D CLECO KAPOK MATROSSEN c Eerste Kamer over regeringsbeleid inzake de Indonesische kwestie Wijkhuizen, Bontwerkers Bezwaren tegen heffing van veergelden op de Wester-Schelde Ui tg Panda en de Meester-»Ontdekkingsireiz3ger Q Wereldnieuws DONDERDAG 31 MAART 1949 2 Inlichtingen gevraagd over militaire situatie In het verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Overzeese Gebiedsdelen spreken vele leden him leedwezen uit over het heengaan van mr. Sassen. Zij vroegen of binnenkort de benoeming van een nieu we minister van Overzeese Gebiedsdelen mag worden verwacht. Sommige leden betreurden, dat de Ne derlandse politiek zo weinig van vastheid blijk geeft, ten gevolge waarvan zij wat haar uitwerking betreft een weinig over tuigende indruk op het Nederlandse volk maakt. De onzekerheid der regeringspolitiek is volgens deze leden te vinden in de illusio nistische houding tegenover de republiek aangenomen. Ook achtten zij de politiek der regering onvruchtbaar, omdat zij huns inziens tegenover de naar hun gevoelen onrechtmatige inmenging van de Veilig heidsraad van zwakheid en onzekerheid blijk geeft. Verscheidene leden waren van oordeel, dat hei onder de huidige omstandigheden aanbeveling verdient, de regering zo groot mogelijk vertrouwen te schenken, al mag dit het oefenen van critiek niet uitsluiten. Vele leden waren er van overtuigd, dat bij de voorgenomen reeds grondwette lijk vastgelegde constructie, zowel voor de bevolking van Indonesië als voor die van de rijksdelen in Europa en Amerika een juiste synthese zal kunnen worden gevon den van wat zij zouden willen noemen het nationaliteiten-principe en het algemeen- belang principe. Vele andere leden betoogden, dat zij ten aanzien van het regeringsbeleid volharden in een houding, welke als „critisch con structief was gekenschetst. Onder deze leden bestaan over de her vatte militaire actie twee opvattingen. Eensdeels was men niet overtuigd, dat deze actie als „uiterste middel" voldoende ge rechtvaardigd was, aangezien andere mid delen nog niet waren uitgeput en boven dien het z.g. uiterste middel moeilijk als een middel is te aanvaarden. Anderdeels kon men begrijpen, dat de regering tot die actie meende te moeten overgaan. Sommige leden zouden gaarne een uit voerig antwoord ontvangen op de vraag, in hoeverre plantages, fabrieken en andere ondernemingen in Indonesië intact zijn ge bleven en welke verwachtingen er bestaan met betrekldng tot het herstel van de pro ductie. Voorts zouden zij gaarne vernemen, wel ke invloed van de staking van de hulpver lening, voordien aan Indonesië krachtens het plan-Marshall verstrekt en van de boy cot, van verschillende zijden uit den vreem de ingezet, op het Indonesische economische leven uitgaat. Vele leden vroegen uitvoerige gegevens over de militaire situatie in Indonesië. Voorts werd gevraagd of het nog in de bedoeling der regering ligt, de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon te doen bij staan door een of meer gedelegeerden van het opperbestuur. Parkeren in het donker leidt tot ongelukken Neem een noodlamp mee Nu weer enkele ernstige ongevallen zijn gebeurd doordat autos op stilstaande voer tuigen reden, vestigt de KNAC er de aan dacht op, dat langs de rijbanen van vele primaire wegen in ons land parkeerplaat sen zijn aangebracht, welke door plaatsing van borden op zo groot mogelijke afstand zichtbaar zijn. DsuKNAC raadt het wegver keer aan daarvan ook in het eigen belang zoveel mogelijk gebruik te maken, vooral bij duisternis. Kunnen de parkeerplaatsen niet worden bereikt, dan wordt geadviseerd het voertuig geheel of gedeeltelijk op de berm te zetten. Ter voorkoming van ern stige ongevallen moet de verlichting prima in conditie zijn. Eigenaars van personen- autos kunnen door het ontsteken van de binnen verlichting het gevaar van aanrij dingen bij stilstaan in donker voorkomen. Nochtans adviseert de KNAC het meevoe ren van een lantaren of fakkel, welke in noodgevallen van onberekenbare waarde kan blijken te zijn. De grote voorjaarsmode ZILVERVOSKRAGEN MARTERCOLLIERS GED. OUDE GRACHT 49 EERSTE KAMER Zuiderzee-vereniging is opgeheven De Zuiderzee-vereniging, die op 4 Januari 1886 als studie-orgaan voor het droogleggen van de Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerszee werd opgericht, is opge heven. De vereniging stelde zich ten doel de af sluiting van deze wateren en eventuele verdere drooglegging op grondige wijze van technisch en financieel oogpunt uit te be studeren. Zij maakte een sterke propaganda voor de drooglegging en steunde minister dr. C. Lely. wiens Zuiderzeeplannen ten slotte zijn uitgevoerd, in hoge mate. Het doel van de Zuiderzee-vereniging is grotendeels verwezenlijkt. "De Zuiderzee-vereniging zal aan de rege ring verzoeken haar obligatie-houders schadeloos te stellen. Eertijds is een obli gatielening van 90.000,uitgegeven, waarvan pl.m. 60.000,geplaatst werd. Men is van oordeel, dat de verenigings- gelden te algemenen nutte zijn uitgegeven en dat de gemeenschap het nadelig saldo zou moeten dragen. De vereniging, die door vijandelijk weid nog slechts over een klein gedeelte van haar archief beschikt, kent de houders der obligaties voor het grootste deel niet. Aangezien ledenlijsten verloren gingen, werd het besluit tot opheffing in zeer kleine kring genomen. DUUR PLEZIERTOCHTJE. Het Nederlandse zeiljacht „De Aalschol ver" werd in de zomer van 1947 van Dor drecht uit naar Antwerpen gebracht en passeerde de Belgische grens zonder geldige papieren. Voor het Haagse gerechtshof hadden zich twee Antwerpenaren E. E. en R. L. te ver antwoorden, die wegens deze overtreding van het Deviezenbesluit door de rechtbank te Middelburg respectievelijk tot 8000 en 800 waren veroordeeld. Zij waren in hoger beroep gekomen van dit vonnis. E. bekende en zei, dat hij zijn vriend L. de boot in Dordrecht had laten halen. L. verklaarde, dat hij acht dagen over deze tocht gedaan had en er met zijn fami lie, die ook aan boord was, een echt plezier tochtje van had gemaakt. De procureur-generaal kon niet aan nemen dat L. niet geweten had dat de transactie onzuiver was en in strijd met het Deviezenbesluit. Hij verzocht in beide gevallen het vonnis van de rechtbank te bevestigen. Het Hof zal later uitspraak doen. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 7.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Symphonie- concert. 10.00 Thuis. 10.05 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Piano. 11.05 Ver haal, 11,25 Accordeonorkest. 12.00 Lichte muziek. 12.33 Sport. 12.45 Scherts. 13.20 Hol landse liedjes. 14,00 Kookkunst. 14.20 Kamer orkest. 15.00 Nieuwe poëzie. 15.20 Amerikaans programma. 16.00 Dansorkest. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Lichte platen. 17.20 Joodse componisten. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Schets. 19.15 Lichte muziek. 19.30 Nederland cn zijn gewesten. 20.05 Viool en piano. 20.30 Leven in een bedrijf. 21.00 Platen op verzoek. 21.30 Bont halfuur. 22.00 Weekoverzicht. 22.15 Jazz. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.15 Causerie „Meer ingetogenheid". 23.30 Symphonie, Bizet. HILVERSUM U, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Zang. 7.45 Morgengebed. 8.15 Platen. 9,35 Schoolradio. 10.05 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Schoolradio. 12.03 Lichte orkestplaten. 12,30 Voor platteland. 13.20 Viool en piano. 13.50 Aalmoezenier. 14.00 Ka mermuziek. 14.30 Gevarieerd programma. 15.15 Opëraconcert. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Operaplaten. 17.45 Bui tenlands boelcenoverzicht. 18.00 Piano en orgel. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Kinderkoor. 18.45 Klankbeeld. 19.15 Internationale samen werking. 19.30 Benelux. 19.45 Albert de Klerk speelt orgelsonate van Bach. 20.05 Gewone man. 20.12 „Avontuur in Castilië", zangspel van Lex en Rudolf Karsemeyer. 21.20 De Kerk en haar vervolgers. 21.30 Liederen cyclus van Fauré. 22.00 De hereniging der kerken. 22.10 Fluitsonates van Bach. 22.35 klozart, 22.45 Avondgebed. 23.15 Sport. 23.25 'Amerikaanse noviteiten. (Van onze parlementaire redacteur) Vrijwel alle sprekers over de begroting van Verkeer en Waterstaat pleitten voor kosteloos vervoer over de Wester-Schelde. Dit bestaat op het ogenblik, doordat de veergelden na de oorlog afgeschaft zijn. De regering is echter doende een matig tarief weer te bereiden, omdat er door de sinds 1945 bestaande toestand overbelasting was ontstaan. Het vrije vervoer over de Wester- Schelde noemde mr. Wendelaar V.V. D.) een nationale zaak, want hij beschouw de dit als een dam tegen Belgische „in dringing". Intussen vreesde hij, dat men ten departemente reeds te ver is gegaan om de reeds aangekondigde opheffing van de vrijdom van veergelden weer helemaal ongedaan te maken. Daarom was hij bereid met een door hem aanbevolen tussenweg genoegen te nemen: vrijdom voor voetgan gers en eeii gereduceerd tarief voor in Zeeuws-Vlaanderen wonende automobilis ten. De heren Kraayvanger (K.V.P.) Tj alma (A.R.) en Kramer (Arbeid) namen het echter voor handhaving van de op het ogenblik bestaande regeling op en de laatste kondigde zelfs reeds aan, even tueel met een motie daartoe, te zullen komen. Tot de overige in het debat aangeroerde punten behoorden onder meer de niet-aan- vaarding door de regering van het Amster damse aanbod inzake een voorschot voor het Amsterdam—Rijnkanaal, waardoor dit spoediger tot stand zou kunnen komen; be vordering van bevaarbaarheid van de Gel derse IJsel dringend nodig volgens de heer Niikamp (K.V.P.) en de vraag of er inderdaad voor de aanvankelijke, nu weer op losse schroeven gekomen, keuze van Schieveen als internationaal vliegveld geen voldoende motieven aanwezig zijn, gelijk minister Spitsen in zijn Memorie van Antwoord had verkondigd. In de avondvergadering deelde minister Spitzen mede, dat de instelling op komst is van een commissie die de gehele pen sioenwetgeving, dus ook die betreffende hét spoorwegpersoneel, zal bekijken. De waar schuwing' van de heer Kraay vanger (K.V. P.) om niet van staatswege op vervoers gebied alles pretentieus te laten regelen, zou de bewindsman zeker ter harte nemen. Deze senator kreeg nog te horen dat de be zetting van de Batavialijn ongeveer 70 is. Eenmaal in het gebied van het luchtver keer aangeland zijnde verklaarde minister Spitzen, dat zich na de beslissing ten gun ste van Schieveen nieuwe ontwikkelingen hadden voorgedaan tengevolge van de on dernemingslust ten opzichte van Ypenburg aan de dag getreden. Het lag dus voor de hand de beslissing inzake het centrale vlieg veld nog even tot een nader onderzoek aan te houden. Voor de brug bij Gorinchem is, zo vernamen we verder, op het ogenblik geen geld beschikbaar. Inzake het Amster damse aanbod van een voorschot voor de werken voor het AmsterdamRijnkanaal bleef de minister volhouden dat vooral ook met het oog op het precedent de weigering van regeringswege nodig was geweest. Tot besluit de strijd over de kwestie van de te herleven veergelden over de Wester- Schelde. Minister Spitzen prees het ont- werp-tarief als zeer matig en wees er op, dat dit zes ton in het laatje zou brengen. De Kamer was echter niet overtuigd, dat zulk een houding tegenover Zeeuws-Vlaan deren door de beugel kon. Behalve de frac tie van de K.V.P. steunden alle andere groepen een door de heer Kramer -(Arbeid) ingediende motie, waarin de regering werd uitgenodigd van wederinvoering der veer gelden af te zien. Bij voorbaat trachtte de heer Kraayvanger (K.V.P.) het pad voor een tussen-oplossing te banen, voor het geval minister Spitzen het „onaanvaard baar" zou laten horen, hetgeen deze inder- daad deed. Daarop ging de heer Kramer op het denkbeeld van de heer Kraayvanger in, dat hierop neerkomt, dat de regering ver zocht wordt niet tot wederinvoering van veergelden over te gaan voordat de Kamers daarover bij de begroting voor 1950 het hare gezegd zullen hebben. Met dit „bemid delingsvoorstel" ging minister Spitzen ac- coord, waarna het zonder hoofdelijke stem ming werd aangenomen, evenals de begro ting zelf. Voor het eerst sinds 1940 wederom verkrijgbaar in vooroorlogse afwerking en kwaliteit De opvolger van Schuurman Benoeming van Van Otterloo wordt Zaterdag verwacht Zaterdagmorgen zal de nieuwe dirigent van het Residentieorkest officieel worden benoemd en het contract 'met het bestuur van dit ensemble ondertekenen. Het staat wel vast, dat Frits Schuurman opgevolgd zal worden door de dirigent van het Utrechts Stedelijk Orkest, Willem van Otterloo. Jan William van Otterloo werd 27 De cember 1907 te Winterswijk geboren, waar zijn vader afdelingschef bij de Nederlandse Spoorwegen was. 0*i achtjarige leeftijd kreeg hij pianoles, maar later werd de violoncel zijn instrument. Zijn leermees ters waren respectievelijk: George Enderle en Ludwig Werner. Van Otterloo volgde de H.B.S. te Utrecht en legde in 1926 zijn eindexamen af. Daarna ging hij aan de Rijksuniversiteit in deze stad medicijnen studeren. De muziek trok hem echter zo aan, dat hij in 1928 zijn studie opgaf om aan het Amsterdamse conservatorium te gaan studeren. Zijn leraren waren daar voor cello: Max Orobio de Castro en voor harmonie- en compositieleer: Sem Dresden. Naar aanleiding van een prijsvraag voor een muziekstuk met bijzondere bezetting, uitgeschreven door het Concertgebouw te Amsterdam, schreef hij zijn „Derde suite", die sindsdien geliefd répertoire stuk is geworden. Weldra werd Van Otterloo tot cellist bij het Utrechts Stedelijk Orkest benoemd. Hij bleef componeren en het was aan Henri van Goudoever te danken, dat hij spoedig de gelegenheid kreeg het U.S.O. te dirige ren. In 1933 werd hij tot tweede dirigent van dit ensemble benoemd en enige tijd later volgde zijn benoeming tot eerste dirigent. Van Otterloo is lid van de Vereniging voor Nederlandse muziekgeschiedenis. Van zijn hand vei'schenen onder andere: twee strijkkwartetten, een strijktrio, liederen, fuga's voor orgel, sonatine voor piano, symphonie-ouverture voor groot orkest en composities voor blaasinstrumenten. Van Otterloo bezocht vrijwel alle muziekcentra van Europa. Hij dirigeerde vele concerten voor de bfederlandse Omroep en heeft al menigmaal het Residentieorkest geleid. Onderwijzersfederatie zendt adres aan beide Kamers Bij de onlangs in de Tweede Kamer ge houden besprekingen ovei' de positie van de Nederlandse onderwijzers bij het Lager Onderwijs heeft de minister toegezegd dat hij met de onderwijzers-organisaties nader overleg zou plegen. Dat overleg zou niet formeel, maar reëel zijn en geschieden in de Commissie-Wesselings, welke zich nu al geruime tijd met dit onderwerp heeft bezig gehouden. Het bestuur van de A.N.O.F. (Algemene Nederlandse Onderwijzersfederatie) heeft thans uiting gegeven aan zijn teleurstelling over de gang van zaken. Er zijn drie be sprekingen gehouden, maar nadat men van weerskanten zijn standpunt had uiteenge zet, is aan de onderwijzers gevraagd huri wensen nogmaals kenbaar te maken en daarbij cijfers te noemen. Nadat dit was geschied heeft de regering volgens de mede deling van het bestuur der A.N.O.F. ver klaard, dat op dergelijke eisen niet kan worden ingegaan. Het bestuur veronder stelt dat de regering thans zelf met een sa larisregeling zal komen en heeft zich met een uitvoerig adres tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer gewend. Zij be strijden daarin dat van reëel overlég kan worden gesproken. De onderwijzers zijn zeer teleurgesteld omdat zij reden hadden aan te nemen dat de regering er mee accoora ging dat hun salarissen in het ver volg „gelijktijdig en evenredig" met die der ambtenaren gewijzigd Zouden worden. In de overlegcommissie heeft niemand tegen dit verlangen van de onderwijzers bezwaar ge maakt, ook de regeringsgedelegeerden niet. Men trok daaruit de conclusie dat hetgeen in de commissie eenstemmig was aanvaard ook door de regering zou worden goed gekeurd. Pas nadat de andere leden van de commissie het rapport der besprekingen hadden getekend, hebben, volgens het A.N. O.F.-bestuur, de regeringsgedelegeerden hun bezwaren nog in het rapport laten op nemen. De regering deelde nadien mede dat de bepaling „gelijktijdige en evenredig" niet in het Bezoldigingsbesluit staat opgenomen en dat zij zich niet kan binden door toezeg gingen, die door anderen zijn gedaan. Wat er nu verder gebeuren zal, is nog niet te zeggen. Het staat wel vast zo zei het A.N.O.F.-bestuur dat de onderwij zers zich vrij zullen voelen de Godsvrede' te verbreken als de regering met een eigen regeling komt, welke niet door het georga niseerd overleg is goedgekeurd. Nederlandse kustvaarder verdwaalde in de mist Op het nippertje in veilige haven De Nederlandse kustvaarder ;,Zeeland" van de firma Meulman te Groningen, me tende 230 ton, is mede dank zij de hulp verlening door twee Engelse broers nog op het nippertje in veilige haven gekomen. Het schip, met een bemanning van vijf koppen plus de vrouw van de kapitein en twee kinderen aan boord, was uit Plymouth leeg op weg naar Newlyn om stenen te laden, toen het in de mist verdwaalde, op een klip stootte en snel water begon te maken. Kapitein Havinga uit Groningen, stelde de misthoorn in werking. Het geloei werd gehoord door twee jonge Engelsen, William Thornily, die bij de Engelse marine dient en Garven Thornily, zijn broer. Zij sprongen onmiddellijk uit bed, renden naar het strand, zetten een rubberboot uit en roeiden in de richting van waar het ge luid van de misthoorn kwam, totdat zij contact kregen met de „Zeeland". Zij gin gen aan boord van de kustvaarder en gaven de kapitein precies zijn positie op. De „Zee land"- koerste me,t behulp van de gegeven aanwijzingen naar Penzance (Cornwall), de dichtstbijzijnde haven en kwam daar juist aan toen het binnendringende water de machine tot stilstand bracht. In Heerlen is tijdens een dichte mist een taxi tegen een autobus gebotst. De passagier in de taxi werd op slag gedood, de chauf feur kreeg zeer ernstige kwetsuren. iieiiwe Dr. Mandel Sherman, Psychologie van het menselijk gedrag Ver-; taald W. Winsemius L. StafleuJ Leiden. De oorspronkelijke titel van dit -boekj „Psychology for nurses", is oprechter tegen-! over de aarzelende koper dan deze. Afgéj zien nog ervan dat „Psychologie van hel menselijk gedrag" een moeilijk te ontleder, uitdrukking is: de belangwekkendheid van; deze vluchtig overziende behandeling zal inderdaad voornamelijk voor verpleegsters1 bestaan. Maar dan: hoe groter taalgebied,1 hoe meer verpleegsters. Overigens geeft, voor de goede verstaander, de Hollandse titel de beperking even goed weer als de Engelse, zij het minder practised en op een wijze die in Amerika, vanwaar hel boek stamt, in het geheel niet als een be perking zou worden gevoeld. Het „gematigd- behavioristische" standpunt zal iedereen moe.; ten begrijpen, die zich in de algemeen- Amerikaanse geest wil indenken; de we tenschap krijgt daar tegenover haar menselijk object steeds meer zelfstandigheid dan hier, Philosophische of metaphysische vraagstuk-] ken, zegt de vertaler, komen hier niet aan de orde, en daarom is deze wijze van behan-] delen er een, die de lezer in deze landen als nieuw zal interesseren. Daar heeft hij wel licht gelijk in, maar men is geneigd te menen dat behaviorism, de vestiging van dé psychologie op het gedrag, een systeem is dat; aan de West-Europese geest vreemd is. Dan zal de belangstelling van de lezers zich ook moeten richten op een punt, dat achter dé inhoud van dit boek ligt. Dit zijn evenwel speculaties van een lezer' die ze niet zou durven aanbieden wanneer, niet van het stofomslag het algemeens ontwikkelde publiek werd toegesproken. Hij meent dat dit boek een goede indruk geeft' van een psychologische beoordelingswijze;! maar, zijnde geen verpleegster, kan hij slecht buiten de philosophic. S. M.( De Duitse uitvinder Kurt Sehaetzle met een model van de door Hem geconstrueerde motorloze motor" waarmede hij het per petuum mobile de eeuwigdurende be weging zou hebben verwezenlijkt. Toen deze -foto gemaakt werd, had de motor, die 120 omwentelingen per minuut maakt, reeds drie dagen „op eigen kracht" gelopen De Zwolse „Penanten" worden opgeblazen In het Zwartewater, ongeveer 6 km ten Noorden van Zwolle, is de Rijkswaterstaat bezig met springstof een hindernis op te ruimen, welke de Zwollenaren twee-en-een- halve eeuw geleden aanbrachten ter be veiliging van hun stad: de zogenaamde Penanten, een groot raamwerk, dat in korte tijd met balken en leem in een waterkering veranderd kon worden. De bedoeling hier van was het Zwartewater af te dammen, zodat daardoor de laag gelegen landerijen rondom Zwolle blank zouden komen te staan. In tijden van oorlogsgevaar kon Overijsels hoofdstad zich op deze manier beveiligen zonder dat een sterke militaire bezetting in de stad noodzakelijk was. Deze waterkering werd in 1701 op aanwijzing van de vestingbouwkundige Menno van Coehoorn gebouwd. Hoewel de dwarsbal ken en de leem uiteraard pas in geval van nood aangebracht werden, vormden het raamwerk en de fundering toch een bij zonder hinderlijk obstakel voor de scheep vaart op deze drukke waterweg. In vroeger jaren zijn reeds gedeelten van de Penan ten verwijderd, maar de restanten vorm den nog een drempel in het Zwartewater, welke ongeveer 75 cm boven de bodem lag. Door middel van een baggermolen heeft men reeds getracht deze laatste resten zeer zware balken en een kalklaag te verwijderen, doch dit gelukte slechts ge deeltelijk. Daarom is men nu begonnen met springstof te werken, zodat binnen enkele dagen alle sporen van deze merk waardige waterkering verdwenen zullen zijn. Mattheuspassie in Edam Vele muziekliefhebbers trekken de laatste jaren op Tweede Paasdag naar Edam om daar in de Grote Kerk een uitvoering van de Lijdensmuziek bij het Evangelie van Mattheus van J. S. Bach bij te wonen. Ook dit jaar vindt een uitvoering plaats, waar aan" onder meer Annie Woud, Jo Vincent, Han le Fèvre, Hermann Htilsmann, Wiebe Drayer, Leo Rommerts en Arie van Mever hun medewerking verlenen. De orkestrale begeleiding wordt door de HOV verzorgd. Het knapenkoor is dat van Willem Hespe en het geheel staat onder leiding van Theo Ettema. De Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft bericht gestuurd, dat hij de uitvoering zal bijwonen. 29. „Ik heb je!" stelde de agent vast, en dat was waar, want hij had Panda bij de nek. „Jij sluipt langs brandtrappen! Ver dacht!" „Ja maardat mag toch wel?" vroeg Panda bang. „Nee-nee ehja-jadat doet er niet toe! Hoogst verdacht!" baste de agent. „Op onthoud van minderjarige personen op brandtrappen wijst op toenemende jeugd criminaliteit! Noem me doelaard en om vang van je verblijf op die laddder, dan maak ik een proces-verbaal op!" En hij greep zijn klad-bloc om alles op te schrij ven. Maar toen hij wilde gaan schrijven had hij natuurlijk zijn beide handen nodig, en daar had hij een ogenblik niet aan ge dacht. Nu Panda dacht er wèl aan. Nauwelijks was die zware hayid van zijn schouder, of hij keerde zich om en rende met volle vaart de trap weer op. Een op pervlakkig beoordelaar zou zeggen, dat dit dom van hem was, want als hij werkelijk wilde ontsnappen, dan had hij de andere kant uit moeten vluchten en niet dat hötel in. Maar het is niet juist om te denken, dat Panda wilde vluchten! Daar zit het. hem in! Panda rende dus de hele brand trap weer op, tot hij helemaal boven was. en toen sprong hij snel weer naar binnen door het raam, waar hij net uit was geko men; het raam van Joris Goedbloed's ka mer! De vraag is, waarom hij dat deed,.*** Vinson wenst 1200 vliegtuigen meer „De door president Truman voor de; Amerikaanse strijdkrachten voorgestelde' begroting ten bedrage van 14.765.000.000] dollar voor het aanstaande dienstjaar is! ontoereikend om in de huidige behoeften te voorzien," aldus heeft de voorzitter van de! commissie voor de strijdkrachten van het; Amerikaanse Huis van Afgevaardigden,; Carl Vinson, verklaard. Hij verzocht het congres 1.700.000.000 dollar als aanvullend» crecjiet bij de begroting te voegen. Dit zouj nodig zijn om luchtmacht en marine van ongeveer 1200 vliegtuigen meer te voorzien! dan volgens president Trumans begroting) is bepaald. In de begroting wordt vastge-j steld dat 1668 nieuwe vliegtuigen aan de luchtmacht en 843 aan de marine zullen worden toegewezen. Vinson stelt voor aan de luchtmacht nog 702 en aan de marine nog 518 vliegtuigen meer toe te voegen. Britse parlementsleden wensen Kanaal-tunnel Tweehonderd Britse parlementsleden van alle partijen hebben een motie getekend, waarin er bij de Britse regering op aange drongen wordt Frankrijk en andere Wes telijke regeringen te verzoeken de moge lijkheid van aanleg van een tunnel onder het Kanaal opnieuw in overweging te nemen. Volgens de motie zou een tunnel bijdra gen tot de politieke, economische en cul turele eenheid van Groot-Brittannië Frankrijk, die „van essentieel belang is voor het Europese welzijn en stabiliteit". In de motie wordt verder verklaard, dat de door de Britse regering in 1929 benoemde commissie tot de slotsom is gekomen, dat aanleg van een tunnel technisch mogelijk is en dat dit is bevestigd door Franse en Britse deskundigen. De technische ontwik keling sedert 1929 heeft de uitvoering der plannen nog beter mogelijk-gemaakt, aldus de motie. De eerste vijf jaar zou het werk beperkt blijven tot aanleg van een tunnel, die Frankrijk en Engeland respec tievelijk niet meer dan ongeveer een mil- lioen pond stealing per jaar zou kosten en waarbij betrekkelijk weinig materiaal en arbeidskracht nodig' zouden zijn, aldus de motie. Bewaakte grafkelders. Te Sakkara, 16 kilo meter ten Zuiden van de Giezeh-pyra- mides (bij Cairo), heeft men een ont dekking gedaan, die misschien licht zal. werpen op de nog onopgeloste geheimen; van de pyramiden en het leven der Pharaoh's, zo meldt Reuter uit Cairo.! Arbeiders hebben er de opening van! een 20 meter diepe put bloot gelegd,! die naar een aantal grafkamers leidt. Inl deze kamers vond men zes ongeschon-' den sarcophagen van cederhout. Zijl stammen uit de 26ste dynastie (zevende eeuw voor Christus). Men trof hier 360' beeldjes van lichtgroen aardewerk aan. Men vermoedt, dat zij schildwach-i ten voorstellen, die de graven be-, waakten. Sappig leven. Een 46-jarige in Rusland ge boren en thans te Londen wonende' vrouw van een schilder en beeldhouwer! uit Kensington brengt iedereen in ver-' bazing door uitsluitend op vruchten- en] groentesap te leven, aldus meldt Reu-] ter. Zij hoopt, de leeftijd van 150 jaar te kunnen halen. Zij verkeert in buiten gewoon goede gezondheid. Verleden jaar heeft zij in Zwitserland 52 dagen ge vast. Dit jaar wil zij weer naar Zwit serland gaan en dan minstens 60 dagen vasten. Zij wil er achter komen, of het menselijk lichaam kan volstaan met' alleen aan zon en lucht voedsel te ont lenen. De vrouw beweert zich nooit ver moeid te voelen, hoewel zij per nacht slechts 4 of 5 uur slaapt. Overdag loopt zij meestal een paar kilometer hard in een Londens park. Oefening. Het Britse ministerie van lucht vaart heeft medegedeeld, dat Lincoln- bommenwerpers van de R.A.F. vandaag een oefenbombarderr\ent zullen uitvoe ren op Helgoland. De bommenwerpers zullen op de heenreis over West-Duits- land vliegen en het bombardement uit voeren op de terugreis. Jolante, het varken dat door twee smeden uit Kiel naar president Truman wordt gebracht om kracht bij te zetten aan een verzoek om grotere voedertoewijzingen voor varkens, zet de reis naar de V.S. per kinderwagen voort. Een deputatie van de Duitse vereniging voor dierenbe scherming heeft de ondernemende Kie- lenaren er namelijk op gewezen, dat een vax-ken niet geschikt is om te voet een lange afstand af te leggen, Snel model. Tijdens een wedstrijd voor Belgische modelvliegtuigen heeft een met een kleine Amerikaanse straalmotor uitgerust toestel een snelheid van 242 km per uur bereikt, Dit is de beste Europese prestatie en. benader l da recordtijden; der Amerikaanse model" bouwers.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 2