STOUT c 3 Tijdelijke bijslag op uitkeringen Noodwet Ouderdomsvoorziening Panda en de Meester-Ontdekkingsreiziger Nederlandse verliezen in Indonesië Iieuwe Uitg avem Q Wereldnieuws WOENSDAG 16 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD TWEEDE KAMER De Kamer acht het ontwerp tot verhoging van pensioenen met een toeslag onbevredigend (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van een wetsvoorstel om enige verbeteringen tot stand te brengen in de reeds het vorig jaar aangebrachte verhoging van pensioenen had veel weg van een wedstrijd met hindemissen. Minister Van Maarseveen voelde zich gisterenmiddag teleurgesteld. "Wanneer hij dc illusie had gekoesterd, dat zijn voorstel tot enige nadere verbetering in de in het najaar tot stand gebrachte pensioeninkom sten de Kamer zou hebben bevredigd, dan heeft hij na het debat deze illusie wel ver loren. De afgevaardigden die zich lieten horen, gaven te kennen het voorstel alles behalve te kunnen bewonderen. De critiek begon met de klacht van de heer Van Sleen (Arbeid), dat zijn in November 1943 door de Tweede Kamer vrijwel een stemmig aangenomen motie op zeer povere wijze was uitgewerkt. Alleen de vóór 1922 gepensionneerden en dan nog slechts een kleine groep van hen zouden nu van enige verbetering gaan profiteren. Hij diende een amendement in, beogende voor de tus sen 1922 en 1934 gepensionneerden een verhoging van 25 pet toe te passen, voor de groep van 1935—1939 een van 30 pet. en voor de groep van 1940 tot 1945 een van 35 pet. Ook de heren Ritmeester (VVD), Stapelkamp (AR), Gortzak (Com munist) en D a s se n (KVP) bleken onte vreden te zijn. Volgens minister Van Maarseveen was het zowel om financiële als om technische redenen bezwaarlijk de richting in te slaan, die in het algemeen was bepleit Het onderwerp is zo ingewikkeld, dat zelfè een in Pensioenwetbepalingen goed thuis zijnd Kamerlid als de heer Van Sleen niet in staat bleek te zijn met een goed amendement voor de dag te komen. Im mers, in sommige gevallen zou bij uitvoe ring van het voorstel-Van Sleen in diverse gevallen het verschil tussen de bestaande regelingen nog onbillijker worden. De heer Van Sleen was alleen bereid zijn amendement terug te nemen wanneer de minister bereid zou zijn zelf een aanvul lende regeling in de zin van het amende ment toe te zeggen. Hiervoor bleek de be windsman echter niet te vinden te zijn. Hij was wel bereid de aangelegenheid door deskundigen nog eens te laten onderzoeken, waarna het dan in de ministerraad zou moeten komen, maar daar zou de minister van Financiën vermoedelijk wel dusdanig bezwaren opperen, dat de heer Van Sleen zich maar niet veel van de kansen op ver wezenlijking van zijn denkbeeld moest voorstellen. In elk geval wenste de minister geen enkele toezegging te doen. Nadat de heer Van Sleen hierop zijn amendement had gehandhaafd, ontdekte president ICortenhorst dat het verder ging dan toelaatbaar was, doordat het feitelijk op nog andere artikelen betrekking heeft dan op de wetsbepaling uit de wet van 1948, die het aanhangige wetsontwerp vraagt te veranderen. Het resultaat was, dat de Kamer zich stemmingloos verenigde met het voorstel van de president om de beraadslagingen over dit agendapunt te schorsen ten einde tot Woensdagmiddag gelegenheid te hebben er over na te denken of het amendement wel of niet toelaatbaar is. De ereraden voor zuivering van kunste naars hebben, ontevreden over de beslis singen van de Centrale Ereraad, er het byltje bij neergelegd. Daarom was de regering met een wetsontwerp voor de dag gekomen, waardoor de Centrale Ereraad over die zaken, welke nog niet door de ere raden zijn afgedaan, in eerste èn laatste instantie te beslissen zal hebben. De Com missie van Rapporteurs wilde met behulp Ik schiep een vers, genoot en dichtte, De inspiratie vloeide, 't genot verlichtte, 'k Begon alras te zingen 'k Zag rozen en seringen. Hoe? 't Was TIP VAN BOOTZ die 't werk verrichtte. iY;1 ïpuw* Inz. K. K. te 's-Gravenhage ontv. 1 £1. TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Walsen van Strauss. 7.45 Gebed. 8.15 Promenade-concert. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 9.40 School radio. 10.00 Alcina-suite van Handel. 10.15 Morgendienst- 10.45 Fragmenten uit ..Paulus" van Mendelssohn. 11.00 Ziekenbezoek. 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Joop Rui venkamp zingt. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Orkest Artie Shaw. 13.45 Allerlei voor de vrouw. 14.00 Marinierskapel. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Bekende organisten. 15.15 Ka merorkest. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Sonate van Debussy (viool en-piano). 17.00 Journaal. 18.00 Leger' des Heilskv/artier. 18.15 Kan Nederland voldoende veevoeder verbouwen? 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Nederlandse orga nisten SDelen eigen werken. 19.30 Actueel geluid. 19.45 De R.V.D. antwoordt. 20.15 Zang en Spraakwaterval. 21.30 Familiecom petitie. 22.00 Symphonische muziek van Ber lioz. 22.05 De vaart der volken. 22.25 Vierhandig pianospel (Schubert). 22.45 Over denking. 23.15 Vioolconcert van Beethoven. HILVERSUM II, 414.5 M. 7 00 8.00, 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Zangopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw, 9.00 Werken van Mozart. 9.35 Een lied gaat de wereld rond. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Richard Crooks en Jarmila Novotna. 11.45 Het dagelijks leven in Parijs. 12.00 Bioscooporgel. 12.30 Weer praatje. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 De speel doos. 13.15 Platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Spaanse zang en gitaarspel. 14.00 Nederlandse klederdrachten. 14.15 Solistenconcert. lo.OO Voor zieken en gezonden. 16.00 Programma in een notedop. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Wolk dier? 17.30 Voor modelvliegtuigbou wers. 17.35 Swing College. 17.50 Antwoord aan jeugdige luisteraars 18.15 Sportpraatje. 18 30 Musottc-orkest en Nicole Chanly. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Avondschool. 19 45 Ken- tucky Minstrels. 2005 Zoeklicht. 2015 Derde symphonic van Maahler (Annie Woud, vrou wenkoor. jongenskoor en Concertgebouw orkest o.l.v. Erich Kleiber). 22.00 Pijlers van Nederlands welvaart. 22.15 Muziek van negerplantages in Amerika. 22.45 Orkest Freddy Martin. 23.15 Dansmuziek. 23.45 Charles Trcnet en Renée Lebas, van een amendement vastgesteld zien, dat in de Centrale Eereraad thans ook leden van de ter ziele zijnde ereraden werden op genomen: niet alle leden zijn namelijk boos weggelopen. Minister Rutten kon hier mee accoord gaan, al drong hij er op aan de redactie van het wijzigingsvoorstel wat te wijzigen. Dit vond de Kamer best, waarop het ontwerp er zonder hoofdelijke stem ming doorging. Bijslag voor de oudjes. Zonder beraadslaging of stemming heeft de Kamer haar goedkeuring gehecht aan de wetsontwerpen tot het verlenen van een tijdelijke bijslag op de uitkeringen inge volge de Noodwet Ouderdomsvoorziening en tot wijziging van de Kinderbijslagwet voor invaiiditeits-, ouderdoms- en wezen rentetrekkers. Het bedrag van de bijslag op uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening is bepaald op 2,50 per maand voor gehuwden en op 1,50 voor ongehuwden. Hiermede is een bedrag van rond 6,5 millioen per jaar gemoeid. De kinderbijslagen ingevolge het Iweede ontwerp worden verhoogd met 1,per maand. De kosten zullen rond 1,1 millioen per maand bedragen. Eerste Kamer Verplichte deelneming in bedrijfspensioenfonds K.V.P.-fractie is verdeeld De Eerste Kamer had voor Dinsdag op haar agenda staan het wetsontwerp inzake de verplichte deelneming in een bedrijfs pensioenfonds en de begroting van econo mische Zaken, voor welke laatste zij wel enige dagen nodig zal hebben. Het eerst genoemde ontwerp nam zoveel tijd in be slag, dat men in de algemene beschouwin gen is blijven steken en nog niet aan het ministeriële antwoord is toe gekomen. Prof. Molenaar (V.V.D.) juichte de toe nadering tussen werkgevers en werkne mers toe, doch kon over het ontwerp niet bepaald geestdriftig zijn. De heer Schip per (A.R.) was voor het voorstel evenals de heer Steinktihler (K.V.P.). De heer Regout (K.V.P.), die zijn mai denspeech hield, vertolkte de mening van de minderheid zijner fractie. Hij meende een „staatssocialistische tendenz" in het ontwerp te bespeuren en had er daarom bezwaar tegen. Heden, Woensdag, wordt de behandeling voortgezet. BANKBILJETTENCIRCULATIE WEER BENEDEN 3 3MILLIARD Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank van 14 Maart blijkt, dat de bank- biljettencirculatie met ruim 34 millioen is verminderd tot 2.984.340.725. De cir culatie van muntbiljetten liep met onge veer 1 millioen terug tot 137.689.285. De heer J. P. C. Boodt. candidaat-notaris te Haarlem is bij Koninklijk Besluit van 2 Maart benoemd tot notaris te Heemse, ge meente Hardenberg. V AN VOL L EN HO V ENS Belgische bladen over de Benelux-confereniie In commentaar op de conferentie van de ministers der Benelux in Den Haag schrijft het katholieke blad „La Libre Belgique" dat in het protocol duidelijk is tot uitdrukking gebracht, dat de ontwik keling tot een economische unie slechts mogelijk is met behulp van het plan- Marshall. In diplomatieke bewoordingen is ondubbelzinnig tot uitdrukking ge bracht, dat indien deze hulp Nederland in verband met de Indonesische kwestie werd onthouden, het gehele probleem van de Belgisch-Luxemburgs-Nederlandse sa menwerking herzien zou moeten worden. Een verheugend feit noemt „La Libre Belgique" de aangekondigde opheffing van de textieldistributie in Nederland en de invoer van Belgische textiel. Hoewel nog geen enkele datum werd genoemd, is het blad van oordeel dat een en ander nog voor het einde van 1949 zal geschieden. Hoewel „La Libre Belgique" dit een be langrijke vooruitgang vindt, betreurt het blad, dat het gebeurt ten koste van nieu we credieten aan Nederland. De katholieke „Nieuwe Gids" schrijft, dat deze credieten eigenlijk een aanvul ling van de Marshall-hulp zijn, teneinde te geraken tot de omwisselbaarheid van de gulden en frank, de „conditio sine qua non" voor de economische unie. Of de economische en monetaire sanering tijdens de voor-unie een feit zal worden, hangt, aldus het blad, af van de mate van in spanning, die Nederland zich zal getroos ten. Op internationaal plan zal de jongste Benelux-conferentie, zo schrijft de „Nieu we Gids" tenslotte, een zeer grote weer slag hebben. „Onze drie landen hebben de wereld getoond, dat internationale samen werking een werkelijkheid kan worden, indien het juiste klimaat wordt geschapen en indien men de moed heeft de schijn baar onoverkomelijke hinderpalen uit de weg te ruimen". Het communistische blad „Le Drapeau Rouge" is van oordeel dat het enige, wat met zekerheid uit het in Den Haag opge stelde protocol blijkt, is, dat „België zal voortgaan met het verlenen van credieten aan de Nederlandse imperialisten". Voor de Nederlandse arbeidende klasse, aldus het blad, zal de Benelux een vermindering van de koopkracht betekenen. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: de nalatenschap van wijlen Anna Christina Jacoba Smit, weduwe van Govert van Wees, laatstelijk gewoond hebbende te Haarlem, Jan Steenstraat 6. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. F. J. D. Theyse jr., advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: F. H. Heller, slager, wonende te Zaandam. Rustenburg 30 b. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: Jacob Bley, destijds wonende te West- zaan, Kerklaan 39. Over de daken op jacht naar een inbreker Dinsdagmiddag ontving de radiodienst van de Amsterdamse politie een anonieme mededeling, dat zich in de omgeving van het Beukenplein in Amsterdam-Oost een beruchte inbreker ophield. Onmiddellijk werd een radiowagen naar het Beukenplein gedirigeerd. Bij de nadering van de po litieauto maakte een man zich ijlings uit de voeten. Eerst sprong hij op een fiets en later ging hij een geopende deur binnen van een woning in de Tweede Oosterpark- straat. Hij sloot de deur achter zich en wist daardoor een kleine voorsprong 1e krygen, omdat de agenten niets anders overbleef dan de deur in te trappen. Vluchteling en agenten renden door naar het dak, waar de man via een luik ver dween. Men vond hem even later terug op een veranda van de tweede verdieping. Hij sprong op een schuurtje, hetgeen de agenten hem nadeden. De vluchteling werd daarop gepakt. Hij is Andries B. en werd gezocht wegens een diefstal met inklim ming te Haarlem gepleegd. Hij heeft reeds vier jaar in de gevangenis gezeten. Gestolen textiel werd bestolene te koop aangeboden! Ongeveer een maand geleden werd een grote hoeveelheid textiel ter waarde van ongeveer 17.000 uit een vrachtauto ge stolen welke van Tilburg naar de hoofd stad was gereden. De dieven zijn thans tegen de lamp ge lopen doordat zij poogden de textiel te verkopen aan iemand van wie zij niet wis ten, dat hij de bestolene was! Hij deed alsof hij op het aanbod inging en waar schuwde de politie, die bij de aflevering van de textiel vijf „verkopers" ar resteerde. Verdediger van Van der Waals drie maanden geschorst Naar het „Algemeen Handelsblad" meldt heeft de Hoge Raad de verdediger van Anton van der Waals, mr. J. E. van der Starp, geschorst voor een periode van drie maanden.* Deze periode is op 1 Maart in gegaan. De Hoge Raad is tot deze schorsing overgegaan omdat mr. Van der Starp tij dens de behandeling van de zaak-Van dei- Waals voor de Rotterdamse Kamer van het Bijzondere Gerechtshof de indruk heeft gewekt, dat hij de zaak niet heeft verdedigd ter wille van Van der Waals en uitsluitend op grónden ontleend aan de rechtvaardig heid van de zaak, doch om eigen particu liere nieuwsgierigheid naar de ware toe dracht van het England-spiel te bevredi gen. Deze beslissing is genomen voordat mr. Van der Starp zijn brochure over het „England-spiel" publiceerde. De zaak-Van der Waals zal op 4 Mei door de Bijzondere Raad van Cassatie wor den behandeld. Mr. G. Jonkers zal hierbij als raadsman van de verdachte optreden. 2952 651 2635 De balans van de woningbouw In 1948 zijn in ons land in totaal 36391 woningen voltooid. De verdeling daarvan was: Groningen1763 Friesland 1711 Drente 1688 Overijssel (met N.O. polder) 2369 Gelderland 5274 Utrecht 1102 Noordholland (z. A'dam) Amsterdam Zuidholland (zonder 's Gravenhage en R'dam) 's-Gravenhage211 Rotterdam579 Zeeland 2414 Noord-Brabant 8325 Limburg 4717 In Januari 1949 kwamen weer 3178 wo ningen gereed. Op 31 Januari'j.l. waren 39065 huizen in aanbouw. Daarvan komen 4661 in Noordholland, waarin de 1224 van Amsterdam zijn inbegrepen. Nieuwe huizen in Haarlem Voor een deel duplex- wonlngen B. en W. hebben de raad een plan voor gelegd voor de bouw van 84 woningen op een terrein aan- en nabij de Dunklerstraat door de Woningstichting „Ons Belang". Het omvat 16 beneden- en 32 bovenwoningen met een gemiddelde inhoud van 242,42 m3, 2 bovenwoningen met een gemiddelde in houd van 356,80 m3 en 34 duplexhuizen (voor 68 gezinnen) met een gemiddelde in houd van 298,70 m3. De benedenwoningen bevatten een woon kamer van 15 m2„ een gang, een keuken, 3 slaapkamers, een WC en een douche ruimte. De 32 bovenwoningen hebben een woonkamer van 15 m2„ een portaal, een keuken. 5 slaapkamers, een WC, een dou cheruimte en een balkon; de 2 bovenwo ningen hebben 4 in plaats van 5 slaap kamers. De duplexwoningen bestaan uit, beneden: een woonkamer van 15 m2, een gang, een slaapkamer, een keuken en een WC, en boven: een woonkamer van 12 m2, een portaal, 2 slaapkamers, een keuken, een WC en een zolder. Alle wo ningen hebben een schuurtje, dat voor de benedenbewoners van de tuin uit en voor de bovenbewoners van het achterpad af bereikbaar is. Alle benedenwoningen heb ben een achtertuin, terwijl bij de duplex woningen ook een voortuin is ontworpen. De huur zal vermoedleijk gemiddeld 6,39 per woning per week bedragen. De stiehtingskosten worden begroot op 896.600,—. „Nijver Kennemerland" met instemming ontvangen De tentoonstelling voor Ambacht en Nij verheid, welke van 28 Juli tot en met 6 Augustus in het Haarlemse Concertgebouw zal worden gehouden, vindt bij de bedrij ven en beoefenaars van het Ambacht op allerlei gebied in Kennemerland zoveel in stemming, dat de expositieruimte nu al voor het grootste deel is verhuurd. De organisaties stellen zich voor deze tentoonstelling „Nijver Kennemerland" vooral aantrekkelijk te maken door het pu bliek de beoefening van het ambacht ter plaatse te laten zien. De Commissie voor de tentoonstelling hoopt ook een zilversmid, een glazenier, een tapijtwever en andere beoefenaars van het kunstambacht voor deze manifestatie te interesseren, waardoor de expositie een waardevol artistiek element zal bevatten. De handel zal met zijn aanvullend aan deel niet achterwege blijven zodat fle ver wachting mag worden uitgesproken, dat „Nijver Kennemerland" in de komende zomer een zeer bijzondere attractie voor Haarlem en de omliggende gemeenten zal vormen. „Midzomernachtdroom" in het Openluchttheater Opvoering door Katholiek Toneelcentrum Haarlem Het Katholiek Toneelcentrum Haarlem, waarin de beste krachten uit de toneel verenigingen „Alberdingk Thijm", „Ber kenrode", „St. Genesius", „Ludamus", .Rokato" en „Thalia" zijn opgenomen en dat verleden jaar met de opvoering van „Het Groot Tooneel der Wereld" zo'n wel verdiend succes behaalde, zal op 29, 30 en 31 Juli en op 1, 2, 3 en 4 Augustus in het Bloemendaalse Openluchttheater „Een Midzomernachtdroom" van Shakespeare ten tonele brengen. 16. Panda was niet van plan liet er bij der aan de mouw trok, „die man met die j veel gepraat kon Panda niet wachten. Hij te'laten. Hij had het individu met de dop- I dophoed daar die heeft het gedaan!" liet dus de redenaars aan hun lot over, en hoed beslist herkend! Maar voordat hij ..Stoor een ambtenaar in functie niet, kwa- glipte ongemerkt tussen de omstanders verdere maatregelen kon nemen, drong jongen!" snauwde de agent, en, zich weer door, in de richting, waarin ook de man een zwaargebouwde en vlijtige politie- j tot Joris wendend, ging h\j ijverig voort: [met de dophoed verdwenen ivasEn ja „Laat mij maar eens uw naam en uw adres, uw geboortedatumuw stamkaartnummer en de naam van uw oudste oom aan vaderszijde noteren!" Joris hief afwerend de hand op. „Laat mij dit evén rechtzetten, mijn waardesprak hij. Welnu op zó- agent zich door de menigte, gewapend met een opschrijfboek. „Mijn waarde heer," sprak de agent spottend tot Joris Goed- bloed, „u weet natuurlijk niet dat het ver boden is om hier te parkeren?" „Agent agent, n»" zei Pandaterwijl hij de dien- hoor had hij het niet gedacht? Op enige afstand zag hij het ongunstig individu in de auto stappen, waar de bom uit was ge komen. Die auto had daar zeker op hem gewacht. „Nu even vlxtg zijn!" sprak Panda tot zichzelf 's-GRAVENHAGE, 15 Maart. De re gering maakt bekend dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Overleden ten gevolge van oorlogsverwonding op 25 Fe bruari 1949: sold, le kl. H. J. H. in den Kleef uit Heijthuizen (L.). Gesneuveld 27 Febr. 1949: sold. H. J. Einmalil uit Kerk- rade; sold, le kl. J. de Groot uit Huizen (N.H.); sold. R. van Klinken uit Nieuw- weerdinge (Dr.); sold, le kl. D. de Kok uit Alblasserdam; sold. J. B. Krops uit Odoorn; sold. H. F. Huttinga uit Velsen- Noord; korp. C. Magielse uit Utrecht; sold. M. W. Oppers uit St. Oedenxode; sold. A. G. Orval uit Tegelen (L.); sold. J. Siet- ses uit Enkhuizen. Gesneuveld 28 Febr. 1949: sold, le kl. W. Breen uit Gouda. Ge sneuveld 1 Maart 1949: serg. N. H. Be- rendsen uit Oosterbeek; korp. K. van Dijk uit Amsterdam; serg. R. H. Gademann uit Didam; sold, le kl. G. van der Hout uit Monster; sold. J. Huijsman uit Schiplui den; sold. M. H. de Jong uit Vleuten; sold. A. Ju uit Leiden; sold. J. Vermeulen uit Waddinxveen; sold. L. van Wilgen uit Bos koop. Overleden tengevolge van oorlogs verwonding op 1 Maart 1949: korp. A. A. van der Hulst uit Voorburg. Overleden ten gevolge van oorlogsverwonding op 2 Maart 1949: sold. Th. M. Hermans uit Rotterdam; sold. J. W. van Winsen uit Woerden. Ge sneuveld 2 Maart 1949: sold, le kl. T. G. M. Hulst uit Bergh (Gld.); sold, le kl. H. Koppenaal uit Breezand Anna Paulowna; serg.-majoor J. Rusman uit Haarlem. Ge sneuveld 3 Maart 1949: sold. M. F. Ahaus uit Amsterdam-O.; sold. J. G. Windmeyer uit Rotterdam. Overleden ten gevolge van oorlogsverwonding op 3 Maart 1949: sold. P. J. Haanraats uit Eijgelshoven. Gesneu veld 4 Maart 1949: korp. G. Hanssen uit Liessel (gem. Deurne); korp. J. H. van Poortvliet uit Nijmegen. Overleden ten ge volge van oorlogsverwonding op 5 Maart 1949: sold, le kl. J. C. Dekkers uit Eind hoven. Gesneuveld 5 Maart 1949: sold. W. A. van Gerwen uit Valkenswaard; sold. N. Sijm uit Wieringermeer. Overleden tenge volge van oorlogsverwonding op 6 Maart 1949: sold. P. S. Haves uit Horn (L.); 2e It. jhr. G. J. A. Schimmelpenninck uit Zeist. Gesneuveld 6 Maart 1949: sold. F. C. van Zundert uit Hoeven (N.B.). Gesneu veld 7 Maart 1949: korp. C. Bouius uit Nijmegen; serg. P. H. Schotte uit Den Haag. Overleden tengevolge van oorlogs verwonding op 7 Maart 1949: serg. H. J. van Hassel uit Den Bosch. Toneel „Voor altijd Pilafus" Schematische uitwerking van een prachtige vondst Ondanks enige kapitale gebreken is „Voor altijd Pilatus" van de Nederlandse auteur Jef Heydendael een toneelstuk, dat de moeite en de kosten van een opvoering meer dan rechtvaardigt - zo zelfs dat het een schandaal genoemd had moeten wor den, indien deze achterwege ware geble ven. De waardering voor het Amsterdams Toneelgezelschap dient men slechts te ver minderen met een lichte aanmerking op de, laten we zeggen, nonchalante regie van A. Defresne, welke zich blijkbaar beperkte tot een tamelijk willekeurige mise-en-scène. Het stuk wordt van de eerste tot de laatste letter beheerst door de boeiende en in een onthullend dramatisch licht gestel de vraag: wat zou de landvoogd Pontius Pilatus, feitelijk een middelmatig begaafd ambtenaar in een woelige provincie van de tweede rang, naar alle waarschijnlijk heid gedaan hebben, als zich een ongeveer analoge situatie aan hem opdrong, waarin hij Jezus van Nazareth tot het kruis ver oordeelde. Dit is een prachtige vondst. Immers hij kon niet weten, dat zijn beslis sing in een voor zijn begrippen onbedui dend geval het gehele wereldbeeld veran derde. Wel laat de schrijver hem vermoe den in de volslagen duisternis tijdens de aardbeving dat er zich een totale omwenteling in de geschiedenis der mens heid begon te voltrekken, maar niettemin volhardt hij drie dagen later in zijn politiek van schipperen met zijn geschokt geweten. Men kan natuurlijk moeilijk beoordelen in hoeverre de auteur deze stof heeft ge kozen en in dit milieu geplaatst om zuiver artistieke normen te ontlopen. Zijn voor stelling van zaken bereikt een zeer respec tabele en bijna ononderbroken hoogte doch verraadt nauwelijks menselijke diep te. Deze conclusie houdt geenszins in, dat hij onvoldoende bezeten zou zijn geweest door zijn onderwerp, want het tegendeel is eerder het geval, echter wèl dat hij er vrijwel geen moment in slaagde zijn figu ren ook tot karakters op te werken, tot be heersers van in plaats van onderworpenen aan de schematische tekst. Hun stemmen zijn geen uitlaatkleppen van op barsten staande emoties, maar welsprekende ver kondigers van meningen in een scherp om lijnd debat. Deze mensen leven niet zij ontwikkelen een gedachte. Jef Heydendael heeft overigens met groot talent de bewogen achtergrond van de ge beurtenissen constant voelbaar gemaakt. Ook bracht hij een gelukkige vereniging tot stand tussen de uitspraken van de pro feten en de moderne omgangstaal. Speciaal de hitsige sfeer voor het uitbroeden van theologische disputen is bijzonder goed ge troffen. En vooral in het eerste bedrijf bie den sommige scènes, door de kracht van de doorbrekende overtuiging, kansen tot werkelijk groot toneel. Bovendien staat de discussie steeds op een peil, dat ieders aandacht beloont. Rhetorisch als altijd, met alleen op hun uiterlijke effecten getoetste manualen, ver tolkte Paul Huf de titelrol. In de lange beginmonoloog, die eigenlijk door het stuk zélf overbodig gemaakt had moeten wor den. markeerde hij treffend iedere pointe. Uitmuntend want tot op zekere hoogte deerniswekkend gaf Johan Fiolet de door een steenpuist gekwelde klerk. Om recht vaardig te blijven: deze genoot het voor deel de enige consequent getekende per soonlijkheid te belichamen. Wim Vesseur (die ook het door de situatie vereiste décor Dr. Hewlett Johnson, De mensheid wordt volwassen Vertaald door A. J. Koejemans Uitgeverij Pegasus, Amsterdam. Weinigen zullen betwisten dat een rede lijke overeenkomst verkieslijk is boven een nieuwe oorlog als middel tot het oplossen van de tegenstelling tussen Rusland en het Westen; of ook dat een scherpe, eerlijke bepaling van de fundamentele punten van verschil de enig denkbare mogelijkheid geeft tot het bereiken van zo'n oplossing. Alleen die weinigen zal het niet ter harte gaan, dat dit; boek over Rusland van de vermaarde rode deken van Canterbury in het geheel niet scherp en eerlijk is, maar onnozel en eenzijdig. Dr. Johnson vertoont zich als iemand wie men alles aan de neus kan hangen: en hij verwerkt de kennis die htf heeft verworven op een pretentieuze ma nier, zij het met een pijnlijke onbeholpen heid, zodra het er op aankomt begrippen te hanteren van niet alledaagse aard. Zijn beeld van Rusland is vervelend, want hij ziet er alleen vooruitgang, kracht, opgewekt heid, doelbewustheid, zonder een enkele keerzijde, laat staan een nuancering; hij moet zijn lezers wel voor buitensporig naief houden, als hij hun daarmee de superiori teit van een andere maatschappij denkt te tonen. Maar hij zal wel niet in staat zijn door dringender beschouwingen te leveren. Wat verwacht men van een man die een lof spraak op het karakter van een jonge vrouw besluit met „Een Inna Koelofskaja te heb ben voortgebracht is geen geringe prestatie voor welk regime ook" en die zegt dat Rus land niet brengt „de vrijheid van drukpers en dergelijke waardevolle dingen, maar de meer elementaire, duurzame gaven: bevrij ding van gebrek en onveiligheid, vrije toe gang tot alle bex-oepen, recht op rust, op ge zondheid. op onderwijs"? Dr. Johnson kan weinig bijdragen aan een overeenstemming, als hij zo gespeend is van begrip voor de West-Europese cultuur. De heer Koejemans, die de slechte verta ling gemaakt heeft, koos als Nederlands voor „Soviet Success", „De mensheid wordt vol wassen". Het nemen van zulke vrijheden bij een betoog, dat toch geacht wordt een strek king te hebben, is laakbaar. Maar dat is van minder belang dan het feit dat de tegenstel ling Oost-West werkelijk wel meer toewij ding en intelligentie verdient dan zij in deze mooipraterij krijgt. S. M- ontwierp) bracht met grote beheersing de fanatieke bekeerling, Edwin Thomas daar entegen kwam heel zwak voor de dag als de wetsgel.rouwe hulpklerk, die nota bene in het tweede bedrijf voor de tegenspeler van Pilatus moet doorgaan. Jo Sternheim voltooide de bezetting met een raak gety peerde kwakzalver. Het publiek leed aan bepaald ordever- storende verkoudheid, die eerst bedaarde toen het stuk de belangstelling meesleepte. Dat het hierin tenslotte slaagde, is toch wel een groot cpmpliment. DAVID KONING Ruim 18000 Haarlemmers haalden nog geen bonkaarten De distributiedienst deelt ons mede dat er weer een grote achterstand is ontstaan bij de uitreiking van de nieuwe bonkaar ten, welke op 24 Februari is begonnen. Hoewel aan de achterkant van de thans in gebruik zijnde levensmiddelenkaarten de datum vermeld is, waarop men de nieuwe kaarten in de Vleeshal moet afhalen, heb ben tot dusverre 18000 Haarlemmers ver stek laten gaan. De Distributiedienst verzoekt de nalati- gen zo spoedig mogelijk hun verzuim te herstellen.Wanneer zij tot de laatste dag van de uitreiking 29 Maart wachten, lopen zij de kans, dat zij een uurtje in de rij moeten staan. Thans kunnen zij vrijwel direct worden geholpen. Voetbal Voorlopig HVB-elftal Zondagmiddag om twaalf uur wordt te Heemstede een wedstrijd gespeeld tussen een RCH-combinatie en het Voorlopig HVB- elftal. Laatstgenoemd elftal is als volgt samengesteld: doel: H. Schwithal (DIO); achter: J. van Straaten (EDO) en P. A. van Laarhoven (Schoten); midden: C. Groen (Schoten), G. van Herwerden (EDO), G. van Leeuwen (TYBB); voor: J. C. Koelemeyer (DSK), F. Avé (Concordia), J. Molenaar (HFC), W. Grotveld (Nieuw Vennep) en W. Blïnkhof (Stormvogels). Reserves zijn: P. Beentjes (ADO), Th. Koop (Concordia), B. Heemskerk (Concordia), W. van Sonderen. (Waterloo) en K. van Oosten (Schoten). Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) Uit de aether. Volgens persberichten zijn de uitzendingen van de Griekse partisanenzender, die zich op Joego- slavisch gebied bevindt, gisteren plotse ling opgehouden. De uitzendingen zijn nog niet hervat. Toekomstplannen. Matyas Rakozi, Hon gaars vice-premier, heeft een vijfjaren plan voor Hongarije aangekondigd, waarbij ongeveer 2.500.000.000 gulden zullen worden geïnvesteerd. Hij deelde het congres van het nieuwe onafhanke lijke volksfront mede dat Hongarije een „volledig ontwikkeld, rijk en industrieel land moest worden". Rakosi werd een stemmig tot voorzitter van de organisatie gekozen. Alles vergeten en vergeven. De Birmaanse premier, Thakin Noe, heeft een beroep op de opstandige Karens gedaan de wa pens neer te leggen en met de Birmanen samen te werken in het belang van het land. Hij stelde voor het vei'leden te laten rusten. Het beroep kwam 24 uur na het aanbod van amnestie aan Karens, die de wapens neerlegden. Staking. De mijnwerkers in het Ruhrge- bied hebben gedreigd 1 April In siaking te gaan indien zij geen loonsverhoging ontvangen van drie mark per dag. In het algemeen. Dr. Malan, de Zuidafri- kaanse minister-president, heeft in een brief aan de Zuidafx-ikaanse journalisten vereniging verklaard, dat zijn regering niet voornemens is zich met de persvrij heid in het algemeen te bemoeien. Hij zeide echter te hopen, dat de georgani seerde journalisten zouden helpen om misbruik van die vi-ijheid te bestrijden. Bloedplasma. In Noorwegen worden plan nen beraamd om een grote instelling te slichten voor de productie van bloed plasma ten behoeve van de burgerlijke verdediging. Er zal tevens plasma in droge vorm worden geproduceerd. Ver. moedelijk zal de fabriek in een berg gebouwd worden.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2