c 3 „Eerste verliezer in Indonesisch geschil is: Indonesië zelf „Elzasser schoonheid" in Delft ontsloten lieawe Uitl laven Panda en de Meester-Ontdekkingsreiziger Wereldnieuws MAANDAG 14 MAART 1949 2 Hoge autoriteit te Batavia geeft zijn zienswijze BATAVIA, 12 Maart (Aneta). Naar aanleiding van verschillende persberichten uit de Verenigde Staten, waarin wordt ge zegd dat de republikeinen er op vertrou wen. dat de tijd aan hun zijde is en waar in wordt gezegd dat de toestand in Indo nesië verslechtert, heeft een hooggeplaatste Nederlandse autoriteit te Batavia een ex posé gegeven over de huidige toestand, waarin hij desgevraagd het volgende ver klaarde: „Hei is misschien waar, dat de tijd aan de zijde van de republiek is, indien men althans aanneemt, dat het doel van de republikeinse activiteit is er voor te zorgen dat het herstel van Indonesië zoveel moge lijk wordt vertraagd en de oplossing van de politieke moeilijkheden zoveel mogelijk wordt uitgesteld. Het is nog altijd juist, dat in dit opzicht de republiek een grote, zij het geheel negatieve invloed uitoefent. Het is nag altijd juist, dat de republikeinen er door het handhaven van de politiek van afwijzen en vertragen waarvan zich in tussen ook vele republikeinse Indonesiërs in stijgende mate afwenden op de duur in zouden kunnen slagen de maatschappe lijke structuur en de economische werk zaamheid van Indonesië belangrijk te scha den. Maar dan ook alleen in die zin is het juist, dat de tijd ten voordele van de re publiek werkt. De hier gebruikte gemeen plaats is even naïef als andere bekende uit drukkingen in de tale des krijgsmans. In de strijd die thans voortduurt zijn beide partijen verliezers, doch in de eerste plaats helaas Indonesië zelf, als geheel be zien. De indruk, als zouden de economische, de militaire en de politieke situatie steeds verslechteren, is gebaseerd op onjuiste uit gangspunten, overschatting van bepaalde spectaculaire verschijnselen en gebrek aan kennis van de feiten." De Nederlandse autoriteit zeide verder dat de medewerking van de bevolkisa bij het opruimen van de benden op verschil lende plaatsen, waar de bevolking zich zekerder gevoelt, ook plaats vindt. „Eiders geschiedt dit nog niet, maar men is onder weg. Zonder enig ongemotiveerd optimisme kan men de indruk geven, dat er op de weg naar het herstel van de veiligheid langzame doch gestadige vorderingen worden ge maakt. De politieke toestand is, internationaal bezien, weinig vrolijk. Indien men te New York meent dat zij slechter wordt, kan men daar van Batavia uit weinig tegenover stellen. Of de binnenlandse politieke toe stand verslechtert is zonder een nadere precisering moeilijk te zeggen. In verschil lende der bezette gebieden ontwikkelen zich, nu men vrij kan ademhalen, bewegin gen. die op de duur zullen kunnen leiden tot een gezonde politieke ontwikkeling. De zegsman zeide verder, dat de mede werking van republikeinse ambtenaren en intellectuelen, speciaal op Sumatra, daar juist een indruk geeft van een verbetering van de inwendige politieke toestand. Ook goede en principiële nationalisten komen tot de conclusie, dat men het roer moet wenden. Dit betekent niet dat zij zich af wenden van hun vrijheidsideaal, maar wel dat zij gaan geloven aan een verwezenlij king daarvan langs andere wegen dan die de republiek tot dusver heeft gekozen. „Deze tendenz zou zich sterker doen ge voelen, wanneer niet de voortdurende bui tenlandse bemoeienis een sfeer van on zekerheid handhaafde, waarin velen zich niet durven uiten." „Een ander element, vooral op Java. is de druk van de terreur, die een vrij stel ling nemen onmogelijk maakt en die op haar beurt weer wordt gevoed door ge noemde onzekerheid. Men put daar kracht uit de houding van het buitenland. Op schriften en uitingen van de guerilla's („Amerika zal ons helpen") versterken de indruk, dat men nog altijd de hoop koestert dat internationale factoren Nederland zul len beletten de inwendige orde en veilig heid te herstellen. Deze guerilla's leven op kosten van de bevolking, voorzover dit mogelijk is en beletten, waar zij kunnen, elk vrij oordeel en een duidelijk stelling nemer- Dat dus ook dit vraagstuk nauw samen hangt met de gestage arbeid, om het ge raamte van de bezettingsmacht geleidelijk uit te bouwen, is duidelijk. Ook op dit punt is er geen stilstand en geen achteruitgang, doch vooruitgang, al is deze niet specta culair. Er is geen reden om te zeggen, dat deze arbeid boven verwachtingen gunstig verloopt, doch er is zeker geen reden om het tegendeel te beweren." Vooral met dit recept van de Voedingsraad.' U hebt nodig: 1 kilo schar (voor 4 pers.), zout, bloem, (melk), olie, vet, boter of margarine. Was de vis (vooral de buikholte) goed en wryf ze met zout in. Laat haar dan uitlekken en haal haar door bloem of melk (of een dun papje van beide). Laat in een koekenpan olie (vet) dam- pend-heet worden (boter of margarine lichtbruin). Bak de schar op een heet vuur snel bruin. Eerst de lichte kant, dan de donkere! De vis opdienen met de lichte zijde naar boven. Bij gebruik van vet: de schar liefst warm eten. Gebakken schar smaakt héérlijk met zure saus, gekookte aardappelen, sla, tomaten, komkommer. Bij brood is gebakken schar een verrükkelylce tractatie Duitsers begroeven effecten en geld op Schiermonnikoog Op Schiermonnikoog heeft een jachtop ziener een grote stopfles opgegraven welke voor 30.000 aan effecten en voor een waarde van 10.000 aan Nederlandse bankbiljetten alsmede enige gouden voor werpen bevatte. Men vermoedt dat de fles afkomstig is van Duitsers, die in 1945 bij de komst der Canadezen naar het eiland vluchten. Zij staken over met vijf beladen schepen. Het waren hoofdzakelijk S.D.-ers en SS-ers Uit Groningen. Zij kregen onderdak in een boerderij en bleven daar tot ongeveer zes weken na de bevrijding. Reeds eerder zijn op het eiland voor werpen van waarde gevonden, die deze Duitsers hadden begraven. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I ^Doet de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat I i de huid zich kan herstellen, f De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Werken van Tsjaikofski. 7.45 Gebed. 8.15 Werken van Franz Léhar. 9.00 Lichtbaken. 9.30 Kamer muziek van Haydn en Mozart. 10.00 Voor Kleuters. 10.15 Opera's van Puccini. 10.40 Schoolradio. 11.00 Platen. 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Synphonische muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Zangrecital door Ank Bleu- landt. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Lichte mu ziek. 12,55 Zonnewijzer. 13.25 Beroemde ko ren zingen. 13.50 Pianokwartet van Chausson. 14 30 Boeken over heiligen. 15.00 Schoolradio. 15.3C Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Na schooltijd. 17.15 De Wigwam. 17.45 De Orang—Pendek. 18.00 Amuse mentsorkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Strijd krachten, 19.15 Katja Berndsen. 19.30 „Dit is leven". 19.45 Scheepvaartriibriek. 19.50 We deropbouw. 20.05 De gewone man. 20.12 Viool en piano. 20,30 Lijdensmeditatie. 21.30 Con certgebouworkest (Symphonie no. 2 van Brahms). 22.10 Annie Hermes zingt. 22.35 West-Europese commentaar. 22.45 Gebed. 23.15 Kamermuziek van Beethoven. HILVERSUM II. 414.5 M. 7 00 8.00.13 00.18.00.20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 815 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Smetana. 9.35 Rina Ketty en Charles Trenet. 10 00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Platen. 11.30 De Wekker. 12.00 „The Rythm Club. 12.30 Weer praatje. 12.33 De Benelux en de tuinbouw. 12 40 Piano. 13.15 Platen. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Naald en schaar. 14.30 Eerste acte van „Zar und Zimmerman". 16.25 Cau serie over Havdn. 16.40 De Schoolbel. 17.00 Kinderkoor. 17*.30 Piano Bach. Chopin). 18.15 Pianopotpourri. 18.30 Bij de oorsprong van het denken 19 00 Nieuw vervolgverhaal voor do leugd. 19.10 Platen. 19.15 Vlotter Frans leren sDreken. 19.30 De Romancers. 20.05 Zoeklicht. 20.15 Bonte Dinsdagavondtrem. 21.30 Platen. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Lois Butler uit Indianapolis iU. S. A.). 22 20 Brieven over hersengymnastiek. 22.30 Gevraagde platen. 23.15 Poolse symphonie van Tsjaikofski De geestelijke achtergrond van het socialisme Inleiding van prof. Banning Prof. dr. W. Banning heeft tijdens het afgelopen week-einde het woord gevoerd op een door het hoofdbestuur van de Arbei ders Jeugd Centrale te Amersfoort gehou den leiderseonf eren tie. Het onderwerp van prof. Banning vormde „De geestelijke ach tergrond van het Socialisme". „Het socialisme bestaat nog niet en ik kan er dus moeilijk over praten", zo begon prof. Banning zijn inleiding. Wat wel be staat is de gedachte en daarover wilde spreker met de jongeren praten. Hij gaf een uiteenzetting van het ontstaan en de ontwikkeling van het socialisme en meende, dat men het communistisch manifest van Marx en Engels, dat in het tijdperk van het liberale kapitalisme werd opgesteld, moet beschouwen als het eerste aspect van het socialisme. Toen het tijdperk van het liberale kapitalisme veranderde in een periode van imperialisme, veranderde de vorm van het socialisme ook. Het was in deze tijd, dat de toestand van de arbeiders klasse aanmerkelijk verbeterde. Tengevolge van deze lotsverbetering ontstonden in 1903 twee stromingen van socialisme: de revolu- tionnaire Marxisten en de Reformisten, een groep mensen, die langs de geleide weg hun doelstellingen wilden verwezenlijken. De revolutiegedachte raakte op de achter grond, de klasse-ideologie van Marx ver zwakte. In 1905 ontstaat een algehele scheuring. Het is in dit jaar, dat de idee van de geleidelijke hervorming ontstaat: de democratie. De spanning tussen het com munisme en dit tweede type van socialisme blijft echter bestaan. Het derde type van socialisme ontstaat tijdens ae laatste tien jaren tussen de beide wereldoorlogen. Het was de Belgische so cialist Hendrik de Man, die de toen heer sende crises en massa-werkloosheid bestu deerde en een plan opstelde tot bestrijding van deze symptomen. Hij stelde zich op het standpunt dat het socialisme van de refor misten was uitgehold en in plaats hiervan ontwierp hij het plan-socialisme. De Man wilde het klassebelang der arbeiders niet meer op de eerste plaats stellen, doch zag het socialisme als vormgeving aan de alge mene menselijke, geestelijke, sociale en godsdienstige idee. In Nederland vond zijn plan navolging, door het opstellen van het Plan van de Arbeid. Het vierde type van socialisme ontstond na de tweede wereldbrand: de vorming van een brede socialistische volksbeweging. Het was niet de illusie die in de brein van enkelen ontstond, doch velen waren met deze gedachte bezield. Zo werd de Partij van de Arbeid gevormd, die een nieuwe weg voor het socialisme tracht te vinden door de rotsen van kapitalisme en dictatuur te omzeilen. WAARSCHUWING VOOR REIZIGERS NAAR EN VIA DUITSLAND De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) verneemt van officiële zijde dat het her haaldelijk voorkomt dat Nederlanders in de nachttrein door Duitsland worden be stolen. Het verlies van een paspoort brengt groot ongerief voor de betrokkenen, aan gezien slechts na een uitgebreid onderzoek j eet) duplicaat paspoort of ander reispapier wordt verstrekt. Aan reizigers naar en j via Duitsland wordt derhalve in hun eigen j belang verzocht hun reisbagage en in het bijzonder hun paspoort zorgvuldig te be- waren. Clandestiene slachter tot 10 maanden veroordeeld De officier van justitie merkte tijdens een behandeling van een zaak voor de Economische politierechter te Haarlem tegen een twee-en-veertigjarige slager uit Badhoevedorp op dat hij vernomen had, dat er sedert de dag, waarop de slager in het Huis van Bewaring te Haarlem ver toeft, de bewoners van het deel van de Haarlemmermeer, waar de aangehoudene woont, weinig vlees buiten de .bon kun nen kopen. Of de slager geruime tijd koeien en kalveren geslacht heeft, kon niet worden nagegaan, maar de officier van justitie zei, dat het nog nooit aan het licht was gekomen dat een clandestien slachter in enkele dagen tijds twee koeien en vijf kalveren had geslacht. Volgens spreker is een ernstige straf op zijn plaats en hy eiste een gevangenisstraf van één jaar. Tijdens het getuigenverhoor was geble ken, dat de slager een schuurtje had ge huurd van een smid, die naast hem woont. Op 3 Februari des morgens em zes uur had de slager de sleutel bij zijn buurman gehaald en gezegd: „ik moet nog wat rom melen". Om elf uur des morgens versche nen ambtenaren van de Controledienst en een agent van de rijkspolitie en troffen de slager in het schuurtje aan. Een geslachte koe hing aan een haak en op de grond lagen huiden van kalveren. De slager werd aangehouden, verdacht van clandestiene slachting en de smid wegens medeplich tigheid. De smid ontkende geweten te hebben, dat hel de bedoeling was geweest een koe te slachten. Het woord „rommelen" had hij niet in verband gebracht met slachten. Tegen de smid luidde de eis van de offi cier van justitie een gevangenisstraf van vijf maanden, nadat hij opgemex-kt had, dat verdachte had moeten begrijpen, dat er in zijn schuur geslacht zou worden. Ten aanzien van de smid pleitte mr. A. W. Hellema Sr. vrijspraak. Mr. dr. A. F. H. Schreurs, die als verdediger voor de slager optrad, merkte op, dat het vlees spoedig van de bon zal zijn. Daarom vroeg hij clementie. De politierechter veroordeelde de slager tot een gevangenisstraf van tien maanden en de smid tot drie maanden. De afgraving van de St. Pietersberg Natuurhistorische Vereniging pleit voor enige beperkingen De Nederlandse Natuurhistorische Ver eniging heeft aan de ministerraad een adres gezonden waarin zij zegt met ontsteltenis kennis genomen te hebben van de aan de E.N.C.I. verleende concessie tot het af- graven van de St. Pietersberg en vooral van de wijze waarop deze concessie werd verleend. Indien de concessie voor het afgraven gedurende zestig jaar onherroepelijk is, acht adressante het wenselijk dat aan deze concessie alsnog de volgende voorwaarden dienen te worden verbonden: Een veelzijdig wetenschappelijk onder zoek der gangenstelsels, alvorens deze aan de mergelwinning ten offer vallen; de restanten van de St. Pietersberg, die niet bestemd zijn voor de mergelwinning, moeten worden overgedragen aan een pu bliekrechtelijk lichaam, dat speciaal wordt belast met de zorg voor het in stand hou den van deze monumenten van cultuur- en natuur-historie; deskundige inspectie van het geologisch materiaal, dat bij de afgraving te voor schijn komt, teneinde zoveel mogelijk te verhinderen, dat fossielen tot cement wor den verwerkt; het jaarlijks afstaan van een nader te bepalen gedeelte der winst, die de E.N.C.I. op de cementwïnning van de St. Pieters- berg maakt, teneinde op deze wijze de gelden bijeen te brengen voor het behoud van de thans nog resterende, belangrijke krijthellingen in Zuid-Limburg. Tankschip met traan van de „Willem Barendsz" aangekomen Zondagmiddag tegen half zes is te Vlaar- dingen aangekomen het tankschip „Mij drecht" met tienduizend ton traan en enkele honderden vaten lever, afkomstig van de „Willem Barendsz". Aan boord be vond zich tevens het stoffelijk overschot van de Noorse kanonnier Olav Hansen, dat met een ander schip naar Noorwegen zal worden gebracht, om daar ter aarde te worden besteld. Hansen is onlangs bij een ongeluk om het leven gekomen. Het grootste deel van de lading zal in Viaardingen worden gelost en de rest bij de Verenigde Oliefabrieken te Zwijndrecht. Hond trok gasslang los; twee mannen omgekomen Een melkboer ging Zaterdagochtend een woning aan het Clermontplein te Vaals bin nen om zijn melk af te leveren. Hij nam een scherpe gaslucht waar en vond in één der kamers de 59-jarige W. J. en diens 26- jarige zoon levenloos te bed. Hij waar schuwde de politie, die constateerde dat één der drie honden van W. J.„een gasslang had los getrokken, als gevolg waarvan de man nen in hun slaap door het uitstromende gas zijn bedwelmd. In aanwezigheid van talrijke genodigden, under wie de Commissaris van de Koningin in Zuidholland, mr. L. A. Kesper, is Zater dagmiddag de tentoonstelling „Elzasser schoonheid", die tot 7 Juni in het museum „Het Prinsenhof" te Delft wordt gehouden, officieel geopend. Mr. K. P. van der Mandele sprak de openingsrede uit. Hij herinnerde er aan, in welk een historisch gebouw men bijeen was. Binnen deze muren is de grondslag gelegd voor de vrijheid van geweten en godsdienst en hier is in Juli 1584 de Vader des vader lands door moordenaarshand gevallen. Vervolgens wees mr. Van der Mandele op de banden, welke tussen Frankrijk en Neder land in de historie zijn ontstaan en die de reden vormen, dat thans deze tentoonstel ling wordt gehouden. Naar aanleiding hier van sprak hij over de rol, die de Rijn heeft vervuld. De Rijn is niet alleen een natuur lijke verdedigingslinie, hij is ook de basis, waarop een belangrijk deel van de Westerse cultuur is gegrondvest. Na nog gewezen te hebben op de gemeen schappelijke taak, die Frankrijk en Neder land op cultureel gebied hebben, feliciteerde spreker het gemeentebestuur van Delft met deze tentoonstelling en vei-klaarde haar voor geopend. Hierna werd nog gesproken door de heer Manet, namens de Franse gezant, waarna de genodigden een rondgang langs de ge- exposeerde kunstschatten maakten. Drie huizen afgebrand in Aarts woud Dorp in het donker Drie woningen zijn Zaterdagavond in Aartswoud (gemeente Hoogwoud) door een hevige bi-and in de as gelegd. Vier families zijn hierdoor dakloos geworden. De brand ontstond omstreeks tien uur in de nog nieuwe kruidenierszaak van de heer J. Bakker. De brandweer van Hoogwoud, die onmiddellijk werd gealarmeerd kon niet verhinderen, dat het gehele perceel, waarin het uit vier personen bestaande gezin van de kruidenier en ook zijn vader en moeder woonden, geheel in vlammen opging. Bovendien vatte de slechts door een nauwe steeg van de kruidenierszaak gescheiden woning van de heer J. van der Bel vlam. Ook dit huisje ging verloren. Ook bx*andde de aangrenzende woning van de uit twee personen bestaande familie D. Landman af. De meesten van de thans dakloos gewor den personen waren naar een cabaretvoor stelling in een nabijgelegen zaal. Door de brand ontstond kortsluiting in het boven gronds electrisch net, waardoor het licht in de zaal plotseling uitging. Toen bekend werd dat er brand was in het dorp. is de voorstelling gestaakt. Prins Bernhard is nog niet geheel hersteld Het secretariaat van Prins Bernhard deelt mede, dat de Prins nog niet geheel is hersteld van de bronchitis-aanval, welke hem gedurende ruim twee weken noopte het bed te houden. Overdag mag de prins zich in de buitenlucht begeven, 's Avonds treedt nog temperatuurverhoging op. Voor volledig herstel dient Z.K.H. nog korte tijd de bergen te vertoeven. Wellicht weer een Ambtenarenverbod Naar het ANP verneemt overweegt de regering of de lijst van verenigingen waar van het lidmaatschap voor ambtenaren verboden was, welke lijst van voor de oor log dateert, thans vervangen dient te wor den door een nieuwe lijst of dat, na in trekking van de oude lijst, volstaan zal kunnen worden met een algemene bepaling. Duits tegenvoorstel inzake grenscorrecties verwacht Naar verluidt zou de regering" van Noordrijn-Westfalen een tegenvoorstel ten aanzien van de Nederlandse aanspra ken op grenscorrecties bestuderen, dat aan Nederland economische voordelen zou bie den, waardoor de verlangde grenscorrec ties ovex-bodig zouden worden. Zo zou wor den voorgesteld aan Nederland rechten te verlenen tot exploitatie van bossen in de betrokken streken, alsmede aanleg door de Duitsers van een autoweg met extemto- riale rechten, waarvan de kostén zouden worden verrekend onder de herstelbeta lingen. Wanneer de bezettin gs-autoriteiten met dit voorstel instemmen, aldus wordt bericht, zal de regering te Düsseldorf de tekst ervan aan de Nederlandse regering doen toekomen. Christelijk-democratische afgevaardig den van de streken aan de Duitse Weste lijke grens, die voor grenscorrecties in aan merking zouden kunnen komen, hebben op een vergadering te Kleef besloten de Be- neluxstaten „te waarschuwen voor een annexatiepolitiek, clie nadelig voor Europa zal zijn". Zij oefenden critiek op de rege ring van Noordrijn-Westfalen, welke zij verwijten „door haar passieve houding in het buitenland de indruk te hebben gewekt dat de bevolking, die met nationaliteits verandering bedreigd wordt, hier onver schillig tegenover staat". Kominform zet va! op voor politieke vijanden „Tegen-revolutie" Tsjechoslowakije Sir Robert Bruce Lockhart, die onlangs door een Tsjechoslowaaks hof „een agent van de Britse geheime dienst" werd ge noemd, heeft Vrijdagavond in een radio uitzending te Londen een waarschuwing gericht tot anti-communistische Tsjecho- slowaken, om op hun hoede te zijn voor een spoedig te verwachten „tegen-revolu tie", die geënsceneerd zou worden om hen in de val te laten lopen en hun ware ge voelens te onthullen. In eeix door Sir Robert vooi'gelezen boodschap van de anti-com munistische „inlichtingendienst van vrij Tsjechoslawakije" wordt beweerd, dat agenten van de Kominform in Tsjecho slowakije zo'n geënsceneerde tegenrevo- lutie voorbereiden. Sir Robert, auteur en tijdens de oorlog directeur-generaal van de afdeling politieke oorlogvoering, werd tijdens het proces te Praag in Februari tegen generaal Rajmund Mrazek, gepen- sionneerd Tsjechisch legerofficier, die tot levenslange gevangenisstraf wegens tegen de 6taat gerichte activiteit werd veroor deeld, door het hof een „Bx'itse agent" ge noemd. Generaal Mrazek werd ervan be schuldigd inlichtingen aan hem gegeven te hebben. Volgens genoemde inlichtingendienst zou het denkbeeld het eerst ter sprake zijn gebracht door Wisjinski tijdens zijn recent verblijf in Tsjechoslowakije. Twee verte genwoordigers van de Kominform, Frank en Hrsel, zouden thans met de voorberei dingen belast zijn, aldus de inlichtingen dienst. De „inlichtingendienst van vrij Tsjecho slowakije" is het or/yaan van xxitgeweke- neix, die alle belangrijke politieke partijen, met uitzondering van de communistische, vertegenwoordigen. Zaroebin weet conferentie in Londen nog te rekken De Sovjet-afgevaardigde op de confe- rentie van plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier over het Oostenrijkse vredesverdrag, Za roebin, heeft voor een voortzetting van de conferentie gezorgd door de Engelse afge vaardigde te verzoeken om een schrifte lijke uiteenzetting van de door Engeland voorgestelde waarborg van de speciale minderheidsrechten der Slovenen in Ka- rinthië. Max-joribanks, de Britse plaatsver vanger, beloofde deze Maandag te zullen overleggen. Men had een spoedig einde van de con ferentie verwacht na de ontoeschietelijke verklaringen van de Joegoslavische plaats vervangende minister van Buitenlandse Zaken, Bebler, en de Oostenrijkse mi nister van Buitenlandse Zaken, Gruber. De schoonheid van Shakespeare door Justus Meyer. Uitgeversmaat schappij W. de Haan N.V., Utrecht. Onder deze enigszins merkwaardige titel brengt Justus Meyer, op het gebied der let terkunde een amateur in de beste betekenis van het woord, in drie bijzonder fi-aai ver zorgde delen verslag uit van zijn diepgaand onderzoek naar de factoren, die de eeuwige schoonheid der werken van Shakespeare bepalen. Daarvan is het eerste, waarin men uitvoerige besprekingen van twaalf treur spelen en comedies kan vinden, onlangs ver schenen. In zijn korte inleiding tot de grote trage dies merkt de schrijver op dat het genie Shakespeare hier of daar, wellicht onbewust, meer gaf dan hij in wezen zelf bedoelde, zodat hij een oneindig veld opende voor uit leggers en vertolkers. De litteratuur over leven en werk van 's werelds grootste dra maturg vormt dan ook een kolossale biblio theek van meestal interessante tegenstrijdig heden. Justus Meyer was gelukkig zo ver standig geen nieuwe stokpaarden in het tumult der meningen te werpen. Slechts bij de behandeling" van „De Koopman van Venetië" veroorloofde hij zich een eigenzin nig standpunt door met wonderlijke drog redenen Portia tot de hoofdpersoon te promoveren. In het algemeen beperkt hij zich evenwel tot een buitengewoon systematisch ordenen van historische en psychologische wetenswaardigheden, die van veel nut kun nen zijn ter verdieping van het begrip en ter verhoging van het aesthetisch genot. De schrijver geeft blijk van een uitermate veelzijdige en vruchtbare belezenheid. Zel den echter slaagde hij er in de schoonheid zelve te betrappen. Gedetailleerde critiek kan hier natuurlijk geen plaatsruimte vinden, ook al is daar dikwijls aanleiding toe. Zo zou men zich kunnen afvragen, waarom een citaat uit het eerste bedrijf (Take but degree away, etc.) van het tamelijk onbekende stuk „Troilus en Cx-essida" juist daar wordt afgebroken, waar de kern van de gevolgde gedachten- gang en de sleutel tot latere werken een duidelijke formulering vindt. Bevreemdend is ook dat in ditzelfde hoofdstuk één van de mooiste teksten uit het gehele oeuvre van Shakaspeare ontbreekt, namelijk de mono loog van Ulysses: „De tijd, heer. dx-aagt een knapzak op de rug, waarin hij krachten zamelt voor 't vergeten." Deze opmerkingen kunnen ad libitum ver meerderd worden. Maar de waarde van dit boek, als inleiding tot verdere studie en even tueel schouwburgbezoek, wordt daardoor nauwelijks aangetast. De schrijver beweert in zijn voorwoord, dat de tekeningen en vignetten van Eugen Dragutescu alleen al blijvende betekenis aan het werk zouden verlenen. Dit betwijfelende heb ik de heer Herman Moerkerk om zijn oordeel gevraagd, die in deze „arrogante en slecht getekende illustraties" een poging van de heer Dragutescu vermoedde om zijn „grote onkundigheid" achter een mode te verbergen. D. K. Heringa WathricK HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GROND VERWARMING (Adv.) Dr. Anton Frederik Philips, president commissaris en gedelegeerd commissaris van de Philips Fabrieken in Eindhoven, is vandaag 75 jaar geworden. Hij is 54 jaar in dit wereldbedrijS werkzaam. Samen met zijn broer Gerard, de stichter van de onderneming, bouwde hij een concern op, dat in 1891 met 26 man personeel begon en thans in 26 landen over de gehele we reld bijna 80.000 personen werkgelegen heid verschaft. Carmona weer zeven jaar Portugal's president Maarschalk Antonio Carmona die reeds gedurende twee en twintig jaar de functie van pi'esident van de Portugese republiek heeft vervuld, is Zaterdag officiëel weder om voor een periode van zeven jaren tot president uitgeroepen. Het hooggerechtshof heeft de volgende uitslag medegedeeld van de presidentsver kiezing, welke vorige maand is gehouden: 941.863 stemmen voor Cax-mona, 4.789 stemmen voor de oppositïe-candidaat ge neraal Norton de Matos, die aan de vooi-- avond van de vex'kxezingen zijn canclida- tuur introk. 14. Maar hoe dan ook Panda vergat het ongunstige individu al spoqfig weer, toen zij er nu weer met een lustig vaartje vandoor stoven. ..Ik weet niet wat je van plan bent," zei hij tot Joris, „maar ik ben bang dat het weer een gemene streek is! Wie moet al die dozen en duigen nu be talen?" „Zijne. Alleropperstheid de Bey manneke," glimlachte Joris. „Wat zijt ge toch een achterdochtig wezentje! Ziet ge dan niet, hoe ik een hoogstaand en door iedereen geacht functionaris ben gewor den? Neem een voorbeeld aan mij! Ge ziet nu toch, hoe ik door vlijt en noeste ijver, gepaard aan rondborstige oprechtheid, er in geslaagd ben om het ver te brengen!" „Nou maar ik geloof het toch nog niet allemaal! Er zit vast iets achter!" hield Panda vol. „Ik durf wedden dat er straks weer iets naars gebeurt!" Dat kón hij ge- gust weddenwant terwijl hij dat zei. stoof er plotseling met geweldige vaart een zwarte, gesloten auto aan hen voorbij. In één flits zag Panda nog, dat in die auto hetzelfde ongunstige individu met de dop hoed zat, dat hij daarnet al had opge merkt.... maar toen zag hij niets meer; vanuit de zwarte, auto werd'er een klein balletje op Joris' dure wagen geworpen, en dat balletje ontplofte met een ontzet tende knal.K.,+* Belastingaftrek voor de vrede Een vrouwelijke quaker te Yellow Springs Ohio (V.S.) die van oordeel is, dat „de oor log en de voorbereiding tot de oorlog ïn het atoomtijdperk een misdaad tegen de mens heid is", heeft aan president Truman en de directeur van het belastingkantoor van het district, waar zij gevestigd is, een brief gezonden waarin zij hun mededeelt dat zij zich gerechtigd acht 32,2 procent van het bedrag harer belastingen af te trekken, welke som, volgens haar berekening, over eenkomt met het deel dat zou wordeïx be steed voor het hex-bewapeningsprogram. Daar zij niet wil, dat men haar beschul digt uit eigenbelang te hebben gehandeld, Voegt zij er aan toe dat zij dit percentage aan drie particuliere organisaties zal schen ken die volgens haar voor de vrede ijveren. Verder schrijft zij dat 42 personen bereid zijn haar voorbeeld te volgen. Voorts heeft de New Yorkse presbyte riaanse dominee Muste bekend gemaakt, dat hij en de 150 leden van de door hem ge stichte vredesorganisatie besloten hebben „te weigeren het volledig bedrag hunner belastingen te betalen, namelijk niet het deel, dat voor de voox-bereiding van de oor log zal dienen." De dominee ver-klaarde, dat zijn groep geen politieke ox-ganisatie is en zij zich verzet tegen „het totalitarisme in iedere vorm, het communisme inbegrepen." COCHIN-CHINA KRIJGT ASSEMBLéE De Franse Nationale Vergadering heeft in tweede lezing met 348 tegen 202 stem men de wet tot vorming van een gekozen territoriale Assemblée in Cochin-China aangenomen. Het wetsontwerp is hiermee tot wet geworden. Bokser. Koi"t nadat de scheidsrechter de bokswedstrijd in Londen tussen de Britse amateur vedergewicht-kampioen Peter Brander en de Fransman André le Floch in de derde ronde staakte en Brander tot winnaar verklaarde, zakte de 19-jarige Fransman in elkaar. Hij werd onmiddelijk naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij, zonder weer bij kennis te zijn geweest, na 24 uur ovex"- leed. Emigratie. Sinds de bekendmaking in Sep tember, dat bewoners van West-Bex-lijn om emigratie naar de V.S. kunnen ver zoeken, hebben ongeveer 100.000 per sonen (1 op de 22 inwoners) uit de drie Westelijke sectoren om visa verzocht. Met de eex-ste 12.000 zijn de immigratie- lijsten echter reeds voor twee jaar vol geboekt. Misdrijven. Zeven leden van het Duitse Rode Kruis, onder wie zes hooggeplaat ste functionarissen zijn te Lübeck ver oordeeld tot gevangenisstraffen, die variëren van drie maanden tot vier jaar wegens verduistering, roof, cor ruptie en andere misdrijven. Apart. De Zuid-Afrikaanse minister van Vervoer heeft op een partijbijeenkomst te Kaapstad verklaard, dat de regering langs wettelijke weg „apartheid" (schei ding tussen blank en bruin) op auto bussen zou invoeren, indien de eige naars van busdiensten niet vrijwillig medewerken. Snelle vlucht. Kapitein Louis Stokes van de Amerikaanse luchtmacht verklaart eeii snelheidsrecord voor bommenwer pers verbeterd te hebben, door de 460 km van Fairbanks naar Anchorage (twee steden op Alaska) in 24 minuten af te leggen. De gemiddelde uursnelheid van de door hem bestuurde viermoto* rige bommenwerper met straalaandl'ij* ving, een B-45, was 1077 km.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2