Haarlems Dagblad Herstel der regering te Djokja binnen periode van veertien dagen Twee Achten Urenlange obstructie-estafette der Italiaanse communisten Weerbericht 63e Jaargang No. 19199 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <Spretljte 'Ljaarlrmsrtjc Courant (3tnno i60) Dinsdag 22 Maart 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET IS GOED temidden van de grimmig heden dezer wereld de bekoringen niet uit het oog te verliezen, die zelfs mense lijke strijd kan bieden. Men moet voor zichtig zijn met generalisaties, ook over strijders en zelfs over hun aanhang, waar over zo vaak biltere woorden geuit zijn. Zaterdag a.s. zullen de achten van Oxford en Cambridge als vanouds van Putney naar Mortlake racen en niemand kan daar iets anders in zien dan de zuiverst-denkbare sportieve strijd. Er is geen geld mee ge moeid en zelfs geen titel. Er worden geen entrees bij geheven en er is geen kampioen, schap aan verbonden. Het zijn eenvoudig twee achten van twee oude universiteiten, die elkaar bekampen. En dat heet de Boat- Race, met de nadruk op de, omdat voor de Brit alle andere roeiwedstrijden, vergeleken bij deze, ver achterstaan. Zelfs die van Henley Regatta. Ook Olympische en Euro pese kampioenschappen. Én de indrukwek kende jaarlijkse strijd om de titel van „Head of the river", waaraan straks meer dan honderd achten op datzelfde Theems- traject, Putney-Mortlake, zullen deel nemen. Ik kan u verzekeren, omdat ik het meermalen heb gezien, dat dit een onge- meen-boeiend schouwspel is: kleurig en schilderachtig, maar ook levendig, bewogen en zelfs groots. Het wonderlijke feit blijft niettemin, dat iedereen de kamp van die twee achten, nietig op het brede watervlak, ïhe Boat Race blijft vinden: veel interes santer. Dus stromen de toeschouwers op Boat Race Day bij honderdduizenden toe, in veel groter getale dan bij het boeiende schouwspel der honderd boten. Zij getroos ten er zich veel ongerief voor in propvolle ondergrondse treinen en bussen. Zij kunnen de race niet eens volgen langs de zeven kilometer lange baan, die enige bochten telt, zodat zelfs een kijker hen niet baten kan. Zij zien er maar een stukje van. Vaak wordt de strijd al op de eerste mijl beslecht: daar loopt een der ploegen dan reeds zover weg, dat de andere geen kans meer heeft. Op die eerste mijl is „de Surrey-oever" dan ook extra-volgepakt. Maar wie een boord- aan-boord race verwachten hebben zich hoopvol bij Mortlake opgesteld en er rest een mensenmassa, die alleen „een midden deel" van de strijd aanschouwen kan. Is daar geen strijd meer, dan aanschouwt zij slechts het voorbijtrekken van twee achten, met- lengtes „licht" tussen de voorste en de achterste. Is er wel strijd, kampen zij vin nig naast elkaar, dan kunnen zij ze door de volgende bocht zien verdwijnen en ge duldig gaan wachten op bericht, hoe het afgelopen is. Toch getroosten zij zich uren lang vermoeienis om dit te hebben meege maakt. Ge zult zeggen: als straks iedereen televisie thuis heeft en de wedstrijd wordt uitgezonden, zullen zij niet meer komen. Dan zal het stil zijn langs de Theems-oevers. Maar ge vergist u. Want sinds tientallen jaren kunnen zij thuis, aan hun radio, naar een ooggetuige-verslag luisteren, dat hun het verloop en de uitslag a la minute neen, a la seconde geeft. Daar kunnen zij, behagelijk in hun gemakkelijkste stoel ge leund met het uitzicht op de voorjaars bloemetjes in hun tuintje, inplaats van op het lelijke, lawaaiige Putney of het nog rommeliger Hammersmith, van genieten. Velen doen dat. Maar in al die radio-jaren is de menigte, die haar kleine stukje van de rdce liever zelf wou zien, blijven groeien In vervaarlijke omvang. Ge haalt de schouders op. Ge zegt dat zij traditie is, die Boat Race. Ja, maar wat verklaart ge nu eigenlijk daarmee? En hoe legt ge het uit dat na de komst van de radio de belangstelling langs de baan niet is afgenomen maar blijven toenemen, waar door het een steeds moeilijker en ver moeiender onderneming is geworden om erheen te trekken. Zou de waarheid zijn dat een sportgebeurtenis van zo uiter ste eenvoud, waarbij geen titels, geen hel den-verering en generlei sensatie zich voor doen, toch eigenlijk hët mooist van alles blijftals zij dan ook op hoog peil staat en een oude naam heeft verworven? Dit is der overdenking waard in een tijd, waarin zovelen menen te weten dat de belangstel ling van het publiek in propaganda en sen satie zou zijn af te meten. De Engelse bladen geven ernstige, wel overwogen beschouwingen van deskundige medewerkers over de voorbereiding der ploegen, die nu al vele maahden duurt. Beide hebben in de laatste weken bevredi gende vorderingen gemaakt. In een „full course trial", een proefbaantje dus over de volle baanlengte, heeft Oxford een beter tijd dan Cambridge gemaakt, maar dat zegt niets vanwege de weersomstandig heden, die in beide gevallen slecht maar toch verschillend waren. In The Observer geeft the Rev. G. I. F. Thomson een waar derende, zeer technische beoordeling, waar in hij zich toch niet helemaal tevreden toont. Dominé acht de aanvoering" van beide achten bevredigend, maar is bezorgd over de nrs. 7, 6 en 5 in beide boten, die nog niet het ware gevoel voor het rhythme van de slagroeier tonen, zodat de kans op „jagen" bij hoog tempo niet is uitgesloten. Ge moet daar niet om lachen; dit is een bedenkelijke zaak. Ge moet deze Boat Race ook niet nutte loos noemen, want hoeveel overbodigheden niet alleen op sportgebied maar in veel verhevener sfeer zoudt ge dan niet eveneens afkeuren. Erken liever dat het overbodige zeer vaak tot de kostbare, soms zelfs tot de kostbaarste dingen des levens behoort. Als ik Zaterdag in Londen was zou ik ook naar de Boat Race gaan. Urenlang zou Ik mij gewillig aan de positie van de haring in de ton onderwerpen. Net als vroeger. En er mij over verwonderen. Is dat niet het boeiendste van al: dat wij ons altijd weer kunnen verwonderen, over onszelf en anderen? Veel boeiender dan dat wij het allemaal zouden begrijpen? Welnu, dit geldt ook voor de Boat Race. Een aardig geval. R. P. REPUBLIKEINSE EISEN GEFORMULEERD Onderzoek naar begane wreedheden aan beide zijden door internationale commissie LAKE SUCCESS, 21 Maart. De Veilig heidsraad heeft héden het debat over de Indonesische kwestie voortgezet. De eerste spreker die het woord kreeg was de afgevaardigde van India, die betoog de dat dr. Van Royen reeds op 28 Januari fundamentele bezwaren had ingebracht tegen de Januari-resolutie. In het bijzonder gold dit, volgens dr. Van Royen, voor het herstel van de republikeinse regering in Djokja. De Nederlande regering was van mening, dat de uitnodiging aan de republi keinse leiders tot het bijwonen van de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag een voldoende tegemoetkoming was aan de re solutie. De vertegenwoordiger van India citeerde hierna de mening uitgedrukt in de laatste rede van de Amerikaan Austin, die constateerde, dat de Nederlanders nog niets hebben gedaan tot uitvoering van de reso lutie. Sprekend over het voorstel van Ca nada meende deze afgevaardigde, dat dit niet duidelijk was. Alle' sprekers hebben er een verschillende uitleg aan gegeven. Naar de mening van spreker zou een preliminaire conferentie alleen tot doel mogen heb ben een onmiddellijk herstel van de repu blikeinse regering. De Veiligheidsraad zou echter eerst nauwkeurig het doel van een dergelijke conferentie moeten omschrijven. De vertegenwoordiger van de republiek Palar verwees nogmaals naar de hinder palen die volledige overdracht van de sou- vereïniteit in de weg staan en die zijn te vinden in de Nederlandse grondwet. De hierin vervatte bepalingen betreffende de band van Indonesië met Nederland zijn eenzijdig door Nederland opgelegd. Spre ker maakte in het bijzonder bezwaar tegen de waarborgen van goed bestuur en de handhaving der algemeen menselijke rech- ten door de Nederlands-Indonesische Unie. Alleen een souverein Indonesië kan en moet deze waarborgen geven. Bovendien is deze Unie-taak volkomen eenzijdig door Neder land alleen vastgesteld. Palar wees nog op de tweemaal met al gemene stemmen aanvaarde resolutie in de B.F.O., waarin herstel van de republikein se regering geëist wordt. Palar vatte het standpunt der republikei nen als volgt samen: 1. De resolutie moet onmiddellijk wor den uitgevoerd en de procedure hierin voor gesteld moet worden gevolgd. 2. Een preliminaire conferentie onder auspiciën van de UNO-commissie zou in ieder geval geen ander doel kunnen hebben dan het onmiddellijk herstel van de repu blikeinse regering. Hiervoor is het vol doende dat de resolutie zelf wordt uitge voerd. Het herstel van de republiek moet binnen 14 dagen geschieden. 3. De UNO-commissie moet onmiddel lijk een rapport indienen over de situatie in Djokja. 4. De UNO-commissie moet onmiddellijk rapporteren over de militaire situatie, ook in die gebieden, welke vóór 18 December 1948 onder Nederlandse controle stonden. 5. Een onmiddellijk onderzoek naar wreedheden van beide zijden moet worden ingesteld door een internationale commis sie. De vertegenwoordiger* van India, Sen, verklaarde nog dat de vrede in Zuid-Oost Azië in gevaar is gebracht door het voort duren van de vijandelijkheden in Indonesië. Hiervoor is Nederland verantwoordelijk. De 19 landen van New Delhi hebben de Neder landse regering veroordeeld als aggressor. De situatie in Indonesië wordt met de dag slechter en de chaos groter. Hierna werd de zitting verdaagd tot Woensdag aanstaande 21 uur Nederlandse tijd. Zwaardere straf geëist tegen adjudant van Seyffardt De 40-jarige oud-officier van het Neder landse leger J. M. B. uit Maastricht, door het Bossche Bijzondere Hof tot 7 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, stond Maandag terecht voor de Bijzondere Raad van Cas satie. In Juli 1940 besloot hij een „oriëntatie cursus" van de S.S. in Duitsland te vol gen. Dit werd het begin van een S.S.-op- leiding bij de „Leibstandarte Adolf Hitler" waar hij de rang van S.S. Obersturmführer bereikte. B. werd later adjudant van ge neraal Seyffardt, de commandant van het „Vrijwilligerslegioen Nederland". Na on enigheid met diens zoon nam hij ontslag uit de S.S. en ging hij als hopman over naar de Arbeidsdienst. Toen de Engelse tanks Oss binnenrolden in 1944, trok B. zijn Nederlands uniform weer aan en sprong in pen Engelse tank om mee te werken aan de bevrijding van Nederland. Men ontdekte echter dat hij S.S.-er was geweest en nam hem gevangen. De procureur-fiscaal vond dat B. een zwaardere straf verdiend had. Hij conclu deerde tot een gevangenisstraf van 9 jaar met aftrek. Pleidooi voor gedaagde in het Kravchenko-proces Maandagmiddag hebben Duitse autoriteiten in het grensgebied van Seljkant in het dorp Gangelt (ten Oosten van Sittara) een demonstratie georganiseerd tegen de voor genomen grenscorrecties. Toi de sprekers behoorde de minister-president van Noord rijnland Westfalen dr. Karl Arnold, die hier de demonstranten toespreekt. Franse „Derde Macht" geconsolideerd PARIJS. 22 Maart. Thans zijn de vol gende cijfers bekend van de verkiezingen der Franse departementale raden: Gaullisten 25,34 procent Communisten 23,54 procent Rechtse onafhankelijken.15,12 procent l Socialisten 16,81 procent j Radicalen 11.12 procent (M.R.P8,07 procent De laatste drie partijen vormen de rege ringscoalitie. Zij behaalden gezamenlijk 36 procent. De Gaullisten verklaren met 32 procent 266 van de 735 zetels te hebben gewonnen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken verklaart echter, dat zij met 25,34 procent slechts 170 zetels hebben veroverd. Deze „cijferslag" zal waarschijnlijk pas eindigen als aanstaande Zondag de resterende 785 zetels zijn gekozen. Van Kleffens bij Acheson De Nederlandse ambassadeur te Washing ton mr. E. N. van Kleffens heeft een half uur met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson gesproken over Duitse kwesties. Na het onderhoud verklaarde de ambas sadeur tegenover verslaggevers: „Wij heb ben een algemeen gesprek gevoerd over de Duitse kwestie. Ook het Indonesische probleem is kort besproken". Hij verwachtte dat in het begin van de volgende maand minister Stikker naar Washington zou komen voor de onderte kening van het Atlantisch pact. Engeland koopt uranium De Britse regering heeft aangeboden alle uraniumertsen, die meer dan tien procent van dit mineraal bevatten en gedurende de volgende tien jaar in de koloniale gebieden van het imperium of in Engeland worden geproduceerd, te kopen. Dit werd gisteravond door het ministerie van Bevoorrading medegedeeld. Het voegde hieraan toe, dat het aanbod wordt gepubli ceerd in alle koloniale gebieden, waar de mogelijkheid bestaat van aanwezigheid van de radio-actieve stof. HODJA IN MOSKOU. Radio-Moskou deelt mede, dat een Alba nese regeringsdelegatie, onder leiding van premier Enver Hodja, in Moskou is aan gekomen. FRANS-ITALIAANSE TOL-UNIE. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken graaf Sforza, heeft bevestigd, dat hij zich 26 Maart naar Parijs begeeft om met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, het Frans-Italiaanse tol- unie-accoord te ondertekenen. DRIE MAANDEN LANG GEEN POLITIEKE OPTOCHTEN IN LONDEN. Alle politieke optochten in het gebied van Londen zijn voor drie maanden ver boden bij decreet van James Chuter Ede, de Engelse minister van Binnenlandse Zaken. In het proces-Kravchenko is mr. Nord- mann gisteren begonnen met zijn pleidooi voor de gedaagde, „Les Lettres Franchises'' Nordmann verklaarde, dat Kravchenko's geschriften altijd een politiek doel gediend hebben. Hij noemde eiser slechts een be scheiden lid van de 100 man personeel om vattende staf van het Sovjet-inkoopbureau te Washington, „hoewel Kravchenko zich voordoet als een hoge Sovjet-functionaris om zijn anti-Sovjet-Russische propaganda overtuigender te maken". De verdediging heeft aangetoond dat Kravchenko heeft gelogen op bepaalde punten die men heeft kunnen verifiëren, aldus Nordmann. Als voorbeeld hiervan haalde de verdedi ger aan, dat Kravchenko in zijn boek „Ik verkoos de Vrijheid" verklaart dat de herin nering aan de vroegere volkscommissaris Orjonikidze „uitgevaagd" was, zodat een jonge Sovjet-communist heden ten dage niet wist, dat een dergelijke man had be staan. De verdediging heeft daarentegen een in 1945 te Moskou gedrukte atlas over gelegd, waarin zeven Sovjet-Russische plaatsen voorkwamen die naar Orjonikidze 'genoemd zijn. Vóór de oorlog, aldus mr. Nordmann, was de bewering dat het Sovjetleger zwak was even geloofwaardig voor het Westen als andere beweringen ten nadele van de Sovjet Unie. Kravchenko's critiek op de bewape ning en oefenmethoden van het Russische leger is weerlegd door geallieerde en Duit se militaire deskundigen. Het uitroeien van vijfde colonnes in de Sovjet-Unie vóór de oorlog wordt in Kravchenko's boek voor gesteld als terreur, zo ging Nordmann voort. Nordmann zei dat Hitler in 1941 een be roep op het Russische volk had gedaan tegen Stalin in opstand te komen, waarbii hij termen gebruikte.die Kravchenko zelf zou hebben kunnen gebruiken. Het Russi sche volk wees dat verzoek af. „De Sovjet- politie en -justitie redden de vrijheid van de wereld", aldus Nordmann. 'Mr. Izard antwoordde voor Kravchenko: „Engeland redde die in 1940". De zitting werd tot heden verdaagd. Chinese kabinet krijgt fiat Het nieuwe Chinese kabinet met Ho Ying Tsjing als minister-president en dr. Foe Ping Tsjang als minister van Buitenlandse Zaken is goedgekeurd door de twee belang rijkste politieke organen in China, te weten de centrale uitvoerende commissie en de centrale politieke ragd. Duitse protestbetoging tegen grenscorrecties In Gangelt bij Geilenkirchen is gister middag een protestbetoging tegen de grens correcties gehouden, die werd bijgewoond door de meeste leden van het kabinet van Noord-Rijnland-Westfalen. De minister president dr. Karl Arnold heeft een menigte van ongeveer tweeduizend personen toege sproken en de verwachte correcties aan geduid als landroof. Dr. Arnold betoogde dat de correcties wantrouwen zouden zaaien, hetgeen de be trekkingen met Nederland zeer nadelig zou kunnen beïnvloeden. Een reeks andere woordvoerders, onder wie „Landrat" Pilatus uit Geilenkirchen en de katholieke geestelijke proost Jaspers uit Heinsberg spraken de menigte toe. De heer Pilatus zeide, dat hij namens de bevolking een protest-telegram aan generaal Robert son heeft gezonden. Volgens Pilatus wer den door de correcties „levende mensen gebruikt als ruil- en handelsobject ten be hoeve van herstelaanspraken". In Gangelt waren vrijwel alle huizen met vlaggen getooid, in de direct betrokken dorpen aan de grens echter niet. Slechts waren hier en daar leuzen op de muren gekalkt als „nieuwe grens, nieuwe oorlog' of: „wij blijven Duits ondanks annexatie" terwijl één opschrift verzekerde: „De Duitse Michel komt terug met hamer en sikkel". Het grootste deel van de bezoekers der betoging bleek niet afkomstig te zijn uit het gebied, dat voor correcties in aanmer king komt, waar de bevolking zeer terug houdend is in haar uitingen. „Oude Duitse diplomaten dienen slechts de vrede" FRANKFORT, 21 Maart (Reuter) De geheime conferentie te Godesberg van vorige week tussen vooraanstaande West- Duitse conservatieve politici en zakenlieden en Rudolf Nadolny, voormalig ambassa deur te Moskou, werd bijeengeroepen om een „onafhankelijke groep van verant woordelijke personen te vormen om de be langen van de Duitse eenheid in het oog te houden", aldus is heden op een perscon ferentie medegedeeld, welke door dr. Her mes, voormalig politiek leider in de Sovjet- zóne die door de Russische autoriteiten van zijn functie werd ontheven en Nadolny werd belegd. Dr. Hermes zeide: „Wij moeten trachten de afzonderlijke delen van Duitsland bijeen te brengen door gemeenschappelijk werken aan economische, sociale en juridische pro blemen." Nadolny, die thans in de Sovjet-zóne woont, protesteerde tegen de berichten, waarin hü een „afgezant van de Sov jets" wordt genoemd. „Ik verloor mijn contact met Russische diplomaten 18 maanden geleden", zo zei hij. „Boven dien behoort u te weten dat wij, oude Duitse diplomaten, nooit enige andere zaak dan het vaderland en de vrede zullen dienen." Op een vraag of hij de voorbereidingen voor een West-Duitse staat als een belem mering voor zijn streven naar eenheid be schouwde antwoordde dr. Hermes: „Zij zijn onvermijdelijk geworden door de ontwikke ling in het afgelopen jaar. Ik steun ze, mits zij alleen worden beschouwd als een onder deel van de weg naar de eenheid van geheel Duitsland". Soetoepo gearresteerd Van militaire zijde te Batavia is aan Aneta medegedeeld, dat dezer dagen de generaal-majoor van de T.N.I. Soetoepo door Nederlandse troepen is gearresteerd. Soetopo is gewond en in het hospitaal te Solo opgenomen. Hij was vroeger eerste luitenant^van het K.N.I.L., doch werd in 1935 uit de militaire dienst ontslagen. ATLANTISCH PACT Na twee etmalen „debat" kreeg de Gasperi toestemming om besprekingen te voeren (Van onze correspondent te Rome) Een stampvolle zaal, tribunes die uit puilden van nieuwsgierigen en politie, een vreselijk benauwde atmosfeer, papieren, tijdschriften, oude kranten, stof en vuil overal, dat was de aanblik van het Italiaan se parlement, achtenveertig uur nadat de zitting was geopend, op het ogenblik dus, waarop gestemd zou worden over het At lantisch pact. Iedereen was doodmoe. De afgevaardigden en ook vele ministers en onderstaatssecretarissen hadden het ge bouw niet verlaten, waren niet uit de kle ren geweest. Zij sliepen in de wandelgan gen en voor het buffet, in fauteuils en op sofa's. Maar toen na de bijna 180 sprekers van de communistische en sociaal-commu nistische partijen, die ieder tien minuten spraken het maximum dat in dit geval was toegestaan tenslotte Nenni het woord nam om het slotwoord der oppositie te spreken, bleek bij rechts en links de strijdlust onverminderd. Het was" half vier 's middags en Nenni had de tekst van het pact, zoals die enige minuten tevoren in de extra-editie was verschenen. Het doel van de obstructie was dus be reikt. Alvorens over te gaan tot de stem ming, of de regering al dan niet gerechtigd moest worden geacht om onderhandelingen te openen, had men de gelegenheid critiek te oefenen op de tekst zelve. Incidenten als wekker. Wij hebben in deze 48 uren zonderlinge taferelen gezien. Afgevaardigden die in de zaal rustig zaten te slapen, het hoofd rus tend op een gummikussen, dat ze eerst in een hoekje hadden opgeblazen, journalis ten, die rustig op de lange banken van de perstribune lagen, overtuigd dat het lawaai hen wel zou wekken, wanneer er een inci dent van betekenis ontstond, hetgeen ge middeld om de drie of vier uur gebeurde. Er was een bewonderenswaardige dame, die ik Donderdag om zes uur 's avonds zag plaats nemen op de publieke tribune (de zitting had toen 26 uur geduurd), die ik 's nachts om twee uur daar nog vond en die de volgende morgen om zeven uur als enige vrouwelijke belangstellende nog steeds op haar plaats troonde. Zij had dus achtereenvolgens ruim vijftig communisten horen zeggen, dat zij tegen het pact waren. De zitting werd ook een publieke vermake lijkheid. 's Nachts tegen drie uur verscheen een groep dames en heren in avondtoilet op een der tribunes. In de regeringsbanken zat slechts één minister of onderstaatssecretaris, in de rechtse sector was steeds een tiental af gevaardigden, die de wacht hielden om bij ieder incident hun slapende collega's te kunnen waarschuwen. Daar het gevaar be stond dat op een ogenblik, waarop de Ka mer bijna leeg was, de sprekers die nog aan de beurt moesten komen, zich terugtrokken zodat men onmiddellijk tot stemming zou moeten overgaan, hadden zich nog 265 spre kers van de Christelijk-democratïschc par tij doen inschrijven. Geen hunner heeft het woord gevoerd. In een plenaire zitting werd tenslotte tussen vier en vijf uur hoofdelijk gestemd en de regering werd met 342 tegen 170 stemmen gemachtigd besprekingen te voe ren over het pact. Nenni kondigde aan dat de strijd nu pas goed zal beginnen en dat alle middelen zul len worden gebruikt om de regering te beletten aan het verdrag, ook al is dit on dertekend, uitvoering te geven. Het begon met een daverend en allerdroevigst spek takel onmiddellijk na de stemming. De uitslag werd door de communisten met ge- jouw ontvangen. Daarna werden door links en rechts partijliederen gezongen. Plotse ling ontstond een conflict tussen Lupis van de Nenni-socialisten en een Christen-demo craat en een ogenblik later waren meer dan honderd Kamerleden in een vuistge vecht verwikkeld. Iemand wierp een zware houten schrijftafellade naar de tegenpartij. Gekneusd en met verfomfaaide kleren ver liet menig Kamerlid deze gedenkwaardige zitting. Het woord is aan S. W F. Margadant: Het grootste probleem voor een leraar is: de zaken tot de grootste eenvoud terug te brengen. Op de Centrale Begraafplaats voor de in Duitsland omgekomen oorlogsslachtoffers te Loenen zijn Maandag de stoffelijke resten van tien Nederlanders die voor het vaderland in Duitsland vielen, ter aarde besteld. Een vuurpeleton brengt saluut schoten boven de graven van in Duitsland gevallen militairen, en die hier thans opnieuw ter aarde besteld werdeni Rooms-rocle coalitie in België staat voor definitieve breuk Onze Brusselse correspondent telefoneer de ons hedenmorgen: Na een vergadering van het Belgische socialistisch partijbureau, waarvan het communiqué eerst gisteravond om 10 uur werd bekend gemaakt, is gebleken dat alle hoop op een voortzetting van de Rooms- Rode coalitie ij del is. Spaak is voornemens om tegen morgen avond de kabinetsraad bijeen te roepen om de plannen tot behoud van het budgetair evenwicht in détail te bespreken. De socia listische woordvoerders zijn evenwel cate gorisch in him commentaar en voorspellen een ontbinding van de coalitie nog voor 29 Mei. Ook de liberalen confereerden en stelden de basisprincipes op van hun verkiezings campagne. Deze zal steunen op het motto, dat de socialisten geen hechte dam vormen tegen het Marxistisch communisme, ter wijl anderzijds de katholieken te inner lijk verdeeld zijn om de langzame af glijding naar links tegen te houden, waar toe zij door hun alliantie met de socialisten gedwongen zijn. Men voorziet een liberale winst ten koste van de Katholieken, en eeh winst van de socialisten ten koste van de communisten. Deze laatsten kunnen thans niei meer reke nen op de vlottende massa van het volk, die in de naoorlogse jaren meer uit sympathie voor het Russische leger dan uit overtui ging voor de communistische idealen zijn stem op hen uitbracht. Amerikaanse militaire hulp voor Europa President Truman zal het Congres om grote vrijheid van handelen bij de verde ling van wapenen voor Europa verzoeken, wanneer het programma van militaire hulp aan het Congres wordt voorgelegd, aldus wordt te Washington vernomen. Het zou zijn bedoeling zijn niet door het Congres te worden gebonden om een bepaalde som voor elk land apart uit te trekken, doch te verzoeken om een totaalbedrag, dat hij zou kunnen verdelen naar goeddunken van het ministerie van Buitenlandse Zaken en naar eigen goeddunken. Naar men meent zal door deze methode in noodtoestanden voorzien kunnen wor den, mochten deze zich voordoen. Volgens de huidige schattingen zal het programma in het eerste jaar tussen 1 en iy2 milliard dollar kosten. Carl Vinson (democraat), voorzitter van de Huiscommissie voor de strijdkrachten, voorspelde dat het Huis van Afgevaardig den het plan zou goedkeuren. TRUMAN's PROGRAM. President Truman heeft op de Ameri kaanse conferentie van burgemeesters ver klaard, dat de huidige oppositie in het Congres tegen zijn program niet zou ver hinderen dat dit jaar „een groot aantal maatregelen voor het welzijn van het volk" zouden worden getroffen. Dit was zijn eerste verklaring "sinds de republikeinen in het Congres zijn pogingen om aan het „filibusteren" een einde te ma ken. hebben verijdeld. Plechtigheid op de nieuwe erebegraafplaats te Loenen Tien in Duitsland omgekomen Nederlanders begraven Op de nieuwe erebegraafplaats in Loenen op de Veluwe hebben gisteren tien Neder landers, die tijdens de bezetting van ons land in Duitsland om het leven zijn ge komen, hun laatste rustplaats gevonden. Vijf hunner werden met het katholieke begrafenisceremoniëel ter aarde besteld. In de rouwkapel werd in aanwezigheid van familieleden, de vrijwel voltallige raad van bestuur der Oorlogsgravenstichting en vertegenwoordigers van oud-illegale orga nisaties, een Requiemmis opgedragen door de hoofdlegeraalmoezenier kolonel mgr. H. J. J. M. van Straelen. Voor het altaar stond een katafalk op gesteld. gedekt door de Nederlandse drie kleur, waartegen een tweetal kransen was geplaatst, afkomstig van de Oorlogsgraven stichting en van de Nederlandse Vereniging van Oud-politieke Gevangenen uit de Be zettingstijd. Nadat in de kapel de absoute v.*as ge geven ging men naar de begraafplaats, waar vijf bruinhouten kisten met de stof felijke resten voor de graven waren ge plaatst. Daarbij bevond zich het stoffelijk overschot van de heer C. II. van Beuke ring, in leven marconist bij de K.L.M., die eertijds bij de Pelikaan-postvlucht deel van de bemanning uitmaakte. Drie vroe gere collega's waren op de dodenakker aan wezig. Om half drie volgde de teraardebestelling van vijf andere slachtoffers van de Duitse terreur, alle militairen, die met militaire eer werden begraven. Vooraf leidde in de kapel ds. J. H. Rawey een korte rouwdienst. Op de begraafplaats stonden 250 mili tairen uit Amersfoort in carré rond de graven opgesteld. Nadat de stafmuzïek van de Huzaren van Boreel de „Last Post" had geblazen, werden de kisten in de groeve neergelaten, waarbij een detachement militairen een eresalvo loste. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Weinig wind met voornamelijk in de nacht en vroege ochtend olaatselijk nevc-1 of mist. Overigens enkele over drijvende wolkenvelden en overwe gend droog weer. Iets zachter. 23 Maart: Zon oi) fi.38 uur, onder 13.57 uur Maan op 4.58 uur, onder 11.51 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1