Haarlems Dagblad West-Duitsland Instelling van federale republiek toegestaan door de drie bezetters Het Congres zal om steun worden verzocht voor Westeur opa's bewapening Weerbericht 63e Jaargang No. 19213 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Ad», en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 9 April 1949 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <0pcett)te fjaartemertc Courant (2tnno i6?6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Een belangrijke STAP in de nieuwe Europese ontwikkeling is te Washington gedaan, nu de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk Dean Acheson, Ernest Bevin en Robert Schuman over eenstemming bereikt hebben over het be- zettings-statuut van West-Duitsland na de instelling van een federale West-Duitse republiek. Het heeft jaren geduurd eer deze overeenstemming tussen de bezettende mogendheden is gevonden. Concessies heb' ben alle drie moeten doen: het meest Frankrijk. Minister Robert Schuman heeft evenwel bereikt, dat de vrijheid van han delen van het Duitse bestuur op het gebied van bestuurszaken en wetgevende daden onderworpen is aan de mogelijkheid van een verbod door een der geallieerde ge- zagsdragers. Het is duidelijk dat Frankrijk met deze bepaling een waarborg voor de veiligheid van West-Europa tegenover denkbare nieuwe Duitse ambities heeft willen stellen. George Henri Martin, correspondent van France-Soir te Washington, heeft hierop de commentaar gegeven dat tevens uit dit artikel blijkt, dat de militaire bestuurs organen der geallieerden zullen verdwijnen en vervangen worden door ïntergeallïeerd burgerlijk bestuur. Daarin zal "elk der drie deelnemende mogendheden het bewuste verbods-recht bezitten. Het klinkt niet zo overtuigend als men aan eindoplossingen denkt; er is evenwel belangrijke vooruitgang als men zich de vele mislukte conferenties herinnert. En verder vooruitzicht wordt wel geopend in de laatste woorden van het communiqué: Overeengekomen werd dat het een der voornaamste doelstellingen van de drie geallieerde regeringen zal zijn, de nauwste integratie van het Duitse volk onder een democratische federale staat binnen het kader van een Europese samenwerking tot wederzijds voordeel aan te moedigen en te vergemakkelijken. De huidige gang van zaken in West-Europa duidt er wel op, dat deze integratie in de eerste plaats het scheppen van economische samenwerking zal beogen. In het verdere verloop moet dit evenwel de weg openen naar de opneming van West-Duitsland in een Europese Fede rale Unie. Volgens U.P. zal de Duitse fede rale republiek zodra zij gevormd is, zelf met de Verenigde Staten kunnen onder handelen over een afzonderlijke overeen komst inzake de Marshall-hulp, waardoor de republiek „als mondig lid" zal deel nemen aan cle organisatie voor Europese samenwerking en verantwoordelijk deel hebber worden in het Europese herstel program. Franse communistische bladen hebben hun verontwaardiging over de nieuwe overeenkomst al met kracht gelucht. Het was niet anders te verwachten. De Huma- nité zegt, dat het vergelijk het Duitse chau vinisme het wapen der wraak in. de hand geeft, de Liberation is van mening dat Duitsland dus bijna zijn gehele vrijheid terug krijgt en grotere macht, die met bui tenlands kapitaal in stand wordt gehouden. Op dit soort uitingen zullen varianten uit. andere landen volgen; het Westen mag volgens communistisch inzicht nu eenmaal generlei aaneensluiting zoeken, geen stap pen doen om in onderlinge samenwerking zijn welvaart te herwinnen, geen verbete- ji'ing van welke aard ook nastreven. Met Idat al is het onzin wat de Humanité.en de (Liberation ten beste geven over het wapen der wraak, dat Duitsland in handen zou (krijgen en de bijna volledige vrijheid, die het herwinnen zou. Want deze overeen komst behelst tenslotte een voortzetting van het geallieerde bezettings-statuut met een voorbehoud van geallieerd veto tegen Duitse bestuursmaatregelen; zij draagt dus het karakter van een weloverwogen over- igangs-régime met het uitgesproken doel, West-Duitsland op te nemen in een nauwe West-Europese samenwerking dewelke, 'als zij het tot federatie heeft gebracht, niet alleen vrijheid van zelfbestuur voor de iDuitsers zou inhouden, maar tevens hun mede-onderworpenheid aan een boven- inationaal-gezag, dat in de eerste plaats de 'buitenlandse betrèkkingen en de defensie van het geheel voor zijn rekening zou Kiemen. Voor een nieuw militair streven- naar-de-macht door de Duitsers geeft deze overeenkomst niet alleen geen gelegenheid, maar zij geeft daar evenmin uitzicht op. Minister Dean Acheson heeft op een persconferentie te Washington vanmorgen opgemerkt, dat het Atlantisch Pact, het Plan-Marshall en deze nieuwe overeen komst der Grote Drie inzake Duitsland het Westen ook ten aanzien van het berei ken van nieuwe verstandhouding met Sov jet-Rusland in een sterkere positie hebben gebracht. Laten wij hopen dat deze gunsti ger positie tot werkelijke resultaten zal jleiden. Acheson heeft er aan toegevoegd (dat de Verenigde Staten vast züllen houden aan het eenmaal genomen besluit, de on derhandelingen met Rusland niet te her openen voor de blokkade van Berlijn wordt [opgeheven. R. P. Malan wi! een Afrikaans londgenootschapsverdrag De Zuid-Afrikaanse premier, dr. Daniel Malan, heeft in de Senaat verklaard, dat de tijd is gekomen voor het sluiten van een bondgenootschapsverdrag, dat het gebied Tan het Afrikaanse vasteland omvat. Ma lan zeide, dat de mogendheden van het Atlantisch verdrag Zuïd-Afrika nodig zul len hebben, terwijl omgekeerd Zuid-Afrika moet samenwerken met deze staten. West-Duitsland krijgt een status Toekomstige West-Duitse regering zal worden betrokken in Europese samemverking Adenauer, president van de grondwet gevende vergadering welke thans te Bonn bijeen is en leider van de christen-demo cratische partij, hedenavond heeft ver klaard dat het te Washington door de drie geallieerde ministers van Buitenlandse Za ken uitgegeven communiqué „het aanbre ken van een nieuw tijdperk in de na-oor- logse geschiedenis van Duitsland en van Europa inluidt". „Men moet zich verheugen, dat een der gelijke ommekeer ten goede, slechts nau welijks vier jaar na afloop van de oorlog en na het sluiten van de overeenkomst te Potsdam, mogelijk is geweest." Hij voegde hieraan toe: „Het is thans nog te vroeg om commentaar te geven op bij zonderheden, doch het is reeds duidelijk hoe groot de verbetering in Duitsland's bin nenlandse en internationale positie zal zijn, wanneer eenmaal de Duitse federale repu bliek is gesticht. Het is thans nog noodzakelijker geworden dan voorheen, dat alle verantwoordelijke Duitse politici zich verenigen, teneinde spoedig een grondwet goed te keuren in een vorm, die voor de geallieerden aanvaard baar is". Consequenties. Uit het nieuwe bezettingsstatuut volgt, dat een Duitse regering gerechtigd zal zijn Duitse vertegenwoordigers naar de Orga nisatie voor Europese Economische Samen werking te zenden. Men voorziet, dat zij tevens een zetel in de Raad van Europa zal Zuid-Afrika zou voor de Westerse mo gendheden van vitaal belang zijn voor het in stand houden van hun verbindingslinies. Dit is, aldus Malan, een krachtig argu ment voor het tot stand brengen van een bondgenootschap tussen de Zuid-Afrikaan se Unie en de andere mogendheden met gebiedsdelen in Afrika. Het huidige tijds gewricht zou zeer gunstig kunnen zijn Voor het bereiken van overeenstemming met de Europese landen, die gebiedsdelen m Afrika hebben, over het voeren van een 'Jgemene Afrikaanse politiek die door deze gebieden en de Unie gezamenlijk zou kun- ten worden vastgesteld en uitgevoerd. Dr. Malan besloot zijn verklaring met de Woorden: „Indien er oorlog zou uitbreken m Europa, zal de sympathie van Zuid- Afrika aan de zijde der Westelijke mo gendheden zijn. Ons land zou niet neutraal blyven." WASHINGTON, 8 April (Reuter). Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben heden een overeenkomst getekend, waarin de Duitsers het recht wordt verleend tot het stichten van een „federale repu bliek" over te gaan, die de bezettingszones in West-Duitsland zal omvatten. Er zal een bezettingsstatuut worden uitgevaardigd, waardoor een „democratisch zelfbestuur" zal worden verzekerd. Na de stichting der republiek zal het ge allieerde militaire bestuur in West-Duits land als zodanig worden opgeheven. Daar voor in de plaats komen Britse, Franse en Amerikaanse autoriteiten, ieder onder een Hoge Commissaris, die tezamen het toe komstig controlerende lichaam zullen vor men. Er zullen bezettingstroepen onder mili taire bevelhebbers in West-Duitsland ge legerd blijven. Deze regeling werd door de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Bui tenlandse Zaken te Washington in drie dagen bereikt, nadat in de afgelopen twee a drie jaren het laatst te Londen met tussenpozen onderhandelingen tussen 'de drie staten waren gevoerd, die niet tot overeenstemming leidden. Volgens een gezamenlijk Brits-Frans- Amerikaans communiqué is een der voor naamste doeleinden van de geallieerden het Duitse volk te verenigen „in een democra tische, federale staat, zulks in het kader van een Europese gemeenschap". In het communiqué wordt gezegd, dat de geallieerde ministers zich voorstellen dat de Duitse „federale republiek een verantwoor delijk deelgenoot moet worden bij het ten uitvoer leggen van het Europese herstel programma" door als volwaardig lid deel te nemen aan de organisatie voor Europese Economische Samenwerking. De ministers kwamen overeen een bezet tingsstatuut „in een nieuwe en vereenvou digde vorm" aan de Duitse constituerende vergadering te Bonn te doen toekomen. In dit statuut zullen de bevoegdheden worden omschreven, die de bezettende mogend heden na het tot stand komen van een Duitse federale republiek zullen behouden. Het statuut kan worden herzien, wanneer het een jaar van kracht is geweest. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson. verklaarde tijdens een heden te Washington gehouden pers conferentie, dat de Amerikaanse autoritei ten van mening zijn, dat de Hoge Commis sarissen, die de bezettende mogendheden na het tot stand komen van de Duitse fede rale republiek zullen vertegenwoordigen, burgers moeten zijn. De getalsterkte der bezettende troepen na het tot stand komen der republiek zal worden bepaald door algemene veiligheids overwegingen. Minister Acheson verklaarde verder dat als gevolg van de situatie ontstaan door de ondertekening van het Atlantisch verdrag, de hoop bestond dat een regeling met de Sovjet-Unie zal kunnen worden getroffen voor het vraagstuk der Berlijuse blokkade en voor het Duitse vraagstuk in het alge meen. Het sluiten van het Atlantisch ver drag vormt een stevige, op kracht geba seerde ondergrond, welke aanleiding zou kunnen zijn voor het voeden van de hoop, dat het mogelijk zou zijn met de Sovjet- Unie overeenstemming te bereiken over het vinden van een oplossing voor het Duitse vraagstuk. Acheson verklaarde herhaal delijk te hebben betoogd dat het opvullen van de zwakke plek, ontstaan door het luchtledig in West-Duitsland, de beste hoop opleverde voor het bereiken van overeen stemming met de Sovjet-Unie. Minister Acheson onthulde dat de drie Benelux-landen officieel op de hoogte zijn gehouden van de vorderingen der bespre kingen over het Duitse vraagstuk. Spanje. In antwoord op de vraag of de Verenigde Staten, nu door de staten-deélgenoten van het Atlantisch verdrag is besloten Spanje niet in hun verdedigend bondgenootschaps- verdrag op te nemen, voornemens zijn een afzonderlijke militaire overeenkomst met Spanje aan te gaan, antwoordde hij: „Dit is niet een mogelijkheid, die thans door de regering wordt overwogen". Minister Acheson bevestigde, dat de mili taire voorzieningen van het met Italië ge sloten vredesverdrag niet zouden worden geschonden door het ten uitvoer leggen van het Atalantisch verdrag. Minister Bevin, die in een opgewekte stemming verkeerde, verklaarde vóór zijn vertrek naar Londen tegenover Reuter, dat het thans aan de Sovjet-Unie ligt om te be slissen of zij in de Oostelijke zóne van Duitsland wil samenwerken voor het in dit gebied tot stand brengen van een democra tische regering, gesticht overeenkomstig de in West-Duitsland gevolgde werkwijze en na het houden van vrije verkiezingen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Schumap verklaarde met nadruk dat „alle mogelijkheden" om lot het sluiten van een vier-mogendhedenverdrag over Duits land te komen, nog steeds bestaan. Ook hij was van mening dat ..het thans aan de Sov jet-Unie is om te verklaren, in hoeverre de te Washington bereikté overeenkomst voor geheel Duitsland van kracht kan worden verklaard." Minister Schuman verklaarde door de overeenkomst „volkomen bevredigd" te zijn. Hij achtte haar „een gezonde basis voor ons toekomstig optreden in Duits land". Waarnemers te Washington zijn van mening dat, vooropgesteld dat er spoedig overeenstemming wordt bereikt over de tekst van een grondwet, het wellicht moge lijk is binnen zes maanden tijds verkie zingen te doen houden en een West-Duitse regering te vormen. Duitse reacties. Uit Hannover wordt gemeld, dat de leider der Duitse sociaal-democratische partij. Kurt Schumacher, heeft gewaarschuwd tegen een „luchthartig optimisme", zolang niets anders dan de hoofdlijnen van de ge allieerde overeenkomst bekend zijn. Uit Bonn wordt geseind dat dr. Konrad krijgen. Chinese communisten in opmars naar Yangfse NANKING, 8 April (Reuter). Gemeld wordt, dat de Chinese communistische legers naar de Yangtse zijn opgerukt, die zij op een 50 kilometer ten Oosten van Nanking gelegen punt hebben bereikt. Alle verkeer over de rivier is door de commu nistische troepen afgesneden. De spoorweg naar Nanking is thans onder het bereik van het zware geschut der communistische legers gekomen. Nader wordt gemeld, dat~de communis tische troepen thans een artillerie-duel voeren met oorlogsschepen der Chinese regering, die op de Yangtse kruisen. Door het Chinese nieuwsagentschap, dat belast is met de militaire berichtgeving, wordt gemeld dat de communistische luchtmacht begonnen is rrrt het uitvoeren van militaire operaties boven de frontlinie langs de Yangtse. De communistische troepen, die thans zijn doorgestoten tot de Yangtse, hebben gisteren het bruggehoofd der regerings troepen te Jitsjeng veroverd. Zij vallen thans het bruggehoofd te Kwatsjou aan, dat 16 kilometer verder in Oostelijke rich ting is gelegen. De Kwo min Tang de Chinese re geringspartij wordt er door de commu nistische radio-omroep te Peiping van be schuldigd een oversteken v,an de Yangtse door de communistische troepen te belem meren of te verhinderen door het trai neren der onderhandelingen teneinde tijd te winnen voor een hergroepering van de regeringslegers. Van communistische zijde wordt gemeld, dat de federatie van Chinese vakverenigin gen een beroep heeft gedaan op alle wer kers in het door de regering beheerste ge deelte va!n China, om de communistische troepen steun te verlenen bij het overste ken van de Yangtse. In Chinese berichten wordt gemeld, dat meer dan 1000 man van 'het oefencorps van het jeugdleger, de Kasjïng. aan de spoorweg tussen Sjanghai en Hangtsjou is gelegen, gisteren aan het muiten zijn ge slagen. Zij zijn naar de bergen gevlucht, teneinde zich bij de communistische on geregelde troepen te voegen. Indonesische kwestie op de UNO-agenda Verwezen naar de politieke commissie LAKE SUCCESS, 8 April (Reuter). De bestuurscommissie van de Algemene Vergadering der UNO heeft Vrijdag met elf tegen één stem, bij twee onthoudingen, besloten de Indonesische kwestie op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. België stemde tegen, Groot- Brittannië en Frankrijk onthielden zich van stemming. Tevoren werd een voorstel om de be slissing uit te stellen verworpen met negen tegen vier stemmen (België, Canada, Frankrijk, Groot-Brittannië). De Ver enigde Staten onthielden zich hierbij van stemming. Besloten werd de kwestie te verwijzen naar de politieke commissie omdat het Indonesisch probleem beschouwd werd als een „belangrijke kwestie". Het debat werd geopend door de ver tegenwoordiger van India, die aandrong op plaatsing van de kwestie op de agenda van de Algemene Vergadering, omdat deze kwestie „van vitaal belang is voor millioe- nen mensen in Zuid-Oost-Azië". Ondanks verzet van Sovjet-Russische zijde verleende de voorzitter, dr. Herbert Evatt (Australië), daama het woord aan de Nederlandse vertegenwoordiger, jhr. mr. J. W. M. Snouck Hurgronje, die aanvoerde, dat bespreking van de kwestie door de Assemblée het succes van de voorberei dende conferentie te Batavia in gevaar zou kunnen brengen. Hierna werd nog. voordat tot de stem ming werd overgegaan, door verscheidene sprekers het woord gevoerd. Palar (Indo nesische republiek) zeide, dat bespreking van de kwestie in de Algemene Vergade ring aan de Nederlanders moest tonen, hoe de volken der wereld over hun optreden denken. Cadogan (Groot-Brittannië) wilde beslissing over plaatsing op de agenda uit stellen totdat men zich een oordeel had kunnen vormen over de ontwikkeling van de conferentie te Batavia. Chauvel (Frankrijk) noemde een debat over Indo nesië in de Algemene Vergadering „nut teloos en schadelijk". Van Langenhove (België) verklaarde van bespreking in de Algemene Vergadering schadelijke gevol gen te vrezen voor de conferentie te Ba tavia. Ook Ignatieff (Canada) sprak zich uit voor uitstel van beslissing. Tsiang (China) stelde plaatsing van de kwestie op de agenda voor, doch enige weken uitstel van de eigenlijke bespreking. Malik (Sovjet-Unie) vergeleek een preliminaire conferentie te Batavia met „een conferen tie tussen gevangenen en bewakers" en drong aan op plaatsing van de kwestie op de agenda der Assemblée. Verdedigingsplan voor West-Europa De secretaris-generaal van de perma nente commissie van het Verdrag van Brus sel heeft het volgende communiqué uitge geven: „De ministers van Defensie van de bij het Verdrag van Brussel aangesloten mo gendheden hebben op 7 en 8 April te 's Gravenhage hun laatste bijeenkomst ge houden. Zij hebben een verdedigingsplan voor West-Europa goedgekeurd en besluiten genomen over de maatregelen, die elk der vijf mogendheden zal moeten treffen om het plan doeltreffend te maken. De ministers van Defensie hebben zekere gedetailleerde voorstellen besproken en goedgekeurd voor de verdeling der lasten van strijdkrachten en wapenproductie over de vijf mogendheden en aan de com missie van staf-chefs en de raad voor mili taire bevoorrading instructies gegeven over de naaste te nemen stappen voor het berei ken van volledige solidariteit en integratie van de verdedigingssystemen der vijf mo gendheden. Vertegenwoordigers van de Amerikaanse en Canadese staf-chefs waren als waarne mers bij de besprekingen aanwezig". Wapenstilstand met handdruk bezegeld. Onder toezicht van de UNO is een wapen stilstand tussen Israel en Transjordanië tot stand gekomen. Na de ondertekening in „Hótel des Roses" (nu omgedoopt in Vre- deshótel") op Rhodos Rueben Shiloah van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken (links) en kolonel Sudqi Bey Jundi Het woord is aan Anonymus Zuinigheid is een prachtige deugd, vooral in voorouders. A merika antwoordt Westelijke alliantie zal defensieve eenheid blijven binnen het Atlantisch pact WASHINGTON 8 April. (Reuter). De Amerikaanse regering: heeft Vrijdag formeel toegezegd, het Congres te zul len verzoeken om materiele en finan ciële steun ter herbewapening van de vijf landen der West-Europese Allian tie alsmede Noorwegen, Denemarken en Italië. De Amerikaanse regering deed deze be lofte in antwoordnota's op dringende ver zoeken om militaire steun van de acht lan den. Volgens niet-officiële schattingen zou den de landen in de eerste 12 maanden 1.250 millioen dollar nodig hebben. De landen van het pact van Brussel (Neder land, België, Luxemburg, Frankrijk en Engeland) verzochten om steun voor „de uitvoering van een gemeenschappelijk verdedigingsprogram". De draglinesbeginnen al te vorderen met het graven van de kolk op het Bloemen- daalse strand, waarin de gestrande Zweed „C. A. Banck" zal moeten keren alvorens een poging kan worden gedaan liet schip weer vlot te slepen. Amerikaanse Senaat aanvaardt verlenging Marshall-hulp De Amerikaanse Senaat heeft verlenging van de Marshall-hulp tot 1 Juli 1952 goed gekeurd en wel tot het volle bedrag van 5.580.000.000 dollar dat voor de nieuwe periode door de regering van Truman is aangevraagd. Het besluit van de Senaat werd genomen met zeventig tegen zeven stemmen. Tijdens de debatten over het wetsvoor stel, die twee weken hebben geduurd en tot stormachtige tonelen aanleiding hebben gegeven, werd een door Styles Bridges (republikein uit New Hampshire) inge diend amendement aangenomen, waarin de deelnemende landen wordt geadviseerd een systeem te ontwerpen tot controle en van de verschafte middelen voldoende gebruik te maken. Geen overgave van Karens Land- en luchtstrijdkrachten van de Birmese regering hebben aanvallen ingezet op de opstandige Karens in het gebied van Insein, dat 15 k.m. ten Noorden van Ran goon ligt. De Karens in dit gebied, die zich zouden overgeven, zijn in gebreke gebleven dit te doen. Door gezaghebbende zijde te Rangoon is verklaard, dat de opstandelingen de plaatsen Tharawaddy" en Letpadan aan de spoorlijn Rangoon-Prome bezet hebben. Verder is van officiële zijde vernomen, dat 3o Sein Hman, speciaal commissaris voor Tharawaddy en voormalig minister om het leven is gekomen, doordat het vliegtuig waarin hij zich bevond door de opstandelingen werd neergehaald. De Amerikaanse nota's verzochten deze landen gedetaiUeerde opgaven van hun militaire behoeften voor 1948'49 te stu ren. In een verklaring, die gelijktijdig met de nota's werd uitgegeven, drong de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, aan op de voorziening van de landen van het Atlantisch pact en ze kere landen, waaronder Griekenland en Turkije, met wapens en uitrusting. Hij ver klaarde, dat de veiligheid en vrede van de Verenigde Staten noodzakelijk rusten op de veiligheid en vrede van de gehele de mocratische wereld. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken juichte vandaag het Amerikaanse besluit het Congres te verzoeken om mili taire hulpverlening aan de vijf landen van de Westelijke Alliantie toe. Men voegde hieraan toe, dat het verzoek van de Wes telijke Alliantie en het Amerikaanse ant woord daarop niet rechtstreeks voort vloeien uit de bepalingen van het pact. De landen van de Westelijke Alliantie zijn zich er sedert de ondertekening van het Brus selse verdrag steeds van bewust geweest, dat Amerikaanse militaire hulp nodig zou zijn als de Westelijke Alliantie haar de fensie wilde perfectionneren. Op basis van het intensieve werk van de vijf regeringen ten aanzien van de defensieproblemen, culminerend in de speciale vergadering van de consultatieve raad van de Weste lijke Alliantie (vorige maand te Londen), was het thans mogelijk een officieel ver zoek tot de Verenigde Staten te richten. Eventuele regelingen, die uit de nota wisseling tussen de Westelijke Alliantie en de Verenigde Staten voortvloeien, zullen uiteraard niet prejudiciëren op de bredere defensie-regelingen op grond van het At lantisch pact. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat wat de defensie be treft de Westelijke Alliantie waarschijnlijk zal blijven bestaan als een eenheid binnen de toekomstige verdedigingsorganisatie van het Atlantisch pact. Deel van goederentrein reed het water in Locomotief ging er zonder machinist vandoor Vrijdagavond even na 8 uur brak van een goederentrein, komend uit de richting Leeuwarden, even buiten het station Mep- pel de koppeling tussen twee wagons bij het stoppen voor een onveilig sein. Terwijl het locomotiefpersoneel bezig was de koppeling te herstellen, kwam het voorste gedeelte van de trein door nog on opgehelderde oorzaak weer in beweging. De locomotief, zonder machinist en stoker, en enkele goederenwagens passeer den het station, reden een zijspoor op, schoven een stootblok opzij en stortten in het water van de Reest. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het treinverkeer ondervindt geen stagnatie. Met kraanwagens van de Neder landse Spoorwegen zullen de „drenkelin gen" uit het water worden gehaald. Westen ziet af van Duitse activa in Oostenrijk Sovjet-Unie is „zeer geïnteresseerd" De drie Westelijke afgevaardigden ter conferentie over het Oostenrijkse staats verdrag hebben gisteren alle aanspraken op Duitse activa in hun zones opgegeven. Deze stap werd genomen op de laatste bijeenkomst der plaatsvervangers voor het Paas-reces. De Amerikaan Samuel Reber zeide, dat volgens zijn regering geen Duitse activa in de Westelijke zones van Oostenrijk be schikbaar dienden te worden gesteld als herstelbetalingen. Berthelot (Frankrijk) en Marjoribanks (Engeland) stemden hier mede in. Zaroebin (Sovjet-Unie) vroeg of zij zonder meer aan Oostenrijk zouden worden overgedragen zonder compensatie aan Duitsers. De Westelijke plaatsvervan gers verklaarden hierop, dat dit inderdaad het geval was. Berthelot zette uiteen, dat het doel van dit besluit was. Oostenrijks politieke en economische onafhankelijkheid te verzekeren. Marjoribanks voegde er aan toe, dat het aan Oostenrijk zou worden overgelaten, de belangen van het Duitse eigendom uit te schakelen. Zaroebin dank te de Westelijke plaatsvervanger-:; voor deze verklaring en zeide, dat cle Sovjet delegatie „ten zeerste geïnteresseerd" was. Zaroebin achtte twee voorwaarden, die Donderdag door Reber werden omschreven aangaande eventuele concessies der V. S. met betrekking tot de 150 millioen dollar, die door de Sovjet-Unie als Duitse activa van Oostenrijk worden geëist, onbevredi gend. De voorwaarden zijn: Oostenrijk dient de wijze van betaling zelf te kiezen; er dient een regeling getroffen te worden om de verplichting te wijzigen, indien zou blijken, dat Oostenrijk er niet aan kan voldoen. De plaatsvervangers slaagden er niet in voortgang te maken met de twee over blijvende artikelen betreffende de Duitse activa. Zij besloten na Pasen het vraag stuk in zijn geheel te bezien in plaats van artikel voor artikel. De bijeenkomst werd vervolgens tot 25 April verdaagd. Verrassend stembus-succes voor Britse conservatieven Socialisten en conservatieven hebben el kaar bij de verkiezingen voor de Londense graafschapsraad, het bestuursorgaan van de Britse hoofdstad, waarin de socialisten 15 jaar lang de absolute meerderheid had den, geen duimbreed toegegeven. Van beide partijen werden 64 candidaten gekozen. Van de liberale candidaten werd alleen Percy Hams, oud-fractieleider der libera len in het parlement gekozen. De commu nisten verloren hun twee zetels. De verkie zingen werden gehouden in 43 districten, die elk 3 candidaten opleveren, in totaal dus 129. Doordat thans 64 conservatieven en 64 socialisten een zetel krijgen, zit de liberaal Sir Percy Harris „op de wip". In de vorige raad hadden de socialisten een meerderheid van 58 zetels op de con servatieven, liberalen en communisten. Politieke waarnemers schrijven de ver rassende uitslag van de verkiezingen toe aan een reactie tegen de door de socialis tische regering aan de vooravond van de verkiezingen in het parlement ingediende begroting, volgens welke de kosten van levensonderhoud zullen stijgen. Men verwacht, dat de socialistische lei ders, die niet een dergelijk succes der con servatieven hadden verwacht, onmiddellijk een onderzoek naar de oorzaak van het voor hen teleurstellende resultaat van de verkiezingen zullen instellen. Aanhangers van de partij gaven toe, dat de „soberheids begroting" de voornaamste 'reden van de terugslag was. Verder verwacht men, dat door het resultaat der verkiezingen de protesten van enkele groepen in de Labour- part ij tegen de begroting in hevigheid zul len toenemen. Ongeveer 2I/2 millioen Londenaren ma ken deel uit van het kiezerscorps voor de Londense graafschapsraad. De nieuwe raad bestaat uit 129 leden vijf meer dan de oude raad, als gevolg van een herverdeling der zetels, hetgeen de socialisten wellicht duur te staan is gekomen. Deze herverde ling betrof voornamelijk de Oostelijke en Zuidoostelijke rand van Londen, van ouds socialistische bolwerken, die door de bom bardementen tijdens de oorlog ten dele ont volkt werden. Behalve de 129 raadszetels zijn er nog 21 wethouderszetels. Elf van deze laatste komen terstond vacant en zullen opnieuw bezet worden door wethouders, die door de raadsleden gekozen worden. De overige tien wethouders, allen Labour-vertegen- woordigers, hebben zitting tot 1952. doch zij nemen geen deel aan de verkiezing van nieuwe wethouders. In Lottum heeft zich een ernstig geval •an voedselvergiftiging voorgedaan na het eten van gebakken aardappelen en haring in het gezin V. Vijf personen moesten naar het ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. Vooral de moeder was er zeer ernstig aan toe. De oorzaak van de vergiftiging staat nog niet vast. MORGEN OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: (opge maakt te 10 uur) Koude, tamelijk heldere nacht met af nemende Noordwestelijke wind en plaatselijk nachtvorst- Morgen overdag overwegend droog weer met later van het. Westen uit toenemende bewolking. Matige, gelei delijk naar Zuidwest krimpende en langs de kust tot krachtig toenemen de wind. Minder koud dan vandaag. 10 April: Zon op 5.56 uur. onder 19.28 uur Maan op 15.47 uur. onder 5.15 uur 11 April: Zon op 5.54 uur, onder 19.30 uur Maan op 17.19 uur, onder 5.29 uur

Haarlem's Dagblad | 1949 | | pagina 1