E# c 3 Land en volk lijden grote verliezen Vergoeding materiële oorlogsschade ter Wereldnieuws WOENSDAG 30 MAART 1949 2 Terreurgoll over Oosf-Java (Van een bijzondere medewerker) SOERABAJA, eind Maart 1949. Het in 1948 zo rustige Oost-Java, waar op alle mogelijke gebied gedurende de twaalf maanden van het vorige jaar een geweldige vooruitgang geboekt kon worden, waar de weg naar een volledig herstel met rasse schreden werd afgelegd, is thans in enkele weken weer teruggevallen tot een gebied waar de onveiligheid groot is, terreur, botage en intimidatie hoogtij vieren en waar een deel van de, met uiterste krachts inspanning en ten koste van grote offers verkregen, 'uitstekende resultaten weer verloren zijn gegaan. Geheel vrij van op roof uit zijnde ben den is Oost-Java na de oorlog nog nooit geweest. Na de eerste politiële actie, we melde het er van allerlei groepjes er groepen gewapenden, die deels op aan wijzing van Djokja, deels omdat zij geen ander vak meer kenden, roofden en ver nïelden. Naar gelang 1948 naderde, nam hun activiteit af als een gevolg van de krachtige zuiveringsacties, die door onze troepen werden uitgevoerd. De Renville- overeenkomst, en als gevolg daarvan het afvoeren naar republikeins gebied van de achtergebleven strijdgroepen, voltooiden deze acties. Zo kon tenslotte in Februari 1948 van een volledig herstel van orde en rust in de Oosthoek worden gesproken. Hoe snel in 1948 het herstel plaats vond, wordt wel duidelijk geïllustreerd door enkele cijfers. Bedroeg in Januari van dat jaar de rubberopbrengst slechts 350 ton, in December werd reeds 1400 ton geprodu ceerd. De suikercijfers zijn voor die perio de al niet minder gunstig: in 1947 was in totaal 5000 ha beplant; in 1948 steeg, het areaal tot 16.000 ha. Zo werden dank zij de weergekeerde rust in 1948 zeer bevredi gende economische resultaten behaald. In 1948 kon men zonder enig risico on gewapend het gehele gebied van de Oost hoek doorkruisen'. Hoe anders is het thans. In Soerabaja is de rust geen ogenblik ver stoord geweest, daar is alles bij het oude gebleven. Komt men echter buiten de stad, dan zijn de gevaren vele. Schietpartijen, mijnen, opgeblazen bruggen, branden, aan vallen op ondernemingen, ontvoeringen en berovingen zijn aan de orde van dag. Zelfs in een stad als Malang zijn plunde ringen en moorden in de buitenwijken tot het gebeuren van alledag geworden. Nog steeds mag men als burger de Oosthoek in, doch er zijn er maar weinigen, die het wagen zonder bescherming van een militair convooi. Deze convooien zijn de laatste weken weer zwaar bewapend. Op elk voer tuig zitten enkele militairen met de wa pens in de aanslag gereed en staan de mitrailleurs of de lichte snelvuurkanonnen tot vuren gereed. Niettegenstaande deze voorzorgsmaatregelen vinden toch nog re gelmatig schietpartijen plaats. In Januari van dit jaar, dus na de be ëindiging van de twee politiële actie, werd het. tijdens de eerste politiële actie bezette gebied weer overstroomd door kwaadwil ligen. Het aantal slachtoffers, dat sinds Februari hier in Oost-Java tengevolge van de acties van deze benden is gevallen, kan zelfs niet bij benadering worden aange geven. Want niet alleen Europeanen moeten het ontgelden, doch ook honderden Chi nezen en Indonesiërs, die medewerking weigeren, maken zij tot hun slachtoffers. Steun van de bevolking hebben politie en militairen hij hun zware taak op het ogen blik niet meer. De bevolking zwijgt en durft als gevolg van de ontzettende terreur waaronder zij te lijden heeft op geen enkele manier meer mee te werken aan het herstel van de normale toestand. Het bedrijfsleven heeft gevoelige slagen te incasseren gekregen. Niet minder dan 19 bergcultuurondernemingen in de Oost hoek moesten worden gesloten, terwijl op verschillende andere ondernemingen het werk ernstig stagneert. Alleen in het Be- soekische, waar in totaal 16 tabaksonder nemingen gevestigd zijn, werden drie van deze ondernemingen totaal vernield. Hier bij ging voor een waarde van 200.000 aan tabak verloren. 180 van de in totaal 300 hangloodsen (loodsen voor het drogen van de tabak) in dit gebied werden in brand gestoken. het i liddelpunt van het leven, Die wordt reeds de zuigeling gegeven. Maar waar het later gaat, ïs of er TIP VAN BOOTZ op staat, Want anders - dan past men wel even. 'n TIP VAN BOOTZ te Haarlem ontv. 1 £1. TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Symphonische muziek. 10.15 Morgendienst. 19.45 Koor van Weense Stephansdom. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12,03 Koor, orkest en solisten. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Prome nade-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Pro menade-orkest. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Mannenkoor. 14.30 Zigeunerorkest. 14.40 On der ons. 15.00 Kamerorkest en cellosolist (Bach. Boice). 15.30 Piano (Scarlatti). 16.00 Bijbellezing. 16.45 Liederen van Greschani- noff. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Viool-recital. 17.50 Melodieën van Grieg. 18.00 Leger des Heils. 18.15 Voor land- en tuinbouw. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Orgel. 19.30 Actualitei ten. 19.45 De R.V.D. antwoordt. 20.15 Ster avond. 21.30 Familie-competitie. 22.00 Platen. 22.05 De vaart der volken. 22.25 Pianoduo (Schubert). 2.45 Overdenking. 23.15 Swee- linckkwartet. 23.45 Concertino da Camera van Ibert, HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7,15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Platen. 11.45 Problemen der slechthorendheid. 12.00 Bioscooporgel. 12.30 Weerpraatje. 12.33 In "t spionnetje. 12,38 Zang. 13.15 Platen. 13.20 Kwintetspelers. 13.50 Platen. 14.00 Afrika en het naturellenpro- bleem. 14.20 Solistenconcert. 15.00 Voor zie ken en gezonden. 16.00 Programma in een notedop. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?. 17,30 Voor modelvliegtuigbouwers. 17.35 Cubaans orkest. 17.50 Kijkjes op Madoera. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Orgel en dameskoor. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Avondschool- 19.45 Orkest Kostclanetz. 20.05 Zoeklicht. 20.15 Philharmonisch Orkest en Imre Ungar. piano, (Brahms en pianoconcert no. 4 van Beethoven). 21.00 Luisterspel „Julius Caesar" naar Shakespeare door dr. P. H. Schroder. 22.05 Melodie en Rhythme. 22,45 Pijlers van Nècrlands welvaart.. 23.15 Reportage wereld kampioenschap groot biljart. 23.25 Platem Van zeer vele ondernemingen zijn de plantersvrouwen met hun kinderen naar Soerabaja geëvacueerd. "Weliswaar is thans tengevolge van de onvermoeide patrouille gang van onze troepen enige verbetering in de algemene toestand merkbaar, doch het is nog steeds niet mogelijk de verlaten ondernemingen weer te bezetten en op alle andere ondernemingen de werkzaamhéden normaal te hervatten. Deze jammerlijke gang van zaken heeft niet nagelaten de productiecijfers in ongunstige zin te be- invloeden. De rubberproductie is belang rijk teruggelopen en er wordt gevreesd, dat ook de suikeroogst de nadelige gevolgen van het onvoldoende onderhoud van de tui nen zal ondervinden. Dank zij de strenge bewaking van de spoorlijnen heeft men de meeste treinver bindingen kunnen handhaven. Slechts de dienst MalangSoerabaja moest worden gestaakt tengevolge van het vernielen van enkele bruggen. Enige dagen geleden werd in de buurt van Randoeagoeng weer eens een aanslag gepleegd op de sneltrein BanjoewangiSoerabaja. In een bocht, waar de baan enerzijds langs een ravijn loopt en aan de andere kant langs de berg wand, Waren de rails losgedraaid. De loco motief en drie personenrijtuigen ontspoor den, doch wonder boven wonder is geen der voertuigen in het ravijn gestort en deden er zich geen persoonlijke ongelukken voor. Samenvattend kunnen wij zeggen, dat op het ogenblik de toestand vrijwel in de ge hele Oosthoek vrij ernstig is'. Het nieuwe voorstel der regering komt weldra in de Tweede Kamer aan de orde Het juiste bedrag van de materiële oor logsschade in ons land is niet bekend ge maakt. Wel werd indertijd medegedeeld dat, op grond van de oorspronkelijke ver- goedings-regeling, het rijk 3.l'04.000.000 aan particulieren moest betalen en J 2.601.000.000 aail publiekrechtelijke lichamen, aan rederijen en luchtvaart ondernemingen. Tezamen dus een bedrag van 5.705.000.000. In het begin van het vorige jaar is evenwel door de regering voorgesteld de schaderegeling voor parti culieren gunstiger te maken, waarmee een bedrag van 2.000.000.000 gemoeid is. Daardoor kwam 't totaal op 7.733.000.000. Nu is een goed jaar verlopen en op grond der voorstellen werd een nieuwe raming gemaakt, welke totaal 7.239.000.000 be draagt. De regering- wil dus voor de vergoeding van de oorlogsschade van particulieren een bedrag van ongeveer 5.000.000.000 beschikbaar stellen. Daarmee kan alle schade lang niet ge dekt worden. Vooral niet als men reke ning houdt met het feit dat de ver vangingswaarde van hetgeen verloren ging de aanschaffingskosten van vóór 1945 met 200 a 300 procent overtreft. De regering verzekert evenwel met na-? druk dat zij niet verder kan gaan. De grens van het mogelijke is thans met deze voor stellen bereikt. De wet op de materiële oorlogsschade zal nu binnenkort in de TweedeKamer aan de orde komen. Daarover zijn belang rijke debatten te verwachten. Niet alleen omdat verschillende Kamerleden zullen trachten het systeem van de wét op be paalde punten gewijzigd te krijgen, maar ook omdat,' daarbij aan de orde komt de vraag hoe 'deze enorme uitgaven gedekt jnoeten worden. Verhoging der belastingen tot een bedrag van 250 millioen per jaar (en dan nog wel gedurende 50 jaar) is noodzakelijk. De regering wil o.a. 75,000.000 uit een huurbelasting halen, 115.000.000 uit een verhoging der omzet belasting en daarnaast komen nog enige andere belastingen voor verhoging in aan merking. Het beginsel van de nu voorgestelde regeling is, dat de minst-draagkrachtigen een volledige vergoeding zullen krijgen. Een bijdrage op vervangingsbasis 9 Mei 194i> zal worden gegeven aan ieder die een eigen woning, een eigen bedrijf of een schip verloren heeft en wiens maatschappe lijke positie zodanig is, dat hij met. een nieuwe kleine woning en een klein nieuw bedrijfspand weer is geholpen. Voor degenen voor wie deze goederen een beleggingsobject vormden wordt deze vérgaande tegemoetkoming niet noodzake lijk geacht. Financiële faciliteiten worden in-het uit zicht gesteld voor de herbouw van wo ningen tot 1000 m3, al dan niet met be drijfsruimte. Een volledige financiering van grotere panden ligt niet in het voor nemen. In die gevallen kunnen de getrof fenen wel een deel van de „onrendabele kop" voor eigen rekening nemen. Voor huizen tot 600 m3 woonruimte zal dit deel op 5 procent worden vastgesteld, tot 800 m3 10 procent en voor grotere 15 procent- van de stichtingskosten. Als voorwaarde wordt gesteld, dat een herstelde woning van meer dan 750 m3 voor meer dan één gezin geschikt gemaakt wordt. Ook zullen faciliteiten worden verleend bij de herbouw en het herstel van kleine bedrijfspanden, waarvan de bouwkosten voor 1940 niet meer dan 30.000 bedroe gen. De onrendabele investering zal daar bij geheel voor rekening van het rijk ko men. Voor de huisraadschade is het maximum van de vergoeding op 11.250 bepaald. De regering is er bij de nieuwe, regeling van uitgegaan dat, nu het niet mogelijk is de volledige schade te vergoeden, voor het niet te dekkèn gedeelte een differentiatie noodzakelijk is, waarbij de vermogens positie van de getroffenen een belangrijke rol speelt. In een volgend nummer zullen wij aan dacht wijden aan enige bezwaren die uit de kringen der gedupeerden komen tegen de voorgestelde regeling. Schade in Haarlem In verhouding tot zwaar-getroffen ge meenten heeft Haarlem weinig oorlogs schade geleden. Hier werden ongeveer 300 huizen tótaal vernield of afgebroken en een ongeveer gelijk aantal werd min of meer beschadigd. Nemen wij aan dat de vervangingswaarde der huizen op gemid deld 15.000 te stellen is (er waren veel arbeidershuizen onder, maar ook tientallen middenstandswoningen in het Kleverpark en aan de Zijlweg). Dit zou dus op 4.500.000 komen, Rekenen wij de-her stelling der andere huizen op 1.500.000, dan zou dit tezamen zijn 6.000.000. is daarnaast ook veel huisraad en kleding van de mensen verloren gegaan. Daardoor werden 400 a 500 huisgezinnen gedupeerd. Inderdaad gedupeerd, want de vergoeding die in die tijd door de Schade-enquête- commissie gegeven kon worden, was laag. De algemene klacht was dat de mensen voor het beetje geld niet in staat waren hetgeen verloren gegaan was te vervangen, Dit betekende veel leed en ongemak, want verscheidene gezinnen die in huizen woon den welke door bombardementen getrof fen werden, hadden alles verloren. Misschien wordt het, door de regeling die nu door de Kamers gemaakt zal wor den, mogelijk aan die gedupeerden die nog altijd de zorgen niet te boven zijn alsnog een uitkering te doen die reke ning houdt met de vervangingswaarde van hetgeen verloren ging. De Schade-enquête-commissies hebben, hier zowel als elders, al veel zaken afge wikkeld, maar nog lang niet alle. Er zijn in ons land in totaal 396.300 schadegeval len van onroerende goederen beneden de 3000. Daarvan is nog slechts 70 procent afgewerkt. Verder zijn er nog 85.900 geval- rien van grotere schade .aan onroerend goed, .115.000 gevallen van bedrijfsschade, 650.000 gevallen Van huisraadschade, 11.000 gevallen van schade aan schepen en 133.210 gevallen waai'in aanspraak ge maakt werd op een voorschot wegens agrarische schade. Nederlandse schooljeugd dankt de Canadese Enige tijd geleden heeft de Canadese ambassadeur in Nederland een uit Canada afkomstige zending leermiddelen aan de Nederlandse minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen aangeboden. Deze leermiddelen waren een geschenk van de Canadese, schooljeugd aan de Ne derlandse. Als. dank voor dit geschenk zullen de Canadese kinderen die aan dit geschenk hebben bijgedragen nu een boekje over Nederland ontvangen, dat de titel draagt „Behind the dunes and dykes" (ach ter de duinen en dijken). Dit boekje, sa mengesteld door de heren J. W. Rengelink en I. Mug eri vertaald door R. S. Springett, is. met fotos en tekenignen geïllu streerd, welke laatsten door leerlingen van de Graphisehe School te Amsterdam zijn vervaardigd. Voor in het boekje is een pagina blanco gelaten, waarop de Nederlandse school kinderen een tekening of een gedicht kun nen plaatsen voor hun Canadese vriendje of vriendinnetje. Het boekje bevat voorts een portret van Koningin Juliana met de vier prinsesjes. Het ligt in de bedoeling, dat de Neder landse ambassadeur in Canada de boekjes, acht duizend in getal, officieel aan de Ca nadese regering zal aanbieden. Daar de namen en adressen der Nederlandse kin deren in de boekjes zijn vermeld, hoopt men dat op deze wijze een briefwisseling tot stand zal komen. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) De Akropolis van Berlijn. Tussen de puinhopen van wat eens de legaties van de buitenlandse mogendheden en voorname hötels waren, steken de resten van de Oude Wacht bij de Brandenburger Tor als een stuk oud-Athene tegen de hemel af. Verhoging verpleegprijzen ziekenhuizen en sanatoria Volgens de Prijzenbeschikking Zieken huistarieven, die Dinsdag in de Staatscou rant is opgenomen, mogen de wettelijk ge oorloofde prijzen, welke voor verpleging in ziekenhuizen en sanatoria in andere klassen dan de laagste vóór de inwerkingtreding van deze beschikking ten hoogste mochten worden bedongen of aanvaard, worden ver hoogd met ten hoogste 1,per verpleeg- dag. Eenzelfde verhoging mag ten aanzien van de laagste klasse worden toegepast, tenzij vóór de inwerkingtreding van deze beschikking de wettelijk, geoorloofde, prijs per verpleegdag 8,of meer bedroeg, in welk geval geen enkele verhoging mag worden toegepast. Indien de verple.egprijs meer dan 7,doch minder dan 8,be droeg, mag deze worden verhoogd tot ten hoogste 8,per verpleegdag. De dag van aankomst, mits de patiënt is opgenomen vóór 20 uur, en de dag van ver trek mogen beide in rekening worden ge bracht. Voor zover de kosten van penicilline en streptomycine tot dusver geheel of gedeel telijk in de verpleegprijs zijn begrepen, mogen deze door de ziekenhuizen en sana toria afzonderlijk in rekening worden ge bracht uitsluitend voor verplicht en vrij willig verzekerde patiënten der algemene ziekenfondsen en patiënten voor rekening van rijk, provincie en gemeente, Rijksver zekeringsbank en Raad van Arbeid. Dit geldt niet ten aanzien van zieken huizen en sanatoria waarvoor voor het tijd stip van de inwerking treding van deze beschikking reeds een afwijkende regeling is goedgekeurd door de Directeur-generaal van de Prijzen. Deze prijzenbeschikking treedt 1 April in werking. Joegoslavische legatieraad in Den Haag neemt ontslag Naar het ANP verneemt, heeft de heer Streten Stojakovic, legatieraad aan het ge zantschap van Joegoslavië in ons land, om persoonlijke redenen ontslag aan zijn rege ring aangeboden. De heer Stojakovic, die reeds geruime tijd in diplomatieke dienst is, werd in Juni 1947 aan de Joegoslavische legatie in ons land verbonden. Toen de gezant van Joego slavië, de heer Milovan Prod'anovic, die in Juli 1948 met verlof naar zijn land vertrok, op 24 November 1948 uit zijn functie werd ontheven, nam de heer Stojakovic als waarnemend zaakgelastigde de leiding van de legatie over. Hij bleef zaakgelastigde tot 4 Februari van dit jaar, toen de nieuwe, op 15 December 1948 benoemde gezant, de heer Pavel Zaucer, zijn geloofsbrieven aan de Koningin aanbood.. De heer Stojakovic zal niet naar Joegoslavië terugkeren. BANKBÏLJETTENCIRCULATIE NEEMT WEER TOE. De verkorte balans van de Nederlandse Bank laat reeds de invloed zien van de naderende ultimo. De geldmarkt vertoont reeds tekenen van verkrapping. De bank- biljettencirculatie, „welke de laatste weken geleidelijk tot 2956,1 millioen was terug gelopen, vertoont weer een aanwas en groeide tot 2983,2 millioen gulden aan. Haarwassen 'n gersoL (naar--met T. Analyse van een charme door S. Tas, G. Van Oorschot, uitgever te Amsterdam. Reeds weinig schrijven brengt meer inge ving dan veel denken. Deze gulden regel van de dichter M. Nijhoff staat als motto boven de inleiding tot de verzamelde opstellen over twaalf moderne dramaturgen (van Pirandello tot Priestley) onder de waarschuwende titel „Analyse van een charme" door de betweter S. Tas. Of eigenlijk niet zozeer als motto dan wel als verontschuldiging voor een serie proeven van onuitgedachte maar-raak-schrij- verij. De inderdaad talrijke kernen van waarheid, in deze molshopen van studeer kamerwijsheid verscholen, zijn gedoemd onvruchtbaar weg te kwijnen. De uitgever G. van Oorschot is bezig een fonds op te bouwen van grote culturele be tekenis. De publicatie van dit boek mag men echter als overbodige moeite beschouwen. Wie niet houdt van het toneel, behoort er ook niet over te redetwisten. Tas gedraagt zich in het rijk der illusie als een soort Prikke- been door met het schepnet van zijn verstand jacht te maken op cerebrale effecten. Een vijfde gedeelte van zijn boek, tevens de finale, is dan ook aan Shaw gewijd. Geen wonder: voor hem blijft het toneelstuk een gecomprimeerde roman. Hij brengt alleen een door zijn intelligentie gecontroleerd ver slag uit van geestelijke ontmoetingen. In het hoofdstuk over Galsworthy (Staatsgevaarlijk Medelijden) spreekt hij zelfs van een geeste lijk netvlies. Wat Tas betreft kan men alle schouwburgen rustig afbreken hij zou er geen traan om laten. Immers: „Het toneel heeft altijd de woning met de belletrie mogen delen!" Somerset Maugham schreef eens: „Shaw slaagde niet als toneelschrijver door de kracht van de denkbeelden die hij dramatiseerde, maar door de kracht waarmee hij ze dramatiseerde Alles wat er volgt met betrekking tot de kunst van het theater in diens boek „The Summing-up" zij de heer Tas en de belang stellende lezer ter overpeinzing aanbevolen. Het laatste woord over deze „Analyse van een charme" moet luiden dat deze dorre analyse iedere charme mist. DAVID KONING Spoorbaan om West-Berlijn Volgens het onder Britse contróle staan de blad „Der Tag" is thans een spoorbaan om West-Berlijn heen gereed gekomen. Deze spoorbaan moest op order van het Sovjet-Russische militaire bestuur worden aangelegd om het verkeer van de Sovjet- zóne, dat tot nog toe door de Westelijke sectoren van Berlijn ging, om West-Berlijn heen te kunnen leiden. Op de nieuwe spoor baan zullen dagelijks 24 goederentreinen in één richting rijden. ENGELSE TUINDERS NAAR NEDERLAND. Door de afdeling Tuinbouw van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw Comité, kring Westland, wordt van 20 tot en met 27 April gastvrijheid verleend aan een groep Engelse tuinders uit de omgeving van Southampton, leden van de National Far mers Union. De buitenlandse gasten zullen een bezoek brengen aan diverse veilingen, aan de bollenstreek, aan Boskoop en Aals meer. Var. 25 tot en met 27 April zullen zij een rondrit door Nederland maken via de Afsluitdijk en de IJselmeerpolders naar Arnhem en omgeving. In de nazomer zullen Westlhndse tuin ders een bezoek brengen aan Engelse tuin bouwcentra. De lieer J. A. Beun te Haarlem ïs aan de rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde. Nederlandse successen in Odense Te Odense werden Dinsdagavond zwem wedstrijden gehouden, met deelneming van de Nederlandse zwemploeg. Oe 100 meter schoolslag werd gewonnen door Bob Bonte in de tijd van 1 min. 14.6 sec., hetgeen de beste tijd is die na 1 Januari 1949 en dus na de splitsing schoolslagvlin derslag, op dit nummer is gemaakt. Deze tijd betekent dus een on-officieel wereld-record. De Deen Petersen werd tweede in 1 min. 19.1 sec. De 100 meter borstcrawl dames werd door Gretha Andersen gewonnen in 1 min. 6.5 sec. voor Irma Schumacher en de Deense Gunver Kraft, die er beiden 1 min. 7.2 sec. over_ deden. Alle andere nummers eindigden in Nederlandse overwinningen. Bob Bonte won de 200 meter schoolslag in 2 min, 44 sec., de Deen Olesen was tweede in 2 min. 59.1 sec. Op de 100 meter rugslag dames werd Ria van der Horst eerste in 1 min. 16.4 sec. Gerda Olsen (Denemarken) werd tweede in 1 min. 23.5 sec. Nel Garritsen won de meter schoolslag in 3 min. 0.6 sec. voor Jytte Hansen (Denemarken), die 3 min. 4.7 sec. nodig had. Tenslotte werd ook de 3 x 50 meter wissel slag estafette een Nederlandse zege. Ria van der Horst, Nel Garritsen en Irma Schuhma- cher wonnen in 1 min. 45.4 sec. voor de Deense ploeg, die 1 min. 52.5 sec. noteerde. CERDAN WINT VAN TURPIN DOOR K. O. De Franse wereldkampioen midden gewicht Marcel Cerdan boekte gisteravond in de Londense Empress Hall een knock out-zege in de zevende ronde op de Britse titelhouder Dick Turpin. Een titel stond bij dit gevecht niet op het spel. Panda en leesteivOntdekkiiag: 28. Met zachte stapjesvoorzichtig, opdat niemand hem zou horen, sloop Panda van de brandtrap af. Hij was, zoals we al op gemerkt hebben, op weg om een geleerd iemand te zoeken, die hem zou kunnen vertellen of dat brokje dat hij bij zich had nu werkelijk van dat dure caponiet was. En als dat niet zo was, dan zou hij-, naar hijzich had voorgenomenJoris de waarheid gaan vertellen.die schavuit! En toen kwam hij "beneden," en daar bleef hij even om zich heen staan kijken. Alles was stil. Niemand heeft mij gezien", dacht Panda tevreden. „Het is toch maar prettig, wanneer men zich zachtjes weet te bewe gen, Maar die arme Panda wist niet, dat intussen achter hem een raam onhoor baar was opgeschovenen dat daar nu een agent uit keek, die hem vol belangstelling gade sloeg. „Ha, ha!" dacht die agent ja, dat dacht hij „klein, maar onmisken baar verdacht! Sluipt langs trappen! Ken nelijk een handlangersfiguur!" En dus riep hij bars: „Halt in naam der wet! Ik sommeer u! Geeft acht! Afstappen!" en met die woorden greep hij, vanuit zijn raam, Panda ruw bij de schouder. Voetbal tYBB speelt Zondag tegen Scheveningen Zondag speelt TYBB een promotiewedstrijd op het terrein van EDO. Dan komt Scheve ningen op bezoek, dat de competitie ingezet heeft met een overwinning op Hollandiaan. Velsen speelt uit tegen Hollandiaan. Het verdere programma luidt: Zaterdag 9 April VelsenTYBB; Zondag 10 April Sche veningenONA. Maandag 18 April TYBB Hollandiaan. ONAVelsen. Zondag 24 April VelsenScheveningen, HollandiaanONA. De thuiswedstrijden van „Velsen" worden in het Velser Sportpark gespeeld. Haarlem tegen Politie-elftal „Haarlem" zal voor het eerst een wedstrijd, sedert het ingebruik nemen van de installa tie, bij kunstlicht spelen. Vanavond komt het Nederlands Politie-elftal op bezoek en zal trachten het ongeslagen record van de laat ste twee jaar te handhaven. Bij de politie mannen zal Kokhuis het doel verdedigen.'- Haarlem verschijnt in de volgende opstel ling: doel: Verkaaik; achter: Van der Linden en Van Gooi; midden: Meertens, Van Daalen en Barends; voor: Pastoor, Boeree, Roozen, Smit en Groeneveld. Kampioenschap spelregelkennis De zes afdelingskampioenen in de eerste klasse K.N.V.B. zullen, gedurende de strijd om de landstitel op de grasmat, ook elkaar achter de K.R.O.-microfoon ontmoeten, om zich te meten in de kennis van spelregels. Van 2 April tot en met 28 Mei worden 's Zaterdagsavond, van kwart voor tien tot tien uur, twee wedstrijden uitgezonden ieder van zeven minuten. Er wordt een halve competitie gespeeld: de clubs zullen elk een keer tegen elkaar uitkomen en aan het eind van iedere uitzen ding wordt de stand bekend gemaakt. Men heeft getracht de uitzendingen zo te plaatsen, dat zoveel mogelijk op Zaterdagavond de clubs tegen elkaar uitkomen, die elkaar de volgende dag op het groene veld ontmoeten. 2 April: NO ADVSV; HeerenveenBVV. 9 April: SVV—VSV; AGOVV—Heerenveen. 16 April: BVVNOAD; VSVHeerenveen. 23 April: NOAD—AGOVV; Heerenveen— SVV. 7 Mei: AGOW—BVV; SVV—NOAD. 14 Mei: BVV—VSV; AGOVV—SW. 28 Mei komen alle clubs aan bod en wel: Heerenveen—NOAD; AGOVV—VSV; SVV Sportprogramma der K.N.A.C. De K.N.A.C. heeft voor het aanstaande seizoen het volgende sportprogramma vast gesteld: 14 Mei: Damesrit. 4 Juni of 13 Augustus: Concours voor Koetswerken. 18 Juni: Race voor sportwagens op het circuit van Zandvoort, in samenwerking met de K.N.M.V., die een Junioresdag organiseert. 30 of 31 Juli: Grote Prijs van Nederland op het circuit van Zandvoort voor race wagens met een cylinderinhoud tot 1,5 liter met en 4,5 liter zonder comperssor en waar schijnlijk een wedstrijd voor 1100 cc. race wagens of voor 500 cc racewagens met en 2 liter zonder compressor. 10 of 17 September: Heuvelrit in Zuid Limburg. 28 en 29 October. 20ste herfsttocht. Vaderland. Mevrouw Betty Gannett, ad junct-secretaresse van de Amerikaanse communistische partij, die belast is met de aanwerving van nieuwe leden, is op last van de Amerikaanse autoriteiten j aangehouden. Zij zal worden uitgewezen naar haar vaderland Sovjet-Rusland. Mevrouw Gannett is op vrije voeten ge steld nadat het Amerikaanse comité voor bescherming van vreemdelingen een borgtocht van 1000 dollar had gestort. Beloning. De directie vaq.de Société Inter nationale des Plantations et de Finance betoonde haar dankbaarheid aan een peloton van 32 Nederlandse soldaten, die de ondernemingen Tobian. en Perlabian op Sumatra onder moeilijke omstandig heden door hun doortastend optreden hebben gevrijwaard van vernielingen, door voor ieder dezer soldaten in Hol land een spaarbankboekje te openen met een flink bedrag. Liefde. Prinses Elizabeth en hertog Philip van Edinburgh hebben hun voorletters „E" en „P", verbonden door een liefdes- strik (zinnebeeld van oprechte liefde), op een pilaar in de Anglicaanse kexic te Liverpool aangebracht. De letters zullen later worden uitgebeiteld. -gane glorie. De '55-jarige mevrouw Mabel Cella, in de twintiger jaren be kend als Mabel Boll „de koningin der diamanten", is te New York in een in-, richting voor geesteszieken opgenomen. In Januari 1940 ging zij haav lijfde huwelijk aan. m

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2