Haarlems Dagblad Onderzoek naar beweerde wreedheden in Indonesië Geen feiten aan het licht gekomen die de beschuldigingen bevestigen Belgische afgevaardigden zijn mededeelzamer dan Nederlandse Bemiddeling der UNO-commissie tot representatieve Ronde-tafelconferentie Joodse troepen graven zich in op twee kilometer van Akaba 63e Jaargang No. 19191 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600, Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 12 Maart 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ett óprechte 'iijaarlemeclje Courant (Inno (60) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VGRAVENHAGE, 11 Maai-t (A.N.P.) In verband met de in de pers verschenen mededelingen over vermeende wreed heden, welke door de militairen in Indo nesië zouden zijn bedreven, wordt vaD officiële zijde het volgende medegedeeld'. Reeds dadelijk na het voor het eerst ver schijnen van voorbedoelde berichten in de pers in Januari 1949 heeft de toenmalige minister van Overzeese Gebiedsdelen aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië telegrafisch verzocht om ter zake onverwijld een objectief, grondig en gestreng onderzoek te doen instellen. Na dien in de pers verschenen berichten met beschuldigingen zijn steeds met de meeste spoed voor nader onderzoek en bericht naar de regering van Indonesië doorgezonden. Sedert dien van de regering van Indo nesië ontvangen telegrammen melden echter, dat voorzover over feitelijke ge gevens kan worden beschikt, een terzake ingesteld nauwgezet onderzoek in Indonesië totdusver geen feiten aan het licht heeft gébracht, welke de geïncrimeerde ernstige mishandelingen bij verhoren noch andere feiten bevestigen. Op de verhoren door de inlichtings- en veiligheidsdiensten wordt zeer strenge controle uitgeoefend door de hoofden van deze diensten, zodat stelsel matige mishandeling uitgesloten moet wor den geacht. Voorts blijken de beschuldigingen inzake het doodschieten van gevangenen in de onderzochte gevallen ongegrond te zijn. In de gevallen dat militaire noodzaak er toe dwong een kampong te slechten, is zulks steeds geschied in overleg - met het betrokken Indonesisch binnenlandse be stuur en na evacuatie van de bevolking. Het is gebleken, dat de legercommandant in Indonesië in samenwerking met de pro cureur-generaal bij het Hooggerechtshof in vorenbedoelde onderzoeken de meest mogelijke medewerking verleent en dili— gentie-betoont. Alle daders van voorge brachte feiten inzake gepleegde wandaden worden en zijn steeds met gestrengheid in strafrechtelijke zin vervolgd. De legercommandant heeft trouwens reeds van de aanvang van het optreden in Indonesië af, in verscheidene dagorders en aanschrijvingen, door voordrachten en door artikelen in de soldatenbladen bij de troep m$t ernst en besef ingescherpt, dat zij bij hun optreden tegenover leven en eigendom van de Indonesische bevolking de grootst mogelijke zorg in acht hebben te nemen en zich in het bijzonder hebben te onthouden van enige vorm van mishandeling. Tenslotte zij nog gereleveerd, dat op 2 Maart de ministers-president in de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft medege deeld dat aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië telegrafisch is verzocht een onderzoek te doen instellen naar de geuite beschuldigingen. Uit het VIETNAM Frankrijk wi! onderhandelen met opstandelingen Gaullistische motie van afkeuring Tijdens het debat over. Indo-China in de Franse nationale vergadering heeft premier Queuille verklaard, dat Frankrijk bereid is te onderhandelen met alle op standige elementen in Vietnam (Indo- China), behalve met de communistische Viet-Minh. Paul Coste-Floret, de minister van Overzeese Gebiedsdelen, zeide dat de re gering hoopt, dat „alle groepen in Vietnam zich rondom Bao Dai zullen groeperen". Frankrijk zou de éénwording van Annam, Tonkin en Cochin-Ghina niets in de weg leggen en wenste eeii spoedig einde van de oorlog in Indo-China. De Franse troe pen in Indo-China hadden van September 1945 tot December 1948 in totaal 14.128 man aan doden verloren. De Gaullistische fractie in de Assemblée diende een motie van afkeuring in tegen de regering. Dit is voor het eerst sinds 1946, toen de grondwet van de vierde re publiek werd goedgekeurd, dat een motie van afkeuring is ingediend. De Assemblée besloot Dinsdagmiddag de Gaullistische resolutie in stemming te brengen. Generaal Giraud overleden De Franse generaal Henri Giraud is Vrij dag op 70-jarige leeftijd te Dijon overleden. Generaal Giraud werd in beide wereld oorlogen door de Duitsers gevangen geno men en wist beide keren te ontsnappen. Toen de tweede wereldoorlog begon, had hij het bevel over de Maginot-linie. Later, na zijn tweede ontsnapping uit Duitse ge vangenschap, werd hij commandant van de Franse strijdkrachten die met de geallieer den vochten. De generaal was drager van de „Médaille Militaire", de hoogste militaire onderschei ding, die zelden wordt toegekend. Na de moord op admiraal Darlan werd hij benoemd tot hoge commissaris voor Frans Noord-Afrika. In 1943, toen zijn troepen waren verenigd met de verzets- troepen van generaal De Gaulle, werd hij voorzitter van het Franse comité van Na tionale Bevrijding en opperbevelhebber van alle Franse strijdkrachten. Er was veel rivaliteit tussen generaal Giraud en gene raal De Gaulle. In 1944 werd het comité van Nationale Bevrijding gereorganiseerd en Giraud maakte er geen deel meer van uit. De Gaulle werd opperbevelhebber. Aan Giraud werd de post van inspecteur- generaal van de strijdkrachten aangeboden, doch hij weigerde. Giraud was zeer teleur gesteld over de loop der gebeurtenissen en hij trok zich geheel uit het militaire leven terug. sindsdien ontvangen antwoord is gebleken, dat de legercommandant met instemming van de Hoge Vertegenwoordiger reeds vóór ontvangst van dit telegram aan de procu reur-generaal bij het Hooggerechtshof te Batavia had verzocht bedoeld onderzoek te doen instellen. Echter kan niet worden verheeld, dat de anonimiteit en de vaagheid van de publi caties, zonder vermelding van troepen onderdeel, plaats en datum met betrekking tot de geïncrimeerde handelingen, zoge naamd doch volstrekt ten onrechte om represailles op de rapporteurs te voor komen, een snel en doeltreffend onderzoek uitermate bemoeilijken, temeer daar de vermeende wandaden veelal slechts worden aangeduid in een gebied, groter dan bij voorbeeld Frankrijk of enig ander land in Europa. Ontploffing in voormalige Hermann Goering-Werke Elf personen kwamen om het leven en 36 werden gewond bij een hevige ontplof fing, die een grote werkplaats van de voormalige „Hermann Goering-Werke" te Salzgitter deed instorten. Ten tijde van de explosie waren 3 a 400 arbeiders in de werkplaats, die allen onder het puin be dolven werden. Men vreest, dat nog meer lijken en gewonden zullen worden aange troffen. Omtrent de oorzaak van de ontploffing is men nog niet verder dan gissingen ge- kómen. Blijft luchtbrug nog een paar jaar? Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Wiesbaden heeft te kennen gegeven, dat het voornemens is personeel en materiaal uit de Verenigde Staten te laten komen om een voortzetting van de luchtbrug gedurende enige jaren mogelijk te maken. LEWIS VRAAGT PROTESTSTAKING. John Lewis, de leider van de Amerikaan se mijnwerkersunie, heeft een oproep tot alle mijnwerkers ten Oosten van de Missis sippi gericht om het werk van 14 Maart tot 28 Maart neer te leggen. Lewis zeide, dat de staking bedoeld was om nadruk te leggen op de „oppositie" tegen de benoeming' van James Boyd tot direc< teur van het federale mijnbouwbureau. De eerste sneeuw in 30 jaar kreeg de Zuid-Italiaanse havenstad Bari. De watertaxi's 'kregen een ongewoon aspect door het laagje witte watten. SENELUX-CONFERENTIE (Van onze parlementaire redacteur) De Benelux-samenwerking, waarbij het vooral ook in menig opzicht aan komt op aanpassing, werkt in elk geval op één ge bied reeds nu voortreffelijk, te weten op dat van de voorlichting van de Neder landse pers. Deze dankt namelijk datgene wat zij op het ogenblik omtrent het alge mene beeld van de Haagse conferentie aan de belangstellende lezers kan voorleggen aan. de Belgische heren! Van Neder landse kant bewaart men immers in onbe grensde mate het stilzwijgen, aangezien men daar op „oud-vaderlandse" wijze vre selijk degelijk tewerk wil gaan en pas iets wil mededelen na afloop van de hele con ferentie. Dat dit laatste vermoedelijk pas Zaterdagmiddag zal geschieden, want dan vindt er nog een plénaire vergadering plaats, en dat dus dientengevolge de Ne derlandse dagbladlezers tot Maandag zou den moeten wachten eer zij iets te horen zouden krijgen, schijnt onze Nederlandse autoriteiten van volkomen ondergeschikt belang. Hoe het zij, van Belgische kant verkreeg ik een reeks van mededelingen en aanwijzingen die het mij tenminste nu mogelijk maken nog hedenhet volgende algemene beeld te schetsen van het zeer waarschijnlijke resultaat van de Haagse besprekingen. Dit resultaat zal men wel, over de ge hele linie genomen, bevredigend mogen achten en wel in dien zin dat reeds geble ken is dat de moeilijkheden waarvoor men oplossingen móet vinden om tot een econo mische unie te komen ter dege te over winnen zijn. Zo kon men mij verzekeren dat er goede uitzichten bestaan om het al lermoeilijkste vraagstuk, dat op monetair gebied gelegen is, tot een goede oplossing te brengen en men verder ook tot overeenstemming gekomen schijnt te zijn inzake landbouwkwesties en niet te ver geten in de Commissie voor Sociale Zaken. Op een enkel punt zou de unie reeds op 1 Juli van dit jaar kunnen gaan werken, wat men dan een soort Prae-Unie zou mogen noemen. In verschillende andere opzichten zal de unie op 1 Januari 1950 kunnen gaan functionneren, dus zou er dan een zogenaamde beperkte unie zijn, en er bestaan gegronde verwachtingen dat de unie volledig zal functionne ren met 1 Juli 1950. Natuurlijk geven deze data geen volstrekt houvast omdat ten aanzien van een en ander de gevolgen van mogelijke eventualiteiten ten dele buiten de unie gelegen, hetzij enige ver traging kunnen ondervinden hetzij ver vroegde regelingen mogelijk zouden kun nen maken. De samenwerking ter cónferentie vond in een uitstekende sfeer plaats, ook ter dege wat de zakelijke kwesties betreft. Een sprekend bewijs hiervan is wellicht nog dat het vermoedelijk zal komen tot de instelling van een commissie, die de speciale taak zal hebben om het vraagstuk van de waterwegenverbindingen tussen België en Nederland in studie te nemen, in welke commissie vertegenwoordigers van de drie Benelux-landen zitting zouden krijgen. Deze methode zal naar alle waar schijnlijkheid zowel in België als in Ne derland bij alle rustige elementen bevre diging verwekken. Kolenkaart goed bewaren! Het Centraal Distributiekantoor vestigt er de aandacht op dat de brandstoffen- kaart TA 806 zorgvuldig bewaard moet blijven. De mogelijkheid bestaat, dat van deze kaart nog gebruik zal worden ge maakt. Zij, die niet meer in het bezit van de kaart zijn, moeten hiervan vóór 25 Maart bij de plaatselijke distributiedienst opgave doen. Deze opgave heeft uitsluitend ten doel het Centraal Distributiekantoor gelegen heid te geven, het aantal vermiste kaarten vast te stellen. Aan het verstrekken van een opgave kan derhalve geen recht op vergoeding worden ontleend. Canadees voorstel in de Veiligheidsraad Geen besluiten Maandag voortzetting LAKE SUCCESS, 11 Maart (A.N.P.- Aneta). De Veiligheidsraad heeft heden avond de debatten over de Indonesische kwestie hervat. De voorzitter, de Cubaan Alvarez, deelde mede dat Pakistan het ver zoek had ingediend om als belanghebbend land te worden toegelaten tot de beraad slagingen. Het verzoek werd zonder tegen stand ingewilligd. De eerste spreker was sir Senegal Ramau Rau van India, die zeide dat de Nederlanders hun oprechtheid inzake hun nieuwe aanbod moeten bewijzen door samen te werken met de Veiligheids raad. Ramau Rau verklaarde, dat indien de Britse en Indische strijdkrachten onder Britse controle de verantwoordelijkheid voor het bestuur over Indonesië niet had' den overgenomen na de Japanse bezetting, de Nederlanders niet in staat zouden zijn geweest de Indonesische eilanden te bezet ten. „Dit is waard vermeld te worden nu de Nederlandse regering gedurende deze' gehele discussie sterk vasthoudt aan haar standpunt, dat het hier een zuivere binnen landse aangelegenheid -geldt." Hij onder brak zijn rede voor het voorlezen van een telegram van een niet door hem vermelde afzender. In dit telegram werd zijn inter ventie gevraagd bij de Veiligheidsraad in zake wreedheden die door de Nederlanders zouden zijn bedreven als représaille tegen de guerilla-aanval op Djokja en die zouden bestaan in de electrocutie van zestig Indo nesische studenten bij het krachtstation Indramaju. De tweede spreker was Van Langenhove (België). Hij zeide: „De Nederlanders heb ben thans zelf hun bereidheid getoond om de Indonesische volken onafhankelijkheid te verlenen en wel bijna onmiddellijk. Voor de overdracht van de souvereiniteit moet een representatieve regering worden ge vormd en vrije verkiezingen worden ge houden onder toezicht van de UNO. Hoe zou het onder deze omstandigheden dan kunnen geschieden dat de wil van de be volking niet voldoende tot haar recht komt? Het is te begrijpen dat de republikeinse leiders contact willen hebben met hun landgenoten, maar is Djokja hiervoor de enige geschikte plaats op geheel Java? Kan geen andere plaats worden aangewezen als voorlopige zetel van de republikeinse gering en moet het herstel van die regering voor of na de Ronde-tafelconferentie plaats hebben?" Van Langenhove concludeerde dat de enige essentiële vraag thans is: hoe komen wij tot het instellen van een hechte federatie, waarin alle Indonesische volken hun plaats kunnen innemen? De Canadese afgevaardigde McNaughton noemde het Nederlandse voorstel tot het houden van een Ronde-tafelconferentie een voorstel dat de raad welkom diende te heten op voorwaarde, dat alle partijen er mede zouden instemmen. „Het zou daarom wenselijk zijn de diensten van onze commissie te verzoeken in overeenstemming met de status van deze commissie volgens de resolutie van de raad van 28 Januari j.l. Zij zou behulpzaam moeten zijn bij het bereiken van een overeenstemming tussen partijen betref fende het tijdstip waarop en de omstandig heden waaronder de voorgestelde represen tatieve conferentie in Den Haag zou kunnen worden gehouden. Definitieve uitslagen der verkiezingen in Z.-Afrikaa De nationalistische partij heeft bij de provinciale verkiezingen in Z.-Afrika meer stemmen behaald dan enige andere partij, namelijk 48 pi-ocent van het totaal. In het geheel werden 834.569 stemmen uitgebracht. Hieronder volgt een overzicht van zetels en stemmen: Nationalisten (Malan) 86 zetels, 400.87-5 stemmen; Verenigde partij (Smuts) 78 zetels, 393.461 stemmen; Onafhankelijken 3 zetels, 20.514 stemmen; Socialisten 3 zetels, 19.719 stemmen. De nationalisten hebben thans in twee van de vier provinciale raden de meerder heid, namelijk in Transvaal en de Oranje Vrijstaat. De Verenigde partij heeft de meerderheid in de Kaapprovincie en Natal. De Zuidafrikaansè premier, dr. Daniël Malan, wiens nationale partij bij de pro vinciale verkiezingen een meerderheid aan zetels kreeg, heeft verklaard, dat zijn rege ring besloten is de „apartheidspolitiek" (het gescheiden houden op grond van rasver schillen) voort te zetten. Goebitsjev beroept zich op onschendbaarheid Valentixx Goebitsjev, de Sovjet-Russische fuxxetionaris b ij de UNO die vorige week is aangehouden, heeft geweigerd vragen te beantwoorden en aanspraak gemaakt op diplomatieke onschendbaarheid. De rechter, Simon Rifkind, zei hem ech ter: „Gij vergist u, indien gij meent zonder eex'st schuldig te zijn bevonden te zullen worden veroordeeld. De procedure van onze rechtbank staat hiervoor borg." Toen de beklaagde verklaarde dat hij niet door een advocaat wenste te worden ver dedigd, deelde de rechter mede dat hij een verdediger van ambtswege zou aanwijzen, zulks ingevolge de ernst van de beschuldi ging. Zes-en-twintig jongens en meisjes tussen 16 en 18 jaar uit dertien landen zijn naar Londen gevlogen om deel te nemen aan een Wereldforum van de Jeugd". Tot 19 Maart logeren zij in de Devonshire Street Club, die geleid wordt door het Nationaal Verbond van Meisjes- en Gemengde Verenigingen. Heden komen de jongelieden bijeen in een rontafelconferentie met de Londense schooljeugd. Voor ze naar huis gaan. maken zij nog een reis door Engeland. Twee van de vrouwelijke deelnemers in de club: links het Franse meisje Nicole Bertrandrechts de Nederlandse Else Eilers. Oxn deze gedachten te verwezenlijken zou ik een nieuwe resolutie in deze geest in overweging willen geven. Het zou dien stig zijn indien de voorzitter van de raad in deze geest onze commissie zou in strueren en deze zou uitnodigen overeen komstige stappen te ondernemen. De Australische afgevaardigde Hood drong er bij de Nederlanders op aan het vraagstuk op een geheel nieuwe wijze te benadex-en voor het te. laat zal zijn. Na een korte verklaring van de Chinese afgevaardigde, Tsjiang, die eveneens aan drong op een ondersteuning door de raad van het Nederlandse voorstel tot het hou den van een Ronde-tafel-conferentie onder voorwaarde dat een deelnemen van alle partijen verzekerd was, werd de zitting verdaagd tot Maandag. Republikeinse leringen te Batavia heb ben gisteren vex'klaard, dat de zeven re- publikeinse leiders op Banka voornemens zijn aldaar te blijven tot de Nederlanders de resolutie van de Veiligheidsraad, waar in hun terugkeer naar Djokja verzocht wordt, uitvoeren. Hef woord is aan La Rochefoucauld: Als wij geen vrede in onszelf heb ben, zullen wij hem tevergeefs in bronnen buiten onszelf zoeken. Zoekt Griekenland toenadering tot Joegoslavië? Het Griekse nieuwsblad '„Kairioi" dat vaak de mening van Constantin Tsaldaris weex'geeft, doet een beroep op maarschalk Tito met Griekenland samen te werken om „gemeenschappelijke gevaren het hoofd te bieden". De samenwerking in het verleden tussen Griekenland en Joegoslavië in de herinne ring roepend, verzoekt het blad om een „gebaar van goede wil" van de regering van Belgrado door de „weggevoerde" Griekse kinderen vrij te laten". Daarna zal de weg tot vriendschappelijke onder handelingen tussen de twee landen ge- effend zijn, daar Griekenland bereid is de schade, die het land tot nog toe berokkeixd is, te vergeten. NEDERLANDSE BLOEMEN IN PARIJS. De president der Franse republiek Vin cent Auriol heeft gistex-avond een Neder landse bloemententoonstelling in 't Louvre geopend. Na de meest vex-schillende soorten bloemen tulpen, anjers, cyclamen en azalea's te hebben bewonderd, wenste de president de organisatoren van deze ten toonstelling, die een voortzetting van de traditie van voor de oorlog is, van harte geluk. De Britse minister van Staat McNeil heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard: „De Britse regering heeft van de Transjordaanse autoriteiten verslagen ontvangen over aan zienlijke Joodse troepenbewegingen in de richting van de Golf van Akaba, die volgens sommige berichten reeds door deze troepen zou zijn bereikt. De Transjordaanse regering deelt boven dien mede, dat Joodse troepen enige mijlen op Transjoi'daans grondgebied zijn doorge drongen, een politiepost hebben aangeval len en zich daarna hebben teruggetrokken. Verder heeft McNeil, die antwoordde op een vraag van de conservatieve afgevaar digde Stanley, verklaard, dat geen Britse strijdkrachten bij deze zaak zijn betrokken. De Engelse regering heeft besloten het Engelse garnizoen in Akaba te versterken. Reuter meldt nader dat een strijdmacht van enige honderden Joodse soldaten zich Vrijdagavond in de woestijn op ongeveer twee kilometer afstand van Akaba, waar Britse troepen liggen, aan het ingraven was. De Israëlische strijdkrachten, die zich bij Akaba verschanst hebben, zouden een klein aantal lichte tanks bezitten. Het is niet bekend of zij ook de beschikking hebben over artillerie. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret, heeft ten stelligste ontkent dat Israëlische troepen in het ge bied van Akaba de Transjordaanse grens overschreden zouden hebben. Koele sfeer op Rhodos. De berichten over troepenbewegingen naar Akaba en de daarop gevolgde ontken ning van Israëlische zijde hebben de sfeer op Rhodos niet onberoerd gelaten. Tussen de twee delegaties is een koele, gereser veerde verstandhouding gaan heersen. Mede tengevolge hiervan zou dr. Bunche gedreigd hebben met interventie van de Veiligheids- Overeenstemming over tekst van Atlantisch Pact 4 April ondertekening Na een vergadering te Washington van de afgevaardigden van de zeven „pact-landen" heeft de Belgische am bassadeur Baron Silvercruys verklaard, dat de onderhandelaars het eens zijn geworden over alle punten van het Atlantische pact en de tekst uitgewerkt hebben. Eeix woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zeide, dat de onderteke ning op 4 April te Washington plaats zal hebben. De bekendmaking vaxx het Noord-Atlan- tische pact zal waarschijnlijk tot het einde van de volgende week worden uitgesteld op wens der Franse regering, die de tekst ten volle wil bestudex-en op de komende kabixxetszitting. Het uitstel zal geen vertraging veroor zaken voor de ondertekening, die op 4 April is vastgesteld. In het Italiaanse parlement heeft pre mier de Gasperi het debat over het At lantisch pact geopend. Waarnemers ver wachten, dat niet alleen in de Kamer van afgevaardigden, waar de christen-demo craten 306 van de 374 zetels bezetten, doch ook in de Senaat waar zij 148 van de 344 zetels hebben, gemakkelijk een meerderheid voor het pact zal worden verkregen. De Gasperi zeide onder andere: „Toe treding tot het Atlaxxtisch pact behoeft geen deelneming aan een oorlog te bete kenen. Zelfs wanneer een oorlog zou uit breken kan een van de ondertekenaars andere fuxxeties hebben dan ten strijde trekken". Drie en een half jaar voor Nadjamoeddin De voormalige minister-president van Oost-Indonesië, Nadjamoeddin, is Vrijdag door het Hof van Justitie te Makassar veroordeeld tot 3 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis en onder'de bepaling, dat hij ontzet is van het recht, om ambten te be kleden en actief en passief deel te nemen aan verkiezingen gedurende 7 jaar. Het Hof overwoog, dat beklaagde schuldig is bevonden aan oplichting viermaal ge pleegd, alsmede het doen plegen van vals heid in geschrifte. raad, teneinde een algeheel mislukken van de onderhandelingen te voorkomen. Protest. De Israëlische delegatie te Lake Success heeft bij de UNO geprotesteerd tegen het besluit van de verzoeningscommissie om de Moefti van Jeruzalem te horen inzake de Palestijnse kwestie. Een Israëlische woord voerder verklaarde: „De Moefti heeft met Hitier samengewerkt bij de uitroeiing van zes millioen Joden." Huurverhoging en huurbelasting Congres van huiseigenaren te Amsterdam De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft te Amsterdam een congres gehouden, waar de problemen huurverhoging kon worden toegestaan, wegens de spanningen' tussen lonen en- prijzen. Dr. G. Lubbers gaf een uiteenzetting van de economische aspecten van huurver hoging en huurbelasting. Spreker zeide onder meer, dat jarenlang niet de geringste huurverhoging worden toegestaan, wegens de spanningen tussen lonen en prijzen. Dan ineens blijkt de regering over een forse huurverhoging te denken, als de op brengst daarvan maar in de vorm van een huurbelasting aan de fiscus kan komen. Huux-belastmg is een onrecht tegenover de huiseigenaren, zeide dr. Lubbers, omdat de regering het onroerend goed heeft be- ti-okken bij de Vermogensaanwasbelasting. Nadat de huiseigenax-en eerst bij de alge mene vermogensheffingen hun deel hebben moeten bijdragen zouden zij thans door een maatx-egel, die in zijn gevolgen werkt als een nieuwe vermogensheffing, worden ge troffen. Vele huiseigenaren hebben hun onroe rend goed zwaarder moeten belasten om hun aanslag in de Vermogensaanwasbelas ting een belasting van 50 procent op een tot op heden volkomen fictieve vei-- mogensaanwas te voldoen. Huui'belasting is economisch onaan vaardbaar aldus dr. Lubbers omdat deze de functie van de huiseigenaar in het economisch bestel miskent. De huiseigenaar mag niet op één lijn worden gesteld met de obligatie-houder.. De huiseigenaar is ondernemer. Men zal deze ondernemer alleen kunnen inschakelen in de voorziening vatx de gemeenschap met woningen als in de toekomst de onder nemer-huiseigenaar bereid blijkt te zijn zijn middelen in nieuwe huizen te beleggen. Dit zal alleen mogelijk zijn als niet de oude huiseigenaren zodanig worden behandeld dat men er in de toekomst voor terug zal schikken huiseigenaar te worden. De huiseigenaren vragen thans een alge mene huurverhoging van tenminste 25 pet. op kox-te termijn zonder dat deze aan enige huurbelasting gekoppeld wordt. De heer K. Sneep hield vex-volgens een uitvoerige belastingtechnische beschouwing" over de huurbelasting, welke hij onaan vaardbaar noemde. Tenslotte werd de volgende resolutie aan genomen: „De Nedexdandse Bond van Huis- en Grondeigenaren in congres te Amsterdam bijeen verklaart, dat een huurbelasting on- aanvaax-dbaar is en dat een geleidelijke huurverhoging op korte termijn minstens tot het peil, waarop ondex-houd en instand houding van de bestaande woningvoorraad verzekerd is, eis is van dringende nood zakelijkheid." PLAATSELIJK LICHTE NEERSLAG Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen en later opklaringen. In het Z.O. hier en daar ochtendmist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en West- Bijna nergens nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 13 Maart: 7.00 uur. onder 18.40 uur 16.51 uur. onder 6.55 uur 14 Maart: 6.58 uur, onder 18-42 uur 18.25 uur. onder 7.11 uur (Volle maan) Zon op Maan op Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1