OF SLA HOORT SALATA 3 Loonpeil in de Beneluxlanden wordt voorlopig nog niet gelijk Verlovingsringen Amsterdamse ambtenaren werden verdach van onregelmatigheden op Schiphol c DIEPVRIES- FRUIT! Wereldnieuws VRIJDAG 25 MAART 1949 EERSTE KAMER Taak der rijksbemiddelaars kan niet aan de Stichting van de Arbeid opgedragen worden (Van onze parlementaire redacteur) Bij zijn verdediging, van de begroting van Sociale Zaken heeft minister J o e k e s onder andere gesproken over het loonpeil in de Benelux-landen. In België is het loonpeil twintig procent hoger dan bij ons. In Luxemburg, dat met België al 25 jaar een economische unie heeft, is het een stuk lager. Met andere woorden, als de Benelux-unie in werking treedt, valt nog niet terstond gelijkheid van lonen te verwachten. Men zal daarom het onderzoek naar dit vraagstuk, waarbij onder andere ook de kwestie van de koop kracht aan de orde komt, moeten voortzet ten. Op de Haagse conferentie is men over eengekomen te laten nagaan of het moge lijk is het geheel van de sociale verzeke ringslasten op een gelijk peil te brengen. Minister Joekes verklaarde vervolgens dat een interdepartementale commissie zal hebben na te gaan, hoe een eventuele mas sale werkloosheid moet worden opgevan gen. Het zorgen voor voldoende werkge legenheid dus voorkomen van werkloos heid is het belangrijkste. Hieraan wijdt niet slechts één minister, maar het kabinet in zijn geheel de nodige zorg. Terloops stipte de minister nog aan, dat de heer Brandenburg (Comm.) over het hoofd had gezien dat sinds eind Januari het aantal werklozen was gedaald van 80.000 op 77.000. In de gegeven omstandigheden is, naar de bewindsman betoogde, een beheerste loonpolitiek de meest gewenste. In het bij zonder ook met het oog op onze uitvoer- mogelijkheden is thans een sober maar tevens sociaal gerechtvaardigd loonpeil on ontbeerlijk. Zolang de lonen beheerst wor den moet volgens de minister hierbij een centraal orgaan, dat het geheel kan over zien, zeggenschap hebben. Met alle waar dering voor de Stichting van de Arbeid kan men de taak van de rijksbemiddelaars toch niet aan haar overdragen, omdat de stich ting niet het gehele bedrijfsleven omvat. Ter geruststelling van de heer Branden burg verzekerde de minister dat op grond van de zonder enige politieke bijbedoeling verzamelde gegevens gebleken was dat de gulden toeslag voldoende en een „harde'" gulden was, namelijk met werkelijke koop kracht. Tot de heer Brandenburg zeide de minister, dat hier de bejegening van de arbeiders niet hard is, anders als in zekere andere landen, waar de hier wel aanwezige vrijheid van spreken en van critiek ont breekt. In tegenstelling tot de heer De Bruyn (K.V.P.) meende minister Joekes, dat het, op behoorlijke wijze opgebouwde en niet in een jaagsysteem ontaardende tariefstelsel (waaraan namelijk een maxi mum wordt gesteld), de arbeiders-eer al lerminst aantast. Voor de omstandigheid, dat de hogere salarissen niet onder de loon- beheersing vallen, kan als compensatie gel den de hogere belasting die daarvan door ons progressie-stelsel betaald moet worden. Evenmin als de heer Oosterhuis (Arb.) kon de minister in een aantal stakingen in Amsterdam nauwelijks enig sociaal-econo misch doel zien. Tot de heer Brandenburg zeide hij dat in strijd met wat de arbei ders-eer zou vereisen in tal van gevallen werkwilligen zijn lastig gevallen. Na deze opmerking gaf de minister te kennen veel te voelen voor wat langere vacanties voor jonge arbeidskrachten. De heer Lieshout (K.V.P.) moest vernemen, dat kortere ar beidstijd voor verpleegsters niet mogelijk is door gebrek aan verplegend personeel. Evenals prof. Molenaar (V.V.D.) vond de minister dat het in het algemeen aanbeve ling verdient, internationale arbeidscon- venties te ratificeren, ook al moet men daarbij over eigen bezwaren heenstappen. Wanneer hij een ontwerp voor de herzie ning van de sociale verzekeringen bij het parlement zal indienen, kon de minister niet zeggen, maar als het te lang duurt wil hij wel denken over afzonderlijke indiening van een nieuwe regeling op het gebied van de ouderdomsvoorziening. Die zou dan met ingang van 1 Oetober 1950 rechtskracht moeten hebben. Tenslotte hield minister Joekes, spreken de over het onderwerp volksgezondheid zich nog bezig met de kwestie van de schoolartsendiensten, met name over het ontbreken van zulk een dienst in de pro vincie Limburg. NIEUWE DIENSTREGELING OP BATAVIA-ROUTE. Met ingang van 3 April zullen de vlieg tuigen van de Bataviaroute der K.L.M. in- plaats van op Maandag, Donderdag en Za terdag, op Zondag, Woensdag en Vrijdag van Schiphol vertrekken. Des Zondags gaat het „slaapvliegtuig" naar Batavia, des Woensdags het vliegtuig met vier en een halye ton post en des Vrij dags een toestel met twintig passagiers en anderhalve ton post. ROTTERDAMSE GOODWILL- DELEGATIE UIT SCANDINAVIë TERUG Met het K.L.M.-vliegtuig uit Kopenha gen arriveerde Donderdagmiddag op Schip hol de Rotterdamse goodwill-delegatie, die onder leiding van burgemeester Oud een bezoek aan Scandinavië heeft gebracht. Burgemeester Oud was zeer tevreden over het verloop van de reis. Men bezocht Kopenhagen, Gothenburg, Stockholm Oslo. De leden der delegatie hebben gespro ken met autoriteiten uit Scandinavische scheepvaartkringen. Over de resultaten hiervan was men zeer voldaan. Het Rot terdams Philharmonisch orkest onder lei ding van Eduard Flipse gaf in dezelfde plaatsen concerten, waarbij onder meer werken van Nederlandse componisten ten gehore werden gebracht. W A T K A S Wij maken iets bijzonders in Zonder enige verplichting kunt U deze bewonderen K A N K A N A L L E E N (Adv.) De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8,00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Symphonie van Schumann. 9.30 Operette muziek. 10.00 Voor kleuters, 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.15 Piano en orgeL 12.30 Weerpraatje. 12.33 Promenade-orkest. 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Voor de strijdkrachten. 13.30 Promenade orkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Kamerorkest en zang solist. 15.10 Muziekcursus. 15.30 Kamer orkest. 16.00 Kleuterzorg. 1810 Harmonie orkest. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Reportage SW—AGOVV. 18.15 Week overzicht. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.15 Kath. Thuisfront. 19.25 Lichte muziek. 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 20.05 De gewone man. 20.13 Rondo van Mozart (orkest en piano). 20.20 Lichtbaken. 20.50 Orkestwerken van Haydïi en Saint Saëns. 21,00 „Negen heit de klok". 21.45 Radio estafette. 22.00 Weekend-serenade. 22,30 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.25 Pianocon cert no. 4 in C van Beethoven. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 8.50 Franse mu ziek voor orkest en piano. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.40 Liederen van Brahms. 12.00 Operettemuziek. 12.30 Weer praatje. 12.33 Bioscoopoi'gel. 13.15 Kalender. 13.20 Dansorkest. 13.45 Cowboy Rhapsody. 14.00 Voor de A.J.C. 14.20 Tito Schipa zingt. 14.30 Kon. Mil. Kapel. 15.00 Fries program ma. 15.25 Werken van Richard Wagner. 16.10 „Komt u binnen". 16.25 Vrouwenkoor. 16.45 Sportpraatje. 17.00 U.S.A.-cabaret. 17.30 Om en bij de twintig. 18.15 Populaire liedjes. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Lezing „Eenheid in de wereld". 19.45 „Passepartout". 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Orkest en fluit- solist (opera- en balletmuziek). 21.00 Socia listisch commentaar. 21.15 „Maart roert zijn staart". 22.00 Lichte muziek. 22.25 Schetsen uit het leven. 22.40 Accordeola. 23.15 Dans muziek. De Belgische Ambassadeur te 's-Gravenhage Zijne Excellentie E. Graeffe, overhan digt op de ambassade aan jhr. mr. F. Beélaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, het Grootlint in de Leopoldsorde, de hoogste Belgische onderscheiding. Nieuwe toepassing van de kleurenlithographie De Nederlandse uitgever van bibliofiele werken A. A. M. Stols uit den Haag is bezig met een belangwekkende uitgave van Rimbauds „Une saïson en enfer", die ge ïllustreerd wordt met kleurenlithogra- phieën van Louis Favre. Reeds lang voor de oorlog - zo vertelde de heer Stols - stond in Frankrijk de kleu renlithographie voor de illustratie van boe ken in hoog aanzien. Deze techniek is ech ter in ons land, voorzoverre zij er een be staan heeft gehad, ten gronde gegaan. Het vorige jaar kwam de heer Stols in aanraking met de Franse kunstenaar Louis Favre, die hem een aantal losse litho's in kleuren liet zien. Deze litho's die, hoewel modern, toch volkomen begrijpelijk waren, boeiden de heer Stols dermate, dat hij op de gedachte kwam, eens een dergelijke po ging in Nederland te wagen. Hij verzocht Favre derhalve, een illustratie voor het bo vengenoemde boek van Rimbaud te ma ken, hetgeen geschiedde. Bij het ontwer pen bezigt Favre een merkwaardig pro cédé namelijk dat van de „wasverfschilde- rijen". Reeds de oude Egyptenaren ge bruikten voor het portretteren van hun overledenen gekleurde was en het is Favre geweest, die deze techniek min of meer deed herleven. Nu was het de moeilijkheid om een druk kerij te vinden, die deze handpersdrukken want het bewuste litographeren geschiedt geheel met de hand - zou kunnen vervaar digen. Na enkele pogingen in Amsterdam te hebben gedaan, kwamen de heren Stols en Favre tenslotte bij een drukkerij in Den Haag terecht, waar een bekwame bedrijfs leider hef personeel voor het vervaardigen dezer handpersdrukken „persklaar" wist te maken. Thans arbeidt men daar onder toezicht van Favre reeds een jaar aan deze litho- graphieën. Het werk zal nu spoedig gereed zijn. „Une saison en enfer" zal in totaal tien of twaalf illustraties bevatten. Door de grote kosten, die zulk een editie met zich meebrengt - alles is tenslotte hand werk - zal de oplage zeer beperkt zijn. In de handel komen niet meer dan 130 exem plaren, waaronder 30 luxe en 100 „gewo- exemplaren. In het eerste exemplaar zullen de originele wasschilderijtjes wor den gelegd, die Favre voor de uitgave ge maakt 'heeft. Hoewel dit systeem van illustratie dus verre van goedkoop is, is het in Frankrijk toch zeer gezocht. De drukkerij wil na de Franse editie, welke de heer Stols uitgeeft, voor eigen rekening met een zelfde op lage in het Engels komen onder de titel: „The season in heil". Nogmaals afschaffing der textieldistributie gevraagd De Zuidelijke afdelingen van de Neder landse Katholieke Vakbond voor de Tex- lieldétailhandel hebben aan de minister van Economische Zaken telegrammen ge zonden, waarin ook zij met klem om af schaffing der textieldistributie verzoeken, mede wegens „de onhoudbare toestand in de grensstreken". Voorts verklaren de besturen in een te legram aan de minister, dat de handhaving van de z.g. organen van de commissie Woltersom voor het vrije organisatie-leven in de middenstand, dat door de minister voortdurend wordt aangemoedigd, een ern stige hinderpaal is en een organisatorische chaos bestendigt. De besturen verzoeken de minister een spoedige liquidatie of reorga nisatie van deze organen te willen bewerk stelligen. HAARLEMSE RECHTBANK Op de rol voor de strafzitting van de Haarlemse rechtbank stonden Donderdag middag de namen van twee ambtenaren van Publieke Werken uit Amsterdam, die aan het einde van het vorig jaar waren aangehouden, omdat zij verdacht werden van verduistering van goederen, welke aan de gemeente Amsterdam behoorden en op Schiphol lagen opgeslagen. Een van hen was ook valsheid in geschrifte ten laste gelegd en de andere het bewegen van een aannemer tot afgifte van een gefingeerde kwitantie. In November van het vorig jaar deden geruchten op Schiphol de ronde over de gedragingen van de hoofdinspec teur van Publieke Werken van Amsterdam, de zeven en veertigjarige D. H. V. Een wachtmeester eerste klas uit Aalsmeer werd opdracht gegeven een onderzoek in te stellen en als getuige voor de rechtbank deelde hij mede, dat hem gebleken was, dat V. in 1947 een reis naar België had gemaakt. Hij logeerde bij sportvrienden, die later in Nederland kwamen en op zijn kosten logeerden. Bovendien ontving hij een bedrag van 1250 aan Belgische francs en besteedde dat. Hij had echter, toen hij in ons land was teruggekeerd 600. Het resterende bedrag wilde hij verkrijgen door aan een aannemer uit Badhoevedorp, die werkzaamheden voor de gemeente Am sterdam verrichtte en regelmatig kwitan ties inzond, welke verdachte controleerde, te verzoeken een gefingeerde kwitantie uit te schrijven. Dit is echter niet geschied. De wachtmeester had een onderzoek in de woning van V. ingesteld en in de kelder onder de woning trof hij een groot aantal goederen aan, zoals een schijnwerper, re flectoren, en een autocrick. Toen de politie man aan de hoofdinspecteur vroeg, hoe hij aan de goederen was gekomen, deelde hij eerst mede, ze van Amerikanen, die destijds op Schiphol werkten, ontvangen te hebben. Aan het weder in orde maken van de vlieghaven hadden Amerikaanse militairen gewerkt en materiaal werd uit Amerika aangevoerd. De Rijksluchtvaart dienst kocht ze en toen de Amerikanen demobiliseerden, werd het beheer aan de gemeente Amsterdam overgedragen. Later gaf V. toe, dat de goederen van de gemeen te Amsterdam waren, op het ogenblik, dat ze in zijn huis werden opgeslagen. Bij het verhoor van verdachte deelde hij mee, dat de goederen bestonden uit mate riaal, dat op een bepaald ogenblik niet ge bruikt kon worden, doch wel van goede kwaliteit waren. Om diefstal te voorkomen (er werd veel op Schiphol gestolen) liet de hoofdinspecteur de goederen naar zijn huis vervoeren. Deze verklaring had hij niet tegenover de politie of de rechter-commis- saris afgelegd. De wachtmeester deelde nog mee, dat verdachte de schijnwerper voor een jeep gebruikt heeft. Het is hem niet gebleken, dat er iets verkocht is. De officier van justitie noemde de amb tenaar onbetrouwbaar, die niet thuis hoort in een dienst, waar hij leiding moet geven. Spreker kan echter niet begrijpen, hoe verdachte er toe gekomen is zo op te treden. De eis luidde een gevangenisstraf van zes maanden, 'waarvan drie maanden voor waardelijk. De verdediger mr. J. de Vrieze deelde mee, dat verdachte enige weken in het Huis van Bewaring heeft doorgebracht. Na zijn invrijheidstelling is hij weer in dienst van Publieke Werken gekomen. Indien hem een onvoorwaardelijke straf wordt opgelegd, kan hij niet gehandhaafd blij ven. Daar V. gunstig bekend staat en een harde werker is, verzocht pleiter een voor waardelijke straf op te leggen voor de verduistering der goederen. Het bewegen tot afgifte van een kwitantie achtte hij niet bewezen. Vervolgens stond terecht de ingenieur bij Publieke Werken, de vier en dertigjarige F. S., die chef was van de hoofdinspecteur. Aanvankelijk werd in 1945 in een schuit gewerkt. Toen later een barak op Schiphol gereed gekomen was, werd het gebouwtji op feestelijke wijze in gebruik genomen. Het feestje, waaraan vijf en veertig man deelnamen, kostte 88. Aan de aannemer van Badhoevedorp werd een kwitantie voor het verrichtten van werkzaamheden ge vraagd, verdachte verklaarde de kwitantie voor accoord en door het bedrag te innen betaalde de gemeente Amsterdam het feest. Later moest de ingenieur voor de dienst een reis naar Gorkum maken en huurde een auto, welke hij zelf bestuurde. Onder weg kreeg hij bandenpech, maar reed door. De band was geheel vernield. Om de eige naar schadeloos te stellen, werden uit de voorraad goederen van de gemeente Am sterdam twee banden genomen en hem aangeboden. Als getuige a décharge werd de directeur van Publieke Werken van Amsterdam ge hoord, die meedeelde, dat als een kwitan tie voor het feestje aangeboden zou zijn, die door de gemeente betaald zou zijn. Het aanbieden van de autobanden achtte de directeur niet van ernstige aard. Verdachte had een tocht voor de dienst gemaakt en de eigenaar mocht niet de dupe worden. Voorts noemde hij de ambtenaar een. prima kracht. De officier van justitie eiste een geld boete van 100, benevens een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand. Mr. J. P. C. Vrij pleitte vrij6praak, waarna de rechtbank de uitspraak bepaalde op Donderdag 7 April. Canada, een paradijs voor belastingbetalers De Canadese minister van Financiën, Douglas Abott, heeft deze week een zoals hij het zelf noemde „programma tot het invoeren van belastingverlaging" bekend gemaakt, zoals nog nimmer bij een parlement hetzij in hetzij buiten Canada is ingediend. Minister Abott sprak deze woorden bij het. indienen van zijn „zonneschijnbegro- ting" bij het Canadese Lagerhuis. De in komsten-belasting wordt het sterkst ver minderd en wel gemiddeld met 32%. Dit resultaat is bereikt door het verhogen van de grens voor belasting-vrije inkomens en het verlagen van het heffings-percentage. Als gevolg van de ingevoerde belasting verlagingen zullen 750.000 personen van de lijst van belastingbetalers worden afge voerd. Van de overblijvenden zal 75% ge middeld 15% van het belastbare inkomen aan belasting betalen. Er worden ook nog andere belastingver lagingen ingevoerd. De ontvangsten der Canadese regering zullen in totaal met een bedrag van 323 millioen dollar per jaar teruglopen. Op Dinsdag 29 Maart zal Prinses Beatrix een bronzen plaquette onthullen, aangebracht in een der muren in de Beatrixhal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Alleen Duyvis maakt Salata1 (Adv.) Actie tegen onveilig verkeer in de hoofdstad Vandaag begint in Amsterdam een voor- j aars-actie van de verkeerspolitie tegen het onveilig verkeer. Verkeersthermometers, op verscheidene plaatsen in de stad opgesteld, zullen het aantal verkeersongelukken in 1949 aan geven, zodat iedere weggebruiker dagelijks kan zien hoeveel slachtoffers het verkeer eist. De slagzin: „Door heer te zijn drukt u de rode lijn", is op deze thermometers aangebracht. Als afschrikwekkend voorbeeld zal de kraanwagen van de verkeerspolitie met een autowrak in de takels rondrijden. Sedert enige tijd patrouilleren in de hoofd stad van 's morgens vroeg tot 's avonds laat motorrijders van de verkeerspolitie, die voortdurend toezicht houden op het verkeer. Ernstige zondaars komen onver biddelijk „op de bon". Lichte overtredin gen worden bestraft met een berisping en.... een doosje lucifers voorzien van de verkeersregels. Aanplakbiljetten bij de stoplichten zul len laten zien welke ongelukken er kunnen gebeuren als men door het rode licht rijdt. Voor amateur- en beroepsfotografen wordt een wedstrijd gehouden wie de „mooiste" verkeersovertreding kan kieken. Zes jaar geëist tegen ex-„Beauftragte" Zes jaar gevangenisstraf eiste de advo caat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tegen de 41-jarige Duitser Heinrich Sellmer, wie ten laste was ge legd, dat hij in Juli 1944 als „Beauftragte" voor de provincie Noordbrabant instructies heeft doen toekomen aan een aantal bur gemeesters van gemeenten in deze pro vincie over het aanwijzen van bewoners van die gemeenten voor het verrichten van werlizaamheden in Zeeland ten behoeve van het Duitse leger. Zeven burgemeesters weigerden aan dit bevel te voldoen. Sell mer werd er van beschuldigd hen aan de S.D. te hebben uitgeleverd. Voorts werd hem ten laste gelegd het oprichten van de „Aktion Sellmer", een organisatie die in Amsterdam en Den Haag na „Dolle Dins dag" grote voorraden goederen van Neder landse ondernemingen en winkeliers in beslag nam. De zeven burgemeesters werden naar het kamp Vught vervoerd en later naar kampen in Duitsland. De heer G. J. Man- 'ders, thans burgemeester van Zundert, is de enige, die teruggekeerd is, zijn zes col lega's kwamen in de Duitse kampen om het leven. Sellmer gaf zijn aandeel in deze zaak Panda en de Meester*Ontdekkingsreizigèr 24. Maar Pandaja, Panda was niet zo vlug tevreden! „Ik ken je, Joris!" zei hij. „Ik weet zeker dat je weer met een gemene streek bezig ben!! Bah! Wat heb je toch een slecht karakter!" „Tut, tut, klein vriendje." antwoordde Joris vrien delijk en meewarig. „Sla die hoge toon niet aan! Dat past u nietin uw positie. En bovendien vergist ge u. Gemeen? Zou ik gemeen zijn? Ik, die kwaad met goed vergeld.... Want wat deze onbeschaafde ruwaards van mij meekregen, is inderdaad caponiet, mijn waarde! Kent gij caponiet? Zijt gij zo deskundig, dat gij het drie- straql-frequente caponiet bij de eerste blik herkent? Zie dan hier.ik heb nog méér. dringers echt caponiet geleverd heb voor hun armoedige tweehonderd daalders! Laat dit u bewijzenhoe nauwgezet ik het met de waarheid neem. Laat dit u te den ken geven"en verder kon Joris niet Wat zegt gij? pij kent het caponiet niet? j praten, want op dat ogenblik werd er luid Gii weet niet wat dar. is? Welle een ae- on de deur nehnnl-t jr» die dour .door, Gij weet niet wat dat is? Welk een ge brekkige opvoeding hebt gij genoten, stum pertje! Maar wanneer dit uw geweten ge noegen doet, moogt gij gerust van mij vernemendat ik die grof-besnaarde in- op de deur gebonkt. En die deur vloog open, en daar stond directeur Cesare Cres- cendissimo. „Ha!" riep deze. „Signor Koet- ploet! Betalen! Rekening! Contb! Molto! Ping-ping!" toe, maar beriep zich op het ambtelijk be vel. Dit was ook zijn verdediging bij de behandeling van de „Aktion Sellmer". De in beslag genomen goederen vertegenwoor digden een waarde van enige millioenen guldens. Tweederde deel ervan was naar Duitsland gestuurd. Het overige gedeelte zou naar het Duitse leger in Nederland zijn gegaan. De advocaat-fiscaal mr. F. P. Th. Roh- ling, bracht in zijn requisitoir hulde aan de burgemeesters voor hun Nederlands gedrag. Hij hield er rekening mee, dat ver dachte een Duitser is en ondanks de hoge posities, die hij in ons land bekleed heeft, verder geen oorlogsmisdrijven heeft ge pleegd. Onrustig, gejaagd? Mijahardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. (Adv.) De Ruyter-medailles uitgereikt In 1907 is ter herdenking van het feit dat 300 jaar tevoren Michiel Adriaanszoon ae Ruyter geboren werd, een ereteken in gesteld ter uitreiking aan schippers, stuur lieden en andere leden der bemanning van koopvaardij- en vissersvaartuigen en per sonen, die zich door verdienstelijke daden voor de Nederlandse scheepvaart hebben onderscheiden. Voor het eerst na de oorlog zijn Donder dag, op de geboortedag van De Ruyter, enkele onderscheidingen uitgereikt door de waarnemende directeur-generaal van Scheepvaart, mr. J. M. Vos. Bij Koninklijk Besluit is de De Ruyter- medaille toegekend in goud aan de heer P. Haverkamp, oud-directeur van de Zee vaartschool van het Zeemanshuis te Am sterdam, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied der zeevaart kunde: aan prof. ir. L. Troost, directeur van het Nederlandse Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen, wegens zijn bijzondere verdiensten voor de wetenschap pelijke arbeid ten behoeve van de scheeps bouw en de scheepvaart, en aan de heer W. Voorbijtel Cannenburg, directeur van het Nederlands Historisch Scheepvaartmu seum te Amsterdam. Door het verzamelen van modellen, scheepsmodellen en derge lijke uit het verleden heeft hij er veel toe bijgedragen een goed historisch overzicht te verkrijgen van de Nederlandse scheep vaart, hetgeen mede voor de opleiding van het marine- en koopvaardijpersoneel van belang is geweest. De De Ruytermedaille in zilver is toe gekend aan de heer H. H. Ruytenberg, eer ste machinist bij de N.V. Maatschappij „Zeevaart" te Rotterdam, wegens bijzon der kundige reparatie van de motor van zijn schip tijdens een zeer stormachtige Geniet ZONDAG nu óók van Nü moet U proflterenl Nil Is het heerlijkste zomerse Irult tegen veel lagere prijzen overal te koopl Geniet nu ook! Tracieer Uzell en Uw gezin I WINTERZON BIRD'S EYE KRISTAL VITA VONK W/r. Uitbreiding der Benelux-unie werd in Den Haag besproken NEW YORK, 24 Maart (A.N.P.-Aneta). Op de jongste Benelux-conferentie in Den Haag werd het initiatief genomen tot een actie tot uitbreiding van de (overigens nog niet tot stand gekomen) economische unie der Beneluxlanden tot een groter gebied, dat mogelijk ook Frankrijk en West-Duits- land zou omvatten, zotfvernam de corres pondent van de „New York Times" te Brussel, Michael Hoffman, uit volkomen betrouwbare bron. Hoffman schrijft dat Franse kringen be twijfelen, of Frankrijk West-Duitsland als gelijke partner en concurrent zou willen aanvaarden, doch het zou misschien kun nen aandringen op opneming van Italië. In het artikel wordt gezegd, dat zowel Euro pese als Amerikaanse functionarissen te Brussel critieke beslissingen over de Euro pese economische integratie verwachten in de komende paar maanden. Deze beslis singen zijn uitgesteld tijdens het eerste jaar van het plan-Marshall, deels wegens de onzekerheid over de politieke organisa tie in het Westen. Het Noordatlantische Pact, de raad voor Europa en het Vijfmo- gendhedenverdrag van Brussel schijnen voor de eerstkomende jaren in dit opzicht zekerheid te hebben gegeven. Tegelijker tijd zijn de klaarblijkelijke beperkingen die samengaan met het economisch herstel op nationale basis, duidelijker geworden. Om al deze redenen zal de Benelux, nog voor deze werkelijkheid is geworden tussen de lage landen, waarschijnlijk een nog breder aspect krijgen. Men hoopt, dat tegen de tijd dat de economische unie haar eindsta dium heeft bereikt in dit deel van Europa, men gereed zal zijn gekomen met de eerste besprekingen tuisen de Beneluxgroep en Frankrijk, en West-Duitsland. Wanneer dit verwezenlijkt zou kunnen worden dan zijn zelfs deskundigen die er onsympathiek tegenover staan van mening, dat de druk die op de omringende continentale landen zou worden uitgeoefend om zich aan te sluiten haast onweerstaanbaar zou worden. Volgens de correspondent waren deze plannen tot uitbreiding der economische unie een van de redenen van het besluit der Beneluxconferentie in Den Haag, om de definitieve economische unie tussen de drie landen zes maanden uit te stellen, Witboek. Te Parijs is een witboek ver schenen over kardinaal Mindszenty. Hierin is opgenomen een reeks docu menten, die op verzoek van de kardinaal openbaar worden gemaakt, zo zeggen de uitgevers. Na de arrestatie van de pri maat ontvingen de uitgevers een aantal documenten, die kardinaal Mindszenty vóór zijn opsluiting naar het buitenland heeft kunnen zenden. De kardinaal droeg zijn vrienden in het buitenland op van deze documenten een witboek sa men te stellen. Bormann. Een zuiveringsrechtbank iri Beieren heeft Martin Bormann, gewe zen adjunct van Hitier en gewezen hoofd van de kanselarij van het „Derde Rijk", die verdwenen is sedert de verovering van Berlijn door het Russische leger, bij verstek tot 10 jaar internering in een werkkamp veroordeeld. Zijn bezittingen zijn verbeurd verklaard met uitzonde ring van 4000 marken, die ter beschik king van zijn erfgenamen zijn gesteld. Jongetje. Een Tsjechoslowaaks jongetje, Lotar Novak, is, nadat hij te voet een afstand van meer dan 1000 km had af gelegd en zonder papieren verscheidene grenzen was gepasseerd, bij het Vaticaan aangekomen, waar hij de wachtpost ver zocht hem bij de Paus toe te laten. De jongen beweert, dat hij door de oorlog geheel alleen is komen te staan. Hij is door kloosterzusters in het Vaticaan op genomen, in afwachting van een nadere beslissing. Wereldvrede. De internationale „conferen tie voor wereldvrede", die door autori teiten van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is gebrand merkt als een „zet van Moskou" tegen het Noord-Atlantisch verdrag, heeft gis teren in het Waldorf-Astoria-hótel een aanvang genomen. Staatsdruk. Het wetsontwerp tot nationa lisatie van uitgeverijen is gisteren „met algemene stemmen" in 't Tsjechoslowaak- se parlement aanvaard. Het drukken en uitgeven van boeken komt nu geheel onder staatscontrole. Het ministerie van voorlichting krijgt via een uitgeversraad de bevoegdheid tot het goedkeuren of verwerpen van alle publicaties. Uitleen bibliotheken zullen boeken toegewezen krijgen volgens de „behoeften van op voeding en cultuur". Zelfs geen gezweef. Naar aanleiding van de oprichting van een „Verband Deutsche? Segelfluginteressen" in de Britse zóne heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse militaire bestuur te Wiesbaden verklaard, dat zweefvliegen in de Amerikaanse zóne verboden blijft en dat dit verbod geldt zowel voor de ac tieve uitoefening van de sport als voo* het formeel oprichten van zweefvlieg gersverenigingen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2