„Hollands Glorie" is een monument voor een krachtige middenstand SLEUTEL WEG: HAGEMAN Guépin van der Vlugt Het Beneluxaccoord: een mijlpaal op de weg naar economisch herstel Kort en Bondig j Radio Moors ^ATERDAC 19 MAART 1949 ft A'A RLE MS DAGBLAD Bollenmanden ruimen het veld voor winkelbeurs Dat Lisse het centrum van de Bloembol lenstreek is, komt ook tot uiting in de opzet van de grote middenstandstentoonstelling welke daar Vrijdagmiddag door Burge meester Lambooy werd geopend. Een grootse erepoort van witgeverfde bollenmanden, die 's avonds fantastisch I wordt verlicht, geeft, toegang tot de show, welke gehouden wordt in de grote opslag plaats van de veiling Hoba'ho, waar men j anders slechts duizenden 'bollenmanden ziet opgeslagen. Dat er ergens een plaatselijke winkel- beurs geopend wordt, mag niet een zodanig evenement heten, dat er méér dan bijzon- 1 dere aandacht aan wordt besteed. Maar hoezeer deze tentoonstelling ook wordt gedomineerd door de plaatselijke middenstand, ze heeft door opzet en om vang toch een veel groter betekenis. Deze tentoonstelling laat zien wat de middenstand van een betrekkelijk kleine plaats (Lisse heeft c.a. 11000 inwoners) in samenwerking vermag en ze toont tevens wat de middenstand in het algemeen reeds weer aan haar afnemers heeft te bieden. Want de overvloed van allerlei artikelen doet waarlijk vooroorlogs aan! Architect Van Melle uit Warmond is de ''schepper van dit werkelijk imponerende geheel. De aardige vondst van de bollen- manden-fagade schept inderdaad verwach tingen ten aanzien van wat men binnen zal aantreffen. Het tentoonstellingsbestuur is zo verstandig geweest, ook de binnen architectuur geheel in één hand te geven en hier niet zonder meer aan de standhou ders zelf over te laten wat ze ervan terecht brengen. Zo vormt de tentoonstelling ook qua stijl één geheel en zelfs een uiterst smaakvol, licht, vrolijk en gezellig geheel. De stands zijn ruim opgezet, er is in de enorme veilinghal ruimte genoeg voor dui zenden bezoekers, die elkaar niet in de weg 'behoeven te lopen. Op de achtergrond, waar tegen een cerise-rode achtergrond een ge- Iweldige gouden leeuw trots zwaard en pijlenbundel heft, speelt een strijkje goede imuziek. Het zou ondoenlijk zijn, alle indrukken te verwerken die men opdoet bij een bezoek aan de meer dan zestig stands, die deze tentoonstelling vullen. Wel is opmerkelijk dat het publiek niet slechts kan bewonderen |(en kopen) wat de middenstand heeft aan te bieden, maar dat de tentoonstelling ook instructief werkt. Zowel een brood- als eén i banketbakker hebben de moeite genomen, ieen complete bakkerij-inventaris naar de [tentoonstelling over te brengen, waar men er met zijn neus bovenop kan staan, wan neer de broodjes uit de oven worden ge haald en de slagroom op de gebakjes ge spoten wordt. Een schoon- en zeefinrich- ting (klein model natuurlijk) van de Staats mijnen is in werking, terwijl ook een door snede van een kolenmijn te bezichtigen is. [Verschillende land- en tuinbouwmachines worden gedemonstreerd. Er is zelfs een bankkantoor, waar men tussen al het ge woel toch rustig zijn zakelijke belangen kan behartigen en in een hoek zijn enkele weefsters druk bezig aan het getouw. De totale oppervlakte van de tentoonstel ling beslaat ruim 3000 vierkante meter. Wanneer de avond valt, stroomt het helle - lamplicht over de stands. Maar dan ook is ide gevel van het "tentoonstellingsgebouw .'sprookjesachtig beschenen door felle schijnwerpers en spuit een fontein vóór de :ingang in het kleurenlicht der lampen haar waterstralen omhoog. Vrijdagmiddag is de tentoonstelling Iofficieel geopend. Nadat de heer G. H. Mijnders, als voorzitter van „Hollands Glorie" de gasten welkom had geheten en aan alle medewerkers dank had gebracht, was het woord aan mr. W. H. J. M. Lam booy, burgemeester van Lisse en ere voorzitter van de tentoonstelling. Hij bracht hulde aan de middenstand van Lis se, die het initiatief genomen heeft. Bij het kiezen van de naam „Hollands Glorie", tentoonstelling voor industrie, handel en ambacht, is de commissie reeds vooruit I gelopen op een van de problemen van de Benelux-idee. Reeds van oudsher staat de uitoefening van het ambacht in België op een hoog niveau en men zal zich dus hier te lande degelijk rekenschap ervan dienen te geven, dat alleen in hoog opge voerde vakbekwaamheid en uitgesproken Aanrijding op de Wagenweg Vrijdagmiddag om kwart over drie had op de Wagenweg ter hoogte van cle Johan van Oldenbarneveldtlaan een aanrijding plaats tussen een bestelauto, die op de Wa genweg in de richting Heemstede reed en .linksaf genoemde laan in wilde rijden en een motor, welke op de Wagenweg eveneens in de richting van Heemstede reed. De aan rijding ontstond, toen de autobestuurder vaart verminderde om de bocht te kunnen nemen. De motorrijder reed tegen de achter zijde van de auto aan en vloog vervolgens met zijn hoofd door de achterruit. Hij kreeg een flinke wond aan het voorhoofd en verloor enige tanden. De motor werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 liefde voor het ambacht'de juiste en vreed zame wapenen zijn te vinden, om in de toe komst op hetzelfde peil te blijven. De ten toonstelling ziet spreker als een stichtend voorbeeld van wat door hard werken, durf en ondernemingsgeest bereikt kan worden. De plaatselijke middenstanders varen de goede koers en spreker wenste de midden stand toe, dat hij op zijn vaart zo weinig mogelijk last ondervindt en met de wind in cle zeilen voorwaarts spoedt naar de veilige haven. Met de woorden „De trossen los, behouden vaart en goede wacht", ver klaarde de burgemeester de tentoonstel ling voor geopend. Mr. Verhey van Wijk, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden zeide, dat hij bijzonder is getroffen door de vooruitziende blik. De klant wordt weer koning, al zal dan ook aan het ver langen „Elck wat wils" niet kunnen wor den voldaan. Voor de geestdrift van de organisatoren bracht spreker namens de Kamer van Koophandel alle hulde. Tenslotte voerde de heer W. J. E. Tis- sing, voorzitter van „De actieve winkeliers" het woord. Hij dankte de burgemeester, de leden van het ere-comité, de directie van „Hobaho" en de gemeeteraad, voor het beschikbaar stellen van een garantie. Hulde bracht spreker aan de leden van de tentoonstellingscommissie, in het bij zonder de heren L. Tibboel en Fr. van de Eerden. Nadat de heer Tissing de stand houders goede zaken had toegewenst, be zichtigden de genodigden de tentoonstelling WIJ VERHUREN STOFZUIGERS voor f 4.60 per maand Alle reparaties vrij DE STOFZUIGER CENTRALE GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Jan Visser werd zeventig Vrijdagmiddag recipiëerde de Haai'lemse kunstschilder Jan Visser in de expositie zaal van het Frans Halsmuseum, waar thans een deel van zijn werken is te be zichtigen, ter gelegenheid van zijn zeven tigste verjaardag. Heel wat bekenden uit het plaatselijke en landelijke culturele leven kwamen hem de hand drukken. In het felicitatieregister tekenden onder meer de directeur en de oud-directeur van het Frans Halsmuseum, resp. de heren Baard en Gratama, en ver tegenwoordigers van verscheidene artisten- corporaties als „Kunst zij ons doel" en „De Brug". Voor een prettige verjaardagver rassing had het bestuur van het Neder lands Kunstverbond gezorgd door een van de geëxposeerde doeken, het portret van „Aeltje", aan te kopen. Anti-Revolutionnaire partij in de gemeenteraad Onder leiding van mr. H. Douma kwam de A. R. Kiesvereniging „A. W. F. Idenburg" Vrijdagavond in vergadering bijeen. Mr. R. K. P. Kalbfleisch werd tot bestuurslid ge kozen. De heer D. A. J. Spek, lid van de ge meenteraad sprak over „De Anti Revolu tionaire Partij in de Gemeenteraad". Spre ker gaf een overzicht van het optreden der A. R. Raadsfractie in deze zittiingsperiode aan de hand van het gemeenteprogram van actie van 1946. De Zondagsrust en de kermis maakten punten van discussie uit en resul teerde in een tweetal moties, welke, hoewel door de meerderheid van de raad verworpen, toch hun invloed hebben uitgeoefend. De sociale en culturele vragen hadden de aandacht van de fractie. In het volle bewust zijn van de grote nood waarin de wereld en het Nedei'landse volk verkeren en waarvan ook Haarlem de weerslag vertoont, wil de fractie meewerken aan de geestelijke, zede lijke en stoffelijke verheffing van het volk. Zij ziet zeker een taak voor de overheid, doch een aanvullende. Allereerst het parti culier initiatief, de burgerzin, de Christelijke liefde en barmhartigheid. Deze activiteit kan de overheid waar nodig stimuleren en steu nen. Spr. sprak verder nog over de woning bouw en het werk van de leden der A. R. fractie in de verschillende raadscommissies. Het nieuwe wegdek in de stad Er wordt op het ogenblik met man en macht gewerkt aan de her-bestrating van de v/egen in de stad, die van hun tram rails ontdaan zijn. Op het stuk van de Kruisweg tussen Station en Parklaan kan thans worden begonnen met beton storten. Dat moet ongeveer twaalf dagen drogen en daarna zal men beginnen met het asfal teren, dat twee dagen in beslag zal nemen. Men hoopt dit gedeelte tussen 4 en 9 April weer voor het verkeer te kunnen open stellen. De Gierstraat zal omstreeks 9 April weer berijdbaar zijn. Het gedeelte van de Kruisweg tussen Parklaan en Kruisstraat en de Kruisstraat zelf zullen op 24 Maart voor het verkeer gesloten worden. Op die datum zal worden begonnen met het op breken van het wegdek. Bestolen Belg kreeg deel van zijn geld terug Enige dagen geleden deed een te Haar lem vertoevende Belg aangifte van een te zijnen nadele gepleegde diefstal van ruim duizend Belgische francs en honderd gul den. Hij had dit geld opgeborgen in een portefeuille, die hij in de achterzak van zijn pantalon had gestoken, toen hij te zamen met' een paar vrienden en een vriendin een café in Haarlem bezocht. Zij hadden daar wat gedronken en de Belg had met de jongedame in kwestie wat ge stoeid. Toen hij daarop de verteringen wilde betalen, was zijn portefeuille ver dwenen. De lege portefeuille werd enkele dagen later op het toilet van het café ge vonden. Uit een door de politie ingesteld onder zoek bleek dat de vriendih, die in Am sterdam woont, de diefstal gepleegd moest hebben. Zij werd in Amsterdam gearres teerd en na aanvankelijk hardnekkig ont kend te hebben, gaf zij tenslotte toe, de diefstal gepleegd te hebben. De Belgische francs zijn alle terecht, de guldens had zij echter opgemaakt. Paard maakte ommelette De Haarlemse sigarenwinkelier die gis teren een vrachtauto in zijn étalage kreeg, was niet de enige die noodgedwongen on gebruikelijk bezoek in zijn uitstalkast moest ontvangen. Gistermorgen sloeg na melijk een paard voor een groentekar voor tel Frans Halstheater op hol. De voerman, die op de bok was gebleven, deed al het mogelijke om zijn viervoeter tot bedaren te krijgen maar kon niet verhinderen dat 't paard op een gegeven moment dwars dooi de winkelruit, van een kruidenierswinkel op de hoek van de Schoterweg en de Reguliersstraat sprong. Het paard dat met beide voorbenen in de étalage terecht kwam, richtte een geweldige ravage aan. Struif van een zeventig-tal eieren mengde zich met 312 kg drop, repen chocolade en de inhoud van vier dozen bonbons' tot een Vreemd soort ommelette en twee ruiten moesten het ontgelden. Het paard kreeg lichte snijwonden aan het linkervoorbeen en de linker dij. De Voerman kreeg geen letsel. Voor het Gemeente Energie Bedrijf te Amsterdam wordt aan de Hemweg een nieuxoe centrale gebouwd, waarvoor de plannen zich in een vergevorderd stadium bevinden. Op de foto ziet men een deel.van de maqxiette van deze centrale. Men krijgt een indruk van de enorme afmetingen van het gebouw en de daarin op te stellen machines als men die vergelijkt met de vrachtauto (op- schaal) op de voorgrond. Vrijdagnacht omstreeks twaalf uur brak brand uit in een van de loodsen van de Bloem- en Zaadhandel Tubergen aan de Koninginneweg te Haarlem. Een voorraad kisten werd een prooi der vlammen. Gehuurde fietsen beleend De politie te Zierikzee arresteerde de 29-jarige banketbakker-kok en colporteur J. D. S. uit 's Gravenhage, verdacht van op lichting en verduistering. De man werd ge zocht door de politie te Venlo, Bussum, 's Gravenhage, Jutphaas. Gouda. Haarlem, de Bilt, Velsen, Uithoorn. Alkmaar, Hoorn en Weesp. In Den Haag huurde hij fietsen, die hij niet terugbracht, maar voor f 30 a f 40 be leende. Dergelijke practijlcen paste hij ook in de andere plaatsen toe. Hij is in het Huis van Bewaring te Amsterdam opge sloten. N V. Hypothécaire Beleggingsbank Het jaarverslag over 1948 van de N.V. Hypothécaire Beleggingsbank le Haarlem is heden verschenen. De directie schrijft in haar toelichting, dat de vraag naar hypothé cair crediet niet zeer groot is, omdat de woningbouw vrijwel geheel van overheids wege wordt gefinancierd. Dit neemt niet weg, dat de vraag naar crediet voor andere doeleinden dan nieuwbouw groter is gewor den, zodat de omvang van de door de Hypo thécaire Beleggingsbank afgewikkelde zaken toenam. De onderpanden bleven aan de eisen van voldoende dekking beantwoor den. De debiteuren voldeden vrijwel zonder uitzondering aan hun verplichtingen. Er vonden ook in 1948 geen executies plaats. Uit de verlies- en winstrekening blijkt, dat er een klein verlies, namelijk f 139,86 werd geleden, dat van de reserve zal worden af geschreven. BLOEMBOLLENCULTUUR VERGADERT. De voorjaarsvergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur is be paald op Maandag 11 April in de tuinzaal van het Concertgebouw. Opnieuw zal aan de orde komen een voorstel van het hoofd bestuur over een stemtabel der afdelingen. Verder vermeldt de agenda voorstellen tot wijziging van het Handelsreglement en de jaarverslagen van ^e secretaris-penning meester. NACHTDIENST APOTHEKEN Th, A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596. Grijsseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 18 Maart 1949 BEVALLEN van een zoon: 15 Mrt H. J. Zuijderduijn—-Boogaard; 17 Mrt, G. E. Berk houtden Braber; A. M. MeijersSchaap; H. M. T. Vuijst—Tent; W. J. M. Welling— Schutgens: 18 Mrt. G. de WalBanning. BEVALLEN van een dochter: 16 Mrt, J. M. FeitsmaTolen: 18 Mrt, S. A. Muldervan der Meer: G. A. M. A. van LeeuwenGrootes. OVERLEDEN: 16 Mrt, B. A. de Bruin. 32 j„ Hazepaterslaan: J. M. TijsseLeuven. 78 j., Wagenweg: 17 Mrt. C. W. Buis, 1 d., T. v. Berkhoutstraat; E. Bonheim. 63 j., Lorenlz- kade; F. Heemskerk, 79 j., Klarenbeekstraat. Anno 1804 Spaarne 56 - Telefoon 11896 Beleggingen - Safe Giroverkeer Effecten- en Geldmarkt Welke aannemelijke motieven men ook moge aanvoeren voor de apathie van de Amsterdamse effectenbeurs, het blijft op zijn minst merkwaardig dat zij niet of nauwelijks reageert op feiten en verschijn selen welke op zich zelf beschouwd een ferme hausse zouden wettigen. Daar is, om met het voornaamste te be ginnen, de tot standkoming van de Bene- lux-overeenkomst, waarbij de ministers der drie landen tot een zodanige overeenstem ming zijn gekomen dat niet alleen tot de creatie der economische unie per 1 Juli 1950 besloten werd, maar tevens tot de vorming van een „voor-unie" gedurende het tijdvak 1 Juli 194930 Juni 1950, waardoor van meet af gezamenlijke maatregelen tot co- ordinering van het goederenverkeer, nivel lering van het loon- en prijspeil, unificatie der belastingen en andere maatregelen zullen kunnen worden genomen. We behoeven ons waarlijk niet te ont veinzen dat het ideaal van een volkomen economische gemeenschap tussen België, Nederland en Luxemburg niet door - een protocol van drie ministers wordt bereikt en dat nog tal van practische moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen, dit neemt niet weg dat het welslagen der Haagse conferentie voor de economische toekomst van de drie landen van de groot ste betekenis moet worden geacht. Samen vormen ze een volksgemeenschap van c.a. 20 millioen zielen, waarvan er in België op 1 km2 277, in Nederland 291 wo nen, een groter bevolkingsdichtheid dus dan in enig ander land van Europa, zodat aan de economische potenties de hoogste eisen worden gesteld. Aangezien de volkswelvaart niet alleen is gediend met productie en consumptie, maar ook de distributie en het goederen- 1 verkeer een belangrijke rol spelen, moet het tenslotte een groot voordeel zijn als tussen vroeger geheel autonome gebieden de economische grenzen wegvallen en een vrije uitwisseling van goederen en diensten kan plaats hebben. Niet ten onrechte wordt de tot standko ming en de uitwerking van de Benelux- overeënkomst in heel de wereld gezien als een „test-case" voor economische samen werking tussen alle landen van West- Europa, als een poging om dit werelddeel allengs weer naar economische onafhanke lijkheid van de V. S. te voeren. België, Nederland en Luxemburg hebben tezamen met hun overzeese gebiedsdelen een evenwichtige betalingsbalans ten op zichte van de „Europese sfeer", alleen een tekort ten opzichte van Amerika en het is duidelijk dat wanneer in het kader van een economische unie koppeling van deviezen voorraden en verdere industrialisatie plaats vindt, het principieel geen verschil maakt in welk land de besparing der schaarse de viezen plaats vindt. Zonder enige twijfel zal de volkswelvaart in de drie landén door een uniforme leiding van de economie krachtig kunnen worden bevorderd, ook al zal de aanpassing hier en ginds voor som mige bedrijven tijdelijke moeilijkheden met zich brengen. Prof. Tinbergen heeft onlangs gezegd dat het verschil tussen lonen en prijzen hier en ginds minder groot is dan algemeen wordt aangenomen. Een feit is dat de indi ces der groothandelsprijzen niet veel ver schillen en dat prijzen en lonen in België een dalende, in Nederland een stijgende tendenz hebben, zodat zij op weg zijn naar een evenwicht. Wordt hier met de afschaf fing van subsidies voortgegaan en tot huur verhoging besloten, dan verwachten velen in ons land nog een derde loonronde, welke uiteraard aan de nivellering van het prijs- peil in het gevlei komt. Van meer betekenis is voorlopig dat bij de regeringen der drie landen de vaste wil bestaat om tot een volkomen economische gemeenschap te geraken, wat wel heel duidelijk blijkt uit de bereidheid van Bel gië om Nederland voorlopig credieten te verlenen ten behoeve van zijn tekort op de betalingsbalans met België. Wij voeren maandelijks uit België voor 20 a 25 millioen meer in dan we uitvoeren en zo lang onze betalingsbalans met België een deficit toont, kan van een vrije inwissel baarheid der valuta uiteraard geen sprake zijn, aangezien dan het aanbod van guldens in België steeds groter is dan de vraag. Een nieuw Belgisch crediet kan allicht leiden tot een zodanige appreciatie van de gulden, dat de zwarte markt voor guldens in België langzamerhand kan verdwijnen, waarvoor dan nodig zal zijn dat de in België „zwart" gekochte guldens vrij naar Nederland kun nen worden overgebracht en hier vrij kun nen worden besteed. Op deze wijze kan de gulden langzamerhand tot zijn officiële pariteit stijgen en de export worden bevor derd. Hoe dit zij, met de jongste Benelux-over- eenkomst zijn de economische perspectieven van ons land verbetei'd en wanneer men daarbij in aanmerking neemt dat de han delsbalans met Engeland bij een veel gro tere goederenomzet thans in evenwicht is, dat met Italië een handelsovereenkomst is gesloten, die een aanmerkelijke uitbreiding der goederenruil betekent, dat ten aanzien van West-Duitsland hetzelfde kan worden gezegd en de Marshallhulp voor het tweede jaar verzekerd is, dan kan niet anders worden geconcludeerd dan dat de voor waarden van een verder economisch redres in ons land aanwezig zijn. Daar komt nog bij dat de schatkist thans zodanige bedragen aan belastingen ont vangt Januari niet minder dan 480 millioen dat partiële verlagingen nu toch mogelijk moeten zijn om op die wijze het bedrijfsleven in staat te stellen aan de ver zwaarde concurrentie het hoofd te bieden. Op dit punt talme de minister van Finan ciën niet langer. „Moeders en Zonen" Een Nederlands stuk voor de Bestuurdersbond Het kleinsteeds familiedrama „Moeders en Zonen" van Hanne van Wagenvoorde werd al in het begin van het vorige seizoen op het répertoire van het Nederlandse Volkstoneel genomen en komt nog steeds met tussenpozen tot vertoning, zoals gister avond voor de leden van de Haarlemse Bestuurdersbond, die er blijkbaar veel be hagen in schepten. Dit succes bewijst in elk geval, clat deze Nederlandse schrijver (in samenwerking met regisseur Ferd. Sterne- berg) precies die tonen heeft aangeslagen om iets van de hedendaagse problematiek van het binnenhuisleven te laten doorklin ken. waarvoor het oor van de gemiddelde toeschouwer gevoelig is. Van enige verrassende oorspronkelijk heid, die natuurlijk geenszins een deugd behoeft te zijn, mag men deze jonge auteur niet verdenken. De vormgeving van zijn gezapige hymne aan de brave gemoedsrust verraadt zo duidelijk een menigte van bui tenlandse invloeden, dat een pientere col lega van ondergetekende hem er eens heel geestig van beschuldigde zelfs uit ..De koopman van Venetië" te hebben geplukt, omdat één van de hoofdpersonen naar ae naam Jessica luistert. In deze groteske overdrijving gaat een kem van waarheid schuil: Thornton Wildder, Tennessee Wil liams en J. B. Priestly, om slechts enkele te noemen, leverden de voorbeelden, waar hij te klakkeloos en zonder over hun sterke spankracht of bewegelijke fantasie te be schikken gebruik van maakte. Het stuk schildert het weinig stormachtige leven van een onopvallend provinciaal ge zin in een denkbeeldige gemeente, die veel zeggend Rustenburg heet, kort na de oor logsjaren, met een buitenstaander (een geïdealiseerde figuur, die alleen in de ge dachten der anderen bestaat) als commen tator en onpartijdig tegenspeler. De hoog ste zaligheid in deze onopgeschroefde pot pourri van droom en werkelijkheid vormt het onmisbare kopje troost met vruchten allerhande de grondslag van een geluk kig huwelijksleven, zoals ergens met al te bescheiden ironie gezegd wordt. In deze benepen zedenschets zijn de buitensporige maar toch simplistische conflicten als don derslagen bij heldere hemel. Maar Hanne van Wagenvoorde weet ten minste wat het toneel eist. De gedroomde theevisite in het eerste bedrijf bij voorbeeld is een uitstekend geslaagd stemmingsbeeld. Bovendien verlopen zijn dialogen, ook al vermindert de bezielende verbeeldings kracht stelselmatig, fris en natuurlijk. De handelende personen maken een levende indruk, doordat hij tekenend profijt heeft getrokken van zijn vaardig observatiever mogen. Toen ik dit stuk voor het eerst zag, ver vulde Ton Lutz (voortreffelijk) de rol van de verteller. Alex Faassen, die deze taak overnam, bediende zich van een net iets te scherpe toon om, zoals de tekst het wil, de werkelijkheid doorzichtig te maken, waar door het gordijn der illusie wel eens scheur de. Nell Knoop gaf een heel mooi veralge menend portret van de zorgzame moeder en Ferd. Sterneberg was zonder veel moeite de onderworpen predikant. Vier jonge krachten Gerda Ruyters, Fiet Dekker, Hans Culeman en Jan van Herwijnen maakten een bevredigende beurt. Dit smalle realisme ligt onze acteurs wel. DAVID KONING „STILLE OMGANG" HILLEGOM Het Genootschap van de Stille Omgang afdeling Hillegom hield zijn jaarvergade ring onder leiding van de heer Q. Smit. Nadat verschillende huishoudelijke zaken waren behandeld, sprak Pater Ludger Thien O.Carm. naar aanleiding van de intentie van deze Ommegang, het gebed voor allen die lijden om Christus' wil, waarin hij vooral ten strijde trok tegen het communisme en opwekte tot gebed voor allen die strijden voor de handhaving van het Christendom. Het koor van de St. Jozefskerk onder lei ding van de heer L. de Vreeze, zong enkele liederen, waarna kap. Hammann, waarn, directeur, de bijeenkomst met een dank woord sloot. BINNENLAND De veronderstelling van I*. T. T., dot Utrecht de primeur krijgt van de „Weer bericht-telefoonservice" is niet juist, P. T. T. wist blijkbaar niet dat in Den Haag, (de stad, waar haar hoofdbestuur zijn zetel heeft) vóór de oorlog reeds een dergelijke weer- berichtendienst bestond. Koningin Juliana heeft Vrijdagmiddag in het gebouw van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag een eenvoudige gedenk steen onthuld met de namen van ae mede werkers, die in de jaren 1940'45 door oorlogsgeweld, in dienst van het Rode Kruis, zijn gevallen. Met ingang van 1 April behoeven Ne derlanders voor toelating in Nieuw Zeeland, de daartoe behorende eilanden en West- Samoa geen visum meer. Zij moeten in het bezit zijn van een geldig Nederlands pas poort en voldoen aan de daar geldende wet ten en reglementen inzake de binnenkomst, het verblijf en het verrichten van arbeid. Twee Polen hebben kans gezien uit een Enschcdése textielfabriek waar zij werkten in vijf maanden tijd 400 meter textiel te ver duisteren. Te Leeuwarden is. 74 jaar oud, over leden de heer Jan Teake de Jager, die bekend is geworden door zijn publicaties op het gebied van de Friese geschiedenis. Hij schreef voor het schoolonderwijs het boek „Friesland en de Friezen". Verder verscheen van zijn hand de Friese historische roman „It lijen yn de Leijen". HAARLEM EN OMGEVING De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt degene, die in het tijdvak gelegen tussen 31-l-'49 en 6-2-'49 op dc Zijlweg te Haarlem bij een bushalte een gouden dames- armband heeft verloren, zich te melden aan het bureau van Politie aan de Smedestraat, kamer 14. In twee loodsen van een zaadhandel aan de Koninginneweg is in de afgelopen nacht brand ontstaan. Geen van de twee brandjes nam een ernstige omvang aan. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. De heer en mevrouw E. Boogaard Teeuw, wonende Voortingstraat 5, hopen op 11 April de dag te vieren, waarop zij zestig jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. De afdeling Haarlem van de Internatio nale Vereniging Bellamy houdt Vrijdag 25 Maart in het gebouw der Haarlemse Jonge- mannenvereniging een bijeenkomst, ter her denking van BeHamy. Spreker is de heer C. Oaerkerk. Medewerking verlenen mevrouw Tak (viool) en de heer Rozekrans (piano). Dc heer C. F. v. d. Klashorst, Colenso- straat 3 zwart hoopt 27 Maart de dag te her denken dat hij voor 25 jaar in dienst trad van de gemeente Haarlem als straatmaker. Het zal de heer v. d. Klashorst die dag niet aan belangstelling ontbreken daar hij een gezien persoon is in de buurtvereniging „Pretoria". Dc dienst van Publieke Werken te Bloe- mendaal heeft de laatste weken vele bomen gerooid aan de Rustenburgerweg. Bos- en Duinlaan, Bos- en Duinplein en Sterrebos- laan. als slachtoffers van de iepziekte. De bewoners hopen dal er weer andere bomen voor in de plaats komen. Mej. C. C. K. dc Jong te Haarlem is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het propaedeutisch examen theologie. De Christelijke muziekvereniging „Arti et Religionc" geeft Dinsdagavond in de tuin zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een uitvoering. De lezing die dc heer Drijver Maan dagavond voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen over k' vogelleven zou hou den, is uitgesteld tol Maandag 28 Maart. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Pbilips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem (Adv.) SCHEEPVAART Aludra. RotterdamPerz. Golf 18 Mrt van Aden. Exeldijk, RotterdamNew York pass. 18 Mrt Scillies. Celebes. New YorkJava 19 Mrt van Colombo te Penang. Congostroom, AmsterdamWest Afrika 19 Mrt te Dakar. Jaarstroom, DakarAmsterdam pass. 18 Mrt Las Palmas. Kertosono, JavaNew York 18 Mrt te Suez. Lemsterkerk. BombayRotter dam 19 Mrt te Antwerpen. Mapia. Amster damJava pass. 18 Mrt Malta. Madoera, JavaAmsterdam 18 Mrt te Belawan. Ma- noeran, 20 Mrt van Batavia te Singapore ver wacht. Polydorus, 18 Mrt van Batavia naar Singapore. Tegelberg. SingaporeRio de Janeiro 19 Mrt te Kaapstad. Waterman, 18 Mrt van Tjilatjap naar Singapore en Rotter dam. Amsteldiep, AmsterdamJava 18 Mrt *.e Port Swettenham. Drente. Java—R'dam 18 Mrt van Belawan. Sibajak, JavaR'dam 18 Mrt van Suez. Westerdam, 19 Mrt van New York naar Rotterdam. Willem Ruys, Batavia—Rotterdam pass. 17 Mrt Perim. Gerard Hengeveld speelde zijn pianoconcert Het leaenconcert van Vrijdagavond, on der leiding van Kees Hartvelt. had twee nummers op het programma, die het tot een belangrijke avond maakten, namelijk de suite uit de muziek voor „Marsyas of de betoverde bron" van Diepenbrock en het Concert voor piano en orkest van Gerard Hengeveld, dat werd uitgevoerd met de componist in de solopartij. Ook de wel wat strak maar niettemin correct gespeelde Titus-ouverture van Mozart deed de avond eer aan. Het bekende symphonische ge dicht Les Préludes van Liszt, waarmee het concert besloten werd, miste echter in een al te zakelijke vertolking de weelde van melodie-buiging en klank, die bij dergelijke romantische kunst hoort. Heel wat gunstiger kan ons oordeel lui den over de verklanking van de Marsyas- muziek; daar was blijkbaar duchtig op gewerkt. De melancholische Tristan-sfeer, die voor een groot gedeelte deze belang rijke compositie van Diepenbrock beheerst, werd goed getroffen. En waar in deel II (omzwervingen door de bossen) de stu wingen sterker worden, werd er met veel bezieling gemusiceerd. Mooie solo-gedeel ten. voor fluit en lastig te realiseren kla rinetpassages vielen op; en in IV (Zomer nacht) maakte de lieer Stoffer, als plaats vervangend concertmeester een zeer goede beurt. De hymnische verheffing aan het slot (Epiloog van Apollo), dat een prachtig besluit van de suite mag genoemd worden, klonk in verhouding wel iets te mager; hier is kennelijk op een grotere strijkers bezetting gerekend. Als geheel echter was dit programmanummer zeer te prijzen. Het Concert van Gerard Hengeveld vloeit over van harmonische gedurfdheden, die op zeker ogenblik (in het inleidend Adagio) zelfs de schijn wekken dat er in het orkest te laag geintoneerd wordt. Maar overigens is dit concert een prettig speel stuk. dat van gezonde muzikaliteit getuigt en dat de schrilste samenklanken als lo gisch laat verklaren. Hengeveld schrijft nog een echte melodie en hij weet de melo dische tegenstromen met succes aan te wenden. Ik denk hierbij aan het mooie thema van het middendeel en aan de fraai gevonden contrapuntische lijnen, die hij om beurt aan de hobo, de hoorn en de fluit toevertrouwt. De rhythmische motie ven munten uit door duidelijke tekening; in de finale eist een alternatief in vijf achtste-maat een bijzondere nauwkeurig heid, die in het orkest nu nog niet geheel overwonnen was. Een zeer effectieve coda besluit het werk. De klare en puntige ver tolking van de solopartij en de over 't al gemeen goed aangepaste taak van het or kest bezorgden Gerard Hengeveld en Kees Hartvelt een warm succes, waarin zij het orkest lieten delen. JOS. DE KLERK. Verkiezingen op Curasao Stemmenmeerderheid voor Nationale Volkspartij Bij de verkiezingen op Curasao kreeg de Nationale Volkspartij 13.224 stemmen; de Democratische Partij 10.006 stemmen; de Katholieke Volkspartij 5.305 stemmen en de Curacaose Onafhankelijke Partij kreeg 2.165 stemmen. Het totaal aantal geldige stemmen be droeg 30.700. Uitgebracht werden 31.176 stemmen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 7