nu zal de politieke aaneensluiting van West-Europa er nog niet zijn. Benelux moet Blagen en daarmee de grote aansporing {teven. R. p. Sleepboot gekapseisd; twee doden De sleepboot „Denemarken" van de firma P. Smit en Co. is in de afgelopen nacht in de Merwehaven te Rotterdam gekapseisd en gezonken. De'61-jarige ma chinist en de 18-jarige stoker, die zich be- ïiedendeks bevonden, zijn verdronken. ZEEPOST NAAR DE WEST Zeepost naar de overzeese gebiedsdelen in de West kan worden verzonden met het m.s. „Hydra", dat op 18 Maart naar Curagao en de overige Antillen vertrekt en met het s.s. „Cottica" dat op 22 Maart naar Suriname vertrekt. Posten voor de „Hydra" uiterlijk 16 Maart en voor de „Cottica" uiterlijk 19 Maart- Niet geleverde eieren komen handelaar op f 183.000 te staan De Zutphense rechtbank heeft vonnis gewezen in een civiele zaak en een Apel- doornse groothandelaar in eieren veroor deeld tot betaling van een bedrag van 1 183.000 aan een Franse commissionnair, omdat onze landgenoot in gebreke was ge bleven een opdracht voor de levering van 30 millioen eieren uit te voeren. Hij had slechts één millioen afgeleverd. De Apel- doornse groothandelaar zal behalve de 1 183.000 ook de kosten van het proces Bloeten betalen. DR. VAN ROYEN TE LAKE SUCCESS: „Veiligheidsraad-resolutie werd op drie punten uitgevoerd" LAKE SUCCESS, 10 Maart (A.N.P.- Aneta). Heden heeft de Veiligheids raad het debat over Indonesië her opend. Voorzitter is thans de Cubaan Alvarez, die na enkele mededelingen het woord gaf aan de Nederlandse woordvoerder dr. Van Royen. Deze hield een uitvoerig pleidooi voor de Indonesische politiek der Nederlandse regering, waarvan hij zeide dat zü in drie punten overeenstemt met de Januari-resolutie van de Veiligheids raad. „De Nederlandse regering houdt echter," aldus dr. Van Royen, „haar bezwaren tegen het herstel van de re publikeinse regering in Djokja op dit ogenblik. Dit herstel zou slechts leiden tot wanorde, die de UNO-eommissie niet onder controle zou kunnen houden." Hierna ging dr. Van Royen uitvoerig in op het voorstel van de Nederlandse rege ring tot het houden van een Rondetafel conferentie. Dit Nederlandse aanbod biedt, indien het wordt aanvaard, vele voordelen boven de resolutie van de Veiligheidsraad: het doel van deze resolutie, de overdracht van de souvereiniteit, zou een jaar eerder worden verwezenlijkt en de interim-perio de met al haar moeilijkheden kan tot de duur van enige maanden worden terugge bracht. „Er bestaat geen verschil tussen de doel stellingen van de Nederlandse regering eh die van de Veiligheidsraad", aldus dr. Van Royen. „Het dispuut gaat slechts over de middelen om tot het gemeenschappelijke doel te geraken. Het Nederlandse volk is ei-van overtuigd, dat blijvende vrijheid en vrede voor Indorïësië niet kunnen worden bereikt door volledige uitvoering van de resolutie onzerzijds en dat er elementen zijn in deze resolutie, die slechts tot rampen kunnen leiden." Dr. Van Royen zeide zich voor dit ogenblik te zullen onthouden van commentaar op liet eerste rapport van de UNO-commissie van dgze maand. Hij wilde slechts constateren, dat zijn voorzeggingen omtrent de gevolgen van aanvaarding dei- resolutie waren bewaarheid: zij veroor zaakte een impasse door verwarring te stichten over geheel Indonesië en zij bracht de besprekingen betreffende eèn federale regering tot stilstand. Sjahrir werd hier door gereserveerd en Hatta weigerde naar Batavia te komen. Dr. Van Royen protesteerde tegen de aansporingen tot voortzetting van de gue- rillastrijd door de noodregering op Suma tra en drukte zijn verbazing uit over het feit, dat de UNO-cómmissïe hiervan geen melding heeft gemaakt in haar rapport. Met betrekking tot het plan betreffende de Rondetafelconferentie verklaarde dr. Van Royen nog: „Veel zal thans afhangen van het antwoord van de UNO-commissie op de uitnodiging van de Nederlandse re gering. De Nederlandse regering vraagt thans slechts, dat de Veiligheidsraad de UNO-commissie toesta de Rondetafelconfe rentie bij te wonen en daardoor mede haar succes bevorderen." Generaal C.' Romulo (Philippijnen) ver klaarde, dat de werkelijke reden, waarom de Nederlanders weigeren de republikeinse leiders naar Djokja te laten terugkeren, was gelegen in 't feit dat zij thans doende zijn de gebieden van Midden-Java te or ganiseren tot een nieuwe „marionetten- staat". Recente gebeurtenissen hebben aangetoond, dat de besluiten en aanbe velingen van de Veiligheidsraad zijn om zeild, verwaarloosd of geschonden door .dubbelzinnige uitspraken, of de ons maar al te goed bekende tactiek der voldongen feiten". De rapporten van de U.N.O.-commissie tonen aan, hoe scrupuleus de republiek zich gehouden heeft aan de resolutie. De voorgestelde Ronde-tafel-conferentie zou naar Romulo's mening slechts een „surro gaat" zijn, De heer Palar, de woordvoerder van de republiek, verklaarde dat dé manier waar op de Nederlanders hun nieuwe plan voor stellen, het doet voorkomen alsof het de grootst mogelijke dwaling van de republiek' en van de Veiligheidsraad zou zijn dit plan niet met open armen te aanvaarden. „In derdaad, wij zouden deze voorstellen van ganser harte aanvaarden, indien wij onze droevige ervaringen met de Nederlanders konden vergeten. Wij kunnen dit echter niet en mogen dit ook niet". Palar eist onderzoek Palar betoogde verder, dat dit ogenblik belangrijk is in de geschiedenis. „De Ne derlanders, ofschoon bewerend dat zij de situatie nog steeds onder hun controle heb ben, worden gekweld door hun slecht kolo niaal geweten. De Nederlanders gebruiken nazi-methoden op Java en ik ben bevreesd voor het lot van mijn volk daar', niet alleen op grond van getuigenissen van Neder landse soldaten, maar ook omdat ik weet, wat het Nederlandse leger mijn volk aan deed in Zuid-Celebes, niet zo heel lang geleden. Ik vraag om een onderzoek door een internationaal orgaan naar de metho den, welke het Nederlandse leger toepast op Java, Sumatra en Madoera". „Wij vragen om voortzetting van de onderhandelingen onder auspiciën van de U.N.O.-commissie", aldus Palar. Wij ver langen voortzetting van de onderhandelin gen op de basis der harde feiten, de basis van het evenwicht der krachten in mijn land, in Zuid-Oost-Azië en in de wereld. Dit is de realiteit die de Nederlanders niet mogen trachten te camoufleren achter Doodvonnissen in Madrid Drie Spaanse communisten zijn te Ma drid ter dood veroordeeld en 9 anderen waaronder een vrouw, werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 10 tot 30 jaar. Zij werden schuldig bevonden aan daden van terreur. De ter dood veroordeelden zijn Juan Jose Aranda, die de leider is van een ondergrondse communistische groep, Fran cisco Poveda en Antonio Portel. mooie woorden, die een nog al valse indruk maken na twee militaire aanvallen tegen de republiek". „Onbegrijpelijke houding", zegt Warren Austin Mr. Warren Austin (Verenigde Staten) verklaarde dat zijn regering de resolutie van de Veiligheidsraad blijft steunen. „De Nederlanders hebben te kennen gegeven niet bereid te zijn de regering van de repu bliek in Djokja te herstellen zoals de reso lutie van 28 Januari van hen vraagt. Wij zijn niet in staat de houding van de Neder landse regering te begrijpen en wel om twee redenen: De voorzieningen van de resolutie zijn in dit opzicht door en door gezond en redelijk; de voorgestelde ver snelling der souvereiniteitsoverdracht zou eveneens betekenen een overdracht van de bevoegdheid aan de republiek om haar macht in Djokja te herstellen. Mijn regering houdt vol dat een mili taire actie niet tot gevolg mag hebben dat een der partijen voor de Veiligheidsraad wordt geëlimineerd. Zolang de republikein se regering niet is hersteld in Djokja kan zij niet deelnemen in onderhandelingen over een bevredigende oplossing van het geschil. Het lijkt mij toe dat indien Indo nesië spoedig onafhankelijkheid zal ver krijgen zoals wordt voorgesteld in het nieuwe Nederlandse plan een begin moet worden gemaakt met het herstel van de republiek". Hierna werd de zitting verdaagd tot heden 11 Maart 17.30 uur. De Benelux-conferentie (Van onze parlementaire redacteur) Gisteravond laat kon ik in de kringen van de deelnemers aan de Benelux-confe rentie bepaald een optimistische stemming waarnemen omtrent de gang van zaken op de eerste dag der werkzaamheden. Van de zijde van verschillende Belgische deel nemers (onder meer) kregen wij te horen dat zij de vooruitzichten gunstig achten op de bereiking van waardevolle concrete resultaten. Zelfs trof het mij dat minister Spaak kenbaar maakte ook goede hoop te koesteren dat men er in zou slagen de mo netaire problemen die verreweg de moei lijkste zijn op bevredigende wijze op te lossen. Uit de aard der zaak is het nog te vroeg om met stelligheid reeds nu aan te kondigen, wat de conferentie zal opleveren. Bovendien meen ik er op te moeten wijzen, dat naar alle waarschijnlijkheid in de prak tijk de economische unie toch niet, om het nu maar zacht uit te drukken, voor 100 procent op 1 Januari 1950 zal kunnen gaan werken. Gisteren scheen wel de mening te overheersen, dat het geen zin zou heb ben om een bepaald besluit te nemen tot verschuiving van genoemde datum en dat men dus liever aan de praktijk de ontwik keling der dingen in dit opzicht wilde over laten. PROVINCIALE VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA De definitieve uitslag der provinciale verkiezingen in Zuid-Afrika luidt als volgt: Transvaal: nationalistische partij 34, verenigde partij 27, onafhankelijken twee en socialistische partij twee zetels. .Eén zetel bleef vacant. Kaapprovincie: nationalistische partij 26 en verenigde partij 28 zetels, de socialis tische partij verwierf één zetel. Oranje Vrijstaat: nationalistische partij 24 zetels, verenigde partij één zetel. Natal: nationalistische partij twee en verenigde partij 22 zetels, onafhankelijken één zetel. De regeringspartij heeft 86 zetels in to taal; de oppositie 76. Jullie Hollanders zijn veel te goede democraten" LAKE SUCCESS, 11 Maart (ANP- Aneta). Het schijnt tot dusver dat alle partijen het er over eens zijn, dat de rondetafelconferentie een goed ding zou zijn, wanneer wij er maar eerst in slagen de obstakels uit de weg te ruimen, aldus heeft dr. Van Royen na de zitting van de Veiligheidsraad verklaard tegenover de diplomatieke correspondent van Aneta. De voornaamste van die obstakels is natuur lijk de kwestie van terugkeer der repu blikeinse leiders naar Djokjakarta, zo voegde hij toe: Op de vraag of hij die moeilijkheid onoverkomelijk achtte, zeide dr. Van Royen: „Niets ter wereld is on overkomelijk. Als aan onze bezwaren te gemoet gekomen zou- kunnen worden, zou niets ons verhinderen de gehele kwestie opnieuw in ogenschouw te nemen. Maar ik heb nog geen enkele practische methode horen noemen, die inderdaad onze bezwa ren opheft". Omtrent de rede van de Ame rikaanse gedeleerde Austin zeide dr. Van Royen. dat hij het een voornaam punt vond dat die rede de deur had opengela ten voor deelneming aan de rondetafel conferentie door de partijen, wanneer deze onderling tot overeenstemming konden komen. Hij achtte hét belangrijk, dat de Verenigde Staten zich blijkbaar niet aan de letter van de resolutie van de Veilig heidsraad vastklampen, maar het bereiken van het gemeenschappelijke doel zwaarder laten wegen. Waaneer de Veiligheidsraad zich maar niet per sé aan de letter van de resolutie wil houden, maar ook een open oog toont voor andere methodes geloof ik wel dat we iets zullen bereiken, aldus ver klaarde de Nederlandse gedelegeerde. Naar aanleiding van de vraag van Austin, waarom Nederland thans de republiek niet in Djokja kan herstellen, maar zulk her stel over enkele maanden na de over dracht van de souvereiniteit wel mogelijk acht, merkte dr. Van Royen op, dat de souvereiniteit niet aan de republikeinse regering zal worden overgedragen, doch aan de federale regering, hetgeen een ge heel andere kwestie is. Bovendien zal de overdracht van de souvereiniteit elk psy chologisch wapen ontnemen aan de gueril- labenden, zo zeide hij. De republikeinse afgevaardigde bij de Veiligheidsraad, deheer Palar, deed in een gesprek met een correspondent van Aneta uitkomen dat men aan republi keinse zijde een der ernstigste moeilijkhe den voor de uitvoering van het plan tot het houden van een. rondetafelconferentie gelegen vindt in de constitutionale gebon denheid van de Nederlandse regering. De Zowel Bebler als Cruber houden voet bij stuk Dr. Bebler, plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken van Joegoslavië, heeft op de conferentie van plaatsvervan gende ministers van Buitenlandse Zaken, die het staatsverdrag voor Oostenrijk voor bereiden, verklaard, dat door gedeeltelijke verwerping van Joegöslavië's compromis- eisen ten aanzien van Oostenrijk de confe rentie gevaar loopt te mislukken. Dit was Bebler's derde verklaring in ant woord op de door de Sovjet-afgevaardigde Zaroebin overgebrachte verwerping door de plaatsvervangers van de eerste drie com promis-eisen van Joegoslavië: herziening de Oostenrijks-Joegoslavische grens, vorming van een Sloveens autonoom ge bied binnen Oostenrijk en „aanzienlijke" herstelbetalingen. Nadat dr. Gruber, 'de Oostenrijkse minis ter van Buitenlandse Zaken had geant woord 'en de Joegoslavische compromis voorstellen had verworpen, werd de zititng zonder verdere discussie tot heden ver daagd. NIEUWE STAKING IN AMSTERDAM. Bij de Amsterdamse tricot- en kunstzijde fabriek zijn heden 42 van de 54 leden van het personeel wegens een loongeschil in staking gegaan. Nederlandse grondwet, inclusief de amen dementen van verleden jaar, is gebaseerd op de oude toestand en negeert volkomen het historisch feit van de Indonesische re volutie en de vorming van de republiek Indonesia met eigen wetten, aldus Palar. De Nederlandse regering zou zich op de basis van de realiteit dienen te stellen en besluiten moeten nemen, die uit die reali teit voortvloeien, zelfs al zou de grond wet-daarin niet voorzien. Deze zou later bij de nieuwe situatie moeten worden aan gepast, zo zeide Palar, die daaraan schert send toevoegde: „De moeilijkheid is, dat jullie Hollanders veel te goede democraten zijn". Labour handhaaft zich Zege in Nortfr-St. Pancras De Labour-party heeft haar zetel be houden bij de tussentydse verkiezing die gisteren in North St.-Pancras (Londen) werd gehouden. De uitslag was: Kenneth Robinson (Labour) 16.185 stemmen. Neil Shields (conservatief) 11.118 stem men en John Mahon (communist) 854 stemmen. Bij de algemene verkiezing, vier jaar geleden, verkreeg de Labour-candidaat. wiens dood de tussentijdse verkiezing no dig maakte, een meerderheid van 7.630 stemmen. Op 16 Maart zal er nog een tussentijdse verkiezing gehouden worden en wel te Sowerby (Yorkshire) wegens het ontslag van John Belcher, voormalig parlementair secretaris van de Board of Trade. De thans gehouden verkiezing leverde de derde overwinning op voor de regering in de laatste tijd. De vorige twee werden be haald in de kiesdistricten Batley (Yorkshire) en Hammersmith (Lon den). De Labourpartij heeft tot dusver nog geen enkele van de in 1945 bij de alge mene verkiezingen gewonnen zetels ver loren. Ho Ying Tsjin zal Chinees vredes-kabinef vormen De voormalige minister van defensie Ho Ying Tsjin heeft zich bereid verklaard een nieuw „vredeskabinet" te vormen, in dien hij vrij spel krijgt voor het regerings beleid en voor drastische sterktevermmde- ring der regeringslegers. Opperste Sovjet bijeen Militaire uitgaven zuilen stijgen Stalin, Molotof en Mikojan waren giste ren bij de opening der zitting van de Op perste Sovjet niet aanwezig. De gezamenlyke zitting van de twee Kamers, die 's avonds werd gehouden, werd wel bijgewoond door Stalin en Molo tof. Zij waren omgeven door het merendeel der leden van het Polit-bureau. De afge vaardigden en vele genodigden juichten hen enige minuten lang toe, to enzij in de regeringsloges verschenen. Stalin droeg de uniform van veldmaar schalk en zag er buitengewoon goed uit. Ook de vice-premier Molotof zag er goed uit en hij glimlachte vriendelijk. Als voor zitter der gezamenlijke vergadering fun geerde Koeznetsof. De gemeenschappelijke zitting duurde anderhalf uur. Nadat de minister van financiën, Zweref, een verklaring had afgelegd over de begro ting voor 1949, werd medegedeeld, dat de twee Kamers de begroting in gescheiden vergadering zouden behandelen. De uitgaven ten behoeve van de gewa pende macht zouden 79 milliard roebel be dragen (ongever 39.5 milliai-d gulden). Dit bedrag maakt 19 procent van de totale begroting uit. Zweref zeide, dat de begroting voor de gewapende macht hoger was geworden dan het vorige jaar, tengevolge van de stijging van de groothandelprijzen en de verhoging van de vervoerstarieven. Voor 1947 bedroeg zij 66 milliard roebel. Rodinof vervangen Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat de voorzitter van de ministerraad der Rus sische federale socialistische Sovjet-repu bliek, Rodinof, uit zijn ambt ontheven is en vervangen door Tsjernoesof, Wereldbank-lening voor ons land op komst Naar de Aneta-correspondent te Washington verneemt, kan de nieuwe lening van de wereldbank aan Nederland waarschijnlijk over enkele maanden ver wacht worden. De leningcommissie van de wereldbank heeft het plan nog in studie, doch de mogelijkheid is groot, dat zal be sloten worden tot het verstrekken van een zogenaamde „lening voor bijzondere doel einden" ten behoeve van de Nederlandse industrie door bemiddeling van de Neder landse herstelbank. De lening zal ver moedelijk 15 tot 20 millioen dollar bedra gen en bestemd zijn voor de uitbreiding en modernisering van fabrieken in zes takken der Nederlandse industrie, waaronder de cement-, textiel- en chemische industrieën. Voorwaarde zou zijn, dat de lening bestemd is voor volkomen rendabele bedrijven, dat de Nederlandse capaciteit tot het verdienen of besparen van dollars er door vergroot wordt en dat kapitaalgoederen, aangeschaft met de gelden der lening, zo veel mogelijk verpand worden aan de herstel- bank. De betrokken bedrijven zouden geen rente betalen, doch alleen een half procent commissie per jaar. De rentevoet, welke door de herstelbank betaald zal moeten worden, wordt nog besproken met de in ternationale bank, doch zal vermoedelijk tussen 3i/2 en 3y±% liggen, plus de gebrui kelijke 1% speciale commissie, die bij alle leningen wordt berekend en bestemd is voor bijzondere reserve ter voldoening van de verplichtingen der internationale bank. Ook de looptijd is nog niet bepaald, doch er is sprake van twaalf jaar. In de eerste twee jaar zouden geen betalingen behoeven te geschieden. Basis gelegd voor Westelijke vakbondsorganisatie De vakverenigingsleiders van Europa en de V. S., die te Bournemouth bijeen zijn als vertegenwoordigers van de internatio nale vakverenigingssecretariaten, hebben gisteren besloten de aangesloten vereni gingen te adviseren, te breken met de we reldbond van vakverenigingen (WFTU), die thans onder communistische leiding staat. Mark Hewitson, Brits parlementslid en vertegenwoordiger van de algemene fa- brieksarbeidersbond, is benoemd tot voor zitter van de internationale commissie, die eergisteren werd opgericht om het werk der verschillende vakverenigingssecreta riaten te coördineren en de Nederlander M. C. Bolle, secretaris van de „Interna tionale van Overheidspersoneel", tot se cretaris. De internationale coördinerende commis sie kan een machtig lichaam worden, al dus Reuter, wanneer de besturen der in ternationale vakverenigingssecretariaten er hun goedkeuring aan hebben gegeven. Donderdagavond had in de Haagse Ridderzaal een ontvangst plaats ter ere van de Belgische en Luxemburgse gasten, die tez amen met Nederlandse ministers en des- kimdigen deelnemen aan de conferentie over economische en culturele problemen dër Benelux-samenwerking. De Belgische minister Spaak in gesprek met de vice- president van de Raad van State jhr. mr. F. Beëlaerts van Blokland (links) en de Belgische gezant de heer De Graeffe, Hef woord is aan..... Robert Lynd De waarheid is dat de meesten onzer geloven in het gelukkig maken van anderen zolang die gelukkig kunnen zijn op de wijze die wij goedkeuren, Koningin Juliana in Nederland terug Ontvangst in Den Haag van. Benelux-ministers Koningin Juliana is Donderdagmiddag om halfvier met prinses Margriet per vliegtuig op Soesterberg aangekomen. Prinses Wilhelmina verwelkomde haar dochter en haar kleindochter op het vlieg veld. Per auto begaf men zich naar paleis Soestdijk. Enige tijd later vertrok de Koningin naar Den Haag, waar Zij om zes uur in het paleis aan het Lange Voorhout de thans in Den Haag vertoevende negen Belgische ministers, alsmede de heer Graeffe, am bassadeur van België te Den Haag, de drie Luxemburgse ministers en de Luxemburg se gezant in Den Haag, de heer Collart in audiëntie ontving. De Belgische en Luxemburgse gasten wei-den door minister Stikker aan de Vorstin voorgesteld. De audiëntie duurde ongeveer drie kwartier. Moordaanslag mef handgranaten Levenslang geëist tegen ver dachte die zijn ex-verloofde wilde doden De officier van justitie bij de rechtbank te Breda heeft levenslange gevangenisstraf geëist tegen G. van M. uit Raamsdonksveer, die verdacht wordt van moord en poging tot moord, gepleegd door middel van hand granaten. Op 9 Juli 1947 werd door een ontploffing een ware ravage aangericht in café „Suisse" te Breda. De 26-jarige L. de Laat, die des morgens een binnendeur opende, bracht daardoor een handgranaat tot ontploffing, welke tegen de deur was aangebracht. De jongeman overleed aan de opgelopen kwetsuren. De vijfde December van het zelfde jaar ontving Nelly B., dienstbode bij de familie, die boven het café woonde, een surprise. Zij bracht het pakketje naar de politie, die bij opening constateerde, dat het behalve wat marsepein een scherp ge stelde handgranaat bevatte. Bij het demon teren kwam bijna iemand van de myn- opruimingsdienst om het leven toen de gra naat ontplofte. G. van M. uit Raamsdonksveer werd als verdacht van het plegen van deze aansla gen gearresteerd en stond thans terecht. De verdachte heeft destyds ontkend met de eerste bomaanslag iets te maken te hebben. Wel heeft hy het tweede feit bekend. Ook ter zitting bleef verdachte hardnekkig ont kennen de aanslag in het café gepleegd te hebben. De officier van justitie geloofde hem echter niet. De officier deelde mee, dat verdachte een derde aanslag had voorbereid, opnieuw op de dienstbode Nelly B. Men neemt aan dat ook de eerste aanslag, waarbij De Laat ge dood werd, voor het meisje bedoeld was. Verdachte zou aan enige mannen hebben verteld, die by hem in de cel hadden ge zeten, dat zijn verloving met het meisje was uitgeraakt en dat hij nog geld en an dere dingen van haar terug moest hebben. Uit wraak had hy toen aanslagen op haar leven beraamd. Verdachte noemde deze verklaring thans gelogen. Vlees in het najaar van de bon? De Nederlandse veestapel heeft thans on geveer het voor-oorlogse peil bereikt. Niet alleen de bevolkingsaanwas belet evenwel een direct vrijgeven van de vleeshandel, doch ook het feit, dat de veestapel nog uit te veel jonge beesten bestaat. De huidige veevoederpositie en de ko mende zomer mits er geen droogte komt als in 1947 zullen de veehouders in staat stellen tegen het najaar hun aanvoer van slachtvee zodanig te verhogen, dat per hoofd der bevolking en per week 400 gram vlees beschikbaar komt. Wanneer deze hoeveelheid bereikt wordt zal vlees waar schijnlijk van de bon gaan. Atlantisch pact krijgt tanden Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat on geveer tezelfder tijd, dat het Atlantisch pact in het congres gebracht zal worden, een wetsontwerp zal worden ingediend tot het verlenen van militaire hulp. Dit zal geschieden om het Atlantisch pact kracht bij te zetten. Naar in gezaghebbende kringen ver luidt, zullen behalve voor de bewapening van de pact-mogendheden, gelden worden uitgetrokken voor financiering van de be wapening van gebieden, welker stabiliteit van belang is voor de veiligheid van de V. S. Naar verder verluidt zouden Grie kenland, Turkije, Perzië en de Philippij nen tot deze gebieden behoren. McDermott, de woordvoerder van het ministerie, zeide dat vertegenwoordigers van het leger, de ECA en het ministerie van Buitenlandse Zaken aan het wetsont werp hebben gewerkt. Er bestaat echter nog niet genoeg zekerheid omtrent het program om een betrouwbare schatting der kosten te kunnen géven. PLAATSELIJK NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Vannacht weinig wind. Hier en daar vorming van nevel of mist en op vele plaatsen nachtvorst- Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden. Overwegend droog weer en in de mid dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. 12 Maart: Zon op 7.03 uur, onder 18-38 uur Maan op 15.16 uur, onder 6.45 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1