c ii Q Wereldnieuws Perscommentaren op de sluiting van het Atlantisch Pact Verschoningsrecht voor journalist onontbeerlijk SPELLING-DEBAT IN HET LAGERHUIS De Engelse spelling-hervormers kwamen met drastisch wetsvoorstel Panda en de Meester->Ontde]kkingsre5zlger MAANDAG 21 MAART 1949 2 Het Vlaams-Katholieke blad „D e Nieuwe Gids" schrijft, dat het pact een zuiver defensief karakter heeft en dat het Rusland de lust om aan te vallen wel zal ontnemen. „Het pact", aldus het blad, „vergroot evenwel de spanning tussen het Oosten en het Westen, zonder dat Europa de eerstvolgende jaren over voldoende middelen zal beschikken om een aggressie te weren". Tenslotte waarschuwt het blad de Amerikanen voor de gevaren die ver bonden zijn aan het hanteren van een machtsapparaat als het Atlantisch Pact. Het Katholieke blad „La Libre Bel- gi q u e" schrijft dat hoewel het Atlantisch Pact niet aan alle verwachtingen beant woordt, het niettemin een bevestiging is van de solidariteit tussen de volken, die de vrede lief hebben en een definitief einde maakt aan het Amerikaanse isolationisme. Geen enkel militaristisch land zal zich thans nog illusies jnaken over wat de Ver enigde Staten zullen doen in het geval West-Europa bedreigd wordt. Door de Westerse beschaving te bescher men zal Amerika zijn eigen bestaan ver dedigen. Ook dit blad is van oordeel, dat het At lantisch Pact pas betekenis krijgt van het ogenblik dat Europa werkelijk in staat is zich te verdedigen tegen een eventuele aan val. Het communistisch blad „LeDrapeau Rouge" kenschetst het Atlantisch Pact als „schandelijk gehuichel van diegenen, die een oorlog tegen de Sovjet-Unie voor bereiden". Nadat het blad gewezen heeft op de Amerikaanse militaire bases, die Sovjet- Rusland omringen en op de strategische vluchten der Amerikaanse luchtmacht, merkt het op dat het Atlantisch Pact het uitbreken van een oorlog tussen het Oosten en het Westen in de hand werkt. In zijn commentaar op het Atlantisch pact oefent de Amerikaanse „Daily News" (republikeins-isolationistisch) critiek op Achesons verklaring, volgens welke de Ver enigde Staten toebereidselen treffen om militaire uitrusting te zenden naar de West- Europese landen. „Wij zullen een grote hoeveelhied wapens afstaan, die wij in ge val van nood zelf zouden kunnen gebrui ken", aldus het blad. „Wij zullen ze ter be schikking stellen van landen, die, uitgezon derd Groot-Brittannië, weinig doeltreffend verzet geboden hebben aan Hitiers strijd krachten en die geen nieuwe oorlog wensen en een geweldige angst hebben voor Rus land. In twee van die landen, Frankrijk en Italië, krioelt het van verraders die open lijk bekennen dat zij bij een invasie het Rode Leger zullen helpen. Het derde land, Groot-Brittannië, wordt geleid door socia listen, die voortdurend de sterkte hunner strijdkrachten verminderen, hoe langer hoe meer uitgeven voor sociale diensten, niets nuttigs bijdragen tot de landverdediging en de rekening van het tekort naar Uncle Sam zenden." Tenslotte commentaren uit twee landen die nog niet aan het pact zullen deelnemen. In Stockholm was nog geen officiële mede deling over het pact ontvangen. Politieke en diplomatieke waarnemers zeggen dat het pact de splitsing onder de Scandinavische landen demonstreert: Zweden alleenstaan de tussen de toekomstige pact-leden Dene marken en Noorwegen en het onder Russi sche'invloed staande Finland. Het is dui delijk dat de deur voor Zweden tot toe treding tot het pact openstaat, zodra de neutraliteitsmeerderheid in het land zou verdwijnen. Sommige waarnemers geloven dat dit het geval zou zijn, als Rusland zijn greep op Finland zou versterken. De Madrileense avondbladen drukten de volledige tekst gisteren op hun voorpagina af. In Spaanse politieke kringen beschouwt men de uitsluiting van Spanje als een ab surditeit. Immers tweederde van Spanje's kustlijn wordt bespoeld door de Atlantische oceaan. Men voelt hier de eis van Portugal dat ook Spanje zal moeten worden toege laten niet alleen als een daad van nabuur schap maar ook als een van „harde logica" Intussen confereerde de Spaanse ambassa deur Nicolas Franco gisteren met de Por tugese minister van buitenlandse zaken Mata over de poistie van Portugal en Spanje ten aanzien van het pact. Zuivering in Bulgarije De secretaris-generaal van het uitvoe rend comité van het Bulgaarse vaderlandse front (coalitie van partijen die vóór de re gering zijn) heeft medegedeeld, dat in één district van Sofia 600 personen uit het front zijn gestoten omdat zij „kapitalistische ele menten" zijn. In een ander district zijn 150 personen uitgestoten. De secretaris-generaal zeide, dat op het platteland eveneens een zuivering wordt gehouden. CORRESPONDENTIE MET AMERIKANEN Van de United Nations Council in Ame rika heeft de Nederlandse vereniging „League of Pais", welke als doelstelling heeft een goed wederzijds begrip tussen de volken te bevorderen, het verzoek ge kregen, om adressen te verschaffen van Nederlanders, die met Amerikanen wensen te corresponderen. In het bijzonder wordt prijs gesteld op adressen van huisvrouwen. De Nederlandse „League of Pais" ver zoekt ieder, die met een Amerikaan wil corresponderen, naam, adres, beroep leeftijd, alsmede geslacht aan het kantoor, postbus 4025 Rotterdam, bekend te maken. Een overzicht van het nieuwe viaduct in de spoorlijn tussen Hofplein en Delftse Poort te Rotterdam, dat Zondag voor het eerst in gebruik werd genomen. Links het oude viaductdat tot dusver werd gebruikt. „Wereldcongres voor de vrede' Professor Joliot-Curie is tot voorzitter gekozen van het initiatief-comité voor het „Wereldcongres voor de vrede", dat 20 April te Parijs zal beginnen, aldus het Sovjet- Russisch persbureau Tass. Onder de 10 vice-voorzitters bevinden zich het Britse parlementslid Pritt, de Franse schrijver Louis Aragon, de Italiaan se socialistenleider Nenni, de secretaris generaal van het wereldvakverbond, Louis Saillant, de Deense schrijver Andersen- Nexö, de president van de unie van Sovjet schrijvers Alexander Fadejef en professor Bernal uit Cambridge, aldus Tass. Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 30L5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7,15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Herhaling Lichtbaken. 9.30 Symphonische muziek (Ra- vel, De Falla). 10.00 Voor kleuters. 10.15 Operettemuziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Platen. 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Bal letmuziek van Delibes. 12.00 Angelus. 12.03 Liederen van Schubert en Wolff. 12.30 Weer- praatje. 12.33 Zigeunerorkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.25 Viool en piano. 13.45 Uit. het Boek der Boeken. 14.00 Rheinische sympho nic van Schumann. 14.30 Lentevoordrachten. 15.00 Schoolradio. 15.30 Musette en chansons. 16.00 Ziekenbezoek. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Voor de jarigen. 17.45 Het onderwijs in Indonesië. 18.00 Operettemu ziek van Johann Strauss. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.15 Gitaarmu ziek. 19.30 „Dit is leven". 19.45 Scheepvaart rubriek. 19.50 Wederopbouw. 20.05 De ge wone man. 20.13 Trio voor klarinet, viool en piano van Mozart. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Philharmonisch Orkest (Voormolen en Dvorak) en Vera Doniska (liederen van Rachmaninoff). 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Werken van d'Indy en Fauré. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Band van de Engelse marine. 7.30 Orkest Albert Sandler. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Albeniz en De Falla. 9,35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen, 10.50 Voor kleuters. 11.00 Platen. 11.30 De Wekker. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Kruidenteelt in Gelderland.. 12.40 Bioscooporgel. 13.15 Platen. 13.20 Dansorkest. 13.50 Paul Bobeson zingt plantationsongs.. 14,00 Met naald en schaar. 14.30 New Yorks Philharmonisch Orkest (Purcell. Schubert, Bruch, Respighi en Debussy). 16.25 Causerie over Mozart 16.40 De Schoolbel. 17.00 Kin derkoor. 17.30 Musette-orkest. 18.50 Piano potpourri. 18.30 Het gebruik van helderzien den voor politiële doeleinden. 19.00 Vervolg verhaal voor de jeugd. 19,10 Platen. 19.15 Toneelbeschouwing. 19.30 Zang en samen spel. 20.05 Zoeklicht. 20.15 Bonte Dinsdag- avondtrein. 21.35 Clinge Doorenbos. 21.45 Buitenlands overzicht. 22,00 Pierre Palla. Maria Ballings en Lucien Louman. 22.25 Quartetto Nuovo Italiano (Kwartet op. 59 Van Beethoven), 23.15 Operamuziek. Van onze correspondent te Londen) Ook Engeland kent een campagne tot spellingvereenvouding, gevoerd door ver nieuwers die sedert jaar en dag ijveren om de inderdaad diepe kloof tussen uitspraak en spelling van het Engels te overbruggen. Dr. Mont Follick, een der pioniers voor taalvernieuwing, kwam in 1945 in het La gerhuis en nam thans een van de zeldzame gelegenheden te baat, door de regering aan gewone parlementsleden geboden, om met eigen wetsontwerpen voor de dag te komen. Hij wilde een commissie om een rationeel spellingssysteem voor te berei den. Het voorstel dat het Lagerhuis voor enkele uren in een gezellig onpolitiek dis puutgezelschap veranderde, werd echter met slechts drie stemmen meerderheid om zeep gebracht. Dat betekent niet, dat men in Engeland niets voor spellingshervorming voelt, maar het systeem, dat dr. Follick aanprees ging veel te ver. Hij wilde een fonetische spelling, die de meeste woor den onherkenbaar zou verminken. Het is een van de stokpaardjes van de nog altijd van activiteit blakende Bernard Shaw, die een alphabet bepleit van veertig let ters, met op hun kop staande a's, en e's, en o's met een schuine streep er door. Hij noemde zelfs de verwerping van het aan hangige voorstel, dat de mogelijkheid tot aanvaarding van zijn denkbeeld opende, een „internationale catastrophe". Shaw wilde echter geen dwang. Het oude en nieuwe systeem zouden in vrije concur rentie de strijd met elkaar moeten aan binden. Het beste zou dan wel vanzelf winnen. Dr. Follick wilde voornamelijk een einde maken aan het gezwoeg der veertien millioen schoolkinderen, die ja ren zuchten onder spellingsmoeilijkheden. Zijn argumenten zijn bovendien: Het nieu we stelsel zou de zelfexpressie der kinde ren bevorderen. Het Engels zou bovendien met een slag een internationale taal wor den, meer nog dan het nu reeds was. Ook voor de instandhouding van het imperium zou de nieuwe spelling van de grootste betekenis zijn. Het is misschien niet toe vallig, dat Zuid-Afrika zich steeds meer afwendt van het moederland. Engelse kin deren in dat dominion preferen Afrikaans boven het lastige Engels. In Kaapstad wordt er nu al in hoofdzaak Afrikaans- Nederlands gesproken. Het sterke analpha- betisme in Engeland vindt ook z'n oorzaak in de spelling. Zelfs de toenemende jeugd misdadigheid is nog altijd (volgens de ver- eenvoudigers) toe te schrijven aan de spel lingsmisère, welke bij de kinderen een minderwaardigheidsgevoel teweeg brengt, dat zich op abnormale wijze uit. Shakespeare's taal was ook in vele op zichten eenvoudiger dan het tegenwoor dige Engels, dat nog voor een goed deel di'. Johnsons onwetenschappelijke spelling van 1755 volgt. Tot zover de argumentatie der vernieuwers. George Tomlinson de minister van On derwijs, die toegaf zelf geen vreemde taal te kennen en die dan ook waarschijnlijk geen idee had van de inspanning, die bui tenlanders zich moeten getroosten om de Engelse uitspraak onder de knie te krij gen, doelde niets voor het bepleite revolu- tionnaire ingrijpen in de spelling. Hij gaf Oorlogserfenis Onder Weurt in de gemeente Beuningen bij Nijmegen is aan de oever van de Waal een grote bol gevonden, die aanvankelijk voor een niet-ontplofte bom werd aange zien. De mijnopruimingsdienst identificeer de de bol als een gevaarlijk onderdeel van een V 1. De bol heeft een middellijn van een halve meter en weegt 60 kg. Volgens de deskun digen bevat zulk een bol waarvan er twee in een V 1 zaten gecomprimeerde lucht, die bij de ontploffing vrij komt en grote schade aanricht. De bol is door de Mijnopruimingsdienst medegenomen om te worden gedemonteerd. toe, dat deze voortdurend in de loop der eeuwen is veranderd, maar nooit door middel van wetgeving. En daarmee was de kwestie weer voorlopig van de baan. „Diana in het bad" met een mes doorstoken Werkloze ex-politieke delinquent wil de aandacht op zich vestigen De officier van justitie te Rotterdam ont ving dezer dagen een brief, waarin een in woner van Naaldwijk mededeelde, dat hij op 11 Maart tijdens een bezoek aan het museum Boymans te Rotterdam met een mes een gat gestoken had in het beroemde schilderij van Rubens „Diana in het bad". „Omdat ik een gewezen politiek delinquent ben wil niemand mij meer aan het werk zetten. Nu ik deze daad heb bedreven is er misschien iemand, die weer eens aan dacht aan mij schenkt", aldus de brief schrijver. Een in het museum ingesteld onderzoek men had daar van een beschadiging nog niets gemerkt bracht aan het licht, dat inderdaad in het schilderij, even boven de zittende vrouwenfiguur, een flinke snede was te bespeuren. Blijkbaar was een mes rechtstandig door het doek gestoken. De inwoner van Naaldwijk, J. C. K., werd daarop gearresteerd. Het mes, waarmee hij beweert de daad bedreven te hebben, werd in beslag genomen. Tijdens zijn verhoor verklaarde hij dat hij reeds eerder pogingen had gedaan de aandacht te trekken door een ruit in te gooien, echter zonder het door hem ge wenste resultaat. In Amsterdam had hij in het Rijksmuseum het bekende „Melk meisje" van Vermeer met water uit een fles natgegooid. Ook dit was niet opge merkt. Daarom had hij tenslotte „Diana in het bad" in museum Boymans te Rotter dam doorstoken. Geen suppoost of bezoeker had er evenwel erg in gehad. Daarom had hij maar een brief aan de officier van justitie geschreven om de aandacht op zijn daad te vestigen. K. is in bewaring gesteld. Vermoedelijk zal een onderzoek naar zijn geestvermo gens worden ingesteld. De waarde van het schilderij wordt op f 50.000 geschat. Met de restauratie ervan zal enige tijd gemoeid zijn. Naar Londen. De opera-zangeres Gré Brouwenstijn is uitgenodigd in Londen de sopraanpartij te vertolken in de opera „Roussalka" van Dvorak op 6 en 8 April. In een gecombineerde vergadering van de Nederlandse Journalisten Ki'ing en de Katholieke Nederlandse Journalistenkring te 's-Gravenhage hebben prof. mr. J. C. van Oven en mr. A. Stempels, parlementair redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, gesproken over het verschonings recht van de journalist. Verschoning, het recht, om geen getuige nis af te leggen, is bij de wet aan priesters, advocaten en ai'tsen toegekend. De jour nalisten zijn van mening, dat hun eveneens het verschoningsrecht toekomt, omdat zij veelal een vertrouwenspositie innemen. De erecode van hun beroep gebiedt dan ook, zelfs tegenover de rechterlijke macht geen bronnen te noemen. Eind 1948 werd door de Hoge Raad een arrest gewezen, waarbij het verschoningsrecht voor de journalist uitdrukkelijk werd ontkend. Prof. Van Oven achtte deze kwestie principieel zeer belanrijk. In de praktijk wordt het journalistieke beroepsgeheim feitelijk erkend, doch principieel afgewezen. Er bestaat dus geen absoluut beroepsge heim voor journalisten. Bij beschouwing van het vraagstuk of aan de journalist be roepsgeheim moet worden toegekend, moe ten de belangen, die daardoor geschaad worden, afgewogen worden tegen de be langen, die daardoor bevorderd worden. In het ene geval zouden misdrijven onge straft gepleegd kunnen worden. Ander zijds moet de journalist zonder persoonlijk gevaar misstanden kunnen ontslueieren. Prof. Van Oven acht het absolute beroeps geheim voor de journalist dan alleen aan vaardbaar, indien zijn intellectuele en mo rele betrouwbaarheid op hoog 'peil staat. Een verschoningsrecht immers zou mis standen in de hand kunnen werken, als schending van geheimen, smaad, laster en belediging ongestraft zouden blijven, ook al blijft de journalist zelve verantwoor delijk voor zijn publicaties. Door misbruik van vertrouwen kunnen zelfs de grondsla gen van de rechtsstaat worden aangetast. Hieruit volgt, dat slechts aan een hoog staande Pers verschoningsrecht kan worden toevertrouwd/Indien een journalist met een sterk verantwoordelijkheidsbesef na gron dig en onpartijdig onderzoek overgaat tot het ontsluieren van een geheim, waardoor schade voor de gemeenschap kan worden voorkomen of hersteld, dan mag hij geen persoonlijk gevaar lopen. Naar het oordeel van prof. Van Oven biedt althans een deel van de Nederlandse Pers niet zodanige waarborgen, dat aan alle journalisten ver schoningsrecht kan worden toegekend. Men zal de juridische bezwaren, aldus prof. Van Oven, kunnen ondervangen door het peil van de journalistiek te verhogen. De pers moet het verschoningsrecht dus verdienen, voordat zij er aanspraak op kan maken. Mr. A. Stempels betoogde, dat sedert het arrest van de Hoge Raad bij velen, die vertrouwelijke mededelingen aan journa listen deden, de vrees is ontstaan de vingers aan koud water te bi-nden. Deze vertrouwelijke inlichtingen, aldus mr. Stempels, hebben wij nodig om een situa tie in de juiste verhoudingen te kunnen overzien. Informaties, die niet voor publi catie zijn bestemd, kunnen in hoge mate bijdragen tot een juiste weergave van ge beurtenissen, omdat de achtergrond dan bekend is. De opvatting, dat een journalist ook zonder verschoningsrecht zijn taak goed zou kunnen uitoefenen, acht mr. Stempels dan ook uit dien hoofde onjuist. De jour nalistiek is een vertrouwensberoep, dat het verschoningsrecht niet kan ontberen. Van overheidswege wordt door het houden van vertrouwelijke persconferenties reeds blijk gegeven, dat men de journalistiek als een vertrouwensberoep beschouwt. Het beroep houdt meer in dan alleen het open baar maken van feiten. Het verschonings recht is onmisbaar. Het kan zijn, dat zich excessen voor kunnen doen. Deze kunnen tegengegaan worden door verheffing van Voor Vacantie-spreiding Allerwege wordt mede werking verleend Wij deelden reeds mede dat het Bureau Vacantiespreiding van het Centraal Werk comité Vacantie met de campagne om de vacanties van het Lager Onderwijs reeds dit jaar te spreiden succes heeft. Door vrij wel alle besturen der grote gemeenten wordt met betrekking tot het openbare onderwijs het schema doorgevoerd. Slechts 10 procent der scholen voor bijzonder on derwijs blijkt dit jaar niet aan het schema hun medewerking te verlenen. Door het bestuur van de Bedrijfsraad van de Bouwvakken is beslist dat deze bedrij ven de vacantie ook over ettelijke weken zullen verdelen. In de kringen der klein Metaalindustrie werden de voorstellen over vacantiespreiding met veel sympathie be groet, terwijl door de vertegenwoordigers der Textiel-, Metaal- en Confectiebedrijven reeds de toezëgging werd gedaan, dat aan die bedrijven ook het volgen van het va- cantiespreidingsplan zal worden geadvi seerd.. Verwacht wordt dat thans in alle bedrij ven en instellingen van betekenis het tijd vak half Julihalf Augustus voor vacan- tiegangers zonder-schoolgaande-kinde- ren zal worden geblokkeerd, voor zover dit met bedrijfs- en dienstbelang of met andere belangen niet in botsing komt. De campagne hiervoor is ingezet. Het Bureau Vacantiespreiding is geves tigd Stadshouderslaan 148, 's-Gravenhage. tegengegaan worden door verheffing van het vak. De door de organisaties ingestel de tuchtrechtspraak vormt reeds een nood zakelijk complement. Het verschonings recht zal een tegenhanger kunnen vinden in de „Wet op de Journalistieke Verant woordelijkheid", waarvan het ontwerp binnenkort de Tweede Kamer zal bereiken. Na een levendige discussie verklaarde de voorzitter mr. M. Rooy dat het hier gaat over de maatschappelijke functie van de Pers. De Pers leeft bij de vrijheid en de ware vrijheid luistert naar de wetten. In dien een journalist na een eerlijke ge- wetensstrijd overgaat tot onthullingen, zal hij zich op verschoning/vecht moeten kunnen beroepen als getuigenis van hem verlangd wordt, verlangd wordt. Ten einde deze kwestie te bestuderen is door de contactcommissie van de vereniging „Nederlandse Dagblad pers 1945" en de Federatie van Nederlandse Journalisten een juridische commissie gesteld, welke commissie zal nagaan op welke wijze het streven nahr een wettelijke erkenning van het verschoningsrecht be vorderd moet worden. Japans plan voor massa-emigratie Veertig millioen inwoners van Nippon zouden naar Nieuw- Guinea gaan Door een aantal prominente Japanners is een voorstel ingediend om op afdoende wijze een oplossing te vinden voor hun bevolkingsaanwas. Zij hopen permissie te krijgen om veertig millioen mensen naar Nieuw-Guinea te mogen overbrengen. Dit eiland dat half onder Nederlands, voor de andere helft onder Australisch ge zag staat, is na Australië en Groenland het grootste eiland ter wereld. In de tweede wereldoorlog maakten de Japanners zich van het eiland meester om vandaar uit hun invasie in Australië te kunnen voor bereiden. Daar zij weten dat de Austra liërs dit nog niet vergeten zullen zijn, heb ben de Japanners de hulp van de Verenigde Staten ingeroepen, om hun zaak te be pleiten bij de over het eiland regerende landen. Als de Japanners veertig millioen men sen uit hun overbevolkte eilanden zouden laten emigreren, zou dat de helft van het aantal inwoners betekenen. Maar de Ja panners voelen dat er iets gedaan moet worden. Reeds nu kan het land de hele bevolking niet voeden en er is nog een aanwas van ruim anderhalf millioen per jaar. Hoe zij deze veertig millioen mensen uit Japan naar Nieuw-Guinea denken te stu ren, wordt echter nog niet uiteengezet. Terwijl de Amerikanen gedurende de oorlog niet erg van het vochtig-warme eiland gecharmeerd waren, schijnen de Japanners daar al anders over te denkeh. Zij wijzen op de grote rijkdommen van het eiiand. Naast copra, rubber, cacao, katoen en talloze vruchtensoorten worden er bo vendien goud, koper, steenkool en olie gevonden. Zij, die dit plan voorstaan beweren dat er op Nieuw-Guinea plaats genoeg is voor de inboorlingen plus veertig millioen Ja panners. Het eiland beslaat een oppervlakte van ongeveer 312.400 vierkante mijl en heeft een bevolking van 650.000 zielen. (U. P.) Export van Indonesië in 1948 In een officieel overzicht over de voor naamste exportproducten in 1948 van In donesië wordt medegedeeld, dat de gecon troleerde rubberexport uit de federale gebieden 280.000 ton bedroeg, ter waarde van 256 millioen gulden. De niet geregis treerde uitvoer naar Malakka kan geschat worden op 160.000 ton. In totaal werd ongeveer honderdduizend ton onderne mingsrubber geëxporteerd. De totale coprauitvoer bedroeg 240.000 ton, waarvan in Januari j.l. een record van 34.000 ton. In 1948 werd ruim 25 millioen pond thee geproduceerd. De export bedroeg 9408 ton, tegen 2600 ton het jaar daarvoor. Het grootste deel hiervan ging naar Nederland, de Verenigde Staten en Egypte. Als een gunstige ontwikkeling wordt genoemd, dat de afzet thans over een veel groter aantal landen verspreid is dan vroeger. De totale suikeruitvoer bedroeg in 1948 70.000 ton, waarvan 7.000 ton melasse, ter wijl aan koffie 9230 ton werd geprodu ceerd, waarvan geëxporteerd werden 2378 ton ter waai'de van 3,4 millioen gulden. De uitvoer van tinerts bedroeg in 1948 42.000 ton ter waarde van 148 millioen gulden tegen 21.000 ton, ter waarde van 58 millioen in 1947. De palmolieproductie vertoonde vorig jaar een onafgebroken stijging met een totaal van 56.200 ton, waarvan veertigduizend ton werden uit gevoerd ter waarde van 43 millioen gul den. De peper prijzen bewegen zich nog steeds in dalende richting; vorig jaar voerde Indonesië 829 ton witte peper uit en 976 ton zwarte peper. Aan tabak werd uitgevoerd 1060 ton ter waarde van 4,6 millioen gulden. De minister van Justitie heeft geïnstal leerd een commissie, welke tot taak heeft een herziening van de nationaliteitswetgeving te ontwerpen, ter regeling van het Nederlander schap als nationaliteit voor het toekomstig Koninkrijk der Nederlanden, bedoeld bij artikel 210 der Grondwet. Voorzitter der comissie is prof. dr. R. D. Kollewijn, hoog leraar te Leiden. i~ 20. Hier zult u spijt van krijgen!" sprak Panda op donkere toon maar veel anders dan op donkere toon spreken kon hij ook al niet doen, want de man die Dop heette hield hern vast in een ijzeren greep. En Panda vervolgde: „Mijnheer Goedbloed zal u weten te vinden! Hij laat niet met zich spotten!" „Houd je mond!" zei de heer. „Ik ben Geofridus Goudbakker, en als ik zin heb om met die misselijke Goed* bloed te spotten, dan spot ik! Uit! En nu j achter die deur was het donkerheel gaan we eens verder kijken." Nu wendde donker. Alle gordijnen van die kamer wa llij zich dus naar de tweede deur, waar een bordje op hing met het opschrift: „Verboden toegang!" En Panda riep: „Daar zit de Bey zelf, en die mag niet gestoord worden!" „Ach kom! Ach kom! Doe niet zo misselijk!" zei de heer Geofridus Goud bakkeren hij rukte de deur open.Daar blijkbaar dicht, maar als je goed keek, dan zag je nog net een donkere gestalte rechtop in bed zitten, een gestalte, die blijkbaar een eindeloos hoge tulband op het hoofd had. En uit die duisternis klonk een krassende stem, die sprak: „Ik wens niet gestoord te worden! Ik wens niet ge~ stoord te wordenl" Toneel Comedia gaat deze zomer alleen naar de West Weinig veranderingen in tableau de la troupe Op 2 Juni begint een kleine afdeling van de toneelgroep Comedia een tournée van ongeveer zes weken naar Suriname en de Nederlandse Antillen. De reis heen en terug wordt per vliegtuig gemaakt. Het gezelschap zal bestaan uit de dames Mimi Boesnach en Mary Dresselhuys en de heren Fons Rademakers, Jan Teulings en Jules Verstraete. Voor de bezetting van enkele kleine rollen worden de deelnemers nog nader aangewezen. Op het répertoire zijn geplaatst „Hélène" van Paul Géraldy en „Candida" van G. B. Shaw, benevens het voor ons nieuwe blijspel „You touched me!" van Tennessee Williams en Donald Windham. Dit is reeds de vijfde keer dat Comedia een serie voorstellingen in de overzeese gebiedsdelen verzorgt. Mede met het oog op de daar heersende onrustige toestan den wordt deze zomer geen reis naar In donesië ondernomen. De Nederlandse titel van de laatstge noemde comedie, die aanvankelijk „Als de vos de passie preektzou luiden, is thans gewijzigd in de letterlijke vertaling van de originele: „Je hebt me aange raakt!" De première daarvan heeft op 2 April plaats in de Haarlemse schouwburg. Elf dagen later wordt reeds de eerste voorstelling van „Nachtasl" van Maxim Gorki gegeven, omdat de gastregisseur, professor Scharoff, medio April naar zijn toneelschool in Rome terug moet keren. Aleida G. Schot vervaardigde speciaal ten behoeve van deze opvoering een ge heel nieuwe bewerking van dit bekende stuk. In de samenstelling van het tableau de la troupe komen voor het volgende sei zoen naar alle waarschijnlijkheid slechts enkele wijzigingen. Emmy van Swoll, Luc van Gent en Jack Dixon hebben elders emplooi gevonden, Luc Lutz - thans bij het ensemble van Wim Sonneveld - wordt in de gelederen opgenomen. Mary Dresselhuys zal wederom gedurende enige maanden aan de komende voorstellingen medewerken. Medezeggenschap voor gemeentepersoneel De mening van B. en W< van Rotterdam Een destijds door de Rotterdamse ge meenteraad ingestelde commissie is tot de conclusie gekomen, dat het wenselijk is aan het gemeentepersoneel een zekere mate van medezeggenschap in de bedrijfs voering van gemeentelijke diensten en be drijven te verlenen, als aanvulling op de medezeggenschap in de regeling van de arbeidsvoorwaarden, welke het reeds bézit. In een brief aan de raad spreken B. en W. als hun mening uit, dat het verlenen van medezeggenschap geenszins zo ver mag gaan, dat het personeel zich gaat plaatsen „op de stoel van de directeur" en zich gaat bemoeien met de technische en econo mische leiding in engere zin. De medezeggenschap van het personeel over technische en economische aangele genheden van de gemeentelijke diensten en bedrijven kan niet anders zijn dan een recht om datgene te doen, wat nodig is om de eigen verantwoordelijkheid te dragen, dus mede weten van en mede beraadsla gen over aangelegenheden van de hier bedoelde aard en controle uitoefenen of met zijn rechtmatige wensen rekening wordt gehouden. De medezeggenschap in de diensten en bedrijven zal zich tot een raadgevende moeten beperken. B. en W. adviseren nu de raad tot een reorganisatie van het bestaande overleg te besluiten. De aanvaarding van het voorstel zal op heffing van enige bestaande dienstcom missies bij de voornaamste diensten en bedrijven ten gevolge hebben, waarvoor dan medezeggenschapscommissies met uit gebreider bevoegdheden in de plaats tre den. Blank en niet-blank. Het wordt mogelijk geacht, dat de regering, van Z.-Afrika binnen afzienbare tijd een wetsontwerp zal indienen, houdende een verbod van gemengde huwelijken. Onder gemengde huwelijken worden verstaan alle huwe lijken tussen een blanke en een niet- blanke. Zulk een verbod bestaat reeds geruime tijd in Transvaal. Ook gij Venus. De Russische astronoom en wiskundige professor Vsevoled Sjaronof heeft „ontdekt" dat de dampkring om de planeet Venus voor het eerst door de Russische geleerde Lomonósof in 1761 is ontdekt, aldus het Sovjet-Russische persbureau Tass. De Duitsers Schroeter en Herschel ontdekten haar in 1791, doch. zekere buitenlandse auteurs schrij ven de ontdekking toch aan hen toe, aldus prof. Sjaronof. Duvelstoejager. Sir William Lawther, voor zitter van het Britse vakverenigings congres (TUC) en van de nationale bond van mijnwerkers, heeft zijn voor zitterschap van de Brits-Tsjechoslo- waakse vriendschapsbond neergelegd. Volgens Lawther is deze bond afgezakt tot „duvelstoejager van de Kominform". De weg terug. John Belcher, die na het onderzoek van het Lynskey-tribunaaï naar een beweerd corruptie-schandaal aftrad als parlementair secretaris van het Engelse ministerie van Handel en als lid van het Lagerhuis, zal volgens „Reynolds News" weer spoorwegbe ambte worden. Kannibaal. 12 April komt een zekere Bru no Fries te Bremen voor het gerecht, beschuldigd van dubbele moord. Naar verluidt is hij de eerste kannibaal in het Duitsland van deze eeuw. Hij zou twee kinderen vermoord hebben en stukken van hen thuis met zijn vrouw opgegeten hebben, die zich niet bewust was mensenvlees te eten. Licht. Van April tot October worden te Londen en andere Engelse steden de in de naoorlogse jaren ingevoerde electri- citeitsbepevkingen opgeheven. Licht reclame en étalageverlichting zijn dan weer toegestaan. Kruiser terug. De „Milwaukee", een Ame rikaanse kruiser, die gedurende de oor log aan de Sovjet-Unie is geleend, is gisteren tijdens een korte plechtigheid aan de Amerikaanse marine teruggeï geven.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2