Haarlems Dagblad Indonesië Nederland bereid tot vóórbespreking onder auspiciën der UNO-commissie Opnieuw Russische nota aan Zweden Frans voorstel tot verandering der Duitse zone-grenzen Europese consultatieve raad bespreekt in Londen belangrijke onderwerpen <63e Jaargang No. 19193 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Dinsdag 15 Maart 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <0ptetljte tjaaclcmertjc «üoucant (anno Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem GE VERNEEMT VANDAAG dat onze vertegenwoordiger in de Veiligheids raad, dr. Van Royen, heeft medegedeeld dat- Nederland instemt met het Canadese voor stel tot het houden van voorbesprekingen over de Ronde Tafel Conferentie. Die zul len te Batavia plaatshebben, onder auspi ciën van de U.N.C.I. Dat is de commissie van de U.N.O. Er zal gesproken worden over voorwaarden voor het houden van de Ronde Tafel Conferentie en over het tijd stip van haar aanvang. Dus zal opnieuw de kwestie van het terugkeren 'der republi keinse regering naar Djolcja aan de orde komen. De Veiligheidsraad heeft die terug keer in haar resolutie opgenomen en Ne derland heeft dat punt niet aanvaard. Op „militaire en andere overwegingen" wilde onze regering er niet aan. Minister Van Maarseveen zei: onaanvaardbaar. Sindsdien is de aandrang van verschillende zijden, om de republikeinse regering wel naar Djokja te laten terugkeren, toegenomen. In de Veiligheidsraad heeft ook de Britse ver tegenwoordiger, Sir Terence Shone, zich gisteren in die zin uitgesproken nadat en kele dagen geleden al gemeld is dat de Britse ambassadeur in Den Haag, Sir Philip Nichols, zich met hetzelfde doel tot onze regering had gewend. De Brit in de Veilig heidsraad heeft gezegd: „Wij zijn het ermee eens dat men niet kan verwachten, dat de republikeinse regering de verantwoorde lijkheden van onderhandelingen over een blijvende regeling op zich kan nemen, -voor dat zij als een georganiseerd lichaam bijeen kan komen." Palar, woordvoerder van de republiek, stemde in met het houden van de voorbereidende besprekingen te Batavia, maar vroeg om het vaststellen van een uiterste termijn daarvoor". Intussen bericht het Chinese dagblad Keng Po, dat bij het Bijzonder Federaal Overleg hef plan be staat om te Batavia niet met een afzonder lijke delegatie, nevens die van de republiek, aan de besprekingen deel te nemen. Er zou één Indonesische delegatie zijn. Wij geloven dat onze regering goed zal doen door toe te stemmen in de terugkeer van de republikeinse regering te Djokja en dat het beter ware geweest indien zij daar delijk in had toegestemd. Niet zozeer omdat daar door andere mogendheden op wordt aangedrongen. Evenmin omdat wij menën, dat de republikeinse regering geen blaam aangewreven zou kunnen worden. Wel om dat het verstandig is dat te doen en omdat, het ook het Nederlandse belang zal dienen. Het doel blijft, met de Verenigde Staten van Indonesië in een Unie en dus in blij vende samenwerking te treden. Die kan alleen slagen in een geest van. wederzijds vertrouwen. Dat is er nog steeds niet. Zo lang het zich niet ontwikkelt zal er geen oplossing van de Indonesische kwestie zijn. Ik begrijp niet hoe succes te verwach ten zou zijn van een Ronde Tafel Confe rentie in Den Haag, waarbij een belangrijke factor aan Indonesische zijde niet óf slechts onder protest vertegenwoordigd zou zijn. Dat deze factor de republiek belang rijk blijft, ook voor de deelstaten, is on miskenbaar. Ik heb brieven van een ontwikkelde In donesiër aan een vriend in Nederland ge lezen, waaruit ik hier, na van de laatste verkregen toestemming, het een en ander citeren zal. Die Javaan is geen beroeps politicus, maar dokter en een ernstig en hoogstaand man. In 1947 schreef hij iri een brief, dat hij volkomen achter de nationale zaak stond omdat hij' haar als goed en rechtvaardig beschouwde. Hij voegde er o.a. aan toe: „Inderdaad zijn wij er ons volkomen van bewust dat wij er nog lang niet zijn en dat wij voor de toekomstige ontwikkeling van Indonesië enorm veel hulp van node hebben; en wie zou willen ontkennen dat het land. dat het meest ge- eigend is om deze hulp te verlenen, Neder land is? Maar dan zal de verhouding een heel andere moeten zijn dan vóór de oorlog, dan zal het een vrijwillig samengaan zijn van twee vrije volken, die elkaar over en weer van nut kunnen zijn." In November 1948, dus nu vier maanden geleden, schreef hij: „Na de capitulatie van Japan zijn er nu weer drie jaren voorbij gegaan, drie lange, moeilijke jaren. Maar die lange tijd heeft ook gelegenheid ge geven tot bezinning, zodat het nu mogelijk is alles minder subjectief te zien en te on derscheiden wat essentieel en wat niet- essentieel is in het gebeuren, dat rondom plaatsgrijpt. Dan zie ik als het primaire wel dit, dat in het kader van het grote proces dat de Aziatische volken omvat het Indonesische volk een versnelde ontwikke ling tot „rijpwording"-doormaakt, zo snel, dat ze inderdaad een revolutionair karakter draagt. Oude normen verliezen hun waarde en er wordt naar nieuwe gezocht. De prac- tijk van deze drie jaren heeft uitgewezen hoe pijnlijk dit proces is geweest voor de beide partijen, die erbij betrokken zijn, maar het heeft mi. geen zin nu nog na te kaarten en zich af te vragen of het niet anders kon. Hoofd zaak is, dat door beide partijen lering wordt getrokken uit hetgeen is gebeurd en hoewel ik wat dit betreft niet helemaal gerust ben, geloof ik toch wel, dat wij op de goede weg zijn. Voorzover ik het kan zien komt het Hollandse volk ook dat deel, dat zich in Indonesië bevindt hoe langer hoe meer tot besef, dat de tijd van tempo-doeloe voorgoed voorbij is, dat men zich heeft in te stellen op nieuwe ver houdingen en dat de Hollandse belangen hier te lande het beste gewaarborgd zijn niet door te trachten zo lang mogelijk de rol van meester te behouden, maar door het vinden van een voor beide partijen aan vaardbare basis van samenwerking. Wat de Indonesiërs betreft kan ik zeggen, dat deze afgelopen en moeilijke jaren voor de rijpwording van ons volk van zeer groot belang waren, misschien zelfs een onmis bare periode vormden. Wij hebben vaak bittere maar tevens broodnodige ervarin gen opgedaan om straks te kunnen leven als een vrij volk. er is nu meer begrip voor de realiteit en meer oordeel des onder scheids tussen wenselijkheden en rpogelijk- heden. Wij hebben geleerd om onder de moeilijkste omstandigheden vol te houden, maar daarnevens beseffen wij ook tenvolle dat voor de wezenlijke opbouw van dit land veel hulp van buiten nodig is in de vorm van ideeën, mensen, kapitaal en goe deren. Zo is er dus, geloof ik, nu lang zamerhand in beide kampen' meer klaar heid van inzicht gekomen in de wezenlijke verhoudingen, hoewel aan beide zijden nog steeds krachten werken, die de zaak willen vertroebelen. Ik zie het dan ook zo, dat de Intrinsieke factoren om te geraken tot een aanvaardbare en definitieve oplossing van Dv, VcLIX Royen J^e overdracJit der souvereiniteit zal wezenlijkvolledig en onvoorwaardelijk zijn'* Tijdens de Maandag voortgezette behan deling der Indonesische kwestie door de Veiligheidsraad heeft de Nederlandse ver tegenwoordiger dr. Van Royen namens zijn regering bekend gemaakt dat Nederland in stemt met het door Canada geopperde voorstel tot het houden van voorbesprekin gen over de voorwaarden en het tijdstip der Rondetafel-conferentie onder auspiciën der UNO-commissie voor Indonesië. Deze voor bereidende conferentie zou in Batavia moe ten worden gehouden. Dr. Van Royen voegde hieraan de uitdrukkelijke verzeke ring toe dat de door Nederland voor gestelde overdracht der souvereiniteit „we zenlijk, volledig en onvoorwaardelijk zal zijn", dit als antwoord op de velerlei vor men van critiek, die door verschillende leden van de raad ten beste zijn gegeven ten aanzien van de Nederlandse intenties. Die critiek werd ook in de vergadering van Maandag Nederland allerminst be spaard. De vertegenwoordiger van Pakistan opende de debatten met een waarschuwing aan Nederlands adres: „De Nederlanders moeten beseffen hoe gevaarlijk het is de ontwaakte volken van Azië te weerstaan." Hij werd gevolgd door de gedelegeerden van Egypte, India en Rusland, die alle aan drongen op spoed bij de slechting van het geschil, en de voornemens van de Neder landse regering tot het houden van een Rondetafel-conferentie onoprecht noemden wanneer deze niet voorafgegaan zou wor den door herstel van de republikeinse re gering te Djokja. De Rus noemde de plan nen van Nederland „een sluier om de aggressie te verbergen." Palar, de republikeinse woordvoerder, verklaarde zich accoord met een voorbe reidende conferentie te Batavia, mits de raad hiervóbr een uiterste termijn zou vast stellen. Tenslotte kwam de Engelse afge vaardigde sir Terence Shone aan het woord, die zich eveneens accoord verklaarde met het Canadese voorstel. Hij zeide: „Mijn delegatie deelt in grote mate de mening van de vertegenwoordiger der Ver enigde Staten. In "het bijzonder geloven wij met hem dat militaire actie niet kan wor den toegestaan om een der partijen in het geschil uit te schakelen. Wij zijn het eens, dat men niet kan ver wachten dat de republikeinse regering de verantwoordelijkheden van onderhandelin gen over een blijvende regeling op zich kan nemen, voordat zij als een georganiseerd lichaam bijeen kan komen." Omtrent de voorgestelde Rondetafel conferentie zeide sir Terence, dat men zich had afgevraagd, of de voornemens van de Nederlandse regering ernstig gemeend waren. „Wij van onze kant willen de welgemeendheid der voor nemens van de Nederlandse regering op geen enkele wijze in twijfel trek ken, doch niemand van ons kan het bestaan van deze gevoelens van twij fel ontkennen, evenmin als de nood zaak, om ze uit de wereld te helpen," verklaarde hij. Het laatste Nederlandse plan zou tot geen enkel resultaat kunnen leiden, indien niet alle partijen bereid waren er haar mede werking aan te verlenen. „Mijn delegatie is van mening, dat wij de laatste Neder landse voorstellen zonder vooringenomen heid in beschouwing moeten nemen", voeg de hij hieraan toe. „Wij zijn van mening dat de raad, door middel van de commissie voor Indonesië, alles in het werk moet stéllen om de voor waarden te scheppen onder welke het de republikeinse regering mogelijk zal zijn erin toe te stemmen, deel te nemen aan de Rondetafel-conferentie. Wij ondersteunen daarom het Canadese voorstel, om een voorbereidende conferentie te houden." De zitting van de Veiligheidsraad werd daarop tot morgenavond negen uur (Ne derlandse tijd) verdaagd. Standpunt der B.F.O. Zodra de beslissing van de Veiligheids raad bekend zal zijn, zal de bijeenkomst Senaatscommissie adviseert voortzetting Marshall-hulp Washington, 14 Maart (Reuter). De Amerikaanse Senaatscommissie voor de Buitenlandse betrekkingen heeft haar rap port gepubliceerd over het wetsvoorstel tot voortzetting van het plan-Marshall. Zij beveelt daarin aan dit wetsvoorstel aan te nemen en voor de landen van het plan- Marshall een bedrag van 1.150.000.000 dol lars toe te staan voor de periode April tot en met Juni 1949 en 4.280.000.000 dollars voor het daarop volgende jaar. In haar rapport somt de commissie de success op. die het plan-Max-shall tot- dusverre heeft gehad en zegt zij. dat dit tweede en critieke jaar de deelnemende landen nog dichter moet brengen tot het bereiken van de grote idealen van gemeen schappelijk welzijn en vrede, die in het herstelprogramma vervat zijn. het Nederlands-Indonesisch conflict in feite aanwezig zijn; echter valt nog een psycho logische barrière te doorbreken, de vertrou wenscrisis dient nog te worden overwon nen." De schrijver eindigt deze beschouwing met te verzekeren dat, „hoewel de republiek momenteel in materieel opzicht veel van haar betekenis heeft ingeboet, zij voor tal lozen buiten het republikeins gebied de be lichaming blijft van de nationale idealen en dat zonder de republiek een afdoende op lossing van het Indonesisch probleem niet wel mogelijk is." Hij acht de onderscheiding tussen federalisten en republikeinen niet juist. Ook onder degenen, die de republi keinse zaak zijn toegedaan, zijn overtuigde voorstanders van een federalistische struc tuur van Indonesië. Tot zover citeer ik deze Indonesische briefschrijver. De inhoud en de sfeer van zijn betoog zijn ernstige overdenking waard. En kunnen helpen tot bezinning op moge lijkheden en juist beleid. R, F. Federaal Overleg weer vergaderen, aldus meldt het Chinese dagblad „Keng Po", volgens hetwelk de B.F.O. haar houding zal laten afhangen van die van de Veilig heidsraad. Het blad schrijft verder: „In een gesprek met een woordvoerder der B.F.O. hebben wij vernomen dat, wan neer de door Canada voorgestelde resolutie door de Veiligheidsraad wordt aangenomen, de delegatie van Oost-Indonesië aan de B.F.O. een resolutie zal voorstellen, waarin wordt verzocht, te Batavia voorbesprekin gen te houden tussen de republiek, de B.F.O. en de regering van Indonesië als vertegenwoordigster van de Nederlandse regering. Indien de B.F.O. dit voorstel zal aannemen, zal dit de eerste bespreking zijn tussen deze drie groepen" Voorts vernam het blad, dat „de dele gatie voor de Rondetafelconferentie uit één Indonesische delegatie zal bestaan en niet uit een republikeinse en een B.F.O.-dele- gatïe, zoals door Den Haag werd voorge steld". Naar aanleiding van dit laatste verneemt Aneta van bevoegde zijde dat „Den Haag" geen enkel voorstel in deze zin heeft ge daan. Instede daarvan is zowel aan de republikeinse leiders als aan de B.F.O. medegedeeld dat, indien de afgevaardigden zouden geraken tot de vorming van één Indonesische delegatie, dit de regering slechts aangenaam zou zijn. Birmaanse regering in hachelijke positie „De enige strook grondgebied, die nog onder controle van de Birmaanse regering staat, is practisch tot de stad Rangoon her leid", zo schrijft de „Times", die er aan toevoegt: „Deze militaire mislukking vindt haar oorsprong in de volledige oribekwaamheid van de Birmaanse regering het oorlogs- materïeel dat zij ter beschikking had naar behoren te gebruiken. De Karens daaren tegen hebben hun operaties op verstandige wijze gevoerd en geleidelijk al het rege- ringsmaterieel buitgemaakt. De regering beschikt nog over een enkel vliegtuig en een enkele piloot. De algemene toestand is hachelijker dan ooit. De regering ver liest voortdurend veld, maar vooralsnog komt geen enkele partij voor opvolging in aanmerking". FELLE BRAND IN OAKLAND In het havengebied van Oakland (V.S.) is een hevige brand uitgebroken, die met alle mogelijke hulpmiddelen bestreden wordt. Uit San Francisco zijn brandweer wagens te hulp geroepen. In het havenge bied is munitie opgeslagen, die bij tussen pozen ontploft. Er is nog geen melding ge maakt van slachtoffers. Na ruim 28 uur te hebben beraadslaagd, heeft de jury van het Federale Hof te Washington Mildred E. Gillars, bijgenaamd „Axis Sally", die voor de Duitsers radio- propaganda onder de Amerikaanse solda- ten maakte, schuldig bevonden aan hoog verraad. Koningin Wilhelminafonds thans gesticht Ruim f 2 millioen bijeen gebracht In het Amsterdamse stadhuis is de stieh- tingsacte verleden van het „Koningin Wil helminafonds". Uit de acte blijkt, dat het Nederlandse volk tot heden een bedrag van 2.081.127.51 gulden bijeen heeft gebracht voor het fonds ter bestrijding van de kanker, dat Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar gou den regeringsjubileum werd aangeboden. Communistisch offensief aan de Jangtse verwacht Volgens onbevestigde berichten uit Sjanghai is de communistische generaal Tsjen Tsjen Yi. na twee maanden van in tensieve voorbereidingen, gereed voor een groot offensief ter liquidatie van de reste rende bruggehoofden van de Chinese rege ring aan de Noordelijke oever van de Jangtse. Generaal Tsjen zou voorts pogen met zijn troepen de rivier over te steken. Tegenover de communistische legers zul len maximaal 400.000 man regeringstroe pen staan, die de verdedigingslinie aan de Zuidelijke oever van de Jangtse van Sjang hai naar Itsjang in de provincie West-Hoe- peh bewaken. Protest tegen „vervolging van Russische onderdanen" herhaald De Sovjet-Unie heeft Maandagavond een nieuwe diplomatieke nota aan Zweden gezonden, waarin er op aan wordt gedron gen, dat de Zweedse politie „ophoudt Sov jet-burgers, die naar de Sovjet-Unie wil len terugkeren, te vervolgen". Op 28 Februari werd op het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd, volgens welke de Zweedse politie Baltische onderdanen, die naar hun geboorteland wilden terugkeren, intimideerde. In de nota werd tevens de vrijlating geëist van een Est, genaamd Erik Suurvali, die na zijn arrestatie door de Zweedse politie verklaarde schuldig te schijn aan spionnage. De Zweedse regering wees in haar ant woord de beschuldigingen van de hand en weigerde Suurvali vrij te laten. In de nieuwe Russische nota wordt ge zegd: „Het is duidelijk, dat de poging van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken om de onwettige acties van de Zweedse politie-autoriteiten te rechtvaar digen, onhoudbaar is". De nota werd, in strijd met de diploma tieke gewoonte, door de Russische ambas sade aan de pers bekend gemaakt voordat zij aan de Zweedse regering werd over handigd. In de jongste Russische nota wordt ver klaard, dat een met name genoemde Liüiauer niet onder arrest stond omdat zijn identiteit onderzocht moest worden, doch omdat hij een bezoek had gebracht aan het Sovjet-consulaat om de voorwaar- Een luchtfoto van de watersnood in een deel van de Amerikaanse staat Kansas, die door de zwaarste overstroming in zijn geschiedenis wordt geteisterd. Over een afstand van mijlen is de grote verkeersweg 59 met water overdekt, waarin vele auto's zijn blijven steken. In het midden, rechts van de hoofdverkeersweg, ziet men de hangar van een vliegveld nog even boven het water uitsteken. Frankrijk wil deel van Baden ruilen voor een stuk van Württemberg Hel Franse militaire bestuur heeft voor stellen bekend gemaakt, welke voorzien in het vaststellen van nieuwe grenzen tussen de Franse en Amerikaanse bezettingszones in Zuid-West-Duitsland. In de Franse verklaring wordt onthuld dat Frankrijk heeft aangeboden zijn troe pen terug te trekken uit het Zuidelijke ge deelte van Würtemberg, in ruil voor het vestigen van een Frans bestuur over het thans door de Amerikanen bezette Noorde lijke gedeelte van Baden. De historische staten Würtemberg en Baden zouden zodoende tot hun voor-oor- logse omvang worden teruggebracht, waar bij de ene staat onder Amerikaans en de andere onder Frans militair bestuur zou komen. In de Franse verklaring wordt vervol gens een Duits voorstel besproken, strek kende tot het stichten van één enkele ge combineerde staat Würtemberg-Baden, zon der melding te maken van het feit dat het hiertoe strekkende voorstel officieel door Duitse minister-presidenten is ingediend. De Fransen verklaren bereid te zijn de Duitse inwoners door een volksstemming. een keuze tussen dit voorstel en het Franse te laten doen, voorop gesteld dat de moge lijkheden van beide oplossingen duidelijk naar voren worden gebracht. Waarnemers hebben verklaard, dat deze aangelegenheid verband houdt met het ge hele vraagstuk betreffende de wijze, waar op de drie bezettende mogendheden in de toekomst controle op West-Duitsland zullen uitoefenen. De Fransen en de Amerikanen nemen hierin verschillende standpunten in. De Fransen zijn er voorstander van, dat de commandanten der zönes aanzienlijke en afzonderlijke controlerende bevoegd heden blijven uitoefenen. Zij trachten daar om een aaneensluitende zóne langs de Wes telijke grens van Duitsland onder hun ge zag te verkrijgen. Deze zóne zou moeten bestaan uit Baden en de Palts. De Amerikanen willen, dat alle bevoegd heid tot beslissen in handen is van organen der drie bezettende mogendheden. Zij hebben daarom geen bezwaar tegen het stichten van een grote staat in Zuid- West-Duitsland, welks gebied zich over twee bezettingszones zou uitstrekken. den te vernemen onder welke hij naar de Sovjet-Unie terug mocht keren. Een onder name genoemde Balt zou in een krank zinnigengesticht ondergebracht zijn, hoe wel hij geheel gezond was. Deze Balt had een bezoek aan de Sovjet-abmassade ge bracht met het verzoek naar de Sovjet- Unie terug te mogen keren. Een arts in het gesticht had tot twee maal toe tegen over de ambassade verklaard, dat ge noemde Balt niet geestesziek was, aldus de Rusische nota. Het woord is aan Voltaire Het grootste privilege van het menselijke wezen is in staat te zijn, goed te» doen. Resultaten van Haagse Benelux-conferentie (Van onze parlementaire redacteur) Na dat wat Maandag reeds gepubliceerd is moge hier nog enkele korte aanvullingen volgen. Op 1 Juli 1950 zal de Economische Unie met zich meebrengen volledig vrij goederen- en dienstverkeer. Maar dit zal dan nog niet het geval zijn met het kapi taalverkeer, Te venvachten valt echter dat betrekkelijk spoedig daarop na enige dan nog noodzakelijke maatregelen ook het ka pitaals verkeer vrij zal worden. Ter vermijding van misverstand wijs ik er nog eens op dat niet onmiddellijk op 1 Juli a.s. de textielinvoer uit België vol komen vrij zal zijn; dit moet namelijk ge coördineerd worden met onze eigen bin nenlandse maatregelen, te weten ophef fing van de distributie hier. De bedoeling is wel dat de textiel voor 1 Juli 1950 vol komen vrij zal wezen. Met betrekking tot het reizigersverkeer naar en van België verneem ik nog dat waarschijnlijk op zeer korte termijn enige verlichting ten aanzien van de grenscon trole zal intreden. Zo zullen dan in de doorgaande treinen de reizigers vermoede lijk niet uit de trein behoeven te gaan aangezien dan de controle in de treinen zal worden uitgevoerd. Men zal wellicht pro beren dit met de aanstaande nieuwe dienst regeling te laten ingaan. Op 1 Juli 1950 en misschien reeds iets eerder zal er op het goederenverkeer helemaal geen controle meer zijn doch uitsluitend nog op het kapi taalverkeer zolang dit niet helemaal vrij is. Tenslotte stip ik nog aan dat over drie of vier weken aan de parlementen van de drie Benelux-landen een uitgebreide docu mentatie naar aanleiding van de Haagse conferentie zal worden voorgelegd. Montgomery dringt aan op spoedige repatriëring van Nederlandse troepen Maandag is de driemaandelijkse confe rentie van de consultatieve raad der West- Europese Alliantie te Londen bijeengeko men, bestaande uit de ministers van Bui tenlandse Zaken der vijf landen van het Brussels pact. De agenda van deze zitting van de con sultatieve raad omvat de volgende onder werpen: 1. Het Atlantische pact. 2. De Europese raad. 3. Een rapport van de secretaris-gene raal van de West-Europese Alliantie over de defensie. 4. Een rapport over de sociale en cultu rele aspecten van de Alliantie. Verwacht wordt, dat aan het eind van de bijeenkomst een gemeenschappelijk com muniqué zal worden uitgegeven, zoals dat na afloop van vorige vergaderingen van de raad het geval was. Aangenomen wordt, Dr. Bunche bevestigt incident bij Akaba Het zou echter van geringe omvang zijn geweest Dr. Bunche heeft de Veiligheidsraad meegedeeld, dat 10 Maart een Israëlische strijdmacht, „die geschat wordt op 150 manschappen en 25 voertuigen" de stad O.em Rasj aan de golf van Akaba op Pales tijns grondgebied heeft bezet. Dit is het eerste rapport van de bemid delaar na de Transjordaanse beschuldiging van 10 Maart, dat de Joden posities van het Arabisch legioen in de Oostelijke Negev aanvielen. Volgens het rapport, dat gebaseerd is op inlichtingen, die door een UNO-waarnemer ter plaatse verkregen zijn, bestond het enige tot nog toe gemelde incident uit een wederzijds vuren tussen elementen van het Arabisch legioen en van Israel in de buurt van Ghamar, ten Noorden van Akaba. Tijdens dit vuren werd één pantserauto der Arabieren buiten gevecht gesteld. Dr. Bunche wijst er in zijn rapport op, dat hij wegens „slechte verbindingsmidde len" niet over genoeg inlichtingen beschikt om in dit stadium een gedetailleerd ver slag te kunnen geven. Engelse nota. Reuters diplomatieke correspondent heeft in Londen vernomen, dat Engeland Israel de vorige week een nota heeft gezonden met de waarschuwing dat Britse troepen in de Transjordaanse haven Akaba consigne hadden het vuur te openen op welke strijd krachten ook, die de Israelisch-Transjor- daanse grens zouden overschrijden. Een Israëlisch antwoord op de nota, dat, naar men meent te weten in Tel-Aviv werd overhandigd zou Engeland verzekerd heb ben, dat de bedoelingen van de Israëlische troepen vredelievend waren. Troepenbeweging. Volgens onbevestigde berichten hebben 20 motorboten en sloepen een Israëlisch détachement te Engedi, aan het midden van de Westelijke oever der Dode Zee, aan wal gezet. Te Amman werd verklaard, dat de Is raëlische troepen zich zouden hebben inge graven in een ontruimde buitenpost, waar van vroeger door de Palestijnse politie ge bruik werd gemaakt. Het détachement was afkomstig van het naar schatting 2000 man sterke garnizoen, dat aan de Zuidelijke oever van de Dode Zee, in het gebied waar de Israëlische potasfabrieken zijn gelegen, is gelegerd. dat de Verenigde Staten nauwkeurig en onmiddellijk op de hoogte zullen worden gebi-acht van de resultaten van de bespre kingen van Maandag en Dinsdag via de Amerikaanse ambassadeur in Londen, Le wis Douglas, en generaal Carter. De correspondent van de New York Times. B. Welles, meldt uit Londen, dat op de conferentie, die op het ogenblik te Lon den wordt gehouden door de vijf ministers van Buitenlandse Zaken van de West- Europese Alliantie en hun advieseurs, de positie van Nederland in verband met de Indonesische kwestie een onderwerp van diepgaand overleg is geweest. Volgens deze correspondent zou veldmaarschalk Mont gomery in de afgelopen maanden op de Nederlandse regering een zeer sterke aan drang hebben geoefend om. zo spoedig als zulks enigszins mogelijk is, een groot ge deelte van de 80.000 man sterke Neder landse troepenmacht in Indonesië naar Nederland te doen repatriëren. Men verwacht, dat de consultatieve raad der vijf mogendheden van de Westelijke Alliantie op de zitting van heden 28 Maart zal vaststellen als de datum, waarop de raad der tien landen een statuut voor Euro pa zal opstellen. Een communiqué over de regeling van deze conferentie en andere besluiten van de consultatieve raad. gedurende deze twee dagen genomen, wordt hedenavond ver wacht. Demonstraties in Italië tegen Atlantisch pact Een menigte van naar schatting 20.000 personen heeft gisteren in het centrum van Turijn een demonstratie tegen het Atlan tisch pact bijgewoond. De communistische senator Celeste Negarville verklaarde, dat de volksmening tezamen met democratische methoden het zouden winnen van het par lement. Te Milaan stonden pantserwagens van de politie gereed om tegen elke poging om grote demonstraties tegen het Atlantisch pact te houden op te kunnen treden. Een aantal personen werd gearresteerd na bot singen met de politie, toen zij affiches, ge richt tegen het pact en de regering, welke door de prefectuur waren verboden, tegen de muren plakten. Vijftien personen, onder wie twaalf po- litie-agenten, werden gisteravond gewond bij een gevecht, dat te Napels uitbrak na een demonstratie tegen het Atlantisch pact. Enige duizenden personen namen aan de demonstratie deel, tijdens welke sommigen van hen rode vlaggen te voorschijn haalden. Later trachtten zij een optocht te houden door de hoofdstraten. De politie dreef de demonstranten in zijstraten, waar gevech ten uitbraken. De menigte werd tenslotte uiteengedreven en de toestand in de stad werd weer rustig. De gewonden werden naar het ziekenhuis overgebracht en een aantal demonstranten werd gearresteerd. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Tamelijk heldere nacht met in het bin nenland weinig wind en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewolking met later voor namelijk in het Noorden van het land enige regen. Geleidelijk aanwakkeren de wind uit richtingen tussen Zuid west en Noordwest. Weinig verande ring van temperatuur. Zon op 6.53 uur, onder 18.45 uur Maan op 21.29 uur, onder 7.38 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1