Technisch overwicht der Belgen leverde weer geen overwinning op ïran Voetbal In de laatste minuut scoorden de Rode Duivels de gelijkmaker (33) Teleurstellend spel van de Jeugdploeg Holland-Belgjië-varia Verdiende zege van 4-0 voor Haarlems elftal MAANDAG 14 MAART 1949 3 Prachtig spel van Kraak, Schijvenaar en Van Schijndel Wat kan voetbal en speciaal een ontmoeting tussen Nederland en België toch ver rassingen en een spanning brengen. Wie had met de rust gedacht, dat Nederland een gelijk spel zou behalen of zelfs een uitnemende kans zou hebben een zege uit het vuur te slepen? Toen was de stand '02 en de stemming in het Nederlandse kamp was terecht gedeprimeerd. Een nederlaag kon niet uitblijven na het teleurstellende spel van de Oranjeploeg en het technisch goede werk der Belgen, die stuk voor stuk beter en, sneller waren, deed niet veel goeds voorspellen. In de tweede helft hebben de Neder landers laten zien, dat zij ook wat anders kunnen. Kraak was prachtig op dreef, de voorwaartsen combineerden uitstekend en dezen zetten de achterstand om in een voorsprong van 32. Het werd 33, want in de laatste minuut veroorzaakte Steen bergen een strafschop en die leverde voor de Belgen de gelijkmaker op. (Van onze sportredacteur). Dit resultaat hadden wij niet verwacht na hetgeen voor rust vertoond was. Een han dicap in de verdediging was natuurlijk, dat De Vroet niet in staat was op de linkshalf plaats uit te komen. Hij werd onvoldoende vervangen door Stoffelen. Ook was het debuut van Steenbergen als rechts-achter zwak en Möring speelde niet in zo'n goede vorm als vroeger. Deze factoren verklaren de achterstand van 0—2, maar als het 04 had gestaan, dan zou die score de verhou ding goed hebben weergegeven. Wat wér den er door Möring en Steenbergen fouten gemaakt. Dat de Belgen er geen beter ge bruik van hebben gemaakt is een bewijs, dat zij geen schutters hebben. Technisch speelden zij goed, zij waren veel sneller dan de Nederlanders, maar doelpunten maken kunnen zij niet. De twee, welke voor rust gemaakt werden, waren niet fraai en aan het eerste heeft Möring nog medewerking verleend. Reeds na vier minuten hadden de Belgen hun overwicht in een doelpunt uitgedrukt. Rechtsbuiten Lemberechts zette een hoek schop fraai voor doel, Coppens wilde de bal in doel werken, doch het leer raakte het hoofd van Möring en verdween daarna in het net. Kraak, die iets uitgelopen was, kon er niet meer bij. Daarna volgde nog een serie goed opgezette aanvallen en te begrij pen is het, dat Schijvenaar, die deze mid dag als aanvoerder optrad, voor grote moei lijkheden werd geplaatst. Niet alleen moest hij aan zijn eigen taak aandacht besteden, doch ook moest hij af en toe Möring en Steenbergen bijstaan. Rechtshalf Van Schijndel had zich spoedig aan de inter nationale sfeer aangepast en werkte hard Hij zette de Nederlandse voorhoede aan het werk, maar deze linie kon er niet goed in komen. De Belgische achterhoede bleef meester van het veld. Twee hoekschoppen leverden niets op. De Belgen kregen meer hoekschoppen te nemen, doch Kraak ving er enige op en gevaar bestond er niet. Voorsprong vergroot Na twee en twintig minuten spelen zette het Belgische binnentrio een aanval op. Coppens plaatste de bal over Möring naar de vooruitgelopen Mermans, die van korte afstand Kraak passeerde (02). Het leek wel, of het Nederlands elftal enigszins ontmoedigd was, de voorwaartsen hielden het spel te kort en dat lag de Bel gen goed. Dat de gasten hun meerderheid niet in meer doelpunten hebben uitgedrukt kwam door het slechte schieten en door het werk van Kraak, die echter eerst in de tweede helft extra op de voorgrond is ge treden. Toen het Wilkes en Lenstra niet gelukte een tegenpunt te maken, dacht Schijvenaar er over te trachten de achterstand te ver kleinen. Hij ging snel als een volleerde linksbuiten naar voren, zette bij de hoek- vlag keurig voor, maar de Belgische links achter Gillard werkte de bal weg. Nederland kon beter Had de eerste helft weinig spanning ge bracht, na de pauze was het anders. Wel hadden de Belgen aanvankelijk het beste van het spel en de binnenspelers en zelfs linkshalf Henriet losten schoten. Kraak kreeg nu meer gelegenheid zijn talenten te tonen en greep enige malen in. Acht minuten na de hervatting gaf Wil kes een pass naar linksbuiten Clavan. Deze schoot in de richting van het doel, maar rechtsachter Aernoudts stopte de bal, welke weer bij Clavan terug kwam. Thans loste hij een beter schot en doelman Meert was gepasseerd (12). De zaak was dus nog lang niet voor Nederland verloren. Dat bleek in de volgende periode, waarin de Oranjeploeg geweldig op dreef was. Schij venaar vocht verbeten in de achterhoede en Möring en Steenbergen waren beter op dreef dan in de eerste helft. Aangemoedigd door de duizenden toeschouwers trokken de Nederlanders goed combinerend op het Belgische doel af, dat vele malen in gevaar verkeerde. Na een kwartier was de stand gelijk. Brandes kreeg in het strafschopge bied de bal toegespeeld en werd door twee Belgen aangevallen, die meer belangstel ling hadden voor de speler dan voor de bal. Brandes draaide zich prachtig om en met zijn linkerbeen schoot hij het leer in de linkerhoek (22). Dit prachtige succes inspireerde de Ne derlanders nog meer en zij zetten de storm lopen voort. De Belgische achterhoede hield echter stand en zorgde er voor, dat er voor lopig niet meer gescoord werd. Aan de andere kant stelde Coppens hardnekkige pogingen in het werk, om Kraak te pas seren, maar dat was niet mogelijk. Ook Mermans en Govard losten schoten, even wel ook zonder succes. Kraak was te goed op dreef. Voorts greep Schijvenaar enige malen in. Een wijziging in de opstelling van de Nederlandse voorhoede leverde meer acti viteit op. Lenstra en Rijvers verwisselden van plaats en de Fries loste enkele schoten van verre afstand. Twee doelpunten in de laatste vijf minuten Voor de verrassing zorgde Lenstra door vijf minuten voor het einde de stand op 32 te brengen. De spanning steeg, want de kans op een overwinning was groot. De Belgen hielden vol. Schijvenaar en zijn mannen verdedigden krachtig, doch een zege werd niet geboekt. Bij een aanval zette Lemberechts scherp voor. De bal zoit ver moedelijk achter gegaan zijn, maar Steen bergen hield hem vlak bij de doellijn met zijn hand tegen. Strafschop! Rustig plaatste Mermans zich achter de bal en schoot kei hard in (33). De bal werd afgetrapt en kort daarna kwam het einde van deze in de tweede helft zo spannende wedstrijd, welke weer geen succes voor de Belgen heeft op geleverd. Tevreden over het resultaat, maar niet over het spel „Wij zijn content", merkte een Belgische collega na afloop op. Hij was zeker blij dat Mermans op het laatste ogenblik een straf schop ingeschoten had. Ook wij waren te vreden dat de Nederlanders zich na de hervatting zo prachtig hersteld hebben, waardoor de met rust zeker schijnende nederlaag voorkomen werd. Tevreden over het spel der Nederlan ders zijn wij echter minder en speciaal niet over de debutanten Steenbergen en Bran des. Laatstgenoemde heeft door het tweede doelpunt voor zijn rekening te nemen veel goed gemaakt. Of de Keuze-commissie een ander in zijn plaats zal aanwijzen, betwij felen wij. Minder dan Roozenburg of Appel was hij ook weer niet. De jeugdige Ponstein, die wij Zaterdag in het Weste lijk elftal aan het werk zagen, is nog niet rijp voor de middenvoorplaats in de verte genwoordigende ploeg. Steenbergen begon zeer zwak, kwam er na rust beter in, maar heeft over hel algemeen niet voldaan. Zijn voorganger Van Bun sloeg zich beter door de moeilijkheden. De derde debutant, Van Schijndel van SW, heeft zich van" een plaats in het Ne derlands elftal verzekerd. Hij was een energieke werker, die niet alleen aandacht besteedde aan de verdediging, maar even eens aan de voorhoede. Hij nam de bal vaak van zijn tegenstanders af en plaatste dan goed naar zijn landgenoten, die dan aanvallen opzetten. De terugkeer van Möring is geen succes voor de speler uit Enschedé geweest. Of moet hij zich, evenals de vorige keer, in werken? Hij begon toen goed en werkte zich daarna op tot een speler, die moeilijk te passeren was. In deze wedstrijd had Mermans het minder moeilijk en deze kreeg meer bewegingsvrijheid dan hij ver wacht had. Stoffelen, die voor De Vroet is ingeval len, plaatst slordig en had met de snelle Lemberechts veel moeite. Rijvers is even min nog een speler van klasse. De anders zo bewegelijke speler van NAC was min der actief dan in de eerste wedstrijden, waarin hij als international uitkwam. Zijn buurman Clavan kon evenmin vóór de rust in vorm komen. Daarna herstelde hij zich en speelde een goede partij. In iedere wedstrijd van het Nederlands elftal ver richt hij nuttig werk door een doelpunt te maken. Wilkes hebben wij deze middag weinig harde schoten zien lossen, maar dat nam niet weg dat hij de beste speler uit de voorhoede was. Er ging veel van hem uit, hij gaf de bal op de juiste wijze af, waardoor er veel gevaar ontstond. Lenstra, die voor rust met koppen en schieten weinig geluk had, was het beste op dreef, toen hij als linksbinnen kon ope reren. Hij ging dan recht op het doel af en loste harde schoten. Tenslotte nog iets over Kraak en Schij venaar, de vertegenwoordigers van de clubs uit Kennemerland. Dezen hebben een uitstekende wedstrijd gespeeld. Het werk van doelman Kraak viel het meeste op. Resoluut trad hij op, liep op tijd uit zijn doel en redde in enige hachelijke situaties. Kraak kan de beste speler van het veld worden genoemd. Aanvoerder Schijvenaar kan op een goede wedstrijd terugzien. Krachtig verdedigde hij en dat was nodig in de strijd tegen de snelle Belgen. Belgische debutanten waren beter dan de Nederlandse België had vier debutanten en wel Gil lard (links achter), Mees (rechtshalf) en de binnenspelers Govard en Coppens. Van laatstgenoemde werd veel verwacht. Zijn debuut was ook goed. Snel trok hij er tus sen uit, maakte zich enige malen vrij, maar een schutter, waaraan de Belgen behoefte hebben, was hij niet. Govard was ook een goede kracht, die nog wel eens kans zal krijgen in de Belgische ploeg uit te komen. Hij is evenmin een schutter. Gillard en Mees waren goed, zij het ook minder dan de oude beproefde krachten als Aernoudts, een voortreffelijke achter speler en Henriët, een goede kanthalf Carré, de stopper-spil, had het voor rust vrij rustig, maar daarna moest hij, toen de Nederlandse voorhoede kwam opzetten, meer in actie komen. Van de bekende Belgische spelers, die meermalen getracht hebben Nederland een nederlaag toe te brengen en deze middag goed speelden, noemen wij Mermans. Van hem moeten wij hetzelfde zeggen als van de binnenspelers: hij is geen schutter. Meert had het minder druk dan Kraak, maar verrichtte keurig werk en de bui tenspelers Thirifays en Lemberechts wa ren zeer snelle spelers, die goed voorzet ten, maar (het wordt vervelend om het te zeggen), over schutterscapaciteiten be schikken zij niet. Tenslotte nog een woord van hulde aan scheidsrechter Nilsson voor zijn uitsteken de en rustige leiding. Belangstelling van ministers Door de Benelux-conferentie waren vele Belgische autoriteiten in ons land. Enkelen toonden hun belangstelling. Premier Spaak was aanwezig en ook de Nederlandse mi nister-president dr. W. Drees. Tribune zakte in Een voor deze wedstrijd aangebrachte zittribune welke vlak bij de wielerbaan was opgesteld, zakte in de tweede helft in over een afstand van twintig meter. De bezoekers vielen en enkelen liepen won den op. Spoedig hadden allen weer elders een plaatsje gevonden. Oude liefde roest niet Prof. I. Snapper, eertijds een der be kendste Nederlandse internisten, verbon den aan het Wilhelminagasthuis te Am sterdam en twintig jaar lang hoogleraar in de interne geneeskunde aan de Amster damse universiteit, thans hoofd van de tweede interne afdeling van het grote Mount Sinai Hospital te New York en clinical professor of medicine aan de Co lumbia University te New York, is Vrijdag per vliegtuig uit Amerika in Nederland aangekomen, teneinde Zondagmiddag de voetbalwedstrijd Nederland-België te zien. Hij heeft zijn intrek genomen in het Victoria-hötel. Na de wedstrijd keerde hij naar Amerika terug. Vriendschappelijke voetbalwedstrijden AmsterdamBrussel 30 RotterdamAntwerpen 13 Den Haag—Limburg 5—4 Noor d-Br ab a nt—N ederla nds politie - elf tal 0-0 Nederlandse StudentenBelgische Studen ten 05 UtrechtBrugge 12 -- Kraak stompte in de tweede helft, toen hij zich voortreffelijk weerdeeen schot van een der Belgen tot hoekschop. Schijvenaar klampte zich aan de paal uast. Vreugde heerste in hel Nederlandse kamp, toen Abe Lenstra vijf minuten voor het einde doelman Meert passeerde. Belgen waren in alle opzichten beter en doelpuntten tien maal Het zou er voor de toekomst van ons Nederlandse voetbal bepaald somber uit zien, wanneer geen sterker jeugdelftal op de been zou kunnen worden gebracht dan dat wat Zondagmorgen op het „Haarlem"- terrein aantrad en roemloos ten onder ging tegen het Belgisch elftal. Roemloos.en maar liefst met 210. Of dit Nederlandse jeugdelftal moet ver beneden zijn vorm hebben gespeeld óf en dan met name voor wat betreft de achterhoede en de middenlinie men heeft een verkeerde keus gemaakt. Tegenover de snelle, handige en tech nisch veelal bewonderenswaardig spelende Belgen, sloegen de Nederlanders over alle linies een pover figuur. Geen enkel licht punt was er. Zo nu en dan een flits van aardig individueel spel, soms een staaltje spel, dat een zeker talent verried, maar daarna hopeloze blunders, mistrappen en een voortdurend gebrek aan snelheid, fan tasie en doorzettingsvermogen- En het begon zo hoopvol: een reeks van aardige combinaties, enige gevaarlijke schoten en een verdienstelijk doelpunt van de kleine NOAD-linksbuiten Lover. Maar nauwelijks kwam daarna de Belgische voorhoede op toeren, of het rammelde in de Nederlandse achterhoede, waarin Mei nes (Frisïa), Hemkes (Stormvogels) en Hendriks (Vitesse) al een heel pover figuur sloegen. Weldra moest doelman Gerberink (Enschedé) dan ook zwichten voor een prachtig schot van de gevaarlijke' rechts buiten Depres, die een offensief inleidde, dat België, dank zij treffers van de schotvaardige binnenspelers Huysmans, Decorte en Corbeel binnen een kwartier een 14 voorsprong opleverde. Profi terend van fouten van Meines en Hendriks alsmede van de stijlvolle, maar overigens onbetrouwbare doelman Gerberink kon den de Belgen door Decorte en Corbeel de score opvoeren tot 16, alvorens Steen- Spanning in district IV BW heeft met 20 van Limburgia ge wonnen. Daardoor is de stijd om de boven ste plaats in district IV spannender gewor den. Dat blijkt uit onderstaande stand: BW 19 14 1 4 29 37—13 Limburgia 19 13 3 3 29 48—32 Willem n 20 11 3 6 25 42—25 NAC 19 9 3 7 21 37—32 WV 18 9 2 7 20 27—14 TSC 20 5 8 7 18 36—37 MW 18 6 5 7 17 35—31 Brabantia 18 7 3 8 17 23—27 Juliana 18 6 3 9 15 4152 Helmond 19 3 4 12 10 26—47 Spechten 20 2 3 15 7 27—65 Hockey Nederlands dameselftal tegen Frankrijk Een A- en B-team, bestaande uit 22 dei- sterkste hockeyspeelsters van ons land. heb ben Zaterdagmiddag in het Wagener- Stadion te Amstelveen wedstrijden gespeeld tegen herenploegen. Het B-team ging vol komen roemloos met 41 ten onder tegen een junioren-combinatie van Amsterdam, maar het A-team, dat vrijwel gelijk was aan het na afloop gekozen nationale elftal, hield de eer der dames hoog door met zeer sterk spel. dat veel vertrouwen wekte voor de ko mende wedstrijd tegen Frankrijk 11 te spelen tegen een combinatie van spelers uit Amsterdam 1, 2 en 3. De keuzeeommissie stelde het volgende elftal vast. dat Zaterdagmiddag 19 Maart om drie uur in hel Wagener-Stadion te Am stelveen de strijd zal aanbinden met de Franse dames: Doel: J. Jurïssen (Pinoké). Achter: E. Loeb van Zuylenburg (Rood Wit) en I. Piel (HHYC). Midden: N. Buissant (Hilversum), H. Smit- huysen (Amsterdam) en M. Wijnstroom (BDHC). Voor: E. Blekemolen (Be Fair), H. Vreede (Rood Wit), F. Brouwer (HHYC), M. Francken (BDHC) en L. Nijpels (A'dam). Reserves: L. Roemers (Hilversum). G. de Jong (HDM) en C. Nagel (Leiden) H.H.IJ.C. won met 17—0 De competitie om het kampioenschap van Nederland is ingezet met een record-zege voor HHIJC. Met 17—0 wonnen de Hagenaars van LHC het kampioenselftal uit het Noorden. BMHC—Laren 3—4. De laatste competitiewedstrijd van BMHC heeft een nederlaag van 34 tegen Laren opgeleverd. De Bloemendalers begonnen goed en namen door toedoen van Carp de leiding. Daarna was Laren op dreef en passeerde de zwak spelende verdediging van BMHC vier maal. Na de hervatting hadden de Bloemen dalers zich hersteld en door toedoen van Markus werd het 34. Voor de competitie zijn gespeeld: Promotie tweede klas, heren: ZandvoortGroen Geel II O-O. Promotieklas B, dames: HBSBDHC 14; Amsterdam 2Amersfoort 30; Pinoké Rood Wit 2 6—2. Tweede klas B: BDHC 3— Zuidwijck 2—0; HurleyFit 1—0. Athletiek Jaarvergadering K.N.A.U. In Amsterdam is de algemene jaarlijkse vergadering van de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie gehouden, onder voorzitter schap van ir. A. Paulen. Tot ere-leden werden benoemd: Fanny BlankersKoen. de scheidende voorzitter van de Technische Commissie de heer D. J. Willink en de heer J. H. Leuvcrink. Ir. Pau len bracht speciale hulde aan Wim Slijkhuis voor zijn optreden in Amerika. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. B. Wesseling, vice-voorzitter, B. Wirtz, secretaris penningaieester en N. L. Lemmens, commissaris herkozen. bergen (Feyenoord) die eveneens ver be neden de verwachtingen bleef, Duchesne voor de tweede maal kon passeren (26). Een minuut voor rust werd het door toedoen van Decorte nog 27. Nadat Steenbergen een penalty onbenut had gelaten, drongen de Belgen de Neder landers vrijwel volledig in de verdediging terng. De Belgische aanvalsleider Corbeel bracht spelenderwijs de stand op 29 en nam ook het begeerde tiende doelpunt voor zijn rekening in de laatste seconde van deze zo teleurstellende krachtmeting. Voor de Belgische ploeg alle bewonde ring voor de demonstratie van technisch kunnen, positiespel, ploegverband, snelheid en dash! HEREN SCHEIDSRECHTERS Eenvoudig zakhorloge, tevens stopwatch f 9.25 Wat Kan kan, kan Kan alleen JUldEUER-nORlOGER ia DEN HAAG VUISTRAAT 12» HAARLEM CJ B4RTtt30BI55TR. 2 TEL. 13004 IJandbal Rapiditas uitgeschakeld De in Aalsmeer gespeelde beslissingswed strijd om het kampioenschap van districts tweede klas heren heeft het Rapiditas-team niet de hoogste plaats in< deze competitie kunnen brengen. Het was een tamelijk harde en gelijkopgaande strijd, waarin de Haarlemmers weinig geluk hadden. Een 13 meter worp werd b.v. gemist. Na de rust, welke met 11 inging, doeolpuntte Turno nog tweemaal, zodat deze ploeg met de 3—1 overwinning beslag legde op de eretitel. Ook de promotie- en degradatie-competi tie gaf voor het Haarlemse BGV damesteam niet veel goeds. Het moest het ondanks een technische meerderheid afleggen tegen het enthousiaste spel van Nieuwe Niedorp en noteerde haar eerste nederlaag in dit seizoen met 2—3. Met spanning wordt thans uitgezien naar de wedstrijd Concordia-reservesNieu- we-Niedorp. Indien eerstgenoemden op eigen terrein kunnen winnen, zou dit voor Nieuwe Niedorp een verlies betekenen van twee kost bare punten, waadoor BGV haar verliezen van bovengenoemde wedstrijd ten dele goed gemaakt kan zien. De stand 'is thans: Nieuwe Niedorp twee gespeeld vier punten; BGV drie en vier p.; Concordia II drie en nul p. Dc oefenwedstrijd BGV—Concordia ein digde met 19. Sportieve aanvoerder Een uur voor de wedstrijd kwamen de spelers van het Nederlands elftal, alvo rens naar de kleedkamer te gaan. een kijkje in het Stadion nemen. „Heb je nog last van de knie?" vroegen wij Arie de Vroet, de aanvoerder vari het Nederlands elftal. De Feyenoorder, die er trots op is, dat Nederland nog nooit van België heeft ver loren, als hij medespeelöe, antwoordde met een tikje weemoed in zijn stem: ..Met het lopen heb ik er geen last van. maar bij het starten, het snel vertrekken voel ik pijn, Ik vond het te riskant om toch mee te spelen en zo heb ik zelf maar be slist. zonder dokter, dat ik mijn plaats af sta. Schijvenaar zal me vervangen, hij is de oudste in „dienstjaren" De sportieve De Vroet liet er nog op volgen: ..Als dat record, nu ik niet speel, maar niet gebroken wordt, dan ben ik best tevreden". En aldus geschiedde. Een kraakje In de tweede helft vuurde Torke Lem berechts een kogel af, zo scherp en hard, dat Kraak de bal slechts tot hoekschop kon verwerken. Maar „krak", zei een mid- denhandsbeentje van Kraak en gewond zette de doelman het spel voort. Een foto zal moeten aantonen of de verwonding ernstig is. Het is nog niet zeker, aldus dr. Jan Thomee, dat het beentje gebroken is. Of Piet Kraak Zondag tegen 't Gooi in de competitie zal kunnen uitkomen voor de beslissing, welke club degradatiewedstrij den zal moeten spelen, is nog zeer de vraag. Steenbergen schrok steenbergen dronk na afloop in de kleed kamer uit een flesje limonade. De bonds voorzitter, Karei Lotsy vroeg hem: „Kon je niet anders of ging het per ongeluk?' Met weinig woorden en met meer gebaren legde de SVV-er uit, hoe dat in die laatste minuut was gebeurd. „Ik schrok van die Belg, die plotseling bij mij opdook en mijn hand schoot toen uit voor ik het wist. Mis schien had ik het leer kunnen wegkoppen, maar ja. dat kan ik achteraf nu wel zeg gen. Ik vind het vervelend voor de jongens". Cufers. Niet minder dan drie en twintig maal hebben de Belgen een vrije schop tegen zich gekregen, voor „hands", voor ruw spel, voor buitenspel, enz. De Belgen mochten negen maal een vrije schop nemen. Denk nu niet, dat de Belgen ruw hebben gespeeld. Het ging zeer vriendschappelijk in het veld. Tien hoekschoppen namen de Belgen op het doel van Kraak en de Neder landers vier op dat van Meert. Over cijfers gesproken, directeur Bessum zei. dat 64.000 toeschouwers, een record, welletjes waren. Het stadion is op 50.000 gebouwd en de uitgangen zijn voor meer dan 65.000 niet geschikt. Tijdens de wed strijd vond één van de tijdelijke tribunes, vlak voor de Marathontribune, het ook welletjes en met een „krak" begaf het ding zich. Het liep allemaal nog al goed af, enkele licht gewonden. Abe doelpuntte Abe Lenstra stond in de kleedkamer zijn zwarte pruik te kammen. „Eindelijk een doelpunt van jou", zeiden wij. Hij knikte, hij is geen man van veel woorden, maar zijn gezicht drukte voldoening uit. Hij was op het veld uitgelaten van blijheid geweest, toen hij gescoord had. Hier, aangekleed en wel, was hij weer de rustige Fries. Toch zegt hij enkele woorden, welke wij hier herhalen, maar misschien meer voor de officials zijn bestemd. „Op een binnen plaats presteer ik meer dan op de vleugel", zegt Abe, „Ik moet me vrijer kunnen be wegen, niet aan een lijn vastzitten en ik moet ook op een plaats staan, waar je betere Scoringskansen krijgt." Nilsson. Scheidsrechter was de vriendelijke Zweed Nilsson. Onze eerste vraag betrof het spel peil. maar daarover wilde hij zich in geen geval uitlaten. Hij zei dit op een hoffelijke manier. De Zweed was kennelijk bang ons met de waarheid te kwetsen Wat hij wel wilde vertellen, was, dat het een erg prettige wedstrijd was geweest om te leiden. De sfeer, waarin gespeeld werd, was voorbeeldig, uiterst sportief. Wal de uitslag betreft, vond de heer Nils son, dat het 33 gelijke spel de verhouding het beste weer gaf. De spelers van Haarlem, EDO en RCH, die het Haarlems elftal vormden, dat Za terdagmiddag op het terrein van „Haar lem" tegen het Westelijk Bondsclftal speel de. heeft een goede indruk gevestigd. Vooral in de tweede helft speelde de ploeg behoorlijk en vergrootte de met rust ver kregen voorsprong van I0 tot 40. een uitslag, welke dc verhouding overigens goed weergaf. Hel spel der Westelijken viel tegen. Al leen Ponstein van Concordia heeft behoor lijk spel laten zien en de Technische Com missie van de KNVB zal zijn spel onge twijfeld blijven observeren. Hij bezit kwa liteiten, om als aanvalsleider op te treden. Zaterdag deed hij het soms te veel alleen. Daardoor kreeg het publiek enkele felle doorbraken en behoorlijke schoten van hem te zien, maar toen de spil van RCH, De Vos, zich op de hoogte had gesteld van de spelwijze van de middenvoor, was deze minder gevaarlijk dan in het eerste ge deelte van de strijd. In de voorhoede was Van Wijngaarden op de linkervleugel bijzonder actief. Hij had echter weinig steun in de linksbuiten Wouters (EBOH), een tweedeklasser uit Zuidholland. De rechtervleugel Bruijn (SW)-Hoek (Feijenoord) deed het wat te kalm aan. Het beste deel van het Westelijk elftal was de middenlinie Wimmers-Altink-Van Beek. Vooral Van Beek van ADO is een harde werker, die goed verdedigde en mei verre trappen de voorhoede aan het werk zette. De achterspelers Van Kampen (ADO) en Bak_('t Gooi), die Spel verving, waren voor rust behoorlijk op dreef. In die periode brachten de Haarlemse voor waartsen er niet veel van terecht In de tweede helft kregen de achterspelers het zwaarder te verantwoorden. Ook had doel man Van der Bi.il (Feijenoord) het druk ker, hoewel hij het niet moeilijk had. Van de Haarlemse ploeg ging alleen in de tweede helft een grote activiteit uit. Daardoor s moest de middenlinie en het achtertrio voor rust meer werk verzet ten dan daarna, Wille kreeg evenwel wei nig schoten te verwerken. Toen de Haarlemmers na de pauze goed combineerden, kwamen de spelers van hel Westen ook meer in vorm, waardoor het spel aantrekkelijk werd. Groeneveld kreeg enkele malen gelegenheid harde schoten te lossen en éénmaal had hij succes. Toen bracht hij de voorsprong op 20. Snel trokken de Haarlemmers op het doel van het Westelijk elftal af, maar er werd te weinig geschoten. Doelman v. d. Bijl had tenminste weinig moeite met de schoten van Roozen en Biesbroeck. De Haarlemse ach terhoede kon met gemak de aanvallen der Westelijke ploeg onderbreken. Vooral de achterspelers Odenthal en Van der Lin den waren op dreef en Wille kwam er bijna niet aan te pas. Een kwartier voor het einde heeft Hanse op fraaie wijze twee doelpunten voor zijn rekening genomen, waardoor hij veel goed maakte, want voor rust was hij de minste in de voorhoede. Kort na elkaar trok hij er onverwacht tussen uit en met verre schoten bracht hij de stand op 4—0. Badminton Wedstrijden van „Duinwyck" In Hilversum zijn de badminton kampioen schappen A en B gespeeld, waaraan ook door een tiental leden van „Duinwijck" uit Bloc- mendaal deelnamen. De resultaten waren voor de leden zeer gunstig te noemen, het herenclubbel R. O. HouwerJ. N. Bolleman bereikte de finale, doch werden hierin met 15—5. 152 geklopt door het sterke dubbel HasselaarKamps.uit Hilversum. Ook L. Verhoef wist het. na in de demi finale de Hilversummer v. Heeke met 151, 155 te kloppen, ook tot de finale te brengen, doch verloor hierin van Hasselaar met 15—3. 156 die hiermede zijn kampioenschap pro longeerde. Aangezien in Hilversum voor de oorlogs jaren reeds badminton werd gespeeld, is het resultaat van de „Duinwijck"spelers, die pas een jaar dat spel beoefenen, prachtig te noemen. Zondag hield „Duinwijck" een onderling tournooi in de Tetterodeschool te Haarlem, waaraan dertig leden deelnamen. Na span nende en prettige wedstrijden waren de resultaten als volgt: Het gem°n<?d-dubbel werd gewonnen door het dubbel mevrouw MaxG Hoies. die in de finale mevrouw VerhoefR Jansen met '55. 155 klnp'e, Het dam - dubbel was voor de dames Boot en Knunt. deze wonnen de finale van het dubbel mevrouw Van Veelenmej. Th. Verhagen met 14—3. 11—14, 11—7 Het dames-enkel was voor mej. Th. Ver hagen. die in de finale mej, G Knuijt met 119. 110 klopte. In het heren-dubbel klopten de heren B. Jansen en G. Hoijes het dubbel J. N. Bolle man—H. Lankamp met 15—6, 15—11. Het heren-enkel was voor J. N. Bolleman die in-dc finale na een zeer spannende partij J. S. de Groot met 21—19 klopte. De heer L. Verhoef reikte de prijzen u&

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5