c Inwoners kunnen toestel aanschaffen voor warmwatervoorziening Anderhalf jaar diefstal door un geëist wegens iformen-maniak VLIEGERTOUW Amsterdamse Beurs Tien jaar geëist tegen Bloemendaler Hef huis aan de baai DONDERDAG 31 MAART 1949 HAARLEMS DAGBLAD 4 HEEMSTEEDSE GEMEENTERAAD Behandeling der gemeentebegroting Donderdagmorgen kwam de gemeente raad van Heemstede bijeen onder leiding van burgemeester jhr. J. P. W van Doorn. Op de publieke tribune hadden leerlingen van U.L.O.-scholen plaats genomen. Tot onderwijzeres aan de Voorwegschool werd benoemd mejuffrouw P. H. Boot, thans tij delijk aan de school. Besloten werd onder het uitspreken van grote waardering voor het besluit van de Provinciale Staten te verklaren, dat de raad gaarne aanvaardt de subsidie van 100.000 voor aankoop van een gedeelte van de buitenplaats „Meer en Berg" en de voorwaarde, dat de gemeente het gedeelte in ongeschonden staat zal bewaren, ook in de toekomst. Een crediet van 17.100 werd verleend voor het doen aanbrengen van waterclosets met reservoirs in de complexen gemeente woningen aan de Balistraat, Talmastxaat en Bankastraat. B. en W. vroegen een crediet van 4000 teneinde hieruit te bestrijden de kosten van aanschaffing van gasdrukautomaten voor warmwatervoorziening, alsmede de kosten van aanleg van de daarbij nodige leidingen. Een door de inwoners aan te schaffen warmwatertoestei zal veel comfort bieden, delen B. en W. mee. De toestellen kunnen I door de handel aan de gebruikers worden geleverd. Voor een aantal ingezetenen is de aanschaffing van dit'apparaat te kostbaar. Teneinde in de belangrijke voordelen van hygiëne en comfort te doen delen, achten B. en W. het gewenst, de installatie ter beschikking te stellen. Aan de gebruikers zou een huur van 39 per jaar in rekening gebracht kunnen worden. Vele leden namen aan de gedachtenwis- seling deel. Opgemerkt werd onder andere, 4at het particuliere bedrijf ingeschakeld moet worden. Enige leden juichten het voorstel toe, omdat de belangen van in woners behartigd worden. Wethouder Dissel koen (Arbeid) ver wachtte, dat de bewoners het initiatief zeer zullen toejuichen. Hygiënische toestanden worden immers verbeterd. Een ieder, die er prijs op stelt een toestel te huren, moet daartoe in de gelegenheid gesteld worden. Het trekken van een grens is zeer moeilijk. Er is gezegd, dat het-Kennemer Financie ringsinstituut ingeschakeld zou kunnen worden bij de aankoop. Spreker verzette zich tegen de aanschaffing in huurkoop. De installateurs uit de gemeente hebben be zwaren kenbaar gemaakt, doch gebleken is, dat zij tot nu toe geen enkel initiatief heb ben genomen. Volgens spreker is er geen aanleiding in te gaan op de bezwaren van de installateurs. Ook bij de aanleg moet de gemeente de werkzaamheden verrichten, omdat zij de verantwoording draagt. Het is niet uitgesloten, dat als de gemeente het voorbeeld geeft, de middenstand er voor delen van geniet, als inwoners het toestel voor eigen rekening zullen aanschaffen. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen, met 14 stemmen voor en 5 tegen. De heren Zeelenberg, Brink, Van Wijk, Hopstaken en Beelen stemden tegen. Gemeentebegroting Hierna kwam de gemeentebegroting 1949 aan de orde. De heer Verhoeven (K. V. P.) opende de algemene beschouwingen en bracht eerst hulde aan het college van B. en W. en de ambtenaren voor hun ar beid. Hij verheugde zich er over dat de begroting weer sluitend is gemaakt. Het is wel jammer, dat de gasprijs is gestegen, maar er was niets tegen te doen. Waarom moeten de winsten uit de bedrijven als sluitposten worden aangewend? De fractie van spreker was bijzonder ingenomen met de opening van een R.K. afdeling aan de Openbare Leeszaal. Spreker bepleitte voorts een subsidie te verlenen voor het bijzonder middelbaar onderwijs. Mr. dr. Brongersma (Arbeid) her innerde er aan, dat hij vorig jaar de be vordering van de burgerzin bepleit heeft en dat hij de uitgave van een boekje over de gemeente Heemstede aanbevolen heeft. Er is echter niet veel van gekomen. Andere gemeenten hebben wel iets gedaan, om het contact tussen gemeentebestuur, en inwo ners te bevorderen. Spreker vroeg of het niet mogelijk is centrale washuizen te stichten. Dit is vooral van belang in deze tijd van samenwonen. Kan het stichten van woningen via spaarkassen bevorderd wor den? In Drente bestaat hiervoor reeds grote belangstelling. Daar werken ge- Kohstjens OPVOUWBARE KINDER- en WANDELWAGENS De wagens voor kleinbehuisden GEN. CRONJéSTRAAT 82 - TELEF. 13053 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 30 Maart 1949 ONDERTROUWD: 30 Mrt, S. J. van Rijn en G. M. Janssen; O. K. Mobach en N. M. Kleijwegt; G. J. P. Visser en A. M. de Vos; J. Oranje en A. Brouwer; J. M. de Haan en E. van Zanten; T. Brandsma en J. A. de Haan; F. de Jong en P. W. Coeleman; H. A. van den Bos en T. C. de Groot; E. de Vries en H. Heijdel; K. Janson en S. Tuithof; B. J. Roelofs en M. J. ter Metz; T. J. A. Termets en E. M. Moeskops; H. C. Honhof en A. W. Weeber; J. G. Peters en G. M. Koppies; J. W. Beentjes en W. P. Jansen; J. H. Rusten burg en A. Blaauwbroek; L. Dekker en J. M. Heerens; P. Heuviug en N. Kluit; E. K. H. Boerma en H. van der Veen; P. Egberts en L. van Biezen; P. C. Sens en A. C. Sabelis; J. C. van Wattingen en E. Rijbroek. GEHUWD: 30 Mrt, C. W. Slagmolen en H. C. Lijnzaat; J. Kastelein en J. Stam; C. Steen en R. Bodeldijk; C. Schol ten en M. M. Lijn zaat; A. Snoeks en T. Klomp; L. J. Ruijsse- naers en H. C Schenk; C. C. Schuit en H. M. A, Kooij: J. Jager en A. P. van der Weide; J. Fennis en J C. Vester; J. H. Roebroek en J. G. L. Grootenboer; W. A. Spoor én M. G. Koopman; F. Moerbeek en M. de Blauw; J. W Valk en L. J. A. Tuijn; A. P. Verhage en J. Staal; A. Rietdijk en E. Wijckelsma; G. Middendorp en H. van Slooten; J. de Zaaijer en M. Kok. BEVALLEN van een zoon: 27 Mrt, S. J. de Vries—Cassee; 30 Mrt, C. J. Dingemans— Schijf; G. A, Vermeulen—Bremer. BEVALLEN van een dochter: 27 Mrt, K. RobijnsSineokow; 28 Mrt. E. A. van der Werff—Ackermann: 29 Mrt, E M Stam— Schuijt; A. Swart—van Nood; C. M. Huurde- man—Simons; C, Kuik—Vos; S. H. Slangen- Smid; 30 Mrt, E. M. Zwart—Welles. OVERLEDEN: 28 Mrt, J. W. de Boer, 52 j., M. v. Heemskerkstraat; J. C. H. Jacobs, 65 j., Koningsteinstraat. I meentebesturen samen. Spreker merkte op, dat het rijden van de autobus voor vele inwoners aanleiding is inkopen in Heem stede te doen. Het verdwijnen van de tram is dus in het belang van de middenstand. Bet beeld van de begroting achtte spreker I niet ongunstig.Onbevredigend blijven echter de financiële bijdragen van het Rijk; de i gemeente weet immers niet, waar zij aan toe is. De heer Brongersma verzocht een lijst van prioriteitswerken te maken waar- i door het mogelijk is een inzicht te krijgen voor de toekomst, als een tijd van werk- loosheid zou ontstaan. Ook mr. Zeelenberg (WD) sprak vreugde uit over het feit, dat de begroting een vrij gunstig beeld gaf. Er zijn echter nog vele onzekerheden voor de toekomst. Daarom is het te betreuren, dat er weinig eigen belastinggebieden zijn. Progressiviteit bij de heffing achtte spreker goed, maar B. en W. zijn wel wat-te ver gegaan. Ver- I dere voortschrijding is niet gewenst, eerder moet tot verzachting worden overgegaan. 1 Het is gelukkig, dat de stichting van kleine j bedrijven in Heemstede aangemoedigd I wordt. Voorts bepleitte spreker samenwer- king met andere gemeenten en uitbreiding van contact met buitenlandse staten, zoals op het ogenblik alleen met Leamington het I geval is. Mr. Van Wijk (A.R.) zei, dat de raad aandacht moet besteden aan billijkheid, als punten behandeld worden. De begroting biedt gunstige perspectieven, maar toch is het mogelijk nog op een aantal posten te bezuinigen. Daarbij dacht spreker aan het op maximum brengen van het politie-corps, de kosten voor plantsoenen en verbetering van de Vrijheidsdreef. Kunnen de bronnen van inkomsten van het Heemsteedse Sportpark oi5gevoerd worden? Spreker brak een lans voor ouden van dagen, die minder goed ge huisvest zijn en vroeg een onderzoek in te stellen naar efficiency bij de bedrijven, drijven. Jhr. van de Poll (C.H.) besprak de onzekerheid, welke er bestaat over de financiële bijdragen van het Rijk. Vroeger kon de gemeente zelf belastingen heffen, waardoor er meer zekerheid was over de inkomsten dan thans. Er is een nadelig saldo op de begroting van de Sportpar ken, doch er staan belangrijke wedstrij den van R.C.H. op het programma en mogelijk wordt de club eerste klasser. Dit zou verhoging der inkomsten bete kenen. De heer DeRonde (comm.) merkte op, dat er in de gemeente goed gewerkt wordt, maar zij kan niets doen aan woningbouw of aan verbetering der lonen omdat het rijk niet meewerkt. Spreker besprak het op treden van 't huidige kabinet, de Marshall hulp en het Atlantisch pact. Wat het kapi talisme op het ogenblik doet betekent, vol gens spreker, het voorbereiden van een oor log. Daardoor is het niet mogelijk meer woningen te bouwen en toestanden te ver beteren. Mevrouw Van Nisp enVan We 1 y (WD) somde enige wensen op, zoals goede huisvesting voor de jeugdbeweging, het aanwijzen van speelplaatsen, het bevorde ren van studie door begaafde kinderen, het aankweken van burgerzin en het stichten van centra in nieuwe buurten. De heer Zegwaard (K.V.P.) vroeg of het mogelijk is het gemeentepersoneel bij de publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie in te schakelen. Hierna werd de vergadering geschorst tot halfdrie. Winkelierscombinatie „Heemstede-Centrum" Woensdagavond vergaderde, onder voor zitterschap van de heer K. J. Dijkstra, de Winkelierscombinatie Heemstede-Centrum. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal leden thans 104 is. De St. Nicolaas-actie van 1948 is een succes geweest. Omtrent het gedenkraam dat het comité „Heemstede Vrij" aan de gemeente zal aanbieden, werd medegedeeld, dat dit thans in een verge vorderde staat van afwerking verkeert. Het jaarverslag van de penningmeester wees aan, dat Heemstede-Centrum een ba tig saldo van ruim 1000 heeft. Tot bestuurslid werd bij acclamatie her kozen de heer Jac. Schutter,-waarna in de plaats van de heer A. Verkaaik, die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer J. Verdel werd benoemd. Het agendapunt „verzoek tot wijziging van de buslijnen" nam zeer veel tijd in be slag, want er waren aanwezigen die de autobussen maar het liefst zo spoedig mo gelijk zagen verdwijnen, en anderen die ze onder geen voorwaarde uit de winkelstra ten van Heemstede (Binnenweg en Raad huisstraat) willen missen. Na langdurige discussies werd besloten, dat het bestuur zich met het gemeentebestuur in verbin ding zal stellen, teneinde gedaan te krijgen, dat de tramrails zo spoedig mogelijk wor den verwijderd en het wegdek een gron- i Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn overgegaan tot vaststelling van een provin ciale vlag: een blauw veld, waarover drie gegolfde witte banen, ieder van een zevende der vlaggehoogte en over alles in het midden het gekroonde wapen van Zeeland. Op 1 Januari vierde een groep Poolse mijnwerkers feest in een café te Brunssum. Het ging er zo rumoerig toe, dat twee politie mannen op verzoek van de caféhouder het café ontruimden. Buiten vielen de Polen de agenten aan, die beiden ernstig gewond wer den. Tegen zes van de ergste vechtersbazen is thans zeven maanden gevangenisstraf geëist en intrekking van hun verblijfsver gunning. De opkomst voor de stemming op het eiland Curasao is volgens de thans gepubli ceerde cijfers als volgt geweest: (tussen haak jes het aantal stemgerechtigden): in de An tillen geborenen 25.760 (29.046)in Nederland geborenen 2622 (4342); Indonesiërs 124 (202); Surinamers 2095 (2703) en buitenlanders 1003 (1395). De oud-directeur van Vroom en Drees- mann te 's Hertogenbosch, de heer Fokkel- man, is met zijn auto rijdende op de Kerk- laan 'te 's Hertogenbosch tegen een boom gebotst. Hij werd op slag gedood. Zijn naast hem zittende dochter werd ernstig gewond. Het vreemdelingenverkeer in Den Haag en Scheveningen was in 1948 60 procent hoger dan in 1938, het laatste normale jaar voor de oorlog. Er waren 225.000 overnachtingen van buitenlandse gasten. (België en Luxem burgers 55.000, Engelsen 48.000, Amerikanen 27.000, Fransen 22.500, Zwitsers 14.000, Scan- dinaviërs 11.000 en Zuid-Amerikanen ruim 9000). Na huwelijksplechtigheid in het stadhuis gearresteerd. Rechercheurs van de centrale recherche arresteerden Woensdagmorgen na het voltrekken van zijn huwelijk in het Stadhuis te Amsterdam een twintig-jarige los werkman uit de Jordaan. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid bij de diefstal van vierhonderd pakjes shag uit een parkerende expeditie-auto op het Singel. De man, die een bekende van de politie is, werd reeds een paar dagen gezocht. Hij was echter niet te vinden en de politie, die wist dat hij gisteren in het huwelijk zou treden, kon niet anders doen dan het jonge echtpaar een minder prettig huwelijksbegin bezorgen. Tussen Oldebroek en Wezep heeft een vrachtauto na een lichte aanrijding met een andere vrachtauto een wielrijder aangereden, die levensgevaarlijk gewond werd. De chauf feur van de vrachtauto is doorgereden. De afvaarten van het m.s. „Oranje" zijn voor 1949 thans als volgt vastgesteld: Van Amsterdam: 3 Mei, 2 Juli, 21 September en 18 November; van Batavia: 2 Juni, 2 Augus tus, 20 October en 17 December. Het is aan buitenlanders, die Frankrijk binnenkomen, toegestaan tien filmrollen in plaats van twee, zoals tot dusver gold, mede te nemen, mits zjj tezamen met een fototoe stel of filmapparaat, waarvoor zij moeten worden gebruikt, worden ingevoerd. Dit geldt alleen voor reizigers, die zich niet blij vend in Frankrijk vestigen. HAARLEM EN OMGEVING In de vergadering van aandeelhouders der N.V. Hypothecaire Beleggingsbank te Haarlem werden de jaarcijfers over 1948 goedgekeurd. Tot commissaris werd herko zen de heer Jhr. mr. C, L. van Lennep te Aerdenhout. De Brahms herdenking, die op 2 April in de Renaissancezaal van het Frans Hals Mu seum zou plaats hebben, is wegens ziekte van de Belgische pianist Lode Rosquin uitgesteld. De heer K. Terstal zal op 5 April 40 jaar in dienst zijn bij Droste's Cacao- en Choco ladefabrieken N.V. te Haarlem. dige verbetering zal ondergaan. Voorts zal worden aangedrongen op een parkeerver bod aan één zijde van de Binnenweg. Naar aanleiding van de geslaagde St. Ni- colaasactie werden verschillende voorstel len gedaan om tot een blijvende ver koop actie te komen. Daartoe werd een studie commissie benoemd, bestaande uit de heren J. Overeem, G. Wijkhuizen en J. Kiebert, welke in samenwerking met het bestuur nadere plannen zal uitwerken. Nadat de voor zitter erop had aangedrongen om door mid del van étalageverlichting Heemstede des avonds een gezelliger aanzien te geven en één der leden had berekend, dat de kosten daarvan heel laag zijn, werd de vergade ring gesloten. Onderlinge Tuinliedenvereniging De Onderlinge Tuinliedenvereniging hield Woensdagavond in De Cantine aan de Heemsteedse Dreef, onder voorzitterschap van de heer W. A. van Zadel, een goedbe zochte bijeenkomst. Onder de leden bleek niet alleen grote animo te bestaan voor keuring van tuinen doch ook voor een Chrysanthenprijsvraag; verder is er voor de binnenkort te houden bij-cursus eveneens grote belangstelling is. Daarna hield de heer H. van Kregten uit Rotterdam een lezing over onkruidbestrij- ding en middelen ter bestrijding van schade lijke insecten, welke werd toegelicht door een film. De lezing hield nauw verband met de aanleg en onderhoud van gazons en sportvelden, waaromtrent de spreker ver schillende adviezen gaf. Na de uitreiking van planten voor de Lathyrusprijsvraag werden de inzendingen van bloemen op de vergadering gekeurd. De heer Nunnink behaalde met een voorjaars stukje 8 punten en de heer W. A. van Zadel met een inzending Albino en Blue Parrot tulpen 10 punten. RECHTBANK Wat de fijne neus van de Bloemendaalse politiehond Herta, die de 29-jarige haven arbeider P. H. B. indertijd dwong om toe te geven dat hij vier kantoor-machines ter waarde van 2500 uit het P.E.N.-gebouw in Bloemendaal had gestolen, niet kon aan tonen, was het motief dat achter deze dief stal zat. Niet alleen deze trouwens, want de man stond vanochtend tevens terecht voor de diefstal van- een fiets en zijn strafregis ter vertoonde meer van dergelijke feiten. De sleutel van het misdrijf was daaren tegen wèl in dat strafregister te vinden, want daar stond ook een veroordeling op wegens het onbevoegd dragen van een offi ciers-uniform. Voor de arrondissements rechtbank bevestigde verdachte vanmorgen nog eens dat hij deze diefstallen had ge pleegd om aan het geld te komen dat hij nodig had voor het kopen van een uniform van een kapitein ter koopvaardij. Hij had daarvoor de fiets, een tel-machine en een schrijfmachine verkocht. De andere twee schrijfmachines had hij verstopt in een bos. Ter zitting kwam ook nog ter sprake, dat hij zich na de bevrijding al eens voorge daan had als rechercheur, blijkbaar om in druk op een jongedame te maken. Verdach te gaf het hem tenlastegelegde volmondig toe. De officier van justitie vond het feit bij zonder ernstig. Hij memoreerde dat er in het dossier ook nog een proces-verbaal ligt wegens een diefstal in een bunker te Zand- voort. Hij eiste een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De verdediger, mr. W. Broers, schilderde de moeilijke levensloop van verdachte, die voornamelijk voortspruit uit zijn eigenaar dige geestesgesteldheid. Hij stipte aan dat verdachte over veelbelovende artistieke gaven beschikt en gaf daar een proeve van, door een auto-biografie van verdachte voor te lezen. Hierin schildert verdachte zijn steeds terugkerend verlangen om door het aantrekken van allerlei uniformen zijn eigen mislukking te verbergen. De raads man vroeg om een psychiatrisch rapport. Oude „honderdjes". Datzelfde deed mr. C. Blankevoort, die als raadsman optrad in de zaak tegen de Haarlemse jongeling W. K., aan wie op lichting tenlaste was gelegd. Deze jonge man had vorig jaar uit België drie oude bankbiljetten van honderd gulden meege- bracht en met één daarvan betaald aan de kassa van een Haarlemse bioscoop. De ruim 95 gulden die hij terugkreeg, had hij zich volgens de tenlastelegging weder rechtelijk toegeëigend. Mede gezien het feit dat deze 23-jarige al een vrij aanzien lijk strafblad heeft, eiste de officier van justitie, mr. Van der Valk Bouman, voor deze „geboren misdadiger" tien maanden gevangenisstraf. De rechtbank zal in beide zaken over veertien dagen uitspraak doen. SPRINGTOUWEN 45 ct. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: G. D. M. HoogeveenNe- lissen, d.; M. W. van HaasterMeskers, d.; J. VoorenSchuur, z.; S. BolandBeerens, z. ONDERTROUWD: H. L. Minck en J. W. T. Kersten. GEHUWD: A. P. B. Floberg en A. M. Pauls; J. Steen en S. G. Meinema; J. Putzes en G. Brugman. OVERLEDEN: J. D. C. Jordans, 49 j.; Wed. C. Schaapv. Waard, 84 j.; J. H. Chrisstoffels, 52 j.; G. HansenBakker, 78 j. De 9 Muzen Veranderingen. De regisseur en toneel speler Jan van der Linden, tot nu toe ver bonden aan de Haagse Comedie, zal dit gezelschap gaan verlaten. Het volgende seizoen zal hij verbonden zijn bij het Zuid-Nederlands toneel en wel hoofdzakelijk als regisseur. Mozartforschung. Het bestuur van het Mozarteum te Salzburg is voornemens het „Zentral-instituut für Mozartforschung" weer op te richten. Dit instituut wil het geestelijke centrum van alle Mozartverenigingen in de gehele wereld worden. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 289% 291 Va 237 239 227 15/16 228% A. K. U 163 163% 150 Nederlandse Ford 268 Nederlandse Kabel 267 v. Berkel's Patent U1H Scheepvaart-Unie. 1621/2 Holl.Amerika Lijn 160% Deli Maatschappij 140% 142 H. V. A 154% 155 yA A'dam Rubber 1461/2 146% Ned. Handel Mij. 153% N.-I. Handelsbank 108 108% Biliton Mij. II 345 In Batavia' Oorlogsmisdadiger Dezelfde hoge, witgekalkte muren, de zelfde groene tafel en dezelfde stapels pa pieren op deze tafel. Maar verder herinnert niets in de zittingszaal van de Temporaire Krijgsraad te Batavia aan een Nederlandse rechtbank. Zes of zeven deuren staan tegen over elkaar open, hoge tuindeuren geven een vrij uitzicht op het zonnige Waterloo- plein in het Bataviase centrum. De rech ters zijn niet zo statig gekleed, als wij dat in Holland gewoon zijn. Zij hebben de mouwen opgestroopt en de kragen open. En misschien dragen zij wel een korte broek, maar dat is niet te zien. Voor de groene tafel staat een klein bankje. Daarop zit Sousouki, een ex-majoor van de Japanse marine. Hij ziet er uit als een wat domme boerenjongen en zijn uit latingen stellen hem niet op een hoger in tellectueel peil. Maar hij is een ernstig oorlogsmisdadiger. Het is afschuwelijk te horen, wat een man als deze op zijn geweten heeft. Het is een aaneenschakeling van arrestaties, folteringen en moorden. Hij doet onderdanig beleefd, salueert en buigt voor zijn rechters en bij het verlaten van de zaal voor de Indo-europeaanse soldaat van de Militaire Politie. Drie uur duurt de middag zitting en gedurende die tijd verroert hij zich niet: de handen onbeweeglijk op de knieën, de ogen strak op de President ge richt. Rechts van hem zit de:tolk, een Ja panner, die door een jarenlang verblijf in Australië de Engelse taal heeft leren be heersen. De zaak wordt in het Engels be handeld. Links van Sousouki heeft de con trolerende tolk een plaats gevonden; een Wit-Rus, die Japans, Engels en vrij behoor lijk Nederlands spreekt. Er is geen publiek in de zaal en er zijn geen journalisten. Want er is geen belang stelling meer voor deze zaken. In een hoekje zit nog de Japanse verdediger met zijn tolk; speciaal voor deze zaken is hij door het Amerikaanse militaire bestuur in Japan naar Indonesië gestuurd. Het is een nog jonge man met een intelligent uiterlijk; hij is beleefd, zonder in de overdadige kruipe righeid van de verdachte te vervallen. Verder is de zaal leeg. Aan het plafond zoemen enkele luchtverversers. Traag gaat de zitting verder. De M.P.-mannen gapen. Langzaam worden de grote stapels dossiers doorgewerkt. De zitting duurt drie of vier dagen. En het einde schijnt bijna zeker. Sousouki's medeplichtigen zijn reeds ge- executeerd. Maar er wordt recht gedaan. E. P. Schoot daags na capitulatie B.S.-er neer Op 6 Mei 1945, toen ook in Hoorn de vlaggen ter gelegenheid van de capitulatie der Duitsers waren uitgestoken, begaf zich nog een uit een Duitse officier en 2 Neder landse leden van de Wasserschutz polizei samengestelde patrouille op weg van Hoorn naar Enkhuizen. Bij het dorpje Westerblok- ker merkte de commandant twee leden van de B. S. op die tegen de berm van de weg lagen. Zij werden gesommeerd op te staan, waarbij de stenguns, die zij bij zich hadden, werden ontdekt. Terwijl de beide arrestan ten met de handen omhoog stonden, hiel den de beide handlangers van de Duitsers hun karabijn op de B.S.'ers gericht. Een van hen de heer Kolenberg uit Blokker kon zijn evenwicht niet goed bewaren en wan kelde een ogenblik. De man tegenover hem de thans 30-jarige J. Th. B. uit Bloemen daal loste daarop een schot waardoor de heer Kolenberg dodelijk werd getroffen. Vandaag had B. zich voor de 3e Kamer Op de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Mij. in Amsterdam wordt de laatste hand gelegd aan de Oslofjordwelk fraaie schip Zaterdag door Kroonprinses Martha van Noorwegen te water wordt gelaten. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 3 Maar de afpersers ontnamen haar alles tot de laatste cent, voordat ze zelfmoord pleegde. Maar ze hadden toch naar de politie kunnen gaan, merkte ik op. Ja, als ze consequent hadden gehan deld. Maar mensen, die gechanteerd wor den, doen dat zelden.-Zelfs als we volledige geheimhouding garanderen, lekt de identi teit van de betrokken persoon toch meestal op de een of andere manier uit. Tot dus verre heb ik tien zelfmoorden op rekening van de activiteit van die bende kunnen schrijven. Waarschijnlijk zijn er nog wel meer. Hun werkwijze is vanouds be kend: ze vragen een bepaald bedrag ineens voor brieven, documenten of compromitte rende foto's, die in handen van de afperser zijn gekomen. Daarna beginnen ze meer geld te vragen. Als het slachtoffer tegen stribbelt, is gewoonlijk een bedreiging met bekendmaking voldoende om een volgende betaling te bewerkstelligen-. Na een poosje wordt de spanning in vele gevallen te groot en volgt een zelfmoord. Ik was van mijn stuk gebracht door dit relaas van uitgerekende laaghartigheid, Het kan haast niet waar zijn, protes teerde ik. Niemand kan zö misdadig en geslepen zijn! De Inspecteur lachte een weinig vrolijk lachje. Je zou er versteld van staan, hoe slecht de mensen kunnen zijn, Arlen. Een politieman raakt daar wel aan gewend. Met mijn ervaring is de slechte kant van het menselijk karakter iets heel gewoons. Ik dacht na over de feiten, die Brannigan me verteld, had. Deze was, dat wist ik, geen fantast, en als hij dacht dat er gronden waren om een enorme chantage-opzet aan te nemen, dan moest hier iets van waar zijn. Ben je ervan overtuigd, dat er de een of andere georganiseerde bende achter zit? vroeg ik tenslotte. Zou het niet kunnen zijn, dat enige afpersers ieder op eigen gelegenheid werken? Je vergeet het feit, dat de enige twee brieven, die we tot dusverre van de afper sers gevonden hebben, getypt waren op dezelfde machine, merkte Brannigan op. Het was een Remington koffermachine met twee defecte letters, de E en de H. Verder is er het blauwe briefpapier van behoor lijke kwaliteit. Nee, Arlen, ik ben er zeker van, dat dit het werk is van een bende, die naar ik vermoed geleid wordt door de zo bij uitstek in sensatie-romannetjes geliefde figuur: de volmaakte misdadiger. In de stille straat klonk het signaal van een autoclaxon. Het geluid bracht me terug tot de werkelijkheid van het hedendaagse Londen. Als ik hei gedurfd had, zou ik gelachen hebben, maar Brannigan's ge zicht waarschuwde me, dat dit geen zaak was om over te lachen. Het klinkt allemaal fantastisch, niet waar! zei Brannigan, terwijl hij opstond uit zijn stoel en op en neer ging lopen in de kamer. Ik sta hier tegenover een enorm probleem en ik kan niet meer doen dan tegen schimmen vechten. Ik heb maar één behoorlijke aanwijzing en die heeft tot dusverre tot niets geleid. Heb je geprobeerd die schrijfmachine en dat briefpapier op te sporen? Natuurlijk. Het papier kan in iedere zaak van kantoorbehoeften worden gekocht. Naar de schrijfmachine is in het gehele land gezocht, maar we hebben tenzij de afperser het ding verkoopt en de kans daarop is practisch nihil weinig hoop deze machine te vinden. Maar je hebt toch zeker nog wel een spoor, dat hoopvoller is dan dit? drong ik-aan. Ik dacht van wel, gaf Brannigan toe. Maar ik ben er niet meer zo zeker van. Gewoontegetrouw ging ik in alle huizen, waar de zelfmoorden gepleegd werden, het personeel na, en ik ontdekte, dat er in alle gevallen een bediende aanwezig was, die aangenomen werd door bemiddeling van een bepaald personeelsbureau. O, riep ik gretig uit, dat lijkt me een belangrijke aanwijzing! Dat dacht ik eerst ook, zei Brannigan. Maar naderhand was ik er niet meer zo van overtuigd. Zeker de helft van alle voorname huishoudens in Engeland betrek ken personeel via dat buraau. Misschien heb je er wel eens van gehoord: Simpkins' Bemiddelingsbureau voor huishoudelijk personeel. Het heeft een kantoor van drie verdiepingen in één van die grote oude huizen achter St. James' Park. Ik had inderdaad van dit bureau wel eens gehoord. De tante, die mij het legaat had nagelaten, betrok altijd haar personeel van deze firma. Het klinkt niet veelbelovend, stemde ik toe. De leiders van deze zaak zijn, naar ik aanneem, boven iedere verdenking ver heven? Volkomen! De directeur is een zekere kolonel Simpkins, een lange, breedge schouderde man met nogal opschepperige manieren. Hij is midden vijftig en nam dus behalve in het begin gedurende enkele maanden geen deel aan deze laatste oorlog. Hij is uit het leger gegaan hij was beroeps-officier in India toen zijn vader hem in 1935 zijn zaak naliet. Hij heeft een zuster, die veel belangstel ling voor het bedrijf heeft zij schijnt nogal een Kenau te zijn, naar ik hoorde en verder is er nog een chef de bureau, genaamd Fellows, die eruit ziet als een roofvogel, maar een heel respectabele fi guur moet zijn. Het is ons niet gelukt ook maar enige verdenking op hen te laten vallen. Heb je geprobeerd uit te vinden, of er iets onder het mom van zakendoen ver borgen is? vroeg ik. Ja, natuurlijk. Eén van onze mensen heeft zich aangediend als een inspecteur van het Ministerie van Arbeid en heeft de boeken nagekeken. Maar er was geen onregelmatigheid te ontdekken. Ik dacht ernstig na en zag opeens een andere mogelijkheid. Misschien gebruikt iemand, die aan de firma verbonden is, dit bureau als een dekmantel voor zijn bedrijvigheid, opper de ik. Brannigan gaf me zo'n stevige klap op mijn rug met één van zijn grote handen, dat ik even in elkaar kromp. (Wordt vervolgd) van het Bijzondere Gerechtshof te Amster» dam te verantwoorden, nadat hij reeds in de zomer van 1947 op vrije voeten was ge-* steld, omdat hij aanvankelijk alleen op grond van zijn dienstneming bij de Wasser» schutzpolizei werd veroordeeld. De ver dachte gaf de feiten in hoofdzaak toe, doch beweerde dat het schot het gevolg van een reflexbeweging was geweest, omdat hij meende, dat zijn arrestant wilde ontvluch ten, bovendien was hij zenuwachtig door de spanning en oververmoeidheid, waaraan sij in die dagen, ten prooi was. De advocaat-fiscaal meerde daarentegen dat de ernst van de zaak juist in de datum 6 Mei lag. Een dag na de capitulatie die de verdachte' niet officieel dan toch wel of ficieus bekend moet zijn geweest verstout te hij zich nog goede Nederlanders lastig te vallen. Het argument, dat B., zoajs hij beweerde, niet de opzet had gehad om te schieten werd door de advocaat-fiscaal verworpen, omdat hij dan ook niet zijn ka rabijn op de arrestant had moeten richten. Spreker meende dat een zware straf op haar plaats was en eiste 10 jaar gevangenis straf met aftrek. Uitspraak 14 April. Annie Nederbracfif speelde Prokofieff in Haarlem Het volksconcert der H.O.V. onder lei ding van Kees Hartvelt kreeg belangrijk heid door het optreden van de Rotterdamse pianiste Annie Nederbragt, die soliste was in het derde concert van Prokofieff. Deze compositie, waarin het orkest een belang rijk aandeel heeft, manifesteert als het ware een strijd tussen verschillende, ja 'eigenlijk contrasterende invloeden, tussen de expres- sief-romantische geest en de koel-moderne speelsheid, tussen het traditionele virtuo- sen-ideaal en het nuchtere concert van de anti-romantische tijd. Maar, al zwenkt hij van hier naar ginder, Prokofieff is een mu sicus met een geïnspireerde, nooit op dood spoor leidende fantasie, een die oudere en nieuwere elementen dusdanig weet te com bineren, dat zij als contrastwerking' niet al I te zeer uit. de toon vallen, ook al omdat de muzikale potentie van de componist gezond genoeg is om iedere geforceerdheid te kun nen ontberen. Het concert-karakter komt in i het tweede deel (een variatie-cyclus) ef- l fectvol tot uiting; trouwens ook in de finale, waar het zelfs virtuose vormen aanneemt. De soliste Annie Nederbragt toonde de lang niet geringe eisen die het werk stelt vol komen te beheersen. Haar spel had de overtuigende kracht van iemand, die in haar taak gelooft en er in opgaat. Plet werkte inspirerend op het orkest, dat trou wens door Hartvelt behoorlijk voorbereid leek. De avond was geopend met „Passacaglia" voor orkest en orgel van Wouter Paap, een stuk dat in zijn strenge vorm een ascetisch karakter zou dragen, ware het niet dat een brillante orchestratie het geheel in warme tinten hult. Contrapuntisch, maar ook rhythmisch is het werk van Paap zeer be langwekkend. De uitvoering had, naai' ik meen, nog wel wat beter verzorgd kunnen zijn; de stemming was nogal troebel. Tot slot ging de dankbare Vijfde van Tschaikowsky. Hartvelt dirigeerde het werk zeer levendig (het Andante zelfs wel wat al te vlug naar het mij leek) en bereikte op menig punt het bravour-effect waar deze muziek om vraagt. Wij bleven gelukkig ge speend van de eigenwijze coupures die het Concertgebouw-orkest zich in deze sym phonic veroorlooft. JOS. DE KLERK. Wegenwacht met mobilofoon De ANWB neemt in samenwerking met de radiodienst van de PTT proeven met de mobilofoon, de mobiele radiotelefoon-appa- ratuur, welke door Philips-NSF vervaar» digd wordt. Het wegenwachtzijspan, waarin deze mobilofoon gemonteerd is, patrouilleert reeds en is binnen een beperkte actieradius steeds bereikbaar. Tot dusverre zijn da resultaten, die met deze experimenten wer den bereikt, niet onbevredigend te noemen, deelt de ANWB mee,

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 6