Demobilisatieraad deed prachtig werk ondanks velerlei moeilijkheden Speculaties rond de mutaties in het Russisch bestuursapparaat Sportprogramma's De kleine Wereld DONDERDAG 31 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD Jaarverslag 1948 gewaagt van vele goede resultaten De Demobilisatie Raad, waarvan de bur gemeester van Haarlem het voorzitterschap op zich heeft genomen, is samengesteld uit 39 leden, vertegenwoordigende alle kringen der burgerij. Zijn taak is samen met de instanties, welke van overheidswege de be langen der uit de overzeese gebiedsdelen terugkerende militairen behartigen, hulp en voorlichting te geven ten einde de over gang naar het burgerleven zo gemakkelijk mogelijk te doen zijn. De installatie van de Raad vond plaats óp 10 Februari 1948. Tevens werd een vier tal commissies benoemd, welke de regeling van de ontvangst, de werkgelegenheid, de huisvesting en de sociale zorg op zich namen. Het werk van de Raad mag zich in een toenemende belangstelling, zowel van de teruggekeerden als van de familieleden van hen die nog voor demobilisatie in aanmer king moeten komen, verheugen. In de meest uiteenlopende moeilijkheden werd hulp en voorlichting gevraagd. Onvolledige gegevens. Getracht wordt reeds vóór de terugkeer der demobilisanten met hun familie con tact op te nemen door het brengen van een huisbezoek, ten einde na'te gaan welke moeilijkheden zich kunnen voordoen. Met het afleggen van deze oriënterende huis bezoeken hebben de thuisfronten zich be last. Op een bij het secretariaat berustend kaartregister, dat aan de hand van door de Departementen van Oorlog en Marine ver strekte gegevens werd ingericht, worden de resultaten der huisbezoeken vastgelegd en daarna doorgegeven aan het Gewestelijk Kantoor van de Sociale Dienst van het Mi nisterie van Oorlog. Hoewel deze gegevens een basis konden vormen voor het in te richten kaartregister en de te brengen huis bezoeken, waren deze v.erre van volledig, zodat bij aankomst der troepentransport schepen steeds weer aan de hand van de passagierslijsten moest worden geconsta teerd. dat een vrij groot aantal terugkeren- den in het kaartregister ontbraken, zodat het gestelde doel niet ten volle kon worden bereikt. Hierbij valt nog op te merken, dat meer en meer blijkt, dat de thuisfronten niet in staat zijn het vrij grote aantal be zoeken binnen de gewenste tijd te verwer ken. Van de 1228 in het verslagjaar aan de thuisfronten toegezonden rapportformulie ren, konden er niet meer dan 570 worden afgewerkt. Maatregelen zijn in overweging óm hiervoor een oplossing te vinden. Niettegenstaande deze onbevredigende gang van zaken, was het aantal bezoeken, dat zowel door de teruggekeerde militairen als door hun verwanten aan het secretariaat werd gebracht, vrij groot. In de loop van het verslagjaar keerden 366 militairen uit de overzeese gebiedsdelen in Haarlem terug en werden plm. 1000 bezoeken aan het se cretariaat gebracht. De bezoeken betroffen de meest uiteenlopende moeilijkheden, waarin het huisvestingsprobleem wel het grootste aandeel had. Bij de gevoerde be sprekingen kwam steeds naar voren, dat de voorlichting van de militairen, zowel in Indonesië als aan boord der transportsche pen, niet deskundig was en veelal verwach tingen zijn gewekt, welke niet in vervulling konden gaan en waardoor veel onnodige teleurstelling niet kon uitblijven. Gelukkig bleken de demobilisanten over het alge meen wel over voldoende werkelijkheidszin te beschikken om over de teleurstellingen heen te komen en zich bij de mogelijkheden aan te passen. De terugkeer van het Kennemer Bataljon. De terugkeer van het Kennemer Bataljon op 28 Juli 1948 bood een welkome gelegen heid tot een grootse ontvangst. Zaterdag, 14 Augustus d.a.v. was het gehele bataljon, met inbegrip van alle vóór dien in Haar lem teruggekeerde militairen en hun dames de gast van de Haarlemse burgerij. Aanvankelijk lag het in de bedoeling der commissie aan het einde van het verslag jaar nog een ontvangst van de na dien te ruggekeerde demobilisanten te organiseren. Aan dit voornemen werd evenwel geen uit voering gegeven wegens de gewijzigde om standigheden en de verliescijfers van het leger in Indonesië. Te gelegener tijd zal deze ontvangst nog plaats vinden. In totaal hebben de kosten van de ont vangst in 1948 2493.65 bedragen. Behalve de schenkingen in natura, werd van ver schillende zijden in totaal een bedrag van f 1087.50 aan donaties ontvangen. Werkgelegenheid Met voldoening mag worden geconsta teerd, dat de weder inschakeling der ge- demobiliseerden in het arbeidsproces, een bevredigend verloop heeft gehad. Op een enkele uitzondering na, werkten de oude werkgevers tot herplaatsing mede, terwijl het merendeel der werkgevers bereid bleek te zijn enige voorkeur van 't indienstnemen van gedemobiliseerden te willen geven. Het gehalte der arbeidscandidaten viel te roemen en overtrof in het algemeen de ge stelde verwachtingen. Op een enkele uit zondering na werd geen arbeidsschuwheid en het leunen op het toegekende jacht geld geconstateerd. Over het algemeen waren de ouderen onder de gehuwden en vooral zij, die een rang in het leger en daarmede een hogere levensstandaard had den bereikt, doch op grond van hun be kwaamheden voor het burgerleven weer op een lager levensniveau moesten terug schakelen, moeilijk te plaatsen. Dat dit vele hooggestemde verwachtingen de bodem insloeg, valt niet te verwonderen. Een andere groep, waarmede met de plaatsing moeilijkheden werden ondervonden, vorm den zij, die in verband met de in het leger aangeleerde speciale bekwaamheden voornamelijk monteur-chauffeurs van beroep wilden veranderen. Veelal bleek de in Indonesië opgedane bekwaamheid door het ontbreken van voldoende theoretische opleiding te gering om tot beroepsverande ring te kunnen adviseren. Het Gewestelijk Agenda voor Haarlem DONDERDAG 31 MAART Rembrandt: „Amber", 18 j., 2.30, 6.30 en 9.15 uur. Talace: „De getemde avonturier ster", 18 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxoi": „New Orleans", 14 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Waternimf", alle leeft.. 2.15. 4.30, 7 00 en 9.15 u. Spaarne: „De geheime .agent". 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „The lady from Shanghai", 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 1 APRIL Gemeentelijk Concertgebouw: Piano-reci tal Theo Bruins. 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen, kantoor van de Sociale Dienst animeert in dergelijke gevallen het oude beroep weder aan te vatten of zich via de Rijkswerk plaats voor Vakontwikkeling in een ander beroep te bekwamen. In de loop van 1948 meldden zich 376 militairen bij het Gewestelijk Arbeids bureau. Hiervan vonden er zelf werk respectievelijk 45 en 7. Door het Arbeids bureau werden geplaatst 265 militairen. Voor het volgen van een cursus in de Rijks werkplaats werden ingeschreven: c'"0 o 'H SjI 8 1 voor opleiding tot timmerman 2 metselaar 4 1 electricien 6 2 bankwerker 6 1 lasser 2 1 draaier De opleiding duurt 7 tot 9 maanden. Hoe wel niet mag worden verwacht, dat in die betrekkelijk korte tijd een opleiding tot volslagen vakman wordt gewaarborgd, wordt toch zoveel vakkennis bijgebracht, dat deze een voldoende basis vormt tot verdere opleiding in de practijk. Met uit zondering van timmerlieden en metselaars, onder welke groepen zich enige werkloos heid voordeed, deels tengevolge van sei zoensinvloeden, werden de cursisten vlot geplaatst. Aan het einde van het verslagjaar waren nog 25 gedemobiliseerden, te Haarlem woonachtig, als werkzoekende bij het Ge westelijk Arbeidsbureau ingeschreven die evenwel in het begin van het jaar 1949 werden geplaatst. Bij het Gewestelijke Kantoor van de Sociale Dienst van het ministerie van Oor log kwamen 69 aanvragen in om toeken ning van een studietoelage. Op 31 Decem ber 1948 waren 38 aanvragen toegewezen; 11 afgewezen en nog 20 in behandeling. Huisvesting Met het Gemeentelijk Bureau voor Huis vesting is overeengekomen dal alle aan vragen om woonruimte voor militairen worden ingediend bij het secretariaat van de Demobilisatie Raad, dat in eerste aanleg de aanvrage beoordeelt en al dan niet adviseert tot plaatsing op de voorranglijst. Gedurende het verslagjaar werden 76 aan vragen bij het secretariaat ingediend. Voor Honderdvijflig Amsterdamse schoolkinderen hebben Woensdag een demonstratie van de brandweer bijgewoond in de kazerne aan de Achtergracht. Na afloop nam de jeugd bezit van de ladderwagen om op haar beurt een demonstratie in klauteren en vreugde-krijsen te verzorgen. 19 gevallen kon in de loop van dat jaar een oplossing worden gevonden. Slechts in enkele de meest urgente gevallen kon een zelfstandige woongelegenheid worden toegewezen. In verreweg de meeste gevallen moest genoegen worden genomen met in wonende huisvesting. Aangezien de ter beschikking komende woonruimte slechts een zeer gering per centage vormt van het aantal aanvragen, kan het geruime tijd duren voordat de ge demobiliseerde, zelfs als hij in de hoogste urgentieklasse geplaats is, zich een woning ziet toegewezen. In verhouding tot het aantal terugge keerde militairen, was het aantal gevallen, waarin hulp bij huwelijks- en gezinsmoei lijkheden werd gevraagd, niet groot. De materiële moeilijkheden beperkten zich voornamelijk tot het gebrek aan ledikanten met toebehoren. Tijdens de afwezigheid dei- militairen waren deze door andere op groeiende gezinsleden in gebruik genomen. De taak van de Demobilisatie Raad is nog lang niet ten einde. Behalve de terug keer van gewonden en afgekeurden vindt de normale aflossing op het ogenblik geen voortgang. Wanneer deze weer zal kunnen worden hervat, is niet te voorien. Evenwel zullen alle krachten moeten worden inge spannen en alleen een hechte samenwer king zal in staat blijken te zijn de vele moeilijkheden, welke nog in het verschiet liggen, te overwinnen. Uitspraken rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de affaire van de steek partij op 21 November in de Scheeperstraat. De 45-jarige spijkermaker M. die gestoken had, werd wegens mishandeling tot 7 maan den. veroordeeld. De twee getuigen, die in deze zaak mein edig getuigenis hadden afgelegd, de moeder M. E. v. d. S. en haar zoon J. M. S., kregen 7 maanden met aftrek De eis luidde in alle drie de gevallen een jaar. Een chauffeur van de N.Z.H.. die in appèl was gekomen van een vonnis van de kan tonrechter wegens het veroorzaken van een ongeluk in Spaarndam, kreeg een boete van 40,even hoog als die hem door de kan tonrechter was opgelegd. De eis was 60, Een jongeman uit Heemstede, P. D. K., die lood van de biljartkoepel in Groenen- aaal had gestolen, kreeg 8 maanden, con form de eis. Een 19-jarige jongen die 10,uit de zak van een medewerkman had gestolen en meer van dergelijke feiten op zijn kerfstok had, kreeg anderhalf jaar jeugdgevangenis. De eis was één jaar. Over W. C van W., die twee fietsen had gehuurd en deze daarna verkocht had, be sloot de rechtbank een reclasseringsrapport aan te vragen. Een man die zijn aardappelenland niet tijdig tegen Colorado-kevers bespoten had, was door de kantonrechter tot 35,ver oordeeld. Nadat de Officier in hoger beroep 75,had geëist, veroordeelde de recht bank hem tot 40,boete. Een bankwerker uit Haarlem, J. v. S., en een koopman uit Lisse, C. S., die uit een brandkast in een fabriek te Haarlem 300 stalen, werden respectievelijk veroordeeld tot 12 maanden waarvan 4 voorwaardelijk en anderhalf jaar gevangenisstraf. De eisen waren 15 en 18 maanden. A. Miolée 70 jaar Een ere-tentoonstelling De heer A. Miolée, een van de bekendste en meest-gewaardeerde Haarlemse schil ders, wordt 2 April 70 jaar. Er wordt een ere-tentoonstelling van zijn werk georganiseerd waarvoor een comité van uitvoering werd samengesteld waarin onder andere de voorzitter en de secretaris van „Kunst zij ons Doel" de heren A. H. A. Arens en Joh. Th. Hoogwout zitting heb ben. Er worden schilderijen en tekeningen geëxposeerd. De tentoonstelling heeft plaats in de kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. De opening is Zaterdagmiddag 2 April. De Staatscourant bevat een beschikking betreffende de arbeid in brood- en banket bakkerijen gedurende de week voor Pasen, de dagen voor en na de nationale feestdag, dc dag voor Hemelvaartsdag en dc Vrijdag en Zaterdag voor Pinksteren. Op Zaterdag 16 April (de Zaterdag voor Pasen) en Zaterdag 4 Juni (de Zaterdag voor Pinksteren) mag 's morgens vers brood worden vervoerd van half acht af en verkocht van acht uur af. Goudvissen in Haarlemse vijvers Karpers deden het goed Heden zijn door de dienst voor de Hout en de Plantsoenen in de Haarlemse vijvers 150 goudvissen (12-15 cm groot) uitgezet. Het zijn dc vijvers in de Hertenkamp, op het Kastanjeplein, in het Noorder Sport- perk, op de Nieuwe Begraafplaats en de vijver bij de molen aan de Heussensstraat. Kinderen vinden het in het bijzonder aardig de sierlijke goudvissen door het water te zien flitsen. Verleden jaar zijn in de vijvers karpers uitgezet. Die hebben het uitstekend gedaan, zij zijn groot en dik geworden. „Ze groeiden als kool", zo zei de directeur. Gelukkig laten de vissers de karpers met rust. Trouwens de omwonenden zouden niet toelaten dat een visser trachtte een karper aan de haak te slaan. De palirokmolen .De Eenhoorn" aan het Zuiderbuiten-Spaarne te Haarlem, eigen dom van de vereniging ,De Hollandse Molen" diende nodig gerestaureerd te wor den, doch de financiën daartoe ontbraken. De heer K. Rote te Heemstede heeft thans steun toegezegd, waarna aan de molen maker Jongejans uit Westzaan opdracht is gegeven de molen te restaureren. Nieuw „vredesoffensief" behoort tot de populairste veronderstellingen LONDEN. 30 Maart (United Press). De mededeling van radio Moskou dat maarschalk Sokolofski ontheven is van zijn functie als bezettings-commandant in Duitsland geeft vele waarnemers aanlei ding tot de veronderstelling dat de Russen wellicht een nieuw „vredesoffensief" in Duitsland ten opzichte van het Westen voorbereiden. Geruchten over het heen gaan van Sokolofski deden reeds een jaar lang de ronde en wel sinds het ogenblik dat hij de eerste stap nam naar een wezen lijk afbreken der betrekkingen tussen Oost en V/est in Duitsland door demon stratief uit de bestuursraad van Berlijn weg te lopen. Verleden week kreeg United Press in Berlijn de mededeling uit betrouwbare bronnen, dat de vervanging van maar schalk Boelganin als minister voor de Op de pier in IJmuiden is men nog steeds druk doende met hel herstellen van de schade clic daar door het zware iveer in het begin dezer maand is aangericht. Op de foto is duidelijk te zien hoe de hevige storm de enorme betonblokken door en over elkaar heen gekegeld heeft strijdkrachten een onderdeel was van een algemene reorganisatie in het Russisch opperbevel, waaronder ook zou vallen een terugroeping van maarschalk Sokolofski, die benoemd zou worden als plaatsver vanger van de nieuwe minister van De fensie, Mikolai Wassilefski. De terugroeping van maarschalk Soko lofski is een schakel in de reeks van wij zigingen in de hoogste Sovjetposten. die begonnen is met de vervanging van Molo- tof aoor Wisjinski, maar ondanks al deze wijzigingen is er nog steeds geen duide lijke aanwijzing wat de Russen met dit alles eigenlijk voor hebben of zij een krachtiger politiek willen voeren, een ge matigder koers willen volgen of het beleid op de oude voet voortzetten. In de afgelopen week gaf een woord voerder voor de oppositiepartijen in het Lagerhuis te verstaan, dat men rekening diende te houden met een ..gefingeerd vredesoffensief" in Duitsland. De Russen, zo werd gezegd, zullen wellicht overgaan tot het voorstel om alle bezettingsstrijd krachten uit Duitsland terug te trekken een voorstel dat de Duitsers welkom zou zijn en dat als propaganda-object niet zo gemakkelijk zou zijn te pareren door het Westen, nu men aan de vooravond van de ondertekening van het Atlantische pact staat en het Westen doende is plannen voor een afzonderlijke West-Duitse staat uit te werken. Tijdens de gehele Berlijnse crisis in het bijzonder tijdens de afgelopen winter, toen de Westelijken in staat bléken de luchtbrug in stand te houden, kon men zekere tekenen opmerken dat de Russen niet ongenegen waren de een of andere poging te doen om de Berlijnse crisis uit de wereld te helpen. Dat zou dan echter een oplossing moeten ziin volgens hun eigen voorwaarden, waaraan het Westen niet wenst te voldoen. De indruk heeft lange tijd bestaan, dat wanneer de Russen inderdaad mochten overgaan tot een nieuwe politiek in Duitsland, dit zou geschieden met ver schillende figuren in de top-posities. Of het inderdaad tot een wijziging in de Sovjetpolitiek zal komen, zal blijken uit de diverse gebeurtenissen in de naaste toe komst. De volgende week wordt de alge mene vergadering van de UNO geopend. Bij die gelegenheid zal blijken, of Wisjinski door middel van zijn plaatsver vanger Gromyko inderdaad een nieuwe richtlijn gaat volgen of dat men voortgaat in de geest van Molotof. Jhr. A. van de Poll niet opnieuw candidaat Sinds 1917 (enkele oorlogsjaren uitgezonderd) had hij zitting in de raad Jhr. A. van de Poll heeft aan de Chris telijk Historische Kiesvereniging medege deeld, dat hij voor de aanslaande raadsver kiezingen te Heemstede geen candidatuur wenst te aanvaarden. De heer Van de Poll, die thans 64 jaar is, acht nu de tijd geko men om net werk over te laten aan jongere krachten. Behalve enkele oorlogsjaren heeft jhr. van de Poll van 1917 onafgebroken zitting gehad in de Heemsteedse gemeenteraad. In October 1919 werd hij gekozen als wethouder, Al die tijd beheerde hij de financiën. Meermalen trad hij ook op als waarnemend burgemeester. Toen hij op 2 Maart 1932 121 2 jaar wehouder was, werd hij gehuldigd voor zijn verdiensten jegens de gemeente. Het programma van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond voor Zondag luidt: Kam pioenschap van Nederland: NOADVSY. HeerenveenBW. Promotiewedstrijden eerste klas: StormvogelsDWV; Sparta— ZFC: HVVDHC: RCHDFC. Promotie tweede klas: KennemersSchoten: SDW WA (distr. I); TYBBScheveningen; Hol- landiaanVelsen (distr. II). Promotie derde klas: Swift—Terrasvogels: TDOZRC: SLTO DIO Bekerwedstrijden: KWLijnden: WB—CSV; Energia—HFC: ETOHillegom: MeervogelsZandvoortmeeuwen; Animo Hillïnen; ZeevogelsRipperöa; Vliegende VogelsNAS: HalfwegMeteoor: THB VVD; Helder—EHS: Beverwijk—Nieuwe Niedorp; AhrendsHBC. Het nockeyprogramma vermeldt: kam pioenschap van Nederland: LHCVenlo. Promotie eerste klas: HilversumKampong; PinokéMRHC: Groen GeelLeiden Kam pioenschap van Nederland, dames: Groningen Amsterdam. Eerste klas: Be FairBDHC (tevens dr. Exalto-beker); Exalto-beker: Rood Wit—HHYC. Het KNKB-programma luidt: Kampioen schap v. Nederland: PSVHet Zuiden: Blauw WitVitesse. Reserve tweede klasse: ZKV 2Sport Ver eent .2. Zilveren korf: Allen WeerbaarA'dam Zuid: KCNSwfit. Z. N. v. d. Amum 2Animo Ready 1: Archipel 2Roda 3; A'dam Zuid 2Aurora 1; TCNHDDV; Aurora 2Westerkwartier 3; Nieuw FloraDED 2; Watervliet 2—Ooster- aprk; Victoria—TOGO. In de Haarlemse Korfbalbond worden gespeeld: Eerste klasse: Animo Ready 2 THB 1 Stads-Ediiie: Haarlem 1Aurora 3. Twcede klasse: O'kwartier 4Onder Ons: O'kwartier 5Oosthoek 2. Derde klasse: THB 3Watervliet 4; SV 4Oosthoek 3; Aurora 5Watervliet 5. Voetbal „Haarlem" versloeg het Nederlands Politie-elftal „Haarlem" speelde Woensdagavond voor het eerst na de bevrijding een wedstrijd bij kunstlicht op eigen terrein. Het Nederlands Politie-elftal was op bezoek en leed een ne derlaag van 4 2. Voor rust stond de strijd op een behoorlijk peil. Over het algemeen ging de strijd gelijk op, waarbij de thuisclub meer kansen kreeg. Boeree op de rechts binnenplaats speelde niet onverdienstelijk, maar zijn schieten was minder. Na vijf en twintig minuten spelen nam Haarlem de lei ding door toedoen van Smit. die een voorzet van Pastoor inschoot. De politiemannen hiel den goed vol en de vleugelspelers Baams en Bax waren op dreef. Kort voor rust kopte middenvoor Van de Beek (GVAV) een voor zet van links in (11). Na de hervatting slaagden de bezoekers er in een voorsprong te verkrijgen. Linksbinnen Van der Meulen passeerde enkele Haarlem mers en doelpuntte van dichtbij Daarna waren de Haarlemmers meer in de aanval en Boeree en Roozen (twee) zorgden er voor. dat de achterstand in een voorsprong van 42 werd omgezet. Bij de Haarlemmers speelden de kanthalfs Barends er. Meertens een goede partij. In het Politie-elftal stond Kokhuis in doel en in, het laatste gedeelte van de strijd viel Laan van Haarlem in. Engels elftal samengesteld Voor de wedstrijd tegen Schotland, welke Zaterdag 9 April in het Wembley-stadion zal worden gespeeld, is het Engels voetbal elftal als volgt samengesteld: Doel: Swift (Manchester City); achter: Aston (Manchester United) en Howe (Derby County); midden: Wright (Wolverhampton Wanderers), Franklin (Stoke City) en Cock- burn (Manchester United): voor: Matthews (Blackpool), Mortensen Blackpoolt. Milburn (Newcastle United), Person (Manchester United) en Finney (Preston North End). Zwemmen HVGB kwam in het bezit van de „Haarlem"-beker In Stoop's Bad hield de zwemclub „Haar lem" haar jaarlijkse vijfkamp om de „Haar lem" wisselbeker. Na een spannende strijd heeft HVGB beslag op de beker gelegd. In de wedstrijd 100 meter borstcrawl dames nam HVGB de leiding met 157 punten gcvolcd door DWR met 157.8 punt. Bij de 100 meter borstcrawl heren moest HVGB haar plaats afstaan aan HPC met 291.9 punten en volgde HVGB met 297.6 punt. Deze wisseling was echter van korte duur. want met de 100 meter schoolslag dames haalde HVGB weer oo en de stand was HVGB 487.8 pnt. en DWR en HPC ieder 490,3 pnt. Bij de 100 meter school slag heren ging HPC weer aan de kop met 656,9 pnt. en HVGB noteerde 658,1 pnt. Na de wedstrijd 100 m. rugslag dames bezetten HPC en DWR de eerste plaats met ieder 852,9 pnt. Met de wedstrijd 100 meter rugslag heren bleef DWR aan de spits met 1017 pnt gevolgd door HVGB 1018.3 pnt. DWR bleef lot het elfde nummer van het Drogramma de leiding houden en noteerde 2182.8 pnt.: HVGB bezette de tweede plaats met 2215.4 en Haar lem sprak ook een woordje mee met 2223 pnt. In het laatste nummer, de wedstrijd 20 x 50 meter vrije slag beschikte HVGB echter over de beste krachten en verkreeg een grote voorsprong, waardoor de club in de eind stand als één eindigde met 2843,2 pnt. Ook Haarlem passeerde, niettegenstaande de ploeg tien strafpunten moest incasseren. DWR en kwam op de tweede plaats met 2868.2 pnt. DWR werd derde met 2873 pnt.; 4 HPC 2937.4 pnt. en 5. DWT 2974,1 pnt. De uitslagen zijn: 100 meter borstcrawl dames: M. Marsman. HVGB 1 min. 11 sec.; J. v. Waard. DWR 1 min. 14,5 sec.: P. van Bruggen, DWT 1 min. 21 sec. 100 meter borstcrawl heren: J. Tjebbes. HPC 1 min. 4 sec.; W. Geurtsen, HPC 1 min. 5.3 sec.; J. Knijnsberg, DWR 1 min. 7.1 sec. 100 meter schoolslag dames: Hierbij maakte de jeugdige Jopie Spoor de tijd van 1 min. 28,1 sec. doch was met een hand gekeerd en dus gedisqualificeerd. D. Turkenburg, DWT 1 min. 32.3 sec.; R. Spoor. DWR 1 min. 33,9 sec.; A. van Apeldoorn. HVGB 1 min. 34 sec. 100 meter schoolslag heren: J. Lablans. DWT 1 min. 20.5 sec,; J. Overeem.HPC 1 min. 21 sec.; W. Halsema, HVGB 1 min. 24 sec. 100 meter rugslag dames: J. Wisker, DWR Levensloop Dat die vrolijke Frans nu al zestig jaar gaat worden. De jaren marcheren voorbij met een vaart dat ge ze vergeet te tellen. Als ik Frans zijn deftige achternaam niet in de krant had zien staan, zou ik gedacht hebben dat hij nog om en nabij zijn veer tigste moest zijn. Het staat er zo waarderend en zwaar wichtig: onze geziene stadgenoot hoopt 1 April zijn zestigste verjaardag te vieren. Ja. die Frans is er wel de man naar om zo'n dag te vieren: te vieren dat er de stukken afvliegen. Hij zal de bloemetjes met potjes en al buiten gaan zetten op 1 April, daar kunt ge van op aan. Het zal een plezier zijn om naar zijn receptie te gaan. Dat zult ge ook nooit gedacht hebben, zal hij zeggen, dat ge nog eens bij mij op een echte receptie zoudt komen. Die vrolijke Frans zal belangstelling genoeg hebben. Hij zal de deftige heren in het zwart alle maal met een ernstig gezicht een hand geven, maar hij zal verstolen knipogen naar zijn oude vrienden alsof hij zeggen wil: Even in de plooi, jongens, straks als ze weg zijn zullen we er eens tegen aan slaan, dan zullen we er eens eentje om- wippen zoals we dat vroeger deden. Die vrolijke Frans zal plezier hebben om dat gewichtige krantenbericht. Onze geachte en alom zeer geziene stadgenoot, dat ben ik. zal hij zeggen, ziet uw stadge noot hier zitten met zijn levensloop zwart op wit in de krant. Hadt ge dat ooit van mij gedacht vroeger, toen ik van onze bo venmeester niet meer op school mocht komen omdat ik zijn schoenveters aan el kaar had gebonden toen hij voor de klas zat te knikkebollen? Ja ja, onze bovenmeester zal hij zeggen. Tegenwoordig. Frans, heet dat hoofdonder wijzer. maar ik kan begrijpen dat ge lie ver de oude tijd aan het woord laat. Maar er staat niets in uw levensbeschrijving, die de krant heeft afgedrukt, van die schoenveters. Er staat alleen maar dat ge de lagere school gevolgd hebt. Gevolgd heet dat nu. Er is heel wat in dat woord verscholen. En er staat dat ge na de lagere school het j gymnasium hebt doorlopen. Kunt ge dat 1 eigenlijk wel doorlopen noemen, de ma- I nier waarop wij samen holderdebolder en j met meer geluk dan wijsheid dat gymna sium zijn doorgeworsteld? Het staat er alsof ge als een braaf jongetje met negens en tienen van de ene klas zoet in de andere gegleden zijt. Wij zullen nog eens over die tijd moeten praten als de receptie aan de kant is, als wc er eentje hebben omgewipt zoals gij dat noemt. Dan zullen wij nog eens de dolle avonturen ophalen, die ge hebt meegemaakt met uw vrienden terwijl ge zo waardig en serieus het gymnasium doorliept. Er staat nog meer in dat stukje van de krant, ik ken u er niet meer uit terug. Ik heb het idee dat mensen die u niet gekend hebben zoals ik, een verkeerde dunk van u zullen krijgen. Er staat in dat ge een der bezielende voorvechters van de biljartsport in onze stad zijt geweest en dat ge nog steeds uw tegenstanders kranig partij weet te geven op het groene laken. Het groene laken Frans, hebt ge ooit geweten dat ze dat het groene laken noemen? Wij hebben het altijd over de wei. En als we een club uitnodigen voor een wedstrijd dan zeggen we tegen elkaar: We zullen ze eens van katoen geven, we hebben het voordeel van te spelen op eigen weitje deze keer. Kijk, Frans, dat zullen we voortaan het groene laken moeten noemen. Want we moeten met onze tijd meegaan. En we moeten maar eens afstand doen van die platte manier van praten. Nu ge met naam en toenaam in de krant hebt gestaan moet ge eens wat geciviliseer- der worden. Als ik bij u op visite kom om een kaartje te leggen met onze vrouwen samen, dan zeggen we voortaan dat we een drive houden. En ge moet dan niet zeggen: Tegen die schone papieren van mij kun nen jullie met zijn allen deesmaal niet op; neen, ge zult het voortaan anders moeten uitdrukken. Ge zult moeten zeggen: Mijn kaarten zijn deze keer van dusdanig goede samenstelling, dat ik veronderstel goede winstkansen te hebben. Kijk, Frans, zo hoort dat nu. Want ge zijt aan uw zestig jaren en aan uw krantenbericht wat ver plicht. Frans, ge kunt er op rekenen dat ik u op uw receptie niet anders dan alomge- achte stadgenoot zal noemen. Maar als de receptie voorbij is en de heren zijn hun jacketten weer in de motkast aan het leggen, dan blijven wij nog even bij elkaar om de levensloop van onze geachte stadgenoot eens van de plezierige kant te bekijken. Dan zullen wij het voor een keer nog eens lang en breed hebben over de dagen dat wij samen lager onderwijs ge noten en het gymnasium doorliepen. Want al staat er niets van in de krant Frans, ik moet u zeggen dat het uw groot ste verdienste is geweest te maken dat wij heel wat hebben afgelachen. Ik geloof dat de plezierigste dingen uit een mensenleven nooit in de krant komen. Daarom moeten wij het er nog eens over hebben op de eerste April. Misschien kun nen we dan nog eens zo lachen als we dat vijf-en-veertig jaar geleden hebben gedaan. Toen gij met mij het gymnasium door liept. na met vrucht het lager onderwijs te hebben genoten. J. L. 1 min. 24.2 sec B. Nelissen, DWT 1 min. 27.2 sec.; M. van Overeem 1 min. 28 sec. 100 meter rugslag heren: F. Maus, Haarlem 1 min 14.6 sec J Hoekstra, HVGB 1 min. 16.1 sec.; P. Smit, HPC 1 min. 19.4 sec. 5 x 50 meter vrije slag meisjes adspiranten: DWT 3 min. 9,8 sec.: DWR 3 min. 10,9 sec.; Haarlem 3 min 19,8 sec. 5 x 50 m. vriie slag jongens adspiranten: HVGB 2 min. 55 sec.; Haarlem 2 min. 55,6 sec.; DWR 3 min. 2.4 sec. Gemengde Zweedse estafette: HPC 6 min. 44 sec.; DWT 7 min. 10.5 sec.; DWR, HVGB en Haarlem gedisqualificeerd. 10 x 50 meier vrije slag dames: DWR 6 min. 7.1 sec Haarlem 6 min. 20,5 sec.; DWT 6 min. 28,7 sec. 20 x 50 meter vrije slag heren: HVGB 10 min. 27,8 sec.; Haarlem 10 min. 35,2 sec.; HPC 11 min. 27,7 sec.: DWR 11 min. 30.2 sec.: DWT 11 min. 57,6 sec. Sport in 't kort JAARVERGADERING HBC. In de jaar vergadering van de R.K. Voetbalclub HBC is de heer J. M. de Wildt, die als bestuurslid aftrad, benoemd tot ere-lid. Tot bestuurslid is gekozen de heer H. G. Kokkelkoorn. We gens de hoge kosten van het huren van het Gemeentelijk Sportterrein werd uit de ver gadering aangedrongen een ander terrein te zoeken. Meegedeeld werd. dat J. Rentenaar ontslag heeft genomen als oefenmeester. Na raadplc;ing van het medisch psy chologisch verkeerstechnisch college heeft de K.N.A.C. zich gewend tot de minister van Verkeer en Waterstaat met het verzoek t« bevorderen, dat aan doven, die gebruik ma ken van een gehoorapparaat, een rijbewiig zal worden uitgereikt.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5