Haarlems Dagblad De Belgen Volledige zal 1 Juli economische unie 1950 een feit zijn Economische unie van de Benelux in nauwverband metMarshall-hulp Plannen voor een verdrag tussen de landen van de Stille Oceaan Resoluties der Benelux-conferentie 63e Jaargang No. 19192- Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin, 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdi-ed. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 14 Maart 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur«Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©prcttjtc ïfaartemacbe «Toueant (2tnno 1656) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IN HET AMSTERDAMSE STADION heb ben wij Zondag weer met de Belgen ge lijkgespeeld. Indien gij u niet voor sport interesseert en er dus geen aandacht aan hebt geschonken, moet ik hieraan te uwer voorlichting toevoegen dat met „wij" dit maal niet de mensen die in deze krant schrijven worden bedoeld, maar het Neder landse volk. Dat heeft met het Belgische volk gelijkgespeeld. Zo ziet men dat, als de voetbal-geleerde Keuze-Commissies van onze beide Koninklijke Voetbalbonden elk elf jongens afvaardigen om elkaar in be hendigheid met een bruin-geleerde bal de loef af te steken. Op de een of andere ma nier doen zij dat namens ons allen. Wij hebben weer gelijk gespeeld en wij schij nen daar een gewoonte van te gaan maken. Het was ons vierde achtei-eenvolgende ge lijke spel; wij gunnen elkaar wat. En het eindigt steeds met grote wederzijdse waar dering. Ik geloof zelfs dat velen in ons land het ditmaal wel eens aardig gevonden zou den hebben als de Belgen hadden gewon nen. Want sinds de oorlog zijn zij daarin nog niet geslaagd; wij hebben driemaal ge wonnen en er is vijfmaal gelijk gespeeld in die vier jaar en verscheidene malen is het geluk sterk op onze hand geweest. Maar waarom zouden wij eigenlijk van de oor log af rekenen? Sinds twee jaar spelen wij hardnekkig gelijk, hetgeen in elk geval be wijst dat de Belgen ons volkomen aan kun nen. Zij spelen technisch beier dan wij, zeggen onze sportredacteuren, maar zij schieten niet goed. Ik weet niet of dit hen bedroeven moet. Er wordt op deze wereld in het algemeen al veel te veel geschoten. En veel te vaak raak. In het Stadion werd het 33. De dag tevoren hadden wij in Den Haag ook al met de Belgen gelijkgespeeld. En met de Luxemburgers. Dat was een merk waardig spel, want er kwamen drie-ploegen gelijktijdig in uit.En zij werden het eens over yele grote en ingrijpende zaken, dewelke gezamenlijk de Economische Unie Benelux zullen vormen. Ook kan men zeggen dat zij eveneens elk driemaal scoorden. In dit nummer vindt u het verslag van hun ont moeting zowel als van die in het Stadion en u zult het daarin zien. Eigenlijk moet ik zeggen dat zij afgesproken hebben, geza menlijk driemaal te zullen scoren: eerst op 1 Juli van dit jaar, de volgende maal op 1 Januari 1950 en tenslotte op 1 Juli 1950. Dan zal het eindsignaal van hun ontmoeting pas gefloten worden en dan zal het 333 zijn. De. combinaties, die tot deze drievou dige score moeten leiden zijn reeds in elkaar gezet. Dat is het mooie. Het klinkt voor een voetballer wat zonderling, maar wat wil Dit is nu eenmaal een ander soort spel. Set is nog heel wat moeilijker dan voetbal en men moet er geduchte spelers voor in iet veld brengen. Dat zal ieder beamen die leseft, dat onze Abe Lenstra op dat gebied' Piet Lieftinck heet. Hebben wij een ge- duchter kracht? De Belgen zijn het met hem eens gewor den en dat is iets, waar de meesten van ons nog niet in geslaagd zijn en welks noodzaak menigeen slapeloze nachten bezorgt. Maar de Belgische aanvoerder van het team, dat in Den Haag Nederland en Luxemburg ont moet had, Paul-Henri Spaak, zag er tevre den, welgedaan en ook uitgeslapen uit toen hij naast de captain/van de Nederlandse ploeg, Willem Brees," Zondagmiddag in het Stadion verscheen om te aanschouwen hoe die jongens het nu met een bal deden. ,Ge ziet het. vriend, ook hier 33", heeft lij ongetwijfeld tot zijn huurman gezegd, toen Mermans in de laatste minuut zijn strafschop in het net geknald had. „Wat dacht ge dan, Paul, wij zijn toch gelijkspe- lers geworden?" moet Drees hebben ge antwoord. Ik zat wel niet naast hen en heb het dus niet verstaan, maar zo stel ik het mij voor. Er zullen mensen zijn, die het verslag van de match, in Amsterdam gemakkelijker lectuur zullen vinden dan dat van de match in Den Haag. En ook boeiender. Maar dan lullen zij te oppervlakkig lezen: om hen te lelpen vestig ik er ook hier de aandacht op dat zeer spoedig, ja reeds met Mei a.s., het gemakkelijker zal worden gemaakt om el- taars landen le bezoeken. Wilde men dit envolle bevorderen althans onzerzijds dan zou onze geduchte speler Lieftinck ir ons allen een bijzondere vaeantie-toe- slag voor moeten verlenen, in de vorm van restitutie van belasting. Maar helaas: zover !n zo gul is het nog niet en zal het in onze waar-aangeslagen levenstijd ook wel niet porden. Enfin, wij zullen er van maken Pat wij kunnen. Zij zijn dichtbij, de Belgen m tenslotte zullen wij toch altijd onze üetsen nog hebben. Drie-driehet is goed dat wij niet [ewonnen hebben, daar in het Stadion. Het :ou onverdiend zijn geweest en het zou op lit ogenblik zeker niet gepast hebben. Bin ten anderhalf jaar komt wellicht het eerste lenelux-elftal in het veld en waar zullen dj een Stadion vinden, groot genoeg om ajn aanhang te bevatten? R. P. 11 pe koning van Engeland Zaterdag geopereerd Onze Londense correspondent telefoneer de ons hedenmorgen: Negen geneesheren, voor het merendeel teroemde specialisten, bijgestaan door ze en verpleegsters, hebben hun assistentie erleend bij de operatie van de Engelse loning, welke nog onverwacht Zaterdag geschied. De operatie begon om 10 uur n was in 40 minuten afgelopen. Van medische zijde legde men er de na ruk op, dat deze operatie geenszins de 'gehele genezing zal betekenen van de ter ernstige afwijking waaraan de koning ijdende is, ook al wordt het verwachte, Sect bereikt. Na 70 minuten kwam de toning weer bij kennis. Hij had verder een listige dag, temperatuur, pols en adem- aling waren normaal. Het herstel van deze chirurgische behan- sling zal vermoedelijk drie weken in be- 'g nemen, doch de koning behoeft \yaar- aijnlijk maar een week in bed te blijven, ój kan zijn dagelijkse werkzaamheden blij- =n voortzetten. De koning zal staatspapie- tekenen en zo nodig te bed ministers 1 audiëntie ontvangen. Zodra dit mogelijk .zal de;koning naar buiten gaan om weer theel op krachten te komen. Benelux-conferentie besloot: Via een voor-unie en een beperkte unie Indien er geen onverhoopte gebeur tenissen tussenbeide komen, zal de economische unie van de drie Benelux- landen op 1 Juli 1950 tot stand komen. Het jaar daaraan voorafgaande, van 1 Juli 1949 af, zal een voorloper dezer unie zijn. Men zal van dat ogenblik af een voor-unie invoeren, welke aan het goederenverkeer veel grotere vrijheden zal geven en waarin een reeks van maatregelen zal worden voorbereid om tot de economische unie te komen. Daarna volgt een beperkte unie van 1 Januari 1950 af. Op 1 Juli 1950 hoopt men dan de volledige unie te verwezen lijken. Nadat Zaterdagmiddag in de vergaderzaal der Eerste Kamer de plenaire zitting van de ministers der drie Beneluxlanden weer was gehouden, hebben de eerste ministers der drie landen aan de pers iets over de resultaten der conferentie meegedeeld. „Iets", want. zoals minister Spaak het uitdrukte, was het op dat ogenblik eigen lijk nog te vroeg om volledige mededelin gen te doen. Minister-president dr. W. Drees merkte op, dat de conferentie zo gunstig geweest is als kon verwacht of gehoopt worden. Men is veel verder gekomen dan op de confe rentie in Chateau d'Ardennes. Daar werden alleen richtlijnen opgesteld. Thans zijn er regelingen getroffen, waarvan men ver trouwt, dat zij tot een veel nauwere samen werking zullen leiden. De monetaire kwestie is het moeilijkst, aldus minister Drees. Hij herinnerde er aan dat het moeilijk is de betalingsbalansen te doen sluiten. Nederland importeert meer uit België dan het naar dit land exporteert. De bedoeling is spoedig de moeilijkheden aan de grens te verlichten, zoals met be trekking tot het reizigersverkeer. Dat wil evenwel niet zeggen, dat er al definitief een vrijheid voor personen en goederen zal zijn. Generaaj Soedirman is „bij zijn strijdkrachten terug" Generaal Soedirman, de bevelhebber van het republikeinse leger, die ontvlucht is toen de Nederlanders Djokja bezetten, heeft Zaterdag via een republikeinse bron verklaard, dat hij naar zijn „strijdkrach ten in de bossen is teruggekeerd en de strijd zal voortzetten". Generaal Soedirman heeft in een pro clamatie voorzetting van de strijd bevolen. Onmiddellijk na de bezetting van Djokja werd van Nederlandse zijde bekend ge maakt dat generaal Soedirman ziek was. Men voegde hieraan toe, dat hij niet in Nederlandse handen was, maar dat zijn verblijfplaats bekend was. Volgens niet officiële berichten zou hij zich bevinden in de kraton van de sultan van Djokja, die niet door de Nederlandse troepen was betreden. In een radioboodschap van de leider der republikeinse noodregerïng Sjafroeddin Prawiranegara verklaarde deze, dat de Nederlandse troepen in Djokja wreedheden hadden gepleegd als represaille voor de guerilla-aanval op de stad. Mohammed Roem heeft de commissie van de UNO van de berichten over Nederlandse wreed heden in Djokja op de hoogte gesteld en hiervoor de aandacht van de commissie gevraagd. Het Franse persbureau AFP weet over de beweerde wreedheden te Djokja nog te melden, dat volgens Sjafroeddin Pra wiranegara in de electrische centrale te Djokja 60 studenten zijn geëlectrocuteerd en dat verscheidene vooraanstaande repu blikeinen zijn „mishandeld", onder andore Soedarisman, de burgemeester van Djokja karta en Latoeharhary, voormalig republi keins gouverneur van de Molukken. Voorts „is de stad geheel uitgeplunderd door de Nederlanders". De zaak-Rauter wordt niet herzien De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het verzoek van Rauter tot herziening van zijn zaak afgewezen. Rauter had dit ver zoek ingediend omdat naar zijn mening na de behandeling van de zaak enkele nieuwe feiten aan het licht waren gekomen, welke volgens hem een herziening van de sen tentie, waarbij hij tot de doodstraf is ver oordeeld, rechtvaardigden. Naar minister-president dr. W. Drees verder nog meedeelde, zal het vraagstuk der waterwegen en de verschillende kwesties, welke hierbij kunnen rijzen, door een Benelux-commissie worden bezien. Naar wij vernemen zou dit vraagstuk niet in de plenaire zitting of in de commissie vergaderingen zijn besproken, doch alleen door de ministers Spaak en Stikker. De commissie, welke voor de bestudering van deze vraagstukken zal worden ge vormd, zou uit een Belgisch en uit een Nederlands vertegenwoordiger bestaan. Daarbij zou, voor wat Nederland betreft, gedacht worden aan het oud-kamerlid Brautigam en voor wat België betreft aan de heer Delmaire, oud-secretaris-generaal van Openbare Werken, Karens in Mandalay Birmese regering biedt amnestie aan De opstandelingen in Birma, de Karens, hebben de aloude Birmese vorstenstad Mandalay gedeeltelijk bezet, aldus wordt officieel te Rangoon bekend gemaakt. Na bij de stad woedden zware gevechten. De Birmese regering heeft de Karens die bij Insein vechten, volledige amnestie aan geboden, als zij voor Donderdag 17 Maart de wapens neerleggen. Aan de opstandelingen in andere gebie den is het zelfde aanbod gedaan op voor waarde, dat zij voor 31 Maart de wapens strekken. De regering heeft de aanbevelingen van de commissie voor autonomie aanvaard, volgens welke een afzonderlijke Karen- staat binnen de Birmese unie zal worden gesticht. De grenzen van deze staat zullen worden vastgesteld „in strikte overeenstem ming met de wensen der meerderheid van de in de betrokken gebieden wonende be volking." In de hoofdstad heeft zich een commissie gevormd onder voorzitterschap van de kan tonrechter mr. J. H, J. Hoop, welke zich ten doel stelt het gebruik van alcohol door be stuurders van motorrijtuigen te bestrijden. (Van onze parlementaire redacteur) Zaterdagavond verschenen de drie Bene lux-premiers te midden van de pers om in enkele algemene trekken het hunne te zeggen over de bereikte resultaten. Wat de ministers Drees, Spaak en Dupong ver klaarden kwam in hoofdzaak hierop neer, dat de Haagse Conferentie werkelijk als een verblijdend succes te beschouwen valt, omdat men ik druk het nu maar heel gemoedelijk uit dit keer werkelijk ook spijkers met koppen had geslagen. Zo kon minister Spaak bijvoorbeeld tot de slotsom komen dat men thans concrete besluiten had genomen, waardoor de economische unie wordt geschapen. Het lastigste probleem, dat betreffende de monetaire kwesties, had men evenals de andere vraagstukken realistisch bekeken en op elk punt afzonderlijk onderzocht. Zo aldus onze premier was men tot de slot som kunnen komen nu de stap te mogen en moeten wagen. Hij voegde er nog aan toe en later herhaalde dit de Luxemburgse minister-president, dat Benelux thans een voorbeeld van samenwerking voor de ver dere wereld opleverde, verheugend ver schijnsel te midden van zovele internatio nale verwikkelingen. Er komt, aldus gaf Spaak nog te kennen, als het ware een gemeenschappelijke Benelux-dollarpolitiek. De opzet, die moet leiden via een „voor- unie", welke reeds op 1 Juli van dit jaar zal ingaan, een beperkte unie, die op 1 Januari 1950 en de volledige economische unie, die met ingang van 1 Juli 1950 zal gaan werken, blijkt nauw verband te hou den met de Marshall-hulp, evenals met het werk van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. Deskundigen achten van veel belang, dat er geen bepaald, eventueel bij voorbaat beperkt, bedrag is vastgesteld voor het crediet dat België en Luxemburg ons ge leidelijk zullen verlenen. Voor het einde van dit jaar zal het bij ons vermoedelijk wel gedaan zijn met de distributiemaatregelen ten opzichte van consumptiegoederen, tenminste voor zover de dollarpolitiek dat toelaat. Andere waarschijnlijkheid: komend sei zoen nog rantsoenering van huisbrand, doch daarna niet meer. Prijsregelingen, voort vloeiende uit schaarste, zullen vermoedelijk op 1 Juli 1950 van de baan zijn. Maar handhaving van structurele subsidies (land bouwsubsidies bij ons, kolen- en spoorweg subsidies in België) ligt in de lijn van de verwachtingen. Dit laatste geldt insgelijks Generaal Ho Ying Tsjin Chinees kabinetsformateur De Chinese wetgevende Joean heeft de benoeming van generaal Ho Ying Tsjin, voormalig minister van Defensie, tot pre mier goedgekeurd. Ho Ying Tsjin volgt dr. Soen Fo op. Tijdens de debatten verklaarden leden van de wetgevende Joean, dat Ho Ying Tsjin voor zijn regering mannen moest kiezen, die incompetentie en corruptie zouden uitbannen en hervormingen tot stand zouden brengen overeenkomstig de leer van dr. Soen Jat-Sen, de vader van de Chinese republiek. Hulpploegen van het vliegveld Croydon in Londen moesten zich met bijlen en breekijzers toegang banen tot in het wrak van het tweemotorige Anson-vliegtuig, dat daar vorige week op een hangar neerstortte om de ernstig gewonde piloot te bevrijden. Een overzicht van de ravage direct na het ongeluk. met betrekking tot vrije invoergelegenheid van textiel uit België, terwijl ook de ophef fing van de textielindustrie bij ons wat in een nader verschiet komt te liggen, al zal dat toch niet een, twee, drie gaan doordat men ook weer rekening moet houden met het feit, dat onze textielnijverheid tot dus verre in overgrote mate, min of meer daar toe gedwongen, voor export heeft gewerkt. Op de Haagse conferentie is verder nog overeenstemming bereikt om tot unificatie over te gaan van de accijnzen op benzine, suiker, alcohol en lucifers de laatste bestaat alleen in België, waar men ze zal opheffen alsook omtrent de hoogte wel ke de accijnzen dan zullen krijgen. Hoe hoog, dat zal men uit de betreffende wets ontwerpen gaan zien, want bedoelde unifi catie heeft in de drie landen de goedkeuring van de wetgever nodig. Tot slot: vermoedelijk zullen er al vóór 1 Mei aanstaande vergemakkelijkingen in treden met betrekking tot het personen verkeer tussen de Benelux-partners. Ter gelegenheid van de 70ste verjaar dag van de kunstschilder Jan Visser wordt éen receptie gehouden in de tentoonstellings zaal van het Frans Hals Museum, ingang Klein Heiligland, op Vrijdag 18 Maart van 35 uur. Zoals men weet is in die zaal een ere-tentoonstelling voor de heer Visser georganiseerd. Het woord is aan Nora McCarthy: Mits goed verzorgd, gaat het men selijk lichaam een mensenleeftijd mee. Naar model van het Atlantisch Pact „Er worden thans besprekingen gevoerd over het sluiten van een verdedigend regio naal verdrag voor het gebied van de Stille Oceaan. Zowel Britse als niet-Britse lan den zullen zich bij dit verdrag kunnen aan sluiten". verklaarde de Australische mi nister van Defensie, John Dedman, heden tijdens een pers-conferentie. Minister Dedman verklaarde verder, dat Groot-Brittannië een „daadwerkelijk aan deel" had gehad in de besprekingen voor een verdrag, „dat overeen zal komen met het Atlantische verdedigingsverdrag". „Landen, die in het gebied van de Stille Oceaan zijn gelegen zijn uitgenodigd om tot het verdrag toe te treden", zei hij. Enige uren voordat Dedman zijn verkla ring aflegde was de Britse minister voor koloniale aangelegenheden lord Listowel te Darwin aangekomen. De minister zal be sprekingen voeren met de regeringen van Australië en Nieuw-Zeeland. Van gezaghebbende zijde wordt nog ver nomen, dat in de toekomst te Londen een conferentie van ministers-presidenten der zeven dominions, die besprekingen zullen voeren over het instellen van verdedigings- zönes in het Britse wereldrijk, zal worden gehouden. Anthony Eden heeft tijdens zijn bezoek aan Australië in de afgelopen maand ver klaard een voorstander te zijn van het slui ten van een Stille Oceaan-verdrag, in dezelfde geest als het voorgestelde Atlan- Vóór de wedstrijd HollandBelgië heeft de Amsterdamse politie in de nabijheid van het Olympisch Stadion 15 personen geverba liseerd, die trachtten een toegangsbiljet voor een hoge prijs van de hand te doen. Alle 15 verklaarden, dat zij van hun voet balvereniging twee biljetten hadden ont vangen. Eén daarvan wensten zij zelf te ge bruiken, het andere kaartje probeerden zij te verkopen. Inhoud van het protocol De conferentie van de ministers der Beneluxlanden werd Zondag beëindigd. Na afloop van de werkzaamheden is een offi cieel protocol aangenomen, waaruit wij het volgende •citeren: „Na kennis te hebben genomen van het van de voorzitters van de raden van de douane-overeenkomst ter uitvoering van het protocol van 8 Juni 1948 opge steld rapport, alsmede van de resultaten van de werkzaamheden van de conferentie van ministers in Den Haag, zijn de drie regeringen van mening, dat de in genoemd protocol vermelde voorwaarden, welke noodzakelijk zijn voor de totstandkoming van een economische unie tussen de drie landen, per 1 Juli 1950 zullen kunnen wor den vervuld. Om het beoogde doel te bereiken en om te bereiken, dat op het ogenblik van in werkingtreding der unie de best mogelijke integratie van de economieën der drie lan den zal zijn verzekerd, hebben de drie regeringen de navolgende resoluties aan genomen: Zij zullen de politiek van opheffing van maatregelen betreffende productie, distri butie en consumptie van goederen, alsmede die van vermindering der subsidies, op ge coördineerde wijze voortzetten, teneinde de belemmeringen, die deze maatregelen be tekenen voor het vrije goederenverkeer tus sen de beide economieën, op te heffen. De getroffen maatregelen om op bud getair-, fiscaal-, financieel- en monetair ;ebied tot een evenwicht tussen beide eco nomieën te geraken, zullen worden voort gezet in de geest van de jdoor de consulta tieve raad van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking op 8 Maart 1948 geformuleerde aanbevelingen, Gelet op de essentiële rol, welke de bijzon dere hulp der Verenigde Staten, verleend overeenkomstig het Marshall-plan, speelt tot herstel van hun economie, achten de drie regeringen het noodzakelijk om de achtereenvolgende phasen in de verwezen lijking van de unie aan te passen aan de jaarallocaties van het Marshall-plan. Teneinde Nederland in staat te stellen het stelsel van de „voor-unie" in te voeren, zijn de regeringen van België en Luxem burg bereid om ten behoeve van de Neder landse regering toereikende credieten te verlenen, met dien verstande, dat het bedrag hiervan geleidelijk zal moeten worden aan gepast aan de betekenis van de maatrege- welke door Nederland onder weder zijdse instemming met de Belgische en Luxemburgse regeringen ter vrijmaking van het handelsverkeer zullen worden ge nomen. Indien de huidige factoren behouden blij ven en een globaal evenwicht in de inter nationale betalingsbalans is bereikt, zullen de drie regeringen per 1 Juli 1950 de toe stand van de „voor-unie" in een werkelijk economische unie doen overgaan. Op diezelfde datum zal een gemeenschap pelijk systeem worden ingesteld voor de regeling van het betalingsverkeer met het buitenland. Bij het tot overeenstemming komen om trent het voorafgaande, hebben de drie regeringen zich gebaseerd op de verwach tingen, welke thans bestaan ten aanzien an de uitvbering van de hulp der Ver enigde Staten alsook ten aanzien van de deelneming der Unieianden aan deze hulp. Zij zijn daarenboven van mening, dat de door de Organisatie voor Economische Sa menwerking bepaalde oogmerken zullen worden verwezenlijkt. Ingeval deze ver wachting zou worden gelogenstraft, zouden de drie regeringen met elkaar overleg dienen te plegen om het gehele probleem opnieuw in beschouwing te nemen. De landbouwpolitiek dient er naar te stre- ven aan de landbouwers en landarbeiders in de drie landen een bestaanszekerheid te verzekeren in goed geleide bedrijven, welke uit sociaal en economisch oogpunt zijn ge rechtvaardigd en de productiviteit van de landbouw in de drie landen zoveel moge lijk te verhogen. De drie landen zullen de te voeren loon politiek en politiek van sociale zekerheid voorzover noodzakelijk coördineren. Binnen het kader van de door de organi satie voor de Europese financiële samen werking vastgelegde beginselen en reke ning houdende met de bevolkingsontwik keling. alsmede met de aanpassingsmoge lijkheden van de bestaande ondernemin gen, zullen zij hun investeringen coördi neren, zulks teneinde de handhaving van de werkgelegenheid in de drie landen op een zo hoog en evenwichtig mogelijk peil te verzekeren en tevens een maximale pro ductie te verwezenlijken. Zij zullen de unificatie der accijnzen vol tooien en, voor zover noodzakelijk, de uni ficatie van de wegenbelasting op motor voertuigen tot stand brengen. Zij zullen de onmisbare toenadering ver wezenlijken op het gebied der directe be lastingen. Zij zullen trachten de fiscale stelsels volledig aan elkaar aan te passen voor zover deze verschillen mochten ver tonen, welke geacht kunnen worden de concurrentieverhoudingen aanzienlijk te beïnvloeden. Reeds nu zullen geleidelijk uit te breiden maatregelen worden getroffen, welke ten doel hebben de grenscontrole op het per sonenverkeer tussen Nederland en de Bel gisch-Luxemburgse economische unie te vereenvoudigen. De drie regeringen erkennnen, dat: a. Vraagstukken van uitnemend be lang doen zich voor tussen de drie landen op het gebied van de waterwegen en de havenbelangen; b. men behoort aan deze problemen een voor de drie landen bevre digende oplossing te geven; c. de studie van deze problemen zal aan een speciale commissie worden toevertrouwd, bestaande uit vertegenwoordigers der betrokken lan den. Teneinde dit program te verwerkelijken, geven de drie regeringen opdracht aan de vergadering van de voorzitters der commis sies om vóór 1 Juli 1949 een gedétailleerd plan van uitvoering over te leggen, dat ge durende de periode van de „voor-unie" (1 Juli 19491 Juli 1950) op systematische wijze in werking kan worden gesteld. Bovendien zal een bijzondere commissie in het leven worden geroepen, belast met de voorbereiding van het document, betref fende de inwerkingtreding van de economi sche unie tussen de drie landen, en waarbij voorzien wordt in de instelling van de or ganen, beiast met het verzekeren van de juiste werking der unie. Aanval op Nederlandse posten bij Soekaboemi Zondagnacht tussen een en twee uur zijn Nederlandse posten aan de buitenrand van Soekaboemi hevig beschoten. De aan vallende benden slaagden er niet in tot de stad door te dringen en werden door de Nederlandse troepen met zware verliezen uiteengeslagen. Aan de Zuidrand van de stad zijn 20 Chinese toko's afgebrand. Bij de tegenactie werd een Nederlandse mili tair gedood. Radio-Batavia meldt nog dat de aanvallers ongeveer 500 man sterk waren en khaki uniformen droegen. Bij de aanval werden voorts vier Nederlandse militairen gewond en een Chinees gedood. tische verdrag. Hij zeide tijdens een pers conferentie dat Groot-Brittannië het wel slagen van een dergelijk verdrag met alle macht die het in het Verre Oosten en in het Stille Oceaan-gebied ter beschikking had moest bevorderen. Professor Albert Einstein zeventig jaar Professor dr. Albert Einstein, die van daag zijn 70ste verjaardag viert, heeft van de Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem, waarvan hij een der directeuren is, het doctoraat honoris causa ontvangen. Ein stein is de derde, wie deze eer te beurt valt. De eerste doctor honoris causa was prof. Chaim Weizman, de tegenwoordige president van Israel, wie deze onderschei ding in 1947 te beurt viel. De tweede was de thans overleden dr. Judah Magnes, de vroegere president van de universiteit. Einstein viert zijn verjaardag rustig te midden van zijn familie en enige goede vrienden. De geleerde is nog steeds niet volledig hersteld van een grote operatie, die hij einde 1948 onderging. Consultatieve raad der Westelijke Alliantie bijeen Zeven Beneluxministers zijn Zondagavond om 6 uur met een extra-vliegtuig van de KLM van Schiphol vertrokken naar Lon den. Daar wonen zij heden de vergadering van de consultatieve raad der Westelijke Alliantie bij. De Nederlandse delegatie bestaat uit de ministers mr. D. U. Stikker, Buitenlandse Zaken; mr. W. F. Schokking, Oorlog en prof. dr. P. Lieftinck, Financiën. Voor België zijn het de premier en mi nister van Buitenlandse Zaken Spaak en de minister van Defensie kolonel De Fraiteur. De Luxemburgse delegatie is samenge steld uit de premier Pierre Dupong. tevens minister van Financiën en van de Strijd krachten. en Joseph Bech, minister van Buitenlandse Zaken. De diplomatieke medewerker van Reuter schrijft: „Men is van mening, dat de mogendheden van de Westelijke Alliantie (Groot-Brit tannië, Frankrijk, België, Ne d e r 1 a n d en Luxemburg) er naar streven tegen de tijd, dat in de loop van de volgende maand het programma voor het verlenen van mili taire hulp binnen het kader van het Atlan tische verdrag te Washington onder de loupe wordt genomen, een gezamenlijke schatting van hun behoeften aan steun voor hun landsverdedigingen gereed te hebben. Daarom worden de regeringen van deze landen tijdens de besprekingen van de con sultatieve raad niet slechts door hun minis ters van Buitenlandse Zaken hetgeen gebruikelijk is doch mede door hun mi nisters van Defensie en van Financiën ver tegenwoordigd. Men verwacht dat het tweede belangrijke vraagstuk waarover beslist zal moeten .wor den bestaat uit het treffen van voorberei dingen voor het uitschrijven van een con ferentie van de Europese Raad. Oorspronkelijk was voorgesteld de hier voor nodige regelingen te treffen tijdens een bijeenkomst te Londen van de ministers van Buitenlandse Zaken der betrokken staten op 18 Maart. Dit voornemen kon echter niet ten uitvoer worden gelegd, om dat inmiddels het voorstel afkwam, deze ministers op 25 Maart naar Washington te doen vertrekken. Engels protest tegen het proces te Sofia De Britse regering tieeï- «urganye een nota gezonden, waarin zij critiek oefent op het onlangs gevoerde proces tegen 15 Bul gaarse predikanten, die van spionnage en valutamisdrijven waren beschuldigd, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken te Londen bekend gemaakt. Volgens de nota beschouwt Engeland het proces als een inbreuk op artikel twee van de bepa lingen aangaande de burgerrechten van het vredesverdrag met Bulgarije; tevens heeft de Britse regering formeel de be schuldiging afgewezen, dat haar vertegen woordigers getracht hebben informaties van de veroordeelde geestelijken los te krijgen. In het bijzonder worden de be schuldigingen tegen de vroegere Brits# vice-consul te Sofia Stanley Burt- Andrews onwaar genoemd. Het proces, aldus de nota heeft ertoe bij gedragen om de Britse regering ervan te overtuigen dat de godsdienstvrijheid in Oost-Europa aan een weloverwogen, alge mene aanval bloot staat. In een chemische fabriek te Hengelo kreeg de 25-jarige ongehuwde bedrijfs- assistent J. S. uit Delden een bijtende vloei stof over het lichaam. Hij kreeg zulke ernstige brandwonden, dat hij enkele uren later is overleden. WISSELEND WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Tijdelijk krachtige en langs de kust mogelijk harde wind uit Westelijke richtingen. Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen en later hier en daar opklaringen. Weinig ver andering van temperatuur. 15 Maart: 6.56 uur, onder 18.44 uur 19.57 uur, onder 7.25 uur Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1