Heemstedenaren stellen eigen boekerij op prijs Radio Moors <Pc #oküaat Predikbeurten SLEUTEL WEG? ZATERDAG 26 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD Uit het jaarverslag van de op 15 April van het vorige jaar geopende Gemeente lijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek van Heemstede blijkt duidelijk dat de moeite en kosten die aan de oprichting van deze instelling werden besteed, alleszins waren gerechtvaardigd. Totaal 28901 waarvan door de: Alg. Afdeling 13602 R.K. Afdeling 12246 Jeugdbibl. Alg. Afdeling1628 Jeugdbibl. R.K. Afdeling1425 4573 personen bezochten de leeszaal, waarvan 3003 mannen en 1570 vrouwen. Boekerij Het aantal ingeschreven boeken bedroeg op 31 December voor de bibliotheek voor volwassenen 8330, voor de jeugdafdeling 1643, totaal 9973, waarvan 1492 geschen ken. Dit aantal boeken, dat in nog geen negen maanden na de opening is ingeschreven, mag verrassend groot genoemd worden; een groot deel hiervan zijn uitgaven der laatste jaren, hetgeen de belangrijkheid I der verzameling voor de gebruikers niet weinig verhoogt. Min of meer belangrijke boekgeschen ken werden aan onze instelling gedaan. De belangrijkste schenking aan boeken was die van mevrouw A. PI. baronesse van Hardenbroek-van Ammerstol. Niet onver meld mogen we ook laten de schenking voor de jeugdafdeling van Amerikaanse jeugdboeken door de Bloomfield .~:hool en de Trumbull school, Jackson, Michigan. Het magazijn is voor de lezers der Alge mene Afdeling toegankelijk en een ruim aantal boeken voor de lezers der R.K. afdeling staat opgesteld in de uitleenruim te, waaruit keus kan worden gemaakt. De boeken slaan, allen keurig gebonden, in magazijn en leeszaal systematisch opge steld volgens het systematische indelings schema, dat op de grondslag van dat van Haarlem voor Heemstede is ontworpen. Catalogi Stand-, alfabetische en systematische kaartcatalogi werden aangelegd en bij gehouden. Met de voorbereiding van een gestencilde romancatalogus was men op 31 December reeds goed gevorderd; de be doeling is om een gestencilde catalogus uit te geven over het gehele boekenbezit, zo mogelijk binnen één jaar na de opening. De directeur, de heer P. V. de Wit, be sluit zijn jaaroverzicht met de volgende geestdriftige woorden: „Het bleek reeds in December, in welke maand bijna 5000 boeken door de O.L.B. te Heemstede werden uitgeleend, dat de nieuwe instelling een succes was en één der belangrijkste motoren in de culturele ontwikkeling van de gehele bevolking. De nauwe relatie met de Stads-Bibliotheek van Haarlem, vanwaar dagelijks boeken naar de beide afdelingen te Heemstede Jaarverslag O.L.B. verschenen Het aantal ingeschreven lezers bedroeg op 31 December voor de Algemene afde ling 577, voor de Rooms-Katholieke af deling 697, voor de jeugdbibliotheek 161 (algemeen) en 114 (Katholiek). Tezamen dus 1549 lezers. Percentage Romans en Studie- Romans Studie- kinderlect. werken enz. enz. werken 21662 7239 761/z 23 9756 3846 71 29 9545 2701' 79 21 1182 446 73 27 1179 246 83 17 worden meegebracht, draagt niet weinig ertoe bij om de belangen der lezers te die nen. Het bezoek aan beide leeszalen neemt van maand tot maand toe, het aantal uit geleende werken zowel aan volwassenen als aan de jeugd groeit, het lezerstal ver meerdert, de boekerij mag er wezen kortom, alles stemt' tot dankbaarheid en tevredenheid, niet het minst de prachtige harmonie, waarmee het gehele personeel werkt aan de gezamenlijke taak: het be vorderen, ieder op eigen en zelfstandige wijze, der cultuur van Heemstede's bur gers!" Rijwieldieven gegrepen Door de politie te Alkmaar zijn aange houden de 24-jarige H. J. M. I. en de 22- jarige P. C. J. G., beiden zonder vaste woon- of verblijfplaats. Genoemde personen bleken beiden in het bezit te zijn van een rijwiel" dat zij kennelijk beneden de waarde trachtten te verkopen. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat deze twee rijwielen te Haarlem uit een school waren gestolen. Bij hun verhoor door de Haarlemse re cherche, aan wie zij waren overgegeven, bekenden zij tevens zich te Enschedé. Del den en Delft ook aan rijwieldiefstallen te hebben schuldig gemaakt. Beide verdachten zijn ingesloten. „TOURING ZANDVOORT" GEEFT EEN FOLDER UIT De Stichting Touring Zandvoort gaat een folder uitgeven, waarin alle wedstrijddata van wedstrijden op het circuit worden ge geven, alsmede de data der voornaamste feesten en sportgebeurtenissen. Verder geeft de folder bijzonderheden omtrent Zand voort als recreatie-centrum en ook de grote toekomstplannen worden met een enkel woord nader aangegeven. De folder ver schijnt in een oplaag van 100.000 exem plaren, waarbij een aantal exemplaren in het Engels en in het Frans. Voor een inten sieve verspreiding in Nederland en West- Europa wordt zorg gedragen. H. O. V.-VOLKS-CONCERT De Haarlemse Orkest Vereniging zal op Woensdag 30 Maart haar negende Volks concert van dit winterseizoen geven. Als soliste werkt mede de pianiste Annie Nederbragt. Kees Hartvelt zal het concert dirigeren. Aangevangen wordt met „Passa- cagiia" van Wouter Paap, waarna de soliste het piano-concert No. 3 in C gr. terts Op. 26 van Prokofiei'f ten gehore zal brengen. Na de pauze zal het orkest Tschaikowsky's Vijfde symphonje uitvoeren. Rije.. rije.. rije... in een wagentje, en dan een wagentje van VAN WEERT. Wandelwagentje, geheel opvouwbaar, pracht kwaliteit 62,50 vi\ VOORDE BABy Een betrouwbaar advies Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor f 4.60 per maand, reparaties gratis, Ga dan naar: De Stofzuigercentrale HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 Vo de Kerk - Tel. 12762 (Adv.) SCHEEPVAART Aalsdijk, Portland MainAntwerpen pass. 25 Mrt Bishop Isle. Algorab. Rotterdam Las Palmas pass. 25 Mrt Gibraltar. Amstel- kerk, 25 Mrt van Tacoradi te Cotonou. Bali. 26 Mrt van Socrabaja te Palembang. Borneo. Batavia—Singapore 25 Mrt pass. Banka. Boschfontein, 25 Mrt van Kaapstad naar East London. Camphuys, 25 Mrt van Batavia naar Palembang. Celebes. 25 Mrt van Singapore naar Batavia. Friesland, 25 Mrt v. Semarang naar Soerabaja. Gordias, Gibraltar—Antwer pen 25 Mrt pass. Ouessant. Jaarstroom, Dakar—Havre pass. 25 Mrt Ouessant. Japara (KPM), 25 Mrt van Padang naar Palembang. Kedoe, RotterdamJava 25 Mrt van Djibouti n. Belawan. Keilehaven, 25 Mrt te Landana. Leersum, 25 Mrt te Chittagong. Madoera. JavaAmsterdam 25 Mrt van Sabang naar Djibouti. Plancius, 25 Mrt van Batavia naar Singapore en Belawan. Polydorus, Java- Amsterdam 25 Mrt van Belawan naar Co lombo. Roepat. 25 Mrt van Pendng te Kan tang (Siam). Rotti. JavaAmsterdam pass. 25 Mrt Ouessant. Tabinta, Padang—Amster dam pass. 25 Mrt Perim. Talisse, New York —Java pass. 25 Mrt Gibraltar. Alderamin, Buenos Aires—Rotterdam 26 Mrt te Monte video. Alpherat, Buenos Aires—New York 25 Mrt v. Victoria naar Rio de Janeiro. Amstel- dijlc, 25 Mrt van Boston naar New York. An- dijk, New Orleans—Londen pass. 25 Mrt Wight. Arendsdijk, New YorkBuenos Aires 25 Mrt van Rio de Janeiro naar Santos. Axeldijk, 26 Mrt van Rotterdam te New York. Lievevrouwekerk, ColomboRotterdam 25 Mrt van Marseille naar Boulogne. Omala, 25 Mrt v. Soerabaja naar Balikpapan. Sumatra, Amsterdam—Java 26 Mrt le Marseille. Kota Gede, 24 Mrt van Houston te New Orleans. Sibajak, BataviaRotterdam pass. 25 Mrt 11 uur Sagres. Willem Ruys. BataviaRot terdam pass. 25 Mrt Finisterre. Zeeland, 26 Mrt van Makassar te Balikpapan verwacht. Zuiderkruis, RotterdamJava 25 Mrt 20 u. van Vigo. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Pbilips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem (Adv.) Hans Kindier naar Europa. Dr. Hans Kindier, de in Nederland geboren dirigent cn oprichter van het „National Symphony Orchestra" te Washington, dat hij zeventien jaar lang heeft gedirigeerd, is naar Europa vertrokken waar hij concerten in Zweden, Finland, Zwitserland, Franrkijk, Engeland en Hongarije zal geven. Daarbij zal hij voor al kamermuziek ten gehore brengen. Voor zijn vertrek deelde Kindier mee, de compo nist van „Pacific Nocturne" te zijn. die hij na de première in October 1947 herhaaldelijk heeft gedirigeerd. Het werk werd toege schreven aan Philip Henry, een jong luite nant-ter-zee, die gedurende de oorlog in marinedienst in de Stille Zuidzee compo neerde. „Tor"-apparaaf voor feletype-verbinding met VS De. Nederlandse P.T.T. heeft in samen werking met de Radio Corporation of Ame rica een .contract afgesloten met de Ameri kaanse Luchtvaartmaatschappij A.O.A. en de K.L.M. voor het tot stand brengen van een directe radio-teletype-verbinding tus sen Amsterdam en New York. De nieuwe verbinding, die op 1 April in werking zal treden, wordt voor drie kwart door de A.O.A. en voor een kwart door de K.L.M. gebruikt. De A.O.A. heeft van Amsterdam telex- verbindingen mét Londen en Frankfurt, via welke lijnen tevens de verbindingen wor den onderhouden met Prestwick, Shannon en Berlijn. Het ligt in de bedoeling bin nenkort ook een directe telexverbinding met de Scandinavische landen tot stand te brengen. Dat het aan de Nederlandse P.T.T. gelukt is deze verbinding tot stand te brengen is voor een groot deel te danken aan het bezit van het zogenaamde „T.O.R.-apparaat" (teleprinter on radio), dat twee jaar ge leden door de Nederlandse ingenieur A. C. A. van Duuren werd uitgevonden. Dit ap paraat'maakt een volkomen storingvrije ontvangst van de uitgezonden telegrammen mogelijk, omdat het onmiddellijk elke on zuiverheid in de uitzending corrigeert. Teneinde een storingvrije radio-teletype- verbinding met de Verenigde Staten tot stand te brengen, heeft de Nederlandse P. T.T. een T.O.R.-apparatuur naar Amerika gezonden, waar deze zal worden gebruikt door de Radio Corporation of America aan het Amerikaanse einde van de lijn. Tot op heden verzond de A.O.A. haar telegrammen naar New York via de telex verbinding naar Londen, vanwaar ze door een particuliere telegraafmaatschappij naar New York werden overgeseind. De nieuwe verbinding heeft een capaciteit van om streeks zestig woorden per minuut. Joegoslavische munitiefabriek in de lucht gevlogen TRIEST, 25 Maart (A.F.P.). Volgens het nationaal bevrijdingscomité van Istrie zou de fabriek te Ottelza, nabij Aidussina, op Joegoslavisch grondgebied, Woensdag te middernacht in de lucht zijn gevlogen. De schuldigen aan die ontploffing zouden te genstanders zijn van Tilo en door de Joego slavische politie zouden drie personen zijn aangehouden. Een van hen zou bekend heb ben de aanslag te hebben gepleegd. De bladen „Voce Libera" en „Giornale di Trieste" die dit bericht eveneens hebben gegeven, maakten gewag van het gedreun van ontploffingen en van een vuurgloed, die van Gorizia uit werden waargenomen. RAMPZALIGE BOTSING Op een spoorwegovergang, 50 km ten Zuiden van Alexandrië, is een vrachtauto met arbeiders in botsing gekomen met, een trein. Door de hevige botsing werden de auto en twee spoorwegwagons in een nabij gelegen kanaal geslingerd. Veertien arbei ders werden gedood, veertig gewond. (RT) PRINS „AUWI" OVERLEDEN Prins August Wilhelm van Pruisen is na een slepende ziekte op 62-jarige leeftijd in het ziekenhuis te Stuttgart overleden. De prins, die bekend stond onder de naam „Auwi", wasveèn van de zonen van Wil helm II. Toen Hitier aan het bewind kwam sloot .hij zich bij de nazi's aan OVERMAKING VAN WINSTEN EN AFSCHRIJVINGEN UIT INDONESIë. BATAVIA (Aneta). De directeur van het deviezeninstituut voor Indonesië heeft een gewijzigde regeling met betrekking tot de overmaking van uit directe buitenlandse investeringen vrijgekomen winsten en af schrijvingen bekend gemaakt. Onder di recte buitenlandse investeringen worden verstaan risico-dragende investeringen van een buitenlandse ondernemer of onderne- mersgroep in een al dan niet eigen rechts persoonlijkheid bezittend bedrijf in Indo nesië, beheerst door de investerder(sgroep) Onder directe buitenlandse investeringen worden derhalve niet verstaan de aankoop van aandelen in hier te lande gevestigde vennootschappen door afzonderlijke indivi duele beleggers in het buitenland en de vaste rente-dragende buitenlandse investe ringen. WAGENWEG 9 HOUTPLEIN BABY- EN KINDERKLEDING (Adv.) „Theater Durkheim" sluit zijn deuren (Van onze correspondent te Parijs) Het „theater Durkheim", zoals de Parijse volksmond' de 17de kamer van het gerechts hof pleegt le noemen, waar het proees- Kravchcnko werd gevoerd, heeft eindelijk na een serie van 24 voorstellingen die twee maanden duurden zijn deuren kunnen sluiten. Op 4 April komt het voltallig ge zelschap nog éénmaal voor het voetlicht voor de laatste acte, een solo-nummer van de directeur, oftewel: de uitspraak van de president. De zaak-Kravchenko heeft alle processen uit de niettemin rijke geschiedenis der Franse civiele rechtspraak in lengte en ruchtbaarheid geslagen. Twee maanden lang hebben kranten over de hele wereld kolommen aan het proces gewijd die teza men een lengte hebben, welke de omtrek van de aardbol waarschijnlijk ruimschoots overschrijdt en het stenografisch verslag der zittingen telt ruim drieduizend paginas, hetgeen de procesverslagen over Pétain, Laval, Dreyfus of Stavisky nietige boekjes doet schijnen. Men spreekt al over de uit gave van dat verslag en sommigen voor spellen het een nog groter succes, dan het roemruchte boek van Kravchenko. De rekening. Maar op dit ogenblik is er een andere vraag aan de orde. Hoe hoog zal de reke ning zijn die Durkheim de verliezer aan zal bieden? Kravchenko heeft tien millioen francs (honderdduizend gulden) persoon lijke schadevergoeding geëist. Over het algemeen verwacht men niet dat de presi dent dat verzoek zal inwilligen. Het zal wel uitdraaien, denkt men algemeen, op een symbolische straf van de traditionele ene franc. Maar aangezien de kosten van het proces enkele millïoenen in elk geval door de verliezende partij gedragen zullen moeten worden, wordt het niet onwaar schijnlijk geacht dat „Les Lettres Fran- gaises" tegen de uitspraak hoger beroep aan zal tekenen. Dat zou het vooruitzicht openen op een reprise van het proces. Een ..charmant" perspectief, vinden de journa listen, die hadden gehoopt dat nu eindelijk ook hun vrijheid was aangebroken. Getorpedeerd initiatief. Die ongeveer honderd journalisten, die nu twee maanden lang, drie maal per week hun halve pagina Ki-avchcnko-copie heb ben geproduceerd, hadden juist zo'n aardig ideetje uitgebroed. Ze zouden, bij wijze van apotheose, rond éénzelfde tafel aan het slot van het proces, allen verenigen: de rech ters, de advocaat, de eiser, de beschuldig den, de getuigen, de tolken, de stenografen en de pers, allen dus die op een of andere wijze bij het proces betrokken zijn geweest. Maar dit typisch Parijse initiatief werd bij voorbaat al getorpedeerd. De advocaten Izard en Nordmann kunnen eikaars bloed namelijk wel drinken en beiden weigerden daarom het risico te aanvaarden op elkan ders welzijn te moeten klinken. Maar op een bescheiden verzetje hebben we toch wel recht, vonden de persmannen. Ze zou den dan maar een maal aanrichten, uitslui tend voor de krantenschrijvers. Ook dit ging mis, want de communistische journa listen hielden de eer aan zich zelf en sloe gen de invitatie af. Ze hebben blijkbaar hun magen zo vol van het proces, dat er geen croquetje meer bij kan. Geen verbod op de invoer van bloembollen in Engeland Naar aanleiding van de geruchten, vol gens welke de Britse regering voornemens zou zijn de invoer van Nederlandse bloem bollen te verbieden wegens beweerde ge vallen van smokkelarij, heeft, naar Reuter uit Londen meldt, een woordvoerder van het Britse ministerie van handel verklaard, dat dit ministerie hiervan niets bekend is. Hij deelde mede, dat er een open alge mene licentie is voor de invoer van bloem bollen, welke geldt tot einde April, op welk tijdstip het seizoen voor de invoer van bloembollen praktisch eindigt. Kuikens naar Wenen Twintigduizend kuikens, verpakt in 400 dozen, ondernamen gisteren in een door een Goudse firma gecharterde K.L.M.- machine de reis van Amsterdam naar We nen, om in de Donaustad op te groeien tot volwaardige hennen en hanen. Met het oog op de jeugdige leeftijd van de passagiers waren door de K.L.M.- onderhoudsdienst speciale maatregelen ge troffen voor de luchtverversing in het vliegtuig. Eendagskuikens hebben namelijk een grote behoefte aan zuurstof. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 25 Maart 1949 GEHUWD: 25 Mrt, H. Bijster en M. Koetje. BEVALLEN van een zoon: 23 Mrt, A. J. Bras—Slomp: 24 Mrt, L. Bergman—Smooren burg: A. van RootselaarSneeboer: W. A. J. M. Posthumusvan de Sande: M. M. Mulder —Dams; 25 Mrt, C. J. Koelemij—Snijders; C. KronerFris. BEVALLEN van een dochter: 23 Mrt, A. J. Bras—Slomp: 24 Mrt, E. A. Geerlings—Ne- derstigt; G. Huijboomvan den Tweel; A. P. Tijssen—Bunte; M. A. van Brandenburg Smit. OVERLEDEN: 23 Mrt. A. J. van Haaften, 31 j., Hazepaterslaan; J. van Dijk, 82 j., Ba- kenessergracht; A. van Rooden—Broers, 71 j„ A. L. Dyserinckstraat: C. van der Eem Peperkoorn. 69 j.. Leidsevaart: S Bloem, 46 j.. Djambïstraat; 24 Mrt, M. J. F. Vink—Ruys, 62 j., Hazepaterslaan: W. S. Hoorweg Schweinsberg, 83 j., Jansweg; C, C. van den Bergh, 72 j„ Kenaupark: F. Sluijter, 71 j., Kamperlaan: J. J. van Rixel, 12 j., M. v. Heemskerkstraat. „De getemde avonturierster" (P a 1 a c e). Dit is een ruige, romantische, avontuur lijke en soms een tikje sentimentele histo rie uit het Wilde Westen, die zich groten deels onder veel revolvergeknetter afspeelt in een kroeg, waarvan een schone jonge dame de eigenares is. Er komt een aanmer kelijke portie leven in de brouwerij als een knappe jongeman deze kroeg binnenstapt, zijn begerige blikken op de jongedame voornoemd slaat en daarmee een reeks vechtpartijen en ontvoeringen volgens het aloude beproefde recept inleidt. Opwinden de achtervolgingen in een imponerend technicolor-Sierra Nevada-landschap wa ren uiteraard in deze „super-Western" on vermijdelijk. Wie van het genre houdt kan aan de getemde avonturierster, die boven dien nog mooie liedjes zingt, zijn hart op halen. Dat doet ook Rod Cameron, die het tenslotte nog eens wordt ook met de char mante Yvonne de Carlo. De zesjarige Be- -erley Simmons als het dochtertje van de kroeghoudster steelt aller harten. S. K. „New Orleans" (Luxor). De geschie denis van de jazz is volgens deze film be gonnen in een speelhol van New Orleans, waar de exploitant, blijkbaar meer voor zijn privé genoegen dan tot vermaak van zijn clientèle, een troepje neger-musici ver zameld heeft, die al parafraserend op hun oude plantation-songs en hun nog oudere jungle-rhythmen, de grondleggers en ont dekkers van de moderne dansmuziek wor den. Wij zien dan verder, hoe zich uit dit troepje twee befaamde „bands" ontwikke len (vertolkt door de orkesten van Louis Armstrong en Woody Herman), welke stormenderhand geheel Amerika veroveren en daarmee de poorten van het swing-tijd perk openen. Dat had een interessante do cumentaire kunnen worden, wanneer haar makers niet bezweken waren voor de ver leiding, om de film blijkbaar terwille van het contrast van begin tot eind te larderen met allerlei brokstukken klassieke niet het minst in de prachtige melancholieke „blues". Spel en aankleding zijn zwak en middelmatig. H. C. „Forever Amber" (Rembrandt). Het overbekende boek van Kathleen Win- sor dat het gegeven voor deze film leverde, wordt als een der meest-gelezen romans ter wereld beschouwd, wat niet zeggen wil dat het ook een der beste boeken ter wereld is. De film vertoont gelukkig dat zij in de eerste plaats vastgseteld niet de stotende détaillering van de ten top 'gevoerde im moraliteit, zoals het boek die met klaar- blijkende zorgvuldigheid etaleert en de makers van deze film zijn er zelfs in ge slaagd een decente toon te vinden voor de ontwikkelingen van het verhaal, die onver brekelijk verbonden zijn met het onver kwikkelijke gedoe aan het Hof van Charles II en de levenswandel van Amber. Zij had den daarbij het geluk te beschikken over een acteur die de rol van de Engelse ko ning met zoveel verve wist te vervullen., dat hij zijn eigen amoureuze escapades de scherpe kanten ontnam die er in het boek door een brutale tekening aan werden ge geven. Deze Icing Charles is een mens van zijn tijd en zijn omgeving, zwak tégenover alle schoonheid die hem met verleidelijk raffinement omringt, maar tegelijk begaafd met een heldere kijk op de voosheid en verraderlijkheid van de amoureuze ge schenken die hem onbeschaamd geboden worden. Zo. verschijnt deze figuur in de film het boek tekende hem anders en minder sympathiek. George Sanders komt de eer toe. deze koning te hebben weer gegeven met verantwoordelijkheid en be heersing. Evéhzeer valt in de vertolking van de rol „Amber" door Linda Darnell te be speuren dat slechts de dramatische elemen ten uit het verhaal en niet de rauwe teke ning van een verdorven mentaliteit het verfilmen van Kathleen Winsor's boek aan lokkelijk hebben gemaakt. Amber is in deze film enkel een slachtoffer van haar liefde, die zij veroveren wilde door, zonder zich te storen aan moraal en wet, de maatschap pelijke ladder te beklimmen en haar uitver korene tenslotte te verblinden met haar succes. De Amber die Linda Darnell ons voorstelt wekt alleen maar mededogen, geen afkeer. Zo kan men ditmaal het is helaas zeld- muziek. Het resultaat is een soort non-stop i zaam constateren dat de verfilming van worstelwedstrijd tussen Beethoven en de een boek de inhoud daarvan veredelde. Boogiewoogie, die niet alleen tot allerzotste Het boek komt pr niet zonder belangrijke effecten leidt, maar bovendien van een be- droevend gebrek aan goede smaak getuigt. Jammer, want incidenteel valt er hier in beide muziekgenres veel goeds te genieten, verminkingen af, maar het zijn verminkin gen die men als een „aesthetische operatie" zou kunnen beschouwen: Het aangezicht van „Forever Amber" komt blanker en lieftalliger onder de handen van de chirurg vandaan. Het is de moeite waard deze nieuwe Amber in haar tragische leven in warme kleuren op het doek te zien. J. L. „De vrouw uit Sjanghai" (F r a n s H a 1 s) —De film heeft ons geleerd toedrachten en situaties snel te onderkennen en begrijpen bij het licht van slechts enkele, als regel onvolledige, gegevens. De reikwijdte van onze gedachtensprongen is onder invloed van de film heel wat groter geworden.Voor- waarde daartoe is echter, dat de figuren op het witte doek in hun denkwijze en re acties een minimum aan overeenkomst vertonen met die van de toeschouwers in de zaal. In „De vrouw uit Sjanghai" lijkt ons dat noodzakelijke minimum niet aan wezig. De hoofdfiguren zijn op de in tegere zeeman Mike (Orson Welter) na, die het slachtoffer wordt van de verdorven Elsa (Rita Hay worth) zo verstoken van iedere morele rem en bij het nastreven van hun misdadige doeleinden zo ver verwij derd van alle menselijke overwegingen, dat wij geen deernis om hun lot in ons voelen opkomen. Intussen blijft het een interessante rol prent, bovenal om de regie van de virtuoze Orson Welles. Zijn vindingrijkheid, waar van ook in „De vrouw uit Sjanghai" vele knappe staaltjes te zien zijn, komt niet altijd i uit innerlijke noodzaak voort, doch het be klemmende einde in het Lunapark, waarin het onthutste gemoed van Mike en de mis dadige verbijstering waaraan Elsa en haar echtgenoot ten prooi zijn, geaccentueerd en gesymboliseert worden door de ï'hapsodi- sche camera-flitsen van de glijbanen en lachspiegels, getuigen van een indrukwek kend meesterschap over de filmvorm. J. H. B. „De geheime agent" (S p a a r n e). In de film „De geheime agent" gebeuren aller lei vreemde dingen en de toeschouwer blijft tot het einde toe in het onzekere over de ware rol van de vele figuren. Er doen zich allerlei verwikkelingen voor, waardoor veel spanning ontstaat. Achtervolgingen en vechtpartijëh wisselen elkaar af. Wie ten slotte de geheime agent blijkt, zullen wei nigen vermoed hebben. „De strijd om de dam" is de tweede film. welke een beeld geeft uit Mexico. Degenen die de dam in hun bezit willen nemen stel len vele pogingen in het werk en beschik ken daarbij over grote machines om hun doei te bereiken. Spannende avonturen doen zich daarbij voor. A. O. Het City-theater geeft opnieuw een •eprise van „De Waternimf". ZONDAG 27 MAART 1949 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. Zaterdag. Consistorie, ing. Groenmarkt. 7.30: Ds. D. E. Boeke, Avond gebed. Zondag 10: Ds. E. Pot. H. Doop. Padvindersdienst. Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. Erdman. 7: Ds. Joh. Bronsgeest. Noorderkerk, Velserstraat. 10.30: Ds. J_ F. Beerens, Utrecht. 7: Ds. A. J. van Rlujn. Oosterkerk, Zomerkade 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 7: Ds. E. Dijkhuis. Bakenesser- kerk, Vrouwestraat. 9.30 Dhr. A. J. v. Hou- welingen Rijkhoek, Kinderkerlc. 10.30: Ds. F. J. Pop. Driebergen. Jeugddienst. Kapel Bcthesda Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Ds. G. J. Waardenburg, Kinderkerlc. 10.45: Ds. E. Dijkhuis. Diaconcsscnhuis, Hazepaters laan. 4.15: Ds. J. E. Drost, Aerdenhout. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Ds. M. G. Blauw. Begijnhofkapel. Begijnhof. 8.30: I.K.O.R.- dienst. Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. Ver. Vrijz. Hervormden. Jacobstraat 6. 10.30: Prof. Dr. W. Banning. Church of England. Sunday March 27th, 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel: Evening Service followed by Holy Communion, Rev. Ker- ridge M. A. Stads Evangelisatie, Lange He renstraat 6. 10 en 7.30: W. F. Kloos, Gouda, met Gem. Koor Eben Haëzer. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Th. Dikkes, Evan gelist te Haarlem. 5: Dezelfde, Evangelisatie samenkomst. 8: Jeugdsamenkomst met mede werking van Jettie Visser, sopr. Herman v. Bruminelen. guitaar en zangleiding: H. v. d. Brink en Theo Dikkes. Zang, muziek en de clamatie. Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Zendeling A. Thorne van de Wereldwijde Evangelisatie Kruistocht uit Spaans Guinea (West Afrika) Vrije Evang, Gemeente. Bakenessergracht. 65. 9.30 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. H. G. Abma. Rotterdam. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstr, 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Gcreform. Ge meente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Gcref. Kerk. Kloppcrsingelkcrk. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. A. v. Arkel. Wilhclmtna- kerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig Ziiid-Oostcrkcrlc 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M, Boeyinga. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds, J. Meester. Gcref. Gemeente onder het Kruis, Bakenessergracht 63. Dins dag 7.30: Ds. J. A. Smink, van Rotterdam. Oud-Geref. Gem.. Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk. van den Haag. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30: Ds. J. W. Weenink. 7.30: Dezelfde. Jeugddienst. Le ger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heili- gingsdienst. 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. Majoor v. Daalen. Ned. Chr. Gemeenschaps- bond, Linnaeusl. 14. Maand. 3.30: Samenk. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst, Vergadering- Gelovigen, Jansstraat 85. 10: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Gcm. Gods. Jansstraat 85. 10: Samenkomst "Wol straat 7. 10: Volle Evangelieprediking. Ge meente van Christus, Jansstraat 85. 10.30: Eredienst en Preek. Christian Science, Jans straat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. De Christengemeenschap, Jansstr. 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Men- senwijaingsdienst. BIJBELLEZING-, Jans straat 85. Vrijdag 8: K. Rozendal. Hersteld Apost. Zendingskerk. Wilhelminastraat 21 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst (Soefi-Beweging) Nassauplein 8. 11: Dienst. Ncd. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jans straat 83. 10:30: Wijdingsmorgen. Ir. Felix L. Ortt, Soest. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag- 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.45: Ds. Schutz. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerls. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zond. 10: Ds. J. de Jong. Bev. n.we lidmaten. 7: Ds. J. v. d. Vlucht. Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koch. Kon. Enunaschool, Raafstr. 10: Ds. J. Kroon. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. v. d. Veer, te Amsterdam Geref. Kerk, Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. v. Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Christ Gcref. Kerk, Floresstraat 10: Lees- dienst. 6: Ds. M. Holtrop. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplcin. 10: Ds. F. R. A. Hen- kcls. 7: Ds. H. Bartlema. Kapel Nieuw Vre- denhof 10.30: Dr. W. F. Dankbaar, Zendings- director. 7: Ds. F. R. A. Henkels. Chr. Ly ceum (ing. v. Merlenstr.) 10.45: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. Prinsessekade 3: 10.30: Jeugdkapel Jeugdgebouw a. d. H. Dreef. 10: Jeugdkapel. Dhr. J. de Smalen. Ned. Prot. Bond. 10.30: Dr. H. Jansen, Voorg. v. d. Afd. Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 9: Ds A. Dondorp 5: Dr. P. J. Richel. Koedicfslaan. 10: Prof. Dr, G. C. Berkouwer. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Prof, Dr. G. C, Berkouwer. Geref. Kerk, Herenweg 111 8,30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Ilcrv. Kapel. Leeu werildaan 10: Dr. Ch. de Beus. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Voorj O. R. G.. Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. A. Visser, Watergraafsmeer. 7: Dezelfde. Jeugddienst. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. van Rhïjn, uit Haarlem. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. C. P. F. Hoekema, Dg„ Haarlem. Geref. Kerk. 9: Dr. B. Wielinga, van Wassenaar. 10.30: Ds. A. Dondorp, van Heemstede. 3.45: Dr. B. Wie linga. Opwekkingssamenkomst in Schapen duinen. Breder odelaan 57. Donderdag 8: H. v. d. Brink. Vrije Katholieke Kerk, Popel laan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Soefi-Beweging, Ponellaan 1. 2: Dienst. ÓVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. 7.45: Zondagavondslilte voor Protes tants Overveen, voorafgegaan door zang bijeenkomst aanv. 7 u. in de Kerk a. d. Ramplaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. F. Fijn van Draat,. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. A. Wildschut. A'dam. „Dc Toorts", Duinweg 10: Ds. H. J. D. R, Theesing. Middelie Ned. Herv. Kapel: 5: Dr. H. v. d. Loos, Hrl.-N. Christ. Geref. Kerk. .3: Leesdienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: De zelfde. Bidstond voor het gewas. West. Ko ningin Emmaschool. Raafstraat. 10: Ds. J. Kroon. Evangelisatie Bethel. Oost Kolk. 10: Dhr. H. de Wachter, uit Beverwijk. HALFWEG. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. Kromhout. 7: Jeugddienst. Zandvoort Duinloop Te Zandvoort wordt Zondag een duin veldloop over heuvelachtig en moeilijk terrein in het Kostverlorenwandelpark ge houden. Er bestaat voor deze sportgebeur tenis grote belangstelling. De organiseren de vereniging „A.V. 1923" uit Amsterdam boekte bijna 200 inschrijvingen. De veld loop is verdeeld in vijf klassen, te weten A- B-klasse 17, C- D-klasse 45, A Junio ren 43, B Junioren 35 en E nieuwelingen 25 deelnemers. Het veld is uitgezet over een lengte van 1250 meter. De klassen A, B en C D lopen drie ronden, de E nieuwelingen twee ron den en de A B Junioren één ronde. In de A-klasse starten o. a. W. Groen, districts-veldloopkampioen van Noordhol land, Han de Roode, de Ree en van Deur- sen. In het nummer 2jZ k.m. speciaal-leden A. V. 1923 komen uit de Olympische sprin ters Gabe Scholten en Jan Meyer, beiden van de Ned. Estafette-ploeg 4 maal 100 meter, welke ploeg in Londen de finale bereikte, De deelnemende verenigingen zijn: A. A. C., K. D. O., Volewijckers, Blauw Wit, BINNENL/V D De procui'eur-1'iscaal van het Bijzóndere Gerechtshof te Arnhem heeft tegen dc voor malige directeur van het Centraal Distribu- 1 tiekantoor S. de H. een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist en ontzetting uit de beide kiesrechten voor tien jaar. De H. werd o.m. poging tot arrestatie (met assistentie van de grüne Polizei) van ds. Slomp (Frits de Zwerver) ten laste ge-1 lcgd. Tevens zou hij een distributieambtcnaar aan de politie hdbben overgeleverd. Het bestuur van dc afdeling' Tilburg van j de Katholieke Volkspartij heeft besprekingen gevoerd met de groep Arts. De leidende figuren van de groep Arts zijn toegetreden als lid van de K.V.P. De kolonel van het wapen der artillerie A. C. de Ruyter van Slcveninck, bij de be vrijding commandant van de Prinses Irene- brigade is bevorderd tot generaal-majoor. Generaal De Ruyter van Steveninck is thans lid van het Hoog Militair Gerechtshof. Met ingang van 1 April is aan prof. dr. A. Mey, directeur der rijksbegroting, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Het KLM-vliegtuig, dat Donderdag- I morgen van het vliegveld bij Johannesburg vertrok, keerde na enige tijd wegens motor-" storing terug. Vrijdagmorgen is het toestel opnieuw gestart. Het wordt vandaag op Schiphol verwacht. By een brand in een fabriek van clectri- sche apparaten in Den Haag zijn 135 stof- zuigermotoren en de electrische installatie van de z.g. inloopkamer vernield. De schade 1 bedraagt f 15.000. Conform de eis heeft de Bredase recht- - bank' G. M. uit Raamsdonkveer tot levens- lange gevangenisstraf veroordeeld. M. i pleegde in Breda in 1947 twee bomaanslagen op zijn vroegere verloofde. Bij een daarvan werd een jongeman gedood. De Belgische douane van de grensplaats Tulje aan de Duits-Belgische grens had da laatste tijd veel belangstelling voor een auto van het Nederlandse consulaat te Aken, dia vaak dc grens passeerde. Bij onderzoek van de wagen werd een aanzienlijke partij spe ciale naalden, die gebruikt worden in da Belgische textielindustrie, in' beslag geno men. De chauffeur H. en de employé J. B, van het Nederlandse consulaat te Aken, werden gearresteerd. B. is uit de dienst bij het Nederlandse consulaat ontslagen. Het zoeken en rapen van eieren van wulpen, scholeksters, grutto's en tureluurs toegestaan van heden af tot en met 19 April. Het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben van eieren van -zwanen, ganzen, eenden, duikers, watersnippen, goud pluvieren, kemphanen, meerkoeten en wa terhoentjes is niet toegestaan. - Een Bredase fabriek brengt een appa raat in de handel, dat hoewel berustend op edn reeds lang toegepast principe in zijn nieuwe vorm een hulpmiddel kan zijn voor het ontdekken van vervalsingen in schilde rijen, bankpapier, effecten en dergelijke. Het apparaat werkt met ultraviolette stralen. Het is een klein toestelletje, dat bij dag- cn kunstlicht kan worden gebruikt en gemak kelijk kan worden meegenomen naar da plaats van het onderzoek. Aan een klokkengieterij te Heiligerlee ,is opdracht gegeven tot het gieten van een carillon van 48 klokken voor de toren ta Middelburg. De grote luidklok, die een diameter heeft van 2.15 meter en door de bezetters was weggevoerd, doch na de be vrijding gescheurd werd teruggevonden en Intussen is gelast, zal. na te Heiligerlee ta zijn bijgewerkt, in het carillon worden op genomen. Tienduizenden hebben verleden jaar een bezoek gebracht aan de bunker van Seyss Inquart aan de Loolaan te Apeldoorn. Deze schuilplaats is geheel ingericht als in de be zettingsjaren, ook de telefooncentrale via welke verbinding met geheel toenmalig bezet Europa kon worden verkregen. Da Stichting 19401945 ontving door het bezoek aan deze bunker niet minder dan f54.000. Van 9 April af zal de bunker opnieuw te bezich- i iigen zijn. Tot en met 12 Maart had de „Willem Barcndsz" geproduceerd 99.466 vaten (16.577 ton) traan en 4168 vaten (695 ton) sperm- I olie, tegen 62.310 vaten (10.385 ton) traan ei? 6809 vaten (1135 ton) spermolie in de over eenkomstige periode van het vorig vangst- i seizoen. Tengevolge van de minder gunstige I weersomstandigheden is de weekproductie j iets teruggelopen. In Februari is door brand voor 1.312.500 schade aangericht (Februari 1948 f 1.046.300), Er waren 14 branden met een schade van f 20.000 of meer. Hierbij waren 7 boerderijen, welke geheel of gedeeltelijk zijn vernield en waai'bij de totale directe schade wordt ge- raamd op f 296.000. Voorts heeft één persoon tengevolge van brand het léven verloren en I zijn 16 personen gewond, waaronder 3 leden van het brandweerpersoneel. HAARLEM EN OMGEVING Een uitvoering van kerkmuziek wordt Maandagavond gegeven in de Nieuwe Kerk te Haarlem door Dolf Hendrikse, orgel, en het vocaal ensemble „Musica Reservata" uit Amsterdam onder leiding van Jan Boeke. Het bestuur van de Bond van Haarlemse Muziekverenigingen bestaat thans uit H, Cnossen, voorzitter; L. Franssen, Spaanse- vaartstraat 109, secretaris; C. Willemse, pen ningmeester; B. J. Walker, A. v. Zeeland, commissarissen. De heer C. A. Troost te Bentveld is ge slaagd voor het canöidaatsexamen Neder- lands recht aan de rijksuniversiteit te Leiden. Mej. dr. I. Mosier te Haarlem is aan de rijksuniversiteit te Groningen bevorderd tot tandarts. te I eer ver spr led bet ma, heb „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Meteoor en A. V. 1923 uit Amsterdam, H. A. V. en Holland uit Haarlem, D. E. M. uit Beverwijk, Zaanland uit Zaandam, N. E. A. cn Volharding uit Purmerend, G.A.C, uit Hilversum, D.O.-V.E.S. uit Heiloo, Tem po uit Bussum en Olympus uit Alkmaar. Heemstede BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: B. J. Kniese en P. C. Helderman; J. W. Kappers en M. H. Kruis- sink. GEBOREN: Willy Iempkje, d. van E. Tim merman en A. Dekker; Johannes Hendrik, z, van H, R. Hoekstra en A. A. A. de Winter; Margaretha Johanna Maria. d. van J. A. H. van den Bos en M. J. Huiskens; Jacoba Helena Hermina, d. van H. J. Woerden en H. Rijke. OVERLEDEN: A. L. J. Nijhof, 48 j.; E. J. Slabbaert, 12 j.; G. VorsteveldMeijer. 58 j.; M. v. d. Toorren-Otten, 84 j.: wed. M. van der Veldt—Bouman, 83 j.; wed. J. Hoekstra —de Bruin, 73 j. GETROUWD: D. H. Dros en E. F. Rein- ders; J. C. SchaapJ. R. II. Kruijer; K. PellerinE. C. van den Berg. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. J. Reurink, Aerden- houtsduinweg 8. tel. 26035; dr. J. Laeijen- decker, Raadhuisplein 9. tel. 28103; dr A G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11. tel. 19920. Geopende apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206', tel. 28320. Wijkverpleging: Zuster Mantz, v. Meden- laan 25, tel. 28305. de hij beïi toei dat bev dac! dac! Jurj dan de i drij: hek oorc den van „set één zaal deld jury ziet prin geni (the rege and< van de r vooi borg in h mak roep Lore derd oord geld cour niét waai de b iema betic geda Min zeldt onde ook ontoi lang: print in In vert» ken zeer denk

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 12