KARPETTEN LOPERS Tapijthuis H. INEKE Hout- en Metaalbewerkers Jenny van Reyen en Gustaaf Sedee geestdriftig uit Amerika terug slot defect: Amsterdamse Beurs H.B.S.-en, Lycea en Gymnasium te Haarlem (KortenBondig j Voor Uw tuin P. MAKKELIE WERELD VOLKSSTEMMING 1950 Derde Grote Openbare Vergadering der WERELD FEDERALISTEN BEWEGING DONDERDAG 17 MAART 2 MANTELSTIKSTERS r„ELLEN" Een Gerout. Japonnenstikster vrouwelijke administratieve kracht Jongeman Bijperser en enige Handwerksters WOENSDAG 16 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD Amsterdams luchthaven Schiphol was vanmorgen in de druilerige regen wel bij zonder troosteloos voor twee dodelijk ver moeide jonge mensen, de negentienjarige Jenny van Reven uit Heemstede, en de zestienjarige Gustaaf Sedee uit Nijmegen, de twee Nederlandse winnaars van de op stel wedsti-ijd van de New York Herald Tribune. Met 32 andere jongens en meis jes uit ieder der Marshall-landen een paar zijn zij tien weken lang in de Ver enigde Staten van Noord Amerika geweest, als beloning voor het opstel, dat zij schre ven over het onderwerp „The world we want" (de wereld zoals wij haar graag willen). Jenny is enthousiast over Aijnerika. „De mensen zijn er veel vrijer dan hier, ik ge loof zelfs veel gelukkiger. Zij staan stevig met hun benen op de grond en weten waar over ze spreken. De Amerikanen zijn op vallend goed geïnformeerd over de politiek, alleen van Indonesië begrijpen ze niets. De Amerikaanse houding, voor zover ik be grepen heb, is alleen maar een kwestie van „het opnemen voor degene die onder ligt". Vooral opgetogen bleek zij te zijn over het huiselijk leven in de „States" en de ver houding tussen ouders en kinderen. In Amerika is de vader een vriend van zijn zoon en iedereen lacht als je vertelt, dat in Nederland de kinderen U tegen hun ouders zeggen." Gustaaf vertelde ons van de ontmoeting met president Truman en Trygve Lie. „Truman maakte grapjes over de bouw valligheid van het Witte Huis, mr. Lie ging kennelijk gebukt onder zorgen want hij volstond met ons een hand te geven." „Sterren" hadden griep. Op hun reis door de Verenigde Staten werd natuurlijk ook een beoek aan Holly wood gebracht, dat overigens een teleur stelling werd, want alle „sterren" die zij zouden ontmoeten hadden griep. De over weldigende indruk, die de studio's maakten vergoedde echter veel. Het hoogtepunt van de reis was het Herald Tribune Forum in het Waldorf Astoria hotel in New York, waar eerst Paul Hoffman gesproken heeft over de Marshall-hulp en daarna ieder der 34 deel nemers aan de trip over het effect Van deze hulp in zijn of haar vaderland. Discussie onderwerpen als „Het huiselijk leven en de school" en „Wereldregering" waaraan ver scheidene uren werden besteed, maakten dat de trip zich niet uitsluitend tot sight- „De mensen zijn er veel vrijer dan hier" gezin, die ik zelf niet eens kende", vertelde Gustaaf ons. De herinnering aan deze reis zal beiden nog lang bijblijven. Niet alleen dank zij de tientallen cadeaux die zij overal kregen, maar vooral door de vriendschapsbanden die werden gesloten in deze tien weken. „En wat wij zo vanzelf en spontaan konden moeten de politici der diverse landen met een beetje goede wil toch ook heel gemak kelijk kunnen bereiken", zo besloot Gustaaf filosofisch het gesprek. School- en beroepskeuze seeing Wat diepe indruk op Jenny en Gustaaf heeft gemaakt is dat de Nederlandse Ko ninklijke familie zeer populair is in Ame rika. „Bij verscheidene families liet men foto-albums zien van de Koningin en haar Grote belangstelling voor vioolbouwersconcours Voor het vioolbouwersconcours, dat van 1 Juni tot 1 Juli in het Haagse gemeente museum wordt gehouden, bestaat een grote belangstelling. Naar de heer D. J. Balfoort, adjunct directeur van het museum en conservator van de muziek-historiscche afdeling mee deelde, zijn thans reeds een kleine drie honderd instrumenten ingeschreven af komstig uit Midden-Afrika, Durban, Jo hannesburg, West-Australië, Midden-Rho desia, Frankrijk, Canada, de Verenigde Staten, Engeland en uit Zweden alleen komt al een zending van vijftig instru menten. Tot heden zijn meer dan 125 inzenders genoteerd. De Zwitserse school voor vioolbouwers te Brienz zal op de aan het concours ver bonden tentoonstelling aanwezig zijn met een grote inzending, die de ontwikkeling en de geschiedenis van de vioolbouw in beeld brengt van de tijd der primitiefste en meest exotische strijkinstrumenten af. Op de tentoonstelling wordt voorts een atelier voor vioolbouw ingericht, waar een „pop" bezig is een viool in elkaar te zetten. De bezoekers van dit atelier zullen daar bij nauwkeurige inlichtingen over de bouw van een viool ontvangen. Voorts zal de tentoonstelling een over zicht bevatten van de litteratuur, die op het gebied van de vioolbouw verschenen is. Kosteloze werkzaamheden in garages Op grond van de „Prijzenbeschikking Stalling Automobielen 1949" en de „Wij ziging Prijzenbeschikking monteurswerk zaamheden automobiel- en motorrijwiel- reparatiebedrijf 1947 no. 2" mogen kleine service-werkzaamheden niet meer in reke ning worden gebracht. Onder deze werkzaamheden dienen te worden verstaan: het schoonmaken van de ruiten, het controleren van de banden spanning en van de in het motorrijtuig aanwezige hoeveelheden brandstof, smeer-, middelen en water en het in en uit de stal lingsgelegenheid rijden van het motorrij- rijtuig. Voorts bevat de laatstgenoemde beschik king een regeling van de prijzen voor mon teurswerkzaamheden, verricht in z.g. aan genomen werk. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Inleiding van prof. dr. Jos. Gielen Dinsdagmiddag is in restaurant Brink- mann een congres gehouden van de Raad van Overleg van R.K. sociale organisaties in het bisdom Haarlem. Onder de aanwezi gen waren mr. P. O. F. M. Cremers, burge meester, de heer A. J. M. Angenent wet houder van Haarlem en vele geestelijken uit het bisdom. Als prae-adviseur van het onderwerp „School- en beroepskeuze" trad op prof. dr. Jos Gielen, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Eerst besprak hij de vorderingen op het gebied der psy- cho-techniek. Spreker achtte het houden van testen van groot belang, doch men moet niet te ver gaan. Anders wordt de persoonlijkheid van de mens te veel geweld aangedaan. De ouders hebben een moeilijke keus te doen, als zij kinderen op een be paalde leeftijd hebben, welke naar school moeten. Zij weten toch niet wat het resul taat zal worflen. Twintig procent van de leerlingen der lagere scholen blijft één of meermalen zitten. Bij het middelbaar on derwijs bereikt de helft het doel niet. Twin tig procent behoeft een klas niet te dou bleren. Dan is er een concurrentie bij de schooltypen. Het gymnasium veranderde het onderwijs, omdat leerlingen naar de H.B.S. gingen en de Ulo wil concurreren met de H.B.S. Voor vele leerlingen is het volgen van het onderwijs te moeilijk en dat is vooral het geval, als de ouders er prijs op stellen de kinderen op die school te plaatsen, waar ze niet mee kunnen. Te begrijpen is het, dat ouders willen trach ten een sociaal aannemelijke positie voor het kind ie verwerven. Dat mag toch niet het beslissende element zijn. De leerling moet een woordje meespreken en de ouders mogen hem niet kwellen door hem onder wijs te laten volgen, waarin hij geen zin heeft. Prof. Gielen merkte voorts op, dat de financiële positie een rol speelt bij de schoolkeuze. Vervolgens zeidè hij, dat schoolkeuze geen beroepskeuze is. Komt een kind na de lagere school op een andere school, dan kan hij nog alle kanten uit. Sprekende over de beroepskeuze her innerde prof. Gielen er aan, dat er veel gedaan wordt, om voorlichting te verstrek ken. Dit geschiedt echter niet altijd op de juiste wijze. Er zijn nog te veel beunhazen. De Nederlandse regering heeft een slecht voorbeeld gegeven door spoedcursussen te houden. Het is niet mogelijk in een korte tijd adviezen te geven op het gebied van beroepskeuze. Ook moet de katholiek een advies verstrekken in bepaalde gevallen, want een niet-katholiek kan niet nagaan of iemand roeping heeft geestelijke te worden. Voorts achtte spreker medewerking van de staat bij de stichting van bureaux voor be roepskeuze noodzakelijk. De heer W. Steinmetz sprak over „De morele gevaren aan de grote stad verbon den" en merkte op, dat de trek naar de grote steden vele gevaren van godsdien stige, morele en maatschappelijke aard met zich brengt. In steden in het bisdom zijn havens, grote warenhuizen en ateliers, waar jonge mensen werken. Vereniging op veler lei gebied besteedden weliswaar aandacht aan belangen van de jeugdige werker(sters) maar niet altijd met succes. De overheid verricht een preventieve taak door de openbare zeden te beschermen. Wat moet er gedaan worden voor de jonge mensen, die van het platteland naar de stad trek ken? Als men de jeugd wil wapenen, dan is een oer-degelijke godsdienstige opvoe ding in het gezin noodzakelijk. Trekt een jonge man of een meisje naar de stad, dan verdient het aanbeveling aan de toekom stige pastoi'ie van de nieuwkomende paro chiaan mededeling te doen. In de stad be hoort een parochiëel orgaan te zijn, waar van de leden de nieuw aangekomenen on middellijk bezoeken. Dan komen de jonge- mensen op de hoogte van het in hun nieuwe omgeving bestaande kerkelijke leven en van het organisatieleven. Het gebeurt im mers nog veel, dat men jaren in de stad kan wonen, alvorens men in contact is ge komen met de geestelijkheid. Na de inleidingen volgde een uitgebreide gedachtenwisseling. PRIJSVERLAGING tAee-— liUl'JHKfliE Heemstede Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 15 Maart 1949 GEHUWD: 15 Mrt, J. Veenstra en W. F. Ineke; J. de Koning en A. J. Prijs. BEVALLEN van een zoon: 13 Mrt, J. Dreijer—de Jong; C. L. Hansen—van-Essen; 14 Mrt, C. W. Michielse—Adelaar; M. C. Smink—Beekhuijs; F. J. S. van Houten—van der Stap; 15 Mrt, E. O. Bruijn—Blahyj; J. A Moonen—Breukers; A. D. Walker—van Zutphen. BEVALLEN van een dochter: 12 Mrt, C. J. A. de JongVerbaan: 14 Mrt, H. H. Schui- j ten—Kramer; E. W P. Groot—Stelleman; A. T. M. Hoogland—Emons: H. van der Voort— Wallet; S. C. M. van Velzen—Kenter. OVERLEDEN: 12 Mrt. W. Flipse. 24 j., Hazepaterslaan; 13 Mrt, C. Bouwinkelman—j Legierse, 73 j., Kamperlaan; H. A. Wester- hoven, 70 j., Kennemerstraat; A. J. van der| Putten, 84 j., Schoterveenstraat; 14 Mrt, A. Breed, 2 m., Bantamstraat; T. van de Kamp HKruyenaar, 81 j.. Burgwal* Pokken-epidemie breidt zich tot buiten Batavia uit De pokken-epidemie, die reeds bijna 200 slachtoffers in Batavia eiste, breidt zich thans buiten Batavia uit. Bandoeng is thans ook besmet verklaard. Nabij Tasikmalaja zijn 12 gevallen van polckenbesmetting ge constateerd, waarvan vier met dodelijke afloop. Kortgeleden werd in Batavia de eerste Europeaan met pokken besmet, na melijk een jonge Nederlandse vrouw, die kort tevoren uit Nederland in Indonesië aankwam. De autoriteiten dringen aan op medewerking van het publiek bij de massa vaccinatie, die nog steeds wordt voortgezet. TRIëST OP DE AGENDA. De Sovjet-Russische afgevaardigde heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad ver zocht de kwestie van Triëst op de agenda van de Raad te plaatsen. SCHEEPVAART Amstelland, Amsterdam—Buenos Aires 15 Mrt van Las Palmas. Bloemfontein, 15 Mrt van Lorenzo Marquez te Beira. Boissevain, ZanzibarSingapore 15 Mrt van Mauritius. Groote Beer, BataviaAmsterdam 16 Mrt te Suez. Kamerlingh Onnes, 15 Mrt van Soera- baja naar Batavia. Mapia, AmsterdamJava oass. 15 Mrt Gibraltar. Meerkerk, Japan- Rotterdam 16 Mrt te Genua. Modjokerto, 15 Mrt van Makassar te Tarakan. Nieuw Am sterdam 16 Mrt van Cristobal te Kingston. Nïeuw-Holland, 14 Mrt van Sydney naar Adelaide. Ruvs, 15 Mrt van Singapore naar Penang. Valerius, 17 Mrt van Kobe te Bata via verwacht. Van der Waals, 15 Mrt van Soerabaja naar Makassar. Zeeland, 15 Mrt v. Batavia naar Cheribon. Kertosono, Batavia New York 16 Mrt van Port Soedan. Kota Gede, 13 Mrt van Java te Houston. Slamat, Rotterdam—Java pass. 16 Mrt Gibraltar; Candidaten voor de raadsverkiezingen Dinsdagavond hield de Anti Revolution- naire kiesvereniging „Nederland en Oranje" een druk bezochte jaarvergadering. De jaar verslagen getuigden van een opgewekt verenigingsleven. De candidatenlijst voor de raadsverkie zingen werd als volgt vastgesteld: 1, mr. O. H. van Wijk, 2. ir. J. Kooymans, 3. A. Lub, 4. mr. A. v. d. Berg, 5. L. Poppinga, 6. C, Jongepier, 7. J. de Ruiter, 8. L. Lam, 9. K. Collet, 10. L. Timmers. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. van Andel. Mr. van Wijk hield een inleiding over het werk der A. R. fractie in de raad. Dr. P. J. Richel sprak een opwekkend slotwoord. Kath. Volkspartij Onder veel belangstelling hield de afdeling Heemstede van de Kath. Volkspartij Dins dagavond een ledenvergadering. De hoofd schotel der agenda was de vorming van de verkiezingsraad. De volgende leden werden tot lid van de verkiezingsraad benoemd: G. Brouwer, J. W. v. d. Erf, Th. Duindam, L. J. Floris, L. Roest, C. R. v. Empelen, A. Ver- donschot, P. C. Tel, J. Bekker, mevrouw A. H. BlomFeekman, mevrouw E. Stolvoort- Reijms, dr. W. J. Schmitz, drs. W. Snitker, J. v. d. Putten en J. Schumacher. Vergroot „Groenendaal" Het vergrote wandelbos zal op 12 April officieel door het gemeentebestuur worden geopend. Solistenconcours Het fanfarecorps „Excelsior" organiseert op Zaterdag a.s. een onderling solistencon- cours voor de leden. Geref. Jeugdvereniging Do Geref. Jeugdvereniging houdt op Don derdagavond a.s. een feestavond in het Verversingshuis, waarbij ook het kienspel een rol zal spelen. De baten daarvan komen ten goede aan het Jeugdgebouw. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 287% 286% 2331/2 232% 22iy2 223 A. K. U 155% 155% Nederlandse Ford 251 Nederlandse Kabel 260 v. Berkei's Patent 109% Scheepvaart-Unie. 161% 160% Holl.Amerika Lijn 160 Deli Maatschappij 136% 135% H. V. A. 164% 152% A'dam Rubber 144 143% Ned. Handel Mij. 151 N.-I. Handelsbank 107% Biliton Mij. II 331 Een vermindering van het aantal leerlingen en de oorzaken daarvan In de Statistische Gegevens dér ge meente Haarlem zijn mededelingen opge nomen over het leerlingen-aantal van alle scholen in Haarlem. Daaruit lichten wij allereerst de volgen de cijfers over de zes openbare inrich tingen van Middelbaar- cn Voorbereidend Hoger Onderwijs. Deze zijn: Gymnasium: Lorentz-lyceum: Haarlemmers Coornhert-lyceum: Haarlemmers Van buiten H. B. S. voor meisjes: 1948 137 166 1947 182 202 303 384 252 43 292 64 295 356 73 89 29 24 162 53 310 337 162 474 499 268 164 272 162 506 551 159 98 179 105 257 284 Ook aan de bijzondere scholen is een verlaging van het aantal leerlingen te con stateren. Deze cijfers zijn: R.K. Lyceum voor meisjes: 1948 1947 Haarlemmers 156 134 Van buiten 193 203 Voor alle gemeentelijke onderwijs inrichtingen tezamen komen wij tot de volgende totalen: 1948 1947 Haarlemmers 1199 1291 Van buiten 798 836 Totaal 1997 2127 Uit deze vergelijking blijkt allereerst dat het totaal aantal leerlingen op de open bare inrichtingen voor Middelbaar- cn Voorbereidend Hoger Onderwijs in Haar lem voor de cursus 1948/1949, vergeleken bij de cursus 1947/1948 is gedaald met 130 of 6.2 procent. Het aantal leerlingen uit Haarlem ver minderde met 92 of 7.7 procent en het aantal buitenleerlingen met 4.7 procent. Groot is de vermindering bij het Gym nasium, waar het totaal aantal leerlingen daalde van 384 tot 303, dus 81, of ruim 21 procent. Het aantal Haarlemse leer lingen daalde met ruim 24 procent, het aantal buitenleerlingen met bijna 16 pet. Bij het Lorentz-lyceum is een daling van 61 leerlingen of 17 procent. Minder is de vermindering van de an dere scholen: H.B.S. A 5 pet., H.B.S. B ruim 8 pet. en Meisjes H.B.S. 9.5 pet. Alleen het Coornhert-lyceum is sterk in leerlingen-aantal toegenomen, maar die school is ook in opbouw. Deze vooruit gang kon de daling aan de overige scholen evenwel niet geheel opheffen. Totaal 349 R.K. Lyceum voor jongens: Haarlemmers 409 Van buiten 309 Totaal 718 Christelijk Lyceum: Haarlemmers 347 Van buiten 504 Totaal 847 Totaal voor de bijzondere scholen: 1948 Haarlemmers 912 Van buiten 1006 337 400 357 1120 Totaal 1918 2040 Het R.K. Lyceum voor meisjes boekte een kleine vooruitgang, de twee andere gingen achteruit. De totale achteruitgang is evenwel nog iets onder de 6 procent. Op een kleinigheidje na is de gehele vermin dering veroorzaakt door een achteruit gang van het aantal buiten-leerlingen. Nemen wij het openbaar en bijzonder onderwijs tezamen, dan blijkt dat het aan tal Haarlemse leerlingen dat nu dit on derwijs volgt 2111 is tegen 2211 bij de vorige cursus. Dr. C. Spoelder aan 't woord Wij hadden over deze aangelegenheid een onderhoud met dr, C. Spoelder, de rector van het Gymnasium, Deze wees er op dat vóór de oorlog het aantal leer lingen, dat bij de overgangsexamens op H.B.S.-en, Lycea en Gymnasia in ons land bleef zitten, variëerde tussen 19 a 20 pro cent; soms liep het wel eens op tot 20 cent; soms liep het wel eens op tot 25 onderwijs niet normaal gegeven kon wor den, werd bij de overgangsexamens wat door de vingers gezien, waardoor het per centage der zitten-blijvers tot 12 a 14 pet daalde. Na de oorlog is het percentage aanvankelijk kunstmatig laag gehouden, omdat gemeend werd dat de jongelui nog te kampen hadden met de na-oorlogse ge volgen en hun achterstand nog niet had den kunnen inlopen. Menige scholier, in wie een slachtoffer van de oorlogstijd werd gezien, werd bij het overgangsexa men er doorgehaald. Zoals het in heel ons land was, zo was het ook in Haarlem. Verleden jaar zijn wij evenwel begonnen de eisen voor de overgangsexamens weer op te voeren. Dit is ook gedaan omdat aansluiting verkre gen moet worden met de eisen die het eindexamen stelt. Aanvankelijk zijn die eindexamens ook verlicht, maar nu is be paald dat bij het eerstvolgende eind examen geen enkele verlichting meer ge geven zal worden. Deze scherpere selectie bij de over- Vrijdag zal een extra KLM-Constcl- Iation, de Batavia van Schiphol naar Batavia vertrekken met een lading van 4Li ton post aan boord. Deze vlucht wordt gemaakt via Khartoum cn Mauritius. De maximumprijsregeling voor gort is opgeheven. Voor het in Nederland gebrouwen bier gelden geen maximumprijzen meer voor de verkoop in fust of flessen. Voor bier per glas of fles voor verbruik tor plaatse blijven de bestaande maximumprijzen gehandhaafd. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemmer J. P. tegen wie wegens een inbraak in een juwelierszaak aan de Sonsbeeksingel te Arnhem 4 jaar gevange nisstraf was geëist, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek. Ds. J. H. Bocrljjst te Goes, daarvoor hulpprediker en predikant te Haarlemmer meer, Badhoevedorp, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Breda bedankt. MeJ. A. Heinen te IJmuiden is benoemd tot Sociaal verzorgster door de diaconieën van de Ned. Herv. Gemeenten van Delfzijl en Farmsum. Vrijdag 18 Maart zal de H.O.V. haar laatste ledenconcert van dit winterseizoen geven. Kees Hartvelt dirigeert het concert, waaraan solistische medewerking verleent de pianist Gerard Hengeveld, die ditmaal zijn eigen pianoconcert zal spelen. Het concert wordt geopend met de Ouverture „Titus" van Mozart, gevolgd door de „Marsyas- Suite" van dr. Alph. Diepenbrock. Na de pauze zal Gerard Hengeveld zijn piano concert vertolken. Het concert wordt be sloten met Les Préludes van Liszt. Het concours van de Haarlemse Politie- muziekvereniging wordt, naar wij nader ver nemen. niet in April, maar op 22, 23 en 24 Juli gehouden. De voetbalwedstrijd tussen de politie- elftallen uit Heemstede en Bloemendaal welke Dinsdagmiddag in het Heemsteedse Sportpark is gespeeld, eindigde in een 21 nederlaag voor Heemstede. gangsexamens is aanleiding geweest dat een aantal jongelui, die niet in staat ble ken te zijn het onderwijs aan de betrok ken school te volgen, een andere richting gekozen hebben. Ik zelf heb aldus de rector met verscheidene ouders en leer lingen gesproken om in doze advies te ge ven. Het is èn voor de leerling èn voor de school verkeerd dat leerlingen een school blijven volgen die te zware eisen aan hen stelt. In het algemeen zijn de raadgevingen aan de ouders niet in de wind geslagen. Ook bij de toelatingsexamens is meer selectie toegepast om zo mogelijk te be reiken dat op elke school de jongelui ko men die in staat geacht kunnen worden het onderwijs te volgen. Bij het beoordelen van de leerlingen aantallen der verschillende scholen moet men oolc bedenken dat het Coornhert- lceum zeer in trek is, waardoor het onge twijfeld leerlingen krijgt die voorheen op één der andere scholen zaten. Tenslotte spelen ook de financiën een rol. De financiële omstandigheden van verscheidene ouders zijn achteruitgegaan, waardoor er ongetwijfeld zullen zijn die voor hun kinderen een andere richting ge kozen hebben die in geldelijk opzicht min der zware eisen stelt. Fa. W. F. CLAUS betaalt voor huishoudlompen 22 ct. per kg. Bakenessergracht 4551 Tel. 11436. Fotocopieën beter, sneller en goedkoper Foto Hilarius GROTE HOUTSTRAAT 102 Telef. 10866. Bijzondere aanbieding! Verkoop slechts enkele dagen Karpetten 140 x 180 f 29. 170 x 240 f 45.— 200 x 300 f 55.— en f 69.— Wollen gang- en traplopersf 6.p. M. Tafelkleden, mooie dessins f 8. Zeer fraaie mach. Smyrna tapijten 200 x 300 f 190.-, 240 x 340 f 241. SCHERMERSTRAAT 26 (b'd Zylweg) - HAARLEM Geopend van 10-12 en 26 uur koopt u toch graag prima tuinplanten. Dat kan, maar koopt u ze dan bij hen die ze ook zelf kweken. Het voorkomt veel teleurstelling. Dat wil zeggen wat soortecht, kleur en kwaliteit betreft. Daar mijn sortiment bestaat uit meer dan 100.000 stuks in soor ten zijn wij in staat u tegen billijke prijs van al onze tuinplanten aan te bieden. Zo als volgt prima vruchtbomen in appels, peren, pruimen, morellen, vanaf f 2.50 per stuk. Leibomen in bovenstaande soorten vanaf f 3.50 per stuk. Leiperziken vanaf f 6.per stuk. Rode, witte en zwarte aalbessen 25 ct. per stuk. Frambozen 15 ct. per stuk. Braam struiken 85 ct. per stuk. Aardbeiplanten (geen lopers of stekjes) maar planten 7% ct- Ligustrum voor heggen en groene randpalmpjes voor afzetting van randen en perken per stuk 10 ct., per 100 stuks f 8.50. Klimrozen 65 ct. per stuk, perkrozen 35 ct„ per 10 stuks f 3.Stamtreurrozen f 2.50. Stam rozen f 2.25. Vaste planten voor snijbloemen vanaf 15 tot 35 ct. in vele soorten. 1 Collectie A van 24 stuks in 6 soorten f 2.50. Collectie B in 12 soorten voor slechts f 3.50. Klimplanten in soorten vanaf 65 ct. Violenplanten gemengd 6 ct., per 100 stuks f 5.Tuinprimula's 15 ct., per 100 stuks in kleuren f 12.50. Diverse sier- en bloemheesters zoals jas mijn, Rode Ribus, Cornus alba, enz. enz. voor slechts 45 ct. per 10 soorten f 3.75. Diverse groen- blijvende planten in soorten vanaf 85 ct. Ook voor radig Clematis Durandi, bloeit met blauwe bloemen voor slechts f 2.25. Verder laan- en sier bomen, zoals berken, sierkers, kastanje, meidoorn, lijster bes, linde, plataan, enz. enz. Heeft u plannen om uw tuin aan te leggen of iets bij te planten, dan even kijken op de kwekerij Rijksstraatweg hoek Slaperdijk naasi Benzinestation Travato of Burgwal 36, Haarlem-Oost 1 minuut van de Amsterdamse Poort - Tel. 12584 HHF" Alles franco thuis Haarlem en omstreken AFD. HAARLEM CONCERTGEBOUW Aanvang 8 uur. Zaal open half acht- Kaarten a f 0.25 voor zover voorradig vanaf 3 uur aan de zaal. SPREKERS: Gezagvoerder A. VIRULY, H. BAKKER, Dr. C. J. SCHUURMANG. H. HONING Comité van Aanbeveling HAARLEM: Voorzitter: Mr. P. O. F. M. Cremers, Burgemeester. Leden: G. Blokdijk, Gemeenteraadslid; Ds. C. H. Brandt, Luth. Predikant; Ds. E. Dijkhuis, N.H. Predikant; A. van Eeden, Pastoor; D. J. A. Geluk, Wethouder; Dr. C. B. Heyn, Remonstr. Predikant; F. S. Noordhoff, Gemeenteraadslid; R. Peereboom, Directeur Hoofdred. Haarlems Dagblad; L. J. Schalke, Pastoor. Vandaag nog bestellen: De Kleine WINKLER PRINS BOEKHANDEL DE WIT - BLOEMENDAAL BLOEMEND.WEG 123 TELEFOON 22874 Direct gevraagd CLASSIC CONFECTIE, Rozenstraat 57, Haarlem. Herengracht 418 - Amsterdam - Telefoon 34584 Op ons atelier vragen wij voor direct: i Aanmelden iedere dag van 95 uur. Goed loon. Reis kosten worden vergoed. Prettige werkkring. Gevraagd een voor het bijhouden der correspondentie, archief, typewerk, enz. Zelfstandige werkkring. Brieven onder no. 2860. N.V. Mode-atelier „MINERVA", Z.B. Spaarne 30, Haarlem, vraagt voor opleiding tot damescoupeur; Aanmelden dagelijks. DE N.V. VERENIGDE NEDERLANDSE VLIEGTUIGFABRIEKEN FOKKER i.o. vraagt bekwame Draaiers Fraisers Gereedschapmakers Instrumentmakers Plaatwerkers Sollicitaties, uitgezonderd des Zater dags, van 9-12 uur v.m. aan de afde ling Personeelzaken, Papaverweg 31- 33, Amsterdam-N. Ten kantore van Notaris J. C. STUART, Wagenweg 58, Haarlem, wordt gevraagd: JONGSTE BEDIENDE (mn!.) Leeftijd 14 15 jaar. Gaarne brieven met volledige inlichtingen. CARROSSERIEFABRIEK 3. W- VERMEULEN Parklaan 129-131. Haarlem, vraagt voor direct: volslagen aankomend leerlingen j|

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3