Een appèl aan Europa Natuurschoon in de bollenstreek maakte plaats voor kale vlakte Ons land moet binnen vijf jaar werk hebben voor nog 300.000 man MAANDAG 21 MAART 1949 '4 Open velden, rechte wegen, lintbebouwing Zoals overal, worstelt men ook in de Bollenstreek met het probleem van de jeugd- baldadigheid. Er is niet voldoende speelgelegenheid voor de kinderen. Het drukke verkeer langs de wegen maakt de straat als speelterrein te gevaarlijk. De bewoners van de bollendorpen missen vrijwel iedere gelegenheid tot ontspanning. Men zou zich dit kunnen voorstellen, wanneer het hier vlak polderland betrof. Maar anders wordt het wanneer men weet, dat de streek tussen Haarlem en Leiden eens beroemd was om haar natuurschoon, om haar dichte bossen, ongerepte duinen, en de prachtige buitenplaatsen met hun tuinen, parken en waterpartijen. Een kroniekschrijver verhaalt, hoe men van Leiden naar Haarlem zou kunnen gaan, zonder de grond te raken, zo dicht was de bebossing. Het wemelde er van wild. De torens der oude jachtverblijven, Teylingerburcht en Dever, herinneren er nog aan, evenals de naam van de buurtschap Lapinenburg te Hillegom. De tocht van de bloemenstad naar de zoveel mogelijk buiten, en ravotten kan sleutelstad onder het groen geboomte was alleszins de moeite waard, en, naar d< Camera ons vertelt, wisten de Leidse stu denten daar alles van. Gedurende de laatste honderd jaar is er echter ontzaglijk veel veranderd. Prachtige buitenplaatsen verdwenen de een na de ander. Sixenburg en Meeren- burgh onder Lisse, Veenenburgh, Elsbroek, Meer en Dorp, Weeresteyn, Horstendael, ze vielen onder slopershanden. Waar eens de mooie buitenplaats Veenen burgh was gelegen, omringd door prachtig woest duinterrein, met een stil vijvertje in een duinpan, fraaie tuinaanleg en uitge strekte percelen bos, loopt nu een hoogge legen asfaltweg tussen de vlakke vierkanten der bollenvelden, doorsneden met rechte sloten. Letterlijk niets herinnert meer aan het natuurschoon van voorheen. Het statige huis „Elsbroek" eens bewoond door de be kende industrieel Wilson, en waar, naar de overlevering vertelt, Rembrandt meermalen de gast was van burgemeester Six, (zijn „bruggetje van Six" zou hier tot stand ge komen zijn) is met de grond gelijk gemaakt. „Elsbroek!" roept de conducteur van de bus. maar wie naar buiten ziet, ont waart alleen een rij huizen zonder smaak of stijl opgetrokken, een paar bollenschu ren, en daarachter de kale vlakte, die slechts enkele weken per jaar verandert in een bloementuin. Alleen de verre duinen rij in het Westen herinnert er aan, dat nog niet eens zo heel lang geleden de duinen ditzelfde Elsbroek insloten. Van „Meer en Dorp" tot Meerdorpstraat In het centrum van Hillegom ligt een omplex arbeiderswoningen; smalle stra in, kleine huisjes eerst, dan wat breder en moderner, met een paar schrale boompjes. Op deze zelfde plek trof men vroeger het grote herenhuis „Meer en Dorp" door welks ramen men kon uitzien over het Haarlemmermeer. Het was een kapitale buitenplaats met een zeer mooie vijver en sierlijk aangelegde plantsoenen, van eeuwenoude bomen omgeven. Het is alles volkomen met de grond gelijk gemaakt Al wat er aan herinnert is de Meerdorp straat- een der armelijkste, nauwste, lelijkste straatjes van het dorp Hillegom. „Treslong" is nog het langst blijven staan. Toen het eigendom van de gemeente Hillegom werd, maakte men van het voor terrein een, zij het bescheiden, wandel park. Na de bezettingsjaren was er nog een kale, platgetrapte en omgewoelde vlakte over. Thans zal deze in een lusthof worden herschapen; volgend jaar wordt er de fraai aangelegde demonstratietuin van het Bloembollenvak geopend. Al wat in Hillegom nog herinnert aan het vroeger schoon is de Hoftuin (een klein wandelpark voor het Raadhuis), het Mo lenduin, eveneens tijdens de bezetting grondig bedorven, en de Sixlaan met haar statige bomenrij, waaronder in het voor jaar tulpen en hyacinten hun kleuren ten toonspreiden. Maar het is alles, niet alleen bescheiden, maar ook „wandelpark". Niet op het gras lopen, kinderen aan de hand houden, geen honden los laten lopen.... kortom, de jeugd houdt men er maar liefst Het statige buiten „Elsbroek" aan de Hereweg onder Hillegom, zoals het, omge ven door bossen en tuinen, tot 1870 was. Voetbal Oostelijk elftal samengesteld Het Oostelijk elftal, dat Woensdagavond 23 Maart op het „Haarlem"-terrein tegen een Nederlands bondselftal zal uitkomen, is voor deze wedstrijd, welke als oefenmatch geldt voor de komende semi-interland wedstrijd tegen Noord-Oost Frankrijk op 3 April te Nijmegen, als volgt samengesteld: Doel: Koers (Hengelo): achter: A. Dekker (Heracles) en Albers (Vitesse); midden: Möring (Enschedé), Willemink (Heracles) en Absen 'Hengelo); voor: Bloemendaal (Go Ahead) De 'Ruiter (Enschedé), Van der Meer i Wageningen). Van der Eist (Theole) en Langwenus (WVC). Wegens de komende wedstrijden om het kampioenschap van Nederland waren de AGOVV-spelers Hanskamp en Dijkstra niet beschikbaar. Terrasvogels startte met een gelijk spel Vóór aanvang van de degradatie-wed strijd Terrasvogels—ZRC werd één minuut stilte in acht genomen voor de Terrasvo- gelspeler Jan Rusman, die in Indonesië gesneuveld is. De eerste ontmoeting in deze competitie heeft de Vogels één winstpunt opgeleverd. Zij eindigde in een puntloos spel. Wel werd er door beide partijen één doelpunt ge scoord, doch het doelpunt van ZRC werd door de scheidsrechter op advies van een der neutrale grensrechters geannuleerd en dat van Terrasvogels ging door buitenspel verloren. Vooral na de rust kreeg de thuisclub tal van goede kansen. In eerste instantie voorkwam de stevige achterhoede van ZRC doelpunten, doch daarnaast stond ook het houtwerk meer dan eens een doelpunt in de weg. ze er zeker niet. Zaken gingen voor De zakenmensen in de Bollenstreek heb ben indertijd alleen maar met een zakelijk oog de mogelijkheden van de streek be keken. Als monument van de triomf hun ner zakelijkheid rijst de kalkzandsteenfa briek met haar dubbele schoorsteen trots in het kale, platte landschap omhoog. De Bollenstreek is thans een lelijke streek geworden. Buiten het bollenseizoen is er niets te beleven. Sassenheim heeft z'n „Park" en Lisse z'n „Keukenhof" (par ticulier bezit). Hillegom heeft helemaal geen gelegenheid tot ontspanning, tenzij men een gezapig wandelingetje langs de bloemperkjes daaronder rekenen wil. Wie zich uit de bebouwde kom verwijdert, komt terecht op een der langgestrekte, kale wegen tussen de eindeloze bollenvelden. Wie met z'n kinderen een dag' uit wil, komt niet dichter in de buurt klaar dan Groe- nendaal of het zeestrand.-. ook nog altijd ten minste een uur fietsen ver. Zo heeft het voorgeslacht de Bollenstreek vernield. Zo heeft men het jonge geslacht alle mogelijkheid tot lichamelijke ontspan ning benomen. Zelfs een behoorlijk voet balveld is er niet. Het Concordia-terrein wordt door een bouwplan bedreigd, de V. V. Hillegom heeft niet dan met grote moeite haar terrein voorlopig kunnen be houden, de V. V. Hillinen moet het ook maar met één veldje stellen. Er zijn plan nen voor een sportpark.maar het is alles nog toekomstmuziek. Grote bedragen en veel moeite en zorg worden thans besteed aan een plantsoen- aanleg. Moeizaam zoekt men naar terrei nen voor kinderspeelplaatsen. En op de plek, waar een halve eeuw geleden de stropers naar hartelust achter het wild heen zaten, zien thans de moeders met bevend hart hun kinderen de straat op gaan, waar langs het snelverkeer raast. „Je kunt de vooruitgang niet tegenhou den" was het argument, waarmee voor heep ieder pleit voor behoud van natuur schoon in de kiem werd gesmoord. Men heeft de vooruitgang wel duur moeten be talen! De Hoofdstraat te Hillegom anno 1819. Korfbal Twaalftallen van S.V. voor de beker uitgeschakeld Sport Vereent I heeft tegen D.E.D, een goede partij korfbal gespeeld onder uit stekende leiding van Siebenlist. D.E.D. nam vrij spoedig de leiding (0-1) en stond deze tot de rust niet meer af. Na de rust vergrootte D.E.D. de voorsprong, ondanks een sterk overwicht van „Sport Vereent". De tweede aanval van „Sport Vereent" was beter dan de eerste: B. Vink verkleinde de achterstand tot 2-1 en toen drie minuten voor het einde een heer van D.E.D. de bal uit de handen van Dr. Kaayk sloeg, schoot deze speler de toegewezen strafworp in (2-2). In de laatste seconde sleepte D.E.D. op meer handige dan fraaie wijze de over winning uit het vuur. Oosterkwartier 2 zette zijn bekerserïes goed voort; thans werd met 4-0 van Sport Vereent 2 gewonnen, dat tot circa 15 mi nuten voor het einde de stand 0-0 had ge houden. Waiervliet kon eindelijk weer eens een 4-2 overwinning behalen, waarvan Oos terpark 2 het slachtoffer werd. Reeds spoe dig had Fr. Möhlman succes, waarna Oos- terpark gelijk maakte. J. Broeksma en E. v. Lange brachten daarna de stand op 3-1. Via 3-2 werd het door A. de Vries 4-2. De wedstrijd Olympia 2-Aurora 2 werd uitgesteld. In de wedstrijden om de landstitel kwam een verrassende uitslag uit de bus: Blauw Wit I werd op eigen terrein met 4-2 door de kampioensploeg uit het Oos ten, Rigtersbleek, verslagen. Als excuus kan gelden dat Blauw-Wit met enige in vallers (sters) moest uitkomen. Een fraaie prestatie van „Rigtersbleek" om het technisch beter spelende Blauw Wit te slaan. De overige uitslagen: Tweede klasse: AW-KCN 3-4, Fortuna- Luto 2-15 (Luto promoveert naar de eer ste klasse). Res. 2de klasse: Blauw Wit 3-A'dam Zuid 2 4-3, ZKV 2-Rohda 2 t.a. Zilveren korf: KZ 1-Westerkwartier 1 4-6, Wesetrkwartier 2-DTV 2-4, SVK- Blauw Wit 2 uitgesteld. Z. N. v. d. D.: A'mum 2-Archipel 2 2-4. TCNH-DDV t.a. DTV 2-Westerkwartier 3 4-5. Rohda 4-DED 2 uitgesteld. OBZB- DTV 3 9-0, Groen Geel 2-SW 2 1-6. Selectiewedstrijden Zondag wordt op het terrein van „Wes terkwartier" te Amsterdam een technische korfbaldag gehouden ter voorbereiding van de wedstrijden tegen België. Hieraan nemen deel twee Noordhollandse ploegen, een Zuidhollandse ploeg, alsmede een com binatie Noord-Oost-Zuid. Het programma luidt als volgt: 10-11 uur: Noordholland aNoordholland b; 11.15-12.15 u.: Zuidholland—Noord-Oost- Zuid; 1.30-2.30 uur: Noord-Oost-Zuid—- Noordholland a. 2.45-3,45 uur: Noordhol land bZuidholland. In Noordholland b is o.a. opgesteld: J. Starink jr. van Oosterkwartier. Uit de Haarlemse bond In de Haarlemse Koffbalbond zijn ge deeld: Ere wed Strijd: Aurora 1—HKB- twaalftal 4-4. Stadseditietoeker: Animo Ready 2-Oosthoek 1 2-3. Tweede klasse: Oosterkwartier 5Qndèr Ons niet ge speeld: S V 3Oosterkwartier 4 4-6. Der de klasse: Oosthoek 3Animo Ready 3 0-6. Watervliet 5—THB 3 10-0. Adspiranten: Tweede klasse: Haarlem bAürora b 3-0, SV a—N. Flora b 12-1. Derde klasse: Haarlem d—Animo Ready b 0-3; Oosthoek bOosterkwartier d 0-3. Badminton Duinwyck won van Heemstede De return-wedstrijd Duinwyck—Heemstede is in de Tetterodeschool te Haarlem ge speeld. Ook in deze ontmoeting behaalde Duin wyck de zege (6—2). Vooral de partij mevrouw Visser en de heer Bolleman tegen mevrouw Smit en de heer Stokvis was uitermate spannend, temeer omdat eerstge- noemden met 13—20 achter stonden. De uit slagen waren: Herendubbel: Stokvis en Smit tegen Ten Oever en Tn 't Hout 14—21; Kwak en De Haan tegen Wanningen en Bolleman 621. Damesdubbel: Smit en De Haan tegen Vis ser en Klein Schiphorst 2116; Stokvis en De Haan tegen Verhoef en In 't Hout 2111. Gemengd dubbel: Stokvis en Kroslcinsky tegen In 't Hout en Wanningen 6—21; De Haan en Kwak tegen Verhoef en Ten Oever 12—21; Smit en Smit tegen Klein Schiphorst en In 't Hout 16—21; Smit en Stokvis tegen Visser en Bolleman 20—21. Klaverjasbond Fabrieks- en Bedrijfsverenigingen De Haarl. Klaverjasbond voor Fabrieks- en Bedrijfsverenigingen speelde voor de tweede maal met suces een competitie. De eindstanden zijn als volgt: Afd. A: 1. Johez 339434 p.; 2. D.S.H. 1 332474 p.; 3. Boru 1 323670 p.; 4. Spoorboys 1 321522 p.; 5. Nederland 313723 p. Afd. B: 1. D. S. H. 2 329803 p.; 2. Spoorboys 326236 p.: 3. H. D. 323512 p.; 4. Boru 2 318848 p.; 5. D. S. H. 3 315192 p. Rugby Nederland- jië 3—6 De Belgen wonnen de Zondagmiddag in Amsterdam-Noord gespeelde rugbywedstrijd tegen Nederland met 63, ondanks het feit, dat de Nederlandse ploeg, vooral in de eerste helft sterk in de meerderheid was. Een prijs van f 15.000 is bij de heden gehouden trekking der Staatsloterij gevallen op nummer 5449. Biljarten Nobels kampioen van Haarlem In de afgelopen dagen is in hótel „Hof van Holland" een tournooi gehouden om het kampioenschap van Haarlem, eerste klas B (35/2). Nobels van de biljartclub „Hof van Holland" werd kampioen. Het tournooi-ge- middelde bedroeg 7.35, hetgeen hoger is dan vorig jaar. De uitslagen luiden,: Van 't Hof 225 14 91 16.07 v. d. Broek110 - 14 33 7.85 Willemse 182 25 45 7.28 Groenendijk 225 25 30 9. Perukel 97 20 24 4.04 Swart 225 20 26 11.25 Nobels 225 26 29 8.65 Noort 196 26 45 7.34 Groenendijk172 24 43 7.16 Swart 225 24 32 9.37 v. d. Broek225 35 34 6.34 Willemse 140 35 40 4.— Nobels 225 29 26 7.75 Van 't Hof 195 29 35 6.72 Swart 225 28 31 8.03 Noort 158 28 32 5.64 Willemse 174 33 41 5.27 Noort 225 33 27 6.81 Perukel 225 27 40 8.53 v. d. Broek197 27 26 7,29 Nobels 225 27 29 8.33 Groenendijk 170 27 20 6.29 Van 't Hof 225 25 34 9.— Perukel 177 25 34 7.03 Swart 225 18 65 12.50 Willemse 122 18 38 6.77 Van 't Hof 172 25 32 6.18 Groenendijk 225 25 29 9. Noort 225 38 19 5.92 v. d. Broek196 38 26 5.15 Nobels 166 27 24 6.14 Perukel 225 27 23 8.33 Groenendijk 225 33 29 6.81 Van den Broek 217 33 34 6.57 Van 't Hof 225 14 56 16.07 Willemse 70 14 17 5. Noort 187 18 42 10.38 Perukel 225 18 64 12.50 Nobels 225 17 63 13.23 Swart 89 17 21 5.23 De eindstand luidt: Nobels 6 1516 185 63 8.19 Swart 5 1415 179 65 8.27 Groenendijk 5 1467 197 43 7.44 Van 't Hof 4 1420 147 91 9.65 Perukel 4 1283 172 64 7.45 Noort 3 1432 202 45 7.08 Van den Broek 1 1268 218 34 5.81 Willemse 0 1086 188 45 5.77 Handbal Districtswedstrijd leverde succes voor het Westen op In de districtswedstrijden boekten de West.-A ploegen het beste resultaat: de da mes speelden 11 en de heren wonnen van Noord met 83. Vooral laatstgenoemde wedstrijd gaf een op een vrij hoog peil staand spel te zien met een overwegende meerderheid van West. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat de Noorderlingen het heft in handen zouden nemen. Enkele aan vallen kwamen van hun zijde, doch na de_ eerste verkenning van krachten was het grotendeels West, dat de klok sloeg. Rust ging met een voorsprong van 31 in. In het begin der tweede helft volgde voor Noord een opleving. Enkele gevaarlijke schoten werden door doelverdediger Benjamins De Zuidelijke IJseimeerpolders kunnen 100 millioen deviezen per jaar opbrengen In Economisch-Statistische Berichten vinden wij een belangrijk artikel van ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, oud-direc teur-generaal der Zuiderzeewerken. Hij betoogt daarin dat algemeen de over tuiging bestaat, dat voor onze economische toekomst voortgezette industrialisering uit komst zal moeten brengen, maar evenzeer, dat de taak voor onze industrie, om in de lopende 5-jarige periode aan ruim 300.000 arbeiders werk te verschaffen en. haar evenredig deel in het tekort op de handels balans te dekken, zwaar is. En die taak zou nog aanzienlijk worden verzwaard, wanneer niet de landbouw voor verhoging van onze agrarische productie zorg droeg. De landbouw toch placht on geveer van onze export te leveren en brengt het grootste deel van het voedsel voor onze bevolking voort. Uitbreiding der agrarische productie moet dus de gelegen heid scheppen voor een evenredige ver hoging van onze land'bouwexport er voedselproduceren voor ons bevolkings accres; geschiedt dit laatste niet, dan zal meer voedsel moeten worden geïmporteerd en de taak van de industrie bij het sluitend maken van onze handelsbalans worden verzwaard. De Zuidelijke IJseimeerpolders zouden bij de huidige prijsverhoudingen per jaar (Blauw Wit) gestopt. Meestal echter gaf de West-verdediging geen kans voor de tegen standers, om door te breken. Heel goed was het rustige spel van Jan Meyer, de links achter, terwijl ook de broers Stomp hun mannetje stonden. Slecht speelde daaren tegen T. Erdman, die het dikwijls te kalm opvatte. In de voorhoede waren vooral Her- rema en De Jong de stuwende krachten. Bij Noord liet slechts de doelverdediger Noord berger aardige staaltjes van zijn kunnen zien. Hun voorhoede speelde veel te een voudig en meestal egoïstisch, waardoor men zelden een mooi opgezette aanval en door braak zag. De eindstand 83 gaf een juist beeld der krachtverhoudingen. De dameswedstrijd was verre van fraai. Het peil kwam niet boven dat van een mid delmatige eersteklas wedstrijd uit. Opval lend waren de vele technische tekortko mingen zowel van West-A als van Noord. Er waren slechts enkele speelsters, die be hoorlijk werk lieten zien, waarvan in de eerste plaats de doelverdedigster van Noord, mej. Huisman genoemd moet worden. De linksachter van West, mej. Klinkenbijl (Zeeburg) viel op door haar goede opstel len en ook mej. Sieverds (Concordia) deed in de voorhoede goed werk. Jammer al leen, dat zij op de rechtervleugel te weinig, in het spel betrokken werd. Evenals bij de heren van Noord was ook hier het samen spel te doorzichtig om resultaten af te wer pen. Het enige doelpunt, dat door Noord werd gemaakt, ontstond na een fout van de West-verdedigster, die in de eerste helft een houdbare bal door de vingers liet glippen. Vijf minuten na de rust maakte West door mej. E. Dammers de gelijkmaker, doch ver der kwamen zij niet, ondanks een klein overwicht. Wel kon mej. E. Sieverts kort voor het einde van de wedstrijd nog doel punten, doch de scheidsrechter besliste een dubieus geval van cirkelbal, waardoor de stand gelijk bleef. De uitslagen van in Haarlem gespeelde wedstrijden waren: BGV II—Rood-Zwart II dames 10; ConcordiaBGV junior heren 41. Bato I Rapiditas I dames 73. Bato IIRapidi- tas II dames 41. BatoRapiditas heren Als men zo eerlijk mogelijk de indruk- te bouwen op de oude fundamenten? Be ken wil weergeven, die zich achter elkaar palen wij er ons werkelijk toe te scher- hebben opgedrongen wanneer men een men met de prestaties van onze voor tijdje in Wenen is geweest, dan zijn dat in ouders en is onze scheppingskracht uit- - - deze volgorde: weemoed, bewondering en geput? Zijn dit de laatste levenstekens van welvarender uitzag dan de stad met al zijn twijfel. Van die weemoed om wat geweest een glorie-rijk werelddeel waarover de dreigende problemen waar ik vandaan is en in de vorige oorlog onherstelbaar is zon voor de laatste maal ondergaat of zal kwam en dje daardoor zo ontzaglijk ver vernield, heb ik u in mijn vorige artikelen het, gewond en ziekgeschoten als het is, weg leek. Hier de zon en daar de scha- verhaald evenals van de bewondering, die zijn geestelijke rijkdom tot nieuwe kracht l,W' er ook over na terwijl ik mijn pas moest laten zien aan Amerikanen, Russen, Engelsen, Oostenrijkers, Duitsers en Ne derlanders. En vooral hield zij mij bezig toen ik weer door mijn eigen land reed dat daar schoon en netjes en vriendelijk lag te glimlachen in het winterzonnetje en er met zijn propere huizen en vrolijke rode daken zo aanmerkelijk vrediger men moet voelen voor de opgeruimdheid waarmee Het kwam werkelijk niet alleen doordat een wolk voor de zon schoof, dat die stad Daarom is Wenen een appèl aan Europa. Een antwoord op Europa's twijfel. Onze dapperheid en mobiliseren? het volk van Wénen zich gezet heeft aan zijn herstel. Het zÜn nijpende vragen die zich ook ineens weer zo vlakbij leek. Want die Rest mij dus aan ons opdringen, wanneer wij deze stad schaduw ligt over heel Europa en onze nu no® om u werkelijk beleven. Nijpend, omdat men vredigheid is een illusie, in 'dit° laatste *"er voe^ hoezeer deze beschaving met al artikel te ver- haar tekortkomingen beminnenswaard is. tellen van de Nijpend ook, omdat men zich realiseert cultuur is volstrekt niet dood. Mits wij twijfel aan de dat deze twijfel niet helemaal ongegrond haar voortdurend beleven en hernieuwen, toekomst van -®n a* d'e vra§en kristalliseert zich Mits wij haar zien als wat zij is, een gees- mpn hier sterker en die ene uiteindelijke: „Hoe zullen wij telijke erfenis aan de kinderen van Europa, dit wereiaaeei, cu omdat voorkomen, dat deze geestelijke erfenis Mits wij haar onmetelijke krachten weten benauwender voelt dan war ook, omdat kapotgedrukt w{)rdt in een mogeW_ te bundelen to één gezamenlijke inspan- van twee nieuwe wereldmach- ning. Atoombommen, noch superforten zullen Het Wenen van nu deze stad op het ogenblik een optelsom is fjraK?sap. van alle krachten en invloed m. die m f® °,?tsing van alle krachten Europa werken. Immers hier wordt de kracht van de Europese beschaving geconfronteerd met de naweeën van een oorlog die geweest is en de dreiging van een oorlog die nog kan komen. Als één van de sterkste voorpos ten van de Europese geest ligt deze stad thans op de grens der invloedssferen van twee wereldbeschouwingen die als grom mende honden tegenover elkaar staan. En in haar straten gaan Russische en Ameri kaanse soldaten, die - men leest het van hun gezichten - deze stad zien als een symbool van vergane glorie. De eersten zien het misschien zo met het primitief- vijandig besef dat dit een grootheid is, die zij 2elf nimmer bereikt hebben en waar schijnlijk nooit zullen bereiken, maar niettemin als iets dat zal moeten wijken volgens de onafwendbare wetten van de historie voor de jonge en krachtige „cul tuur van de nieuwe Sovjet-mens". De an deren bekijken het met vriendelijke wel willendheid als het tot museum gebom bardeerde huis van hun voorouders. En zij begrijpen volstrekt niet dat er nog mensen - familie van hen zelfs - zin hebben om in zo'n raar en ouderwets huis te wonen en de grappige maar toch nogal irriterende levenswijze van die voorouders op de meest onredelijke wijze te prefere ren boven „the American way of life". Maar nogmaals, voor de Vertegenwoordi gers van die beide levensbeschouwingen blijft deze stad iets dat voorbij is en dat ten hoogste nog strategisch» betekenis kan hebben. Is dit werkelijk zo? Het zou oneerlijk en irreëel zijn om te beweren dat deze en andere vragen zich niet opdringen aan een Europeaan, die be reid is het standpunt van deze anderen zo objectief mogelijk onder ogen te zien. Zijn dit werkelijk de resten van een on dergaande cultuur? Zeker, dit was eer der woonplaatsen van die cultuur, maar woont zij er nog? Staren wij gelukzalig - met de rug naar de toekomst gekeerd - naar wat wij tot nog toe uit de ruïnes hebben kunnen redden, inplaats van voort ten?" Die vraag bleef mij bezig houden, toen haar kunnen beschermen, wanneer wij ik op de terugreis in de trein zat. Ik dacht haar zelf uit défaitisme laten varen. Wan- le Stefansdom zoals hij voor de oorlog was en zoals hij weer worden zal. Deze Dom, „der Steffél" zoals de Wener hem volstrekt niet oneerbiedig noemt is voor Wenen een symbool. Zolang „der Steffel" er nog staat, gaat Wenen niet tenonder, zegt immers de volksmond. neer wij onze civilisatie geba seerd op menselijke vrijheid on waardigheid in de steek laten, valt er niets meer te beschermen. En wij laten haar in de steek wanneer wij onszelf niet voortdurend realiseren wat zij waard :s. Wanneer wij niet de eerste voorwaarde vervullen, om te verhinderen dat wii on9 dat pas zouden realiseren op een kwade ochtend wanneer f het te laat zou zijn. Het is niet louter toeval dat een der grondleggers van de i moderne gedachte der Europe- se éénheid, Richard Couden- i hove-Kalergi een Oostenrijker I is. Want daar, in het hart van j Europa, voelt men beter dan waar ook, dat Europa wéér een beslissende rol zou kunn«n spelen in de wereld wanneer het zijn krachten verenigde. En zulks niet eens in termen van machtsposities, want over de vlegeljaren van het impe rialisme is het heen. Nergens sterker dan hier be- seft men. dat naast alle ma- j teriële voordelen die het ons zou brengen een Verenigd Europa de geest van deze be- schaving zou redden uit de ruïnes van onze verdeeldheid en de wereld anno 1949 een nieuwe bezieling zou kunnen geven die zij zo hard nodig i heeft. In dit Wenen, dit Euro- na. merkt men hoe hartstoch telijk men het lief heeft. Wenen, zegt Ernst Marboe, is een voorstel aan de wereld om zó te leven. Zou een herboren Europa dat ook niet zijn? W. L. B. zeker 100 millioen aan deviezenbesparende of deviezenscheppende landbouwproducten kunnen opleveren. Hier is geen sprake van een controverse tussen industrie en landbouw; beide zullen het hunne moeten bijdragen voor onze verdere nationale opbouw. Door mechanisatie en rationalisering der bedrijven wordt verhoging van onze agra rische productie ernstig nagestreefd, maar door aanwinning van nieuwe cultuurgrond wordt deze toch het sterkst bevorderd. Daarbij komt, dat vervorming van bestaan de bedrijven altijd zekere moeilijkheden en weerstanden opwekt, terwijl nieuwe grond geheel volgens de moderne inzichten van de landbouwtechniek kan worden inge richt en daardoor het meest economisch in het gebruik is. De bedrijfsuitkomsten in de Wieringermeer zijn gunstiger dan die van de beste bedrijven in het oude land. In ons nationaal opbouwprogramma past dan ook ongetwijfeld het winnen van nieu we cultuurgrond en de Z.-poldérs in het IJselmeer bieden daartoe de in de eerste plaats aangewezen gelegenheid. In de Memorie van Toelichting op de ontwerpbegroting voor het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1949 werd medegedeeld, dat de toestand van 's lands financiën het in uitvoering nemen van verdere inpolde ringen in het Zuidelijk deel van het IJsel meer in 1949 niet toeliet, in verband waar mede slechts bedragen ten behoeve van de voorbereiding dier werken werden uitge trokken. Er wordt evenwel gedacht aan de mogelijkheid in 1950 met het inpolderings- werk te beginnen. De Nederlandse vereniging voor landaan winning heeft een nota aan de Staten- Generaal gezonden om te pleiten voor het onmiddellijk beginnen van de inpolderings- werken. Daarom wordt betoogd, dat dat niet valt buiten de financierings mogelijkheden van ons nationaal opbouw programma. De minister rekent, dat met de uitvoe ring der waterbouwkundige werken en de ontginning van een polder van ongeveer 50.000 ha 12 jaar gemoeid zullen zijn en dat 7 a 8 jaar na het krachtig begin der wer ken de eerste drooggevallen grond in cul tuur kan worden genomen. Gerekend wordt, dat de verdere behui zing van de N.O.-polder nog 8 jaar zal eisen, waarbij dan gemiddeld per jaar 250 bedrijven en 500 woningen moeten worden gesticht. Ir. De Blocq van Kuffeler berekent dat de totale aanlegkosten op 310 millioen of 6200 per ha zullen komen. De kosten van de volledige behuizing van nieuwe bewo ners is bovendien nog op 150 millioen te stellen. „Daarom is wellicht financiering in het kader van het Marshall-plan moge lijk. Hier wordt gewezen op een oplossing, die zeker geacht moet worden tot de reali teiten te behoren, immers landaanwinning strekt met grote zekerheid tot blijvende verruiming van onze nationale productie, iets wat door de Marshall-hulp wordt na gestreefd en vergroting van onze opper vlakte cultuurgrond met uiteindelijk 10 pet is een gedachte, waarvoor de Amerikaanse geest zeker ontvankelijk is. Wanneer de bouwkosten van een polder of althans een deel daarvan met z.g. „grants" zouden kun nen worden gefinancierd, dan zou daarvoor ook de rentelast vervallen, die anders ge durende de bouwperiode de kostprijs van de nieuwe grond verhoogt met wellicht 40 pet." WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De loslopende hond Mag die worden afgemaakt? De loslopende hond trekt nu ook de aan dacht van de rechtsgeleerden. Mr. H. D. van Wijk wijdt er een lang artikel aan in „De Nederlandse Gemeente", het orgaan van de Vereniging van Nederlandse ge meenten. De schrijver betoogt allereerst dat de gemeenten het recht hebben verordeningen te maken tegen loslopende honden. De meeste aandacht wijdt hij evenwel aan de vraag of zo'n hond mag worden afgemaakt. Hij staat op het standpunt dat dit mag in dien de noodzaak daarvoor aanwezig is, bij voorbeeld als de hond schapen of kippen aanvalt. Maar het is niet toegestaan zo'n hond te doden als er geen schaap of kip bedreigd wordt. Zo'n omstandigheid kan bijvoorbeeld blijken als geen van die dieren in de nabijheid van de hond is. „Wanneer (aldus mr. Van Wijk) de hond vogelvrij is, dan is dat een gevolg van zijn eigen gedrag, dat zijn baas dan maar had moeten verhinderen." In Heemstede bestaat de bekende hon denverordening. Daar mogen de honden niet loslopen, omdat men de plantsoenen wil beschermen. De politie heeft opdracht de honden te vangen. Eigenaars kunnen hun viervoeter terughalen in een kennel, maar dan krijgen zij natuui-lijk meteen een bekeuring. Worden de honden niet gehaald, dan worden zij na enige tijd afgemaakt. Mr. Van Wijk spreekt in zijn artikel wel over bedreigde schapen en kippen, maar zwijgt over bloemen en planten. Dat is voor beoordeling van de Heemsteedse kwes tie natuurlijk wel jammer. Maar wel is er bij aan te tekenen dat er in Heemstede honden worden opgepakt in straten en op wegen die niet in de nabijheid van plant soenen zijn. En toch ook die honden hebben kans na enige tijd afgemaakt te worden. Als dan de eigenaar alsnog komt opdagen is te verwacht Dn, dat hij met succes een civiele actie tegen de gemeente kan instel len tot schadeloosstelling voor het onrecht matig doden van zijn hond. Wij vroegen nog een nadere verklaring aan de politie. Deze deelde ons mede dat vrijwel alle honden van waarde worden afgehaald. Meestal na zeer korte tijd, want ieder die een hond mist waarop hij prijs stelt, komt immers bij de politie informe ren. Als de eigenaar na enige tijd nog niet is komen opdagen, staat het wel vast, dat men met een zwerver te doen heeft. Het is toch niet van een kennel-houder te ver wachten dat hij zulke zwervers, waarvoor zich ook geen nieuwe eigenaars aanmelden, maar blijft voederen en onderhouden. De politie staat als zodanig buiten de kwestie van het afmaken. Haar taak is afgelopen na het afleveren der honden aan de kennel.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6