SCHUDT UW LEVER WAKKER CRACKFREE c 3 Doodstraf geëist tegen ex-leider van de N.S.NAP.,Van Rappard Meningen van andere bladen over de Benelux-conferentie Troy w-Auto's Q Wereldnieuws DINSDAG 15 MAART 1949 I „Deze man ging verder dan Mussert, en de N.S.B." aldus de advocaat-fiscaal De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag heeft de doodstraf geëist tegen E. H. ridder van Rappard, de gewezen leider van de N.S.N.A.P. (Nationaal Socialistische Nederlandse Arbeiders Partij). Aan de thans 49-jarige verdachte was onder andere ten lasie gelegd dat hij in woord en geschrift propaganda heeft ge maakt voor de aansluiting van Nederland bij Duitsland en de Nederlanders had op gewekt samen te gaan met de Duitsers tegen de geallieerden. Als eerste getuige werd de levensmidde lenfabrikant J. H. S. uit Amsterdam ge hoord, die voor de bezetting secretaris van de NSNAP is geweest. Getuige verklaarde, dat de Partij van de Duitsers geld ontving. De leider kreeg een maandsalaris van 500. In 1939 werd de Partij in schijn opge heven, doch in werkelijkheid bleef zij be staan. In Zuid-Limburg gingen de leden toen de grens over en hielden in Duitsland hun bijeenkomsten. De 40-jarige W. G. L. uit 's-Gravenhage, die tijdens de bezetting plaatsver vangend leider der NSNAP is geweest, ver klaarde, dat de Duitsers bij hun komst in ons land 25.000 aan zijn Partij hadden ge geven. Later moesten zij echter dit geld weer terug hebben. De verdachte beweerde niet geweten te hebben, dat Nederland na de capitulatie in Mei 1940 nog in oorlog met Duitsland was. Hij gaf toe, dat hij getracht had de tegen stand van het Nederlandse volk tegen de Duitse bezetting weg te nemen. Hij en zijn Partij waren in principe niet tegen het Huis van Oranje geweest. „Een Oranje vorst had gerust onder Hitier kunnen staan" vond hij. In 1942 werd de NSNAP op bevel van Seyss Inquart opgeheven en opgelost in de NSB. Van Rappard vocht in Griekenland met de „Leibstandarte Adolf Hitler" en in Rusland met de SS-divisie Germania. Als „Obersturmführer" kwam hij terug naar Nederland. Hij was „Ortskommandant" van Velp en van Bodegraven. „De Partij, waarvan deze man leider is geweest, was in de bezetting zeer berucht", zei de advocaat-fiscaal in zijn requisitoir. „Verdachte en zijn volgelingen wilden niets anders dan zelf Duits worden en ons land bij Duitsland inlijven." „Zij gingen in hun verraad aan de Neder landse zaak nog verder dan de NSB. Ver dachte is ook schuldig aan het dienst- nemen van zijn volgelingen bij de SS en de ellende, die daardoor over hen en him huisgezinnen is gekomen. Door dienst te nemen in het Duitse leger heeft hij zijn Nederlandse nationaliteit verloren, zodat verdachte", aldus de advocaat-fiscaal, „vrijgesproken moet worden van zijn toe- treden tot de SS in Maart 1941. Deze man heeft een zwaardere straf verdiend dan Mussert, want hij ging verder dan Mussert en de NSB. Hij moet daarom gestraft wor den met een straf die preventief werkt en de Staat beschermt tegen trouweloze en gevaarlijke individuën." De advocaat-fis caal eiste daarom de doodstraf. De verdediger mr. Van der Ven betoogde, dat verdachte niet vervolgd kon worden, omdat hij buiten het rijk als niet-Neder- lander in vreemde krijgsdienst was ge treden. Vóór Mei 1940 was verdachte reeds geen Nederlander meer. Sprekende over de door verdachte ge voerde propaganda verklaarde de Raads man, dat dergelijke handelingen over 100 jaar wellicht niet meer strafbaar zullen zijn. Er zullen dan geen oorlogen tussen souve- reine staten gevoerd worden doch tussen ideologieën. Een dergelijke tendenz was ook reeds, aldus mr. Van der Ven, in de laatste wereldoorlog aanwezig. De raadsman betoogde, dat verdachte Duit- en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw in gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige. CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op ie wekken er. Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00. en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Werken van Offenbach. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Orgelwerken van Reger. 8.30 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Symphonie no. 5 van Mahler. 10.30 Morgendienst. 11.00 Concerto Grosso van Handel. 11.15 Klankbeeld (Rot terdam). 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weer- praatje. 12.33 Platen. 13.15 Promenade-orkest. 13.45 Oude Duitse muziek. 14.15 Draaiorgel. 14.30 Piano (Chopin). 14.40 Bloemen in pot ten en vazen. 15.00 Jeugdconcert met toelich ting. 16.00 Voor postzegelverzamelaars. 16.15 Voor jongens en meisjes. 17.30 Concertgebouw kwintet. 13.00 Koor. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Prikkebeen. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse les. 20.15 Lijdensoverdenking. 20.45 Motet ..Exultate Jubilate" van Mozart, (so liste Greet Koeman) en de Zesde Sympho nie van Beethoven? 21.45 Pianoduo. 22.00 „De zee bleef vrij". 22.15 Vioolrecital door Renzo Sabatini. 22.45 Overdenking. 23.15 Sweelinck- kwartet (Haydn, Schubert). 23.45 Wagner. HILVERSUM U, 414.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Operettemuziek. 8.15 Musette- orkesten. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Philadel- phia-orkest en Sergi Rachmaninoff, piano. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Voor 't platteland. 12.38 Engels cabaret. 13.15 Ka lender. 13.20 Dansorkest. 13.50 Carlo Buti zingt. 14.00 Gesproken portretten. 14.15 Jeugd concert (Schola Cantorum uit Roermond). 15.00 Voor kleuters. 15.15 De nachtegaal en de muziek. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Kin derkoor. 16.15 Het stond in de krant. 1645 Vragen staat vrij. 17.15 Orgel. 17.45 De West in tijdschrift en boek. 18.20 Metropole-orkest. 19 00 In de frontlijn. 19.15 Nieuws uit Indo nesië. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.20 Opera- concert met de sopraan Margaret Litchie. 21.10 Klankbeeld „Friedrich Engels in Man chester". 22.10 Orkest Malando. 22.45 Boek bespreking. 23.15 De „Hit-Kit". 23.45 Bioscooporgel. ser geworden was en daarom niet als een Nederlander berecht moest worden. Een tamelijk lichte vrijheidsstraf is vol doende om de fouten van verdachte te cor rigeren, aldus de raadsman. Verdachte zeide nog, dat hij de Duitse dictatuur als een overgangsmaatregel had beschouwd. Daarna zou een normale volks vertegenwoordiging het land regeren. Deze uitlatingen vond de president zo absurd, dat het hem deed twijfelen aan de geestesvermogens van verdachte. De uitspraak werd bepaald op 28 Maart. Dr. Samuels richt adressen tot regering en parlement Dr. J. Samuels te Amsterdam, over wiens methode voor de genezing van kan ker onlangs een rapport is gepubliceerd, samengesteld door een commissie onder voorzitterschap van dr. J. J. Brutel de la Rivière, heeft een adres gezonden aan de Eerste en Tweede Kamer. Hij zegt daarin, dat het rapport voor hem geen waarde heeft, omdat de circa 130 door hem gene zen verklaarde kankerpatiënten hebben geweigerd zich door de commissie te laten onderzoeken en omdat de commissie naar zijn mening bestond uit incompetente of hem vijandig gezinde personen. Dr. Sa muels verklaart, dat het hem gelukt is, de oorzaak en de causale genezing van kanker te vinden en betoogt voorts, dat de rapporteur deze beweringen op gener lei wijze heeft kunnen weerleggen. Dr. Samuels verwacht dat de Tweede Kamer hierover haar afkeuring uitspreekt en de minister van Sociale Zaken inter- pelleert over deze aangelegenheid. Een adres van dezelfde strekking heeft dr. Samuels doen toekomen aan de rege ring. Verhaart Uw hond? Vakkundig plukken, scheren, wassen, enz. DOL S CITY KENNEL WARMOESSTRAAT 2 - TELEFOON" 17254 DE SPECIAALZAAK (Adv.) „IK GENEERDE ME VOOR DE BUREN!" schreef Mevrouw Kraak-Heldei aan haar getrouwde dochter. ik had de vitrages na tuurlijk wel gewassen en gesteven, maar ze hingen er bij alVof ze van hout getim merd waren. "Het lijkt wel kippengaas" zei je vader die anders nooit oog heeft voor zulke dingen. Nu, ik heb ze nóg maar eens gewassen en toen door de CRACKFREE gehaald. Kind, je moet eens komen kijken Ze vallen zó mooi, zo soepel, ik moet zeggen dat die CRACKFREE gewoon een tovermiddel is! Weet je, wat mevrouw van hiernaast vanmorgen vroeg, toen we elkaar ontmoetten bij de groenteman? "Me vrouw, zei ze, "waar hebt U toch die nieuwe gordijnen kunnen krijgen MET E DEL-STIJ FS EL daêÜ ook ïinmtde't&n' Fabr. N.V. ..Onder Ons" De Krim (O.) Schippers smokkelden duizen den kilo's koffie riaar Duitsland Twee Nederlandse schippers kochten in 1948 duizenden kilo's koffie in België. Deze koffie werd in het ruim van een schip ver- borgen en over de Nederlands-Belgische grens gesmokkeld. De schippers bedekten de ladingen met aardappelen, bestemd voor Duitsland en voeren naar Ter Apel (gemeente Vlagt- wedde). Een der schippers bracht zo een partij koffie van duizend kilogram over de Nederlands-Duitse grens, waar hij de koffie ruilde voor huishoudelijke artike len, een scheepsmotor, een bonimantel en horloges. De andere partij koffie Werd voor f 8.a 10.per kilo verkocht aan smokkelaars die de partij over de grens brachten. De politie uit Vlagtwedde heeft thans de beide schippers en acht smokkelaars gearresteerd. Eindhoven richt standbeeld op voor dr. A. F. Philips Ter gelegenheid van zijn 75ste verjaar dag is dr. A. F. Philips, voorzitter en ge delegeerd commissaris der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, tij dens een receptie hartelijk gehuldigd. In deze hulde werd tevens mevrouw A. C. H. M. Philips-De Jongh betrokken. De burgemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. T. Kolfschoten bood de jarige na mens het gemeentebestuur en daarmede tevens uit naam van de gehele burgerij gelukwensen aan. De burgemeester maak te hierbij bekend, dat aan de beeldhouwer prof. Wenckebach te Noordwijkerhout op dracht is verstrekt een standbeeld van dr. A. F. Philips te vervaardigen, welk standbeeld nog in de loop van dit jaar gereed zal komen. In zijn wederwoord sprak dr. Philips zijn dank uit voor de eer, die hem te beurt was gevallen om reeds tijdens zijn leven door het plaatsen van een standbeeld te worden gehuldigd. Namens de i-aad van commissarissen en de raad van bestuur der N.V. Philips boden mr. H. L. Woltersom en mr. H. F. van Wal- sem gelukwensen aan. De heer G. van den Donk sprak als voorzitter van de personeel- raad een woord van hulde en dank voor het voorbeeld, dat de grijze leider van het bedrijf vele jaren aan het personeel heeft gegeven. Handelsovereenkomst met Italië Te Rome is een overeenkomst geparafeerd volgens welke het handelsverkeer tussen Nederland en Italië een omvang zal hebben van 18 milliard lire aan invoer door Italië en een gelijk bedrag aan Italiaanse export naar Nederland. De overeenkomst heeft een geldigheidsduur van één jaar. De Italiaanse export zal omvatten fruit, groenten, wijn, rijst, kaas, hennep, tabak, rayon, katoen, wol, auto's, tractors, schrijf machines, chemische producten en naai machines. Nederland zal exporteren vee, boter, kaas, eieren, gevogelte, verse en ge zouten vis, haver, gerst, suiker, benzol, motorsmeerolie en electrisch materiaal. Ondergeschikte van Schreieder zwijgt liever over „England-Spiel" De Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden heeft de zaak behandeld tegen de 37-jarige Duitse „Kri- minal-assistent" A. Afflerbach. Verdachte maakte in October 1944 en April 1945 deel uit van executie-pelotons te Westerbork en Norg, die vijftien personen neerschoten. Verdachte heeft geruime tijd dienst gedaan in Den Haag onder direct commando van Schreieder. Op een vraag van de president hoe het mogelijk was, dat van honderdder tig Nederlandse agenten, die „gedropt" werden, honderdtien verraden werden, zei verdachte, dat hij hierover liever geen in lichtingen wilde verschaffen. Het seinen van mededelingen naar Londen door ge vangen genomen Nederlandse agenten zou volgens verdachte niet onder dwang zijn geschied. De advocaat-fiscaal eiste <«n ge vangenisstraf van zeven jaar» Militaire atfiviteit in Indonesië BATAVIA, 14 Maart (Aneta) Het Ne- dei'landse militaire overzicht over de acti viteit gedurende de laatste week maakt melding van het optreden van Nederlandse troepen tegen gewapende benden, onder meer in de omgeving van Banjoemas, in Midden-Java, alwaar op 4 Maart nabij Bobotsari een gewapende groep van 70 man geheel werd vernietigd. In de eerste week van Maart zijn ook acties ingezet tegen gewapende groepen in Oost-Java, waarbij op verschillende plaat sen de tegenstanders ruim 100 man aan doden en diverse wapens verloren. In de omgeving van Bangil hebben op 7 Maart de Nederlandse troepen een gewa pende groep van 200 man vernietigd, die werd geleid door vier Japanners. De gunstige ontwikkeling van de toestand in Bantam hield aan, in de omgeving van Laboean en Serang treedt de bevolking meer en rneer op tegen rampokkende benden. Voorts wordt nog gemeld: West-Java: Hier traden de Nederlandse troepen op tegen benden in het gebied dei- Negara Pasoendan, waar zich 130 officieren en minderen van de Siliwangi-divisie heb ben aangemeld. De besprekingen tussen de autoriteiten van Pasoendan en enkele lei ders van de Siliwangi-divisie duren nog voort. MiddenJ-ava: Een ten Zuidoosten van Keboemen rondzwervende bende werd op gerold. In de omgeving van Djokja en Ma- gelang werd een intensieve patrouillegang voortgezet, waarbij aan gewapende groe pen talrijke vei'liezen werden toegebracht, evenals in het gebied van Solo, Bojolali en Klaten. Oost-Java: Behalve de reeds vermelde activiteit tegen de benden hier ageerden de Nederlandse groepen in het gebied ten Zuiden van Malang en Besoeki. In enkele gebieden van Oost-Java treedt de bevol king zelf tegen de benden op. Sumatra: Ook hier werd door de Neder landse troepen een intensieve patrouille gang onderhouden, waarbij, voornamelijk in Midden-Sumatra, de gewapende groepen gevoelige verliezen hebben geleden. De benden, die zich in de berggebieden ophou den, hebben te kampen met gebrek aan voedsel en vele ziektegevallen. Het overzicht besluit aldus: „De inten sief voortgezette patrouille-activiteit op Java en Sumatra bracht helaas ook in de afgelopen week aan onze zijde verliezen aan mensenlevens met zich". Na rijst pinda's uit Suriname Met de „Cottica" van de K.N.S.M. zijn 400 balen ongepelde Surinaamse pinda's aangekomen, welke tegen de prijs van 1.per half pond te koop zijn in Den Haag, Delft, Rotterdam en Dordrecht. Als meer zendingen zijn ontvangen zal een aantal andere plaatsen aan de beurt komen. Een gedeelte van de opbrengst komt ten goede aan het Wihelminafonds voor de t.b.c.-bestrijding in Suriname. In een beschouwing over het resultaat der Benelux-conferentie, die in de afge lopen week in Den Haag gehouden is, zegt het Algemeen Handelsblad (vrijz.), dat het velen teleurgesteld moge hebben, dat niet kon worden vastgehouden aan de oorspronkelijke datum van 1 Ja nuari 1950, waarop men de economische unie gereed dacht te hebben, de betrachte voorzichtigheid valt te loven en geeft waar borg, dat men niet door een lichtvaardig besluit de unie tot een onvoldoend gefun deerd gebouw heeft willen maken. Na verklaard te hebben dat de moeilijk heden voornamelijk de monetaire kwestie betroffen zegt het blad, dat de nieuwe cre- dietveriening door België en Luxemburg getuigt van een zeer ver gaande bereidheid van deze landen om financiële verplich tingen op zich te nemen, die stellig voor hen monetaire risico's meebrengen, name lijk voor zover die credietverlening leidt tot vergroting van de circulatie van de Belgische Nationale Bank. Er is evenwel een mogelijkheid, aldus het blad, om deze credieten dienstbaar te maken aan de be strijding der werkloosheid in België en de vrijmaking der consumptie in Nederland. Het blad kan deze^ oplossing echter niet afdoende vinden. Het acht de sedert de ooiTog gevolgde methode om kapitaalsbe hoeften te dekken door kortlopende cre dieten onjuist. De medewerking van Bel gië en Luxemburg kan slechts- tot het be oogde doel leiden indien Nederland zelf een gezonde financiële politiek volgt. „Al te veel is onze financiële en mone taire politiek tot dusver doortrokken ge weest van theox-etische opvattingen die geenszins algemeen als juist erkend kun nen heten en die in de practijk leiden tot een Schachtiaans stelsel en een economi sche autarkie, alles volkomen in strijd met een.ware Benelux-politiek, die juist dient afgestemd te zijn op een onderling even wicht en onderlinge aanvulling. Slechts op deze basis is een internationale vruchtbare economische samenwerking te bereiken, waarvan de Benelux het prototype moet zijn." Het Parool (onafh. soc.) verklaart dat er op de conferentie buitengewoon hard gewerkt moest worden om van het luchtkasteel dat „Chateau d'Ardennes" toch enigermate was, een realiteit te ma ken. Voor het monetaire struikelblok heeft men, aldus het blad, een elegante oplossing gevonden door de credietverstrekking te laten samengaan met de uitbreiding van het handelsverkeer. Men kan dankbaar zijn, dat België en Luxemburg het Bene- lux-belang hoger hebben gesteld dan het eigen belang. Hoewel men volgens „Het Parool" op het gebied der landbouwpro blemen niet veel verder is gekomen spreekt het blad zijn voldoening uit over het op de conferentie bereikte resultaat: de Benelux is reëler geworden. Al zal men de economische unie in de eerste plaats zien als een economisch doel, het economische mag nooit een doel op zich zelf zijn, verklaart „Het Vrije Volk" (P. v. d. A.) dat in de economische unie in de eerste plaats een middel ziet tot het be reiken van meer levensvreugde voor de werkende mensen. Volgens het blad blijft er nog veel te wensen: in de eerste plaats de noodzaak om in de grotere economische eenheid een doeltreffend geleide economie op te bouwen, de particuliere economische Ontaarde moeder sloot onwettig kind op Een bevreesde, 14-jarige jongen wist gis teren in Boston (V.S.) uit een afgesloten kamer naar de buitenwereld te ontsnappen. Volgens de politie heeft zijn moeder hem gedurende tien jaar in de kamer opgesloten gehouden. Zij heeft dit gedaan, omdat het kind on wettig was en zij wilde niet „dat het schan de zou brengen over de anderen". Een politieman verklaarde dat de jongen „eruit zag als een wild beest". Zijn haar hing in een verwarde massa op zijn schou ders neer en zijn broodmagere benen waren krom, als gevolg van Engelse ziekte. De jongen liep op blote voeten. Hij was ge kleed in twee jurken van zijn zuster. Door de politie werd voorts medegedeeld dat de moeder van de jongen het bestaan van dit kind zelfs voor haar twee andere zoons verborgen had gehouden. Eén van de zoons verklaarde tegenover de politie: „Wij hebben altijd van de gesloten kamer afge weten, doch wij hebben nooit geweten wat zich daarin bevond". De jongen zelf kon de politie maar heel weinig vertellen, omdat hij zich slechts in gebroken zinnen kon uiten. „Hij scheen verbaasd over de buïtenwei-eld. Wij lieten hem een appel en een sinaasappel zien en hij verklaarde nog nimmer iets dergelijks te hebben gezien. Hij keek naar een kat en vroeg, wat dat was", aldus de politie. machtsvorming, welke zich, naar het blad verwacht, zeker zal trachten te versterken, te breidelen en zo nodig te socialiseren. In een technisch-financiële beschouwing verklaart „De Maasbode" (r.k.) dat kapi taalverplaatsing naar België, welke in direct via de goederenuitvoer zou kunnen geschieden, voorkomen moet worden. Het blad ontdekt een schaduwzijde aan de regeling voor het toeristenverkeer, volgens welke de Belgen 75 per persoon naar Ne derland mogen invoeren. „De guldens, welke in strijd met de deviezenbepalingen illegaal zijn uitgevoerd, komen terug en krijgen wettelijk wéér koopkracht in ons land. Het nadeel nu is dat met de ingevoerde guldens goederen' worden gekocht en dat daardoor uitvoer plaats vindt, waardoor wij geen deviezenopbrengsten ontvangen. Ne derland offert met deze regeling het stre ven naar perfectie inzake deviezencontröle op. Men kan er echter van op aan, dat het besluit in België in goede aarde zal vallen". Neem geen risico! Bestel vroegtijdig Uw Bouckaert Zoon Rozenstraat 7-9 Telefoon 19992 (Adv.) Opheffing Zondags- rijverbod Op 17 April, 1 en 8 Mei De minister van Verkeer en Waterstaat heeft bepaald, dat op de Zondagen 17 April (Eerste Paasdag), 1 Mei en 8 Mei 1949 ontheffing zal worden verleend van het Zondagsrijverbod voor motorrijtuigen, ten einde het brengen van een bezoek aan de bollenvelden of bloeiende boomgaarden per auto of motorfiets mogelijk te maken. KRUIDENIERSPERIKELEN Nu de bonnen weg zijn daalt de omzet Voor het district Haarlem van de vak groep détailhandel in kruidenierswaren hield gisteren de voorzitter van deze vak groep, die tevens Tweede Kamei-lid is, J. G. H. Cornelissen, in Brinkmann een praatje over „Actuele problemen in het kruide- nïersbedrijf". Als eerste en belangrijkste van die problemen zag hij de kwestie van de winstmarge. Het is namelijk gebleken dat na het grotendeels afschaffen van de distributie de omzet van de kruideniers niet is gestegen maar gedaald. Uit die ver minderde omzet is een '-aro klanten-honger ontstaan die sommige kruideniers tot de vreemdste concurrentie-practijken heeft verleid. Vooral op artikelen waarvan de winstmarge toch al laag is, zoals suiker, is deze prijsconcurrentie waarzinnig. De spreker bepleitte het wederinvoeren van een procentuele winst inplaats van een vaste „centen-winst" en zei van mening te zijn dat deze gemiddeld 18 procent moet bedragen (waarvan dan 3 procent omzet belasting afgaat), om een normaal en rede lijk ondernemersloon aan de kruideniers te verschaffen. Hij waarschuwde de kruideniers echter dat hun onverstandige reclame met voort durende prijsverlagingen de pogingen van de vakgroep om tot een redelijke marge te komen in een belachelijk daglicht stelt. Hij behandelde voorts de winkelsluiting en gaf als zijn oordeel te kennen dat sluiten om 8 uur laat genoeg is. Hij was voorstan der van een halve sluitingsdag, mits deze maar niet op Zaterdag valt, omdat het Nederlandse volk daar nog niet rijp voor is. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat de wet op het cadeaustelsel die thans op komst is, consequent een eind zal maken aan dit ver derfelijke systeem. De voorzitter van de vergadering, H. v. Beek, bepleitte een renteloos regerïngs- credïet voor de kruideniers en het instellen van minimum-prijzen voor boter, kaas, eieren en suiker. Of gij achttien bent of tachtig, Uw Rheumatische pijnen doen hun slopend werk en ge voelt U een wrak en afgeleefd, vér vóór Uw tijd. Zorg ervoor die slopende kwaal te boven te komen; begin liever vandaag dan morgen de beproefd heilzame Kruschen-kuxir, waaraan talloze lijders aan rheumatische pij nen een nieuw leven te danken hebben. Kruschen is een zuiver natuur-product, een samenstel van zes minerale zouten met een erkend aansporende werking op de bloed zuiverende organen. Daarom is, juist waar onzuiver bloed zich demonstreert in Rheuma tische pijnen, Kruschen Salts de redder in de nood. Begin ermee hoe eerder hoe beter: iedere morgen de kleine dosis. Maar wèl regelmatig. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist (Adv.) en .gsreiziger 15. Dat was me een knal! En toen de wolken van damp en straatvuil optrokken, was het werkelijk een schrikkelijk gezicht dat er te zien kwam. Dat Joris Goedbloed met. het trotse hoofd door de zitting van de bank gestoken sterren telde was nog niet zo erg, en dat Panda uitgestrekt lag op de motorkap ivas ook tot dadr aan toe; maar rampzalig was het, zoals die dure auto toegetakeld was. Niet meer te her stellen en dat was zonde! Maar wie zich snel herstelde, dat was Joris. Nauwelijks hadden de eerste nieuwsgierigen zich om de plaats des onheils verzameld, of hij had de zitting van zijn hals en de hoed op het hoofd, en hij richtte enige welgekozen woorden tot de menigte. „Aanschouwt hier, wakkere lieden," zo sprak hij, „hoe men een Hoog Dienaar van Zijne Allerdoor- luchtigste Verhevenheid de Bey van Kro- mostan durft te bejegenen. O Tempora, o Banditorum! gelijk wij...." Maar nu trok Panda hem aan de jas en fluisterde; „Kijk daar.die man met die dophoed. dat ongunstige individu heb ik meer ge zien! Die heeft het gedaan!"maar dat hielp niet, want Joris sprak onverstoorbaar verder; gelijk wij, Latinisten, plegen op te merkenMaar Panda luisterde verder niet. Hij zag, hoe het individu met de dophoed zich omkeerde, misschien wel omdat hij begreep dat Panda hem herkend had. De man liep weg, nu hij zich van de gevolgen van zijn hom-aanslag overtuigd had..^tm üemwe Uïtg; aven Walt Disney: Bambi (Mulder Zoon, Amsterdam). Walt Disney's bekoorlijke dierengechiede- nis in celluloid „Bambi" naar het boek van Felix Salten heeft een ware triomtocht dooi de donkere zalen van ons land gemaakt en heel wat ouders zullen er prijs op stellen de grappige sprongen van dit hert en zijn kame raadjes voor hun kinderen vast te houden. De uitgeverij Mulder en Zoon N.V. is aan deze wens tegemoet gekomen en zond een stevig kartonnen prentenboek in het licht, dat in acht fleurige, aan de film ontleende „cartoons" en enkele regels tekst de lot gevallen van Bambi weergeeft. Voetbal Kraak kan enkele weken niet spelen voor Stormvogels De oplettende'toeschouwers zal het Zon dag j.l. bij de wedstrijd NederlandBelgië niet zijn ontgaan, dat Kraak af en toe pijn lijk naar zijn hand greep. Achteraf is ge bleken, dat hij een middenhandsbeentje heeft gebroken. Vóór de rust kreeg Kraak een trap tegen zijn rechterhand, maar dit liep nogal met een „sisser" af. Al betrekkelijk kort na de rust echter kwam i-echtsbuiten Lembe- rechts alleen op hem afrennen. De Belg loste een formidabel hard schot, maar de doelman verwerkte het harde schot op schitterende wijze tot hoekschop. Meteen echter voelde hij dat er met zijn linker hand iets niet in orde was en toen deze be gon op te zetten, dacht hij er over zijn plaats aan De Munck af te staan. Hij vroeg Kaufman er bij te komen en deze ried het nog maar even te pi-oberen. Kraak heeft dat gedaan en hoe! Nog menig schot heeft hij onschadelijk gemaakt ofschoon de pijn steeds erger werd. Na afloop is hij dadelijk met dr. Jan Thomée naar het Wilhelmina-Gasthuis ge gaan en daar wees een foto uit, dat een middenhandsbeentje in de lengte gebroken was. „Mooi gebroken", zei de dienstdoende dokter. Nu zit Kraak's hand in gips en de dokter dacht dat hij er drie weken „mooi" mee zou zijn. En voor Zondag a.s. is vast gesteld: 't GooiStormvogels. Het gaat Kraak natuurlijk aan het hart, dat hij niet van de partij kan zijn. Biljarten Domingo Europees kampioen 71/2 De resultaten van de partijen te Parijs ge speeld in de negende en laatste ronde van het Europese kampioenschap 71/2 luiden: Domingo 300 14 105 21.42 Van Hassel 247 14 117 17.64 Galmiche 300 20 48 15.00 Nussberger 84 20 17 4.20 Dufetelle 300 27 66 11.11 Kocian 187 27 23 6.92 Metz 300 14 84 21.42 Vingerhoedt 199 14 100 14.21 Van de Pol 300 15 97 20.00 Chassereau 176 15 42 11.73 Het eindklassement luidt: pnt. h.serie. p.gem. alg.gem. 1. Domingo 16 131 23.07 17.31 2. Van de Pol 13 132 25.50 16.45 3. Vingerhoedt 12 135 37.50 14.18 4. Van Hassel 12 117 20.10 11.70 5. Metz 12 92 21.42 11.35 6. Chassereau 10 75 17.64 12.59 7. Dufetelle 9 87 13.63 11.30 8. Galmiche 6 53 15.00 8.90 9. Nussberger 2 60 7.69 7.56 10. Kocian 0 56 5.01 5.25 Dressuur bij de HRJV De Haarlemse Rij- en Jachtvereniging hield in het afgelopen week-end dressuur- wedstrijden in de Duinmanège te Bentveld. De zware klasse werd gewonnen door H. Paanen op Tentor le Grand (8 p.). Twee werd mej. Schleicher met Baronesse (70 p.) en drie V. Klep op Kilmalock (65 p.). Bij de begin nelingen was het mej. H. Schröfer, die met een keurig programma de eerste prijs in de wacht sleepte met Wildebras. Twee werd H. de Vrijer op Don Castor en drie M. Schrö fer op Café Noir. De juniores kregen een heel eenvoudig programma te rijden en om de kansen gelijk te maken, reden zij alle drie hetzelfde paard. Eén werd Bob Klaje, twee Michael van Hal. In een springconcours dat na afloop van de dressuur werd gehouden, werd M. Schrö fer met Café Noir één. Op hem volgden H. Paanen met Tentor le Grand en mej. K. Schleicher met Quite Well. De luchtbrug. Amerikaanse vliegtuigen van de luchtbrug hebben drie maal zo veel voorraden naar Berlijn gebracht als de Britse, zo deelt een Bi-its overzicht mede. Sinds het begin van de luchtbrug zijn 870.639,7 metrieke tonnen aangevoerd. Spionuage. Een Amerikaanse militaire commissie heeft drie vrouwen en vijf mqnnen, die beschuldigd worden van spionnage voor de Tsjechoslowaakse geheime dienst, veroordeeld tot ge vangenisstraffen, die van één tot 18 jaar variëren. Drie van hen waren Tsjechoslowaken, de overigen Duitsers of Sudeten-Duitsers. Progrom. Te Hambux-g staan 35 personen terecht voor een Duits gerechtshof. Zij worden er van beschuldigd deel te heb ben genomen aan het in brand steken van de synagoge te Harburg en het vernielen van Joods bezit tijdens een progrom in November 1938. Besmet. Zeven en dertig Bi'itse officieren van de militaire missie te Rangoon hebben bevel gekregen Birma te ver laten, daar premier Thakin Noe de mening is toegedaan dat zij door hun contact met de oproerige Karens zijn „besmet" zo meldt de „Daily Express". De officieren en hun gezinnen zullen naar Singapore worden overgebracht. Suikerziekte. Twee Duitse artsen, verbon den aan het laboratorium in Bad Rei- chenhall (Amerikaanse zóne), dr. F, Reischle en dr. F. Woissmann, hebben verklaard, onder de naam „Myrtilin" een geneesmiddel tegen suikerziekte te hebben bereid. Myrtilin zou aangewend kxmnen worden bij de behandeling van insulaire diabetes en van andere sui kerziekten. Het wordt uit koffiebonen of thee bereid en wordt als een giftvrij middel voor bloedvorming en voor het stimuleren van de hartwerking be schouwd. Defensie. De zojuist geëindigde negendaag- se oefeningen voor de verdediging tegen luchtaanvallen in Engeland, waaraan ook Amerikaanse B-29-superforten deelnamen, hebben bewezen dat de Britse defensie in staat is aan elk ge vaar uit de lucht het hoofd te bieden, zo verklaarde vice-maarschalk G. Har- court. Jachtvliegtuigen, vooral de Meteor-straalvliegtuigen van de R.A.F- stelden bij schijnaanvallen vele bomi menwerpers buiten gevecht,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2