c Portsmouth versterkt zijn positie De 9 Muzen Congres van Gymnastiekverbond behandelde actuele onderwerpen Sport in het kort naar Over de gestegen omzetten der Haarlemse gemeentebedrijven MAANDAG 14 MAART 1949 4 ENGELSE VOETBALCOMPETITIE De leider in de eerste divisie, Ports mouth, heeft zijn positie nog versterkt door een 4-1 zege in de uitwedstrijd tegen Sunderland. Aangezien Newcastle United een nederlaag leed tegen de Wolves heeft Portsmouth nu, bij een gelijk aantal ge speelde wedstrijden, een voorsprong van vijf punten. Derby County, dat Everton er met de oneven goal onder hield, staat zes punten achter, doch heeft een wed strijd minder gespeeld. De grootste bedrei ging voor Portsmouth zal wellicht van de zijde van Manchester United komen. Deze ploeg telt eveneens zes punten minder, doch heeft slechts 29 wedstrijden gespeeld, tegen Portsmouth 31. Zaterdag moest Portsmouth het zonder midvoor Clarke stellen, die tot dusver als middenvoor schitterend werk heeft gele verd. Hij werd goed vervangen door de rechtsbinnen Froggart, wiens plaats werd ingenomen door Reid, die uit de reserve- ploeg gehaald werd. In weerwil van deze veranderingen speelde Portsmouth veel te sterk voor Sunderland en de invaller Reid scoorde twee doelpunten. Froggart vond eenmaal het net. Johnnie Morrris, voor wie Derby een bedrag van 24.000 pond sterling aan Man chester United betaald heeft, zorgde voor een grote opkomst van'het publiek bij de wedstrijd Derby County-Everton, maar in het veld stelde hij te leur. De krappe zege van Derby was zeker niet in de eerste plaats aan hem te danken. Dan hadden de Wolves meer voordeel van de jonge links buiten Wilshaw, die voor de eerste keer in het eerste elftal meespeelde en op schitterende ^wijze de hattrick verrrichtte in de wedstijd tegen Newcastle United. Opvallend is het dat tal van ploegen in eerste en tweede divisie nederlagen leden in weerwil van het feit, dat ze hun jongste kostbare aanwinsten in het veld brachten. Sunderland kwam uit met rechts buiten Wright van Pertick Thistle, Ply mouth met Dougall van Birmingham en Sheffield Wednesday met Gannon van Notts County, doch zij werden alle drie verslagen. Daarentegen doelpuntte Moir, die door de Bolton Wanderers opgekweekt is en niets gekost heeft, drie maal tegen Middlesbrough, dat de beroemde Mannion in zijn gelederen had, maar desondanks een 1-4 nederlaag moest incasseren. Arsenal had nog een klein kansje op de titel, maar faalde tegen Preston, dat voor zijn plaats in de eerste divisie vocht en een puntloos spel forceerde. In de tweede divisie wonnen de leidende clubs Southampton, Fulham en West Brom- wich, terwijl de Spurs gelijk speelden. Southampton leidt met 45 punten uit 32 wedstrijden, voor Fulham met 40 uit 31, West Bromwich met 39 uit 30 en Totten- ham met 38 punten uit 32 wedstrijden. Onder aan de lijst hebben Nottingham Forest en Lincoln City, die tegen elkaar gelijk speelden, respectievelijk 22 uit 32 en 22 uit 33 wedstrijden. Het totaal aantal toeschouwers, dat de Engelse League wedstrijden bijwoonde, bleef juist onder het millioen. De uitslagen in de eerste divisie luiden: Arsenal-Preston North End 0-0; Aston Villa-Manchester City 1-0; Blackpool- Chelsia 2-1; Bolton Wanderers-Middles- borough 4-1; Derby County-Everton 3-2; Huddersfield Town-Burnley 1-0; Liver pool-Birmingham City 1-0; Manchester United-Stoke City 3-0; Sheffield United- Charlton Athletic 2-0; Sunderland-Ports mouth 1-4; Wolverhampton Wanderers- Newcastle United 3-0. Zege van 2—1 voor VSV VSV speelde Zaterdagmiddag een vriend schappelijke voetbalwedstrijd tegen En schede en won met 21. Biljarten Europees kampioenschap 71/2 De uitslagen van Zaterdag waren: Vingerhoedt Chasserau Nussberger Van de Pol Galmiche Van Hassel Dufetelle Metz Domingo Vingerhoedt300 Galmiche Van Hassel Nussberger 137 Domingo Chassereau Van de Pol Dufetelle 300 Zondag zijn gespeeld: Galmiche 300 Kocian 200 300 21 44 14.28 149 21 46 7.09 300 19 64 15.78 88 19 13 4.63 300 12 132 25.— 102 12 32 8.50 300 29 35 10.34 296 29 87 10.20 300 21 55 14.28 231 21 46 11.— 300 32 57 9.37 92 32 16 2.87 300 8 135 37.50 15 8 7 1.87 300 19 73 15.78 137 19 29 7.21 300 15 74 20.— 67 15 17 4.46 300 22 56 13.63 300 22 40 13.63 Vingerhoedt Korfbal Oosterkwartier versloeg Swift met 4—2 In een vrij forse wedstrijd heeft Ooster kwartier met 42 van Swift gewonnen. Vooral D. Starink heeft uitmuntend gespeeld en nam twee doelpunten voor zijn rekening. Starink Jr. opende de score, doch de inter nationaal P. Oerlemans maakte gelijk. Voor rust gaf D. Starink zijn ploeg de leiding, welke voorsprong onmiddelijk na de rust door dezelfde speler tot 3—1 werd opge voerd. Onder de bedrijven door miste Ooster kwartier één en Swift twee strafworpen. Nadat Drogtrop de stand op 41 had ge bracht, verkleinde Swift de achterstand (4—2). Oosterkwartier 2 trok met zeven inval lers (sters) naar Amsterdam en behaalde een 9—2 overwinning op DTV 2. Sport Vereent speelde tegen Rohda en hield tot de rust goed stand. Rohda nam de leiding, doch Ritburg maakte gelijk. Na de hervatting kreeg Rohda een overwicht en won met 41. Aurora speelde tegen DDV gelijk (11), hetgeen ons enigszins tegenviel. Daarentegen verraste Aurora 2 met een keurige 21 over winning op DTV 3, dat bij rust met 10 de leiding had. De wedstrijd ZKV 2Sport Vereent 2 werd uitgesteld. Animo Ready won overeenkomstig de verwachtingen met 31 van Roda 3, en Victoria herstelde zich van de nederlaag tegen Oosterpark 2: Watervliet I werd met 51 daarvan het slachtoffer. De overige uitslagen luiden: Reserve eerste klasse: SVK 2Archipel 2 35; Westerkwartier 2Blauw Wit 2 02 (Blauw Wit 2 kampioen). Reserve tweede klasse: Amum 2A'dam Zuid 2 0—1. Zilveren korf: KZAllen Weerbaar t. a.; Amsterdam ZuidWesterkwartier t. a.; Luto KCN 6—3. Zilveren Nieuws v. d. Dagbal: Wester kwartier 3Giraffes 102; Blauw Wit 5 KZ 2 1—6: Rohda 2—KCO 4—2; KVD—Blauw Wit 33; Oosterpark IGroen Geel 2 78; ZKC 2—Roda uitgesteld; Luto 2—Landlust 3—5: Swift 2—ZKC 14—6. In de Haarlc-mse Korfbalbond zijn ge speeld: Eerste klasse: Oosthoek 1THB 1 21: Aurora 3O'kwartier 3 03. Stads- Editie-beker: Animo Ready 2Haarlem 1 00. Tweede klasse: Oosthoek 2Onder Ons 21: THB 2O'kwartier 4 uitgesteld. Derde klasse: Oosthoek 3—SV 4 uitgesteld; Water vliet 5Aurora 5 20. Waterpolo Bekerwedstrijden In de Van Duylbeker-competitie van de K. N. Z. B. verloren de dames van VZV met 30 van ODZ. Hierdoor is VZV van verder deelnemen aan de bekercompetitie uitge schakeld. In de tweede ronde van de bekercompetitie heren heeft HPC gewonnen van HVGB 2. Door inschieten van» Veen nam HVGB de leiding en Mauritz scoorde met een mooie doorslag bal de gelijkmaker. Na de rust plaatste Dijkstra een vrije worp naar Mau ritz, die doelpuntte. Smit bracht de eindstand op 3—1 voor HPC. Haarlem speelde uit tegen SVH. Door doel punten van Diepersloot, Paanakker en Bijlsma ging de rust in met 24 voor Haar lem. Na de rust zette SVH deze achterstand om in een voorsprong van 65. Van Dooren- malen scoorde de gelijkmaker 66: wel doelpuntte Haarlem nog eenmaal, doch het doelpunt werd niet toegekend. Door deze uitslag komt Haarlem als bezoekende ver eniging in de derde ronde. Dan wordt ge speeld HaarlemHPC. De wedstrijd RZC—HVGB is niet gespeeld; HVGB had om uitstel verzocht doch niet ge kregen. HVGB kwam niet op en heeft regle mentair verloren met 50. Hierdoor zal DWR in de derde ronde moeten spelen tegen RZC. De uitslagen in de competitie van de kring Haarlem waren: Afdeling T. dames: Haarlem—HPC 2—2. Afdeling II, dames: DWT 2DWR 2 41. Heren, afdeling I: VZVDWR 32, Afde ling II: Haarlem 3—Haarlem 2 0—3. Afdeling IV: PSVH 1—DWT 3 1—0; HVGB 5—HPC 4 3—1; VZV 3—HZV 1—HZV niet opgekomen. Adspiranten: HPC-HVGB 0-4; VZV— DWT 5—0. 300 30 42 10.— 200 30 56 6.66 300 27 51 11.11 280 27 66 10.37 300 11 86 27.27 104 11 31 9.46 300 22 121 13.63 204 22 54 9.27 300 21 53 14.1S 152 21 32 7.23 Domingo 300 Van de Pol Chassereau Van Hassel 152 De spanning neemt gij elke ronde toe. Van de Pol is practiseh uitgeschakeld voor de titel, nu hij drie matchpunten achter staat met nog twee partijen te spelen. Maandag is het tournooï geëindigd. De stand na de 7e ronde luidt: 1. Domingo 12 p. 16.51 gem.; 2. Van Hassel 12 p. 11.61 gem.; 3. Chassereau 10 p. 13.62 gem.; 4. Vin gerhoedt 10 p. 14.64 gem.; 5. Van de Pol 9 p. 16.26 gem.: 6. Metz 8 p. 14.28 gem.; 7. Dufe telle 7 p. 11.76 gem.; 8. Galmiche 2 p. 8.11 gem.; 9.- Nussberger 0 p. 8.03 gem.; 10. Kocian 0 p. 5.05 gem. Documentaire films voor het Holland festival. Teneinde te voorzien in het grote tekort aan goede filmscenario's, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een bedrag beschikbaar gesteld, waarmede de Nederlandse Bioscoopbond in staat is gesteld, een prijsvraag uit te schrij ven tot het verkrijgen van een tiental ideeën voor een documentaire film. Tien van de ruim zestig inzenders hebben nu opdracht gekregen om een volledig scenario uit te werken. Van deze tien zullen er twee, die daarvoor naar het oordeel van de jury in aanmerking komen, nogmaals een prijs ont vangen en tevens door financiële steun van het Ministerie in staat worden gesteld hun scenario tot een film te verwezenlijken. De twee documentaire films zullen ver toond worden op het Holland-festival. Kosmopolitisch. Het communistisch partijbureau van het Gorki-staatsinstituut voor literatuur heeft medegedeeld, dat pro fessor Brofman, die Sovjet-literatuur doceer de, uit zijn functie is ontslagen wegens „kos mopolitische activiteit, waardoor aan de vorming van de studenten schade werd toe gebracht". Volgens deze mededeling in „Cul tuur en Leven", het blad van de propaganda- afdeling van het centrale comité van de com munistische partij, zijn nog twee andere docenten aan hetzelfde instituut om gelijke redenen ontslagen. Het besluit tot het ontslag is genomen naar aanleiding van de publicatie van een brief van vier studenten, waarin de betrokken docenten werden gecritiseerd. Kunstwerken van Amsterdam. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is een ten toonstelling „Kunstwerken, sedert de bevrij ding aangekocht door de gemeente Amster dam" geopend. Gymnastiek Geslaagde uitvoering van „Concordia" Precies acht uur marcheerden Zaterdag de leden van „Concordia" onder leiding van hun leiders en voorafgegaan door het trommel- corps en vlaggenstoet der vereniging, de grote zaal van het Concertgebouw binnen en stelden zich op het podium op. Tot de talrijke aanwezigen, onder wie de heer D. J. A. Geluk, wethouder van On derwijs en Lichamelijke Opvoeding, sprak de heer F. Jansen, voorzitter der vereniging een welkom en deelde mede, dat aan deze demonstratie-avond slechts door een deel der leden kon worden medegewerkt, daar het onmogelijk was de ruim 800 leden op één avond te laten optreden. Zo zouden dan deze avond speciaal dames en heren, aangevuld door enkele adspirantenafdelingen benevens een groepje kleuters hun kunnen vertonen. Na het spelen van het Bondslied en Vaan- delgroet, kwamen het eerst de kleuters, onder leiding van mejuffrouw A. D. Jonk man, voor het voetlicht om te laten zien, wat zij al presteerden. Dit ging hun goed af, zodat dit een aardig nummer was. Vervolgens traden oudste meisjes, jongens en dames, afwisselend op met vrije en toe steloefeningen. Een groepje heren gaf te zamen met jongens een nummer grond- gymnastiek. Helaas misten wij op dit programma een toestelnummer heren. De door de damesseniores voor haar reke ning genomen knotsoefening werd netjes uitgevoerd. De tweede oefening van de rhythmisehe afdeling was eenvoudig van samenstelling maar werd goed uitgevoerd. Na een slotwoord van de voorzitter, waarin deze de aanwezigen die nog niet de gym nastiek beoefenen, opwekte om aan deze zo belangrijke tak van sport ie gaan deelnemen door Iïci te wórden van ëen der plaatselijke gymnastiekverenigingen, besloot „Concordia" met een bal de geslaagde uitvoering. (Van onze medewerker) Onder grote belangstelling is Zaterdag en Zondag te Utrecht het eerste congres van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond gehouden. Hoewel in 1942 reeds hiertoe besloten was, hebben o.a. de oorlogsomstandigheden en de Bondsfeesten van 1946 en 1948 het eerder bijeenroepen van dit congres on mogelijk gemaakt. Mede door een zeer goede organisatie, inleidingen door vier deskundige personen en een aandachtig gehoor, heeft dit congres zich doen kenmerken als een studie-bijeen komst, waarop niet gymnastiek-technische aangelegenheden werden behandeld, doch uitsluitend die onderwerpen, welke met de organisatie in en de leiding van het Ver bond, de Kringen en de verenigingen ten nauwste verbonden zijn. De heer Joh. Dijk uit "Winterswijk merk te in zijn rede: „De overheid, de jeugd en het K.N.G.V." op, dat er in ons land nog een ontstellend groot gebrek is aan behoor lijk ingerichte gymnastieklokalen. Talrijke verenigingen moeten "zich behelpen met schuren en achterzalen van cafés. Deze verenigingen beschikken zeer dikwijls over geen- of over onvoldoende geschoolde lei ding. Het spreekt, dat onder deze omstan digheden de jeugd zich gaat uitleven op een terrein, waarop zij juist niet terecht moet komen, wat ten koste van de gezondheid gaat. Spontaan brengen overheid en particu lieren dikwijls grote bedragen bijeen voor het oprichten van sanatoria. Dit is het paard achter de wagen spannen. Juist door het verstrekken van gelden, die het mogelijk moeten maken de jeugd op te voeden tot gezonde en krachtige mensen, voorkomt men, dat men sanatoria moet oprichten om ze weer gezond te maken. Spreker betreur, de dan ook ten zeerste het besluit van de ministerraad van 30 December 1947 betref fende de stopzetting van de bouw van gymnastieklokalen De heer P. J. Slothouwer uit Duiven- drecht, lid van de Paedagogische Commis sie van het K.N.G.V., sprak over: „Sfeer en stemming in de K.N.G.V.-verenigingen' waarbij hij vooral liet uitkomen de zeer belangrijke plaats, die de technische leidin; in een vereniging inneemt en ook moet in nemen, om de jeugd en de oudere leden te trekken naar de verenigingen. Het milieu van de vereniging is van belang voor de opvoeding. De heer D. Peters van de Nederlandse Jeugdgemeenschap ondersteunde dit betoog en merkte op, dat bij een overgroot deel van het Nederlandse volk de vrije-tijds- besteding mechanisch geschiedt, m.a.w. men gaat kijken naar hetgeen anderen preste ren. Het K.N.G.V. spoort juist de jeugd aan tot activiteit. Zondags werden de inleidingen voortge zet door de heer C. Ras, inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding, die in een uit voerig betoog het leidersvraagstuk in de verenigingen behandelde. Daar de opleiding voor de M.O.-bevoegdheid niet ingesteld is 'op het leiden van verenigingen, achtte spre ker het een "algemeen belang, dat deze op leiding en de door het K.N.G.V. ingestelde opleiding tot verenigingsleider in nauwer contact met elkaar zouden treden. Als laatste spreker behandelde de heer Th. W. Aalbers uit Arnhem de vraagstuk ken, waarmede de besturen en technische leiding in de verenigingen te maken krij gen. Behalve uitvoering geven aan de doel stellingen waarvoor de vereniging is opge richt, werd in dit betoog ook grote aandacht geschonken aan de verhoudingen tussen de verenigingen onderling, haar verhouding tot de Turnkringen en tot het Verbond. Aan het einde van de inleidingen werd door de Congrescommissie een ontwerp resolutie ingediend, welke onveranderd werd goedgekeurd. In deze resolutie, welke ter kennis van de Ministerraad en de leden der beide Dit jaar zal de beroemde Engelse Grand National" voor de honderdste maal in Aintree verreden worden. Honderd jaar geleden zagen deelnemers en publiek er ongeveer zó uit. Dezer dagen werd de honderdste verjaardag met een costuumfeest herdacht. ZWEMKRING VERGADERT. Vrijdag 25 Maart houdt kring Haarlem van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond zijn alge mene vergadering in „Royal". VOORJAARSCOMPETITIE „DE KAM PIOEN". De HSV de Kampioen hield Zondag haar tweede rit voor de voorjaars competitie. De A-klassers reden 40 km. Na een spannende strijd was de uitslag: 1. G. Voorting tijd 1 uur 13 min. 40 sec.; 2. A. Voortng; 3. G. Gerretsen; 4. T. Drost; 5. Kra mer; 6. Pieters. De nieuwelingen reden 25 km. De uitslag luidt: 1. De Vries tijd 45 min. 50 sec.; 2. Steenbakers; 3. Rustman; 4. Kroe ze; 5. v. Roon; 6. v. 't Hoff. het is zeker te verwachten, dat in de bovengenoemde periode van 90 dagen de Amerikanen dit gebrek wel zullen weten op te heffen. Niet alleen zal trouwens de politie dan beter-bewapend worden, want men zal Kamers gebracht zal worden, dringt het Congres er op aan, dat het besluit tot stop zetting van de bouw van gymnastieklokalen zal worden ingetrokken en de bouw hier van juist krachtig wordt bevorderd; rijks- en gemeentelijke gymnastieklokalen koste loos ter beschikking worden gesteld aan de aangesloten verenigingen; sport- en speel velden worden aangelegd. Verder vraagt de resolutie vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting voor de uit voeringen van K.N.G.V.-verenigingen en een subsidie voor de arbeid, welke nog te verrichten is om door te dringen in alle ge ledingen van het Nederlandse volk, om daardoor de lichamelijke welstand van het gehele volk op hoger plan te brengen, voor welk doel ook de instelling van een lande lijke Raad ter verhoging van de volks kracht verlangd wordt. Zangrecitai in de Renaissancezaal Het comité voor jonge toonkunstenaars bood Zaterdagavond de gelegenheid tot op treden in de Renaissancezaal van het Frans Hals-museum aan de baritonzanger Carel Willink, die zich liet begeleiden door de pianist Kees Bornewasser. Het duurde niet lang of wij hadden al ervaren dat men hier te doen had met een muzikale zanger en een intelligente per soonlijkheid die zich in verschillende genres kan inwerken. Later bleek dat gemoede lijkheid en zin voor humor twee bijzondere natuurlijke eigenschappen van hem zijn. Dit toonde hij in het tweede deel van de avond, toen hij de ballade van Loewe „Kleiner Haushalt" vertolkte, met de bon- hommie van een geboren komische opera acteur, en hij met veel humor de „Villa nelle des petits cannards" van Chabrier liet horen. Zijn pathetiek is niet zó echt, maar hij maakte ze toch aanvaardbaar, zoals in „Drie Joodse liederen" van Sas Bunge. Maar in „Verborgenheit" van Hugo Wolf miste hij de gedragenheid en de spanning. Door de romantische lyriek van de lieder cyclus „An die ferne Geliebte" van Beet hoven heen proefden wij de voorzorg van de muzikale vertolker om de klassieke vormgeving van de compositie, de instru mentale allure ervan, niet te breken. Van een degelijk stijlbegrip getuigden recitatief een aria uit „The Messiah" van Handel en drie fraaie fragmenten uit „The fairy Queen" van Purcell, waarmee tevens de kwaliteit van de stem een goed getim- breerde bariton met voldoende diepte aangetoond werd. In „Aeolus' song" uit Purcell's „The Tempest" demonstreerde Carl Willink bovendien een goed ontwik kelde vlotte coloratuur. Aan het slot van zijn recital liet de zanger een viertal negro spirituals horen, met treffende karakte ristiek voorgedragen. Kees Bornewasser deed als begeleider uitstekende dingen; zijn spel was klaar en duidelijk gerhythmeerd en had de leven dige klank van een voor-voelende aanslag. Speciaal zij gewezen op de liedercyclus van Beethoven en op de liederen van Sas Bunge die hij met de vereiste uitdrukking begeleidde. Een avond van zeer goede beloften. JOS. DE KLERK. De 4700 ton metende Zweedse lucht doelkruiser" „Gotland" is Zaterdagmiddag te Rotterdam aangekomen op thuisreis naar zijn basis Karlskrona, na een reis van vier maanden om Afrika te hebben gemaakt. Rotterdam is de vijftiende haven, die dit schip aandoet. Woensdagmorgen vertrekt de kruiser naar Zweden. Verdeling bouwvolume in Bloemendaal Ter beantwoording van de vraag, door het raadslid ir. de Vassy gesteld in de Bloemendaalse raadsvergadering van 20 Januari, welke richtlijnen in het algemeen B. en W. volgen bij de verdeling van het aan deze gemeente toegewezen bouw volume, delen B. en W. het volgende mee: Bij een zo beperkt bouwvolume als aan de gemeente voor 1949 is toegewezen, is het uiteraard niet mogelijk aan de aanvra gen van alle gegadigden te voldoen.-Bij de toewijzing wordt rekening gehouden met factoren van verschillende aard. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling om voor het jaar 1948 van het beschikbare bouwvolume, gelet op de bestaande ver houdingen in deze gemeente, 35% te be stemmen voor kleine woningen en 65% voor grotere woningen. In 1948 is voor rang verleend aan de bouw van kleine woningen (16 te Vogelenzang en 12 te Bloemendaal voor ouden van dagen), om dat daaraan de meeste beho.efte bestond. Bovendien is er van hogerhand op aange drongen om slachts 15% van het bouw volume te bestemmen voor grotere wonin gen. In het jaar 1948 werd dan ook bouw volume verleend voor de bouw van 28 kleine woningen, één voor dubbel-bewo- ning en acht grotere woningen. Bij de verdeling van het voor 1949 toe gewezen ^bouwvolume hebben B. en W. zich moeten beperken tot de toewijzing van enkele iets grotere woningen, waaronder twee duplexwoningen, omdat het beschik bare volume te gering is, om daarin mede een aantal kleine woningen te betrekken. Bij toewijzing van een aanvullend volume aan deze gemeente voor 1949 zijn B. en W. voornemens dit voornamelijk te bestem men voor dê bouw van duplexwoningen. Uiteindelijk is de verdeling van het bouwvolume nog afhankelijk van het standpunt dat Gedeputeerde Staten te dien aanzien zullen aannemen. Een amateurswedstrijd De animo om deel te nemen aan de door de „Melodisten" te organiseren amateurs wedstrijd, welke gehouden zal worden op Zondag 8 Mei in het Concertgebouw te Haarlem, is zo groot, dat het noodzakelijk blijkt deze over twee avonden te verdelen. De tweede avond zal plaats vinden op Vrijdag 13 Mei. Voor deze tweede avond zijn een wissel zuil en enkele medailles beschikbaar ge steld. Als attractie wordt op de tweede avond een „Melodistenspraakwaterval" gehouden. STILLE OMGANG Ongeveer 25.000 katholieke mannen rpaakten in de nacht van Zaterdag op Zon dag wederom de jaarlijkse „Stille Omgang" door het oudste gedeelte van Amsterdam. Twintig extra treinen brachten ruim 21.000 deelnemers uit alle delen van het land naar de hoofdstad. „Onder Ons" kampioen van de Klaverjasbond De competitiestand van de Klaverjasbond voor Haarlem en Omstreken luidt: Afdeling A gesp, gew. verl. p. Onder Ons 20 17 3 34 Rozenpriëel 21 15 6 30 Harten Aas 20 12 8 24 Harten Boer 21 12 9 24 't Hoekje 21 12 9 24 Klaver Vier 20 11 9 22 't Zandhoekje 21 11 10 22 Spaarnestroom 21 11 10 22 Ruiten Vrouw 21 9 12 18 Ruiten Acht 20 7 13 14 Nieuw Flora 21 4 17 8 Haarlem Noord 20 2 18 4 In afdeling B is „Haarlem Noord" kam- pioen geworden. Vergelijkingen tussen 1948, 1947 en het laatste vooroorlogse jaar 1939 Het Wenen van nu Wanneer men zich afvraagt op welke door de Russen zelfs van automatische wijze Rusland zou kunnen proberen Oos- wapens zou worden voorzien. ..- tenrijk in te schakelen bij het blok van de De mobilisatie van deze communistische onmiddellijk beginnen om het „Bundes- volksdemocratieën, dan doen zich onmid- stoot-troepen zou moeten geschieden in de heer", het leger dus, weer op poten tf dellijk twee manieren voor, die de Russen periode van drie maanden, die zal liggen zetten en een aantal lichtingen op te roe- in de naaste omgeving hebben toegepast. De tussen de ondertekening van het staats- Pen> die, met Amerikaanse wapens uitge- eerste en de minst waarschijnlijke van verdrag en het wegtrekken van de bezet- rust, hun communistische tegenstanders de twee is de methode a la Berlijn. De tingstroepen. Dat de Russen in dat laatste zowel in aantal als in stootkracht verre Russen zouden Wenen kunnen blokkeren geval een vrij aanzienlijk aantal Sovjet- zullen overtreffen. en daarmee de Westelijke geallieerden, die burgers die nu bij de civiele staf van de Wanneer men bovendien bedenkt, dat slechts over weinig êr. niet al te best ge- USEA-bedrijven werkzaam zijn, achter het Oostenrijkse volk voor 95 procent fel outilleerde vliegvelden beschikken, een zullen laten, die de „Werkschütz" een anti-communistisch is zelfs de zeer hoop last kunnen bezorgen. Maar tege- handje zouden kunnen helpen, staat wel linkse Austro-socialisten zijn gezworen lijkertijd zouden zij de Weense millioenen- vast. Voegt men daaraan nog toe een ge- vijanden van het Stalinisme en onge- bevolking aan de bitterste ellende bloot- deelte van de leden van de overigens zeer twijfeld bereid zal zijn iedere aanslag op stellen en haar zwakke Oostenrijkse communistische partij zijn vrijheid met hand en tand te bevech- nog meer van (hoewel velen van hen al in de „Werk- ten, dan is het te begrijpen, dat de Oosten- zich vervreem- schütz" zitten) dan heeft men zo ongeveer rijlcse regering hoewel zij haar waak- den dan nu al de binnenlandse strijdkrachten waarover zaamheid geen ogenblik laat verslappen het geval is. Heinrich Dïirmeyer, de leider van de „vei- geen reden ziet om aan te nemen dat zij Zelfs formeel ligheidstroepen" van de partij en gewezen 20 n Putsch niet aan zou kunnen. Zelfs al zou men de chef van de Weense politie, zou kunnen be- zouden de geruchten dat m de volksdemo- Westelijke machten hiervoor de schuld niet schikken, om zijn „mars naar Wenen" te cratische buurlanden vijfde colonnes klaar in de schoenen kunnen schuiven, want in organiseren. Want dat een poging om staan om Oostenrijk te infiltreren, waar tegenstelling tot Duitsland is hier een 's lands hoofdstad te pakken te krijgen, de 2IJ^- Hoewel dit natuurlijk de moeilijk- regering verantwoordelijk voor de voedsel- eerste stap zou zijn, is vrij zeker. heden die de regering ongetwijfeld te voorziening en niet de bezetting. De grote vraag is nu, wat de Oostenrijkse wachten staan, zou vergroten. Maar nog- Blijft dus de inderdaad dreigende moge- .regering daartegenover heeft te stellen. ZIJ vreest de communisten, die al liïkhèid -van een „Putsch" naar Tsjecho- Daar zijn ten eerste twee negatieve, maar hebben zij het een paar keer geprobeerd sïowaaks model, waarvoor vooral de Ame- daarom nog niet minder belangrijke fac- n?£ enkele staking hebben kunnen rikanen een heilige angst schijnen te koes- toren. De communisten hebben hier in uitlokken, met. teren. Zo'n Putsch zou hier in de eerste tegenstelling tot Tsjechoslowakije totaal Eén andere mogelijkheid wordt in som instantie bewerkstelligd moeten worden geen invloed in de vakverenigingen. En mige Amerikaanse kringen nog gevreesd door de „Werkschütz". Deze bestaat uit een voorts hebben zij geen functionarissen in en wel, dat wanneer er in Oostenrijk onge- corps van goed-gewapende arbeiders van de staats-executieve, want zowel het regeldheden zouden plaats hebben, Russi- USEA-bedrijven, fabrieken die door de ministerie van Binnenlandse Zaken als de sche troepen het land weer binnen zouden Russen als „Duits eigendom" zijn geconfis- politie-macht zijn grondig gezuiverd. Wel- trekken, om „de orde te herstellen". Maar keerd en nu door hen worden geleid. Dil iswaar is de politie-macht slecht bewapend aangezien dit waarschijnlijk een casus- keurcorps" zou uit ongeveer 1500 man 7.0 beschikken de 9000 in Spinazie-groene belli, een aanleiding tot oorlog, zou be- bestaan, maar zou de mogelijkheid hebben uniformen gestoken Weense politie-mannen tekenen en de Russen zo'n situatie tot nu Izich binnen vrij korte tijd uit te breiden slechts over 2400 geweren van zeer ver- toe zorgvuldig hebben vermeden, is er tot een veel groter aantal (de schattingen schillende en verouderde makelij plus één vooralsnog geen reden, zich daar het hoofd variëren tussen 10.000 en 17.000 man) dat pistool met 12 patronen per man maar over te breken. W. L. B.1 Met enkele cijfers toonden wij reeds in in: vorig nummer aan dat de omzet dei- Haarlemse gemeentebedrijven in 1948 groter is geweest dan in 1947. Het is interessant de cijfers die de Sta tistische Gegevens daarover geven nader te bekijken. Electriciteit Het electriciteitsbedrijf wekte in 1948 148.161 kwu op tegen 53.364.114 kwu in 1947. Een verschil dus van niet minder dan 8.784.047 kwu of bijna 16.5 procent. In het laatste voor-oorlog"se jaar 1939 werd in totaal 46.629.385 kwu opgewekt. Bij 1939 vergeleken is de productie van het electriciteitsbedrijf dus gestegen met ruim 33 procent. Door Haarlemse particulieren werd nu 16.866.844 kwu verbruikt, tegen 14.265.299 in het voorafgaande jaar. Een stijging van 2.601.545 of ruim 11.2 procent. De grootverbruikers (industrie inbegre pen) namen in 1948 18.474.552 kwu af, in 1947 15.441.283 of ruim 19.6 procent. Het verbruik der particulieren te Haar lem steeg dus in het afgelopen jaar met 11.2 en dat der grootverbruikers (in dustrie) met niet minder dan 19.6 procent. Vooral de stijging van het verbruik der industrie stemt tot voldoening, want daar uit blijkt een vooruitgang en een toegeno men bedrijvigheid bij de industrie. Interessant is weer de cijfers van het laatste voor-oorlogse jaar daartegenover te zetten. De particulieren namen in 1939 af 10.849.045 kwu, tegen 16.866.844 in 1948. (Indertijd is het aantal inwoners gestegen van 140.468 tot 160.828). Voor de grootverbruikers (industrie) waren de cijfers 14.218.226 kwu in 1939 en 18.474.552 kwu in 1948. Voor de straatverlichting werd in 1948 853.812 kwu gebruikt, tegen 615.671 kwu in 1947 en 2.355.810 in 1937, Onze straatverlichting ging dus bij 1949 vergeleken wat vooruit, maar het peü van voor de oorlog is nog lang niet bereikt. De gemeenten zijn in dit opzicht nog steeds gebonden aan voorschriften uit den Haag. 1.760.041 kwu werden verbruikt door het Gasbedrijf en het Openbaar Slacht huis. De N.Z.H.V.M. nam in 1948 18.474.552 kwu af tegen 15.441.283 in 1947. Aan de P.E.G.E.M. (de combinatie van electriciteitsbedrijven) werd in 1948 5.313.171 kwu geleverd tegen 4.902.522 kwu in 1947. Heemstede (dat de stroom van Haarlem koopt, maar een eigen distributiebedrijf heeft) 11am in 1948 af 4.298.800 kwu, tegen 3.641.878 kwu in 1947 en 2.986.980 kwu in 1939. Ook hierbij is dus een belangrijke stij ging te constateren. Niet alle opgewekte electriciteit werd verkocht. In 1948 werden door het eigen, bedrijf verbruikt of gingen in de centrale verloren 4.659.082 kwu. Bovendien wer den nog in kabelnet 5.739.349 kwu ver loren. Gas Door het gasbedrijf werden in 1948 37.210.220 m3 gefabriceerd, tegen 34.284.2l7 in 1947 en 24.395.975 m3 in 1939. De gasproductie steeg dus, vergeleken bij het vooroorlogse jaar 1939 met niet minder dan 53 procent. In het laatste jaar was de stijging een kleine 8 procent. In 1948 ging 2.233.695 m3 verloren door verlies in de buizen of door mis-wijzing der meters, en 92.023 m3 werdén door het eigen bedrijf verbruikt. Er werden dus in dat jaar 34.884.502 m3 verkocht. De aflevering was in kubieke meters als volgt verdeeld; Particulieren Bloemendaal Zandvoort Haarlemmermeer Haarlemmerliede Heemstede Prov. Ziekenhuis Openbare verlichting 1.858.505 1948 21.577.502 2.691.202 1.841.410 1.880.708 267.345 4660.400 107.430 1947 20.557.690 2.391.534 1.766.455 1.783.209 272.678 4.212.300 103.385 1.384.824 Overal nam het gasverbruik dus toe, uitgezonderd in Haarlemmerliede, waar een kleine achteruitgang viel waar te nemen. De Haarlemmers verbruikten bij 1947 vergeleken in Haarlem 4.9 procent meer, de Heemstedenaars ruim 10 pi'ocent. De gas-straatverlichting ging in het laatste jaar wel vooruit, maar in 1939 werd daarvoor 2.355.810 m3 gebruikt. Water In 1948 werden door het waterbedrijf 3.307.695 m3 water opgepompt, tegen 3.179.488 in 1947 en 2.286.141 m3 in 1939. Bij het laatste vooroorlogse jaar 1939 vergeleken is de waterproductie in 1948 dus gestegen met 44 procent. Vergeleken bij 1947 met ruim 4 procent- Vergeleken bij 1939 was het aantal in woners gestegen met ruim 14 procent. Er wordt dus per hoofd nu belangrijk meer water verbruikt dan yoor de oorlof,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6