Haarlems Dagblad Kanaaltunnel Niet-communistische Spaanse illegalen voeren samen campagne tegen Franco Posters te New York wierpen eieren en tomaten naar Bevin Onbloedige omwenteling in Syrië 63e Jaargang No. 19207 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 31 Maart 194?) Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ett «Dprctbtc 'Uaaciemechc (£oucant (3Utno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET DIERBARE OUDE PLAN van de Kanaaltunnel, verbindend Groot-Brit- itannië en Frankrijk, is voor de zoveelste maal aan de orde gesteld. Ditmaal hebben tweehonderd Britse (parlementsleden er zich op geworpen. Zij nodigen hun regering uit de Franse en andere Westelijke regeringen te verzoeken de mogelijkheid van aanleg van een tunnel onder het Kanaal opnieuw in overweging te nemen. Dit doet nogal grap pig aan, want het waren niet de vastelan ders die zich in het verleden tegen het tunnel-plan gekeerd hebben. Het was de Britse Admiraliteit, die er niet aan wou om imilitaire redenen. Zelfs de waarborg, dat men ingeval van oorlog aan ter ene zowel als ter andere zijde een kraan zou kunnen openzetten, waardoor de tunnel onmiddel lijk onder water gezet en dus onbruikbaar zou worden, stelde haar niet gerust. De Fransen daarentegen waren zeer gebrand op het plan. Zelfs is er indertijd een begin ;van uitvoei'ing aan Franse zijde geweest, .dat men nog in de rotsen bij Wimereux jkan ontwaren. Maar het Britse verzet zetelde niet al- fleen bij de Admiraliteit. Er leefden andere bezwaren op het Eiland. Het was er te „eilands" als ik deze vertaling van in sulair mag bezigen voor gestemd. De Britten zagen heel wel in dat zo'n tunnel )het passagiers-verkeer tussen eiland en vasteland zo geweldig zou doen toenemen, dat zij een vermenging der volken zou be vorderen. En zij voelden zich sterk in hun afzondering. Zij gaven zich rekenschap van het feit, dat zij het in de eerste plaats van .hun sterke volkseenheid moesten hebben en zij werden afgeschrikt van al te grote in voer van vastelanders door de nogal hevige meningsverschillen, die vooral de Fransen onderling voortdurend toonden. Ook jbleven zij wat afkerig van de Franse gees tesgesteldheid, die voor hen altijd moei lijker te verwerken is geweest dan voor ons Nederlanders misschien vooral vanwege het snelle tempo en de „esprit", die pun tige, snelle geestigheid die wij plegen te waarderen en zelfs vaak bewonderen,- maar die de Brit onbehagelijk stemt. Er is het een en ander veranderd in de loop der jaren. De afzondering van het 'Britse eiland is in militaire zin ten einde, ofschoon zij in de tweede wereldoorlog tnog sterk genoeg gebleken is om Hitier te verhinderen, de „operatie-Seelöwe" uit te voeren. Hij heeft geen invasie van het eiland tot stand kunnen brengen. Zijn luchtwapen heeft Londen en andere steden jgeducht bestookt. Dat het is afgeslagen be- jvvijst niet, dat in een mogelijke volgende oorlog een invasie uit de lucht niet zou bunnen slagen. Maar er is meer dan de materiële over wegingen. Als de motie der tweehonderd parlementsleden nu zegt „dat het gebruik van een tunnel zou bijdragen tot de poli tieke, economische en culturele eenheid van Groot-Brittannië en Frankrijk, die van essentieel belang is voor het Europese wel zijn en de Europese stabiliteit" kan men dit als voorstander van Federale Unie be amen. Al zou men het liever in minder con ventionele termen willen zien uitgedrukt. De woorden doen overigens vermoeden dat tiet de voorstanders van Federale Unie in tiet Lagerhuis zijn, die deze motie op touw hebben gezet. Zij. ondernemen hun actie dus weer eens uit een andere richting. Dat is altijd een goede tactiek. Het ouwe Ka naal-plan leende er zich goed voor. Haast met de uitvoering daarvan tonen ook deze (voorstanders evenwel niet. Zij stellen slechts voor, binnen vijf jaar een proef tun nel te bouwen, die Frankrijk en Engeland ieder niet meer dan een millioen pond per jaar zou kosten. Zij volgen dus een voor zichtige weg om hun doel te bereiken. Wel licht zal men hun straks gaan tegenwerpen (dat een Kanaaltunnel vanwege de ontwik keling der luchtvaart geen grote toekomst peer heeft. Dus zoiets als: er is geen plaats meer voor. Dat de historie van de Kanaal tunnel zekere overeenkomsten vertoont met die van het Hildebrand-gedenkteken kan Ik niet helpen. Het interessante bij dit nieuwe tunnel- pitiatief is eigenlijk niet de tunnel, maar de vraag in hoeverre de Britse mentaliteit juich ontwikkelt in de richting van Euro pese Federale Unie. Daarom is het van be lang, wat het lot van deze motie zal zijn. 'Verwezenlijking van Federale Unie, die wolkomen aaneensluiting en dus sterke ver menging der volken van West-Europa zou 'betekenen, is voor al die volken gemakke lijker aanvaardbaar dan voor het Britse. [Vanwege zijn verleden en traditie en zijn ontwikkeling tot hechte eenheid op dat leiland. En ook omdat het altijd veel min- ider dagelijks contact met buitenlanders en (buitenlandse invloeden heeft gehad. Het ;heeft, in de hoofdzaken, steeds zijn eigen 'weg gevolgd. Conservatieve gehechtheid laan die weg zal men niet minder onder de Labour-mannen dan onder de leden dei- Conservatieve Partij vinden. Het was een bekende Britse liberaal, zelf warm voor stander van Federale Unie, die het verleden jaar in Londen in deze eenvoudige woorden tegenover mij uitdrukte: „Gij vastelanders moet wel begrijpen dat het voor ons veel moeilijker is." R. P. Frans compromis-voorstel inzake Oostenrijk Engeland en de V. S. weigerden gisteren een definitief standpunt in te nemen ten aanzien van Franse voorstellen tot een com promis inzake de tegenstrijdige standpun ten van het Oosten en Westen aangaande de behandeling van verplaatste personen in Oostenrijk. Marcel Berthelot, de Franse ge delegeerde op de conferentie over het Oos tenrijkse staatsverdrag, legde een nieuw ontwerp voor over de vluchtelingenkwestïe. Volgens dit ontwerp zal Oostenrijk geen hulp bieden aan verplaatste personen, die, zonder geldige reden, weigeren naar hun landen van herkomst terug te keren, enig aanbod van bevoegde organisaties te aan vaarden, dat zou kunnen worden gedaan met het oog op hun vestiging in of buiten Oostenrijk, of een tijdelijke tewerkstelling te aanvaarden, die hun in Oostenrijk wordt aangeboden. De-Sovjet-plaatsvervanger Zaroebin ver klaarde zich zijn positie ten aanzien van het Franse ontwerp voor te behouden en verzocht om tijd ter bestudering van de tekst. Manifest aan arbeiders der democratische landen LONDEN, 30 Maart (Reuter) Alle Spaanse ondergrondse politieke bewegin gen, met uitzondering van de communis tische, hebben de handen ineengeslagen en aangedrongen op internationale steun in een campagne ter omverwerping van het regiem van Franco, aldus verluidt in be richten die in Londen zijn ontvangen. Een gemeenschappelijk manifest van de ondergrondse socialistische UGT (Union General de Trabajadores) en de illegale (anarcistische) CNT (Confederacion Ge neral del Trabajo) is gericht tot alle arbei ders van alle landen, uitgezonderd Rusland. De ondertekenaars sluiten uitdrukkelijk de communisten uit en zeggen alle „niet-tota- litaire" Spaanse arbeiders te vertegenwoor digen. In het manifest wordt geklaagd over het gebrek aan positieve hulp van buiten en verzocht om hulp van de Franse en Ita liaanse vakbonden, Britse vakverenigingen, leden van de CIO en de AFL. Verder doet 't manifest een beroep op de arbeiders er bij hun regeringen op aan te dringen de kwestie van het regiem van Franco op de algemene vergadering der UNO van de volgende maand ter sprake te brengen. „Gij Britse, Franse. Belgische, Neder landse, Italiaanse, Mexicaanse en andere arbeiders hebt burgerrechten en kunt uw regeringen duidelijk maken aan welke zijde het recht en de gerechtigheid liggen", zo wordt in het manifest verklaard. De coördinatie-commissie van niet-com- munistische ondergrondse politieke groe peringen heeft op zich genomen het tussen de illegale Spaanse socialistische arbeiders partij en het eveneens illegale verbond van royalistische groepen getekende verdrag ten uitvoer te leggen. Deze commissie heeft ook een verklaring uitgegeven, die naar men gelooft, een beweging aankondigt ter ver drijving van generaal Franco. In de ver klaring wordt gezegd, dat geen geweld dadige actie is ondernomen omdat de ar beiders er zeker van zijn, dat het regiem van Franco „uiteindelijk in de modder van zijn eigen immoraliteit zal Verzinken". De verklaring vervolgt: „Clandestiene politieke machten in Spanje slaan iedere poging gade tot het aanknopen van handelsbetrekkingen met Spanje, die gericht zijn op steun van Vleesrantsoen 250 gram per week Voor de volgende veertiendaagse distri butieperiode zal het vleesrantsoen op 250 gram per week worden gebracht. In de bonnenlijst van volgende week Donderdag zullen derhalve bonnen worden aangewezen voor 500 gram vlees. Het publiek houde er rekening mede, dat varkensvlees een belangrijk deel uitmaakt van de vleestoewijzing aan de slagers, zodat het niet uitsluitend rundvlees kan ver langen. Het zal Van de verdere ontwikkeling van de binnenlandse aanvoer afhangen of het verhoogde rantsoen ook in de volgende dis tributieperioden gehandhaafd kan blijven. Leider der communisten in Portugal gearresteerd Alvaro Cunhal, de man die wordt be schouwd als de leider van de Portugese communistische beweging, is door inspec teurs van de staatspolitie aangehouden. De rechterhand van Cunhal, Militao Ribeiro, werd eveneens geai-resteerd. Er werd be slag gelegd op een briefwisseling waaruit zou blijken, dat Cunhal en Ribeiro in nau we betrekking stonden met Moskou. Alvaro Cunhal is de zoon van de voor malige minister Avelino Cunhal en behoort tot een gegoede familie uit Evora. De Portugese communistische beweging is een clandestiene organisatie. Russisch-Perzisch grens-incident „Sovjet-Russische grenswachten zijn in de buurt van Gorgan 80 km op Perzisch grondgebied doorgedrongen en hebben Per zische soldaten aangevallen", aldus meldt het Perzische blad „Etelaat". In zijn commentaar op het incident in de streek van Gorgan schrijft het blad: „Deze schending van het Perzische grondgebied had plaats ondanks het feit, dat de rivier Atrak een voor iedereen duidelijke grens tussen beide landen vormt. Er bestaat tussen de twee landen een geschil omtrent deze grens. De Perzische regering heeft een protestnota gezonden". het regiem van Franco. Het échèc van de handelsovereenkomsten tussen Franco en Peron en andere overeenkomsten moeten een voldoende waarschuwing zijn om geen nieuwe handelsbetrekkingen te beginnen. Wij hopen verder, dat wanneer het Spaan se volk de rechten en vrijheden zal ge nieten, die het toekomen, Spanje zal mogen toetreden tot de onlangs getekende pacten." Vracht op geschenkzendingen uit Amerika Ter uitvoering van een x'ecente overeen komst met de regering van de Verenigde Staten is thans een regeling ingevoerd krachtens welke expediteurs en vervoer ders, die daarvoor in aanmerking komende Amerikaanse geschenkzendingen vervoe ren, hun rekening bij de Nederlandse Bank kunnen indienen, in plaats van, zoals tot dusverre, betaling te verlangen van de ontvangers. De pakketten, waarvoor deze faciliteit geldt, genieten ook vrijdom van invoer rechten. De Nederlandse douane stelt bij invoer in Nederland vast, of de zending aan de vereisten voldoet. Wanneer daarin enig ander artikel dan de genoemde wordt aangetroffen, moeten over de inhoud van het gehele pakket invoerrechten en vracht kosten door de ontvanger worden voldaan. Op het Burgemeester Bisschopplein in Batavia is aan zeven militairen het Ridderkruis in de Militaire Willemsorde uitgereikt in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. De onderscheidingen werden uitgereikt door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon dr. L. J. M. Beel Korporaal W. J. de Bruin (links) ontvangt het ridderkruis van dr. Beel. Persconferentie aan boord van de „Queen Mary" NEW YORK, 30 Maart. (Reuter) Toen de „Queen Mary" in de .haven van New York arriveerde met de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Bevin, en zijn Belgische, Nederlandse en Luxemburgse ambtsgenoten aan boord, werd een groot aantal journalisten op het schip toegelaten. Tijdens de toen volgende persconferentie verklaarde Bevin veel te verwachten van het Atlantisch pact en de hoop te hebben dat de vrede er door zou worden gevestigd. Op de vraag of hij achter het pact nog meer zag, antwoordde Bevin: „Ik geloof, dat het voorlopig genoeg is." Bij het van boord gaan vestigde een vér- slaggever Bevin's aandacht op een rij pos ters, die zich langs de kade hadden opge steld. Hij haalde zijn schouders op en zeide dat dit hem herinnerde aan de tijd dat hij zelf postte. Onder het wakend oog van de geheime dienst en een sterke politie-afdeling liepen 500 demonstranten met borden, waarop te lezen stond: „Blijf van Israel af" en „Wij willen vrede", voor het schip heen en weer. Zij hadden zich verspreid, voordat Bevin de Queen Mary verliet. Betogers, die post hadden gevat in de buurt van de aanlegplaats van de Queen Mary, wierpen eieren en tomaten naar de auto, waarin Bevin had plaatsgenomen. Drie manifestanten zijn aangehouden. Een Joodse magistraat, Morris Rothen- berg, heeft geweigerd de zaak te behande len van drie jonge posters die gearresteerd werden in verband met de demonstraties bij de aankomst van Bevin. „Ik ben zo be gaan met de tienduizenden slachtoffers van de nazi-terreur, die Bevin verhinderd heeft een toevlucht le vinden in het Joodse va derland en die hij heeft doen gevangen zet ten op het eiland Cyprus, waar zij lange maanden van nog meer lijden en vernede ring hebben moeten ondergaan, dat ik mij niet bij machte gevoel in dit geval mijn rechterlijke functie naar behoren uit te oefenen", aldus verklaarde Rothenberg. „Ik zal daarom deze zaak verdagen totdat de beschuldigden door een andere magistraat kunnen worden gehoord". Minister Stikker gearriveerd Bij zijn aankomst te New York verklaar de minister Stikker tegenover verslag- Philips bouwt electronenmicroscopen. De eerste in Eindhoven vervaardigde elcct.ro- nenmicroscoop zal te Londen eerst vier dagen op de Tentoonstelling van de Physical and Optical Society" worden tentoongesteld voor zij haar onderzoekingswerk ten bate van de mensheid in het research-laboratorium van het Koninklijk Kanker Hospitaal in Londen begint. De eigenlijke microscoopbïtis met het middenstuk van de apparatuur Wordt netjes in een grote pakkist geborgen voor verzending naar de Britse hoofdstad gevers: „Het Atiantische pact zal zeker vrede en veiligheid in West-Europa be vorderen." Ook de Belgische minister Paul Henri Spaak liet zich optimistisch uit. Hij zeide van oordeel te zijn dat het pact „geheel binnen het kader der UNO valt en een ver sterking der UNO zal betekenen". Op de vraag van een verslaggever of de Sovjet-Unie het hiermee eens zou zijn, ant woordde minister Spaak lachend: „Vraag dat aan Gromyko, hij ls een autoriteit op dat gebied." Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zal.vandaag zijn ambtgenoten Bevin en Stikker en Vrijdag Schuman, Spaak en Beek ontvangen. Minister Stikker zal, naar ANP-Aneta verneemt, niet zoals aanvankelijk het plan was Dinsdag doch "Woensdag 6 April naar Nederland terugkeren. In commentaar op de Nederlandse aan vaarding van de laatste resolutie van de Veiligheidsraad inzake Indonesië gaf minis ter Stikker heden tegenover !n verslaggever van Reuter te New York uitdrukking aan de hoop, dat een nieuw en beslissend hoofd stuk in de onderhandelingen voor de op lossing van het Indonesische vraagstuk was begonnen. Hij deelde aan Reuter mede, dat hij „werkelijk hoopvol gestemd was" omtrent de resultaten van déze ontwikkeling. Hij zeide: „Wij hebben zonder voorbehoud de uitnodiging voor. besprekingen aanvaard. Indien de andere partij de uitnodiging' ook aanvaardt, hoop ik, dat dit het begin moge blijken van het slot van onze meningsver schillen." „Noord-Atlantische'ministers zullen vaker vergaderen Thans Duitsland belangrijk onderwerp WASHINGTON, 30 Maart (Reuter) De Amerikaanse minister'van Buitenlandse Zaken, Acheson, verklaarde vandaag op een persconferentie dat hij het vraagstuk Duitsland met de ministers van Buiten landse Zaken der Noordatlantische landen, die in Washington arriveren om het Atlan tisch pact te tekenen, zou bespreken. Naar Acheson verklaarde, zijn er drie voorname oogmerken bij iedere bespreking van het Duitse probleem: 1. Duitsland beletten, dat het nogmaals een bedreiging van de wereldvrede zou kunnen worden; 2. Weer invoeging van Duitsland in de gemeenschap van Europa als een construc tief en vredelievend lid; 3. Het toekennen van meer verant woordelijkheid aan de Duitsers bij de regeling van hun eigen zaken. Acheson zeide, dat bijeenkomsten tus sen de ministers van Buitenlandse Zaken der landen van het Atlantisch pact vaker zullen worden gehouden en zij de tenuit voerlegging van het pact, de economische vooruitgang van West-Europa en alles, wat de wereldvrede raakt, zullen betref fen. Hij deelde mede, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken, het defensie-appa raat en de Marshall-administratie nog bezig zijn met een wetsontwerp, dat een program van militaire steun aan Atlantische en an dere landen mogelijk zal maken. Zaterdag ochtend zou er een vergadering zijn van ministers van Buitenlandse Zaken van de Atlantische landen ter bespreking en, naar hij hoopte, goedkeuring van de tekst van het pact. Op deze vergadering zouden waarschijnlijk ook andere aangelegenheden, als de organisatie van de raad en neven commissies, die zullen worden gevormd ter uitvoering van het Atlantisch verdrag overwogen worden, Duitsers gekapitteld door Amerikaanse overheid Over hun houding tegenover grenscorrecties BERLIJN, 30 Maart (AFP) Het protest, dat in Duitsland tot uiting kwam naar aan leiding van de voorgenomen grenscorrec ties in het Westen, wordt besproken in een artikel van de „Neue Zeitung", dat volgens politieke waarnemers door de Amerikaanse overheid in Duitsland zou zijn ingegeven. „Wat doen de Duitse politieke leiders? Zij nemen stelling met vlammende, patheti sche, bittere en ongeduldige woorden", al dus het artikel. „Wat verwachten zij van deze houding? Menen zij werkelijk dat der gelijke manifestaties en polemieken in een bezet land de beslissing, die na langdurig overleg door zes landen is getroffen, kan beletten van kracht te worden? Men voelt zich voorzeker wat opgelucht en men heeft zijn geweten gepaaid, doch men heeft veel nadeel berokkend aan de zaak van Duitsland. De onhandige, om niet te zeggen onverantwoorde reactie der Duit sers ten aanzien van de grenscorrecties zal de laatste aarzelingen, die nog aan geallieerde zijde bestonden, wegnemen. Zij zal de beslissing om 135 vierkante kilometer en 13.500 inwoners bij andere landen onder te brengen niet in. het minst wijzigen, doch integendeel de landen die niet volledig be vredigd werden aanzetten tot het herhalen van hun eisen. De personen en landen, die Het woord is aan Rupert Brooke: Wie van het begin af weet waarheen hij gaat, gaat niet ver. voor het geallieerde accoord het Duitse standpunt deelden, worden hierdoor in een positie gebracht .die hen belet nog verder hun sympathie te uiten. Wanneer men zedelessen wil geven, dan moet men dit op bescheiden en niet op ver waande wijze doen. Men spreekt veel over machtspolitiek in Duitsland. Men schijnt zich evenwel geen rekenschap te geven van de nuchtere feiten: Duitsland is overwonnen en bezet. Indien iemand u overwonnen heeft en u dan over eind helpt, moet ge niet beginnen hem scheldwoorden naar 't hoofd te slingeren. Hij zou zulks kwalijk kunnen nemen. Men be hoeft daarom geen hielenlikker te zijn, doch men zou zich toch ten minste kalm en waar dig kunnen gedragen." Politieke waarnemers wijzen er op, dat het de eerste maal is, dat van officieuze Amerikaanse wijze een dusdanig strenge waarschuwing aan de Duitse openbare mening wordt gegeven. „Roof". De „Duitse Volksraad" (Russische zóne) heeft zijn voorzitters gelast te protesteren tegen de „gebiedsroof in West-Duïtsland, die als grenscorrectie wordt voorgesteld". Militair dictator Hoesni Zaim was uiterst nationalistisch Damascus, 30 Maart (Reuter en United Press). Op het ogenblik wordt Syrië geregeerd door de militaire dictatuur van Hoesni Zaim, de opperbevelhebber van het Syrische leger, die Dinsdag door een staats greep aan de macht kwam en zijn leger gebruikte om alle regeringsposities in te nemen. Er is nergens gevochten, wel wer den vele personen in arrest gesteld. De president van Syrië, Kouatly, en bijna alle ministers van het kabinet zijn in arrest. De generaal heeft verklaard clat hij de macht zal blijven uitoefenen tot een com petente regering aan het bewind zal zijn gebracht Het parlement is door hem bij eengeroepen om zich over de vorming van een nieuwe regering te beraden. De 55-jarige generaal Hoesni Zaim ge noot zijn opleiding aan de Turkse militaire academie en diende in het Turkse leger en het Franse bezettingsleger in Syrië tus sen de beide wereldoorlogen. Hij werd door de geallieerden gedetineerd toen Syrië tijdens de tweede wereldoorlog bezet was, beschuldigd van Vichy-sympathieën. Sinds 1945 is generaal Hoesni Zaim lid geweest van de Syrische nationalistische beweging, die zonder ophouden onmiddel lijke sociale, economische en politieke her vormingen heeft geëist. De leden van deze beweging verzetten zich heftig in het par lement tegen de ondertekening van de Frans-Syrische financiële overeenkomst en de overeenkomst inzake de Trans-Ara bische pijpleiding. Zij waren ook tegen standers van de wapenstilstandbesprekin gen met Israel. Generaal Zaim verklaarde Donderdag avond op een persconferentie, dat de rede nen voor de staatsgreep de herhaalde aan vallen waren op het Syrische leger binnen en buiten het parlement en de pogingen het in discrediet te brengen. Volgens gene raal Zaim waren officieren van het leger gevangen gezet op valse beschuldigingen. Daarenboven was de ontevredenheid van het volle over de huidige toestand wijd verbreid. Generaal Zaim zeide dat onderhandelin gen aan de gang zijn voor de vorming van een constitutionele regering, die nieuwe algemene verkiezingen zou uitschrijven. Hij betoogde, dat zijn maatregelen een zui ver binnenlandse aangelegenheid waren Portugal treedt toe tot het Atlantisch pact Portugal heeft besloten tot het Atlanti sche pact toe te treden, zo wox'dt te Washington vernomen. Portugese functionarissen hebben Reu ter medegedeeld, dat het Portugese mi nisterie van Buitenlandse Zaken thans de Amerikaanse en Britse diplomatieke ver tegenwoordigers te Lissabon van dit be sluit op de hoogte heeft gesteld. Naar men verwacht zal Da Matta de Portugese minister van Buitenlandse Zaken, die heden te Washington wordt ver wacht, deelnemen aan de ondertekening van het pact. De Portugese minister van Buitenlandse Zaken heeft de Britse ambassadeur te Lis sabon, sir Nigel Roland en zijn Ameri kaanse ambtgenoot Lincoln MacVeagh ontvangen. Deze besprekingen, gekoppeld aan de aangekondigde reis van de minister, heb ben waarnemers doen concluderen dat Portugal de uitnodiging om tot het pact toe te treden heeft aanvaard. De mededeling werd gedaan in een com muniqué van het ministerie van Buiten landse Zaken waarin gezegd werd dat de Portugese regering van de aanvaarding der uitnodiging officieel mededeling had ge- daatx aan de Amerikaanse ambassadeur, Lincoln MacVeagh. Ook IJsland treedt toe Het parlement van IJsland heeft na een debat van twee dagen met 37 tegen 13 stemmen en twee onthoudingen de toetre ding tot het Atlantisch pact goedgekeurd. Tegen stemden tien communisten, twee linkse sociaal-riemocx-aten en een lid van de boerenpartij. De twee leden die zich van stemming onthielden behoorden eveneens tot de boerenpartij. Twee parlementsleden werden door glas scherven licht gewond, toen verscheidene vensters van het parlementsgebouw met stenen werden ingegooid door communis tische demonstranten. Gedurende de stem ming in het parlement moest de politie tegen de demonstranten, die het gebouw poogden binnen te dringen, van traangas gebruik maken. en dat iedere poging om zich in de Syrische aangelegenheden te mengen, „hetzij van Arabische hetzij van buitenlandse regerin gen met geweld zal worden weerstaan". Hij besloot met te zeggen, dat hij degenen aan de macht gewaarschuwd had voor de gevolgen van hun „despotisch gedx-ag". Weekoverzicht van de toestand op Java BATAVIA, 31 Maart (Anetn). In een weekoverzicht, uitgegeven te Batavia, wordt medegedeeld dat „een langzame doch ge leidelijke vooruitgang in alle gebieden op Java duidelijk zichtbaar is. In Bantam en Oost-Ja va verbeterde de toestand evenzeer. In het oude x-epublikeïnse gebied van Mid den Java is de veiligheid nog onvoldoende. In het gebied van het sultanaat van Djokja wordt de toestand vrijwel beheerst door het feit dat het apparaat van het sultanaat nog steeds stil ligt. In het Noordelijk deel van Midden-Java is de toestand bepaald gun stig. In het overzicht wordt voorts gezegd, dat in de stad Djokja de toestand zich po sitief ontwikkelt, waarbij dan voorbeelden worden gegeven van herstel van fabrieken en ondernemingen. Een groot aantal leden van een ten Westen van Djokja operei-ende terreurgroep is uitgeschakeld. In Solo waai de voedseltoestand bevredigend is, wordt het herstel geremd door rampokgevaar en het feit dat vele ax-beiders zijn uitgeweken. Ten Westen van Solo werd een gewapende groep van 250 man geheel geneutraliseerd. Hetzelfde gebeurde met een groep van 80 leden in de omgeving van Poerwokerto. Het overzicht meldt verder een duidelijk merk bare vooruitgang in de algemene situatie in Oost-Java, terwijl in Besoeki en Modjoker- to een „niet onaanzienlijk aantal leden van de T.N.I. zich aanmeldde". Sommigen van hen wensen te worden ingezet tegen de benden van communisten en leden van Is lamitische strijdgroepen. In Bantam bloeit de economische activiteit op. De opening van de spoorweg RankasbitoengBatavia kan begin April verwacht worden. In het gebied van West-Java zijn republikeinse groepen actief en richten zich voorname lijk tegen eigendommen van de bevolking en ondernemingen en fabrieken. Door krachtig optreden van de Nederlandse troe pen leden deze groepen gevoelige verliezen. 200 man hebben zich hier met bewapening overgegeven. De haven van Cheribon ont wikkelt zich snel weer naar de oude bloei. De verbetering van de toestand op Sumatra houdt aan, dank zij voortgezette intensieve pati-ouillegang. Verschillende fabrieken buiten de negara Sumatra's Oostkust zijn weer in werking gesteld, terwijl in Djambi dagelijks weer duizend ton olie wordt ge pompt en naar Pladjoe vervoerd. In de lam- pongs bestaat zowel bij de ambtenaren als bij de bevolking een grote bereidheid tot samenwerking". Persconferentie UNO-coimnissie Een woordvoerder van de commissie der UNO voor Indonesië deelde heden mede, dat er zich in de algemene militaii-e toestand geen wijziging heeft voorgedaan sedert het laatste rapport van de commissie van 1 Maart, en dat gevechten, zowel in guerilla- verband als op een meer georganiseerde schaal, in verschilende streken en in een uiteenlopende omvang plaats hebben. Op Java en Sumatra zijn 11 groepen militaire waarnemers werkzaam. Non-stop-vlucht naar New York in 15 uur De KLM-Constellation Gouda onder ge zagvoerder Wilkin vestigde een record door de eerste commerciële non-stop vlucht Am sterdam-New York te maken. Tot dusverre werd op deze route steeds een tussenlanding op Gander of Prestwick gemaakt. De machine vervoerde bijna 1500 kg. vracht en drie passagiers en legde de af stand van ongeveer G000 km. af in 14 uur en 54 minuten. IETS MINDER ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden en 00 vele plaatsen -.ijdeli.ik mist. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Vannacht op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Mor gen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. 1 April: Zon op 6.IR uur, onder 19.13 uur Maan op 7.06 uur, onder 22.44 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1