Haarlems Dagblad De Correcties „Marshall-ambassadeurHarriman sprak over „Vrijheid van gebrek en vrees" Aanbevelingen ter oplossing van de Indonesische kwestie In Parijs gelooft men aan een Russisch „toenaderings-initiatief 63e Jaargang No. 19209 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admïn. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 2 ïpril 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- cn Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <$prctl#e Daaclemsdje Courant (Anno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Er SCHIJNT NU INEENS geweldige haast gemaakt te moeten worden met de behandeling van die grenscorrecties in de Staten-Generaal. Onze parlementaire redacteur berichtte gisteren, dat naar ver luidt de regering het wetsontwerp „met in dit geval bedenkelijke spoed" door de Tweede en Eerste Kamer aangenomen wil zien te krijgen, opdat de correcties op 23 April hun beslag kunnen krijgen. Het voor behoud, tot uiting gebracht in de woorden „naar verluidt" kan vandaag al vervallen, want het zeldzame geval doet zich nu voor, dat binnen twee dagen, de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag dat. van weinig instemming getuigde -al ver schenen is. Blijkens die Memorie had de regering meer landaanwinst gewild en wil zij te dien aanzien nog blijven volhouden. Zoals onze parlementaire redacteur bericht heeft verwacht men in Den Haag iiiet ondanks de bedenkingen die in het Voor lopig Verslag door „sommige" en door „an dere" leden geuit zijn, dat het wetsontwerp zal worden verworpen. De discrete wijze van aanduiding in een Voorlopig .Verslag maakt het weliswaar niet mogelijk neuzen te tellen, maar de geest in de fracties en met name die van de fractieleiders geeft meestal een vrij duidelijke aanwijzing. Er schijnen al „landdrosten" te zijn aangewe zen voor de grensstrook] es die, bij aan neming van het ontwerp, aan ons grondge bied zullen worden toegevoegd. Het woord „grenscorrecties" is nu alge meen in gebruik; sommigen hebben zich beijverd om te betogen dat dit een bepaald verschil maakt met annexatie. Er is geen sprake van annexatie, zeggen zij en hoe zij deze bewering kunnen volhouden begrijp ik niet, want hun betoog betreft alleen een verschil in omvang. Als zij gelijk hadden zou dat betekenen dat iemand die een pond kersen verorbert een man is die eet, maar iemand die> er maar tien nuttigt niet. Wij hebben ons in 1945 tegen annexatie ver klaard en dat ten aanzien van deze „correc ties" opnieuw gedaan. Dit is geen vooruit ziend beleid: het is het ondoordacht binnen slepen van een restantje van opgewonden eisen uit de tijd vlak na een oorlog. Men moest zich rustig afvragen: zullen wij hier op den duur baat bij vinden? Men wil zich dat blijkbaar niet afvragen. Ik geloof dat men later spijt zal hebben van deze onbe raden daad. Enige bladen hebben zich blijkbaar laten beïnvloeden door de aanmatigende toon waarop sommige Duitsers hebben gepro testeerd. Ik heb zelfs ergens gelezen dat nu dit geschied was wij zeker niet meer van de correcties konden afzien. Dat is wel een heel peuterige gevolgtrekking. Ik heb mij ook geërgerd aan de bewuste Duitse uit latingen na al wat ons in oorlogstijd van die zijde is aangedaan maar invloed op ons beleid behoort dat lawaai niet te heb ben. De vraag is: wat is op den duur, dus rekening houdend met de toekomst, het beste beleid? Dat is oneindig belangrijker dan de vraag, wie op een bepaald ogenblik in een woordentwist gelijk heeft. Hetzelfde geldt in een andere, veel ingrijpender kwes tie. De werkelijke inzet is de goede eind oplossing, waarbij ook ons belang het best gediend wordt. Dat dient men voortdurend in het oog te houden en daar behoort con sequent op te worden aangestuurd. Het is nooit verstandig de hoofdzaak uit het oog te verliezen. Wat die toon van de Duitsers betreft: laten wij ons toch geen illusies maken. Wij I kennen die vanouds en hij dateert heus niet van de instelling van het Hitler-bewind. Natuurlijk heeft iedereen gelijk die zegt, dat de Duitsers na de golf van ellende, die hun Derde Rijk over een groot deel dei- wereld en ook over ons land heeft doen I gaan, een zeer bescheiden houding behoor den aan te nemen. Maar velen van hen doen dat niet, ten eerste omdat zij zich per- I soonlijk niet verantwoordelijk voelen voor 1 de daden van Hitier en zijn Nazi's, maar 1 ook omdat zij nooit beter geleerd hebben. Kans op een andere houding ontstaat niet in een langdurige bezettingstijd, zoals zij 1 nu ondervinden. Die mogelijkheid kan men alleen in de toekomst zien en zij zou moe ten groeien uit de aaneensluiting van West- Duitsland bij een West-Europese Federale Unie, die een zo sterk onderling verkeer der volken zou meebrengen dat de Duitse mentaliteit door de geest van het geheel zou worden beïnvloed en in andere richting geleid. Een zaak van geduld en een gevolg van groot beleid op lange termijn. De Nederlandse aanvaarding van grens correcties, die niet meer te vermijden schijnt te zijn, kan ik alleen zien als klein beleid op korte termijn. Afgezien van de termen die sommige Duitsers in hun dom heid en tactloosheid bezigen. Meer dan wie ook hebben zij er behoefte aan de eenvou dige waarheid te leren, dat de goede ma nier om van iemand iets gedaan te krijgen en in samenwerking met hem te treden niet is, ruzie te maken. R- P- Acties op Java BATAVIA. 1 April. (Aneta). Ten Zuid-Oosten van Loemadjang (Oost-Java) is een trein op een mijn gelopen, waardoor de machinist werd gewond en enige ma teriële schade werd toegebracht. Ten Zuiden van Malang hebben bende leden twee autobussen aangehouden. Zij beroofden de inzittenden, doch lieten hen verder ongemoeid. Ten Zuiden van Blitar hebben Neder landse troepen een werkplaats, waar ge tracht werd munitie te vervaardigen, uit geschakeld. In de omgeving van Ngandjoek (Oost-Java) hebben Nederlandse troepen acht ton munitie buit gemaakt. Verschillende dagen achtereen hebben zich in de residentie Besoeki guerilla's ge meld. Op 30 Maart meldden zich 26 leden van de T.N.I. Ten Zuid-Westen van Kediri hebben Nederlandse troepen een bende van 180 man gevangen genomen, die in het bezit Was van een grote hoeveelheid explosieven.' „Kader vóór" in Russisch Berlijn De Sovjet-Russische politieke adviseur in Duitsland, Semjonnof, heeft de voor aanstaande leden van de door de commu nisten beheerste Eenheidsparty en de hoofdredacteuren van de met Russische licentie werkende Duitse kranten voor een bijzondere bespreking op het Russische hoofdkwartier te Berlijn uitgenodigd, zo Wordt in Duitse kringen, die in nauw con tact staan met het militaire Sovjet-Russi sche bestuur, vernomen. Bij de eerste verjaardag van het Marshall-programma PARIJS, 1 April (Reuter). Averell Harriman, de speciale Amerikaanse am bassadeur voor de landen van het plan- Marshall, heeft heden ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van het Europese her stelprogramma een radiorede tot West- Europa gericht. Hij zeide „het is inspire rend voor ons Amerikanen te zien hoe hard de bevolking van Europa werkt. Toch pro duceren de Amerikanen op het ogenblik per persoon gemiddeld drie maal zoveel als de Europeanen. Ik ben van mening, dat het vertrouwen, dat de Amerikaanse bevolking Europa heeft geschonken gedurende het afgelopen jaar, het eerste jaar van het plan-Marshall, ten volle is gerechtvaardigd. De vorderingen die gemaakt zijn, zowel in zaken van de geest als wat betreft het materiële, beloven succes voor onze wederzijdse aspiraties. Harriman zeide te geloven, dat West- Europa tegen 1952 op eigen benen zal kun nen staan en dan geen dollarhulp meer nodig zou hebben. Hij voegde hier aan toe: „Ons gemeenschappelijk doel in het plan- Marshall en thans in het Atlantisch Pact, is het bereiken van vrijheid van gebrek en vrijheid van vrees, en het verzekeren van de vrede en de vrijheid voor alle volken van de deelnemende landen." Hij verklaarde, dat het een „fundamen teel Amerikaans geloof" was, dat alleen door samenwerking de Europese landen hun economische leven weer zullen kunnen opbouwen, teneinde zichzelf te kunnen be druipen. Uit de tot dusver opgedane erva ringen, aldus Harriman, „zijn de grote mogelijkheden gebleken, welke voortvloeien uit een steeds nauwere samenwerking. Ik ben van mening, dat wij het tweede jaar van het herstelprogramma aanvangen met werkelijke reden tot tevredenheid over wat bereikt is en werkelijke reden tot hoop en vertrouwen voor de toekomst." Over de werking van het Marshallpro gramma in de eerste negen maanden deelde Harriman het volgende mede: De maande lijkse Amerikaanse uitvoer naar de zestien Marshall-landen en West-Duitsland be droeg 339 millioen dollar, een vermindering van ongeveer 23 procent ten opzichte van het maandelijkse cijfer van 1947. De maan delijkse invoer naar de Verenigde Staten Suma-tra-conferentie Nederland, luister naar de stem der deelstaten MED AN, 1 April (Aneta). In een be sloten vergadering van de conferentie voor Sumatra werd de volgende agenda vast gesteld: De staatkundige verhouding van de ver schillende gebieden van Sumatra ten op zichte van elkaar en ten opzichte van de Verenigde Staten van Indonesië, de staat kundige positie van Sumatra ten aanzien van de Indonesische politiek, de positie van Indonesië in de internationale wereld, de wenselijkheid van de instelling van een contactlichaam voor de behandeling van Sumatraanse aangelegenheden en ten slotte het zoeken van wegen en middelen om ten spoedigste de rust en de veiligheid te ver zekeren. Een der vertegenwoordigers van de Mi- nankabau deelde mede dat zijn delegatie (een der zestien, die thans te Medan in ver gadering bijeen zijn) niet kan worden be schouwd als representatief voor de gehele bevolking van de Westkust, daar dit gebied nog geen vertegenwoordigende raad bezit. Echter zeide hij gaat in de Minangka- bau het algemene verlangen uit naar de vorming van een deelstaat, welke geheel Sumatra zou omvatten en waarin de onder scheidene gebieden autonomie zouden be zitten op soortgelijke wijze als in het grote verband de deelstaten autonoom zijn in de federatie. In een radioredevoering heeft de voorzit ter der conferentie, Abdoel Malik, gezegd: „De Nederlanders waarschuw ik, dat zij de grootste fout in de historie zullen maken, als zij niet voldoende naar de stem der deelstaten zullen luisteren. Aan de republi keinen kan ik slechts zeggen: Wij federa listen reiken u de hand. Laten wij ons stel len op een redelijk en begrijpend standpunt. Hierna kunnen wij de weg openen voor het overwegen en het bespreken van de nog tussen ons bestaande misverstanden. Maar wij stellen voorop, dat gij niet alles van een eenzijdig standpunt moet bezien. In dien gij een dergelijk standpunt niet achter wege kunt laten, zal er tussen republikeinen en federalisten altijd tweespalt zijn. Alle pogingen om eenheid te brengen zullen door ons op hoge prijs worden gesteld." uit die landen is van 48 millioen dollar in 1947 gestegen tot 81 millioen sedert de tenuitvoerlegging van het Marshall-pro gramma in April 1948. Een en ander be tekent dus een maandelijkse vermindering van ongeveer 3 procent van het dollar tekort. Zweden heeft zijn nadelig saldo in de handel met Amerika het meest drastisch verminderd. De invoer bedraagt thans ge middeld maandelijks 1,9 millioen dollars tegen 25,4 millioen dollars in 1947. Italië verminderde het nadelig saldo met 34,5 procent. Engeland heeft het nadelige saldo van zijn handelsverkeer met de Ver enigde Staten met bijna twee-derde weten te verminderen. Dr. Van Royen Maandag naar Nederland Dr. Van Royen zal Maandagmorgen uit Washington naar New York vertrekken en waarschijnlijk nog dezelfde dag per vlieg tuig naar Amsterdam reizen. Zondagmid dag zal hij een onderhoud hebben met minister Stikker te Washingon. Volgens een bericht van het persbureau Reuter zou dr. Van Royen Zondagmiddag eveneens nog een onderhoud hebben met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson. Reuter voegt hieraan toe, dat deze bespreking aansluitend op het onderhoud tussen de ministers Acheson en Stikker, door waarnemers gezien wordt als een onderdeel van een nieuwe Nederlandse poging om in samenwerking met de Ver enigde Staten uit de Indonesische impasse te geraken. Officieel is nog niet bekend wie dr. Van Royen zal vervangen als Neder lands vertegenwoordiger bij de Veiligheids raad. In Nederlandse kringen te Washington acht men het niet uitgesloten, dat Abdoel Kadïr Wïdjojo-Admodjo, die gisteravond als plaatsvervangend voorzitter van de Ne derlandse delegatie op de assemblée der UNO in New York arriveerde, als zodanig zal worden aangewezen. Morgen, Zondag 3 April, zal Pans Pius XII, Eugenio Pacelli, zijn gouden priesterfeest herdenken. Commentaar op het Russische memorandum Opzegging van verdragen mogelijk geacht WASHINGTON (Reuter). De diplo matieke medewerker van Reuter schrijft: „De eerste reactie op de Sovjet-Russische nota, gericht tot de regeringen der mogend heden die voornemens zijn het Atlantisch verdrag te ondertekenen, was dat deze nota geen aanzienlijke verandering betekende in vergelijking met de verklaring over de po litiek der Sovjet-Unie, welke op 2 Januari werd uitgegeven. Het feit, dat de inhoud van de nota slechts bestaat uit een veroordeling van het ver drag, terwijl er geer. verzoek om op te tre den in tot uitdrukking wordt gebracht, wordt beschouwd als een bevestiging van de indruk dat het Kremlin de nota eerder met propagandistische doeleinden heeft doen uitgaan, dan dat zij is bedoeld als een diplomatieke nota in de normale zin des woords. Verder bestaat nog de mogelijkheid, dat zowel de in Januari 1949 uitgegeven ver klaring als de laatste aan de betrokken re geringen toegezonden nota voorboden zijn van een Sovjet-Russische actie. Men is van mening, dat een- dergelijke actie twee vormen zou kunnen aannemen: Hetzij het indienen van een resolutie bij de UNO, waarin het Atlantisch verdrag wordt veroordeeld, als zijnde in strijd met het Handvest, of een opzeggen van de bestaan de verdragen tussen de Sovjet-Unie ener zijds en Frankrijk en Engeland anderzijds, op grond van het feit dat het verdrag een schending van de bepalingen dezer ver dragen zou betekenen. Waarnemers in het Westen verwachten dat het Kremlin, op het tijdstip van de ondertekening van het Atlantische bondge nootschapsverdrag, een propaganda-cam- pagne zou inzetten met het doel de sterke politieke uitwerking van het pact zoveel mogelijk te neutraliseren. Men is te Washington van mening dat deze campagne door het Kremlin vooral noodzakelijk wordt geacht in verband met het beïnvloeden van de openbare mening in de binnen de Sovjet-Russische invloed sfeer gelegen landen. Er wordt geen formele reactie of officieel antwoord op de Sovjet-Russische nota door enige der mogendheden, die voornemens zijn het Atlantische verdrag te sluiten, ver wacht, voordat de nota is bestudeerd en de betrokken regeringen overleg hebben ge pleegd over haar inhoud. Men is van me ning dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, tijdens zijn besprekingen met de ministers van Buitenlandse Zaken der andere landen die tot het verdrag zullen toetreden, dit onder werp zal bespreken." Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide. dat de Sovjet-Unie de gemeenschappelijke verdedigingsmaatregelen van het Atlanti sche pact kon tegengaan „door het eenvou dige middel van niemand aan te vallen." De clausule in het pact betreffende gemeen schappelijke verdediging zou niet van kracht worden zolang er geen gewapende aanval werd gedaan. De Belgische premier en minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, verklaarde dat de Sovjet-nota hem niet van de onderteke ning van het pact zou weerhouden. Het belangrijkste deel in de nota achtte hij de verklaring dat de Sovjet-Unie geen aggressief doel nastreeft. Open brief aan de ministerraad Een aantal Nederlanders heeft zich in een open brief gericht tot de raad van ministers. Hierin wordt volgens ANP ge zegd: „De toestand in Indonesië dwingt de re gering en dwingt ons gehele volk tot een verantwoordelijke beslissing. Wij zijn thans volledig in een impasse geraakt, dit wordt met de dag duidelijker. Het geweten van velen in den lande wordt door de gang van zaken in stijgende mate verontrust. De tijd van beraadslagen, van aarzelende maat regelen en van voorstellen, die door de fei ten achterhaald worden, is voorbij. Wij zullen zo spoedig mogelijk tot een moedige en constructieve daad moeten komen, die een definitieve oplossing in uitzicht stelt. Dankbaar zijn wij dat de regering door het aanvaarden van het voorstel van de Veiligheidsraad (betreffende het houden van een voor-conferentie in Batavia) ge- De Zondag voor de wederopbouw. In de Sovjet-sector van Berlijn hebben de politieke en burgerlijke organisaties vrijwilligers opgeroepen voor werk ten behoeve van de wederopbouiv in de voormalige Duitse hoofdstad. Zij worden nu op de Zondagen aan het puinruimen gezet om ruimte te maken voor de aanleg van parken en grasvelden. toond heeft deze weg te willen inslaan. Wij vertrouwen door deze „open brief" uw ernstig streven om tot een snelle oplossing te komen te steunen. Wij stellen voor om zo spoedig mogelijk tot de volgende beslissingen te komen: a. Vertegenwoordigers van Nederland en Indonesië komen op de kortst mogelijke termijn samen om in gemeenschappelijk overleg, als volkomen gelijkgerechtigden, de mogelijkheden te onderzoeken van, en dan de grondslagen te leggen voor, een te vormen Unie. b. Dit sluit in dat de vertegenwoordi gers van Indonesië door de aldaar bestaan de deelstaten (het BFO), de republiek en eventuele andere groeperingen in volle vrijheid en geheel volgens eigen inzicht worden aangewezen. c. Aan alle Indonesiërs wordt volle be wegingsvrijheid toegestaan, zonder enige restrictie, om tot gezamenlijk overleg te komen, nodig om het sub b gestelde te verwezenlijken. d. De bevelvoering van onze troepen in Indonesië, die een in gemeen overleg vast te stellen politiële taak te vervullen heb ben ten einde recht te handhaven en vei ligheid te verzekeren, worde ten spoedig ste geregeld op een wijze die het vertrou wen der Indonesische bevolking waar borgt. e. Aan eigen en buitenlandse pers wordt de grootst mogelijke vrijheid geschonken om op eigen wijze ons volk de onmisbare voorlichting te geven. f. Van uw beslissend gezag ga het moe dige initiatief uit om nu eindelijk eens krachtdadig en zonder aanzien des per- soons die personen te verwijderen die in het verleden telkens weer uw bedoelingen hebben doorkruist en die gij met vaak on begrijpelijke lankmoedigheid geduld, ja gehandhaafd hebt. De ondertekenaars van deze oproep zijn diep bezorgd over de gang der gebeurte nissen. en zijn van oordeel dat bovenstaan de voorstellen, of andere voorstellen van verwante strekking, ten snelste dienen te worden uitgevoerd." De brief was onder meer ondertekend door een aantal hoogleraren te Amsterdam, Utrecht en Leiden, jkvr. C. M. van Asch van Wijck, vice-presidente wereldbond van christen jonge vrouwen (World's YWCA), en dr. C. J. Dippel, hoofdscheikundige N.V. Philips. John Haigh voor zijn rechters Het woord is aari Oud spreekwoord: Het is beter een kaars aan te steken dan de duisternis te vervloeken. Haigh verlaat het gerechtshof De openbare aanklager in het proces dat in Hersham (Engeland) gevoerd wordt te gen John George Haigh, die er van wordt beschuldigd een vrouw vermoord te heb ben en haar stoffelijk overschot in een vat zwavelzuur te hebben geworpen, heeft op de eerste zittingsdag meegedeeld, dat Haigh tijdens zijn eerste verhoren door de politie de moord bekend zou hebben. Haigh verklaarde echter gisteren ter zit ting dat hij niet schuldig is. Hij beweerde bij de politie slechts gezegd te hebben, dat hij niet begreep hoe hij wegens moord veroordeeld zou kunnen worden, zolang het bewijs niet door middel van het lijk van het slachtoffer was geleverd. Hierop ver klaarde de aanklager, dat de sporen van het misdrijf niet geheel uitgewist zijn, want Scotland Yard heeft op een vuilnishoop bij Haigh's fabriek 28 pond menselijk vet, drie galstenen en menselijke beenderen gevon den. Al deze resten zouden door zwavelzuur aangetast zijn. De aanklager beschuldigde Haigh er van de 69-jarige vrouw, Olive Durand-Deacon, met een pistoolschot in het achterhoofd te hebben gedood. Een rood plastic-handtasje van de vrouw zou niet door het zwavelzuur zijn aangetast. In dit proces, waarvoor enorme belang stelling bestaat, zijn een-en-dertig getuigen gedagvaard. Meningen ten aanzien van UNO-debat over Indonesië Lake Success, 2 April (AFP). Terwijl men zich in Indonesische kringen zeer in genomen toont met het voorstel van Australië en India, de Indonesische kwes tie voor de Algemene Vergadering der UNO te brengen, zo meldt het Franse pers bureau AFP uit Lake Success., is de Neder landse delegatie van oordeel, dat een der gelijk debat in de UNO op een ogenblik, dat de voorlopige onderhandelingen tussen de republiek en de Nederlandse regering moeten beginnen, „de sfeer slechts kan vertroebelen". De zienswijze van de Nederlandse dele gatie wordt trouwens gedeeld door die van Engeland, dat de nadruk legt op het feit, dat Nederland vastbesloten schijnt de laatste voorstellen van ae Veiligheidsraad op te volgen en besprekingen te openen met de republiek over het uitvoeren van de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari. Anderzijds verwacht men in welinge lichte kringen niet anders dan een alge meen debat over het Indonesische vraag stuk, daar zelfs de Australische en Indische initiatiefnemers van oordeel zijn, dat het niet van pas zou komen dc kwestie van de agenda van de Veiligheidsraad af te voe ren om de Algemene Vergadering de ge legenheid te geven een aanbeveling op te stellen. Vermindering Marshall-bedrag door Senaat der V.S. verworpen De Amerikaanse senaat heeft Vrijdag een republikeins amendement op het re geringsvoorstel dat de Marshall-hulp wil bestendigen, inhoudend een vermindering van 15 procent, verworpen met 68 tegen 14 stemmen. De Senaat moest daarna stemmen over een tweede amendement, waarin om 10 procent vermindering verzocht werd. Ook dit amendement is verworpen en wel met 54 tegen 23 stemmen. Dit, aldus Reuter, duidt er op, dat de Senaat het volledige bedrag wenst goed te keuren. Er zijn echter nog vele amende menten en indien deze formeel aan de orde worden gebracht is het mogelijk, dat de aanvaarding van het wetsontwerp ver traagd zal worden. Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: In officiële politieke kringen te Parijs neemt men de Russische nota tegen het Atlantisch Pact niet al te dramatisch op. Deze stap was te verwachten, verklaarde ons gisteravond de plaatsvervanger van minister Schuman. Over het algemeen hecht men hier meer waarde aan het mo ment, waarop de nota wereldkundig werd gemaakt dan aan de inhoud, welke geen nieuwe elementen bevat en die wel vooral zal moeten dienen om de communisten buiten de Sovjet-Unie een offciële rugge steun te geven. Dat het Kremlin dit memorandum ver zond juist op het ogenblik dat in Washing ton het Atlantisch Pact moet worden ge tekend en het Duitse probleem weer eens onder de loupe wordt genomen, bewijst gelooft men hier dat men in deze be- Meningsverschillen tussen Washington en Den Haag Veronderstellingen van de New York Times Volgens de New York Times zou mi nister Stikker in de bespreking, die hij met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, gevoerd heeft, enige teleurstelling getoond hebben inzake de meningsverschillen die in het verleden tussen Washington en Den Haag omtrent Indonesië bestonden. Het blad verwacht dat het voorgestelde Amerikaanse program voor levering van militaire goederen aan West-Europa naar alle waarschijnlijkheid wederom gepaard zaLgaan met pogingen in het Huis van Af gevaardigden er. in de Senaat om de toe wijzingen van het Marshall-plan aan Ne derland te onthouden, hangende een op lossing van de Indonesische kwestie. Vol gens de New York Times heeft de botsing van de koloniale traditie van Nederland en de anti-koloniale traditie van de Ver enigde Staten de betrekkingen tussen Den Haag en Washington in „een veel ernstiger positie gebracht dan algemeen op het Ca pitol bekend is". Het blad zegt, dat de woorden van minister Stikker in zijn ver klaring tegenover de pers, toen hij zeide: „Het gehele probleem is, dat de een de ander moet vertrouwen", slechts een be leefde toespeling is op de mening van de Nederlanders, dat zij het recht hebben een gelijke behandeling te verwachten in het kader van het Marshall-plan en het At lantisch pact zonder strafbaar gesteld te worden voor hun Indonesische politiek, die zij rechtvaardig achten. Aan de andere kant worden op het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken en in het bijzonder op het Capitol ..minder edele adjectieven gebruikt ter kenschetsing van het gebruik van geweld tegen de Indone siërs door de Nederlandse regering" en daarom zullen de ministers Acheson en Stikker waarschijnlijk wederom bespre kingen moeten voeren alvorens deze me ningsverschillen uit de weg geruimd kun nen worden, aldus de New York Times. Genoemd program voor West-Europa zal waarschijnlijk op het Capitol besproken worden, lang voordat de conferentie te Batavia is afgelopen, zo schrijft het blad, dat er aan toevoegt: „Dat is een van de redenen, waarom minister Acheson uit drukking zou hebben gegeven aan de hoop, dat men spoedig tot een vergelijk zou kunnen komen". slissende fase van internationaal diploma tiek verkeer met een nieuwe étappe heeft te maken in het zogenaamde vredesoffen sief der Sovjet-Unie. Men gelooft daarom, dat deze eerste offi ciële stap van het nieuwe diplomatieke team, dat nu onder leiding van Wisjinski staat, door een nieuw initiatief gevolgd zal worden. Dat zou dan een gedetailleerd voorstel aan Amerika kunnen zijn, waarin belangrijke concessies zouden zijn vervat in verband vooral met de Duitse kwestie in het algemeen en de status van Berlijn in het bijzonder. De Franse conclusie luidt derhalve, dat in dit Russisch protest verhoogde vrees tot uiting komt voor een definitieve breuk met het Westen, dat zijn krachten eindelijk verzamelt. Hoezeer men in Parijs een soliede basis voor samenwerking tussen Oost en West ook wil bevorderen, men is hier niettemin van oordeel, dat het moment nog niet is aangebroken om gedetailleerde onderhan- lingen met het Kremlin te entameren. Men verwacht daarom niet, dat de be langrijke conferentie te Washington een nadelige terugslag van het Sovjet-protest zal ondervinden. 3evin in Washington: „Atlantisch pact zou wereld oorlog hebben voorkomen" WASHINGTON, 1 April (Reuter). De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, noemde Vrijdag het Atlan tisch verdrag „de grootste bijdrage tot de wereldvrede, die men ooit gekend had". Bevin zeide dit in een toespraak tijdens een lunch te Washington. Hij vervolgde: „Een fundamenteel principe van het pact is. dat wij ons nimmer aan aggressie zullen over geven. Doch," zo voegde hij eraan toe, „la ten aggressors zich tweemaal bedenken al vorens zij tot actie overgaan. Er zou nim mer een tweede wereldoorlog geweest zijn, indien er een dergelijk verbond van landen was geweest. Het Atlantisch pact brengt het grootste gebied van productieve be kwaamheid en ondernemingsgeest in de gehele wereld tezamen. De vestiging van de toekomstige vrede moet in het volgende jaar worden beslist. Bij iedere actie die wij thans ondernemen zullen wij bepalen of de wereld op de juiste weg naar de vrede wordt gebracht." Bevin schetste het plan- Marshall als het begin van de redding van Europa. „Europa zal verder gaan tot het zichzelf heeft hersteld." ZUIDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond (opgemaakt te 10 uur): Overwegend droog weer rrjet in het al gemeen meer bewolking en op enkele plaatsen ochtendmist. Zwakke tot ma tige. later vrij krachtige Zuidelijke wind. Vannacht vrijwel nergens nacht vorst. Overdag zacht weer. 3 April: Zon op 6.12 uur. onder 19.16 uur Maan op 7.42 uur. onder uur 4 Aprfil: Zon op 6.10 uur, onder 19.18 uur Maan op 8.13 uur, onder 1.16 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1