Keiler Macdonald rELÊVOXt Buitenland aanvaardt Utrecht als Importcentrum voor West-Europa Verhaart Uw hond? Nederlandse verliezen in Indonesië Glanzende volbloeds in de stallen wachten op de grote dag WOENSDAG 30 MAART 1949 3 JAARBEURS 52 Meer machines aan de markt dank zij Marshall (Van een onzer verslaggevers) In een hoekje van het „Pavilion des Nations" speelt iemand op een klavier het aandoenlijke „Niemand kent des herten leed" van Peter Iljitsj Tsjai- kofsky. Twintig Jaarbeursbezoekers staan er devoot luisterende tegen een achtergrond van een collectie hobbel paarden bij en pinken tersluiks een traan weg of noteren een offerte. Als de laatste maten zijn verklonken krij gen zij een kaartje in de hand gedrukt: Petroff, piano's, Praag. Een paar meter vorder op staan de West- en Oostduitsers met Wir-sind- wieder-da-gezichten in hun stands, waarvan vooral de speelgoedafdeling grote toeloop krijgt. In hun gebouw op het terrein aan de Croeselaan noemt Duisburg zich als vanouds Welthafen en liggen geschriftjes over het nut van een goede verstandhouding tussen Ne derland en Duitsland voor het weg pakken. Oost en West worden op de Utrechtse Jaarmarkt niet gescheiden door eeii ijzeren gordijn, zelfs niet door een van textiel, hoewel dat onderdeel zoals op iedere voor- jaarsbeurs rijk vertegenwoordigd is, maar door enkele andere landen, zoals de Fede ratieve volksrepubliek Joego-Slavië, die overigens door vele statistieken, diagram men en muurschilderingen meer de aan dacht op het daar vigerende politieke en economische systeem schijnt te willen ves tigen dan op zijn meer materiële voort brengselen en Polen met een ratjetoe van huishoudelijke producten en Italië met het nationale product bij uitstek: ijsmachines. Frankrijk doet het dit jaar al heel be scheiden door via een prentenboek, waar van de bladen electrisch worden omgesla gen, de touristïsche mogelijkheden van Gallië aan te prijzen, terwijl er voorts een flinke ruimte aan de Franse wijnen is ge wijd en men zich bij een gezellige kiosk op „Plaisir de France" of „I/industrie de la parfumerie" kan abonneren. De honderd vierkante meter, die Luxem burg ter beschikking heeft „Dat benne de Benelux", zei iemand naast mij trek ken heel wat belangstelling door de prach tige enorme wandfoto's en de verlichte diorama's van het natuur- en stedenschoon in het Groot-Hertogdom. België maakt op het Vredenburg zoals gewoonlijk de indruk één geweldige kera- miek-fabriek te zijn en imponeert in eer. vroegere vliegtuighangar op het terrein aan de Croeselaan door een machtige demon stratie van zijn industrieel potentieel. In dezelfde loods is ook de Nederlandse zware industrie ondergebracht. Men treft er on der meer de Hoogovens met een mooi op gebouwde stand en de daaraan geparenteer de Demka-fabrieken uit Utrecht, evenals een Bever1wijkse metaalgieterij. Om het overzicht van het internationale gedeelte te besluiten noemen we nog Zwitserland, dat ook dit jaar weer de kroon.spant in goede smaak, zowel wat de vormgeving van zijn producten vooral de precisie- instrumenten als de afwerking van de expositieruimte betreft, en Israel, dat als jongste met scheerkwasten uit Tel Aviv aan de markt is. Internationale betekenis neemt toe. Zoals men ziet neemt de aantrekkelijk heid van Utrecht voor de buitenlandse pro ducent toe. Kwam bij de voorjaarsbeurs 1943 nog 54 der deelnemers van over de grenzen, dit percentage is thans gestegen lot 61, zodat het niet te boud gesproken is, dat de Utrechtse jaarbeurs zich blijft ont wikkelen als import-centrum voor West- Europa. Voor de Nederlandse industrie moge dit een aansporing zijn waakzaam te blijven en Vooral te streven naar kwaliteitsverbete ring, omdat alleen de producten die wer kelijk uitmunten in de reeds thans merk baar wordende scherpe concurrentie van alle andere op export aangewezen staten, enige kans zullen maken. Gelukkig wordt op vele terreinen van dit inzicht blijk gegeven, ook al zijn er dit jaar geen wereldschokkende nieuwigheden geïntroduceerd. Een Eindhovense firma bij voorbeeld, die vaak met nouveautés present is en waarvan eigenlijk deze keer een tele visie-demonstratie werd, verwacht, doet het heel bescheiden aan. Het grote publiek zal weL.de meeste be langstelling hebben voor eeri fietsdynamo, die een volkomen gelijkmatige energie blijft produceren, ondanks wisselende snelheid of een hobbelige weg, en verder natuurlijk voor een serie ontvangtoestellen. De „Philïtouring" werd speciaal ontwor pen om in autobussen, touringcars en rond vaartboten de reizigers op bezienswaardig heden te wijzen of halten af te roepen. De aanverwante bedrijven van deze fa briek exposeren een kunstharspers van honderd ton. Maar het zit hem niet altijd in de grote dingen en onze bewondering ging dan ook uit naar het vernuft, waarmee de jonge student Jan Nikkesen voor een Amers- foortse industrie een compacte gaslucht- verwarmer voor grote ruimten heeft ge construeerd, die nu eens niet een fön in het gezicht blaast, doch de warmte gelijk matig verspreidt. Hetzelfde bedrijf bréngt de „Econdust", een Sierlijke stof-afzuig- installatie voor de grote en kleine industrie, bijvoorbeeld slijperijen en timmermans werkplaatsen, in de handel, waarbij de ge- Vakk. plukken, scheren, wassen ei van alle soorten honden. DOL'S CITY KENNEL warmoesstraat 2 - tel. 17s De speciaalzaak Agenda voor Haarlem WOENSDAG 30 MAART Gem. Concertgebouw: Volksconcert HOV. 8 uur. Rembrandt: „Amber", 13 j., 2.30, 6.30 en 9.15 uur. Palace: .,De getemde avonturier ster", 18 j., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „New Orleans", 14 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Waternimf", alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 u. Spaarnc: „De geheime agent", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Thé lady from Shanghai", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 31 MAART Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Dank zij Marshall Het is ie wensen, dat iedere bezoeker bij zijn rondgang langs de stands tezamen een afstand van elf kilometer bedenkt, dat de 52ste Jaarbeurs al- leen dank zij het inwerking treden van het Marshall-plan deze omvang j>n be- tekenis kon verkrijgen. Het ministerie i van Economische Zaken heeft tezamen met het Informatiecentrum Bedrijfs- leven Plan Marshall een inzending ver- zorgd, die in weinig woorden laat zien hoe pover het met onze wederopbouw I gesteld zou zijn, indien wij de Ameri- kaanse hulp moesten ontberen. Lieden, die dan nog niet overtuigd zijn, kunnen via twee telefoontoestellen gesprekken afluisteren, hetzij tussen een Ameri- kaanse en een Nederlandse arbeider, I hetzij tussen twee ondernemers uit die j landen, waarin een toelichting op de j werking en de resultaten van het Euro- pese herstelprogramma wordt gegeven. I Een fleurig uitgevoerde brochure over dit ondenoerp wordt belangstellenden gaarne verstrekt. zuiverde lucht weer teruggevoerd wordt, hetgeen brandstoffenbesparing tot gevolg heeft. Ei van Columbus. Het ei van Columbus wordt ook nog wel eens opgeraapt, ditmaal door een Heem- stedenaar, die een eenvoudig en practisch kinderzitje voor auto's construeerde, dat wagenziekte voorkomt omdat het kind op gelijke hoogte met de ramen wordt ge bracht, zodat het zich kan richten naar de bewegingen van de wagen. De belangstelling voor deze handige uit vinding is ook in het buitenland zeer groot, zo hoorden wij de orders komen zelfs uit Venezuela waardoor het mogelijk bleek de verkoopsprijs te halveren. De attractie. De attractie van de Croeselaan wordt gevormd door de demonstratie, die een En gelse firma met miniatuurvliegtuigen op een grasveld geeft. „Het is geen speelgoed", zegt de ,verkoper nadrukkelijk, als vreesde hij dat men de vaardigheid van de oud employés van de bekende Engelse Parnall- vliegtuigfabrieken niet op haar waarde zal schatten. De toestelletjes worden door een miniatuur-dieselmotor van pk voortbe wogen en kunnen via een radio-zendertje in de lucht worden bestuurd, doch wie aan dat medium geen behoefte heeft, kan ook door twee met de vleugels verbonden lijnen ie vieren of te spannen de Fokker of de Douglas naar believen laten stijgen, glijden of duiken. De fabriek produceert duizend stuks per week van deze dingetjes, die in de lucht een snelheid van ruim zestig kilometer kunnen bereiken. De motoren lopen op een meng sel van dieselolie, parafine en aether. Over het bezoek op de eerste dag valt nog weinig té zeggen. Op het industriecom plex was het over het algemeen druk en warm. De grote belangstelling voor dit ge deelte van de jaarbeurs is gemakkelijk te verklaren uit de toegenomen aanvoer van productiegoederen, omgekeerd in vergelij king met vorige jaren was het geringe be zoek aan de stands der luxe-waren, speel goederen en dergelijke opvallend. Op het terrein aan de Croeselaan bleek ook min- Aardappelrooimachïnes trokken veel be langstelling. der interesse te bestaan voor verscheidene vormen van montagebouw evenals voor zomerhuisjes, kampeerwagens, enzovoort, ook al was hier voor het eerst een houten huis(je) op wielen te zien. Wij geloven, dat men deze verschuiving moet zien als een gevolg van de geleidelijke terugkeer tot normale verhoudingen en geldbesteding. Want ook in dal opzicht fungeert de Utrechtse Jaarbeurs als een uitstekende graadmeter. Europese papierproductie herstelt zich De Marshall-administratie deelt mede, dat de Europese papierindustrie zich lang zamerhand begint te herstellen. Ramingen voor het jaar eindigend 1 Juli aanstaande wijzen er op dat de totale productie van carton en papier in Engeland met 9 zal stijgen, in Frankrijk met 36 in Neder land met 32 en in België met 40 Europa is nog steeds niet in staat te voor zien in de eigen behoeften; vóór de oorlog kon Europa zich niet alleen wat papier be treft zelf bedruipen, doch werden boven dien grote hoeveelheden pulp en afgewerkt papier naar het buitenland uitgevoerd. Volgens de Marshall-administratie be weegt de Europese papierproductie zich nog 20 beneden het vooroorlogse niveau tengevolge van het gebrek aan hout voor pulp uit Oost-Europa, WITTE DE WITH HERDACHT IN BRIELLE. Dinsdag was het 350 jaar geleden dat Witte de With in Brielle werd geboren. In de Sint Catharijnekerk werd een her denkingsdienst gehouden. De herdenkings rede werd uitgesproken door de minister van marine a. i. rar. W. F. Schokking. Op het stadhuis werd een receptie ge houden door het college van B. en W.,waar na de Marinierskapel een taptoe gaf op de Markt. Nederlandse Handel Mij bestond 125 jaar Meer dan 5000 personen uit alle takken van ons nationale bedrijfsleven hebben Dinsdagmiddag de directie van de Neder landse Handel Maatschappij in het hoofd gebouw aan de Vijzelstraat te Amsterdam hun gelukwensen aangeboden ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan der Maat schappij. In de grote vergaderzaal, waai- de portretten hingen van de koning-stichter Willem I en van vele andere leden van het Huis van Oranje, recipieerde de directie, bestaande uit de heren C. J. baron Collot d'Escury, mr. H. Albarda, A. A. van San- dick en J. A. Deknatel. Het borstbeeld van ijlen dr. C. J. K. van A.alst. president Hamlet. Op Woensdag 6 April a.s. zal De Haagse Comedie in de Stadsschouwburg Ic Den Haag een voorstelling geven van Wil liam Shakespeare's Hamlet in dé vertaling van Jacob van Looy, welk werk dit gezel schap op het repertorie genomen heeft ter ere van het 25-jarig toneeljubileum van Paul Steenbergen, en met welke creatie deze acteur reeds vroeger diepe indruk maakte. De regie is van Eduard Verkade. terwijl verder medewerken: Ida Wasserman. Cees Laseur, Jan Retèl. Henri Eerens en vele anderen. De muziek werd geschreven door Jurriaan Andriessen en uitgevoerd door leden van het Residentie-orkest. De décors zijn van Willem Deering. de costumes van Marga. De pantomime werd ingestudeerd door Yvonne Georgi. Benelux-samenwerking van bakkers Te Dordrecht is een bespreking gehou den tussen vertegenwoordigers van de Zuid-Hollandse Bakkersbond en de Ant werpse Bakkersbond. Het doel van deze conferentie was om te komen tot Benelux- samenwerking tussen de bakkers. Er bleek over en weer belangstelling voor de idee te bestaan contact te leggen tussen de bakkers in Nederland en België, Men wil in de samenwerking en uitwisseling niet alleen de Zuid-Hollandse en enkele Belgische bakkers betrekken, maar de lan delijke organisaties in hun geheel. OORLOGS-HERINNERINGSKRLT3 VOOR ZEEVARENDEN. Zij, die tussen 9 Mei 1940 en 3 September 1945 buiten door de vijand bezet gebied ten minste 6 maanden hebben dienst ge daan aan boord van koopvaardijschepen, varende onder Nederlandse vlag, kunnen bij het Directoraat-generaal van Scheep vaart, Van Alkemadelaan 400 te 's-Graven- hage, een aanvraag indienen tot definitieve toekenning van het Oorlogsherinnerings- kruis. 's-GRAVENHAGE, 29 Maart De rege ring maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht Gesneuveld der Maatschappij van 19131934. was op j 28 Februari: korp. G. J. L. Broeksma uit bijzondere wijze met bloemen getooid. Zaandam: sold. S. Middelkoop uit Culem- TT borg; serg.-majoor C. E. Treiture uit Voor- Tot de bezoekers behoorde ar. E. Hel- j burg. Gesneuveld 6 Maart 1949: sold. A. dring, de oud-president, die 1 Januari is ïvi. A. Visser uit Rotterdam. Gesneuveld 17 afgetreden. Jhr. F. van Lennep kwamMaart 1949: sold. A. E. J. Feller uit Liessel namens de Koningin gelukwensen aan- N.Br.). Gesneuveld 18 Maart 1949: wacht- bieden. Voorts boden de burgemeester van meester W. Lindeman uit Amsterdam (Z.): de hoofdstad de president van de Neder- huzaar J. S. Oosterholt uit Zutphen. Over- landse Bank., vertegenwoordigers van leden t.g.v. oorlogsverwonding op 19 Maart cultuurmaatschappijen, het bestuur van de 1949; soid. B. G. J. Ruel uit gem. Dene- Vcremgmg voor de Effectenhandel, de j kamp. Gesneuveld 19 Maart 1949: sold. J. voorzitter van de Ondernemersraad en vele h. Voskuyl uit Amsterdam; sold. A. M. M. anderen gelukwensen aan. de Win uit Nuenen ELECTRIC CALL LUIDSPREKENDE TELEFOON INSTALLATIES INLICHTINGEN ifi PROSPECTUS BI): jansweg 42. haarlem tel. 11828-18626 (Adv.) DUINDIGT ONTWAAKT Aanstaande Zondag begint het course-seizoen met „toto" Het lijkt een slaperige boel in Duindigt op zo'n zonnige lente-middag. De baan ligt verlaten en alleen op de tribunes scharrelen wat werklui om de niet erg luxueuze outillage voor de opening van het seizoen in orde te brengen. Komt ge op de binnenplaats van een van de vele trai- nings-etafelissementen, dan hangen er wat paardehoofden loom en verveeld over een box-deur. Ten hoogste draait er eens een oor, wanneer de staljongen een emmer water onder de kraan zet, maar dan dom melt de viervoetige bevolking weer in, tot dat er een ander geluid komt dat alle oren ineens doet spitsen en een begerig gesnuif door de gelederen doet gaan. Het is de stap van de baas die de middagronde komt doen. Hier en daar doet hij de deur van een box open om te kijken of de ochtend training Liberté of Funiculaire niet teveel, heeft aangepakt en hij geeft hier een aai over een fluwelen neus en daar een vriendschappelijk klopje op een hals die glanst als satijn. Zo gauw de vreemdeling, die de trainer-jockey „Franske" Delbras- sine op zijn ronde vergezelt, echter de box binnenkomt, begint de hoge volbloed ner veus te draaien en merkt hij dat men niet de zalige zielerust van de geboren paarden man heeft, dan moet men oppassen uit de buurt te blijven van een hapgrage mond of een uitschietend achterbeen. Met hun kleine baas, die uit „den Belgique" kwam om met veel succes zijn geluk op Duindigt te beproeven, zijn zij echter opperbeste maatjes en hij stoeit met hen alsof het zijn kinderen waren. Zondag begint het Zij bezorgen hem overigens evenveel kopzorgen als een spruit die voor zijn examen zit, want aanstaande Zondag be gint het renseizoen en nu het eindelijk met de „toto" voor elkaar is, wordt het ernst. Heel Duindigt hoopt dat de magere jaren 11a de oorlog, waarin er met weinig mate riaal en nog minder belangstelling voort- geploeterd is, eindelijk van de baan zijn en dat er wat werk aan de paardenwinkel komt. Dat merkt men trouwens wel aan de lichtelijk gespannen sfeer die er in de stal len hangt. Er wordt met bekwame spoed gepoetst en de training die eerst bestond uit een lange stap en een tam handgalopje, vangt aan snellere allures te krijgen. Frans Delbrassine, die met zijn vijftig kilo's een pittig manneke is, begint er dan ook goesting in te krijgen. Waar hij anders nogal zwijgzaam is, praat hij thans hon derduit, vooral over oude en benauwde victories, waarbij hij danig in zijn rikketik heeft gezeten, omdat ze hem toch zo ge meen dicht aan de railing drukten, maar ook vol hoop over de nieuwe sterren in zijn stal, die straks voor de eerste maal in het vuur komen. Zo voert hij nog een fluisterend gesprek in het rare taaltje dat alleen paarden en hun vrinden verstaan, met de goudvos, die hem zo vaak last heeft bezorgd en die hij toch zo graag als eerste over de finish zou brengen. En als ge het paard - één bonk zenuwen en spieren - de neus tegen zijn jas ziet duwen, dan weet ge wel dat hij straks zal geven wat hij heeft. En dat „straks" tovert voor ieder een die zijn hart aan het paard verpand heeft, het opwindendste visioen voor ogen dat hij zich voorstellen kan. De parade van de glanzende volbloeds voor een tjok volle tribune, de kleine mannen in de ren- zadel gekleed in de stalkleuren die fel afsteken tegen de groene baan. En bij de start het veld dat vertrekt alsof het uit een kanon geschoten werd met de roffel van veertig razende paardebenen op de grasmat onder de ranke lijven die zich De hoop van morgen wordt gesymboliseerd door de twee-jarige bruine hengst Dur&c van Windy Cliff uit Solidor, die in de stal-Dclbrassine op Duindigt opgroeit. Zijn baas heeft er zo'n voorgevoel van dat hij de Nederlandse Derby van 1951 in de wacht zal slepen. Of het Nederlandse renweeen het tegen die tijd met behulp van de toto tot grote bloei zal hebben gebracht is echter nog net zo zeer de vraag als of de kleine bruine die op dit plaatje van het lente-zonnetje profiteerteenmaal de hard-bevochten lauweren zal oogsten waarvan zijn trainer droomt. strekken in een vliegende galop. E11 ten slotte op het rechte eind voor de finish wanneer man en paard het laatste geven wat zij nog aan stoom over hebben en de ren nek aan nek wordt uitgevochten, stuift het veld voorbij als werd het door de storm gedragen, een kleux'ig schouwspel van snelle gratie dat u alle verhalen omtrent gokkerij, combines en knoeierij doet ver geten, omdat het adembenemend schoon is. Strenge maatregelen Het zal trouwens nu de toto terug is met die kwade practijken wel goeddeels afge lopen zijn. Ten eerste heeft de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport een spe ciale recherche ingesteld om de bookma kers achter de broek te zitten en ten tweede wordt het gereglementeerde wed den beperkt tot tien gulden per paard. Aangezien bij de totalisator nu eenmaal het nadeel bestaat, dat men nooit van tevoren weet wat het paard notèert, be staat ongetwijfeld de kans dat de .bookies" toch zullen proberen hun kwade practij ken voort te zetten. Ook de spelers wach ten echter strenge straffen en wordt een eigenaar betrapt dan zal hij onverbiddelijk levenslang van de courses worden uitge sloten. Men hoopt in ieder geval dat Duindigt aanstaande Zondag een uitverkocht huis zal zijn en zowel tram als spoorwegen hebben extra-diensten ingelegd. Wanneer men dan ook bedenkt dat er een tekort is aan paarden, pikeurs en jockeys, is een programma van vijf dra verijen en twee rennen nog zo kwaad niet. Het is begrijpelijk dat men alles in het werk stelt om al gaat dat niet zo vlug in dit tekort te voorzien.. Er wordt met ijver gefokt en wanneer er uit Frankrijk nog wat merries - orden geïmporteerd, kan het gebrek aan galoppeurs binnen niet al te lange tijd worden verholpen. Een belangrijk punt, want vooral Duin digt, dat toch het hart van de Nederlandse paardensport is, zal het veel meer van de rennen moeten hebben dan van de drave rijen omdat de eerste vooral voor de leek meer spectaculair zijn. Het is zeer te betreuren dat er moei lijkheden zijn gerezen tussen de eigenaren van de baan en de organisaties die de races houden. De eersten, in de weten schap dat Duindigt de enige behoorlijke baan voor galoprennen is, zouden namelijk zelf courses willbn gaan organiseren en als de onderhandelingen verkeerd aflopen, dan zou het wel eens voor de pas ontloken paardensport tot funeste conflicten kunnen leiden. Hoe net ook zij, de duizenden die Zondag naar Duindigt trekken, zullen zich over deze moeilijkheden niet teveel het hoofd breken. Voor hen telt alleen de vraag of het'nummer op hun „toto-ticket" corres pondeert met dat van het winnende paard. En zelfs al doet het dat niet, hetgeen meestal het geval is, dan hebben zij nog genoten van een middag' vol fascinerende sport. Administratieve diensten in het paleis Noordeinde? Kamerlid stelt vragen Het lid van de Tweede Kamer de lieer Bachg (K.V.P.) heeft aan de minister president en aan de ministers van Finan ciën en van Wederopbouw en Volkshuis vesting gevraagd, of net juist is. dat een wijziging van de bestemming van het Ko ninklijk Paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage wordt overwogen in die zin, dat een gedeelte daarvan zou worden be stemd voor de onderbrenging van een af deling van het departement van Buiten landse Zaken en een ander gedeelte voor een afdeling van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De voorzijde zou als re presentatieve ruimte voor de Koningin gereserveerd blijven. Is het, zo vraagt de heer Bachg verder, naar het oordeel der ministers te verenigen met het aan ons nationaal koningschap in de architectonische weikelijkheid verschul digde relief, als een deel van het Konink lijk Paleis in de regeringsstad en residentie voor staats-administratieve doeleinden zou worden bestemd, of zijn zij van oordeel, dat in de regeringsstad en residentie het koningschap geheel afgezien van de vraag der feitelijke inwoning volwaar dige uitdrukking behoort te vinden in een monumentaal gebouw, waarvan de bestem ming niet met administratieve inwoners behoeft te worden gedeeld? Kunnen de ministers toezeggen, dat op de beslemming van het Paleis Noordeinde niet in destructieve zin zal worden vooruitge lopen voordat 'de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal in de gelegenheid zal zijn gesteld over een en ander haar oordeel uit te spreken? Examen voor politiediploma Een rechtzetting Het A.N.P. deelt ons mede: Dezer dagen maakten wij melding van twee concept-processen-verbaal, welke zou den zijn ingeleverd door candidaten, die hebben deelgenomen aan het onlangs onder staatstoezicht door de Centrale Politie organisaties afgenomen examen voor het politiediploma. Deze processen-verbaal be vatten een groot aantal taal- en stijlfouten Naar ons achteraf blijkt zijn in het bericht de taal- en stijlfouten van diverse candidaten volkomen ten on rechte weergegeven als de fouten van tel kens één candidaat. Van politiezijde deelt men ons voorts mede, dat aan genoemd examen ook bur gers deelnemen, zodat er geen aanleiding bestaat, uit de hier geciteerde fouten enigerlei conclusies te trekken ten aanzien van taal- en stijlbegrip der aan het exa men deel genomen hebbende, reeds actief dienst doende politiemannen. Personeel van „De Telegraaf" wordt ongeduldig Het personeel van de dagbladen „De Te legraaf" en „De Courant-Het Nieuws van den Dag" is in vergadering bijeen geweest en heeft een resolutie aangenomen, waarin aan de bevoegde autoriteiten verzocht wordt aan het verlangen te voldoen om localiteiten in het Telegraat'-gebouw be- I schikbaar te stellen ten behoeve van de I redactie, administratie en exploitatie van ..De Telegraaf" en „De Courant-Het Nieuws van den Dag". In de resolutie wordt voorts gezegd, dat de reeds bijna vier jaar durende zeer on rendabele exploitatie van het Telegraaf- bedryf als loondrukkerij binnenkort tot ontslag van vele bedrijfsgenoten met een groot aantal dienstjaren zal moeten leiden. De overtuiging wordt uitgesproken, dat arbeid en bestaanszekerheid zoals voorheen voor alle bedrijfsgenoten alleen is te ver wezenlijken door net uitgeven van „De Te legraaf" en ..De Courant-Het Nieuws van den Dag". De eigenaren van het Telegraaf- bedrijf' zijn hiertoe gerechtigd door de uit spraak van de Raad van Beroep voor de Perszuivering. Het personeel spreekt de hoop uit, dat de regering tot het inzicht zal komen, dat het personeel door zijn loyale medewerking aan de vervaardiging van de gastbladen meer dan zijn plicht heeft vervuld en zegt „dat het alleen uit respect voor de overheid is, dat het thans bijna vier jaar onrecht en achteruitstelling heeft geduld. Hieruit mag echter niet worden afgeleid, dat hel bereid is zich nog langer in zijn rechten te laten beknotten." De verzekering wordt gegeven, dat het personeel bij herverschijning van „De Te legraaf" en „De Courant-Het Nieuws van den Dag" op dezelfde wijze als tot nu toe zijn medewerking zal blijven verlenen aan de vervaardiging van de gastbladen. Deze resolutie is onder andere gezonden aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de voorzitter van de Persraad. Tien jaar geëist wegens moord op 9-jarig knaapje Tien jaar gevangenisstraf en ter beschik king stelling van de regering eiste de offi cier van justitie bij de Rotterdamse recht bank tegen de 25-jarige glasblazer M. H. K., die er van was beschuldigd in de nacht van 11 op 12 April van 't vorig jaar dé 9-jarige Keesje Vermeulen van het leven te hebben beroofd. Het stoffelijk overschot werd op 29 April in de Delfhavense Schie te Rot terdam gevonden. K. werd op 9 Mei gearresteerd. K. die bij de politie een bekentenis had afgelegd, verklaarde voor de rechtbank, dat hij met de moord niets te maken had. Op grond van het vele bewijsmateriaal en de verklaringen van getuigen, met wie hij over de moord gesproken had, achtte de officier het bewijs geleverd. De rechtbank zal op 12 April uitspraak doen. AANSLAG OP BE VRIJHEID VAN DRUKPERS? De kantonrechter te Sittard heeft een zaak behandeld tegen twee personen, wie ter. laste was gelegd dat zij op het station zinnenprikkelende lectuur hadden ver kocht, hetgeen op grond van een artikel in de politieverordening van Sittard verboden is. Tegen beide verdachten werd 400, boete en 100,— boete voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd geëist. De verdediger mr. O. G. Veenstra uit Amsterdam betoogde dat door de behande ling van deze zaak een aanslag werd ge daan op de vrijheid van drukpers, ver- ankerd in artikel 7 der Grondwet. Hij achtte het betrokken artikel der politiever ordening van Sittard onverbindend, omdat een gemeente geen bepalingen mag maken die verder gaan dan een Grondwetsartikel^ De kantonrechter zal op 12 April uit* spraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5