Zijn mening over de situatie in Indonesië „niet ongunstig Jachtopziener uit Lisse schoot man neer Haarlemse athleten wacht een zeer interessant seizoen Wereldkampioenschap biljarten 47/2 VRIJDAG I APRIL 1949 HAARLEMS DAGBLAD ABDOEL KADIR OP WEG NAAR DE UNO II SCHIPHOL, 31 Maart. (ANP.) Don derdagavond omstreeks kwart voor zeven is de heer Abdoel Kadir, vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie bij de Alge mene Vergadering van de assemblée der UNO welke Dinsdag aanstaande te New York begint, met het KLM-vliegtuig voor Curagao naar de Verenigde Staten ver trokken. In het restaurant van de luchthaven had een ANP-verslaggever de gelegenheid ge ruime tijd met de heer Abdoel Kadir die voorzitter was van de Nederlandse dele gatie voor de onderhandelingen met- de republiek, doch kort voor het aftreden van dr. H. van Mook als zodanig terug trad te spreken over de huidige situatie in In donesië. De heer Abdoel Kadir werd na zijn aftreden hij was tevens geruime tijd waarnemend landvoogd gepension- neerd en woonde als ambteloos burger te Semarang. Als zodanig was hij in de ge legenheid met tal van vooraanstaande fi guren contact op te nemen en van ge dachten te wisselen. Zijn opinie over de huidige situatie in Indonesië: Veel minder ongunstig dan men zou vermoeden naar aanleiding van de berichten in de Nederlandse pers zo was zijn antwoord. De tweede politiële actie -werd onder ongunstige omstandigheden ondernomen maar heeft een gunstig resultaat gehad, namelijk dat de tot voor de actie door streng bewaakte demarcatielijnen geschei den gebieden thans in elkaar overvloeien. Familieleden en vrienden, tot voor drie maanden gescheiden en vaak elkaar vijan dig gezind, zijn thans in de gelegenheid elkaar te ontmoeten en van gedachten te wisselen met als resultaat dat een samen werking van de constructieve elementen mogelijk is geworden. „Men staart zich in Nederland blind op de berichten omtrent overvallen en aansla gen en vergeet daarbij te registreren, dat er grote gebieden zijn, die als volkomen veilig kunnen' worden beschouwd. De mo gelijkheid tot verkeer en onderling contact heeft vele gaten en breuken gedicht". Over wat de toekomst zal brengen is verband met de conferentie te Batavia en de even tuele Rondetafelconferentie in Den Haag. wilde de heer Abdoel Kadir zich niet uit laten. „Ik ben geen profeet", was in het kort zijn antwoord op onze vragen hierover. Wel sprak hij zijn voldoening uit over het feit, dat dr. J. H. van Royen zal optreden als hoofd van de Nederlandse delegatie bij de aanstaande besprekingen te Batavia. „Dr. van Royen", zo zeide hij, „is vrij van ieder vooroordeel. Hij kan de vraag stukken dus onbevangen zien en is door zijn werk in de Veiligheidsraad volkomen op de hoogte van de internationale aspec ten. Deze keus acht ik zeer gelukkig". Wat zijn werk te New York betreft, zeide de heer Abdoel Kadir dat het Indonesische vraagstuk niet voorkomt op de agenda van de Assemblée. Wel zal er echter voor hem alle gelegenheid zijn contact op te nemen met tal van vooraanstaande politici ten einde zich op de hoogte te stellen omtrent de internationale visie op het Indonesische vraagstuk. Ik hoop ook verscheidene van mijn Amerikaanse vrienden te ontmoeten de heer Abdoel Kadir verbleef in de oorlog ruim een jaar in de Verenigde Sta ten en met hen over Indonesië van ge dachten te wisselen". De heer Abdoel Kadir wordt op zijn reis vergezeld door Raden Kadarman Reksono- toprodjo, voormalig hoofd van de afdeling publieke zaken der republiek, thans advi seur der Nederlandse delegatie bij de As semblée. Bestandsregeling in Pasoendan BATAVIA, (United Press). Het Ne derlandse militaire hoofdkwartier deelt mede, dat vijf bataljons van de republi keinse Siliwangi-divisie er in toegestemd hebben samen te werken met de West- Javaanse staat Pasoendan teneinde „vrede en orde te handhaven". De republikeinse eenheden namen dit besluit na onderhandelingen met de auto riteiten van Pasoendan om te komen tot een stabilisering van de toestand in de genoemde staat. In het legercommuniqué wordt gezegd, dat de bevolking van Pa soendan ernstig geleden heeft tengevolge van de onveiligheid, ontstaan door de her haalde en ver-verspreide botsingen tussen eenheden van de Siliwangi-divisie en de Nederlandse troepen. De pogingen van Pasoendan om de vrede te verzekeren vinden steun in het feit, dat het merendeel der republikeinse soldaten inheemsen zijn uit de genoemde staat, zo voegt het Nederlandse communiqué hier aan toe. De chef van de Generale Staf, luitenant-generaal mr. II. J. Kruis, heeft Donderdag ophet terrein van de Kromhoutkazerne te Utrecht tien hoofdofficieren en een subalterne officier beëdigd, die onlangs bij de Nationale Reserve werden benoemd en die in dit legeronderdeel de functie van districtscommandant, respectievelijk officier- toegevoegd zullen vervullen. Een overzicht tijdens 'de plechtigheid. Ongeluk of opzet? Vijf jaar geëist Een vier jaar oude zaak werd Donder dagmiddag voor de Haagse rechtbank be handeld. Op 31 Maart 1945 werd te Lisse een zekere G. A. de Kuiper door een schot hagel in de rug getroffen tengevolge waar van hij de volgende dag aan inwendige bloedingen overleed. Voor de rechtbank verscheen de 65-jarige W. H. S. uit Lisse, die precies vier jaar ge leden dit fatale schot op De Kuiper zou hebben afgevuurd. Over de toedracht van deze zaak ver telde de verdachte, die indertijd als jacht opziener in dienst van de Duitsers was: „Ik hield hem staande. De burgemeester had mij opgedragen uit te kijken, want er werd in die tijd veel hout'gestolen". Toen De Kuiper hieraan niet wilde voldoen, ont stond er een schermutseling, waarbij De Kuiper zou hebben gepoogd verdachte het geweer afhandig te maken. „Toen ging het schot af", verklaarde S. „Hoe kwam het dan, dat het het slachtoffer in de rug trof. U stond dan toch met de gezichten naar el kaar toe?" vroeg de president. Daar wist verdachte geen verklaring voor te geven. Twee getuigen uit Lisse, die op enige hon derden meters afstand het gebeurde die dag hadden gadegeslagen, verklaarden beiden dat zij niets van een schermutseling gezien hadden. Zij waren toegesneld nadat het schot was gevallen en De Kuiper op de grond viel. Op de eendeiijaclit. „Wat deed u eigenlijk met een geweer?" vroeg de president aan verdachte. „Ik ging op de cendenjacht, edelachtbare". „In Maart is de eenden jacht niet open", merkte de Officier op. „De Nederlandse eenden- jacht niet, maar ik moest voor de Haagse Ortskommandantur eenden schieten". De Officier van Justitie vond de lezing die de verdachte van het drama gaf onjuist en onaanvaardbaar. Spreker achtte dood slag overtuigend bewezen en eiste een ge vangenisstraf van vijf jaar, met bevel tot onmiddellijke ingevangennemïng van de nog op vrije voeten zijnde verdachte. Volgens de raadsman, mr. A. D. P. V. van Löben Seis was opzet niet bewezen. Het gehele drama had zich meer dan vier jaar geleden afgespeeld en het was dus zeer 'denkbaar dat de getuigen zich de juiste toedracht van de zaak niet meer precies herinnerden. Alle omstandigheden wezen op dat hier van een ongeval sprake was. Hij bepleitte dringend clementie. Uitspraak over veertien dagen. West-Europese „vlootmanoeuvres" slechts gezamenlijke oefeningen Uit Parijs wordt gemeld, dat de vloot- oefeningen der mogendheden van de Wes telijke Alliantie, die deze zomer in liet Kanaal zullen worden gehouden, geen eigenlijke gecombineerde grote manoeu vres zullen zijn. Het zal hier alleen frag mentarische oefeningen betreffen, waaraan elementen van de Britse, Nederlandse, Franse en Belgische marine zullen deel nemen. Er zal geen enkel strategisch thema worden bestudeerd en het doel der oefe ningen zal beperkt blijven tot een gemeen schappelijke training, met het oog op de bescherming van convooien tegen duikboot- en luchtaanvallen. Chinese vredesdelegatie vertrokken De uit zes man bestaande Chinese rege- rings-,,vredesdelegatie" is heden, onder lei ding van generaal Tsjang Tsji-Tsjoeng, naar Peiping .vertrokken, voor het voeren van vredesonderhandelingen met de com munisten. De delegatie werd uitgeleide gedaan dooi de Chinese minister-president, generaal Ho Jing-Tsjin en door de leiders van verschil lende regeringslichamen. Een grote menigte juichte en applaudiseerde, toen de delegatie in het voor haar bestemde vliegtuig steeg. „Twijfelende vriendschap" van Russen voor de V.S. Luitenant-generaal Walter Bedell Smith, de onlangs afgetreden Amerikaanse ambas sadeur in Moskou, is van oordeel dat de gemiddelde Rus een houding van „twijfe lende vriendschap" tegenover de Verenigde Staten aanneemt. De zienswijze van generaal Bedell Smith wordt onthuld door de Amerikaanse ad viescommissie voor voorlichting in een rap port aan het Congres Volgens de commissie is Bedell Smith van mening dat na de oorlog een „enorme sympathie" ten opzichte van de Verenigde Staten in Rusland bestond, die zeker nog niet uitgeput is. Zonder ophouden wordt de Russische bevolking echter verteld dat de Verenigde Staten streven naar vernie tiging van Rusland en allerlei gewelddadige middelen gebruiken tegen de Sovjet-Unie. De commissie prijst de arbeid van de bui tenlandse voorlichtingsdienst, vooral voor de werkzaamheden die achter het IJzeren Gordijn zijn verricht, doch legt er de na druk op dat een onmiddellijke uitbreiding van haar program vereist is om de mach tige Russische propaganda partij te geven. Arrestaties van „anti-Titanen" in Bulgarije Radio-Belgrado (Joegoslavië) maakt mel ding van de arrestatie in Bulgarije van enkele honderden ambtenaren en partij functionarissen. Zij worden ervan beschul digd „in dienst te zijn geweest van impe rialistische landen". De meeste arrestaties werden in Sofia verricht. Vice-premier Kostof zou zich eveneens in huisarrest bevinden. Hij is lid van het po litieke bureau der Bulgaarse communisti sche partij. Volgens radio-Belgrado is het van de gearresteerden bekend, dat zij vijan den zijn van het regiem van Tito. „Het is van betekenis, dat deze agenten van het imperialisme tevens vijanden zijn van Joegoslavisch-Bulgaarse vriendschap. Deze mannen hebben hun activiteit onder het mom van vriendschap jegens de Sovjet- Unie kunnen voeren, omdat Moskou de co- minform-landen volgens een onjuiste poli tiek van Joegoslavië had doen vervreem den" aldus de radio. Vijftig doden bij mijnexplosie in Japan TOKIO, 1 April. 48 kinderen en twee volwassenen verloren het leven toen gisteren een mijn ontplofte die bij een scheepswerf te Nadatsji in Japan was aan gespoeld. Verder werden 115 personen ge wond, van wie zich vijftien in levensge vaar bevinden. De meeste slachtoffers wa ren nieuwsgierigen die zich te dicht bij de plaats hadden begeven waar een politie man pogingen deed de mijn te demonteren. Deze politie-agent was in het water ge doken om de ontsteking van de mijn te vinden. Voordat hij hierin geslaagd was ontplofte de mijn echter. In de omtrek werden tal van huizen vernietigd en be schadigd. (United Press). Nu allerwege de athleten hun wintel-trai ningskampen hebben verlaten en de bos- en duinpaden hebben verwisseld voor de gras- en sintelbanen, verdient het aanbeveling eens na te gaan. wat het athletiekseizoen 1949 gaat brengen. Internationaal bezien wordt het natuurlijk minder belangrijk dan het seizoen 1948. dat in de Olympische Spelen een waar hoogtepunt had. Ditmaal is het internationale programma veel beknopter en de landenwedstrijden blij ven slechts tot een enkele ontmoeting be perkt. Dit is de landenwedstrijd België— Nederland, welke op Zondag 21 Augustus in Antwerpen wordt gehouden. Vorig jaar in Den Haag behaalde de Nederlandse ploeg een vrij gemakkelijke overwinning. Nu echter de Belgen langzamerhand uit hun uitstekend jeugömaleriaal kunnen gaan put ten, kon het wel eens moeilijk worden deze overwinning te herhalen. Belangwekkend beloven ook nu weer de internationale wedstrijden van A.A.C. te worden op Zondag 14 Augustus in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Diverse Amerikaanse athleten zullen op deze wed strijden starten. Op het nationale programma staan de Nederlandse kampioenschappen op Zondag 10 Juli en de nationale clubkampioenschap pen (Prins Hendrik-beker) op Zondag 28 Augustus als de belangrijkste gebeur tenissen. Voor de Haarlemse athletiekliefhebbers is het ongetwijfeld verheugend te vernemen, dat er in het komende seizoen in Haarlem verschillende grote athletiekwedstrijden ge houden zullen worden, Een voorproefje daarvan wordt reeds op Donderdag 5 Mei gegeven. Op die dag houdt de H.A.V. „Haar lem" in samenwerking met het Centrum- Comité van Koninginnedag een singelloop. die een succes belooft te worden. Ook in de Haarlemse Sportweek zullen verschillende malen athleten acte de présence geven. Zo ligt het o.m. in de bedoeling om op de sluitingsavond een koppelwedstrijd te houden. Zondag 3 Juli wordt echter de grote dag in het Haarlemse athletiekseizoen, want dan houdt de H.A.V. voor het eerst sinds jaren grote nationale athletiekwedstrijden in Haar lem, waarvoor vooraanstaande athleten al hun medewerking hebben toegezegd. Zeer attractief zal daarbij het nummer 4 x 100 meter veteranen worden, waarvoor verschil- Tafeltennis Om de Haarlemse titels Zondag 3 Api-il wordt door de afdeling Haarlem van de Nederlandse Tafeltennis Bond wedstrijden voor de Haarlemse kam pioenschappen 1949 gehouden in het San- derinstituut aan de Badhuisstraat. Aan deze kampioenschappen neemt 'oij de heren deel K. van Dam kampioen 1948 en bij de dames mejuffrouw C. Schuyt. Het aantal deelnemers bedraagt ruim 100. Er zal op 10 tafels gespeeld worden, De finales beginnen om 20 uur. lende cracks uit vroeger jaren zijn uitgeno digd, zoals Chris Berger, Ad Paulen. Rïnus v. d. Berge, Drie weken later krijgt Haarlem een grote internationale wedstrijd, de kampioensploeg van Luxemburg ..Spora" en de sterke Deense athletiekploeg „Odensé Gymnastikforening" zullen hun krachten met de H.A.V. ..Haar lem" meten. Zondag 31 Juli gaan de athleten van „Haarlem" voor een tegenbezoek naar Luxemburg. Zaterdag 13 Augustus staat de returnwedstrijd tegen de Denen in Odensé op het programma. Voetbal DCO speelt op het HFC-terrein De tweede beslissingswedstrijd in de vierde klas E KNVB om de bezetting van de voorlaatste plaats, tussen BDK en DCO zal Zondag gespeeld worden op het terrein van HFC aan de Spanjaardslaan. Waterpolo Haarlem-jeugd won van DKR Voor de derde ronde van de bekercom petitie K.N.Z.B. werd te Amersfoort ge speeld de wedstrijd D.K.R.Haarlem Jeugd welke de Haarlemmers met 54 hebben gewonnen. De Haarlem Jeugd komt in de vierde ronde tegen de hoofdklasser Meeu wen I. De zwemclub „Haarlem" is nu met twee ploegen in de vierde ronde en komt in aanmerking voor de prijs voor de best geplaatste tweede kiasser. Haarlem I speelt Dinsdag 5 April tegen Zian in Den Haag. Gymnastiek Uitvoering van scholieren Voor een zeer grote schare ouders genodigden gaf de heer W. G. Kruithof met leerlingen van de Koningin Wilhelmina- school en van de Prinses Ireneschool Don derdag in de Gemeentelijke Concertzaal een gymnastiekdemonstratie. welke in haar geheel genomen goed geslaagd mag heten Het programma duurde echter wat lang. Enige nummers kunnen met ere genoemd worden. De vrije oefening van de jongens der Koningin Wilhelminaschool werd goed uitgevoerd, aardig begeleid door een meisjes zangkoortje, dat in haar lied het nut van de gymnastiek bezong. De standen van deze jongens waren aardig samengesteld en werden goed opgebouwd. De jongens van beide scholen traden ge zamenlijk op met laagrek. waarbij vooral het werk van de laatste twee jongens op viel: zonder twijfel waren zij lid van een gymnastiekvereniging. Voor gezamenlijke rekening was ook de grondgvmnastiek. een nummer, dat op een uitvoering van een gymnastiekvereniging een zeer behoorlijk resultaat geboekt zou hebben. Het springnummer van de jongens vol deed minder. De bankoefening van de jon gens van de Prinses Ireneschool was goed: voor een jongens-oefening hadden wij gaarne iets'„pittigers" gezien. Technisch stonden de nummers van de meisjes op een hoger plan dan die van de jongens. De vrije oefening met de kleine bal en de oefening op een wals van Strauss mochten gezien worden. Ook moet men waardering hebben voor de wijze, waarop het knotszwaaien werd gedemonstreerd: hier is veel oefening voor nodig geweest. Naast eenvoudige zwaaioefeningen werd aan de ringen ook moeilijker oefenstof ver werkt als disloque e.d„ wat wonderwel gelukte. De persoonlijke vrije oefeningen van enkele meisjes van de Koningin Wilhel minaschool was wel het minst goede num mer door onbeheerst werken en slordige afwerking. De oefening in het voortbewegen door meisjes van de Prinses Ireneschool (als dans aangekondigd) zorgde als laatste num mer voor de climax. Door een charmante aankleding en veelkleurige belichting kre gen deze meisjes een zeer verdiend applaus Rest nog te vermelden, dat voor de pauze een meisjeskoortje optrad met een zestal zangnummers. lieuwe -uitgaven H. Algra. Oranje in ballingschap (1795—1813) J. H. Kok N.V., Kampen. De beschrijving van de heer Algra van de ervaringen der stadhouderlijke familie tijdens de Franse overheersing is heel wel leesbaar. Zij is niet onthullend of vernieuwend, maar dat vergt men misschien ook niet. Het psy chologisch inzicht van de heer Algra zit onwrikbaar in de greep van een weinig meer dan conventionele moraal, en kan daardoor niet veel aan vrije observatie doen. (Het is wellicht om deze reden, dat de uitgever het boek beschrijft als „populair in de goede zin des woords"). De zaak is gedeeltelijk dat het boek in de oorlog geschreven werd, en nog wel grotendeels in het gijzelaarskamp van St. Michielsgestel, zoals in het woord vooraf en in de laatste regels onverbloemd te lezen staat. „Dit verhaal, geschreven in dagen van door de druk niet geschokt vertrouwen, moge het Nederlandse volk tot een feest geschenk worden aangeboden na het einde der tweede ballingschap van het Oranjehuis". Het is duidelijk, dat een feestgeschenk zekere hoedanigheden moet bezitten, die het ge schiedkundige werk niet uit zijn aard eigen zijn. Of die hoedanigheden verlangd worden, is een andere kwestie; hun aanwezigheid wordt hier in ieder geval verklaard door de herinnering aan de omstandigheden, waar onder de heer Algra het boek schreef. Dat het boek toch een geschenk zou zijn gewor den. feest of niet, blijkt uit de commentaar op het lot van de begaafde prinses Louise, die tot een klein huiselijk leven werd be stemd: „Was het dus een arm leven? Zij betoonde barmhartigheid, zij stichtte vrede.. Christus zelf heeft hen, die dat doen, zalig gesproken." Men bedanke dus de heer Algra voor een boek. dat op vele plaatsen helder en kundig geschreven is. S. M. Dinsdag hervat de Algemene Vergadering der VerenigdeNaties haar zittingen in Flushing Meadows in de Verenigde Staten. Een lid van het personeel controleert de naamjylaten, die de plaatsen der deel nemende landen in de vergaderzaal zullen aangeven Acht biljartmatador en zijn Donderdag middag in Krasnapolsky te Amsterdam de strijd om het wereldkampioenschap groot biljart cadre 47/2 begonnen. De enige niet- Europeaan, Jose Iglesias uit Chili, liet ver stek gaan. Drie Fransen (Galmiche. Chasse- reau en Dufetelle'itwee Belgen (Gabriëls en Van Hasseli en drie Nederlanders (Van de Pol, Metz en De Ruyter) bestrijden elkaar in dit eerste wereldkampioenschap 47/2. De Belgische kamipoen Gabriëls begon in drukwekkend en scoorde in zijn eerste partij tegen zijn landgenoot Van Hassel, met prach tig' rhythme driemaal een serie van juist boven de 100. Na de eerste vier beurten had hij met 214 caramboles nog een gemiddelde i van boven de 50. In de achtste beurt bracht ziin derde hoge serie hem op 338. Iedere keer echter, dat de virtuoos de 100 gepasseerd was maakte hjj een fout en miste. De eerste maal bleven de ballen dedans liggen, daarna werd een massé gemist en bij de derde honderd werd de serie afgebroken in een niet al te I moeilijke positie. Van Hassel kon het tegen dit spel niet bolwerken. Zeer snel rappele rend liet hij niet na met fijn artistiek spel te tonen, dat hij niet mag worden onderschat, maar toen Gabriëls in de 11e beurt met het I mooie gemiddelde van 36.36 de 400ste caram- i bole maakte, stond hij nog maar op lo9. j Aan de andere tafel won de Hagenaar Metz van De Ruyter Van Hassel de artist. Van Hassel heeft zich des avonds schitte- I rend gerehabiliteerd. Met Metz als tegen stander toog de kleine altijd in hoog tempo spelende Belg in de vierde beurt al spoedig op weg na&r een hoge serie. Losjes en bewe gelijk stootte hij de punten bij elkaar, zo 1 schijnbaar zonder enige moeite. Hij deinsde voor geen moeilijkheid terug en zijn tech niek in dit genre stond op een hoog niveau. Enkele malen bleven de bal-len vast liggen, maar Van Hassel trok zich van deze voor I hem kleine problemen niets aan en onver stoorbaar ging hij verder, de honderd voor- j bij. De 200 gingen op zonder dat hij enige zweem van vermoeidheid toonde. Op 257 I strandde Van Hassel, toen hij een niet zo moeilijke bal slecht raakte. Metz was er geheel uit, gedeprimeerd door de grote aeh- terstand. In negen beurten maakte Van Has- I sel de 400 vol. Op de ander tafel zwoegde Van de Pol voor elke carambole. Nu eens miste hij een losse bandstoot, dan weer werd een trekbal royaal 1 gemist. Het was een geluk voor de Rotter- dammer, dat De Ruyter er ook deze partij weinig van terecht bracht, zodat de titelhou- I der 45/2 met series van 33 en 35 en later van I 32 en 62 een voorsprong kon nemen met een stand van 239 om 115 na 12 beurten! On middellijk daarna liet Van de Pol verstek gaan, toen hij opnieuw aan de beurt was. De pommerans van zijn queue had de strijd op gegeven en tien minuten lang zalen de enkele honderden toeschouwers te wachten tot Van de Pol met een intussen gerepareerde queue het spel hervatte. Het werd een saaie, ein deloze vertoning met zoveel poedels voor beide spelers, dat het publiek er onrustig onder werd. Na de eerste dag troonde met recht de Belg Gabriëls, dank zij het beste moyenne met twee gewonnen partijen aan het hoofd van de ranglijst. Tegen Chassereau leek het ei- even op, alsof hij het rythme kwijt was, maar met een serie van 197 in de dertiende beurt kwam hij in het bezit van de zege en in de veertiende beurt maakte hij geen fout. Ook Galmiche won zijn tweede partij, dit maal wel gemakkelijker dat tegen Chasse reau, want Dufetelle bood weinig tegenstand. De laatste carambole in deze partij werd om halftwee in de nacht gescoord. Met Van de Pol zijn Gabriëls en Galmiche de enige spe lers, die nog geen verliespartij geboekt hebben. Het toumooi om het wereldkampioenschap grootbiljart cadre 47/2 is Donderdagmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam begonnen. De Ruyter uit Waalwijk speelt van acquit iide eerste middagpartij tegen de Hagenaar Metz. De uitslagen luiden: 400 11 106 36.36 72 11 35 6.57 Van Hassel 159 11 46 14.45 400 11 105 36.36 400 13 116 30.76 116 13 27 3.92 400 22 90 18.18 393 22 59 17.86 70 9 28 7.77 400 257 44.44 232 26 58 8.92 400 26 132 15.38 260 14 106 18.57 400 14 197 28.57 Dufetelle 260 24 53 10.83 400 24 77 16.66 De stand na de eerste dag luidt 1. Gabriëls 4 800 25 197 32.00 2. Van de Pol 4 800 39 132 20.51 3. Galmiche 4 800 46 90 17.39 4. Van Hassel 2 559 20 257 27.95 2 470 20 106 23.50 6. Chassereau 0 653 36 106 18.13 7. Dufetelle 0 376 37 53 10.16 8. De Ruyter 0 304 37 58 8.21 Botsingen in mistig Kanaal Als gevolg van zware mist lag het scheep vaartverkeer in het Kanaal vanochtend vroeg nagenoeg geheel stil. Reddingsboten uit verschillende Engelse kustplaatsen wa ren op zoek naar schepen, die in moeilijk heden verkeerden. Het 2168 ton metende Britse stoomschip „Selskar" kwam in aanvaring met de Zweedse „Nordic" (2447 ton) in de Theems- monding. De Brit maakte snel water en verzocht assistentie. Ter hoogte van Dungeness (Kent) werd een Britse kustvaarder van 403 ton aan gevaren door een onbekend schip. De kust vaarder werd ernstig beschadigd en zin kende gemeld. Voorts kwamen ter hoogte van de Theems- mond een Zweedse tankboot en een Deens vrachtschip in botsing. Hier werd geen ern stige schade aangericht. Dr. ALAN VALENTINE: „Geen Marshall-dollars voor militaire verplichtingen" Voor leden van het departement Gronin gen van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft dr. Alan Valentine, hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland, een uiteenzetting over doel en werkwijze van de Marshall-hulp gegeven. Er is in de laatste tijd het een en ander te doen geweest over het vervoer van de Marshall-goederen, aldus dr. Valentine. Nederland en Amerika nemen elk 50 pet. van de vracht voor hun rekening. Het Amerikaanse vervoer blijkt echter duurder te zijn, hetgeen spreker toeschreef aan de hogere lonen, welke aan de Amerikaanse scheepvaartbemanningen worden toege kend. Op de vraag, of de Marshall-gelden ook bestemd mogen worden voor militaire uitrustingen, welke Nederland nodig heeft wegens zijn verplichtingen ten aanzien van de Weslei-se Unie, zeide dr. Valentine, dat dit nog niet mogelijk is. De gelden zijn uitsluitend beschikbaar voor het economisch herstel. Voor de militaire verplichtingen zal wellicht een andere regeling worden ge troffen. De mogelijkheid om de Zuiderzee- inpoldering te voltooien met Marshall-dol lars wordt overgelaten aan de Nederlandse regering. De dollars zijn thans nodig voor de invoer van machinerieën en landbouw producten. De Marshall-hulp moet voor het overgrote deel worden gezien als een schen king. Slechts ongeveer 20 pet. bestaat uit leningen, welke moeten worden terugbe taald. CONFERENTIE OVER OOSTENRIJK De viermogendhedenconferentie over Oostenrijk is gisteren afgestapt van de dis cussie over artikel 16 van het staatsverdrag, dat verplaatste personen en vluchtelingen betreft. Deze kwestie is een week lang be sproken zonder dat men het eens werd. Heden zal de conferentie de omstreden militaire clausules van het verdrag in be handeling nemen. De kleine Wereld Bruidslied Deze voorjaarszon doet wonderen in een stad. Zij verft de oude gevels van het marktplein met wonderlijke kleuren, zij bronst de standbeelden en kerktorens om dat zij meent dat het aardig staat tegen die blauwe hemel. Ja. zij weet met tinten om te gaan. zij heeft daarin geoefend en gestudeerd tijdens millioenen lentes en zomers. Het oude gegroefde gezicht van het bejaarde stadhuis is een en al glim lach. Het is wel zeer sentimenteel om in gedachten een kleurige bruidsstoet uit dat stadhuis te zien komen; dat hoort bij zo een lentemorgen. Het kan sentimenteel zijn of niet, daar valt over te discussiëren, ge kunt zo nuchter zijn als honderdduizend man, als ge ogen hebt om te kijken dan ziet ge daar in wer kelijkheid een bruid op het bordes naar buiten treden, zij is omzwermd van lachen de gezichten en kleurige vrouwen. De mannen zijn in het zwart, dat is hun nood lot bij alle blijde gebeurtenissen. Maar hun vrolijke gezichten maken het goed, de lentezon weet er raad op. Zij geeft dat zwart wat goud hier en daar, dat is kleurig en voornaam. De bruid in haar witte wa zigheid daalt van de trappen, zij stapt met haar satijnen schoentjes op de blinkende confetti die ferme kleine meisjes met voor zichtige handen voor haar uitstrooien. Zo is de lente cornt>leet, een zon, een blauwe hemel en een bruid. Daar ziet ge voor u het tafereel dat schilders en dichters door de eeuwen heen heeft ge ïnspireerd, daar zijn kunstwerken ge wrocht door mensen die niet bang waren om sentimenteel te zijn. Het kan winter zijn. herfst of wat voor sombere tijd van het wispelturige jaar ook, maar een bruid in het wit is als een bloesemblad. Een bloesemblad dat zijn voorzichtige, angstige reisje begint door het leven, het dwarrelt in de wincl om niet te gauw op de grond te zijn en te sterven. Een bruid in het wit; een vrouw die zich tooit met de reinste en vrolijkste tint ter wereld, omdat zij die ene dag een blinkende ster wil zijn tussen de grauwte. Ge moet kunnen zien dat zij haar leven als vrouw begint, ge moet pijn aan uw ogen krijgen van dat helle wit omdat zij u de hele wereld wil verkondigen: Zie hoe ik mijn geluk gevonden meen te hebben, ge moet mij deze dag zien of ge wilt of niet. Dat zijn de geheimen van een vrouwen hart, daar zullen wij nooit geheel en al het fijne van te weten komen. Dat zijn de ondoorgrondelijke roerselen die een vrouw in zich verbergt, zij wil haar bruidsdag omgeven met alle vreugde en alle plechtig heid die het moderne leven haar nog schen ken kunnen. Dat moderne leven het heeft de mensen zo het een en ander ont nomen, het neemt nog dagelijks. Er zijn zoveel schone dingen verdwenen en ge storven, omdat de wereld een hekel heeft aan sentimentaliteit. Het is alsof de wereld alle schoonheid gaat verzaken onder de leus: niet sentimenteel zijn. Maar het is gelukkig dat wij in ons mo derne leven nog de vrouw hebben, die laat zich niet zonder slag of stoot alles afnemen wat een kleurtje aan het leven geven kan. Zij is hardnekkig in die dingen, men doet met haar niet wat men wil. Zij zal in een gewemel van kleuren en bloemen als de stralende witte bruid van de stad- huistrap dalen zolang er kleuren, bloemen, witte tule en stadhuistrappen zijn. Het is sentimenteel van de natuur dat zij het telkens weer lente laat worden. Het is sentimenteel van die hemel om zó innig biauw té zijn. Het kan allemaal wel een beetje zakelijker en nuchterder, wat koopt ge voor al die omhaal van sier en tierlan tijnen. Ja, wat koopt ge er voor. Wij zullen ons dat eens wat minder moeten afvragen, als we nog wat armetie rige, nutteloze en sentimentele schoonheid in ons leven willen overhouden. Wij zullen op het zonnige marktplein even moeten stilstaan als er een witte bruid naar buiten schrijdt. Ge kunt dan ook wel vragen: wat koopt men voor die stoet en die confetti en die grapjasserij. Maar ge zult arm en verhongerd sterven als ge uw hele leven uw hoofd hebt ge broken over de vraag: Wat koop ik er voor. Want er is niet veel te koop op deze kleine wereld, waar ge iets aan hebt, dan schoon heid. En als ge een beetje slim tewerk gaat kunt ge die gratis krijgen. Een bruid in wolken witte geheimzinnig heid kunt ge vaak zien, als ge uit uw ogen kijkt. Dat kost u niets. En als ge er niet de man naar zijt om iets voor niets te wil len krijgen, wel, dan is er een middeltje op. Ge kunt als betaling in stilte dal witte meisje met haar zwarte bruidegom toe wensen dat zij wat zal overhouden van haar wonderschone droom, die zij deze dag beleeft. Dat zij een stuk van dat geluk haar leven door zal meedragen, dat zij haar geluk zal kunnen wit houden, zo wit als haar kleed. Dat zij bruid zal blijven en dat het voor haar lente zal zijn. Haar leven lang.

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 5