Hef werk der Haarlemse politie De rentekaart een belangrijk bezit Amsterdamse Beurs MAANDAG 21 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD Van het aantal processenverbaal had 70.3% betrekking op de verk eersvoorschriften 338 311 7.773 142 1.61 Wij gaven enige tijd geleden al wat cijfers uit de statistiek van het werk der Haarlemse politie. Op een enkel punt willen wij ter aan vulling nog wijzen. Het aantal processenverbaal in 1948 was: 1948 1938 Arbeids- en Veiligheidswet Drankwet 47 Motor- en Rijwielwet 11.293 Winkelsluiting 96 Andere wetten en veror deningen 1.718 Prijs- en distributievoor schriften 435 Misdrijven 2.125 Ter vergelijking geven wij het aantal van 1938. In die 10 jaar is de bevolking van Haarlem gestegen van 137.596 tot 160.828 inwoners. Bij het beoordelen van de zonden der Haarlemmers moet dit na tuurlijk in aanmerking genomen worden. Allereerst zien wij dat zeer sterk geste gen is het aantal overtredingen van de Motor- en Rijwielwet en andere verkeers- vocrschriften. Lettende alleen op de toe neming van het inwoner-aantal sinds 1938 hadden wij in 1948 niet meer dan een goede 9000, maar er zijn er 11.293 of 25%. Dit wijst ongetwijfeld op een toeneming van het verkeer en misschien ook op een stren ger toezicht van de politie. Een objectieve beoordeling is moeilijk omdat natuurlijk niet alle overtreders Haarlemmers zijn. Tekenend is ook dat van de 16052 pro cessenverbaal, die de Haarlemse politie in 194S opmaakte, er niet minder dan 11.293 of 70.3betrekking hadden op Verkeersovertredingen. Daarbij-vallen het aantal verbalen voor andere overtredingen van wetten en ver ordeningen geheel in het niet. In verhouding zijn er in 1948 minder overtredingen van de Arbeidswet, de Vei ligheidswet en de Winkelsluitingswet ge weest. Toegenomen is het aantal Drank wet-overtredingen. Prijs- en Distributievoorschriften waren er in 1938 nog niet. Wel misdrijven, maar hier missen wij een zuivere maatstaf voor vergelijking omdat die statistiek nu anders wordt op gemaakt dan 10 jaar geleden. Wel is interessant de specificatie die nu van de misdrijven gegeven wordt. Die is: Diefstal 1283 Verduistering 175 Bedrog 93 Zedenmisdrijven 123 Overige 451 Muziek Beiaard-Concert Klokkenisten zijn in de regel ook orga nisten. En zo kon het gebeuren dat Zater dagmiddag ter gelegenheid van een buiten gewone bijeenkomst van de Nederlandse Organisten vereniging, een drietal leden van deze organisatie de torentrap opklom en een bespeling op het klokkenspel ten beste gaf, als onderdeel van het pro gramma van deze samenkomst van orga nisten. Vooraf had onze stads-klokkenist, de heer Reinout Heering in de Grote Kerk, waar het eerste gedeelte van dit samen treffen plaats vond, een lezing gehouden over de geschiedenis van de beiaard. Als eerste bespeler van het klokkenspel trad op de heer M. J. Ritter, uit Delft. Een Praeludium in F van Bach klonk klaar en duidelijk en toonde aan dat een bescheiden contrapuntiek op het toreninstrument best mogelijk is. Minder gelukkig was de beiaardier met het koraal „Wohl mir das 1 ich Jesum habe" uit Cantate 147 van Bach; de koraalmelodie kwam niet door, de hoog liggende tegenmelodie werd te zeer door de bastonen overstemd. Om in deze bewer- king evenwicht te krijgen, zal men wel zeer met het instrument en de intensiteit der klokken vertrouwd moeten zijn. Een goede indruk van speeltechniek gaf de heer Ritter met de Sonate van Gust. van Hoey, een stuk dat in zijn-eenvoudige klankcomplexen kennelijk speciaal voor i klokkenspel geschreven is. Hierna kwam de Enkhuizer stadsbeiaar- dier Wim ter Burg aan de beurt met een eigen fantasie op ..Heer Jesu heeft een hofken", die ik nog wel eens op een stille zomeravond zou willen horen, zo ergens in een verlaten straat of op een hofje; om er in de passende stemming de poëtische in- I druk van te ondergaan. Want klokken spelkunst van deze soort eist een atmos- feer, die men overdag bezwaarlijk vinden kan in een vrij rumoerige stad. De Gavotte van G. H. Boedijn deed het beter. Het alternatief ervan klonk heel mooi; de bespeler toonde hier een goed be grip voor evenwicht in zijn nuancering. Ten slotte trad ook de Haarlemse klok kenist Reinout Heering op. Met Dansje van C. Roelofs maakte hij een goede beurt; dat was vrolijke, goed geordende klinkklank. Heering besloot de bespeling met An dante Cantabile van Jef Denijn, welk stuk hem gelegenheid gaf een effectvolle dyna miek te demonstreren. Ondertussen hebben wij deze middag kunnen vaststellen dat de kunst van het beiaardspel technisch en artistiek in goede banen gekomen is. JOS. DE KLERK: Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 19 Maart 1949 GEHUWD: 19 Mrt, J. J. Puper en M. M. Saarloos. BEVALLEN van een zoon: 18 Mrt, A. M. C. KloosterLinchens; H. van Paradijs Schwarze. BEVALLEN: 18 Mrt, D. Geven—de Vries; J. van de VossePluis; M. J. VosHilter- man; 19 Mrt. C. M. SehwïmmerGilles. OVERLEDEN: 16 Mrt, J. M. Stoffers, G8 j.. Schouwtjesplein; 17 Mrt. G. Vorsteveld Meijer, 58 j., Gasthuisvest; C. Costerus, 63 j.. Schouwtjesplein: 18 Mrt. H. Clappers, 10 m., Kamperlaan; J. W. H. v. Dijk, 74 j., Lorentz- kade; L. A. v. d. BurgMetz, 82 j., Flora park; C. van Leeuwen—Jonker, 81 j., Rus tenburgerlaan; 19 Mrt, B, Verdoes, 46 j., M. Heemskerkstraat. Agenda voor Haarlem MAANDAG 21 MAART Stadsschouwburg: Nederlandse Padvin ders „Kampvuurdromen", 8 uur. Frans Hals: „In 't geheim getrouwd". 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Weekend in Waldorf hotel, alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Vrouwen in de nacht", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Een kind klaagt 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Wa ternimf", alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Gedoemd te sterven", 14 j.t 2.30. 7.00 en 9.15 uur. LISSE: Tentoonstelling „Hollands Glorie". 2 tot 10 uur'. DINSDAG 22 MAART Stadsschouwburg: Nederlandse Padvin ders „Kampvuurdromen", 8 uur. Gemeente lijk Concertgebouw: Piano-avond Theo van der Pas, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. LISSE: Tentoonstelling „Hol lands Glorie", 2—10 uur. Het grootst is het aantal zaken van het „mijn en dijn", diefstal en verduistering geven een totaal van 1458. Voor volgende jaren kan deze gede tailleerde statistiek bruikbare gegevens voor vergelijkingen bieden. Nu kunnen wij er alleen uit opmaken dat van de 1283 gevallen van diefstal er 649 in het eerste half jaar gepleegd zijn, tegen 642 in het tweede half jaar. Voor verduistering zijn de cijfers: hele jaar 175, le halfjaar 92, 2e halfjaar 83. Voor bedrog, hele jaar 93, le halfjaar 51, 2e halfjaar 42. Zedenmisdrijven: hele jaar 123, le half jaar 55, 2e halfjaar 68. In verhouding waren er dus in het tweede halfjaar van 1948 iets minder ge vallen van diefstal, verduistering en bedrog dan in het eerste halfjaar, maar wel wat meer zedenmisdrijven. Het aantal overtredingen der Prijs- en Distributievoorschriften daalde ook iets. In het le halfjaar waren er 240 gevallen en in het tweede halfjaar 195. Dit komt omdat vooral het aantal Distributieover tredingen sterk vermindert daar de Dis tributie immers „op haar laatste benen loopt". Bouwarbeiders vierden feest De afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Bouwarbeióersbond hield Zaterdagavond in de Concertzaal een feest avond die klonk als een klok. Het feest begon met een cabaret-programma met komische schetsen waarbij een accordeon virtuoos, een sneltekenaar, een parodist, een operette-duo en een paar zingende meiskes voor de nodige afwisseling zorg den. Zij deden dat met zoveel succes, dat niemand in de zaal zich ook maar een ogenblik verveelde en na de pauze gav< zij, nog versterkt met het dansorkest „The Marinucci's", een gezamenlijke show, die er wezen mocht. Toen het cabaret-programma er op zat, gingen de stoelen aan de kant en begon het bal. Op de muziek van „The Marinuc ci's" werd tot laat in de nacht gedanst. Pleegouders gevraagd voor Franse en Duitse kinderen Begin Mei wordt in Haarlem een aantal Franse en Duitse kinderen verwacht uit buitenkerkelijke kringen, wier omstandig heden een behoorlijke voeding en verzor ging voor enige maanden nodig maken. Voor het onderbrengen dier kinderen wordt nog een aantal gezinnen gezocht in Haarlem en omgeving. Ouders, die bereid zijn, gedurende enkele maanden zich te belasten met de verzor ging van een buitenlands pleegkind, wordt verzocht, zich in verbinding te stellen met de secretaresse van het Comité, mevr. B. M. M. Blinxma-Klokkemeijer, Lucifer straat 7, Haarlem, telefoon 23680, jye Nederlandse Buurtspoorweg Maat- klinkt het tijdens het rijden. En even schappij, die in het centrum des lands later: „ja, nou is er wel genoeg gebeld", vele autobuslijnen exploiteert neemt In zo'n autobus slaapt niemand, leest een proef met luidsprekers in haar bus- niemand, maar lacht iedereen. Je wacht sen. De argeloze passagier, die bij het bij elke instappende passagier op de instappen vriendelijk een conductrice toeknikt, schrikt als. een metalen stem ant woordt: „Goeden morgen meneer, wilt u maar door lopen?" Dat is dan de ijzig koele stem van de chauffeur in zijn Autobus met attracties reactie bij het vriendelijke goedenmorgenen je ver kneukelt je bij iedere on verwachte waarschuwing. Hevig getoeter van een auto, die voorbij wil. Nou koest maar, ik zie je wel" bromt cabine. Dommelende passagiers worden de luidspreker. Een aardig meisje stapt nu tijdig wakker gemaakt door het af- uit. „Dag juffrouw". Zij doet alsof ze roepen van de halteplaatsen. School- niets hoort. Ze kan ook moeilijk iets kinderen, die lastig zijn, worden met terugzeggen tegen de dichtklappende stentorstem tot de orde geroepen. „Ho deuren. Daar trippelt zij weg. „Kijk je dame, niet zo naar voren dringen, U nog 'ns om?" vraagt de luidspreker. stond achteraan" waarschuwt de on zichtbare ordecommissaris bij gedrang (Is dit niet iets voor de N.Z.H.V.M. om aan een halte. Mevrouw bloost en deinst de populariteit van haar bussen in onze terug. „Passagiers voor het station?" stad nog te verhogen?) Tien jaar Volksmuziekschool Prachtig werk onder de Haarlemse ieugd Ter gelegenheid van haar tienjarig be staan zal de Haarlemse Vollcsmuzieksehool op Maandag 28 Maart in de Stadsschouw burg een uitvoering geven. Vóór de pauze zal de methode, zoals die op de Volks muziekschool wordt beoefend worden gede monstreerd en in aansluiting daaraan zal worden gespeeld op blok- en bamboeflui ten. Na de pauze ligt het accent op de mu zikale samenwerking: soloviool met het schoolorkest, koor met orkest, rhythmische dansen en volksdansen met begeleidend orkest. De Volksmuziekschool verricht nu al een decennium lang prachtig werk voor de mu zikale vorming van dat deel van de Haar lemse kinderen, waarvan de ouders niet in staat zijn particuliere lessen te bekostigen. Beneden bepaalde salarislimieten, die va riëren naar het aantal kinderen, dat uit een gezin aan de cursussen deelneemt, zijn uiterst lage cursusgelden vastgesteld. Het onderwijs is in twee afdelingen gesplitst: de afdeling A (voor kinderen van 9 tot 11 jaar) omvat het zingen van de notenbalk van liederen en canons, gehooroefeningen, muziek en beweging, volksdans, ontwikke ling van maat en rhythme. Na deze, twee jarige, cursus kunnen leerlingen die getoond hebben daarvoor geschikt te zijn, instru mentaal onderwijs ontvangen in afdeling B. Bovendien kunnen zij ook worden inge schreven voor de cursussen in volksdans, rhythmisch dansen of de orkestklasse. De lessen worden twee keer per week een uur na schooltijd gegeven in de Buitenrust- school, Linnaeusschool en in de Overbrug- gingsschool aan de Wilhelminastraat. Ook voor volwassenen. In de praktijk bleek, dat vaak ook oude ren om muzikale ontwikkeling vroegen, om, wat ze vroeger door omstandigheden te kort waren gekomen, in te halen. Daarom is voor volwassenen sinds drie jaar ook een speciale cursus op Woensdag avond ingesteld (minimum leeftijd achttien jaar), waar behalve het algemeen vormend muziekonderwijs, onderricht gegeven wordt in de muziekgeschiedenis en met behulp van gramofoonplaten de belangrijke wer ken van diverse componisten worden be sproken en beluisterd. Na deze één-jarige cursus kunnen deze ouderen ook onderwijs krijgen op verschil lende instrumenten, zoals: piano, orgel, viool, altviool, violoncel, dwarsfluit, blok fluit, altblokfluit, guitaar, mandoline. Ook bestaat na een half jaar de gelegen heid zelf een fluit te maken van bamboe, die men al makende tegelijkertijd leert be spelen. Studerenden krijgen reductie op kosten van schouwburgbezoek De directeur van de Stadsschouwburg te Haarlem heeft hedenmorgen per brief aan rectoren en directeuren van de inrich tingen van middelbaar onderwijs en aan de besturen van enkele studenten-organi saties medegedeeld, dat alle studerenden tussen 16 en 23 jaar lid -unnen worden van het instituut „Jonge vrienden van het toneel" tegen betaling van een geringe jaarlijkse contributie. Houders van lid maatschapskaarten genieten het recht om bij de normale toneelvoorstellingen alleen op de speeldag entréebewijzen te kopen tegen halve prijzen. Dit recht is strikt persoonlijk en geldt uitsluitend voor hen, die door middel van een schriftelijke ver klaring kunnen aantonen scholier of stu dent te zijn. Deze regeling wordt onmiddellijk van kracht, met dien verstande dat men kan intekenen voor het volgende seizoen, doch reeds nu van de daaraan verbonden re ductie mag genieten. Het inschrijf geld zal worden gestort in de kas van de commissie voor de schoolvoorstellingen als bijdrage aan de financiering van bij zondere vertoningen die niet uit de op brengst betaald kunnen worden. Dank zij dit royale gebaar trekt de jeugd dubbel profijt van deze nieuwe regeling, die van grote betekenis is om de liefde van jonge rtiensen voor het toneel meer voedsel te geven. Verordeningen van Strandschap zijn verbindend De Haarlemse Kantonrechter heeft van morgen vonnis gewezen in de zaak tegen de vier Noordwijkse schelpenvissers, die een bekeuring hadden opgelopen, omdat zij met hun kar over het tot het Strand schap Zandvoort behorende gedeelte van het strand waren gereden en dit bij ver ordening door het Strandschap was ver boden. De verdediger, mr. J. G. Berkmeyer, had veertien dagen geleden ontkend, dat het Strandschap verordenende bevoegdheden zou bezittten. De Kantonrechter bleek deze opvatting niet te delen, hij besliste, dat de verordeningen van dit lichaam wel dege lijk verbindend zijn en veroordeelde ieder der Noordwijkers conform de eis tot tien gulden boete. ZATERDAGAVOND-REL Een Haarlemse politie-agent, die in de late Zaterdagavond (of de vroege Zondag morgen) het wenselijk achtte een man, die blijkbaar in de aangekondigde accijnsverho ging op gedistilleerd aanleiding had gevon den er nog eens lustig op los te klinken, ter ontnuchtering van de Grote Markt naar de daartoe bestemde koele vertrekken in het afdelingsbureau aan de Smedestraat te leiden., werd in de uitvoering van dit voor nemen door een kleine volksmenigte gehin derd. Nadat zijn uniform enige schade had opgelopen, verzocht hij een negentienjarige electriCiensleerling hem de behulpzame hand te bieden, waarna het met vereende krach ten inderdaad mogelijk bleek de beschon- kene tot het gestelde doel te brengen. Een tot de omstanders behorende slager beschouwde het optreden van de jonge elec- tricien als een verloochening van de soli dariteit waarop in zijn gedachtengang de offeraars aan Bacchus recht kunnen doen gelden en bezwoer zijn bentgenoten dat hij het deze trouweloze wel eens zou inpeperen. Toen de hulp-agent dan ook de stoep van het gebouw na volbrachte burgerplicht af stapte. werd hij door de dreunende vuist van de verbolgen slager getroffen. Een gevecht werd evenwel in de kiem gesmoord omdat Hermandad nu een keer met de braven is. Een arriverende inspec teur greep de slager in de kraag en slingerde hem, zoals dat in vaktermen zo ferm wordt uitgedrukt, op de bon. De heer F. Dijkstra te Haarlem is ge- koezn tot lid van hei hoofdbestuur van het Verbond van Prot. Chr. werkgevers in Nederland. Waterpolo Bekercompetitie K.N.Z.B. Haarlem-jeugd heeft in Zaandam met 74 van Nereus gewonnen. In de derde ronde moet het zevental spelen tegen DKR. De wedstrijd HaarlemHPC werd gespeeld voor de derde ronde van de bekercompetitie. Het was een snelle wedstrijd, waarbij in de eerste speelhelf de midvoor van HPC geen vaste plaats op de twee meter lijn bezette. De aan beide kanten ondernomen aanvallen bleven zonder succes en de rust ging'in met 00. Na de hervatting nam Haarlem de lei ding met het nemen van een stokhoogbal door Bijlsma. HPC gaf zich echter nog niet gewonnen, doch De Brie was niet te passeren. Haarlem gaat nu over naar de vierde ronde. In Rotterdam werd de wedstrijd RZC HVGB met 62 door HVGB gewonnen. HVGB komt in de derde ror.ae tegen DWR. Voor de kringcompetitie afdeling I dames, werd gespeeld de wedstrijd DWT—VZV. D. Kint en A. Buding namen in de eerste helft een doelpunt voor haar rekening (0—2). Na de hervatting was het wederom D. Kint. die doelpuntte. Ton Bosse en Nel Hendriks Turkenburg verkleinden, ieder na het nemen van een stokhoogbal, de achterstand (23). Bep RoelofsBlok bracht de stand op 24. De dameswedstrijd HVGB—HPC werd ge wonnen door HVGB met 10. De uitslagen van de kringcompetiüe waren: Heren, afdeling II: HVGB 3—HPC 2 1—4; afdeling IH: DWR 3—VZV 2 0—0; DWT 2— HVGB 4 2—2. Adspiranten: DWT a—HVGB a 01; Haar lem aHPC a 36. Zaterdag 26 Maart worden in het Sport- fondsenbad de .volgende waterpolowedstrij- den gespeeld: Van Duvlbeker-comDetitie K.N.Z.B.: DWR RDZ. Bekercompetitie K.N.Z.B.: DWRHVGB. Competitie kring Haarlem: afdeling II: HPC 2—Haarlem 2: afdeling III HVGB 3— VZV 2; HPC 3—DWR 3; afdeling IV: PSVH 1—Haarlem 4. In het Velserbad zullen worden gespeeld: Heren, afdeling I van de kringcompetitie: VZV—DWT. Adspiranten VZV a—HPC a. Een ongeluk komt zelden alleen Zaterdagmiddag moest de Haarlemse brandweer in actie komen voor het blussen van een brand in een loods op een open ter rein aan de Rijksstraatweg. Een houten tuin- ameublement, een toneeldécor, een poppen kast en twintig grasmachines, die daar wa ren opgeslagen, gingen verloren. De brand was indirect aanleiding tot een verkeersongeluk. De chauffeur van een op de Rijksstraatweg rijdende auto reed lang zaam om het blussingswerk gade te kunnen slaan, waardoor een uit de tegenoverge stelde richting op een motorfiets naderende brandweerman in de veronderstelling ver keerde, dat de bestuurder hem de gelegen heid wilde geven links af te slaan om het terrein van de brand te bereiken. Juist op het ogenblik, dat de vrijwilliger dit deed, was de automobilist uitgekeken en versnelde hij zijn gang. De motorrijder werd aangereden, viel en werd aan een scheen been gewond. Hij is met een taxi naar zijn woning gebracht. NIET HANNE MAAR HANNO. In onze toneelrecensie van Zaterdag heeft een zetfout de naam van de schrijver van het toneelstuk „Moeders en Zonen" vrouwelijk gemaakt. Diens pseudoniem luidt niet Hanne maar Hanno van Wagen voorde. Een overzicht van de vele mogelijkheden „Kop op" Een orgaan van Politieke Delinquenten Onlangs gaven wij een indruk van de inhoud van „De Schijnwerper, een huis orgaan van de gedetineerden in de Bijzon dere Strafgevangenis" te Leeuwarden. Nu vraagt men onze belangstelling voor „Kop op", een uitgave van de rijkswerkinrich ting „Marum" in Groningen, waar politieke delinquenten zijn ondergebracht. Het blijkt ons, dat er steeds meer gevangenissen en werkinrichtingen komen die een twee weeks orgaan uitgeven, met de bedoeling onder de gedetineerden het besef van saamhorigheid aan te kweken en tevens te werken aan de heropvoeding.. Ook met „Kop op" wordt een goed werk verricht. Op de voorgrond staat natuurlijk de „heropvoeding", hoewel die natuurlijk wordt bekeken uit de gezichtshoek der politieke delinquenten. Het gevolg daarvan is natuurlijk dat enkele stukken wel een zijdige indruk maken. De wereld buiten het kamp wordt gezien als de tegenpartij. Wij kunnen ons dit indenken, maar het doel der heropvoeding moet toch zijn, dat de politieke delinquenten weer een deel gaan vormen van die gemeenschap buiten de hekken. Dat is een moeilijke weg, te meer als dat komt uit enkele stukken naar voren die buitenwereld schoorvoe tend is met het in haar midden weer op nemen van hen die zich in vroeger jaren afgescheiden hebben. Wij lezen voorts de volgende opmerking: Wij moeten, nu onze vroegere gedachten- wereld in puin ligt, ons opnieuw bezinnen op de verhouding van mens en maatschap pij. Een wezenlijke voorwaarde daartoe is naar onze mening de vrijheid, alle stand punten te onderzoeken en uit de resulta ten van dit onderzoek een nieuwe mening te vormen. Immers, wanneer ons een me ning wordt opgelegd (wat niet de bedoe ling kan zijn) zou de nieuwe, ons aange meten „levenshouding" wel eens een snel versleten confectie-costuum kifnnen blij ken te zijn. Een werkelijke overtuiging kan slechts groeien, groeien van binnen uit. Er wordt voorts nog al wat geschreven over de schuldvraag. Er wordt daarbij opgemerkt: „Schuld- belijden, ook een manhaftig erkennen van wat men in zijn eigen verleden veroordeelt is zwaar. Bovendien zijn verschillende p.d.'s met Gandhi van mening, dat een schuldbelijden aanmerkelijk minder waar de heeft dan een daadwerkelijk veranderde houding, die immers een veel duidelijker bewijs van de gewijzigde instelling is en de gemeenschap meer baat dan jamme rende zelfverwijten." Verder worden in het orgaan verslagen opgenomen van lezingen, concerten en wedstrijden die in het kamp gegeven en gehouden worden. Ook is er een rechts- rubriek waarin vragen beantwoord worden over de betekenis van vonnissen, waarbij aan de veroordeelden verschillende bur gerrechten ontnomen worden. Daaruit blijkt dat de Minister van Justitie de be voegdheid heeft personen, die door een Tribunaal of Procureur-Fiscaal uit een burgerrecht ontzet zijn, na 5 jaren weer in dat recht te herstellen. Voorts dat de Haagse Rechtbank beslist heeft dat een Tribunaal-uitspraak, waarbij een interne ring van 4 jaar of meer is opgelegd, geen grond voor echtscheiding oplevert, hoewel art. 264 van het Burgerlijk Wetboek be paalt dat echtscheiding kan worden uit gesproken bij het ondergaan van een vrij heidsstraf van 4 jaar of langer. SCHEEPVAART Aagtekerk, RotterdamAustralië 20 Mrt van Bombay. Abbekerk, RotterdamSydney 20 Mrt van Antwerpen. Alblasserdijk. 19 Mrt van Mobile naar Brownsville. Aldebaran, Galveston—Nederland pass. 19 Mrt Key West. Almkerk, Sydney—Rotterdam 20 Mrt van Melbourne. Akkrumdijk, 20 Mrt van Rotterdam te New Orleans. Alphard, Rotter damBuenos Aires 19 Mrt van Montevideo. Alpherat. 19 Mrt van Buenos Aires naar New York. Amsteldiep. Amsterdam—Java 19 Mrt van Port Swettenham. Amsteldijk. Java —New York"21 Mrt te Halifax: Amstelkerk, 20 Mrt van Grand Bassam te Accra. Amstel- stad, 19 Mrt van Pladjoe naar Bangkok. Borneo, 21 Mrt van Soerabaja te Batavia. Celebes, New YorkJava 21 Mrt te Port Swettenham. Delft, AntwerpenCuragao pass. 20 Mrt Azoren. Duivendijk, Vancouver Liverpool 19 Mrt van Curagao. Eemdijk, RotterdamHavanna 19 Mrt van Antwerpen. Groote Beer, JavaAmsterdam pass. 20 Mrt Malta. Heelsum. AmsterdamJava 19 Mrt v. Suez. Helicon. 19 Mrt van New York naar Curagao. Hestia, 20 Mrt van Puerto Cabello te Curagao. Hugo de Groot, 19 Mrt van Lo renzo Marquez naar Tacoradi. Jacob Cats, 20 Mrt van Rotterdam te Narvik. Java, Am sterdamJava 18 Mrt van Colombo. Klip fontein, AmsterdamKaapstad 19 Mrt te Southampton. Kota Inten, 19 Mrt van Soe rabaja naar Batavia. Larenberg, 20 Mrt van Amsterdam te Barbados. Laurenskerk. Rot terdamCalcutta 20 Mrt van Suez Leerdam, 20 Mrt van Norfolk te New York. Lissekerk, AmsterdamPerz. Golf 20 Mrt te Londen. Maas, 19 Mrt van Maracaibo naar New Orleans. Manoeran, 20 Mrt van Batavia te Singapore. Meerkerk, JapanRptterdam 19 Mrt te Marseille. Modjokerto. 21 Mil van Tarakan naar Noenoekan. Ondina, 19 Mrt v. Rouen naar Curagao, Oranje, 21 Mrt van Amsterdam te Batavia. Roepat, JavaNew York 21 Mrt te Port Swettenham. Tjisidane, 19 Mrt van Hongkong naar Amoy. Tegelberg, 20 Mrt van Kaapstad naar Buenos Aires. Tosari, 21 Mrt van Soerabaja te Batavia. Weltevreden. 19 Mrt van Batavia te Belawan. IJsel, 20 Mrt van Demarara te Curagao. Garoet, JavaRotterdam pass. 20 Mrt 17 u. Finisterre. Kedoe. Rotterdam—Batavia 18 Mrt van Port Said. Kertosono, BataviaNew York 19 Mrt van Port Said. Waterman, Java Rotterdam 20 Mrt van Singapore. Willem Ruys, Batavia—Rotterdam, 20 Mrt te Port Said, Nu in de laatste jaren het gebied van de sociale verzekering ten gunste van de wer kende mens op zo velerlei wijze is uitge breid, kan het nuttig zijn op een bepaald onderdeel hiervan met name de Invali diteitswet nog eens speciaal het licht te laten vallen. Dit mag te eerder als het de verzekering betreft, die wel de breedste lagen van ons volk raakt. Komen immers niet de meesten van onze werkers reeds op jeugdige leeftijd in het bezit van een rente- kaart? Worden zij daardoor niet de bezit ters van een polis, die hun voor het ver dere leven een -veilige verzekering biedt tegen invaliditeit en voor de oude dag en die voorts weduwen- en wezenrente alsook mogelijkheid van vrije geneeskundige ver zorging in uitzicht stelt? De verruiming van aspecten, die sedert kort door wijzigin gen in de Invaliditeitswet aan houders van rentekaarten is geschonken, stempelt met recht de rentekaart als een kostbaar bezit. Het is dan ook beschamend te moeten con stateren hoe groot het aantal dergenen is, die meestal uit onverschilligheid onvol doende beseffen van welk belang het is de eenmaal verworven rentekaart te blijven „beplakken", indien na eindiging van de dienstbetrekking of na het bereiken van de wettelijke inkomengrens van 3750 gulden, de uiterst bescheiden premiekosten niet langer ten laste van de werkgever zijn, doch voor eigen rekening komen. Alleen reeds het feit, dat de geldende premie sedert 1919 niet is verhoogd, terwijl de er uit voortvloeiende rechten steeds in om vang zijn toegenomen, maakt deze ver plichte verzekering voor de belanghebben de tot de meest voordelige, die men zich kan denken. Welke zyn nu de lasten, welke de baten, die aan het bezit van een rentekaart ver bonden zijn? Om verzekerd te zijn, is ieder, die in loondienst treedt en niet meer dan 3000 gulden verdient en nog geen 35 jaar is, verplicht zich zelf bij de Raad van Arbeid aan te melden ter verkrijging van een rentekaart. Heeft men deze kaart bekomen, dan dient men deze zijn werkgever aan te bieden en is het vervolgens de taak van de werkgever om bij elke betaling van het loon het verschuldigde zegel te plakken. De waarde van het zegel liggende tussen 25 en 60 cents per week is afhankelijk van de leeftijd en het geslacht van de ver zekerde. Controle terzake is aan de Raad van Arbeid, by welke instantie ook ge regeld jaarlijks de volgeplakte kaart dient te worden ingeleverd en door wie daarna weer een nieuwe wordt uitgereikt. Laten wij thans eens nagaan welke baten deze verzekering biedt. Deze zijn: le. Ouderdomsrente op 65-jarige leef tijd. Het uit te keren bedrag is behalve voor de „oude garde" die 3.gulden per week plus mogelijk toeslag krijgt af hankelijk van den duur der verzekering èn van het betaald premiebedrag. Een kinder bijslag als hieronder sub 2e. aangegeven kan tot verhoging van de uitkering leiden. In afwachting van een algehele herziening der ouderdomsverzekering is er op dit ge bied nog de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning om bij wijze van overbrugging aan de oudjes op dit ogenblik de behulpzame hand te bieden. 2e. Invaliditeitsrente, welke verleend wordt bij blijvende of tijdelijke invaliditeit, Bloemendaal Het Witte Kruis wil een derde wijkzuster aanstellen Op 29 Maart houdt de afdeling Bloe mendaal van „Het Witte Kruis" een leden vergadering in hotel „Vreeburg" te Bloe mendaal. Uit de agenda blijkt, dat het be stuur zich genoodzaakt ziet aan de twee wijkzusters een derde zuster toe te voe gen. Door de toeneming van het aantal inwoners gedurende de laatste jaren en de daarmede gepaard gaande uitbreiding van het ledental, alsmede door de gestegen vraag naar hulp van de wijkverpleegsters, is dit noodzakelijk. Daarbij komt nog, dat de t.b.c.-bestrijding, welke een belangrij ke taak van de wijkverpleging is, veel meer werk van de zusters vraagt dan voorheen. Het spreekt vanzelf, dat de uit breiding van het aantal verpleegsters hoge kosten met zich brengt; deze kunnen niet uit de thans aanwezige middelen worden bestreden. Het bestuur meent dat de nodige in komsten alleen door verhoging der con tributie kunnen worden verkregen. Van daar dat het voorstelt de minimum-con tributie met 1,50 per jaar te verhogen, ingaande 1 Januari 1949. Heemstede mits ten minste 150 zegels zijn geplakt. Sedert 1 October 1948 is deze rente voor hen, die nog geen 65 jaar zijn, wettelijk verhoogd met 100 benevens als regel met een gezinstoeslag van 35.gulden per maand. Aan iedere rentetrekker wordt een kinderbijslag per maand van 10.gulden per kina onderscheidenlijk 12% gulden van het vierde kind af gegeven. In het alge meen is de leeftijdsgrens van de kinderen 16 jaar; bij het volgen van dagonderwijs kan die leeftijd tot 21 jaar lopen. 3e. Weduwenrente. De weduwe van een verzekerde heeft recht op rente, indien zij 60 jaar oud is of eerder als zij blijvend in valide is en voor haar overleden echtgenoot ten minste 40 rentezegels zijn geplakt. Op het uit te keren bedrag wordt een toeslag genoten van 100 alsmede, indien er één of meer kinderen zijn, ook de bekende ge zinstoeslag, een en ander tot men 65 jaar is. 4e. Wezenrente. Hierop bestaat recht voor kinderen tot 16 jaar, indien ten min ste 40 zegels zijn geplakt, in de gevallen, dat de verzekerde vader is overleden of dat de nïet-verzekerde vader is overleden, maar de moeder wel is verzekerd. De wezenrente, die aan de gezamenlijke kin deren wordt toegekend, is even groot als de weduwenrente. In het geval, dat een ver zekerde vader en een verzekerde moeder beiden overleden zijn, hebben de wezen recht op een dubbele wezenrente. Een kin derbijslag als onder 2e. genoemd, wordt nog boven de wezenrente uitgekeerd. 5e. Vrije geneeskundige behandeling of verpleging in die gevallen, dat blijvende invaliditeit dreigt en deze nog kan worden afgewend. Aangezien dan niet sprake is van een recht, staat tegen een mogelijke afwijzende beslissing geen beroep open. Van veel belang is, dat er ook samenloop van renten kan zijn. Zo is het mogelijk, dat aan dezelfde persoon verschillende renten worden toegekend, mits de aanspraken op die renten dan uit verschillende verzeke ringen voortvloeien. Als voorbeelden die nen: een weduwe kan weduwenrente ge nieten. benevens invaliditeits- of ouder domsrente op grond van haar eigen ver zekering. Renten krachtens de Invalidi teitsrente en de Ongevallenwet 1921 kun nen eveneens samengaan. Juist door da jongste verhogingen kunnen goed bijgehou» den rentekaarten inkomsten opbrengen, dia een bedrag van 1000.gulden per jaar ruim overschrijden en dit terwijl slecht* bescheiden premiën zijn opgebracht. He* gunstig adagium: „eens verzekerd, blijf* verzekerd" is op de rentekaart ten voile van toepassing. De arbeidende mens ook zij die in het huwelijk treedt heeft er dus groot belang bij, dat de verzekering steeds wordt voortgezet. Door desnodig zelf te plakken weet men zich en zijn gezin van rechtswege beschermd als de nood nabij is. Men is dan niet afhankelijk van de steun van derden, maar heeft zich bewust van zijn verantwoordelijkheid tijdig te voren met behulp van de mogelijkheden, die de sociale verzekeringswetten nu eenmaal bie den, zo goed mogelijk veilig gesteld. Meer dan tot dusverre het geval is, dient daartoe de rentekaart als een kostbaar bezit te wor den aangewend. Mr. II. B. WILDT MEYBOOM. Hoofdinspecteur M. Woud gepensionneerd De hoofdinspecteur van politie M. Woud zal binnenkort wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd worden ge pensionneerd. Na per 1 Januari 1946 te zijn bevorderd tot de politiële rang van „ambte naar 1ste klasse", is hem bij besluit van de Burgemeester van Haarlem dd. 15 Maart tegen 1 April a.s. eervol ontslag verleend, on der dankbetuiging voor de aan de gemeente Haarlem bewezen diensten. De heer Woud heeft van 4 juli 1911 bij de Haarlemse politie gewerkt, dus gedurende ruim 37 jaar. waarvan 26 jaar als hoofdin specteur, chef van de recherche en 20 jaar als vervanger van de Commissaris. De heer Woud wordt deze maand 61 jaar. BINNENLAND Twintig jaar gevangenisstraf eiste de advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof tegen de 32-jarige voormalige SS'er G. van N. uit Rockanje wegens het verraden van talloze bewoners van het eiland Voorne en Putten aen de „Inselkommandant". Tien van hen werden op 5 December 1944 door de Duitsers vermoord. Daar verdachte in het bewarengs- kamp voor politieke deliquenten op het eiland door de B.S. ernstig werd mishandeld, wilde de advocaat-fiscaal niet de zwaarste straf eisen. Hij achtte het gebeurde in het kamp begrijpelijk, maar geenszins goed tc keuren. Verdachte is de gevolgen van de mishandeling nog niet te boven gekomen. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, zal ter ondertekening van het Atlantisch Pact op 24 Maart van Southamtpon met de „Queen Mary" naar Amerika vertrekken. De minister van Sociale Zaken heefl ingesteld een commissie, ten einde de rege ring van advies te dienen over de vraagstuk- Solistenconcours van „Excelsior" Zaterdagavond organiseerde het fanfare corps „Excelsior" voor de leden een onder ling solistenconcours, dat gehouden werd in het lokaal voor Christelijke Belangen. Er was voor dit concours, dat voor de twee de maal werd georganiseerd, veel belang stelling. De jury, bestaande uit de heren J. Beekhoven en F. Dekker, constateerde ken met betrekking tot de emigratie van dat de prestaties zich in stijgende lijn be wogen. De uitslag was: afd. A. le prijs H. J. Bloemendal 148 punten, 2e prijzen G. v. Wieringen 135 pnt., J. Kerkman 131 pnt., T. Treffers 130 pnt., G. ter Brake 126 pnt. Afd. B. le prijs mej. N. Daveiaar 147 pnt., 2e prs Jac. Boons 132 pnt.. 3e prijs C. J. Koek 110 pnt., Afd. C. le prijs en win naar van de wisselprijs (medaille) L. ter Brake 159 pnt., 2e prijzen J. C. Booms 129 pnt., J. Zijta 126 pnt. Afd. D. le prijs B. v. Bakel 148 pnt., 2e prijs M. Zijta 130 punten. De heer L. ter Brake reikte, wegens ver hindering van de voorzitter, de prijzen uit. Hij wees er op, dat „Excelsior" op de goede weg is. Hij spoorde de leden aan vol te blijven houden met de studie. Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie. 287% 289 228% 231% 220 224 A. K. U 1561/2 156J4 Fokker 131 Nederlandse Ford 251 Nederlandse Kabel 257 v. Berkei's Patent 109 Scheepvaart-Unie 160% 160% Holl Amerika Lijn 159 Deli Maatschappij 133 133% EL V. A 150% 152J4 A'dam Rubber 142 142« Ned. Handel Mij. 151'A N.-I. Handelsbank 105 Biliton Mij. II 325 hen, die zich elders wensen te vestigen in een agrarisch beroep. Tot voorzitter is be noemd de heer J. Schilthuis, lid van de Tweede Kamer. Dr. A. Treep, thesaurier-generaal van het ministerie van Financiën, zal binnenkort aftreden. De heer Treep wordt adjunct directeur van de N.V. Koninklijke Neder landse Petroleum Maatschappij en de N.V. Bataafse Petroleum Maatschappij. De productie van ruwe aardolie te Schoonebeek in Drente bedroeg in Februari 48.131 ton tegen 50.884 ton in Januari. De totale aardolie productie in 1948 was 495.541 ton (212.693 ton in. 1D47). Door de onlangs door het Nederlandse Rode Kruis gevoerde actie is het Nederlandse Rode Kruis in staat om voor een waarde van een half millioen gulden aan geneesmid delen, melk en baby-voedsel naar Indonesië te zenden. HAARLEM EN OMGEVING Marcel Aubert. conservator van het Louvre, zal Maandagavond 28 Maart voor „Les conférences frangaises" in het Frans Hals Museum een lezing houden over ..De Franse beeldhouwkunst in het begin van het Gothische tijdperk". De heer C. Kleywegt zal Woensdag avond in het wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104 te Haarlem tijdens een door de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid belegde bijeenkomst spreken over „Onze opdracht" Dc Ned. Protestantenbond. Afd. Bloe mendaal. organiseert op Donderdag 24 Maart in het kerkgebouw Potgieterweg een avond met lichtbeelden Prof. ar. M. A. Beek te Amsterdam zal een lezing houden over het onderwerp: „Hel Oude Testament in het licht der opgravingen". Ongenode gasten hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag een bezoek gebracht aan een villa aan de Heemsteedse Dreef. ZU verdwenen met medeneming van een actetas, waarin zy het tafelzilver hadden geborgen»

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3