Haarlems Dagblad Dr. Bradley Deense Tweede Kamer stemt toe in ondertekening van Atlantisch pact Doodvonnis aan Rauter voltrokken Senator Connally pleit voor handhaving der Marshall-hulp aan Nederland Batavia stelt onderzoek in naar het gebeurde te Peniwen Weerbericht 63e Jaargang No. 19202 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Eedactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 23 Maart 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en €>prccijtc Ijaarlcmscljc «Courant (Jtnno 1656) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE AMERIKAANSE GELEERDE dr. David Bradley heeft geen gelukkig ogenblik gekozen om de wereld van haar vier waandenkbeelden omtrent de atoom bom af te helpen. Want het is nu lente. Dat is een seizoen, waarin weinig belangstelling voor zulke hulp bestaat. Zo schoon, zo jong en levend, zo kleurrijk en zonnig is het dat de hele Bom een onwaarschijnlijk geval begint te worden. Wij geloven er niet meer in. De lente is bevorderlijk voor nieuwe waandenkbeelden; één daarvan is dat die bom er helemaal niet is. Hoe kan dat nu in zulk een blijdschap van ont wakende natuur? Hoe zou een wereld, die zo schoon is en ons zo gul haar nieuwe hoop en vreugde schenkt, een zo onzinnig ding bevatten? Er is geen plaats voor. Maar dr. Bradley denkt er anders over: die wijst ons ernstig terecht en wij moeten weer ,.met onze beide benen op de grond staan". Zo noemt men dat als men het heeft over kans op derde oorlog en zo. Ik heb nooit begrepen waarom. Het lijkt allemaal zinne loos, nadat er al twee wereldoorlogen ge weest zijn, en die beide benen op de grond zijn toch bedoeld als een beeldspraak voor nuchtere bezinning. Maar met dit,.soort ge dachten kan men dr. Bradley niet aan boord komen. Hij is een bommen-specialist. Als wij hem vroegen waartoe een eventuele derde wereldoorlog ons zou leiden zou hij waarschijnlijk het antwoord niet kunnen geven. E11 het is toch heel eenvoudig. Tot een vierde. Maar dat is zijn zaak niet; het is de zaak van de staatslieden der machtige staten. Het eerste waandenkbeeld der wereld op bomgebied schijnt te zijn, dat de bom een wetenschappelijk geheim zou wezen voor iedereen behalve de Amerikanen, Canade zen en Engelsen. Geen sprake van, zegt dr. Bradley: de Sovjet-Unie weet er ook alles van. Het tweede waandenkbeeld is, dat het Westen het fabrieksgeheim zou kunnen be waren. De Verenigde Staten hebben maar een voorsprpng van zeer tijdelijke aard. Ieder, die een atoomtoren kan bouwen, kan plutonium maken. Best mogelijk dat de Sovjet-Unie, met hulp van gevangen geno men Duitse geleerden, al atoomwapens fabriceert. Vraag u nu niet af of Westelijke spionnage in de Sovjet-Unie niet ontdekken kan, of er atoomtorens gebouwd zijn, want de zaak-Schreieder heeft wél duidelijk ge maakt dat wij de mogelijkheden der inter nationale spionnage niet begrijpen. Wij komen daar toch niet achter. Waandenk beeld III is, dat de atoomwapens absolute wapens zouden zijn. Neen. Zij zijn „onder hevig aan duidelijke beperkingen en be horen wel degelijk op tactische en strate gische wijze gebruikt te worden" zegt dr. Bradley. Enerzijds geeft dit een beetje op luchting, anderzijds krijgt men de indruk dat de geleerde voorlichter zich hier ge lukkiger had kunnen uitdrukken. Atoom wapens behoren namelijk helemaal 'niet gebruikt te worden. Maar het sparen van onze gevoelens is zijn vak niet en hij gaat rustig voort met ons van waandenkbeeld nr. 4 te betichten, namelijk dat de atoom wapens in werkelijkheid niet van zo groot belang zouden zijn. Er worden pogingen gedaan, zegt cü\ Bradley, om de „waarde" van de atoombom te verkleinen. Nu zijn wij er. Dat zou ik namelijk zo graag blijven doen: de betekenis van de atoombom verkleinen. Niets liever dan dat, opdat ik er iets toe kan bijdragen dat de mensen wat onbezorgder van de lente ge nieten. Ik heb er ook goede motieven voor. Op zichzelf doet die bom, zolang zij ergens ligt opgeslagen, geen kwaad. Als niet al leen de Amerikanen maar ook de Russen haar reeds gemaakt hebben weten de laat- sten heel goed, dat wanneer zij er mee zou den gaan gooien het antwoord niet zou uit blijven. Van enig afdoend afweermiddel is kennelijk geen sprake. Als de Amerikaanse geleerden het, zoals dr. Bradley, zeer wel mogelijk achten dat ook de Sovjet- Unie reeds atoomwapens maakt houdt dat in, dat de Amerikanen althans een grote kans op overeenkomstig antwoord zien, als zij er het eerst mee zouden gaan gooien. Dit leidt tot de eenvoudige slotsom, dat noch de Russen, noch de Amerikanen ertoe geneigd zijn. Ervaring met de niet-toepas- sing van chemische wapens in de tweede wereldoorlog heeft geleerd, dat men geen oorlogstuig gebruikt waartegen geen af doend afweermiddel bestaat. Dit verkleint de belangrijkheid van de atoomwapens on getwijfeld. Het zou wel eens kunnen blij ken, dat zij van helemaal geen werkelijke betekenis zijn omdat zij na de aanval op Japan in 1945 in het magazijn zal blijven. Het is lente. De hemel is blauw en de zon straalt. Het jonge leven springt naar buiten in de natuur. Laat u de vreugde om dat alles niet vergallen door gedachten aan een bom, waarvan het zeer wel mogelijk is dat zij nooit zal worden gebruikt. Ons leven is te kort en te kostbaar om het te laten overschaduwen door vrees voor een bom, die wellicht niet meer zal ontploffen. Dus: door een waandenkbeeld. Stel u voor dat over twintig jaar alle ouden van dagen zouden moeten denken: nou heb ik een kwarteeuw lang in angst gezeten voor die bom en het heeft helemaal geen zin gehad. Dr. Bradley hoopt dat- David Lilienthal welk een poëtische naam! die voor zitter van de commissie voor atoom-ener gie is, toestemming zal' krijgen om 'de ana lyse van de uitwerking van atoomwapens I tè publiceren. Laat hij dat doen. Als de bom niet gebruikt wordt zal hij niet belangrijk I zijn. En daar gaat het om. R. P. Meer rebellen-actie in Indo-China De staf der Franse strijdkrachten in het verre Oosten deelt mede: „Sedert de eerste helft van Maart wordt een toe nemende agitatie waargenomen op het Ton kin-front. Onze posten in de streken ten Noorden van Langson en ten Oosten van' Laokay worden vaker aangevallen door steeds talrijker wordende benden rebellen. Men heeft opgemerkt, dat benden commu- nistischgezinde Chinezen zich bij de rebel len hebben aangesloten. De verdedigingslinie, die werd ingericht om het hoofd te bieden aan deze aanvallen is doeltreffend gebleken. De opmars van de Chinezen en de Vietminh-rebellen kon in de bergen worden belemmerd en op de Franse verdedigingsstellingen tot staan Worden gebracht". Bijeenkomst van ministers te Washington geeft gelegenheid tot vérstrekkend overleg De Deense Tweede Kamer heeft met 119 tegen 23 stemmen haar goedkeuring gehecht aan toetreding van Denemar ken tot het Atlantisch pact. De goedkeuring werd gegeven dooi de aanvaarding van een resolutie waarin de minister van Buitenlandse Zaken, Rasmussen, voor de regering de bevoegdheid verzocht het pact te on dertekenen. Een Kamerlid onthield zich van stemming en zeven waren afwezig. Men verwacht, dat de resolutie morgen in de Eerste Kamer geen tegenstand zal ondervinden. Men is van oordeel, dat Ras mussen aanstaande Dinsdag of Woensdag voor de ondertekening naar Amerika zal vliegen. De ministers van Buitenlandse Zaken van vier tot de Westelijke Alliantie beho rende mogendheden zijn naar Washington vertrokken voor de ondertekening van het Atlantisch verdrag op 4 April. Met de „Queen Mary" Zijn de Britse, Bel gische, Nederlandse en Luxemburgse mi nisters van Buitenlandse Zaken Bevin, Spaak, Stikker en Bech vertrokken. Uit Parijse bron wordt vernomen dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schumpn, voornemens is 30 Maart per vliegtuig naar Washington te vertrekken. President Truman heeft bekend gemaakt de plechtigheid te zullen bijwonen. Minister Acheson zal voor de Verenigde Staten tekenen. Andere onderwerpen. De diplomatieke medewerker van Reuter schrijft: „Men verwacht dat de ministers Bevin en Acheson, wanneer zij elkander in April te Washington ter gelegenheid van de ondertekening van het Atlantisch ver drag zullen ontmoeten, grondig het vraag stuk van de Griekse burgeroorlog zullen bespreken. Diplomatieke waarnemers ver moeden, dat Bevin en Acheson nieuwe methoden om de guerilla-troepen te bestrij den zullen bespreken, ofschoon dit geen rechtstreekse actie door Britse of Ameri kaanse troepen inhoudt. Waarnemers zijn van mening dat de Franse, Britse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken de volgende on derwerpen zullen bespreken: De veiligheid van het Midden-Oosten, dit vraagstuk zal worden gekoppeld aan een bespreking -van de voorstellen die kortge leden door de Turkse en Griekse ministers van Buitenlandse Zaken zijn gedaan voor het sluiten van een verdrag voor het Mid dellandse Zee-gebied. In het kader van deze bespreking zou dan tevens het Griekse probleem worden besproken; De voormalige Italiaanse koloniën. Dit zal één van de eerste vraagstukken zijn, welke door de assemblées der Verenigde Naties, die op 5 April bijeen komt, moet worden besproken. Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten nemen hierin een ver- DEN HAAG, 25 Maart (A.N.P.) Heden ochtend vroeg is het doodvonnis voltrok ken aan de gewezen „Höhere SS- und Polizeifiihrer" en „Generalkommissar für das Sichcrheitswesen" Rauter. Rauter was door het Bijzonder Gerechts hof in Den Haag tot de doodstraf veroor deeld. Dit vonnis werd bekrachtigd door de Bijzondere Raad van Cassatie. Een ver zoek tot herziening van het vonnis, dat door Rauter was ingediend omdat naar zijn mening na de behandeling van de zaak enige nieuwe feiten aan het licht waren gekomen, werd door de Bijzondere Raad van Cassatie afgewezen. Op de gratieverzoeken, ingediend ten behoeve van Rauter, is bij Koninklijk Be sluit afwijzend beschikt. Deze gratieverzoeken waren ingediend buiten voorkennis van Rauter, zo wordt uit Den Haag nader medegedeeld. De Veiligheidsraadsresolutie Den Haag nam een voorlopig besluit 's-GRAVENHAGE, 25 Maart (ANP). Naar wij van zeer bevoegde zijde ver nemen, heeft de Nederlandse regering gis teravond een voorlopig besluit geformu leerd naar aanleiding van de Canadese motie in de Veiligheidsraad. Dit voorlopig besluit is om advies ge zonden naar dr. Beel en dr. Van Royen. De regering stelt zich voor om Maandag aan staande na advies van bovengenoemden te hebben ingewonnen tot een definitief be sluit te komen. Voorts vernemen wij nog, dat dr. Van Royen zich bereid verklaard heeft om, in dien de regering mocht besluiten tot het deelnemen aan een preliminaire conferen tie in Batavia, als voorzitter van de Ne derlandse delegatie op deze conferentie op te treden. AANKOMST „WILLEM RUYS" EN „SIBAJAK" Het m.s. „Willem Ruys" wordt in de nacht van Zondag op Maandag te Rotter dam verwacht. De ontscheping begint Maandagmorgen om 8 uur. De „Sibajak" zal waarschijnlijk Dinsdag of Woensdag in Rotterdam aankomen. De gezagvoerder, kapitein A. Gravemaker, gaat dan, na 37 jaren voor de Rotterdamse Lloyd gevaren te hebben, met pensioen. ARRESTATIES IN BOMBAY De politie te Bombay heeft de afgelopen week 85 personen gearresteerd, die, naar men gelooft, betrokken zijn bij een georga niseerde terreurbende in de stad. Onder de arrestanten bevinden zich zeven leden van de revolutionnaire party van India. schillend standpunt in. Mogelijk zal er naar worden gestreefd, dat de drie mogendheden tot één gemeenschappelijke gedragslijn komen; Duitsland. Tijdens de besprekingen, die te Londen door vertegenwoordigers der drie mogendheden over dit vraagstuk zijn ge voerd, is geen overeenstemming bereikt over het bezettingsstatuut, het vraagstuk der ontmanteling en het probleem van de verboden industrieën; Zuid-Oost-Azië. Waarschijnlijk zal wor den gesproken over de wijze waarop de communistische opmars in dit gedeelte van de wereld tot staan moet worden gebracht. Dit vraagstuk zal vermoedelijk aan het Chinese probleem worden gekoppeld. De mogelijkheid bestaat, dat de ministers Bevin en Acheson zullen spreken over het opstellen van 'n vredesverdrag met Japan." Weldra communiqué over grenscorrecties Zonder geografische bijzonderheden Naar aanleiding van de berichten over grenscorrecties verklaart men van welin gelichte zijde in Den Haag, dat binnen enkele dagen de regeringen der zes mo gendheden (Amerika, Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen) een gemeenschap pelijk communiqué zullen uitgeven, dat echter geen geografische bijzonderheden omtrent de grenscorrecties zal bevatten. Over de toewijzing der grenscorrecties is te Parijs niet meer gesproken, daar over dit onderwerp reeds geruime tijd geleden beslissingen door de zes mogendheden wa ren genomen. De besprekingen te Parijs betroffen alleen kwesties van technische en juridische aard, waarover bij uitvoering der grenscorrecties overeenstemming moest zijn bereikt. Nederlandse mijnbouwdeskundigen ach ten het zeer onwaarschijnlijk dat Neder land aanspraak zou hebben gemaakt op een gebied bij Geilenkirchen. De zich daar bevindende kolenmijnen zijn oud en uitge werkt. Toen Winston Churchill Woensdag aanboord van de „Queen Elizabeth" in New York arriveerde, werd hij opgewacht door een honderdtal demonstrerende mannen en vrouwen, die in koor riepen: .Geen Noord-Atlantisch pact. Ga terug. Churchill", terwijl zij borden mei anti-oorlog-opschriften meevoerden. De demonstratie was georganiseerd door de Vereniging voor AmerikaansSovjet-Russische Vriendschap. „Stopzetting zou in hoge mate onverstandig zijn*' Bij de opening van het debat in de Ame rikaanse Senaat over het wetsontwerp tot voortzetting van de Marshallhulp aan Europa heeft senator Tom Connally, de voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heden verklaard dat het economische herstel moet preva leren boven elk militair program voor Europa. Hij drong aan op goedkeuring van het volle bedrag van 5580 cnillioen dollar, dat de commissie heeft voorgesteld en hij voeg de hieraan toe: „wij verwachten niet, dat wij dit program na Juni 1952 zullen voort zetten." „De hulp, die volgend jaar zal worden verstrekt, moet aanzienlijk beneden de 5 milliard dollar liggen." Met betrekking tot de vrees, dat hulp aan Nederland zou bijdragen tot de Nederland se operaties in Indonesië zei Connally: „Volgens de door ons verkregen inlichtin gen hebben de Nederlanders geen grote militaire uitgaven gedaan boven hun uit gaven voor dit gebied voor de 21ste Decem ber van het afgelopen jaar. Tevens is ge meld, dat deze operaties worden bekostigd uit andere opbrengsten en niet ten laste komen van de nationale begroting van Ne derland. Onder deze omstandigheden schijnt het de commissie in de hoogste mate on verstandig toe om de hulp aan Nederland af te breken, zodoende het Nederlandse herstel te ontwrichten en het gehele Euro- pese-herstelprogramma ernstig te belem meren." Connally zeide dat het een „tragische fout" zou zijn de hulp aan Engeland af te snijden. Er zijn geen bewijzen dat Engeland zich schuldig maakt aan „trouwbreuk" of zulks in overweging heeft. Senator Kern (republikein voor Missouri) vroeg of het Spanje waarschuwt Portugal Naar verluidt zal Spanje de geldigheid van het Iberisch pact aanvechten indien Portugal tot het Atlantisch pact toetreedt. Men zei in Madrid dat hoewel de Spaanse regering dankbaar is voor het Portugese standpunt, dat Spanje dient te worden uit genodigd om aan het Atlantische Pact deel te nemen, het afzonderlijk toetreden tot dit pact door Portugal een schending zou betekenen van het Iberisch pact van weder zijdse vriendschap. Officiële kringen merken op dat gedu rende de afgelopen oorlog het Iberisch blok van onschatbare waarde voor beide landen is gebleken, doch dat het zijn be tekenis zal verliezen indien Portugal het Atlantisch Pact zou ondertekenen zonder Spanje. (U.P.) Mijnwerkersstaking in V.S. ten einde De Amerikaanse mijnwerkers hebben van Lewis, de leider van het mijnwer kersvakverbond, opdracht ontvangen Maandag naar het werk terug te keren. Zij zijn sinds 14 Maart in „staking" ter herdenking van de omgekomen of gewonde mijnwerkers. De staking was bedoeld als protest tegen de benoeming van Boyd als directeur van het federale mijnbouw- bureau. kan worden gerijmd met de voorwaarden van het lidmaatschap van het Atlantische pact indien Engeland oorlogsgoederen of potentiële oorlogsgoederen naar Oost- Europa zou zenden. Vandenberg zeide, dat de Marshall-lan den in overeenstemming handelen met vele kanten van de Amerikaanse handelspoli tiek ten opzichte van Oost-Europa. Hetzelf de geldt voor. Engeland. Door het Atlantische verdrag te tekenen zou Engeland eveneens een speciaal memo randum aanvaarden, waarin wordt uiteen gezet, dat de handelsverdragen niet in con flict met het doel van het Atlantische pact mogen komen. Reuter tekent aan, dat de regering goede hoop heeft, dat het regeringsontwerp bin nen twee dagen zonder amendement wordt aanvaard. Nieuw zendstation voor radio-Berlijn Twee April zal radio-Berlijn (onder Sovjet-contróle) officieel een zendstation bij Königswusterhausen, 15 km ten Zuiden van Berlijn, inwijden. De zender zal ster ker zijn dan die welke op last der Fransen het vorig jaar December opgeblazen werd, zo deelde de onder-directeur Girnus mede. De Sovjet-autoriteiten hebben de bouw met alle middelen gesteund. Vandaag begint de Amsterdamse Verkeers politie weer een grote actie voor veilig verkeer. Iets nieuws zijn daarbij de ver- keersthermometers, zuilen v%n drie meter hoogte, waarvan er op 20 plaatsen in de stad een geplaatst is en op welke men kan zien hoeveel verkeersongevallen in de hoofdstad gebeuren. Hogere defensiekosten in België „als blijk van goede wil" Europees verdedigingsplan te Londen bestudeerd De Belgische minister van Defensie, ko lonel Raoul de Fraiteur, heeft tijdens een debat in het parlement over de begroting van defensie verklaard dat het Atlantisch verdrag „het uitgangspunt vormt voor het aanbreken van een nieuw tijdperk in aan gelegenheden betreffende de landsverdedi ging". Hij voegde hieraan toe dat er sa menwerking zou bestaan tussen de volken, gebaseerd op ongekend grote hulpbronnen en een solide overeenstemming, waardoor de stex-ken de zwakken zouden helpen. Minister De Fraiteur verklaarde verder nog dat „het Belgische volk erop voorbe reid moet zijn de militaire uitgaven te zien stijgen. Het zal blijk moeten geven van zijn goede wil, door zich een krachtige in spanning te getroosten". De Belgische defensie-begroting voor 1949 sluit op een bedrag van 6400 millioen francs, hetgeen neerkomt op 17% van het geheel der staatsuitgaven. Manoeuvres van „West-Europees leger" In weerwil van de strikte geheimhouding in de militaire kringen der vijf landen van het Brusselse pact meent men te weten, dat de verdedigingsraad ter vergadering te Londen gisteren een herbewapeningsplan voor West-Europa' heeft onderzocht, over eenkomstig de instructies die door de ad- viserende raad der vijf aan de verdedi gingsraad zijn gegeven. De verdedigingsraad zou bovendien ge werkt hebben aan een plan voor grote lucht- en vlootmanoeuvres, die de strijd krachten van de Westelijke Alliantie in het begin van de zomer zouden houden. Deze manoeuvres zouden plaatsvinden in de Noordzee en in het Kanaal en een landings poging op de Zuidkust van Engeland om vatten. Hef woord is aan Alfred.de Vigny: De kunst is een keuze uit de waarheid. V.S. beschuldigen Rusland Het Amerikaanse ministerie van buiten landse Zaken heeft de Sovjet-Unie in een rapport dat in krachtige bewoordingen is gesteld, er van beschuldigd, dat zij bevreesd is, haar bevolking een juiste indruk te ge ven van Amerikaanse vrijheden en levens- standaard. De bevolking der Sovjet-Unie wordt verhinderd, door contact met het buiten land vergelijkingen te trekken met de toe standen in de Sovjet-Unie, aldus het rap port. Uit het mislukken van na de oorlog door de Verenigde Staten ondernomen pogingen om uitwisseling van studenten, geleerden en publicaties tot stand te brengen, trekt het rapport de slotsom: „De Sovjet-i*ege- ring vreest vrije uitwisseling van denk beelden, omdat zij beseft, dat 30 jaren communisme de geduldige bevolking der Sovjet-Unie nergens een levensstandaard heeft verschaft, die de levensstandaard van de arbeiders in de Verenigde Staten nabij komt". „Bekende communistische propagandis ten" krijgen visa voor de V.S., terwijl de Sovjet-regering nooit een internationale bijeenkomst waar politieke zienswijzen in ruime verscheidenheid vci-tegenwoordigd zijn, binnen haar grenzen heeft toegelaten, aldus het rapport. Het Kremlin moet de Russen ieder contact met het buitenland afsnijden „om zijn burgers er toe te bren gen de kennelijke mislukking van het Sovjet-stelsel te dragen en tenminste pas sief te aanvaarden". Ook moeten „licht beet te nemen sympathiserenden met de Sovjet-Unie buiten de grenzen onkundig gehouden worden van de werkelijke toe standen, die in de Sovjet-Unie heersen", aldus het rapport. BATAVIA. 24 Maart. (Aneta). Naar aanleiding van de mededelingen van het persbureau van de Nederlands Hervormde Kerk over wreed optreden van Nederlandse militairen in Peniwen op Java wordt officieel in Batavia mee gedeeld, dat bij geen enkele officiële militaire of civiele instantie in Batavia bij ontvangst van het in Nederland ge publiceerde bericht over deze kwestie iets bekend was. Uiteraard züix onmid dellijk telefonisch inlichtingen ge vraagd bii de betrokken militaire autoriteiten van Oost-Java. Hierbü bleek, dat het rapport van de predi kant van Peniwen eerst op 18 Maart door de troepeneommandant van Ma- lang is ontvangen. De troepencomman dant stelde aanstonds een onderzoek in dat nog niet is beëindigd. Het is te betreuren, aldus gaat de offi ciële verklaring uit Batavia verder, dat een dergelijke mededeling door het pers bureau van de Nederlands Hervormde Kerk gepubliceerd is zonder dat van te voren ook maar een poging gedaan werd om zich van de juistheid van ae ontvan gen berichten te vergewissen. Ten aanzien van de feiten kan voorshands alleen het volgende aan de hand van een patrouille rapport worden meegedeeld: Bij het zie kenhuis van Peniwen werd vuurcontact verkregen met een bewakingsgroep, die deel bleek uit te maken van een bende, welke naar schatting van de bevolking 500 man sterk was. Bij het eerste contact wer den vyf leden van de groep gedood. Bij een daaropvolgende zuivering van het zie kenhuisgebouw vluchtte de bende in alle richtingen, waarbij nog zes man vielen. Acht verplegers en elf verpleegsters wer den in arx-est gesteld. Nadere bijzonder- Guerilla-activifeit op Java luwt niet Het Dagblad te Batavia, dat onlangs meldde dat aldaar een Nederlandse com munist zou zijn gearresteerd omdat hij een terreur-organisatie leidde en in het bezit zou zijn geweest van wapens en explosie ven bericht thans, dat deze man een twin tig-jarige deserteur uit het Nederlandse leger is, afkomstig uit Anlo (Drente). Hij zou een jaar geleden uit Nederland zijn gekomen en gedeserteerd zijn, omdat zijn kameraden wel promotie maakten en hij niet. Hij stelde zich daarop in contact met de TNI en werd daarbij ingelijfd. Onder de schuilnaam Haroen opereerde hij ver volgens in Batavia. Over de guerilla-activiteit op Java meldt Aneta. dat het station Maos bij Tjilatjap door Indonesiërs in brand is geschoten. In dezelfde nacht zijn ook de stations Soem- piah en Kemrandjan afgebrand. In het Zuiden van Midden-Java zijn de guerilla's zeer actief. De pasar van Desa Kedoen- gredja werd bezocht door een groep ge wapende mannen die de mensen dwongen alleen republikeins geld als betaalmiddel te gebruiken. Op de weg Poerwokerto- Tjilatjap zijn twee trucks met automati sche wapens beschoten. Een auto wist te ontkomen doch de ander ging in vlammen op. Er viel één dode en de lading geraakte in handen van de guerilla's. Een detachement van de Negara-politie in het Banjoewangische werd onlangs aan gevallen door een groep van 60 Indonesiërs. Gedurende drie kwartier werd er hevig gevuurd. De politie verloor een man, de Indonesiërs twee. Ook bij Malang had een gevecht plaats tussen politie en guerilla's. Op de weg van Malang naar Soerabaja werden auto's en bussen aangehouden. De Chinese passagiers werden gedwongen hun geld af te geven. Van de rubber-onderneming Kiara Pandjung is een gebouw in vlammen op gegaan. Voorts is de sneltrein Banjoewangi Soerabaja tot ontsporing gebracht. Er deden zich hierbij geen ongevallen voor. De brug van Pandjoenan naar Probolinggo is door guerilla's opgeblazen. heden zullen bekend worden gemaakt, zodra het onderzoek is afgesloten. Ten aanzien van het bericht inzake de zuiveringsactie te Peniwen verneemt Aneta nader, dat het onderzoek naar deze aan gelegenheid was vertraagd, daar de be trokken commandant thans ernstig ge wond in het ziekenhuis te Kediri ligt. Het vrouwelijk personeel van het ziekenhuis te Peniwen werd daags na de botsing onder leiding van dr. Slamet overgebracht naai- Soember Poetjoeng: het aangehou den mannelijk personeel werd op 20 Fe bruari naar Soeloeredjo vervoerd. Na het verhoor dat. naar gemeld wordt, geen ge gevens ten nadele van de troep opleverde, werden de aangehoudenen omstreeks eind Februari-begin Maart vrijgelaten. Maarschalk Boelganin van zijn functie ontheven Wassilefski "thans minister voor het Russische leger Radio-Moskou meldde Donderdagavond, dat maarschalk Boelganin is ontheven van zijn functie als minister van de Sovjet- Russische gewapende macht. Maarschalk Wassilefski is in zijn plaats benoemd. Maarschalk Boelganin blijft een der vice- premiers. Maarschalk Wassilefski werd van zijn functie als chef-staf ontheven in Novem ber j.l., omdat hij „met werk overladen" was. Wassilefski is 47 jaar. Hij werd in 1943 chef-staf na het succes van het te genoffensief te Stalingrad, waarin hij maax'schalk Zjoekof's rechterhand was. Hij maakte de plannen voor de zeer snelle overwinning op de Japannezen in Mands- joerije in 1945. Maarschalk Nikolai Boelganin was mi nister van de Sovjet-Russische gewapende macht sedert Maart 1947, toen hij de post van maarschalk Stalin overnam. Hij is 53 jaar. Hij werd in 1942 benoemd tot luite- r.ant-geneiraal van het leger. Hij is voor malig vice-president van de raad van volkscommissarissen. Van 1944 tot 1948 was maarschalk Boel ganin vice-commissaris voor Defensie en van 1946 tot 1947 vice-minister voor de Gewapende Macht. In Maart 1947, onmiddellijk na zijn be noeming tot minister van de Gewapende Macht, werd hij vice-voorzitter van de ministerraad. In November van hetzelfde jaar werd hij bevorderd tot maarschalk van de Sovjet-Unie Behalve vice-premier is maarschalk Boelganin tevens lid van de staatsraad voor de Defensie en van het praesidium van de Moskouse Sovjet. Succes van Birmese regeringstroepen Officieel is medegedeeld, dat de Bir mese regering een nieuw offensief heeft ingezet tegen de opstandige Karens en com munisten in het gebied van Mandalay. De regeringstroepen zouden Amarapoera, on geveer twaalf kilometer ten Zuiden van Mandalay, heroverd hebben. AANHOUDEND FRAAI WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Droog weer met weinig bewolking. Zwakke wind hoofdzakelijk uit rich tingen tussen Oost en Zuid. Tamelijk koude nacht met plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag zonnig en zacht weer. 26 Maart: Zon op 6.30 uur. onder 19.02 uur Maan op 6.03 uur, onder 15,34 uur I OOCCOCCCOXCOCOOOtXICOXC<»OCCCOC coooooocooocoooceooooooc

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1