feusroutes weer gewijzigd „Geen werreker Kort en Bondig Amsterdamse Beurs DINSDAG 15 MAART 1949 Door werkzaamheden in de binnenstad De herasfaltering van de binnenstad en Üe reorganisatie van de Dreef maken de verkeersregeling in de komende weken wel bijzonder gecompliceerd. Morgen wordt de Dreef voor het verkeer gesloten. De bussen van lijn 1 en 2 zullen dan via het Frederikspark en de Kleine Houtweg van het Plein naar de Oosterhout- laan rijden, dus practisch dezelfde route als ook op de terugweg van Heemstede naar Haarlem wordt gevolgd. De halten bij de Hazepaterslaan en bij het Theehuisje in de Hertenkamplaan worden tijdelijk ver vangen door een stopplaats bij de hoek van de Kleine Houtweg en de Paviljoenslaan. Gierstraat ook afgesloten. Donderdag wordt met de .voorberei dende werkzaamheden in de Gierstraat begonnen. De lijnen 1, 2, 5 en 6 zullen dan van het Postkantoor via de Raaks, Wilhelmina- straat en Raamsingel naar het Plein rijden. De halte op en bij de Botermarkt vervalt. De bussen zullen in plaats daarvan stoppen in de Wilhelminastraat bij de Keizerstraat 1 en op het Wilsonsplein. BUS-BOTSING I Doordat de bestuurder van een autobus van de N.Z.H. gisteravond bij het wegrij- den van een halte in de Grote Houtstraat had vergeten zijn linkerrichtingaanwijzer uit te steken, werd de bus aan de linker voorzijde aangereden door een achterop komende personenauto. Beide motorrijtui- gen werden licht beschadigd. Aad van Leeuwen besprak de voetbalwedstrijd van Zondag Op uitnodiging van de Haarlemse Scheids- rechtersvereniging heeft de heer Aad van Leeuwen Maandagavond in de tuinzaal van het Concertgebouw een lezing gehouden. Hij werd ingeleid door de voorzitter der ver eniging, de heer G. W. H. de Korte, die mee deelde, dat de bedoeling van déze avond was de spelers en het publiek in contact te brengen met de scheidsrechtei's. De heer Van Leeuwen zeide, dat een dei-gelijke bijeen komst toe te juichen is. Het publiek is het ziet altijd eens met de beslissingen van de scheidsrechters en laat zich onvriendelijk uit. Dat is onjuist. De toeschouwers hebben de sportieve plicht de leiding aan de scheids rechter over te laten. De heer Van Leeuwen gaf een beschouwing over de Zondag ge speelde voetbalwedstrijd NederlandBelgië en hij noemde de Zweed Nillson een prima scheidsrechter, die de ontmoeting uitstekend geleid heeft. In het tweede deel van zijn voordracht besprak de heer Van Leeuwen hoogtepunten van de Olympische Spelen. Na afloop werden enige vragen gesteld, onder andere over de wedstrijden. Een der bezoekers vond het minder prettig, dat Stormvogels gedupeerd is door 't ongeval van Kraak. De heer Van Leeuwen merkte op, dat er toch geen aanleiding is de Zondag te spelen wedstrijd uit te stellen. Wie zag het? Op Dinsdagmiddag 8 Maart omstreeks vijf uur is ter hoogte van de Emmabrug op de Leidsevaart een 75-jarige voetgang ster aangeraden door een onbekende per sonenauto, bestuurd, door een eveneens onbekend gebleven dame. De vrouw, die de Leidsevaart van Oost naar West over stak is vermoedelijk tegen de auto gelopen en kreeg enige snijwonden aan haar gelaat. Zij is daarop door omstanders in de pas torie van de kathedraal binnengebracht. Getuigen van dit ongeval en de onbe kende bestuurster van de auto wordt verzocht zich te melden bij de Afdeling Verkeerspolitie aan het Bureau Smede- straat. „KAMPVUURDROMEN" Onder de titel „Kampvuurdromen" geeft het district Haarlem van de Nederlandse Padvinders op Maandag 21 en Dinsdag 22 Maart in de Stadsschouwburg de eerste districtsuitvoering na de oorlog. In dit spel van padvinders en padvind- sters overdenkt een jongeman één van de problemen van deze tijd: het gebrek aan idealisme. Door de geest van deze tijd wordt hij enigszins overtuigd, dat er in het verleden van de goede idealen niets is overgebleven door de fouten en gebreken van de mensen. De geest laat hem behalve de goede dingen van de oude tijden de minder goede resul taten zien, waardoor hij probeert te be wijzen, dat het geen zin heeft er idealen op na te houden. Aan het spel werken mede ongeveer 150 padvinders en padvindsters. Ook de districtsband Haarlem zal voor het voetlicht treden. De vocale medewerking wordt ver leend door het leidsters- en leiderskoor •.De Goê Kadullekes". Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 Maart 1949 ONDERTROUWD: 14 Mrt, J. Trommelen en G. H. ICorbeeck. BEVALLEN van een zoon: 10 Mrt, E. W. HofmanGijzen; 11 Mrt, L. de ManHesse- link; H. C. van Twuijvervan Baekel: 12 Mrt, M. C. W. WeberBouma; A. van Hof wegenHendriksma; 13 Mrt. C. G. van den NouwlandStohman; A. E. MathotLips; C. Appelman—Ingerman; P. van Westerhoven —Bijster; W. M. Hennekamde Groot; 14 'Mrt. W. F. Godde—Bonke. BEVALLEN van een dochter: 11 Mrt, W. Noort—van der Horst; D. M. Farla—Hart; 12 Mrt, J. M. Prenen—Bakker; 13 Mrt, E. Blan- kendaal—Kraakman; J. Wijkhuizen—Spoor; H, G. VeldtMinnebo. OVERLEDEN: 11 Mrt, J, Rietbergen- Noot, 86 j., Jan Luijckenstraat; 12 Mrt, M. Kaan, 39 j., Hazepaterslaan; J. Poolman Brouwer, 85 j., Dickmanstraat; M. J. van Mul—Beentjes, 57 j., Kamperlaan; G. C. van Niekerkvan Norde, 62 j., Oranjeboom- straat; 13 Mrt, A. Sturm, 71 j.. Oranjestraat; J. C. van Stein. 39 j., M. v. Heemskerkstraat. HAARLEMS DAGBLAD De 10 Mei-herdenking der Ex-politieke Gevangenen Wij hebben reeds meegedeeld aat ook dit jaar weer een 10 Mei-herdenking op de Ere-begraafplaats te Overveen door de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd zal wor den gehouden De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal worden verzocht, even als vorig jaar de reünisten op de Grote Markt te ontvangen, waarbij het muziek corps van de Haarlemse politie zal worden uitgenodigd aanwezig te zijn en met de Band van de Padvinders de ex-politieke gevangenen te vergezellen naar het Adr. Stoopplein in Overveen, waar bussen ge reed staan om alle deelnemers naar de Ere begraafplaats te vervoeren. Op de begraafplaats zal dit maal wor den gezongen door het Koninklijk man nenkoor „Caecilia" onder leiding van Nico Hoogerwerf. Voor de koraalmuziek wordt „Harmonie Crescendo" gevraagd. Het ligt in het voornemen dat mevrouw Elisabeth van Maasdijk enige gedichten zal voordra gen. Het is nog niet bekend wie de her denkingsrede zal uitspreken. 's Middags is er een reünie in de foyer van de Stadsschouwburg. De herdenkings avond wordt opgeluisterd door het Ko ninklijk Mannenkoor „Apollo" uit Amster dam. Spreker zal zijn Pater Gilles van het Redemptoristenklooster in Wychen. De Haarlemse afdeling van de vereni ging, die de organisatie der herdenking op zich heeft genomen, vestigt voor de deel nemers die van verre komen tegenover het station een „huisvestingsbureau". De secretaris, de heer K. J. van Kampen, Marnixstraat 44, verstrekt alle inlich tingen. Dr. Spoelder leerde de jeugd Haarlem kennen Het is bekend dat dr. Spoelder zijn liefde voor Haarlem en Haarlems historie niet onder stoelen of banken steekt, doch in tegendeel zoveel mogelijk mensen wil brengen tot eenzelfde genegenheid. Eerste voorwaarde daartoe is, dat men dan ook iets van de wordingsgeschiedenis van al die kerkelijke en wereldlijke gebouwen, die tezamen Haarlem zijn bekoring en karakter geven, afweet. Dr. Spoelder is in de loop der jaren niet moe geworden zijn stadge noten in woord en geschrift, in tal van voordrachten, lezingen of causerieën op de schatten aan schoonheid in de plaats hunner inwoning attent te maken. Het is echter nog niet dikwijls voorge komen, dat zijn gehoor uitsluitend uit jeugd" bestond, zoals gisteravond het geval was, toen hij voor de Nederlandse Jeugdgemeenschap sprak over „Ken je stad!" Maar het is al evenmin vaak voor gekomen, dat hij zulk een aandachtig pu bliek trof als gisteravond, dat muisstil bleef, zelfs bij de vertoning der lantaarn plaatjes, die zoals de ervaring heeft ge leerd nogal stimulerend werkt op de praat- en lachlust. Dr. Spoelder was dan ook zeer voldaan over deze goed georganiseerde bij eenkomst van de Haarlemse jeugd van alle richtingen en gezindten. Wij geloven, dat het succes van deze avond voor een niet gering deel te danken is aan de frisheid, waarmee de rector van het Stedelijk gym nasium zijn geliefkoosde onderwerp steeds weer weet te behandelen. De heer Jan Drijver zal op 21 Maart voor de Nederlandse Vereniging van Ex- politieke gevangenen spreken over „Vogel leven". De bijeenkomst heeft in de M.T.S. plaats. Politierechter Administraties en Belastingzeken inrichten, bijhouden en controle EDUARD BOUWER - HAARLEM Z.B. SPAARNE 10 - TELEFOON 19934 (Lid van de Bond van Belasting consulenten). Agenda voor Haarlem DINSDAG 15 MAART City: „Tot de laatste man". 14 j., 2.15, 4.30, .00 en 9.15 uur. Spaarne: „De vrolijke ban diet", 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Sen avontuur in Berlijn", 18 j., 2.30, 7.00 en 915 uur. Rembrandt: „Ik herinner me moe der". 14 j., 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Palace: -.Veilig, vlug, voordelig", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Red river", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 16 MAART bioscopen; Middag- en avondvoorstellingen, ER KOMT SCHOT IN. Aan de Vondelweg in Haarlem-Noord zijn vijf en negentig woningen van de Woningbouwvereniging ..Voorzorg" in gebruik genomen. Op de hoek van de Vondelweg en Muiderslotweg hees de heer A. J. M. Angenent, wethouder van Openbare Werken de Nederlandse vlag. Binnenkort weer een ijsbaan in Haarlem Initiatief van het gemeente bestuur Dezer dagen vestigden wij er de aandacht op dat 80 jaar geleden de Haarlemse IJs club werd opgericht. Betreurd werd dat Haarlem thans geen ijsbaan meer heeft, omdat het terrein van deze club aan de Kleverlaan aan de gemeente verkocht werd. Het bestuur van de IJsclub deelt ons mede dat de vereniging, al werd het terrein verkocht, toch niet ontbonden is. Tot ver koop werd overgegaan omdat de Duitsers de opstallen en omheining gesloopt hadden. Het bestuur zag geen kans het grote bedrag bijeen te brengen dat nodig was om alles weer op te bouwen. De gemeente had het plan op het ijsclub-terrein sportvelden aan te leggen, alsook een sintelbaan die in de winter onder water gezet kan worden om dan gebruikt te worden als ijsbaan. Er werd besloten dat de IJsclub zou blij ven bestaan als een idieeële vereniging, die met de rente van het overgebleven kapi taaltje alle soorten van ijssport in Haarlem en omstreken zal blijven bevorderen. Als allereerste punt stond op het pro gramma van het bestuur om de gemeente Haarlem te overtuigen, dat het onverant woord zou zijn een dergelijk terrein enige tijd ongebruikt te laten liggen, omdat het naar het bestuur meende met betrekkelijk geringe kosten bruikbaar zou zijn te maken als een primitieve ijs baan met een eenvoudige afrastering en noodoptrekjes voor de dienst van de baan en deze ter beschikking van de gemeente naren te stellen tegen populaire entrée- prijzen. Reeds in 1948 heeft het bestuur daarvoor gepleit, maar het mocht toen niet gelukken tot een resultaat te komen. Onlangs is evenwel door het bestuur een bespreking gehouden met wethouder Geluk en de dienst van Openbare Werken. De heer Geluk bleek zeer enthousiast tegen over deze plannen te staan; er wordt thans een onderzoek ingesteld naar de kosten. Gehoopt wordt dat in het seizoen 19491950 op de nieuwe baan gele genheid zal bestaan tot schaatsenrijden en ijshockeyspelen. Vooral voor de Haarlemse jeugd wordt dit van veel belang geacht. Het terrein zou daarvoor dan voorlopig in gericht worden, in afwachting van het grote plan. Het bestuur van de IJsclub heeft zich volledig ter beschikking gesteld van de gemeente voor de uitwerking van de nu gerezen plannen en zal zijn ervaring aan wenden bij de organisatie en hulp geven als de ijsbaan geopend wordt. Het zou een mooi jubilé voor de IJschib zijn als op deze wijze weer een ijsbaan be schikbaar kwam. Haarlem is een sportstaö bij uitnemendheid. Daarom is het nodig dat er weer een ijsbaan komt. Haarlem is de bakermat van bondy en ijshockey in Ne derland. De nationale schaatsensport kan oök geen ijsbaan ontberen. De jeugd en ook de ouderen moeten een baan hebben waar men veilig kan rijden. Ook voor de kleinen is het gewenst dat er een kleuterbaan is. Rondleidingen Frans Halsmuseum De rondleidingen in het Frans Hals museum hebben morgen, Woensdagmid dag, plaats om 2, 2.30 en 3 uur. De bezoekers betalen alleen de gewone toegangspijs van 0.25, Twee oboi d'amore voor de H.O.V. Steun gevraagd van muziekliefhebbers Een groot aantal stadgenoten, zowel uit voerende kunstenaars als muziekliefheb bers, heeft een comité gevormd om de Haarlemse Orkestvereniging een tweetal oboi d'amore aan te bieden. Het zou een fraai resultaat zijn, indien de H.O.V. in 1950 het „Bachjaar", omdat dan het afsterven voor tweehonderd jaar van de Leipziger Kantor zal worden herdacht in het bezit kon zijn van deze instrumenten, die onontbeerlijk zijn voor de weergeving van Bachs grote werken. Er is nogal wat geld mee gemoeid ongeveer drieduizend gulden doch reeds thans zijn spontaan enkele ruime giften of toezeggingen gedaan. Het Comité heeft zich met de volgende circulaire tot de muziekliefhebbers uit Haarlem en omgeving gewend. „Reeds vele jaren deed zich in de H.O.V. bij de medewerking aan uitvoeringen van Bachs Passiemuzieken en dergelijke het ontbreken van een tweetal oboi d'amore als een groot gemis voelen. Wil men de partituur der te spelen wer ken geen geweld aandoen, dan is de be zetting der obligaatpartijen door „hulp"- krachten, die wel over deze instrumenten kunnen beschikken, noodzakelijk. Daar steeds meer koorverenigingen zich op Bachs werken gaan toeleggen en hier voor de medewerking van de H.O.V. in toenemende mate wordt verlangd, behoeft het geen betoog, dat het aanschaffen van die instrumenten meer dan gewenst is. Aangezien de H.O.V. het onder de hui dige omstandigheden niet verantwoord acht om de aanschaffing uit eigen middelen te bekostigen, menen ondergetekenden een beroep te mogen doen op allen wie het welzijn van ons orkest ter harte gaat. Gaarne zien wij Uw bijdrage aan ons streven om de H.O.V. met enige fraaie instrumenten te verrijken, tegemoet. Bijdragen kunnen worden gestort op girorekening No. 91881, ten name van George Robert of op de Twentse Bank, eveneens ten name van George Robert, onder vermelding van: Oboi d'Amore Fonds H.O.V.". Het Comité: Aerdenhout's Vrouwen koor; Corrv Bijster; Jan Booda; Jos. R. de Clerck; Han Le Fèvre; D. J. A. Geluk; C. S. Th. van Gink; Piet Halsema; Annie Hermes; Nico Hoogerwerf; Simon C. Jan sen; C. Kat-Beylevelt; Albert de Klerk; Jos. de Klerk; P. Koen; Olivier Koop; Jan Laarveld; Jack P. Loorij; R. W. P. Peere boom; M. van Ravestein; George Robert; Ans Stroink; J. K. Tadema: Jo Vincent; J. E. Voet; A. de Vogel; M. C. D. Wesstra- Mackay; Annie Woud; Maurice van IJzer en Jac Zwaan. AFSCHEID VAN DS. MACKAAY In ons verslag van het afscheid van ds. P. J. Mackaay gelieve men in plaats van de passage „De scheidende predikant ge waagde van grote dankbaarheid, dat hij ondanks de tegenstand zijn overtuiging ge trouw is gebleven" te lezen „Spreker rele veerde, dat zijn theologische inzichten hem tot beslissingen hebben gebracht, waarover in een deel der gemeente onrust heerste. Dat de Collega's hem in dit opzicht alleen zichzelf lieten zijn, is hem een oorzaak van vreugde geweest". Deze tekst geeft de ge voelens van de predikant beter weer dan de door onze correspondent gebezigde for mulering. Zou men zich van een matroos, die wei gert op hoge zee een bevel van zijn schip per op te volgen, een romantische, schurk- met-een-mes-tussen-de-tanden-achtige voorstelling maken, dan was men beslist bedrogen uitgekomen op de ochtendzitting van de politie-rechter, die gisteren zo'n re volutionair heer te berechten kreeg. „U is vorige keer niet verschenen", zei de politie-rechter, die in dat feit waar schijnlijk ook al een anarchistische ten- denz bespeurde. „Nou ja Edelachtbare", zei de man on nozel grijnzend, „eigenlijk ben ik wel en niet verschenen". Hij wiste de mogelijk heid van een belangwekkende spiritisti sche manifestatie echter al weer meteen uit, door te verhalen dat hij zich in het gebouw vergist had. Wat in het vat is ver zuurt echter niet en zo moest hij zich dit maal verantwoorden voor het feit, dat hij het bevel van zijn trawler-schipper „Net ten overboord" niet had opgevolgd. „Eigenlijk", zei de verdachte peinzend, „was het al een foutieve daad dat ik ben gaan varen. Het was ook eigenlijk meer een reis met ongelukken. Ik ben een leek in het varen, zou je eigenlijk lcenne zeggen. Daarom gong ik naar de schipper en zeg tegen 'm: „Schipper, zeg ik. ik schei dei- mee uit. Ik zie der geen brood meer in, zeg-ik. Komt bij. dat ik eigenlijk niet zo'n errege werreker ben. Waar ik dan van leef, vraagt Uwes? Ik heb een hoklcie met duive en stroop een beetje. Ik hepput eige- lijk ook meer in me hoofd. Ik ben jare amme neus gehollepe en me ore. Ik hep eigelijk van alles. Altijd ziek. Altijd fan alles in me hoofd". Hij zweeg een beetje en zei toen triest: „Eigelijk ben ik een beetje een misluk king". Streng zei de Officier in zijn requisitoir: „Deze man hoort niet tot de groep van flinke Nederlandse zeelui". De verdachte schudde ontkennend- berustend het hoofd. „Nee", zei hij, „niet direct". De eis was vijfentwintig gulden en een maand voorwaardelijk. „Dat krijg ik niet foormekaar", zei de verdachte geschrokken, „tenminste niet als die straf ook foor strope geldt. U dwingt mij door een fuur te gaan wat foor mij ligt. Per slot sal ik vandaag of morgen weer in het duin moete verschijne en azze- zeme grijpe, krijg ik dat er nog bij". „Dan moet u maar geen strikken zet ten", zei de rechter terecht. „Doen ik nooit", zei verdachte en voegde er zonder valse schaamte aan toe, „ik werrek altijd met de lichtbakZo'n lichtbak eigelijk meer, weettuwel?" De rechter, die het maar vreemd vond, veroordeelde hem tot twintig gulden en 10 dagen voorwaardelijk. „Ik find het niet billijk", zei verdachte verongelijkt. Derde propaganda-avond der wereldfederalisten Op Donderdag 17 Maart houden de Wereldfederalisten haar derde grote pro- paganda-avond in de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem. Als eerste spreker staat de bekende vlieger-schrijver A. Vi- ruly op het programma. Het orgel zal door Gé Michels worden bespeeld. Sportgebeurtenissen in Zandvoort Maandagavond is een bijeenkomst gehou den van de heren J. W. Brugman en J. II. Moerman van de K.N.A.U., de heer F. Vis sers, organisator van de Zandvoortse Esta fette, de heer H. Brink, voorzitter van O.S.S. en de heer H. Hugenholtz, als technisch sport- adviseur voor de gemeente Zandvoort. Een voorlopig programma voo^whet aanstaande seizoen werd besproken en als volgt samen gesteld: 27 Maart: Veldloop in het Kostverloren wandelpark; 29 April: Klassementsproef van de rallye des tulipes op het auto circuit; 8 Mei: Internationale motor-reces, te organiseren door de K.N.M.V.; 2329 Mei: Winkelweek en auto-sport-week-end; 18 Juni: Juniores-dag motor-races K.N.M.V.; 16 Juli: Estafette van Zandvoort: 31 Juli: formule II Race en Grand Prix d'Hollande. Auto-races, te organiseren door de K.N.A.C.; 14 Augustus: internationale wielerwedstrij den voor profs en amateurs; 28 Augustus: internationale motor- en zijspan-races van de K.N.M.V.: 14 September: Sport-week- end ter afsluiting van het seizoen. Er zullen drie kermissen worden gehou den, namelijk van 4 tot 11 Juni een z.g.n. Niwin-kermis en voorts kermissen in de weken van 2 tot 10 Juli en van 6 tot 14 Augustus. Plannen omtrent de aanleg van sportvel den, een sintelbaan, een rolschaatsenbaan, een renbaan voor paardensport en een sport- vliegveld werden nog besproken. Gewichtheffen „Haarlem" won competitie wedstrijd Zaterdagavond is te Beverwijk een com petitie-wedstrijd gehouden, welke H.K.V. „Haarlem" won met 3.92 punt tegen „D.O.K." 3.86 punt. Aan deze wedstrijd namen zowel eerste als tweede klasse gewichtheffers deel. Aan de tweede klasse deelnemer werd een maximum toeslag van 25 kg. gegeven, mits een voor geschreven grens niet werd overschreden. Het door H.K.V. „Haarlem" totaal verwerkte gewicht, benevens toeslag bedroeg 1057,5 kg. gedeeld door 269.5 kg. is .3.92 en door „D.O.K." Beverwijk 1077.5 gedeeld door 278.5 is 3.86. De uitslagen waren: H.K.V. „Haarlem", drukk. trekk. stot. toesl. H. de Wolf 72% 70 85 J. Schuitemaker 70 72% 92% 25 P. Buhl 80 80 105 20 Y. Boterbloem 90 85 110 „D.O.K., Beverwijk. J. Morlang 70 70 90 25 Jac. Morlang 75 77% 92 F. Buiis 82% 87% 112% 7% H. Isink 85 85 117% SCHEEPVAART Amsteldijk, Java—Halifax pass. 14 Mrt Kaap St. Vincent, Amstelkerk, Amsterdam Freetown 14 Mrt van Dakar. Amstelland, AmsterdamBuenos Aires 15 Mrt te Las Palmas. Bantam, 11 Mrt van Rotterdam te Houston. Congostroom, AmsterdamDakar pass. 14 Mrt Finisterre. Friesland, 14 Mrt v. Belawan te Batavia. Garoet, Makassar—Rot terdam 14 Mrt van Port Said. Kota Gede, 12 Mrt van Lake Charles naar Batavia. Kota Inten, 15 Mrt van Batavia te Soerabaja. Lombok, 15 Mrt van Port Swettenham te Singapore. Mapia, AmsterdamJava pass. 14 Mrt Lissabon. Maasland, Buenos Aires Amsterdam pass. 14 Mrt Fernando Noronha. Modjokerto. 14 Mrt van Makassar naar Tara- kan. Nieuw Amsterdam. 14 Mrt van Curacao te Cristobal. Rijnkerk, RotterdamJapan 14 Mrt te Hongkong. Salatiga, New York Batavia 14 Mrt van Suez. Sibajak. Batavia Rotterdam pass. 14 Mrt Perim. Slamat, Rot terdam—Java 14 Mi't Finisterre gepass. Talisse, 14 Mrt van New York n. Port Said. Belgisch minister hield radiorede over Benelux De Belgische minister van Buitenlandse Handel, Moens de Fernig, heeft Maandag avond een radiorede gehouden over de ministeriële conferentie, die Zondag ir Den Haag is geëindigd. De minister noem de deze conferentie de belangrijkste van die, welke tot dusver voor de instelling ener economische unie tussen Nederland en de Belgische-Luxemburgse economi sche unie zijn gehouden. Na een kort historisch overzicht van de kwestie te hebben gegeven herinnerde de minister er aan, dat de regeringen tijdens de conferentie van oordeel waren dat de voorwaarden, die noodzakelijk zijn voor de totstandkoming van een economische unie 1 Juli 1950 verwezenlijkt kunnen worden, en dat het 1 Juli 1949 mogelijk zal zijn een systeem van een voor-unie in te voeren. De drie regeringen hebben te dien einde verschiHende resoluties goedgekeurd. De minister ging uitvoerig de inhoud en betekenis dezer resoluties na en gaf een uiteenzetting van de maatregelen en voor zieningen die de Benelux-ministers tijdens hun Haagse conferentie voorbereidden. Ten slotte zeide minister Moens de Fer nig: „Daar de voortzetting van het plan- Marshall het onmisbare element voor de verwezenlijking der nagestreefde doelein den vormt, hebben de drie regeringen zich gebaseerd op de huidige verwachtingen inzake de handhaving van de hulp der Verenigde Staten aan Europa. Zo deze verwachtingen in de toekomst niet verwe zenlijkt zouden worden, zouden de rege ringen elkaar moeten raadplegen om het gezamenlijke probleem opnieuw te over wegen". Hij voegde hieraan toe: „De in Den Haag genomen besluiten zijn een eerste stap op de weg naar een Europese economische unie. Benelux is de centrale kern van deze unie en het voor beeld van wat wij op een meer algemeen plan moeten ondernemen. De conferentie van Den Haag was dus niet alleen van belang voor de verwezenlijking van de Benelux, maar ook voor de toekomst van Europa. Het volledige succes van de conferentie moet met een buitengewone voldoening worden vernomen, niet alleen door de drie volken die er rechtstreeks bij betrokken zijn, maar door alle democratieën. Laten wij met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. Een beslissende stap is zo pas gezet. Door de Europese economische samenwer king, die een belangrijke étappe heeft afgelegd, zullen wij er in slagen de stevige bases voor de wereldvrede te leggen". Franse douane „saboteert" door harder te werken CV an onze correspondent ie Parijs) Wie het ongeluk heeft dezer dagen naar Frankrijk te moeten, raden we aan de grens in elk geval niet tussen des middags 3 en 6 uur te overschrijden. De 15000 Franse douane-beambten hebben namelijk zo juist bekend gemaakt, dat ze gedurende die uren voorlopig een onbesuisde vlijt zullen mani festeren in het begraaien van koffers, het fouilleren van reizigers en het minutieus onderzoeken van jasvoeringen en schoen zolen. Het reglement, zo luidt hun procla matie, zal dan worden toegepast zonder enige souplesse. De douanes zijn boos op de minister om dat aan hun looneisen nog steeds niet is voldaan. Zij zullen hem nu wel leren, zeg gen ze. Ze kennen hun macht, want al eer der is gebleken, dat de doelmatigste sabo tage van het grensverkeer in een stipte na leving der reglementen is gelegen. Zo'n maatregel is met name veel effectiever dan een ordinaire staking, die zich bij de reizi gers in een hartelijke populariteit zou ver heugen, omdat het leven aan de grenzen, zonder douane, plotseling een aanmerkelijk aantal graden zonniger zou worden. Dat moest echter juist niet, want de heren zijn boos. In plaats van niet, gaan ze dus echt harder werken. Kravchenko-proces nadert zijn einde De verdediging is Maandag begonnen met haar laatste redevoeringen in het proces- Kravchenko. Pierre Bruguier, verdediger van „Les Lettres Francaises", zei: „Kravchenko's be wering dat hij een hooggeplaatst Sovjet functionaris is geweest is vals gebleken door het feit, niet betwist door zijn advo caat, dat hij een minder belangrijke functie bekleedde in de Russische aankoopcommis sie in Washington. Het is onwaarschijnlijk dat de Sovjet-regering in oorlogstijd en voor een missie in het buitenland iemand een post zou hebben gegeven, die minder belangrijk was dan enige andere, die hij tevoren had bezet." Noch Joe Norömann, de voornaamste advocaat van de verdediging, noch Krav- chenko waren vandaag aanwezig. Rechter Durkheim nodigde Kravchenko's verdediger Georges Izard uit het woord te nemen nadat Bruguier zijn betoog had be ëindigd, maar hij was reeds vertrokken. De zitting werd daarop tot heden verdaagd. K.L.M. heeft haar lijn naar Bazel opgeheven De K.L.M. heeft met ingang van heden haar lijn naar Bazel opgeheven. De reden is het onvoldoende aantal passagiers op deze dienst, hetgeen een lonende exploita tie onmogelijk maakt. In Amsterdam is een luchtbevrachtings- beurs geopend. Via Schiphol worden niet meegerekend de goudzendingen jaarlijks 6.000.000 kg. goederen vervoerd. In Londen, Parys en Antwerpen zijn reeds luchtbevrach- tingsbeurzen. De nieuwe afdeling is in het Beursgebouw gvestigd. Een plaquette met opschrift „Luchtbevrachtingsbeurs" is door burgemeester d'Ailly onthuld. De oud-actrice mevrouw Marie van Eysden—Vink, die Maandag haar 85ste ver jaardag vierde, heeft een brief van de minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten ontvan gen. waarin hij de jarige zyn hartelijke ge lukwensen aanbiedt. De Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzondere Gerechtshof heeft de 58-jarige P. A. van der V., directeur van de Maatschappij voor Vliegtuigbouw Aviolanda te Papen- drecht, veroordeeld tot een jaar gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van f 30.000. Hem was ten laste gelegd dat hij tijdens de bezetting voor de Duitsers vliegboten van het type „Dornier" heeft laten bouwen. Zestig D.U.W.-arbeiders zijn bezig met de aanleg van een nieuwe weg, welke Bleijer- heïde via het gehucht Klein-Nulland met Kerkrade zal verbinden. Voor dit project moet eerst een dal, waardoor de spoorlijn van de Domaniale Mijn loopt, worden opge vuld. Deze spoorlijn zal door een viaduct worden geleid. Bij Koninklijk Besluit is aan jhr. C. J. Reigersman, oud-hoofdingenieur-direc- teurs van de Provinicale Waterstaat in Noordholland op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid voor Nederland van de Per manente Internationale Commissie voor Scheepvaartcongressen te Brussel. De theepryzen zijn met ingang van deze week verlaagd. Voor de duurste soorten be draagt de verlaging ongeveer 30 cent per pond en voor de goedkoopste soorten onge veer 10 cent per pond. HAARLEM EN OMGEVING Op de door het Comité „Ereschuld en Dankbaarheid" in de Oude Bavo te Haarlem op 4 Mei te houden herdenkingsbijeenkomst aan de vooravond van de nationale feestdag zal ds. J. C. Koningsberger, Nederlands Her vormd predikant te Amsterdam, als spreker optreden. Bij de te Rotterdam gehouden examens zijn geslaagd voor costumière de dames: L. L. Aarinksen van Mensel, M. Th. B. v. Kroft, J. C. V. Gelder, C. M. B. v. d. Kroft en H. de Vries. Voor coupeuse de dames J. E. van Dantzig, C. M. LoomanMaerten en A. Verbeek. Voor de afdeling Haarlem van de Vrij denkersvereniging „De Dageraad" zal de heer Gé Nabrink Zondag 20 Maart in gebouw „Cultura" spreken over „De betekenis van de psychologie voor het vrije denken". Voor de Anti-Revolutïonnaire kiesver eniging A. W. F. Idenburg spreekt de heer D. A. J. Spek, raadslid, a.s. Vrijdagavond over „de A. R. Partij in de Gemeenteraad". De vergadering is in de bovenzaal van het café Brinkman, Plein 16. Wegens succes van de beide vorige zal Theo van der Pas een derde Chopin- recital geven en wel op Dinsdag 22 Maart in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Van der Pas zal op deze avond o.a. ook de 24 Préludes op. 28 ten gehore brengen. A.S. Zaterdag hopen de Zevende-dags- Baptiste gemeenten te Haarlem en Amster dam samen te komen in jaarvergadering, met gemeenschappelijke viering van het H. Avondmaal. Aan de vooravond, op Vrijdag 18 Maart, wordt 'n openbare vergadering gehouden in de kapel Parklaan 21, waarin optreedt de plaatselijke predikant ds. P. Taekema, met het onderwerp: „Vrije toe gang tot God". Door de Stads-bibliotheek cn Leeszaal van Haarlem werden in Februari aan de Prinsenhof bibliotheek uitgeleend 11.620 wer ken. aan het filiaal 4251 Werken, tezamen 15.871 werken (v. j. 16.065). waarvan 764 van de muziekbibliotheek. De instellingen wer den bezocht door 4589 en 561 bezoekers en bezoeksters, tezamen 5150 (v. j. 5035). De Bloemendaalse gymnastiekvereni ging zal een dames-seniorenafdeling oprich ten. De eerste repetitie-avond wordt gehouden op Woensdag 6 April in het gym nastieklokaal der Chr. Schoolvereniging aan de Zomerzorgerlaan. Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U. Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Schéepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Biliton My. II Slotkoers Openings gisteren koersen 286# 287% 232 234 219 230% 155 155% 131i/2 254 257% 108% 16114 161# 161 137% 136% 155 154% 146% 144# 154 107# yr 328 Zandvoort Mr. Van Fenema en W. Butiin kwamen tot een accoord De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, die teruggekeerd is van zijn reis naar Londen, waar hij besprekin gen heeft gevoerd met de heer W. Butlin, zal vanmiddag in de vergadering van de Commissie tot voorbereiding van een Butlin-vacantie-oord te Zandvoort voor stellen de architecten Van der Steur, Clim Meyer en Van Putten onverwijld opdracht te geven tot het maken van een ontwerp voor de dienstgebouwen en paviljoens en tevens een maatschappij te belasten met de waterpassing van het terrein aan de Noord boulevard, waar het kamp zal komen. Wij vernamen, dat de heer Butlin accoord is gegaan met de oprichting van een Ne derlands-Engelse maatschappij met een aandelenkapitaal van vijf millioen gulden. Het is vrijwel zeker, dat de Bank of England haar toestemming tot de uitvoer van het Engelse gedeelte van dit kapitaal zal geven. In Nederland zal, zo stelt mr. Van Fenema aan de Commissie voor, de firma Heldring en Pierson met de uitgifte der aandelen worden belast. Zodra de tekeningen voor het kamp en de economi sche grondslagen voor de exploitatie zijn uitgewerkt, zal de Zandvoortse raad van de plannen in kennis worden gesteld. Heemstede Hoofdagent Kroeze jubileerde Vanmorgen is de hoofdagent van de Heemsteedse gemeentepolitie J. Kroeze tijdens een intieme plechtigheid in het Sportparkrestaurant ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum gehuldigd. De heer Kroeze werd toegesproken door de corpschef, hoofdinspecteur A. Berentsen en door de burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn, en voorls door agent A. van Zwol als voorzitter van de plaatselijke af deling van de Bond van Christelijk politie personeel. Uit het iubileumfonds werden hem een vulpenhouder en zijn echtgenote bloemen aangeboden. Ook de vakvereni ging bood een fraai bouquet aan. Onder de aanwezigen bevond zich de substituut-officier van justitie van het arrondissement Haarlem, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. De politie en de honden De Plantsoenendienst heeft de plantsoe nen weer voor het komende voorjaar in orde gemaakt. In de perken zijn ook veel bloembollen geplant. Daarom verzoekt ae politie ons mee te delen dat zij een ver scherpte contróle zal uitoefenen op het los lopen van honden. Genootschap van de Stille Omgang Maandagavond vergaderde de afdeling Heemstede van het genootschap van de Stille Omgang. Uit de jaarverslagen bleek dat de afdeling thans 800 leden telt. Na enige mededelingen omtrent ae te houden. Stille Omgang welke in de nacht van Za terdag 19 Maart op Zondag 20 Maart zal worden gehouden, hield dr. Bernard Ver* hoeven een rede over het ontstaan van deze devotie.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3