r Zeven eeuwen geleden kreeg Haarlem verbinding met de zee - werd nad;r toegeIloh, door de penning. Kort en Bondig j WONINGRUIL Amsterdamse Beurs ~-TSom C0RSETTEN ATTENTIE KOOPMAN's Slagersbedrijf Prima behangwerk Fa. Kernhout Tel. 20790 Chr. Dreefsehool" .WOENSDAG 30 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD 5 Over fusie van „de Eendracht" en de „Vooruitgang" „De Eendracht" vergaderde Wij ontvangen het volgende communi- qué: „In een druk bezochte vergadexüng van de Coöp. „De Eendracht", welke Dinsdag avond is gehouden, is met algemene stem- men besloten tot fusie met de Coöp. „Voor uitgangVerder is de eerste stap gezet om in Haarlem te komen tot een algemene Coöperatie. Het is te verwachten, dat ook de Coöperatie „Vooruitgang" in een ko mende vergadering een aansluitend besluit i tot fusie zal nemen. In de vergadering werd door de Directie en de deskundige van de Centrale van de Ned. Verbruikscoöperaties gewezen op de I principiële en de economische voordelen van een fusie. Een liquidatie-commissie werd benoemd, 1 bestaande uit de leden van het zittend be stuur en een lid van het personeel, deze laatste speciaal met het oog op de behar tiging der belangen van het personeel. Deze commissie heeft opdracht de fusie met voortvax-endheid te verwezenlijken" Tot zover dit communiqué. Van andere zijde vernemen wij nog dat j bij de fusie alle aandacht zal worden ge wijd aan de belangen van het personeel. Daarbij zal ook worden gelet op de pen- i sioenaanspraken. Bovendien zal er in 't bij- i zonder naar gestreefd worden het^ersoneel dat reeds langere tijd in dienst is, voor over neming in aanmerking te doen komen. Voor de mensen die niet overgenomen kunnen worden, zullen zo gunstig mogelijke rege lingen gemaakt worden, die, ook wat wachtgeld betreft, in elk geval ruimschoots voldoen aan de voorschriften van het Ge westelijk Arbeidsbureau. Het ligt in de bedoeling na de fusie als naam te voeren „Coöperatie Haarlem". Het aantal bestuursleden zal van 7 tot 10 Vor dert uitgebreid. De fusie zal zo mogelijk met 1 Mei in gaan. De voorzittter bracht aan het einde der vergadering dank aan allen die zich in de loop der jaren gewijd hadden aan de be- langen van „De Eendracht". Een der leden sloot zich hierbij aan. Duitser voor het Bijzonder Hof Zou betrokken zijn bij executie van Nederlanders op de Dreef Richard Georg Sensts, één der Duitsers clie ervan verdacht wordt tot het vuur peloton te hebben behoord, dat op 7 Maart 1945 aan de Haarlemse Dreef vijftien Ne derlanders neerschoot, zal zich op Dinsdag 5 April voor het Bijzonder Gerechtshof te Amstei-dam hebben te verantwoorden. Hij wordt er tevens van beschuldigd deel uitgemaakt te hebben van de „Wachzug" der Sichex'heitspolizei, die op 10 Maart 1945 te Zaandam vijf, te Halfweg op 17 Februari tien en te Amsterdam op „Rozenoox-d" op 31 Maart van datzelfde jaar vijf Nederlan ders executeerde. Senst zou aan de Dreef niet zelf gescho ten hebben, maar wel het terrein afgezet hebben. Beheer Frans Halsmuseum B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat de verordening op het Frans Hals Mu seum herziening eist, aangezien zij eens deels niet meer in overeenstemming is met de tegenwoordige vorm van beheer, ander zijds zijn noodzakelijke aanvullingen no dig. Voorgesteld wordt onder andere het museum in de maanden Mei en September ook van tien tot zeventien uur open te stellen. Tot heden was het museum tot zes tien uur geopend in die maanden. Ook' Zal het museum niet meer op de eerste Woens- dag van de maand gratis te bezichtigen zijn. Voor de werkdagen wordt ƒ0.25 gevraagd en voor de Zon- en feestdagen 0.10 per persoon. Nieuwe radio-Installatie voor de Haarlemse strafgevangenis Vorig jaar hebben de geestelijke verzorgers van de Sti-afgevangenis en het Huis van Be waring te Haarlem zich tot vijfduizend personen gewend met verzoek mee te willen helpen aan het tot stand komen van een radio-installatie in het Huis van Bewaring. In de Strafgevangenis was nog een totaal verouderde en absoluut'onvoldoende instal latie aanwezig, doch het Huis van Bewaring had niets. Dank zij de hulp van velen is in laatstgenoemd gesticht een prachtige instal latie aangebracht. De installatie is enig in ons land en de gedetineerden zijn bijzonder met de radio ingenomen. Thans hebben de geestelijke verzorgers zich opnieuw tot velen gericht, met verzoek mee te werken in de Strafgevangenis een geheel nieuwe radio-installatie aan te bren gen. Een technisch adviseur verleent belange loos zijn medewerking. Gehoopt wordt, dat de installatie in de zomer gex-eed zal zijn. Bijdragen kunnen gestort worden op de girorekeningen van kapelaan H. C. Roozen- bux-g (364572), van ds. A. J. van Rhijn (161781) of van dr. H. van der Loos (141740). Benoemingen bij het onderwijs B. en W van Haarlem stellen de gemeente raad voor te benoemen tot tijdelijke lerax-en in de handelswetenschappen aan de Ge meentelijke avondschool voor handelsonder wijs de heren C. P. A. Bakker te Haarlem en J. Wagenaar te Haarlem en tot tijdelijk lerares in de lichamelijke oefening aan de HBS voor meisjes mejuffrouw E. J. A, Hoog houdt te Heemstede. De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de Cornelis Houtmanschool (Weltevredenplein) luidt: 1. mejuffrouw J. E. A. Maazen te Zevenhuizen; 2. mejuffrouw M. M. Richard te Rossum; 3. mejuffrouw C. Souwer te Bennebroek en van een onder wijzeres aan de Pi'insenschool (Soendastraat) 1. mejuffrouw M. M. Richard; 2. mejuffrouw J. E. A. Maazen; 3. mejuffrouw C. Souwer. Haven- en marktwezen Wij deelden dezer dagen mee. dat de heer J. H. W. Scholte zich geheel ging wijden aan (ie leiding van het Haven- en marktwezen. Hij was tot voor kort adjunct-directeur van de distributiedïenst en sedert 1 Januari 1947 tijdelijk belast met de leiding, nadat de heer A. van Driel hiervan eervol ontheven was. In de aanstaande vergadering van de gemeenteraad komt een voorstel van B. en W. aan de orde, om de heer Scholte te be noemen tot directeur van het. Haven*- en marktwezen. Ter toelichting delen B. en W. mee, dat met ingang van 1 Januari aan de heer F. Kamermans, inspecteur bijhet Havenwezen eervol ontslag is verleend, waardoor de heer Scholte zich geheel aan de leiding van de dienst moet wijden. Een gouden feest De afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden houdt ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een receptie op Zater dag 25 April van 4 tot 5.30 uur in „Brink- mann", Grote Markt. Er is een feestcomité gevormd. „Belangstellingscenfrum" in de Nic. Beetsschool Konden wij kort geleden vermelden hoe in het Kennemer Lyceum eexx stukje onder wijsvernieuwing practische vorm had ge kregen in een tentoonstelling over de Rid dertijd, thans vragen wij aandacht voor een mooie prestatie van het hoofd van de Nicolaas Beetsschool in Heemstede, de heer Jb. Kijne, die met de andere leerkrachter van de school in een der lokalen een ..be- langstellingscenlrum" heeft ingericht, dat aan de industriële structuur van ons land is gewijd. Aanschouwelijk wordt voorge steld welke belangrijke takken van nijver heid ons land telt en welk een grote plaats het verkeer in het bedrijfsleven inneemt. Men heeft een aantal stands ingericht, waarin door middel van foto's, beschrij vingen en grafieken de producten soms in natura aanwezig in de verschillende stadia van bewerking te zien zijn. Op een grote landkaart kunnen de grote industrie- centra, naar categorie ingedeeld, door lampjes worden aangegeven. De heer Kijne en zijn staf hebben onge veer drie maanden in hun vrije uren aan dit „belangstellingscentrum" gewerkt, doch zij zien hun moeite thans ruimschoots beloond door de waardering die hun leer lingen voor dit bijzondere leslokaal aan de dag leggen. Sommige klassen hebben trou wens actief aan de totstandkoming mede gewerkt, bijvoorbeeld door het maken van vliegtuigmodellen voor de afdeling „Ver keer". Zoals reeds werd opgemerkt, zijn, met uitzondering van de textielindustrie in Twente, alle belangrijke industrieën ver tegenwoordigd, vaak met zeer kostbare in zendingen. Na afloop van deze „les" gaan, wanneer de betreffende bedrijven daarom hebben verzocht, alle voorwerpen in dank terug, maar sommige mogen behouden worden en die kx-ijgen dan een vaste plaats. De heer Kijne mocht niet alleen veel medewerking, maar ook veel lof ontvangen voor dit practische initiatief op het gebied van de onderwijsvernieuwing. Andere scholen, die belangstelling tonen, zijn van harte welkom in de Nicolaas Beetsschool. Ook de ouders van de leerlingen zullen een kijkje kunnen nemen op een speciaal daartoe belegde ouderavond. Chauffeur moeit plots remmen Nabij de Spanjaardslaan moest gistermor gen op de Wagenweg de bestuurder van een personenauto plotseling sterk remmen voor een wielrijder-, die zonder teken te geven uit de Spanjaardslaan, de Wagenweg opreed. Hierdoor vloog een achter in de auto zitten de dame over de voorste zitplaats en sloeg vervolgens met het hoofd tegen de voorruit, welke werd vernield. De dame klaagde over pijn in haar hoofd en knie. Automobilist verleende geen voorrang Nabij de Amsterdamsebrug is gistermid dag een aanrijding gebeurd tussen een vrachtauto, welke van de Amsterdamsebi-ug linksaf de Oude weg op wilde rijden en een wielrijder, die op de Amsterdamsevaart in de richting van de Amsterdamsebrug reed. Da aanrijding ontstond, doordat de auto mobilist aan de wielrijder, die rechtuit ging, geen voorrang verleende. De wielrijder is per ziekenauto naar de Maria-stichting over gebracht, waar bleek, dat hij zijn linker onderbeen op twee plaatsen gebroken had. Het rijwiel werd nagenoeg geheel vernield, Kind lette niet op het verkeer Toen Dinsdagmorgen om elf uur een jon getje van 2% 3aar de Smedeslraat zonder op het verkeer te letten de rijweg overstak, kreeg hij een duw van de laadbak van een passex-end driewielig transpox-t- ■ijwiel en viel op straat. Het kind werd daar na door het linkerwiel van de carrier overreden. Het knaapje, dat vermoedelijk inwendige kneuzingen had gekregen, is met een auto naar het Grote Gasthuis over gebracht. Twee Haarlemse jongens namen de benen Twee Haarlemse jongens, die onderge bracht waren in het Kindertehuis van het Leger des Heils in Haarlem, vex-kozen de vrijheid en gingen op staptnaar het Bloe- mendaalse strand. Al zwervende kwamen zij in IJmuiden terecht, waar zij zich na een doorwaakte nacht teneinde raad by een politiepost meldden. Zij zijn onder geleide naar het tehuis teruggebracht. Radio voor de Ulo (a) In het gebouw van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden, hield de openbare school voor U.L.O. (letter a) een Ouderavond, waar by tegenwoordig waren de Weth. van Onder- derwijs en een vertegenwoordiging van de Centrale Ouderraad te Haarlem. Ter gelegenheid van het 40-jarig bgstaan van de school dat reeds in 1948 werd gevierd, waren door de ouders boven de gewone gelden van het schoolfonds extra bijdragen gestort, waardoor het mogelijk was een jubileumgeschenk aan te bieden. De voor zitter van de Oudercommisie, de heer M. Kramer, bood aan de wethouder van Onder wijs, als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, ten gebruike op de school een radio-toestel aan. alsmede voor het rein- houden van de school een stofzuiger-. Het radiotoestel was aangeschaft ter bevordering van de muzikale ontwikkeling van de school jeugd. Na afhandeling van het huishoude lijk gedeelte, hield het hoofd der school, de heer J. Koerts, een inleiding over „School- zaken" waarna de heer E. Koerselman een pleidooi hield voor de Vereniging „Volks onderwijs". Aan het eind der bijeenkomst gaven 5"? der aanwezige ouders zich als lid van deze vereniging op. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: J. Piersma, zonder beroep, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Wijk aan Zeeër- weg 126. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. W. Glastra, advocaat en procureur te Haarlem.' Hendrikus Leonardus Bisschop, koopman, wonende te Heemstede.-Lentelaan 6. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. D. P. V. van Löben Seis. advocaat en procureur te Haarlem. Jacob van Praag, koopman, wonende te Zandvoort. Dr. Metzerstraat 34. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. T. Venhuizen, advocaat en procureur te Haax-lem. B. J. Bruins, tuinder, wonende te Bever wijk. Hoflanderweg 63. Rechter-commis saris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. Th. G. A. Mulder, advocaat en procxxreur te Be verwijk. Bij vonnis van de rechtbank is. na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank d.d. 8 Maart 1949. waarbij De Algemene Coö peratieve Begrafenisvereniging voor Haar lem en Omstreken, gevestigd te Haarlem, Brouwerskade 17, in staat van faillissement werd verklaard, met benoeming van mr. K. v. Giffen, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Beperkte reclameverlichting wordt weer toegestaan Naar wij vex-nemen zal met ingang van 1 April de reclameverlichling aan de gevels weer mogen bx-anden, zij het in beperkte mate. Alleen de naam van het bedrijf of de winkel zal mogen worden aangeduid. Het vermelden van slagzinnen is niet ge- oox-loofd. De verlichting zal alleen mogen branden aan d^ gevels van panden, waar in de betrokken winkel of het bedrijf is gevestigd. Jongen viel door glazen dak Een dertien-jarige jongen was gisteravond op het dak van de Jan Ligthartschool in de Tuchthuistraat geklommen, om een bal van het dak te halen. Hij viel van vijf meter hoogte door het glazen dak van perceel Tuchthuisstraat No. 7. Daarbij kx-eeg hij ech ter alleen wat schaafwonden en is na door een lid van de Ongevallenaienst ter plaatse te zijn behandeld op eigen gelegenheid naar huis gegaan. Een Franse avond De afd. Haarlem van de Nedei-landse Reis- vereniging houdt een ..Franse avond" op Vx-ijdag 1 April in de tuinzaal von het Gem. Concertgebouw. Daai-aan zullen medewerken de heer J. Panman, algem. directeur dei' N. R. V.. die een inleiding zal houden over Frankrijk als toeristenland. geïllustreerd met een serie kleurenplaten, alsmede geluidfilms. Tevens zal ter afwisseling optreden de Franse Chansonnière Sonia Nerval, die het Franse Chanson zal brengen. Nieuwe veronderstellingen inzake hef England-Spiel Volgens een mededeling van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalige Ver zet in Nederland zóu het verraad van de Nederlandsche agent W. van' der R. de sleutel zijn van het England-Spiel.. Naar aanleiding hiervan heeft het A.N.P. zich in verbinding gesteld met verschillende bevoegde instanties. Hun oordeel vat het A.N.P. als volgt samen: W. van der R. is bij het begin van de oor log uit Nederlands-Indië, waar hij als N.S.B.'er bekend stond, naar Engeland ge komen. Hij kwam bij de inlichtingendienst van de kapitein Derksema, zonder dat een onderzoek naar zijn antecedenten is inge steld. Van der R. werd na zijn opleiding boven Nederland „gedropt". Hij verloor daax-bij zijn zender, zodat hij zich niet in verbinding, kon stellen met zijn Nederlandse opdrachtgevers in Engeland. Enige tijd daarna is hij door de Duitsers geax-resteerd. Bij het daarop volgende ver hoor heeft hij alle hem bekende gegevens, zijn code en ïdentitycheck aan de Duitsers uitgeleverd. Deze gegevens hebben aan de Duitse contra-spionnag'e inderdaad niet onbelangrijke aanwijzingen gegeven, doch men acht het uitgesloten dat Van der R. zoveel kon vertellen, dat daardoor het England-Spiel mogelijk werd. Van der R. werd door de Nederlandse dienst van ka pitein Derksema (onder supervisie van de Engelsen) uitgezonden. Het England-Spiel is „gespeeld" door de N-section van de Special Operative Executive en de Duitse Abwehr. Nederlandse agenten, die door de S.O.E. zijn uitgezonden, verklaarden, dat deze Engelse dienst zo zeer 'in een waas van geheimzinnigheid was gehuld, dat zij zelf slechts een zeer beperkte kennis had den van de intex-ne gang van zaken. Hoe zou dan, zo vragen zij zich af, Van de R. die niet door de S.O.E. is uitgezonden, vol ledig op de hoogte geweest kunnen zijn? Van der R. woont thans in Londen. Na de oorlog heeft de Intelligence Service een onderzoek ingesteld naar zijn gedragingen in de bezettingstijd. Er is een geheim rap port opgemaakt, doch maatregelen werden niet tegen hem genomen. Uit kringen van het voormalige verzet in Nederland zijn echter stemmen opge gaan, die de uitlevering van Van der R. verlangen om hem in Nederland onder beschuldiging van hoogverraad te kunnen vervolgen. BIOSCOOPBOND VERGADERDE. De Nederlandsche Bioscoopbond heelt zijn jaax-lijkse algemene ledenvergadering gehouden in Krasnapolsky te Amsterdam. De bondsvoorzitter, de heer M. P. M. Vermin, constateerde in zijn openingsrede dat men een zo ernstige daling der recettes als in September 1948 begon en zich dit jaar heeft voortgezet, niet heeft kunnen voorzien. Bij zulk een teruggang drukt de verhoogde vermakelijkheidsbelasting als een zeer zware last op de bedrïjfsuitkom- sten. De vooruitzichten voor 1949 moeten op grond van de cijfers van de eerste maan den van dit jaar, welke opnieuw 20 lager liggen dan het vorige jaar, verre van gun stig worden geacht. Bij de regering zullen stappen worden ondernomen om een verlaging van deze last te verkrijgen. Spreker memoreerde de binnenkort bij de Kamer in te dienen ontwerpen tot wij ziging der Bioscoopwet en tot wijziging van het Bioscoopbesluit, het ontwerp publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, het groeiend contact met onze Zuiderburen üi verband met het totstandkomen van de Benelux en de daarmede samenhangende problemen voor het film- en bioscoopbedrijf in ae be trokken landen. In 1285 werd de eerste sluis bij Spaarndam gebouwd Nederland is „ontworsteld aan de baren". beroerd heeft, is nooit werkelijkheid ge- Dit komt wel zeer sterk uit als wij het worden. Sinds het Noordzeekanaal gegra- kaartje bekijken dat de toestand weergeeft I vért is en de sluizen te Spaarndam in 1898 zoals die omstreeks 1300 was. vergroot zijn, is er wei eens een enkel klein Noordholland was kleiner dan thans. In j zeeschip gekomen om hier te lossen en te het Noorden wai-en grote stukken land door i laden, maar van betekenis is het nooit ge- het water verzwolgen, die evenwel in later worden. Nu heeft Haarlem in de Waarder- eeuwen weer drooggelegd en door dijken 1 polder een nieuw havëhcomplex gegraven, beveiligd zijn. Het IJ was breed en liep tot maar de kans dat er nu meer zeeschepen Velsen, Daar was dus nog slechts een smalle 1 zullen komen is gering, strook duinterrein die de delen van Ken- De sluizen te Spaarndam hebben al die nemerland verbond. Vandaar de uitdruk- 1 eeuwen hun betekenis gehad voor de Ne king „Holland op z'n smalst". derlandse scheepvaart. Voor de Amsterdam- Groot was toen ook de oppervlakte die se vaart gegraven was. liep de vaarweg door de verschillende meren in beslag ge- j naar Amsterdam uitsluitend over Spaavn- nomen werd. Het "Haarlemmermeer was dam. Ook de belangen van de Haarlemse nog niet verenigd met het Spieringermeer. scheepsbouwerijen werden steeds gediend Toen in 1840 bij Hillegom de eerste spade j door de vergroting der sluizen, in de grond gestoken werd om de Ringdijk De grote sluis in Spaarndam heeft een te leggen, als begin van de drooglegging lengte van 100 meter en een doorvaart- van het Haarlemmermeer, was het gebied bx-eedte van 12 meter. Dat is natuurlijk waarover de waterwolf heerste veel uitge- voor zeeschepen niet veel, maar eV meren strekter geworden. Aanvankelijk stroomde het Spaarne in het IJ. Het bleek evenwel noodzakelijk in het Spaarne een dam te leggen, waardoor, die gemeenschap verbroken werd. Spaarn dam (vroeger Spax-endam) dankt daaraan zijn naam. hier toch wel Rijnschepen van 1600 ton. Dc weinige houtschepen die van overzee komen, hebben ook geen last bij het pas seren van Spaarndam. Bloemendaal Het Witte Kruis De derde wijkverpleegster komt In de Dinsdagavond gehouden vergade ring der afdeling Bloemendaal van „Het Witte Kïuïs" heerste volledige eenstemmig heid omtrent het belangrijkste agenda-punt, namelijk de aanstelling van een derde wijk verpleegster en in vei'band daarmede ver hoging der minimum-contributie' met f 1,50 per jaar. De motivering door de voorzitter, de heer H. D. G. A. Immink, en de bijzonderheden uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. van Eek. gaven ook alle aanleiding voor de vergadering het bestuur in zijn voorstel te volgen. De twee wijkverpleegsters. Zr. van der Loo en Zr. Lasthuis. brachten in het afgelopen jaar niet minder dan 8564 bezoeken in 430 gezinnen, en bovendien 468 bezoeken in 97 gezinnen voor t.b.c. Op het spreekuur in het wijkgebouw te Overveen werd 810 malen hulp verleend aan uit 40 gezinnen af komstige bezoekers. Het aantal t.b.c.-patiën- ten bedroeg op 31 December 1948 te Bloe mendaal 26 en te Overveen 16. Zes patiënten I uit deze beide delen der gemeente werden in Willem (aldus deelt de Haarlemse historie- een sanatorium opgenomen. beschrijver Cornelis de Koning Ldz. mede) Het ledental van ..Het Witte Kruis" nam in 1948 toe met 222 en bedroeg op 31 Decem ber van dat jaar 2275. Onder leiding van Zr. Stuurman werden 930 hoogtezon-besti-alingen gegeven aan 50 patiënten. Door de geraamde hogere inkomtsen ten gevolge der contributieverhoging wordt, het bestuur in staat gesteld de zeer zware taak der tegenwoordige zusters door de aanstelling van een derde verpleegster te verlichten en het werk, dat somtijds noodgedwongen moest In het midden der 13e eeuw liet graaf een doorgang in die dam maken, ten einde aan de schepen de gelegenheid te geven om naar en van Haarlem te kunnen varen. De breedte van deze opening was 24 voeten (7.65 m). Om de kosten van het onderhoud op te vangen moesten de schepen vqor het passeren geld betalen (12 penningen' voor een „groot" schip en 8 penningen voor een schip met hooi). Het is dus zeven eeuwen geleden dat;.,.. - Haarlem zijn rechtstreekse verbinding met £e rekfning Xr *194*8. In ontvangst er Amsterdam en de zee kreeg. De schepen i uitgaaf sluitend op een bedrag van f 17 397.90 waren toen nog van bescheiden afmetin: Het duurde nog tot 1285 eer in Spaarn dam de eerste sluis gebouwd weud. Deze is zeer vermoedelijk op dezelfde plaats ge maakt waar nu nog de Kolksluis gevonden wordt. In de loop der eeuwen zijn er verschil lende sluizen in Spaamdam gebouwd. In het midden der 16e eeuw kreeg o.a. Haar- daarop meester, de heer A. F. Koelen door de vergadering goedgekeurd Gememoreerd werd de instelling der onder afdeling „Gezinsverzorging", die onder lei ding m BINNENLAND Een Hervormde school te 's Graven- zande heeft met de verkoop van de kinder postzegels het hoogste gemiddelde weten te behalen. De stichting „Voor het Kind" heeft nu de leerlingen van de zesde klas. die hierbij 't leeuwenaandeel hebben gehad, uitgenodigd voor een gratis driedaagse reis in Augustus naar België. Het bestuur van de afdeling Groningen van Horeca-bedrijven heeft de gemeenteraad verzocht het alcoholvei-bod tijdens de ker- misweek af te schaffen. Het bestuur is van oordeel, dat deze maatregel in zeer sterke mate het bestaansrecht aantast van degenen, voor wie de drankverkoop een bestaansmid del is. Het vindt dat deze maatregel niet langer gehandhaafd mag worden dan strikt noodzakelijk is en wijst op „het toenemend verantwoordelijkheidsbesef der vergunning houders". De beperking van gedistilleerd- verkoop doet de clandestiene verkoop toe nemen, aldus het bestuur. Prins Bernhard zal op 6 April de jaar lijkse openbare les in de Academie voor Lichamelijke Opvoeding le Amsterdam bij wonen. De Prins zal vergezeld worden door de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steeinvijk en de burgemeester van Am sterdam. mr. A. J. d'Ailly. Te Amsterdam is opgericht het Rusland instituut van de faculteit voor politieke cn sociale wetenschappen der gemeentelijke universiteit. Doel van het instituut is voor namelijk voorlichting en hulp te geven ann studenten van de politiek-sociale faculteit, die bij hun studie rechtstreeks of zijdelings met Rusland te maken hebben. Er zal een bibliotheek worden gevormd van publicaties over het moderne Rusland op economisch, aardijkskundig, sociaal, politiek, juridisch cn cultureel gebied. Prins Bernhard zal Maandag 4 April een bezoek brengen aan de Jaarbeurs te-Utrecht. De prijs van f 50.000 is in de hedeb ge houden trekking van de Staatsloterij ge vallen op no. 16005. HAARLEM EN OMGEVING Op het te 'sGravenhage gehouden kap- eoncours behaalde onze plaatsgenoot J. S. Brave een tweede prijs voor watergolven en een eerste prijs voor ijzerondulatie. Door deze prestatie is de heer Bravo kampioen van Nederland 1949 groep dameskappersbedien den geworden. De pianiste Nini van Mever treedt Vrijdagavond 1 April onder auspiciën van het Comité voor jonge toonkunstenaars in de Renaissancezaal van het Frans Hals Mu seum op. „Naar welke school?" is de vraag, die vele ouders zich in de komende weken, met het oog op de toekomst van hun kinderen, gaan stellen. Dr C. Spoelder hoopt op Dins dagavond 5 -April in het Frans Hals Museum aan velen 'n bevredigend antwoord te geven. De bijeenkomst wordt door de Haarlemse Volksuniversiteit georganiseerd. Tot onderwijzeres aan de school op „Meer en Bosch" te Heemstede is benoemd mej. D. A. Verschoor uit Vorden. B. en W. van Haarlem stellen dc ge meenteraad voor te bekrachtigen de dooi B. en W. in openbare veiling voor de som van f 2300 gedane aankoop van het perceel Rozen- priëelstraat 64. Heemstede 25 Uaar ambtenaar - - ------ Op 1 April hoopt de heer E. J. C. Hermans, ding van mevrouw M. Wiardi Beekmancommies ter gemeente-secretarie in Heem- Wackie Eysten op 1 Februari j.l. met drie stede, de dag te herdenken, dat hij 25 jaar verzorgsters is begonnen. geieden in dienst dezer gemeente trad. De Teneinde de dringende eis van de tot standkoming van een nieuw wijkgebouw lem van Rijnland toestemming een grote voortdurend voor ogen te houden werd een sluis te bouwen, die nodig werd geacht om fonds gevormd. hel mogelijk te maken dat grotere zeesche- pen in Haarlem kwamen. Het is inderdaad in de geschiedboeken vastgelegd dat in Haarlem in die tijd boeiers uit Noorwegen gezien werden. Kleine oorlogsschepen voe ren door het Spaarne. In 1898 is er opnieuw een grotere sluis in Spaarndam gebouwd. In de loop der eeuwen zijn de schepen die de zeëen be varen groter geworden. De sluizen van Spaarndam hebben daarmee steeds reke ning gehouden, maar de droom „Haarlem zeehaven", die de Haarlemmers meermalen huldiging door zijn collega's znl geschieden op 31 Maart. Het is de uitdrukkelijke wens van de jubilaris dat deze dag verder onop gemerkt voorbij zal gaan. Koken in schoonmaaktijd Het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad meldt: Als de schoonmaak begonnen is, heeft de huisvrouw het gewoonlijk erg druk te druk om nog uren te kunnen besteden aan koken, groente "schoonmaken en bood schappen doen. En omdat ze haar gezin toch niet tekort wil doen door slechts op- gewarmde restjes, pap of boterhammen op tafel te zetten, maakt zij van te voren een reeks eenvoudige menu's op, wa-r weinig werk aan is en die toch voedzaam zijn; dat wil zeggen dat alle soorten voedingsstoffen die wij nodig hebben om fit te blijven, er in voorkomen. Wij doen de schoonmakende huismoeders hier enkele voorbeelden aan de hand. En houdt eraan vast, dat de maaltijd juist in de schoonmaakdrukte een ogenblik van rust en gezelligheid moet zijn. Stoofschotel van koolraap, bruine bonen en aardappelen: (voor 4 personen). 250 g. (2 kopjes) bruine bonen, 1% a 2 kg. aardappelen, 1 kg. koolraap, 40 g. (2'j eet lepel) margarine of boter. zout. De bonen een nacht weken en gaarkoken (of in de hooikist gaar laten worden). De geschilde en in stukken gesneden aardappe len en koolraap met het zout en de margarine ob boter het laatste half uur toevoegen. De pan sluiten, de inhoud snel weer aan de kook brengen en gaarkoken in pl.m. 20 minuten. Dan alle bestanddelen losjes dooreenmengen. Het. vocht afgieten, indien nodig bijbinden i bij het gerecht geven als saus. Stevige macaronisoep: 40 g. macaroni, 40 bloem, een klontje boter of margarine. l!i 1. water, 4 boullonblokjes, zout. peterselie, wat melk. De macaroni in het water met de bouillon blokjes gaarkoken in pl.m. L uur. De bloem aanmengen met wat melk en hiermee de soep bijbinden. Ze op smaak afmaken met zout en fijngehakte peterselie. WONINGRUIL Aangeb. te 's Gravenland (Gooi) mooi Buitenhuis, bev. 5 kam. parketvloeren, keuk., flinke zold. Gevr. te Haar lem of omg. vrij benedenh.. g st Br. no. 997 Wensing's Adv. Bur. Tempeliersstr. 32. Fa. W. F. CLAUS betaalt voor huishoudlompen 22 ct. per kg Bakenessergracbt 4551 Tel 11426 Waaromzoudt Uverier lopen als U bij de „Rijwieltrust" voordeliger kunt kopen ZIJLSTRAA.T 64. Tclef. 12683. Haarlem. Voorwielen compl. f Aangeb. ruime won. in H.-Z. tgesch. voor kant. of pract.) Gevr. ruime won. Overveen. Hrl. of omg. Brieven no. 2965 ADMINISTRATRICE. Dame met jarenlange admin. erv. ook op documentatiege- bied en typewerk ziet zich gaarne belast m. derg. arbeid voor instell. of part. Brieven no. 2962. HOENDERPARK OUDE WEG 183. HAARLEM Tel. 18G30. JOH. v. ZELST. Kippen a. d. leg. Broed- eieren van Ganzen. Kalkoe nen, Eenden, Kippen enz. Kuikenrennen f 15 per stuk. Grote openbare verkoping van diverse tafels, stoelen, kasten, borden, kamer, ja te veel om op te noemen, in Veilinglokaal „QUINTO" LANGE RAAMSTRAAT 14 Haarlem. Tel. 20597 ten overstaan van deurw. C. H. Erbrink. Verkoop morgenmiddag half twee. Kijkuren van 810 uur.. Al deze goederen moe ten wegens liquidatie wor den verkocht. Achterw. m. remnaaf 14.95 Velgen 2.32 Rijw. kettingen 3.07 Rywielsloten 0.95 Dnbb. bag. tas 6.50 Regenpijpen 3.75 Jasbcschermers 1.19 Bellen 0.99 Voetpomp koper 1.95 Electr. snoer per M. 0.19 Volg. snoer v, stofzui gers per M. 0.30 Gloeilampen 100 W. 0.35 Autopeds vanaf 5.50 Grote sort, rijwiellam pen vanaf 9.50 Het nieuwste speelgoed-snufje in Amerika is deze radio-hoêd, een soort tropenhelm met ingebouwd miniatuur ontvangertje, dat op batterijen speelt. Duidelijk ziet men onder de hoedrand een der beide koptele foons terwijl uit de bol, als horentjes, een tweetal ontvanglampjes spruit. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 288 289.;% 233 238 226 227% 161% 163% Fokker 144% Nederlandse Ford 269% Nederlandse Kabel 265% v. Berkei's Patent 108% 110% Scheepvaart- U nie. 162 161& Holl.Amerika Lijn 160% Deli Maatschappij 138% 141% EL V. A 1D3% 155% A'dam Rubber 145% 147 Ned. Handel Mij. 156% N.-I. Handelsbank 107% 106% Biliton Mij. n 348 Velleman koopt! Alle soorten goede meu belen, tapijten, kristal, goud en zilver, etc., voor hoge prijzen. TEL. 14637 - ZIJLSTR. 62. OVERAL TE ONTBIEDEN. Bij VAN RIETSCHOTEN iffliinDiiiiiuii«iniiiiiiiiH!iiiiiiii!iiiiiiniiii!iiniiiDiiiiiDfflRiiinnii!iiniiEiiiiiin[i)i9i Deze week leverworst met spek met originele vooroorlogse PICCOLMETTE 18 ceht per ons. Alléén bij GENERAAL CRONJcSTRAAT 107 TELEFOON 12351 Staalboeken gratis op zicht. Vakkundig werk. Zeer billijk in prijs. behangers stoffeerders DO VERSTRAAT 12, HOEK LORENTZKADE ff Dreef 20 Telefoon 12267 Haarlem Opleidingsschool met fi j. cursus. Mulo-school met 3 j. cursus INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN voor de nieuwe cursus Dinsdags en Donderdags van 45 uur. Spoedige aangifte gewenst. .VAN WOERDEN, H. d. Sch.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 3