Haarlems Dagblad Stilstand Meerderheid der Amerikaanse senatoren vóór het Atlantisch veiligheidspact Ook Mexico wil zich in West-Berlijn alleen nog de Westelijke mark geldig Geen sensaties bij de Franse kantonale verkiezingen 63c Jaargang No. 19198 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 21 Maart 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273101. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at <$>prcctjtc 'tjaaclcmsctjc €oucant (anno i6^6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem - IN DEN HAAG wordt nu blijkbaar af gewacht, wat de Veiligheidsraad in zake' Indonesië zal besluiten. Vanavond komt de Veiligheidsraad weer bijeen. De mogelijkheid is geenszins uitgeslo ten dat een nieuw besluit ter bevesti ging van de niet-aanvaarde punten in de onlangs aangenomen resolutie zal worden genomen. Wat het Canadese voorstel be treffende een inleidende bespreking te Ba tavia onder auspiciën van de United Nations commissie de U.N.C.I. be treft, de aanvaarding is onzeker. Men krijgt in deze situatie niet de indruk dat eenheid van streven en neiging tot het nemen van initiatief in Haagse regeringskringen be staan. Men krijgt anderzijds de indruk dat vooruitstrevend en toenaderend beleid van Nederlandse zijde in het buitenland hogelijk gewaardeerd zou worden. Onze vertegenwoordiger bij de- Veiligheidsraad heeft zich omtrent terugkeer van de repu blikeinse regering in Djokja op een pers conferentie uitgelaten in die zin, dat dit wellicht voor de Nederlandse regering aan vaardbaar zou zijn als er waarborgen tegenover stonden betreffende het stop zetten van de guerilla-strijd van republi keinse zijde. Ieder kan cïe logica van deze redenering aanvaarden, maar men moet zich tegelijk de vraag stellen of een repu blikeinse regering, die sinds maanden bui ten actie is geweest en ten dele gevangen heeft gezeten spoedig regelend zal kunnen optreden en voldoende gezag zal kunnen uitoefenen om wat .dan ook te waarborgen. De stilstand, die in Den Haag is ingetre den, wordt begeleid door ongunstig nieuws Uit Indonesië zelf. Wij zijn ten tijde van de tweede politiële actie niet optimistisch ge weest ten aanzien van de gevolgen, onze bezorgdheid is gestegen door de historie met de gevangen genomen republikeinse ministers en het heeft ons ontsteld dat na de bezetting van Djokja en de andere pun- teu van belang in de republiek bleek, dat geen plan voor daaruit voortvloeiend po litiek beleid tevoren was vastgesteld. Het ogenblik schijnt thans nabij, waarop de Kamer van de regering een nieuwe ver klaring van haar voornemens zal moeten vergen. Die dringt temeer, omdat het nieuws uit Indonesië onrustwekkend is. De Ver wachting die velen schenen te koesteren, dat na bezetting van Djokja een guerilla- strijd. zich maar enkele maanden en in afnemende mate zou doen gelden, is niet bewaarheid. Het is veeleer duidelijk dat de toestand zich in de laatste weken heeft verscherpt. Het aantal overvallen en aan slagen neemt toe. Vooral in Oost-Java is het zeer onrustig, maar tot dat gebied be perkt het zich niet en de jongste aanslag op Sumatra geeft te denken. Wij hebben allerminst de neiging om over deze toe stand in alarmerende zin te schrijven, maar achten ons evenmin gerechtigd om de zaken mooier voor te stellen dan zij Zijn. De berichtgeving over de militaire situatie in het binnenland is zeer sober; het ware beter als een duidelijker indruk van de situatie daarin werd gegeven. Par ticuliere correspondentie heeft nu een groot aantal mededelingen omtrent allerlei afzonderlijke incidenten en botsingen ge bracht, die beter zouden toegelicht kunnen v/orden door uitvoeriger berichtgeving. Het vandaag latend bij korte commen taar herhaal ik dat de periode van stil stand, die in Den Haag is ingetreden, allesbehalve gunstig voor de ontwikkeling van een reeds tot het uiterste gespannen toestand kan zijn. Zij toont aan dat men nog steeds achter de feiten blijft aanlopen en geen vaste lijn van ontwikkeling volgt. De behoefte aan een zakelijk en vooral snel doorzettend beleid, waarbij men de werkelijke positie toont te beseffen waar in wij ons ten opzichte van Indonesië be vinden, schijnt dringend zowel met het doel om daar nieuw vertrouwen ts *v ken als in het buitenland. Kan deze rege ring zulk zakelijk en vooruitziend beleid tot stand brengen? Bezit zij daarvoor voldoende wil en eenheid van streven? De eerstvolgende weken zullen ophelde ring moeten brengen. Sinds het heengaan van dr. Van Mook is de toestand in Indo nesië slechter geworden en Djokja bezet ten in de ogen van zo menigeen de sleutel tot de oplossing aller moeilijkhe den heeft geen oplossing gebracht. Wel ke conclusies, welke algemene koerswijzi ging in beleid doet men hieruit volgen? R. P. Anna Strong doet beroep op Stalin 'Anna Louise Strong, de Amerikaanse zon communistische publiciste, die vorige ,eJ maand uit de Sovjet-Unie gewezen is op 3 beschuldiging spionnage te hebben gepleegd I voor Amerika, heeft een rechtstreeks be- va!J roep gedaan op Stalin om een onderzoek ais{{ naar haar zaak te doen. Het verzoek is aan wa|het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken gezonden voor doorzending naar de Sovjet-Unie. Anna Strong heeft doen weten, dat zij, wanneer zij van de tegen haar ingebrachte beschuldigingen ge zuiverd zou worden, toch niet meer naar Sovjet-Rusland zou wensen terug te keren. Twee doden bij ongeluk op snelweg Hilversum—Utrecht Eèn hevige botsing tussen twee perso nenauto's heeft Zaterdagochtend op de snelweg Hilversum-Utrecht ter hoogte van de Nieuwe Wetering twee mensenlevens gekost. Vier personen werden bij dit on geluk gewond, van wie twee zeer ernstig. De botsing geschiedde, toen de bestuur der van een Lancia uit Heerlen een voor hem rijdende auto wilde passeren, zonder tijdig een uit de richting Hilversum ko mende DKW t.e hebben opgemerkt. De linkerzijde van de Lancia, waarin vijf personen waren gezeten, werd geheel opengescheurd. Van de inzittenden werden mevrouw O. B. uit Heerlen en haar 4-jarig dochtertje op slag gedood, de heer H. K. eveneens uit Heerlen liep zware verwon dingen op. De bestuurder van de Lancia, de heer W. S. uit Heerlen liep slechts lich te verwondingen op. Zijn naast hem ge zeten echtgenote daarentegen werd zeer ernstig gewond. De bestuurder van de uit INaarden afkomstige DKW kwam er be trekkelijk goed af. De Lancia is geheel vernield. aansluiten In regeringskringen te Washington, schrijft Reuters correspondent, is men thans van oordeel dat de goedkeuring van het Atlantisch pact door de vereiste meerder heid van twee derden van de Senaat in Mei of Juni verzekerd is. De reactie van sena toren op de bepalingen van het pact is buitengewoon gunstig geweest. Men verwacht, dat een kleine groep isolationisten in de Amerikaanse Senaat de oppositie zal leiden tegen ratificatie van het pact. Zij zullen waarschijnlijk aanvoeren dat, hoe de bewoording van het pact ook luidt, de Verenigde Staten zich moreel ver- plichten stappen te nemen, die naar de oorlog leiden, wanneer een Europese pact- genoot wordt aangevallen. Bovendien dat het pact inhoudt de vervanging van het veiligheidssysteem der UNO door het ne gentiende eeuwse Britse systeem van even wicht der machten, waarbij de Verenigde Staten in de plaats van Groot-Brittannië de grootste macht zullen vormen. Wat dit tweede punt betreft zullen de isolationisten steun krijgen van sommige UNO-enthousiasten, die het pact beschou wen als een klap voor het prestige van de UNO. Voorts zullen de isolationisten steun krij gen van de partijgangers van Henry Wal lace, de leider van de „progressieve partij", die het pact beschouwt als een alliantie tegen de Sovjet-Unie. Uit peilingen blijkt dat 55 senatoren voorstander zijn van het Atlantisch pact, 37 hebben geweigerd hun mening bekend te maken en een enkele, de republikein George Malone uit Nevada, heeft zich tegen het pact verklaard. Volgens de grondwet van Senator Tom Connally, voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor bui tenlandse zakenbestudeert de tekst van het Vrijdag in Washington gepubliceerde Noord-Atlantische verdrag. (Telegrafisch overgebrachte foto). de Verenigde Staten is een twee-derden meerderheid vereist voor de bekrachtiging van het pact. Atoombom. „De Verenigde Staten hebben besloten de atoombom voor zich te behouden en niet te leveren aan de landen van het Atlantisch verdrag", aldus verklaart de correspondent van de „Daily News" te New York uit goed ingelichte militaire bron te hebben ver nomen. Deze beslissing zou genomen zijn na de reis om de wereld zonder oponthoud van de „B-50", die bewezen heeft, dat een bom menwerper geladen met atoombommen, van een basis in de Verenigde Staten uit „ieder deel van de wereld kan bereiken zonder genoodzaakt te zijn te landen om te tanken." Duitse Volksraad neemt „grondwet" aan BERLIJN (United Press) De Duitse Volksraad heeft Zaterdag formeel een op Russische leest geschoeide grondwet voor Duitsland aangenomen en het Atlantisch pact scherp gelaakt als een bedreiging van de vrede. De grondwet, waarvan men verwacht dat zij een „volksrepubliek" in Oost-Duitsland zal instellen, moet nog door het volkscon gres en het electroraat in Oost-Duitsland geratificeerd worden, alvorens zij van kracht wordt. Men acht het waarschijnlijk dat het congres in Mei vergaderen zal. In de resolutie tegen het Atlantisch pact werd gesproken van „een gevaarlijke aan val op de vrede" en werd een beroep op het Duitse volk gedaan om het te beantwoorden met een „vastbesloten nationale verdedi ging". Verder wordt gezegd dat het afsluiten van het Atlantisch pact een nieuwe stap is die leidt naar de politieke en economi sche splitsing van de wereld. De tekst van het Atlantisch pact toont zo wordt in de resolutie gezegd dat de betrokken rege ringen hun volken politiek en economisch blijvend afhankelijk willen maken van het Anglo-Amerikaanse imperialisme. Volgens commentaar van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft het pact een openlijk anti-Russisch karakter. Met schen ding van de overeenkomst van Potsdam is men het eens geworden over de splitsing van Duitsland en is deze uitgevoerd via een international pact. Aldus zijn West- Duitsland en West-Berlijn gemaakt tot militaire, politieke en economische bases voor aggressie tegen het Oosten. De volks raad protesteert krachtig tegen deze aan val op het bestaan, de veiligheid en de zelf beschikking van het Duitse volk en doet een beroep op de Duitse natie om deze gevaar lijke aanval op de vrede te beantwoorden met een vastbesloten nationale defensie, zo zegt de volksraad in zijn resolutie. De Mexicaanse regering heeft verklaard toe te willen treden tot het Atlantisch ver drag. „Elke staat van het verdrag van Rio kan tot andere verdragen toetreden, in het kader van het handvest der UNO", aldus de Mexicaanse minister van Buitenlandse Zaken. Mexico heeft ruim 17 millioen inwoners en neemt een strategische positie in ten Zuiden van de Verenigde Staten door zijn lange kustlijn aan de Stille Oceaan. Misbruik van ponden? Onder het opschrift „misbruik van pon den" heeft de „Financial Times" onlangs in het bijzonder Nederland ervan beschul digd Australische wol te kopen met Engelse ponden en deze wol tegen dollars naar de Verenigde Staten te her-exporteren. Van bevoegde Nederlandse zijde wordt ten aanzien hiervan opgemerkt, dat of schoon nimmer is gebleken, dat dit soort transacties in de voorafgegane jaren veel vuldig werd afgesloten, deze transacties thans in het geheel niet meer mogelijk zijn. Immers, alle Nederlandse kopers van wol op de Australische markten hebben een verklaring moeten afleggen, dat zij geen wol, die met ponden-sterling is gekocht, naar de Verenigde Staten tegen dollars zullen doorverkopen, op straffe van uit sluiting. Het is dan ook niet aan te nemen, dat in het koopseizoen, dat in October 1948 is begonnen, nog dergelijke zaken zouden zijn gedaan. Van een misbruik van ponden door Nederland, aldus wordt verder van bevoegde Nederlandse zijde opgemerkt, kan bij een billijke beoordeling geen sprake zijn. Men mag niet vergeten, zo wordt hier aan toegevoegd, dat de wereldwolhandel steeds zeer internationaal is geweest en dat vóór de oorlog wolhandelaren in alle lan den geregeld dergelijke zaken afsloten, zonder dat iemand er aanstoot aan nam. Dat Australië en Engeland maatregelen nemen om hun dollarpositie te verbeteren, is begrijpelijk maar onrechtvaardig is het om als reden daarvoor een misbruik van ponden door handelaren van het Europese continent aan te geven. Lente in Washington; een prachtige foto, gemaakt in het befaamde park aan het „Tidal basin" in de hoofdstad der Verenigde Staten, waarmee Frank Castellare de grote prijs van 1948" won in de jaarlijkse wedstrijd van de bond van persfotografen in de Verenigde Staten. Tien-landenconferentie Naar Reuters diplomatieke correspondent uit gezaghebbende bron verneemt, zal de tien-landenconferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, die 28 Maart te Lon den zou worden gehouden om de instelling van een Raad van Europa te bespreken, op deze datum beginnen als een voorbereiden de conferentie, waarop de meeste landen door hun ambassadeurs zullen zijn ver tegenwoordigd. De ministers van Buitenlandse Zaken, die op 28 Maart voor het merendeel te Washing ton zullen zijn voor de ondertekening van het Atlantische pact, zullen, naar wordt verwacht, op nog niet nader bepaalde da tum in April over de Raad van Europa confereren. Ontevredenheid over de zoveelste geldzuivering De Westelijke mark is Zondag het enige wettige betaalmiddel in de Westelijke sec toren van Berlijn geworden, aldus is door de Britse, Franse en Amerikaanse militaire gouverneurs in Duitsland medegedeeld. De mededeling betekent practisch het verbod van de Oostelijke mark, die totnogtoe als wettig betaalmiddel in de Westelijke sec toren was aanvaard. De rantsoenen kunnen echter tot 31 Maart met Oostelijke marken worden betaald, aldus de mededeling. Ieder zal vijftien Oostmarken a pari mogen inwis selen, wanneer de bonkaarten voor April worden gebaald. Aldus een officiële mededeling van de Westelijke geallieerden. Het comité van Franse, Britse en Ame rikaanse deskundigen, dat belast is met het in omloop brengen van de West-Duitse mark in de Westelijke sectoren van Ber lijn, heeft medegedeeld, dat de uitvoering van de 'maatregel dertig millioen „Clay- marken" vereist. Anderzijds is medegedeeld dat de bevolking van de Westelijke secto ren ongeveer 300 millioen Oostmarken be zit, waarvan de helft in bankbiljetten en de helft op bankrekening. In een speciale editie van het met Britse licentie verschijnende blad „der Telegraf" wordt scherpe critiek geleverd op de aan gekondigde munthervorming. „Niet slechts profiteurs en zwarte handelaren, doch ook handelslieden, employés en arbeiders zijn zwaar getroffen", aldus het blad. „Tot nu toe zijn de Berlijners de stiefkinderen bij elke munthervorming geweest. Dit is thans weer het geval. Laat ons hopen, dat dit de laatste is, die wij moeten meemaken". De militaire gouverneurs hebben 30 April vastgesteld als de laatste datum waarop de Oostelijke mark voor enig doel in de Wes telijke sectoren aanvaard zal worden. Er zal een clearing-bureau opgericht worden voor de regeling der lonen van Berlijners uit de Westelijke sectoren, die in de Oostelijke sector werken en van hen, die ingezetenen zijn van de Oostelijke sec tor en werken in de andere zones. In economische kringen is men van oor deel, dat de individuele koopkracht wel zal stijgen, doch dat de schaarste aan goederen tengevolge van de blokkade onvermijdelijk zal leiden tot een ongecontroleerde stijging der prijzen. In industriële kringen meent men, dat vele firma's zullen moeten slui ten waardoor de werkloosheid zal stijgen. De gouverneurs verklaarder! op een pers conferentie, dat de hervorming een finan ciële en geen politieke daad was. In krin gen van het militaire bestuur verwacht men geen drastische tegenmaatregelen van Sovjet-Russische zijde. Eind April ontbinding van het Belgisch kabinet verwacht BRUSSEL (United Press). Volgens officiële bronnen zal prins-regent Karei het Belgische parlement waarschijnlijk in de laatste week van April ontbinden, waarna veertig dagen later nationale verkiezingen worden gehouden, die oorspronkelijk waren vastgesteld voor de komende herfst. Deze bronnen meenden, dat de regering voor een onmogelijke taak is komen te staan, nu de meerderheidspartijen het op vrijwel alle belangrijke politieke punten oneens zijn. Om slechts enkele van deze kwesties te noemen: De koningskwestie, de nieuwe belastingen, de economische politiek des lands en de kwestie der schoolsubsidies. De katholieken verlangen de onmiddellijke terugkeer van de koning uit zijn balling schap in Zwitserland, verzetten zich tegen hogere belastingen, pleiten voor vrije eco nomie en wensen een aandeel in de subsi dies voor staatsscholen ten behoeve van hun katholieke instellingen. Dit alles staat lijnrecht tegenover het standpunt der socia listen. Een definitief besluit wordt verwacht, wanneer de leiders de katholieke en de socialistische partij partners in 't coalitie kabinet van Spaak afzonderlijk over de zienswijze der regering zullen beraadsla gen. Overigens geloven politieke waarnemers dat de te verwachten scheiding tussen ka tholieken en socialisten slechts van tijde lijke aard zal zijn en dat na de verkiezingen een soortgelijke coalitie aan het bewind zal komen. Dinsdag of Woensdag zal in de Kamer het Atlantische pact ter sprake komen en premier Spaak heeft reeds aangekondigd dat hij voornemens is alle eventuele vragen te beantwoorden voordat hij zich op 26 Maart naar Washington begeeft. Slechts zestig procent der kiesgerechtigden kwam stemmen Onze Parijse correspondent telefoneerde ons heden: Met de voorlopige uitslag der kantonale verkiezingen, die gisteren in de helft van het aantal Franse districten is gehouden, blijkt volgens het traditionele gebruik in Frankrijk iedereen weer tevreden. De Gaullisten beroemen zich erop dat zij zich aan de kop hebben gesteld der politieke partijen. De communisten zijn content om dat zij hun posities hebben geconsolideerd en de derde macht tenslotte toont zich op getogen wijl de overwinningen harer tegen standers niet groter zijn geweest. Het meest opvallend is echter voorlopig, dat ook dit maal het was de 13e keer dat het Frause volk sedert de oorlog werd geconsulteerd 40 procent van het kiezersvolk het de moei te niet waard vond zich voor de stemming te dérangeren. De oppositiepartijen, communisten en Gaullisten, hebben samen meer stemmen behaald dan de coalitie, maar het enthou siasme voor extréme avonturen bleek niet- Zetel der UNO in wording. Een overzicht van het terrein in New York waar het hoofdgebouw van de Organisatie der Verenigde Naties zal verrijzen. De werkzaam heden zijn reeds in volle gang, doch het zal nog twee jaren duren alvorens de perma nente zetel van de UNO in gebruik kan worden genomen. Het terrein gezien van de 42ste Straat in noordelijke richting. temin gering, zodat alles wel bij het oude zal blijven. Meer dan deze eerste indruk valt op dit moment nochtans niet te geven, aangezien de volgende week opnieuw gestemd zal worden in de districten waar gisteren geen enkele partij een absolute meerderheid heeft verworven. Sensationele verschuivingen verwacht men echter ook bij die gelegenheid niet. Volgens de laatste berichten hebben de Gaullisten de leiding voor alle andere en kele partijen met 29 van de getelde stemmen. De regeringspartijen tezamen wa ren echter met 32.4 in de meerderheid. De regeringspartijen hebben tot dusver er zijn vier millioen stemmen van de 11 millioen uitgebrachte stemmen geteld 264 van de 698 zetels, waarover beslist is, veroverd; de Gaullisten 163. Hoewel de communistische partij 22 van de tot nu toe getelde stemmen op zich verenigde, veroverde zij slechts 10 zetels. Rechtse en centrum-groeperingen kregen 16 van het aantal tot dusver getelde stemmen. De „Tsjoengking" in de grond geboord Bommenwerpers van de Chinese rege ring hebben Zaterdagavond bij een aanval op de Mandsjoerijse haven Hoeloetao de kruiser Tsjoengking ernstige schade toe gebracht, aldus dagbladberichten te Sjang hai. De bemanning van de kruiser, voor heen „Aurora" geheten, die na de oorlog door Engeland aan de Chinese regering werd geschonken, heeft zich onlangs met schip en al aan de zijde der communisten geschaard. Naar verluidt woedt op de kruiser een hevige brand. Een woordvoerder van de marine der Chinese regering heeft gezegd, dat de „Tsjoengking" is gezonken. Het schip brandde twee uur voordat het zonk. aldus de woordvoerder. Vliegtuigen van de regering hebben de torpedojager „Hwangan", die dezer dagen naar de communisten deserteerde, met bommen tot zinken gebracht, zo heeft een woordvoerder van de marine verklaard. De Chinese minister van landsverdedi ging bevestigt, dat in de Zuidelijke provin cies, met name in Joenan, Hoenan, Kweitsjou en Tsekiang, onlusten zijn uit gebroken. Hij voegde er aan toe, dat de strijdkrachten voor de handhaving van de orde onvoldoende zijn, maar dat „de wan ordelijkheden geen ernstig karakter dra gen". Het woord is aan.. Kipling: Zoek moeilijkheden voor uzelf, als dat uw aard is, maar leen ze niet uit aan de buren. Tot het laatst Het verslag van de Parlementaire En quête-commissie geeft een uitvoerig over zicht van de gevechten in de Grebbelinie in de Meidagen van 1940. Onder andere wordt gereleveerd, hoe de commandopost van het 1ste bataljon rvan het 8ste Regi ment Infanterie zich, volkomen geïsoleerd en omringd door Duitsers, staande heeft gehouden. De wijze, waarop de comman dant, majoor Landzaat, met een aantal on dergeschikten zich heeft verdedigd, is boven alle lof verheven, aldus het verslag. „In de ochtend van 13 Mei waren in deze post, een landhuis met veranda, veertig meter Noordoost van hotel De Grebbeberg, aanwezig de majoor Landzaat, twee offi cieren en acht soldaten, vermoedelijk van 8 R.I. Op een gegeven moment werd het huis uit het Oosten, Zuiden en Noorden aangevallen. De verdediging trok zich terug in de achterkamer, van waaruit naar alle kanten gevuurd kon worden. Er werd al leen geschoten op doelen met een zekere trefkans. Ook op zolder lagen enkele ge- weerschutters. Geruime tijd werd het huis zonder ophouden bestookt door mitrailleurs, pag en mortieren, vermoedelijk van zwaar kaliber. In de muren werden grote gaten geslagen en het inwendige van het huis ge heel vernield. De aanvallers zelf werden echter op een afstand gehouden. Het aantal verdedigers werd evenwel geringer naar mate de strijd voortduurde, van een der officieren werd een hand verbrijzeld. Langzaam maar zeker raakte de munitie op, eerst de mitrailleurpatronen, ten slotte de patronen der geweren en pistolen. Even later werd de zolderverdieping zwaar be schoten. De mannen daar sneuvelden. In de benedenkamer waren toen alléén over de drie officieren en een soldaat. Zij begre pen. dat het einde naderden. Majoor Land zaat bedankte zijn mannen voor de wijze van verdediging, er werd een hoera op hem uitgebracht en een sigaret opgestoken. Buiten klonk plotseling een tirailleurs fluitje. Toen ontplofte er iets in de kamer, waarbij een der officieren gewond raakte. Deze, een reserve-kapitein, wiens relaas in het verslag wordt geciteerd, zag, toen de rook optrok, dat de andere kapitein niet meer in de kamer was en „was ik alleen met de majoor Landzaat, die ongewond zich in de tegenoverliggende hoek van de kamer dekte. Ik heb toen de majoor vaar wel gezegd en besloot zo nog mogelijk het huis te verlaten om niet in handen van de vijand te vallen." Wij herinneren er aan dat ook de majoor Landzaat gesneuveld is. Communisten ageren tegen Mosley-optochf Relletjes in „East End" van Londen Een menigte van meer dan vijfduizend communisten en anderen heeft Zondag avond gepoogd in Londens East-End een optocht van honderdvijftig leden van de fascistische beweging van Sir Oswald Mosley uit elkaar te jagen. Glazen stuiters, stalen kogeltjes en voetzoekers werden op de weg gegooid om de bereden politie te hinderen, die trachtte de weg voor de op tocht vrij te houden. Achttien personen, onder wie verscheidene vrouwen zijn ge arresteerd. Acht politie-agenten liepen verwondingen op. Kort voordat de optocht zou beginnen, verzamelden een tweeduizend tegenstan ders zich in de buurt. Op het allerlaatst wijzigde de politie de route van de optocht der Mosley-aanhangers. De optocht werd voorafgegaan door een radio-wagen van de politie en geflankeerd door agenten te voet, die telkens met een meter tussenruimte achter elkander liepen. In de optocht ging muziek mee. De stoet werd gesloten door twaalf politiemannen te paard, tweehon derd te voet en nog drie auto's met agenten. Achter de stoet gingen een vijfduizend mannen, vrouwen en kinderen, die het ver keer volkomen stiemde. Op het eindpunt van de optocht spraken verschillende communistische sprekers van inderhaast opgerichte stellages de menigte toe. Tijdens de demonstraties werd met stenen en brokken beton gegooid. De sprekers van de Mosley-beweging werden geflankeerd door een lijfwacht van twee jongelieden in een soort van battle- dress met koppel. Eén van hen droeg de .Union Jack" en de ander de vlag van de beweging. Admiraal Somerville overleden Admiraal Sir James Somerville, een van Engelands bekendste admiraals, is gisteren op 66-iarïge leeftijd te Wells in Somerset overleden. Hij had van 1940'42 het commando over de te Gibraltar gevestigde vlootmacht „H", die na de val van Frankrijk de Franse vloot te Oran buiten gevecht stelde, en van 1942'44 het commando over de vloot macht, die tegen de Japanners werd ge bruikt. Admiraal Somerville had de leiding bij de bekende geallieerde aanval op Sa- bang in April 1944. NIEUWE INSTRUCTIES VOOR GRIEKSE GUERILLA'S. Tsaldaris, de Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de guerilla's „na het mislukken van hun po ging om de Middellandse Zee te bereiken", instructies gekregeri hebben om te trachten posities aan de Adriatische Zee te venver ven. IETS ZACHTElt. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk enige regen of motregen. Meest matige wind uit Westelijke rich tingen. Iets zachter. 22 Maart: Zon op 6.40 uur, onder 18.56 uur Maan op 4.15 uur, onder 10.42 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1