EsAfaton Tuberculose onder het vee 1 Q KortenBondigj Amsterdamse Beurs VRIJDAG 25 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 Waarschuwende cijfers over Noordholland Voor ons ligt het jaarverslag van de stich ting Gezondheidsdienst voor dieren in Noordholland, waarin wij cijfers vinden die inderdaad een waarschuwende strekking hebben, omdat de volksgezondheid hierbij nauw betrokken is. Sinds 15 September 1947 is bij ministe riële beschikking het onderzoek op tuber culose voor het vee verplichtend gesteld voor Utrecht, Zuidholland en Noordholland. Daardoor is bereikt dat nu meer runderen in het. onderzoek betrokken waren. In de campagne 1946-1947 werden in Noordhol land onderzocht 7408 bedrijven met 129.996 runderen, maar in de campagne 1947-1948 164.235 runderen op 12443 bedrijven. Het gemiddelde reactie-percentage was thans 16,3 tegen 9,4 in de vorige campagne. 6480 stallen met 69074 runderen waren Vrij van t.b.c., 1050 bedrijven met 23421 runderen hadden een reactie van 0,1 tot 10 1764 bedrijven met 29161 runderen had den een reactie van 10,125 3149 be drijven met 42579 runderen een reactie van meer dan 25 De stijging van het reactie-percentage is in geheel Nederland geconstateerd. Enkele factoren, die daaraan debet zijt, kennen wij. Misschien spelen ook tot nog toe onbe kende factoren een rol. Heeft hier de zeer zonnige zomer van 1947 ook een rol ge speeld? Bij de mens is het een bekend feit, dat lijders aan longtuberculose het naakte bovenlichaam niet aan het zonlicht bloot moeten stellen, omdat een sluimerend, latent proces daardoor geactiveerd kan worden. Van de bekende factoren zijn te noemen de'verbeterde tuberculine, waardoor er veel meer reageerders worden aangewezen. De zomer van 1947 is in meer streken ook buitengewoon droog geweest, zodat het in sommige gedeelten zelfs catastrophaal werd en men bij gebrek aan beter, midden in de Zomer stro ging bijvoeren. Het weerstands vermogen van het vee moet daar ernstig onder geleden hebben. Ook dit feit zal bij gedragen hebben tot verhoging van het reactiepercentage. Het vorig jaar zijn 230 runderen die open t.b.c. hadden geslacht, het laatste jaar 561. In totaal werden 1403 reageerders opge ruimd. De ervaring is opgedaan dat er meer die ren met open t.b.c. zijn dan vroeger gedacht werd. Ideaal zou zijn alle dieren die daar voor in aanmerking komen meteen te slach ten, maar dat zouden er 26.000 zijn. Waar halen wij zo vervolgt het verslag het geld vandaan om het verschil in slacht- en gebruikswaarde der dieren te overbruggen? Bovendien zou er dan een bedenkelijk vacuum ontstaan, omdat die 26.000 niet kunnen vervangen worden door t.b.c.-vrije dieren. Jïet zal dus op iets langere termijn moeten geschieden. „Het is niet alleen een belang voor de Individuele veehouder, dat "wij de runder- tuberculose trachten uit te roeien. Ook de volksgezondheid eist dit en de cijfers dien aangaande manen ons tot spoed. En last not least onze export. Wij moeten ons wel bewust zijn, dat het gevaar, dat wij van de wereldmarkt verdrongen worden met onze zuivelproducten, met de dag urgenter wordt. Niet alleen de veehouder moet voor deze zaak offeren, ook op de Overheid rust ten deze een zware verantwoordelijkheid. Moge 1 er in gemeenschappelijk overleg een oplos, sing gevonden worden. De tijd dringt! Tot heden werden aan verhouders als zij dieren lieten afmaken premies van 20 en f 40 uitgekeerd. De bronnen van dit geld zijn thans opgedroogd, zodat naar andere inkomsten gezocht moet worden. Het eiland Texel en het gebied van Hoog. carspel zijn thans vrij van t.b.c. onder de runderen. Haarlemse cijfers In het gebied Haarlem werden in het laatste jaar 9980 bedfijven onderzocht, toe. behorend aan 1071 veehouders. Er waren 452 stallen met 2151 dieren vrij; 42 bedrij ven met 984 dieren hadden reacties van 0,110%; 140 bedrijven met 2065 dieren 10,125 en 437 bedrijven met 4780 die ren boven de 25 In het gebied Haarlem waren onder 9980 runderen niet minder dan 2670 reactie- dieren of 26,8 In vergelijking met andere gebieden in Noordholiand is dit hoog, want gemiddeld was het 16,3 Het reactie-percentage was in 1946-1947 in ons gebied 5,5 in 1947-1948 26,8 of 21,3% hoger. „De Vrouw in de Staat" geopend „Wij zien hier vandaag zoveel vrouwen bijeen als helaas maar zelden binnen de e muren het geval is", zei de voorzitster van het Haarlemse tentoonstellingscomité voor de expositie „De vrouw in de Staat", me juffrouw C. P. Bal, tijdens haar openings rede gisteren in de zaal van de Haarlemse gemeenteraad. Zij herinnerde eraan hoe Haarlem in de strijd voor de vrouwenemancipatie zich een goede naam verwierf door als eerste gemeente in 1867 reeds een middel bare meisjesschool te openen. De spreek ster gaf voorts een overzicht van de lang zame ontwikkeling van de vrouw van tweederangs burger tot het gelijk staats burgerschap, dat heden reeds een eind de verwezenlijking is genaderd al zijn er nog drie wensen onvervuld: verbetering van de huwelijkswetgeving, meer "Touwen in openbare functies, afschaffing van het gedwongen ontslag van de ambtenares bij huwelijk. Voor het Comité tot verdediging van de vrijheid van arbeid voor de vrouw is op dit gebied nog genoeg te doen. Mejuffrouw Bal herdacht met deemoed de voorvechtsters der emancipatie en vroeg zich af of met de verwerving van gelijke rechten het besef van meer ver antwoordelijkheid jegens de staat en de maatschappij wel gelijke tred had ge houden. De voorzitster sprak de hoop uit dat deze expositie zou bijdragen tot verster king van de burgerzin. Namens het gemeentebestuur warén de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, wethouder D. J. A. Geluk en de gemeente secretaris mr. Th. A. Wesstra aanwezig. Was Uw wol veilig in Die drie dagen zon zijn voor de crocussen voldoende geweest. Op verschillende velden £jn deze vroege bolbloemen thans reeds in volle bloei. Toneel „Licht geval" ALK All VRIJ 35 cl per pak Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 24 Maart 1949 GEHUWD: 24 Mrt. W A Stempels en G. A. B. ten Voorde: L. H. A. Pallandl en D. Strack; G. Koppen en G. M. Bouman; J. Finke en A. Be!; W. van Loon en T. H. G. Tous- saint: J. van Klaveren en M. van Waarde: J- van Hengel en A. van Daalen; D. Klein en E. B. Lodewijk. BEVALLEN van een zoon: 22 Mrt, G. J. BaldingerFloothuis; C. T. A. C. Courchaine Douglas Broers; 23 Mrt, P. J. Jager Schaasberg, 2 z.; A. MantelRevers; M. KruijerSchreuder; 24 Mrt, R. Daemen Bout: T. Beinema—Tammes BEVALLEN van een dochter: 22 Mrt, A. van Gaalevan Loon: 23 Mrt, W. C. Kwan- tes Pelsma: A J de VriesGal: J. M de Groot- Atrls; J C WillemsBoon; A. Straversde Koter; A. T van Pampus—van de Pavoordt; 24 Mrt, N. G. Zonneveldde Kwaadsteniet. OVERLEDEN: 22 Mrt, N. Walkeuter—de oBer, 88 j., Spaansevaartstraat; 23 Mrt, J. Holierook—Meijer, 55 j., de Clercqstraat. Dat Jef Heydendael, die eerder in dit seizoen met „Voor altijd Pilatus" een lang niet onverdienstelijk debuut op de plan ken van het grote toneel maakte, ook ferm theatraal kan schrijven, bewees hij met de ruwgeborstelde melodramatische schets uit het leven aan de zelfkant der beschaving, die Onder de titel „Licht Geval" in het knusse schouwburgje aan de Marnixstraat te Amsterdam wordt vertoond en nogal veel belangstelling trekt. Deze eerbiedwaardig bekroonde draak met een sentimentale kop en een lach wekkende staart beweegt zich op stevige poten door een terrein, waar de kunst geen toegang heeft. De handeling' speelt zich af in een duister rendez-vous met een wen teltrap en vele openslaande kastdeuren. De voornaamste figuren zijn: een mallotige waarzegster, een gluiperige souteneur, een overspelige collaborateur en een mooie jongen van de vlakte waaraan respec tievelijk Caroline van Dommelen, Dick van Veen, John Gobau en Ko van Dijk hun kostelijke talenten aan.nu ja, vergooien mag men niet zeggen, want Heydendael heeft deze personages de dikwijls pakken de kansen dan toch maar warm op het hart gedrukt. Een uit de gevangenis ont vluchte SS-man, door Gerard Rekers vrij miserabel gespeeld, ontketent tenslotte een volslagen krankzinnig vuurgevecht. De enige die boven al deze misère tot een menselijk wezen groeit, is Elly van Ste kelenburg als het lieve dienstertje uit een cafetaria met drie aanbidders. Jane Hoo- gerwerff en Jack Gimberg completeren de bezetting. Jef Heydendael behoeft slechts het vier de bedrijf grondig te herzien want zoals het nu is, kan het werkelijk niet om op een in zijn soort acceptabel stuk te bogen. Hij bezit in ieder geval de kracht om kort en bondig een kei'nachtige situatie neer te zetten en om een bloemrijke dialoog te schrijven. In de toekomst zal het valse pathos wel slijten en de humor zich een paar graden verheffen. Dan eerst zou de gemeente Amsterdam aan het verstrekken van een eervolle onderscheiding mogen gaan denken. Deze bekroning was voor barig. De toevoeging aan het oordeel van de jury, dat deze opwindende geschiedenis zich alleen tot vertoning op een volkstoneel leent, verandert niets aan deze vergissing en houdt bovendien een denigratie van het toch al twijfelachtige begrip volksto neel in, DAVID KONING. C. C. van den Bergh overleden In de ouderdom van 72 jaar is overleden de heer C. C. van den Bergh, die vroeger bestuurslid is geweest van de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Typografenbond en van de Vereniging tot bevordering van de gezondheid in de gra fische vakken. Voor beide organisaties heeft hij veel werk verricht. De crematie is bepaald op Maandagoch tend, na aankomst van trein 11.09 te Wes- terveld. Zuster A. A. van El jubileert Nadat op 1 Maart 1924 de Christelijke Vereniging tot Kraamhulp haar werkzaam heden had begonnen werd op 31 Maart daaropvolgend Zuster A. A. van El be noemd tot kraamverzorgster. Over enkele dagen viert deze zuster dus haar zilveren jubileum. In de loop der jaren heeft Zuster Van El bij honderden families hulp ver leend. Toen het werk der vereniging zich uitbreidde, werden er meer zusters aan gesteld en de aanstaande jubilaresse werd met de leiding belast. De gehele dag is zij in actie. Met dankbaarheid heredenken velen de steun, welke zij van Zuster Van El hebben ontvangen. Woensdag 30 Maart zal de jubilaresse tussen drie uur en half vier receptie hou den in de Flora-kliniek in het Florapark, Beoefening van het ambacht op „Nijver Kennemerland" Voor de tentoonstelling „Nijver Kenne merland", welke in de komende zomer tijdens de Bloemenweek van „Haarlems Bloei" in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem zal worden gehouden, wordt grote belangstelling aan de dag gelegd door de beoefenaars van het ambacht. De commissie voor de tentoonstelling heeft reeds de toezegging, dat timmerlie den. metselaars, smeden, banketbakkers, ijsbereiders, loodgieters, electrieiens, in stallateurs, radio-technici, pottenbakkers, boekbinders, scheepsbouwers en borduur sters aan het werk te zien zullen zijn. Het Gemeentelijke Waterleidingbedrijf en de Hoogovens zullen met een belangwekkende stand aan de tentoonstelling deelnemen. Vaart haringvloot op 17 Mei uit? Hoewel de oude haringvoorraad nog niet is opgeruimd en de koelhuizen nog par tijen maatjesharing bevatten, zou het hoofdbestuur van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij de uit vaardatum voor de haringvloot willen vaststellen op 17 Mei. Tevens is men van oordeel dat, even als vorig jaar, een regeling dient te wor den getroffen inzake het aantal schepen dat gelijktijdig kan uitvaren, zomede o-er het aantal mede te nemen netten per schip. In beginsel is door het hoofdbestuur be sloten ook dit jaar weer een opvangrege- ling in het leven te roepen, d.w.z. dat de haring beneden een nader vast te stellen prijs niet aan de handel zal worden afge geven, doch door de reders zal worden op gehouden. Met IJmuiden hoopt men een regeling te kunnen treffen inzake het niet-uitoefe- nen van de trawlvisserij op haring gedu rende het begin van het haringdryfnet- seizoen. STAKING OP FRANSE VLIEGVELDEN Drie duizend arbeiders van de vliegvelden Orly en Le Bourget hebben besloten het werk gedurende 24 uren stop te zetten, daar de directie van „Air France" hun looneisen van de hand heeft gewezen. Voetbal Veertig jeugdleiders volgden de cursus van de Voetbalbond Donderdagavond is de laaste bijeenkomst gehouden van de cursus voor jeugdleiders van voetbalclubs, aangesloten bij de afdeling Haarlem van de KNVB. De voorzitter der commissie voor jeugdvoetbal, de heer H. W. van Turnhout, sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst. Hij deed mededelingen over de jeugdkampen in Nunspeet, waar Haarlemmers in de laatste week van Augus tus verwacht worden. De belangstelling voor de jaarlijkse schoolwedstrijden in de Paas- vacantie is bijzonder groot. 154 elftallen schreven in en er zullen 190 wedstrijden moeten worden gespeeld. Veel scheids rechters zijn nodig en spreker wekte de jeugdleiders en anderen op zich aan te mel den bij de heer Krouwels, Jan van Galen straat 12. In Mei zal het jubileumtournooi voor de adspiranten worden gehouden en het jeugdtournooi van de vier bonden is be paald op 29 Mei in Amsterdam. Leiden speelt tegen Noordholland en Haarlem tegen Am sterdam. Deze avond sprak dr. C. Spoelder over de paedagogische zijde van het jeugdvraagstuk. Daarbij behandelde spreker de beswaren, welke tegen voetbal worden ingebracht en de voordelen, welke er aan deze tak van sport verbonden zijn. t afloop reikte de heer Van Turnhout veertig jeugdleiders, die minstens vier van de zes bijeenkomsten bezocht hadden, een diploma uit. De voorzitter van de afde ling Haarlem van de KNVB, de heer A. van der Aax't, dankte de commissie voor haar werk en hoopte, dat de jeugdleiders het ge sprokene in toepassing zullen brengen. Vol gend jaar zal weer een cursus gehouden worden. Hausse in bevers In Haarlem-Noord werd een tienling geboren De laatste jaren is het fokken van bevers in ons land bijzonder in trek geraakt. Was tot voor kort de heer Van der Steen uit Santpoort de enige pionier in deze omge ving een onzer verslaggevers wijdde een reportage aan zijn bedrijf thans zijn er reeds vijf houders van een bever farm in Haarlem en omstreken. Geen won der, want de beyerpels wordt tot de edel- bonten gerekend en levert zowel hier te lande als over de grens een zoet winstje op. De meeste fokkers zijn evenwel nog niet zover, dat ze er nu reeds een bestaan in kunnen vinden, want daartoe moeten ze per jaar zeker een zestig tot zeventig pelzen kunnen afleveren. Er moet dus eerst voor een ruim bestand worden ge zorgd en deze dieren zijn in aanschaffing vrij kostbaar. Voor een jong echtpaar telt men al gauw een driehonderd gulden neer Vervolgens moet dan een vrij kostbaar stenen hok met dag- en nachtverblijf wor den gebouwd en niet iedereen is even han dig als de gebroeders Van der Linde in Haarlem-Noord of de Heemsteedse oud agent, die het hebben gepresteerd zelf een degelijk onderkomen voor de glanzende dieren te maken. Aan de andere kant heeft men niet te kampen met een beverziekte of andere schadelijke invloeden. Hoofdzaak is, dat er een goed ras wordt gekweekt. Ook de voe ding baart niet meerv zorgen dan die van een konijn. Om nog even in de vergelij king met andere beesten te blijven: De bever consumeert zijn voer gelijk een eekhoorn met behulp van de voorpoten, wordt zo groot als een flinke big en lijkt oppervlakkig het meest op een mammouth- van-een-rat. De bij de Nederlandse fokkers 250 in getal aanwezige bevers zijn meest afkomstig uit Tjsechoslowakije, Turingen en Saksen. Elders in Europa zijn zij reeds lang uitgeroeid, niet alleen omdat de mens belust is op de kostbare vacht, maar meer nog omdat zij èn door hun ontoombare knaaglust èn door hun frequente voort planting zeer schadelijk zijn. Een vrouw tjesbever werpt twee keer per jaar vier tot zes jongen, maar dit getal kon nog overtroffen worden, getuige het tiental bevertjes, dat dezer dagen op de farm van de gebroeders Van der Linde werd gebo ren. Intussen dienen adspirant-beverfokkers wel te bedenken, dat ook deze bron van inkomsten gereglementeerd is. De dieren worden centraal geïmporteerd en de hui den worden eveneens centraal geveild on der auspiciën van een verplichte organi satie, die tevens stevige controle uitoefent op de verzorging en het onderhoud van de bevers. Deze „vakvereniging" keurt tevens de kwaliteit der pelzen om op de duur een product te verkrijgen, dat zo uitmuntend is, dat dok een afzetgebied in het buiten land verzekerd blijft. Paard sloeg op hol Donderdagmorgen schrok in de Oranje boomstraat een paard, gespannen voor een groentewagen voor een passerende vracht auto. Het sloeg op hol en raakte op de hoek Brouwersstraat-Oranjeboomstraat de aldaar staande-gaslantaarn. Het tuig brak en het paard ging er alleen vandoor. In de Gasthuislaan werd het dier door een serende agent, die in burger was, tot staan gebracht. Tennis Tenniscompetitie begint 24 April De indeling van- de tennis-competitie, welke Zondag 24 April begint, brengt een hoofdklasse, welke gesplitst is in een a- afdeling van vier ploegen, en een b-afdeling van acht. Zij is dus met niet minder dan vijf ploegen uitgebreid. Den Haag is in deze hoofdklasse het sterkst vertegenwoordigd, n.l. met vijf ploegen, de hoofdstad met twee. De indeling der hoogste klassen is: Hoofdklasse a: Leimonias 1 en 2 (Den Haag); DDV 1 (Amsterdam); Eindhovense LTV. Hoofdklasse b: afd. 1: Thor-RW (Den Haag); Victoria (Rotterdam); Het Spieghel (Bussum); Alta (Amersfoort). Afd. 2: NMC (Den Haag); Park Marlot (Den Haag); Hilversum; Festina (A'dam.) Eerste klasse: afdeling 3: Groen Wit (Am sterdam); DDV 2; Haarlem; Enschedé. Overgangsklasse. West: afd. 4: Leidse Stu denten; Metselaars (Den Haag); Haarlem 2; Mascotte (Rotterdam). Afdeling 6: Groenendaal (Heemstede); Joy I; Iwoo 2; Leimonias 6. Afdeling 7: DDV 3; Leidse LTC 1; West- rust (Haarlem); Shot (Zeist). SCHEEPVAART Aagtekerk, Rotterdam—Sydney 25 Mrt te Colombo. Abbekerk, RotterdamSydney pass. 24 Mrt Kaap Nao. Algorab, Rotterdam- Porto Alegro pass. 24 Mrt Lissabon. Amstel- kerk, 24 Mrt van Tacoradi naar Cotonou. Almdijk, RotterdamVera Cruz pass. 24 Mrt Great *^baco. Bali, 24 Mrt van Soerabaja n. Palembang. Beverwijk. 24 Mrt van Sfax n. Gibraltar. Borneo, 24 Mrt van Batavia naar Singapore. Congostroom. AmsterdamFree town 24 Mrt van Dakar. Cottica, Amsterdam —Paramaribo 24 Mrt van Dover. Friesland, 24 Mrt van Batavia naar Semarang. Groote- kerk, 24 Mrt van Mombassa naar Tanga. Jacob Cats. 24 Mrt van Narvik n. Rotterdam. Leuvekerk, 24 Mrt v. Karachi naar Bombay. Maaskerk. 24 Mrt van Tacoradi naar Port Bouet. Raki, 24 Mrt van Batavia te Singapore Socrates. 24 Mrt van Trinidad naar Madeira. Tarakan, 24 Mrt v. Halifax naar Alexandrië. Tabïnta, BataviaAmsterdam pass. 24 Mrt Kaap Guardafui. Talisse, New YorkJava pass 24 Mrt Kaap St. Vincent. Tjip'odas. 25 Mrt van Fremantle te Singapore verwacht. Waterman, BataviaRotterdam pass. 24 Mrt Minicoy. Willem Barendsz, 25 Mrt van Zuid poolgebied naar Kaapstad. Zwijndrecht, Danzig—Rotterdam pass. 25 Mrt Brunsbuttel. Celebes, New YorkJava 22 Mrt te Singa pore. Kedoe, Rotterdam—Java pass. 24 Mrt Perim. Kota Gede, 23 Mrt van New Orleans naar Batavia. Samarinda, 23 Mrt van San Francisco naar de Philippijnen. Sibajak, BataviaRotterdam 24 Mrt Gibraltar gepass. Straat Soenda. 23 Mrt van Belawan naar Singapore Straat Malakka", 23 Mrt van Yokohama naar Shanghai. Tasman. 23 Mrt van Manilla naar Amoy. Tjisadane, 23 Mrt van Hongkong te Shanghai. Tjikampek, 21 Mrt van Buenos Aires te Pernambuco, Wil lem Ruys, Batavia—Rotterdam pass. 24 Mrt Gibraltar, wordt 27 Mrt 9 u. te Southampton verwacht. Zuiderkruis, Rotterdam—Batavia 24 Mrt Ouessant gepasseerd. Kamparts van Amersfoort voor het Bijzonder Hof „Deze kamparts was een mensenslach ter" verklaarde een der getuigen in de zaak tegen de arts N. van N. uit Amers foort, die zich voor het Bijzonder Gerechts hof in Utrecht had te verantwoorden. Dokter Van N. was kamparts geweest in het „Durchgangslager" Amersfoort. Vele getuigen, onder wie vier doktoren, deelden ontstellende bijzonderheden mee over de medische en hygiënische toestanden in het kamp. Verdachte veranderde daar niets aan. Andere ex-gevangenen verklaarden door verdachte te zijn mishandeld. Vooral de Russische krijgsgevangenen moesten het ontgelden. Dokter Van N. zei, dat de kampleiding hem verboden had de Russen te behande len. De meesten zijn door uitputting ge storven, de overigen werden doodgescho ten. Eén der getuigen merkte op dat hij in acht Duitse kampen had gezeten. „Verge- i leken bij Amersfoort was Buchenwald een sanatorium" verklaarde hij. De zaak werd aangehouden tot 28 April. Dan zal onder andere ctr. Harster, de Duit se bevelhebber der Sicherheitspolizei, die verantwoordelijk was voor de behandeling der gevangenen in kamp Amersfoort, wor den gehoord. ECA-aankoopvergunning voor tabak verlaagd De ECA heeft Donderdag een verlaging van een aankoopvergunning voor Neder land békend gemaakt. Deze verlaging be treft tabak en tabaksproducten en wel tot een bedrag van 330.000 dollars. RECTIFICATIE Dóór een technische misgreep werd in ons nummer van gisteren een redactioneel commentaar bij het bericht over de mede delingen van ds. Hildering ten aanzien van de Nederlandse zuiveringsactie bij Peni- wen niet duidelijk gescheiden van offi ciële mededelingen daaromtrent. Bij het citaat van ds. Hildering's mededelingen en een A.N.P.-bericht uit Den Haag dat een onderzoek door Batavia aankondigde, maakte onze redactie de volgende opmer kingen: „Wij achten plaatsing van dit bericht noodzakelijk, ofschoon het niet vol ledig is, o.a. wat betreft de aanleiding tot het gebeurde. Evenmin blijkt er uit of het een afdeling van de Koninklijke Land macht of van het K.N.I.L. zou betroffen hebben. Het bericht spreekt zichzelf tegen aangaande de datum, want er wordt eerst over Zondag 20 Februari (met betrekking tot een godsdienstoefening) en later ">ver Zaterdag 19 Februari gesproken. Uit een en ander blijkt des te duidelijker, dat na der onderzoek gewenst is voordat van oordeel sprake kan zijn. Met nadruk vestigen wij er de aandacht op, dat ook als de genoemde wreedheden gepleegd blijken te zijn, dit niet aan ons leger als geheel, dat een meer dan ooit zware en gevaarlijke taak te vervullen heeft, geweten mag worden. Indien in en kele gevallen wreedheden zijn begaan di - nen die afzonderlijk beschouwd te worden Tegen het voorkomen van zulke dingen moet scherp worden opgetreden. Wij hebben het bericht een dag aange houden om nadere informatie in te winnen. Die heeft nog niet tot resultaat geleid. Mede gezien de bron van het bericht ach ten wij langer aanhouden niet nodig," Boerenzoons gaan studiereis maken door Amerika Dr. Alan Valentine, hoofd van de E.C.A.- missie in Nederland, zijn landbouwkundig expert, de heer Lawrence Norton, mr. J. Th. Bonnerman, secretaris-generaal van het ministerie voor Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer C. Huyler, hoofd van de Amerikaanse voorlichtings dienst in Nederland, C. T. E. graaf van Lynden van Sandenburg van het Ko ninklijk Nederlands Landbouwcomité, mr. W. Rip, secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en de Ameri kaanse landbouw-attaché Bolster hebben op de volkshogeschool „De Zandhoeve" te Bergen afscheid genomen van 32 Neder landse boerenzoons, die onder leiding van mr. C. W. C. van Beekom een half jaar in verschillende delen van de Verenigde Staten het landbouwbedrijf zullen bestu deren. De heer Van Lyndqn van Sandenburg zeïde in zijn toespraak, dat gewoonlijk commissies van hoogleraren en andere deskundigen worden uitgezonden. Na zo'n studiereis verschijnen dan lijvige rappor ten, die door zeer weinigen gelezen wor den. „Jullie boerenzoons gaan in Amerika rondkijken en werken en daarna komen jullie terug om de bijeengegaarde kennis ook aan anderen mede te delen. Dit staat wel niet zo geleerd, maar wellicht is deze methode effectiever". Hierna sprak dr. Valentine. In Amerika, zo zeide hij, volgt men andere landbouw methoden dan hier te lande. Ik heb de indruk dat jullie eerder elkaar iets zult leren dan dat dit leren geheel aan Neder landse kant zal zijn. Het wordt meer uitwisseling. Dr. Valentine zeide verder dat Amerika en Nederland enig meningsverschil heb ben over „een zeker deel van de wereld". „Het is niet onmogelijk dat je weinig be grip voor het Nederlandse standpunt zult vinden. Je moet evenwel je geduld niet verliezen en bedenken dat er verschillende kanten aan deze zaak zijn. Maar", zo zeide di'. Valentine, „wellicht zal, als jullie in Amerika aankomt, dit meningsverschil niet meer bestaan." Mr. Bonnerman, secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, bracht namens mi nister Mansholt dr. Valentine dank voor de geschapen mogelijkheid om met. Ameri kaanse dollar-hulp deze studiereis, de eerste van een groot aantal op verschillend gebied, mogelijk te maken. Eervol ontslag van dr. Brouwer BATAVIA. 25 Maart (Aneta) De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon heeft bepaald dat de commissaris van de Kroon van Oost-Sumatra dr. M. Brouwer met ingang van een nader te bepalen da tum in de loop van Mei van dit jaar we gens volbrachte diensttijd eervol en met recht op pensioen uit 's lands dienst zal worden ontslagen onder dankbetuiging voor de gewichtige en langdurige diensten aan den lande bewezen. Nieuwe gerant in Cuba Tot Nederlands gezant in Cuba is be noemd mr. H. Daniels. De heer Daniels is in 1892 in Den Haag geboren. Hij doorliep het gymnasium te Haarlem en studeerde in Leiden rechtswetenschappen. Hij ver vulde diplomatieke functies in Kopenha gen en Londen. Sedert 1947 is hij ambas saderaad in Brussel. BINNENLAND Een kind van veertien maanden is om gekomen bij een brand in een huis aan het Mgr. Nolensplein te Venlo. Een buurman wist de kleine uit de brandende slaapkamer te halen, maar de levensgeesten bleken reeds geweken te zijn. liet Bijzondere Gerechtshof te Amster dam veroordeelde de Hagenaar M. L. B. tot 18 jaar gevangenisstraf. Tegen hem was de doodstraf geëist. Hij bracht het van sorteer der bij de Duitse veldpost tot spion en maakte zich niet alleen in Nederland, maar ook in Brussel, Le Tourquet, Belgrado en Saloniki verdienstelijk voor de Duitsers. Als lid der S.A. en N.S.N.A.P. heeft hij in Den Haag meermalen, in S.S.-umform gestoken, Joodse Nederlanders gearresteerd. De 23-jarige landarbeider D. S. uit Kimsferk vertelde aan de gebroeders J. en W. V. uit Leiden, dat in de nacht van 1 op 2 October veel geld aanwezig zou zijn in het kantoor van de zuivelfabriek te Giekerk. Beide mannen sloegen hun slag nadat zij de directeur in zijn slaapkamer overweldigd hadden, De buit viel echter tegen. De mannen werden later gepakt. In hoger beroep ver oordeelde het gerechtshof te Leeuwarden J. V. lot 6'.s jaar, W. V. tot 8 jaar en D. S. tot 2 jaar gevangenisstraf. Twee broers hebben voor de Haagse rechtbank terechtgestaan omdat zij geen ge volg hadden gegeven aan de oproep, voor de militaire keuring te verschijnen. Zij ver klaarden dat hun vader hun dit verboden had. Tegen beiden werd 10 maanden gevan genisstraf geëist. Anderhalf jaar gevangenisstraf is ge- eist tegen een S5-jarige kantoorbediende, die er in de zomer van 1948 met f20.000, die hij voor zijn patroon naar een bank had moeten brengen, vandoor was gegaan. Een groot deel van het geld had hij in Den Haag opgemaakt. Met ingang van 1 April kunnen brieven en doosjes met aangegeven waarde per zee post naar en van de Nederlandse Antillen worden verzonden. Het maximum bedrag der aangegeven waarde is vastgesteld op 6000 gulden. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van een afsluitdijk in de Brielse Maas en een afsluitdijk in de Botlek. Er wa ren vier inschrijvingen. De hoogste was van de N.V. C. J. van der Hoeven, Den Haag, voor f 6.158.000, de laagste van de N.V. Zanen Verstoep, Den Haag, voor f5.072.000. HAARLEM EN OMGEVING Piet de Nobel 70 jaar. Morgen, Zaterdag hoopt de heer Piet de Nobel, oud-leraar voor muziek aan de Rijkskweekschool en Kenne- mer Lyceum, en die oolc als koordirigent en volkszang-leider een staat van dienst heeft, zijn zeventigste 'verjaardag te vieren. Het zal hem aan belangstelling niet ontbreken. De Christelijke Bond van Schoenma kerspatroons heeft te Haarlem een afdeling opgericht. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren: E. Huizing, voorzitter; J. Adema, penningmeester; G. J. v. Koningshoven, Witte Herenstraat 55, secretaris. De heer C. J. Bierens de Haan heeft, na 3-jarige dienst, zijn functie als penning meester van het college van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente van Bloemendaal neergelegd. Het Pinksterspel „Des Heilands Tuin", zal op 3 Mei, 1 en 2 Juni op initiatief van de Haarl. Herv. Jeugdraad in het koor van de Grote of St. Bavokerk worden gespeeld. De bazar gehouden in Wijk V der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem heeft f3150 opgebracht. De heer J. P. C. Boodt, candidaat-nota- ris te Haarlem is benoemd tot notaris te Heemse (Hardenberg). Bij het ramen lappen viel gistermorgen de 52-jarige bewoonster van een woning in de Pijnboomstraat van een trapje. Zij brak haar rechterpols en liep vermoedelijk een lichte hersenschudding op. Zij is daarna per ziekenauto ter observatie naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. In een woning aan de Alberdingk Thym- straat pakte gisteravond de bewoonster een met kokende thee gevulde theepot van het aanrecht. De bodem viel er uit, waarna haar twee en halfjarig zoontje, dat in de keuken zat te spelen, de inhoud over het boven lichaam kreeg. Het kind liep zulke brand wonden op, dat overbrenging naar de Maria- stichting noodzakelijk werd geacht. Dc Haarlemse recherche heeft een een- en-veertigjarige werkster uit Velsen aange houden, verdacht van diefstal van een japonnetje uit een Haarlems kledingmaga zijn. Voorts is een vijf-en-dertigjarige Hillegommer in arrest gesteld, verdacht van diefstal van een zak kolen, gepleegd bij zijn werkgever. De man had geen brandstof meer en nam de kolen daarom bij zijn patroon weg. Ondanks zijn walkie-talkiezal hij geen gemakkelijke taak hebbendeze bereden Bobbydie met honderden collega's in Aintree het verkeer moet leiden voor en na afloop van de beroemde Grand Natio- nal-paardenrace die morgen aldaar verreden wordt. Bloemendaal Hel oude testament, bezien in het licht der opgravingen Voor de afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Protestantenbond hield prof. dr. M. A. Beek gisteravond een causerie met lichtbeelden over „Het Oude Testament in het licht der opgravingen". Nog in het begin der vorige eeuw, aldus prof. Beek, konden we ons geen voorstel ling maken van het décor der Bijbelse Ge schiedenis; slechts uit het Oude Testament en van de historieschrijver Herodotus, die een bezoek aan Babyion bracht, wisten we iets van de entourage der geschiedenis. Nu is daarin grote wijziging gekomen, die we danken aan het werk der opgravers. Daar waar Euphraat en Tigris samenvloeien werden blijkbaar kunstmatig opstijgende heuvels doorzocht en trof men ontzagwek kende culturen uit de vóórtyd aan; tot dui zenden jaren vóór Christus kan men terug gaan, doch spreker wil zijn gehoor bepalen bij de periode van omstreeks 2000 vóór Chr. toen in de Euphraat-Tigrisvlakte de Baby- loniërs woonden, die hun gewoonten en gedachten schriftelijk hebben gefixeerd in en met het schrijfmateriaal dat voor het grijpen lag en tegen de eeuwen bestand bleek, n.l. de klei. Uit deze zo waardevolle opgravingen vormt de complete bibliotheek van kleitafels, aangetroffen in het beroem de paleis van Assurbanipai in de nabijheid van Ninevé op de linker Tigris-oever een onvergelijkelijke schat die een ongekend licht werpt op de Babylonische samenle ving en waarvan in het bijzonder het Gil- gamesch Epos, dat op de elfde van zijn twaalf kleitafelen o.m. het verhaal van de zondvloed weergeeft, uitvoerig door prof. Beek werd behandeld. Ook de ontdekkingen in het Syrische ge bied aan de oever van de Euphraat waar het paleis van de koning van Mari uit de 18e eeuw vóór Christus werd aangetroffen, hebben veel bijgedragen tot een beter in zicht in het décor van de Oud-Testamenti- sche geschiedenis. Niet minder dan 2000 vertrekken telde dit paleis, waarin niet zo zeer b.v. het boudoir van de haremvrouwen met exquise schoonheidsmiddelen waarop een tegenwoordig schoonheidsspecialiste jaloers zou kunnen zijn, als wel de mans hoge urnen de belangstelling der ontdek kers trokken, omdat zij daarin aantroffen een uitgebreide correspondentie van de koning van Mari, die op 20.000, alle goed leesbare kleitafels een bijzonder licht op de levensomstandigheden van die dagen werpt,. Temidden van deze volken blijkt Israel religieus en literair een geheel eigensoor tige plaats in te nemen. Tegenover het po lytheïsme van de omringende volken treedt het monotheïstische karakter van Israel sterk op de voorgrond. Met een collectie lichtbeelden illustreer de prof. Beek in de tweede helft van de avond zijn betoog nader. Bloemendaals wandelterrein wordt 31 Maart opengesteld Naar wij vernemen zal de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, op Donderdag 31 Maart om vier uur 's mid dags het nieuwe wandelterrein tussen het Openlucht-theater en de algemene begraaf plaats voor het publiek openstellen. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 289% 289% 232% 234 225 226'/, A. K. U 158x4 158-34 136 Nederlandse Ford 255 Nederlandse Kabel 259% v Berkei's Patent 108% Scheep vaart-Unie 161% 161% Holl Amerika Lijn 162'/, Deli Maatschappij 137 139 H. V A 152% 154 A'dam Rubber 142% Ned. Handel Mij. 154% N.-I. Handelsbank 105.U 104%' Biliton My. II 335

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6